Pozdrav, evo na danasnji dan 19.3 Fruit Spirit je izasla iz zemlje nakon 2 dana. Isprve sam mislio da ce biti tesko ohladiti hps bez stakla u ovom boxu, ali odkad sam dodao jos jedan vent u vrhu da puse prema ispuhu preko lampe temperature su pale drasticno. Dimenzije boxa: 65x40x20cm Zemlja: Substral Terra Magma Posude: zasada neka od 0.5(?)l kasnije velika od 6-7l Gnojivo: u vegetaciji nista osim hesi root kasnije bio bizz bloom Ventilacija: 1x120mm ispuh, 1x90mm hladenje lampe, 1x60mm ispuh, 1x60mm upuh i jedan pasivni ulaz Temperatura: od 22-30 i vlaga rijetko kad ide preko 40%, nabaviti cu ovlazivac ovih dana Box je oblozen folijom za aute, u planu je drzati u vegetaciji do 1.4, mislim se bili je topirao ili main lining pokusao, vidjet cemo jos. Mislim da bi to bilo to za sada evo neke slike.
Vlaga bude niska 25-40%, mislio sam sa ebay ga naruciti ali dok to stigne zavrsit ce vegetacija, tj prebacit cu na cvijetanje, imas li kakav prijedlog gdje bi ga mogao naci prije, pet shop mozda? edit: mislio sam mozda staviti visociji ali uzi tupperware i u njega kocke leda i jedan mali ili pasivni ulaz i vent od 80mm da ispuhuje, to bi mi trebalo za mjesec dva kad ugrije smanjiti temp, iako imam i hps 70 i dosta stednih od 23w 1550 lm ako bude neizdrzivo, takoder imam i ledica, uglavnom dali bi ta sema sa tupperwareom i dizala vlagu?
Otisao sam danas do Konzuma, kupio par komada, nabrzinu stavio jedan i diglo je vlagu za nekih 5-10%, a temp je takoder malo pala nekih 1-2 stupnja, ali nisam stavljao led nego obicnu vodu, izbusio rupu za vent 80mm, i jednu manju i ugurao krpu u nju do pola u vodi pola vanka i vent puse po njoj
Otkad san jucer doda ovaj diy mini klimu vlaga je skocila 10ak%, temperatura je pala za 1-3 stupnja i na 10-15 cm ispod lampe se krece izmedu 26-29 sada, imam ja dodatnih ventilatora koji se mogu ukljuciti ako postane pre gadno, imam i hps 70w i dosta cfl-ki 2700k, takoder imam i ledica i ovih dana bi trebale stici jos neke, mozda gotovi panel mozda ga sam budem radio. Vanka kad se poveca temperatura moze biti i 100C kad upalim hladenje u sobi i drzim je na 21, jednostavno. Isprobao sam ja ovo prije nego sam krenuo, nije tek tako sklopljeno i ajmo, ali hvala na savjetima
Evo jedan mali update, 4. dan na 18/6 dobila dozu hesi root koja joj je cini se godila, temperatura se krece od 20-30, ovisi jeli radi grijanje u sobi a vlaga je 40-50% dok svjetla rade, a oko 60-70% dok ne rade. Mislim se promjeniti jedan manji vent ispuha sa vecim, mozda i staviti staklo, a prije da cu se natjerati i sloziti panel sa cree cxb ledicama sto imam, nekih 100w 135000 lm na 700mA bih imao, driver se moze dimmati tako da bi vjerojatno isao na 500mA pa nekih 10000 lm. Cisto da izbjegnemo maltretiranje sa temperaturama ljeti, ali ko zna mozda samo poboljsam ventilaciju i/ili staklo Ovo su slike od 22.3 kad je zalivena Pa evo sad od jutros 23.3 I evo kako izgleda to od tupperwarea, diglo je vlagu za nekih 5-10% i smanjilo malo temp
Krivo si me skuzija, nije da konstantno tako skace/pada, 20 je minimum to bude po noci, 30 je max to bude dok su upaljena svitla, ali to je na nekih 10cm od lampe. Prosjek neki bude 27 dok svitla rade 20 dok su ugasena
Evo jos jedan update,9. dan 18/6, 24.3 presadena u posudu nekih 5-5.5L, dobila taj dan dozu hesi root i do danas nista, veceras ce novo zalivanje neznam hocu li jos dozu hesija ili samo vodu. Ide ka blesava, ne buni se na nista, jedino zadnja 2 dana nisan pazija ostalo mi je grijanje u sobi pa joj je temp isla do 31c, vlaga je 30-35% nece vise nece manje, ali izgleda da joj nista nije smetalo, iako ja mislin da termometar pokazuje malo vise nego realno jer je pod direktnim svjetlom, kad drzis ruku iznad nje prolazi hladan zrak od ventova i ovog tupperwarea s vodom tako da ne izgleda toliko vruce. Evo slike pa vidite sami. 24.3 (par minuta nakon paljenja nije 24 dok radi, oko 28-30 je na ovoj visini) 27. i 28.3
A bas san pribacija u hlad da vidin danas kako ce biti, sad joj je mrak svejedno pa necu gledati do veceras. Ali nema veze neka izdrzi jos par dana, stigli su mi Cree CXB cobovi napraviti cu manji panel koji se moze dimmati od 350-700mA, nekih 50-100W, na max ce imati 13500 lumena, 3000k boje. Driver moze ici do 150w, uskoro cu naruciti i jos 2 coba 4000k tako da ce biti max nekih 20000 lumena
Ovaj grow bi se odradija do kraja, ima dosta nacina kako ga ohladiti, meni ni ne rade svi ventovi na punoj snazi, mogu dodati jos 1-2, mogao bih staklo dodati, itd itd. Ali za vrijeme ljeta tesko bi to bilo, a ove ledice bi trebao
Evo samo brzinski par slika izrade panela sa Cree CXB 2530 3000k T4 bin ledicama(nije najbolji bin, sredina), jos cekam kapton traku da stigne, trebala bi ovih dana, mozda cak i danas i pustamo ga u pogon. Znam da ce dosta vas reci da nije koristen klasicni rebrasti cooler ali nije potrebno, ne griju se toliko ove ledice, a osim toga ni ne rade na punoj snazi nego malo manje od pola i manje. Bude li ipak kojim slucajem potrebno imam jos par opcija ali mislim da ce to biti to, bar po sadasnjim testiranjima.
Oko 16 i nesto sitno eura su ledice, a driver je 40-45e i 20ak € pdv, znaci oko 120-30€, moram ovih dana naruciti nasao sam losiji bin ali prejeftino (nije ebay, ni aliexpres) 4000k pa cu uzeti jos 2 kom
Ovaj je 215V, max 225V, da 4 coba u seriju, svaki treba 36V max, driver se moze dimmati od 350mA do 700mA max, na 700mA imam 100w, 13500 lumena, na 500mA 70w, 10000 lumena. U pocetku sam planirao drzati ih na 500mA, a zadnja 2-3 tjedna cvjetanja prebaciti na 700mA edit: kad stignu jos 2 coba, 6 sve ukupno na 700mA ce biti 150w nekih 20000 lumena, a imam i nesto 3w ledica, crvenih, plavih, uv i ir pa se mislim mozda dodati jos 6 komada, tako da i to malo dopunimo, ali otom potom.
Ma fala bogu, 6 komada ce biti max 216V, tako da taj 1V vise me ne brine bas
17. dan na 18/6, dobila jos jednu dozu hesi roota i super vita, zadnje zalivanje samo voda. Temperatura standardno se vrti oko 28c, vlaga 40-45% dok je upaljeno svjetlo, oko 20c i 60% dok je ugaseno. Topirana je prije 5 dana (31.3), danas raden lst i uspija san puknuti jednu granu, valjda ce se oporaviti, zalipija san je nazad, sad se mislin ako se oporavi bili je opet pokusa savijati ili da topiran tu granu, neznan jel lose sta san otkinija 2 lista, ali neman pojma vise ni ja, nisan bas zadovoljan biljka izgleda ko salata, ne svida mi se bas. A sta se tice panela jos cekam kapton traku da ga stavim u pogon tako da je jos pod hps. Evo par slika pa vi vidite
Ma ne mislin da nisan zadovoljan zbog njenog izgleda, nego je neka premala i tesko je savijati. @Mad Rabbit Mislija san danas pribaciti na cvjetanje ali me ova puknuta grana zafrkala. Sad cekan jos par dana da vidin sta ce od nje biti, ako zaraste neznan bili je pokusa opet savijati ili da je topiran.
Kad san dosa doma i pogleda izolirka je popustila i grana je otpala, cisto sumnjan da bi se vise mogla spasiti tako da san je maka skroz. Sad planiran ova dva gornja glavna vrha savijati na tu stranu pa cemo vidjeti. A sta je tu je sada. Vjerojatno san moga to i bolje zalipiti.
Update: 30. dan. 7. dan 12/12 / jos nije pokazala spol ulazilo je svjetla iz vanka danas je to rijeseno pa se nadam kroz par dana da ce pokazati. Ne izgleda kao da joj ista fali, razvija se odlicno, prelako se savija. Izbacen je hps ubacen je led panel koji se moze dimati od 50 do 100w, trenutno radi na pola snage nekih 70w, oko 10000 lumena. Temperatura ja pala za nekih 4-5 stupnjeva otkad je panel tu, sada je oko 23-25C po danu, 19-21C po noci, vlaga po danu 40-50% po noci ide do 60%. Iz boxa je izbacena folija za auto sajbe i stavljen je mylar. Zaliva se svaka 3-4 dana, uglavnom samo voda, svako 3. zaljevanje hesi super vit i hesi root
samo za tebe :D
da sam sam radio, 3000k je spektar, na max 13500 lumena
Jedan brzinski update, stara mjesec dana, 3. dan cvjetanja. Dobija redovno dozu hesi super vit i tu i tamo jos malo root. Uskoro planiram krenuti sa Bio Bizz Bloom za nekih 1-2 tjedna. Ide odlicno, ne zali se na nista, barem se tako cini. Temperatura se krece od 20 po noci do 25 po danu, vlaga od 50% do 40%, neznam kako bi je jos spustio ako bi bio problem ali mislim da ce sa toplijim danima to samo od sebe pasti.
Ulazimo u 2. tjedan cvjetanja, danas je 13. dan od prvih pistila. Prije 2 dana dobila pola doze Bio Bizz Bloom i punu dozu Super Vit. Ne buni se, ne izgleda kao da joj fali nesto. Mirise vec dosta, a ja sam pri kraju sa Ona Gelom, mislim se dali da narucim novi ili da napravim karbonski filter, ovaj vent od 120mm koji imam bi sigurno progurao kroz filter, a nisam siguran dali bih mogao efikasno izvlaciti preko filtera, ali moguce jer ima 170m3/h protok zraka. Koliko bolja opcija je da vuce preko filtera nego da gura? Dali ce i da gura kroz filter ubiti miris? Ovih dana kako je losije vrijeme malo muku mucim sa vlagom, pogotovo kako je zalivena. Nocu se temperatura spusti i do 18C i vlaga ode do 70%, a po danu je oko 23-25C i nekih 50% vlage. Ventilacija je ipak malo prejaka s obzirom da vise nije hps unutri, a nemogu smanjiti nego bi trebao spojiti opet na slabiji adapter, a to mi se bas i neda nego se nadam da ce dolaskom ljepsih dana temperature se dignuti i vlaga smanjiti, jer ne bih htio da za mjesec dana moram opet spajati jer bi mozda bilo prevruce. U razgovoru na stranom forumu su mi savjetovali da driver dimmam na minimum odnosno 350mA s obzirom da je mali prostor i vec sa 350mA imam nekih 700-800 ppfd, znaci sada smo na 50W led.
Proslo je 7 dana od updatea, zavrsava 3. tjedan cvjetanja. Ne stretcha se toliko koliko san ocekiva, ima prostora u visinu jos dosta, ali neka. Temperatura se krece od 19 do 25 stupnjeva, vlaga se kad zalijem digne do 65% pa lagano opada, tako da me to najvise muci, a neman mjesta za neke odvlazivace. Zalivena prije 2 dana sa punom dozom Bio Bizz Bloom i Super Vit uvijek dobiva. Mislim da nece puno vise ni rasti od ovoga, mozda jos ovaj tjedan. Panel sam digao jos malo, ali i dalje nije do kraja. Ne vidim da joj nesto fali, ovi listovi sta diraju zemlju su malo zguzvani i zuti, ostali vise manje ok. Koliko god bude suhoga na kraju moglo je biti barem 30% vise da sam bio pazljiviji ali kako je tako je neka ovo bude dobro ja zadovoljan.
Ostaviti cu ipak do kraja na 50w gotovo sigurno, mozda dignem na 500mA 70w zadnja 2 tjedna.
Kratki update, na polovici 5. tjedna cvjetanja smo. Biljka izgleda sretno, bilo je par zutih listova to smatram da je normalno, a i vodu je dobila malo kasnije pa i zbog toga. Jucer zalivena sa litrom vode uz punu dozu BioBizz Bloom i Hesi fosfor, izgleda zadovoljno s tim tako da iduce zalivanje ce opet dobiti Bloom i SuperVit. Malo me muci temp koja ne ide preko 24, a vlaga 40-55%. Mislim da me vlaga nebi trebala muciti zbog dobre ventilacije. Biljka ima cudan miris, jedan vrh mirise klasicno, drugi nesto cudno i tako svaki za sebe svoju politiku vodi. Sve u svemu zadovoljan sam i jedva cekam kraj. Panel cu do kraja ostaviti na 47w jer izgleda da joj je dovoljno.
Nisu samo lumeni bitni, tj biljci uopce nisu bitni lumeni. Lumeni nama sluze da odredimo svjetlo. A da ga odvrnem do kraja ce biti previse, nama su ode bitni fotoni tj fotoni na povrsinu. "Bud bleaching" olitiga previse svjetla je iznad 1000 ppfd (fotona na povrsini), za uzgoj nam treba 600-700 da bude savrseno i ja na minimumu imam oko 700 malo vise manje.
A pisalo je da se ne izduziva puno u cvjetanju ali isto sam ocekivao malo vise. Zahvalna je dosta i lako je savijati. Ici ce Fruit i iduci grow sigurno samo ce duze u vege biti. Uskoro kad uvatim vrimena cu slagati jos 1 panel i jedan pc box tako da 2 budu u pogonu. Nazalost veci box jos nije opcija nego tek nakon lita.
Ovaj panel bi trebao biti odlican i za vegetaciju, vidit cemo u iducem growu. Ovaj puta je vegetacija odradena pod hps-om. Iduci grow ce ici panel od pocetka tako da ocekivam da se puno bolje razvije, a posto planiram opet Fruit moci cemo usporediti.
Pa Fruit je bila 30 dana u vege cak i koji dan vise
Meni se skoro pa i nije izduzila jos u cvjetanju. Bude li ovako iduci put moze i vise od misec dana.
Misli na tvoje led plocice na stranicama
Mali update 37. dan cvjetanja. Nista se posebno ne desaje, vrhovi se pune lipo. Dnevna temp se krece 23-5 stupnjeva, nocna 19-20. S obzirom da kad se zalije vlaga ode do 70% stavija san posudicu sa rizom mozda povuce bar malo. A doma iman sta moji koriste u vrtu za prevenciju pa sam dao punu dozu viditi cemo ima li reakcija.
Iskrsle su mi neke obaveze i morao sam pobrati, ima par dana da sd pobralo nakon 50ak dana cvjetanja ukupno nekih 65-70 na 12/12. Gornji vrhovi su imali nekih 10-15% crvenih trihoma, a ovi donji su vise manje mljecni. Dobio sam malo manje od 25g suhoga. Okus i to nebih komentirao jer nije ni flushano, a i ja nisam bas osoba za smoke report. Mogu reci da lipo zalipi za kauc nakon 2 i vise. Nazalost u zurbi nisam slikao prije berbe evo samo par slika vrhova. Hvala na podrsci moze u zavrsene, vidimo se uskoro u novom dnevniku.
Iako san reka da ce Fruit ici iduci grow ipak ce nesto drugo. Nisan bas odradija ovo kako triba pa san i zadovoljan kako je ispalo.