
Galerija nije uvezena
Eo nagovori me zlo&naopako da otvorim dnevnik, pa ajd da pocnemo... :P Prvo da kazem da uopste nisam imao pojma o svemu ovome, ama bas nista kad sam poceo, sto i nije bas tako davno, malo sam ucio, pa sad kao znam, ali KAO :) Nabavio seme domaje koje se "rasipalo okolo" ( oko 10 semenki ), i resio da pocnem sa ovim... Krenuo malo sa ucenjem... Vidim da je najbolje da proklija u maramicama, onako dobro nakvasenim, na 12/12 svetla... Napravim manji box 50x50x50, napravim svetlo ( 2 x 35W CFL )... Samo je imao svetlo i oblozen alu foliom... Posle 3 dana, da pogledam... Vidim da sam zaboravio kesu... Maramice skroz suve, ni traga klijanju ( logicno )... :icon_lol: Ponovo navlazim maramicu, stavim u kesu, stavim na 12/12, i za 3 dana proklija 8 od 10, ostavio sam jos 1 dan, da se malo ucvrsti klica... Posle sam dodao jos 7 semenki, pored... Ubacio sam jos 2 x 35 CFL ( sto je 140 W, tj. oko 9100 lm ), mada, sto sve vise ucim HPS mi je primamljiviji, ali za sada koristim ovo... ;) zasadio tih 8 u plasticne male case ( kao od jogurta, ali nisu od toga :icon_lol: ), malo nakvasio, zemlju sam nasao u sumi, meka, rastresita, prosijao sam je da nema korenja, case sam zavio u foliju, da ne bi dolazilo svetlo do korenja... Ubacio sam posudu sa vodom, stavio krpu koju sam izvukao malo, da se ne bi smanjila vlaznost u boxu, zbog svetla, zagrevanja... Ovo sam danas uradio, sutra cu opet malo nakvasiti zemlju, ali skroz malo, samo da bi bila vlazna dok ne budu ponikle... E sad, mozda ce zvucati malo smesno, ali uzeo sam crevo ( ono za struju, koje ide pre brojila, ako ne znate, nbt :P ), napravio rupu u boxu, uvukao malo unutra, a drugi izbacio kroz prozor, nabavio sam ventilator ( za racunare, 12V, onaj veci 12x12cm ), stavio u box, ali jedan deo ventilatora prekriva mesto gde crevo ulazi u box, tako da USISAVA "svez vazduh" s polja i rasprsuje po boxu... ( Valjda bi ovo trebalo da bude dobro, ako ne, nemojte da se smejete :P ) Temperatura u boxu je bila malo veca, oko 34°
Kazu da je mnogo jaka biljka, koliko god da je ostetis, kazu da su vece sanse da ce se oporaviti nego da ce uvenuti... :) E, jel zna neko kolika je cena ph testera, ph uredjaja i hidrometra ?
Ph merach ne mogu da nadjem nigde... Moracu lakmus ili te kapi... ;) Hidrometar cu morati naci negde... Termometar imam, ali bolje da nemam... :/ Temperatura oko 35°C, dok kad je iskljuceno svetlo spusti se do 18°C... Iako sam ubacio ventilator i sve, opet se greje puno... Moracu danas napraviti jos nesto kako bih to sredio... :/ Bice slika, samo da sredim ovo... ;)
Ok, sacekacu onda sa Ph metrom... Moram nabaviti za vlagu, jer ne znam koliko cfl isusuje vazduh... Stavio sam vodu i stavio jedan kraj krpe u nju... Valjda to pomaze, ali opet imam osecaj da je smanjena vlaznost... Znam da je 35 previse... Ovaj ventilator od 12x12cm ne pomaze... Spusti na 30, ali je opet puno... :/ Kasnije sam uzeo veci vent, stavio da ispuhuje gore vazduh, i tad se spusti temperatura na 26... sto je valjda dobro... ali opet, ne mogu stalno koristiti ovaj veci... :/ Mislio sam kupiti jos 2 manja, jedan staviti na ovo crevo sto je napolju, lepo spojiti, zalepiti dobro, da usisava spolja svez vazduh unutra, a drugi staviti gde su sijalice da ispuhuje vazduh... Da li bi bilo dobro staviti staklo, da se razdvoji nivo gde su sijalice od onog gde su biljke? Lepo zalepiti da ne prolazi nikako vazduh dole... Jel bi to bilo pametno ili bi jos gore napravio? :) Jos uvek nema slika jer stalno radim prepravke boxa... Update: Danas su mi jos 2 semenke proklijale i njih sam posadio, isti postupak kao i gore, tako da sada imam 10 biljcica... Isto tako mi je jedna sinoc ponikla, ima skoro 2cm, a druga je pocela da podize zemlju, izlazi... ostale jos uvek nista... Danas sam ih malo zalio, ali skroz malo kako bi povrsina bila vlazna, da mogu lepo nici... Ovu sto je vec nikla nisam zalivao...
Pa mislio sam da u ovom boxu budu dok su male, jer ne mogu u ovom porasti velike... Moracu napraviti veci box, i u njemu cu bolje sredjivati i nadam se nabaviti HPS... A do tada, moraju da budu u ovom... :) Temperatura se spustila, sad je oko 25°C... I to samo sa ovim 12x12cm ventom... :) To bi trebalo da je dobro... :) Evo malo slika, samo sto sam i posle ovih slika malo sredjivao... Evo biljcica... Evo kako izgleda box kada je otvoren... :) Evo ga vent, tu je i dovod "svezeg vazduha"... :P Evo kako izgleda box kada se zatvori ( mada, ima jos 2 strane koje se zatvaraju tako da bude vise sklopljeno, da bude mrak kada je iskljuceno svetlo ), ovde se vide rupice koje sam napravio, koje se nalaze iznad cfl, tako da topao vazduh od cfl na njih izlazi iz boxa... Ovako sam resio temperaturu... :) Danas sam ih malo podigao, sada su oko 10 cm od svetla, i stavio vodu sa krpom blize ventilatora... Ne zalivam ih jos uvek puno, samo malo ujutru nakvasim povrsinu zemlje, oko pola sata pre paljenja svetla... 7 je vec pocelo lepo rasti, razvila su se ona pocetna 4 lista, 2 su tek jutros proklijale, izvirile iz zemlje, dok jos 4 treba tek da proklija... :) Jos treba da napravim reflektor, jer sada jedini reflektor je ova folija iza sijalica... :/ Moram priznati da mi ovo sve vise postaje zanimljivo, samo mi je malo zao sto ne mogu da im obezbedim bas idealne uslove, ali docicu i do toga polako... :) zlo&naopako, ja sam ove snimke nasao na youtube i pre, samo sto nisu bili prevedeni i bili su razdvojeni u delove... :) Ovde sam nasao ovo za semenke i maramicu... :)
5 cm? A ne moze 10cm? Posto ne bih da ih spalim... :/
Malopre sam proveravao da li su se cfl zagrejale puno, i kada sam ih dodirnuo... Nista... Skoro hladne... Ne znam zasto se plasim da ih primaknem... :D Moze cak i blize... :) Jel normalno da vremenom zagrevanje cfl opadne? Pre su se bas bas grejale, 35°C naprave i to 30cm ispod, jedva se mogu dodirnuti, a sada... Sada ima mozda 20°C u njima... :)
Eo jos malo slicica: Jbg, nisu lepe slike, slikano je sa mob, ali se vidi kako rastu... :) Kako su mi lepe... Poceo sam da se vezem za njih, kao mala deca... :) I ne rastu u visinu skoro nikako, samo sire listove... :) Temperaturu drzim oko 22-27 sa svetlom, dok kad nema svetla spadne do 17-18... Sad su na 18/6 rezimu svetla... Svako jutro pre paljenja svetla malo pokvasim povrsinu zemlje... Da ne bi bila suva... To radim stalno, sa skroz malo vode, a ponekad pritisnem casu pri dnu, ako je mekano znaci da je vlazna, a ako je tvrda onda je suva... I tako proveravam... :) Mada, kad je suva puno desi se da ispuca od stiska, ali im ne smeta to... :( Ova zemlja izgleda bas dobro, pjeskovita je, rastresita... Moze vazduh nesmetano da prolazi... :)
Kupi naocare... Hehehe Ne znam kakav je sastav zemlje... Ali ovu zemlju svi koriste za cvece, i posle dugo vremena ne gubi svojstva, i dalje ostaje rastresita, meka... Nisam strucan, ali mislim da je dobra, od istrulih biljaka ima hranljive sastojke, malo je peskovita pa vazduh moze lepo da dolazi do korenja... Naravno, trebace joj "gnojenje", ali o tome ne razmisljam jos uvek...
E jbg... Kazem ti, lepo sam prosijao sve, nema korenja... Nema insekata... Trebalo bi da je ok... :) Ali kao sto je napisano, ovo je kao "testiranje", ako ispadne nesto lose, a nadam se da nece, sledeci put cu kupiti zemlju i lepse to uraditi, a ako se ovo pokaze dobro... Nastavljam ovako ;) Nego... Nesto sam razmisljao... Jel bi bilo puno staviti jos 2 sijalice po 36W ( oko 4500lm dodatnih )? To bi bilo ukupno nesto preko 13000lm tj. 204W ( ukupno oko 7-8 eura struje mesecno )... A to sve na 0,5x0,5m povrsine boxa... :) Posto je "sto vise svetla = brzi rast" :)
Hahahaha :D Hvala ti... :D
Pametan ovaj zlo&naopako... I dobar covek, hoce da pomogne uvek :))) Danas sam obisao ceo grad, i nigde nema hidrometar... :/ Obisao apoteke, poljoprivredne radnje, ovako neke radnje i nigde nema... Gde god pitam svi kazu da nema nigde u gradu... Jel zna neko gde se moze naruciti preko neta? Cena i to sve...
Meri do 2000 lumena? :/ Slabo... Merenje "vlaznosti zemljista", to mi definitivno ne treba :) Ph merac... E to mi se vec svidja... :) Ako ga budem kupovao kupicu ga zbog merenja ph :) Ali sad mi treba za vlaznost vazduha... Najobicniji, analogni... :)
zlo&naopako Pa nema Pet Shop... :/ Nista, moracu otici u drugi grad, tu svi kazu da ima... Nekih 50tak KM daleko... Pa cu valjda naci tu... ;) p.s. Joj, ja pogresio... Umesto zvezdice kliknuo na ovaj crveni trougao... :( Prijavio te... :D :P Nego... Jel moze vent od 12V da radi na 15.7V, tj 12+3.7? Probao sam i radi, mnogo vise obrtaja nego na 12V, ali ne znam da li ce crci tako posto radi 24h, ne gasi se... Imam adapter, izlazi 1,5-3-6-9-12 V, i + spojim od mob punjach na to :D i to je + 3.7V Hoce li moci ovako raditi? Posto ne bih bas da mi se sve pokvari... :(
Sranje... :( Malopre mi je jedna umrla... :( I to tek pocela da izlazi iz ljusture semenke... Mislim da je to i glavni razlog sto se sasusila... Bila je porasla mozda 1cm iznad zemlje ali je bio samo kao koren, nisu se videli listovi ni nista, jer je bila ljustura od semenke, izgleda nije mogla da je rastvori skroz... :( Sad se sasusila... malopre sam "rucno" skinuo ljusturu i malo je prelio vodom... :( Valjda ce biti oke... :( I definitivno moram uskoro nabaviti higrometar... Status: 11 - poceli listovi kako treba 1 - jos uvek nije iznikla iz zemlje ali se vidi kako izlazi... 1 - bori se za zivot... :(
I nastavilo da se raspada... :/ Poceli i ovi dobri listovi da se suse, tj. izgledaju zeleno ali kad ih dodirnem kao papir su, nema nikako vlaznosti u njima... Dodao sam vodu i krpu, stavio pored venta i izgleda da je opet mala vlaznost, ali ne mogu proveriti nikako :/ I da, otkrio sam da je flasha iz koje sam zalivao, da je u njoj pre bio neki alkohol, ja sam je isprao i sve, dok juce kad sam pomirisao vodu osetio sam miris alkohola... Tako da mozda je i zbog toga... Sad ih zalivam drugom vodom... Sve do sinoc sam ih zalivao malo, samo da se pokvasi povrsina, a sinoc sam ih bas bas zalio, da celo zemljiste bude vlazno... Niti znam ph te vode, mozda je to samo mali miris, mozda nije imalo uticaja... Ne znam vlaznost vazduha, mozda je ova krpa sto ima dala dovoljnu vlaznost... Ali znam da nesto ne valja... :/
Pa mislio sam da je ona cista... Kazem ti da sam je oprao, da se izgubio miris skroz, da je bila cista... :/ Eo slicica... Ali slikano je sa fonom, pa ne znam da li se vidi dobro... Kako su spustili listice :( A bas su dobro rasle... Razvijale listice, a nisu rasle u visinu...
Nije bilo previse vode... Ovo sam ih sinoc zalio malo vise... Kad mi je ona uvenula uzeo sam da vidim kako je vlazna zemlja, posto ne mogu ostetiti korenje njoj, jer je vec uvenula, i tek oko 1-1,5 cm se pokazala vlaga... Ae sad cu pogledati ove linkove sto si mi poslao ;) Nadopuna: Pa izgleda da je previse zalivano, bar po ovim slikama... A ja sam sinoc jos vise zalio, jer sam mislio bas suprotno... :/ Videcu do kraja dana da li ce im biti bolje ili ce ovako ostati... :/
Nece ici napolje, ostace unutra... ;) Evo sad sam ih izneo napolje, malo na sunce, valjda ce im to pomoci... :( I kad ih stavim pored one sto je bila napolju na suncu, ove unutra su modre, tamno zelene, dok je ova sto je napolju bila svetlo zelena... :/ Vidi se da je zdravija od ovih sto su bili unutra... :/ Valjda ce biti ok... :/
I ponovo su OK :))) Problem je bio u tome sto sam stavio veliki vent da duva odozgo, u njih, spolja vazduh... Sad sam ga stavio da izduvljuje, i pocinju da se oporavljaju... :)
Evo jos slichica...
Danas isao u ovaj grad gde je trebalo biti sva ta oprema i nema... Ni higrometra ni ph meraca... Obisao 3 pet shopa, 20 apoteka, 10 poljoprivrednih apoteka i nigde nema... :/ Nista, moracu otici do BG pa kupiti tamo... Nema druge... :/
Danas isao u ovaj grad gde je trebalo biti sva ta oprema i nema... Ni higrometra ni ph meraca... Obisao 3 pet shopa, 20 apoteka, 10 poljoprivrednih apoteka i nigde nema... :/ Nista, moracu otici do BG pa kupiti tamo... Nema druge... :/
Evo jos slicica... ;) Sad ispade problem sto nisu dovoljne visine, jer ne mogu da rasire listove, nisu prosli iznad ove case... :/ A i vidi se da su kod dve biljke poceli da zute ovi donji, okrugli listovi... Jel to normalno ili...? Poceo sam da pravim novi box 150x105x200cm, ali jos uvek nije zavrsen skroz... Pa kad on bude zavrsen tad cu ih presaditi u posude od 5l i dodati jos 1-2 sijalice... A do tad, moraju biti u ovom boxu... :/
Evo jos slicica... ;) Sad ispade problem sto nisu dovoljne visine, jer ne mogu da rasire listove, nisu prosli iznad ove case... :/ A i vidi se da su kod dve biljke poceli da zute ovi donji, okrugli listovi... Jel to normalno ili...? Poceo sam da pravim novi box 150x105x200cm, ali jos uvek nije zavrsen skroz... Pa kad on bude zavrsen tad cu ih presaditi u posude od 5l i dodati jos 1-2 sijalice... A do tad, moraju biti u ovom boxu... :/
Pa 18ti im je dan, izgledaju mi maleno :( Ovo za male listove pise da im fali N, tj. "dušnik" kao sto ovde na forumu pise... :/ Ali neka ovako dok ih ne presadim, ako i dalje nastavi sa ostalim listovima moracu nesto uraditi... Sutra bih trebao napraviti novi box, "oklop" je zavrsen, sutra cu ga obloziti foliom i namontirati svetlo, ubaciti ih u 5l posude i bice im ok, ja mislim... :) Videcu da nabavim zemlju za njih, ili cu kupiti ili cu praviti... ali necu ovako istu... E, jel bolje pesak ili stiropor? Neki kazu da je pesak dobar za koren, da jaca koren a ima i prostora za vazduh, da dise... Za sada samo par stednih sijalica, oko 5 ( oko 10000lm ), primaci ih skroz, pa cu kasnije ubacivati jos vise... A mislim i ubaciti sa strane fluo cevi... Ne znam za sta ce biti, za sada se vodi da je za kompletan grow, ali mozda napravim jos jedan box samo za cvetanje, a ovaj cu za vegu ( kao sto sam pisao u onom prvom postu sta planiram )... ;)
Pa 18ti im je dan, izgledaju mi maleno :( Ovo za male listove pise da im fali N, tj. "dušnik" kao sto ovde na forumu pise... :/ Ali neka ovako dok ih ne presadim, ako i dalje nastavi sa ostalim listovima moracu nesto uraditi... Sutra bih trebao napraviti novi box, "oklop" je zavrsen, sutra cu ga obloziti foliom i namontirati svetlo, ubaciti ih u 5l posude i bice im ok, ja mislim... :) Videcu da nabavim zemlju za njih, ili cu kupiti ili cu praviti... ali necu ovako istu... E, jel bolje pesak ili stiropor? Neki kazu da je pesak dobar za koren, da jaca koren a ima i prostora za vazduh, da dise... Za sada samo par stednih sijalica, oko 5 ( oko 10000lm ), primaci ih skroz, pa cu kasnije ubacivati jos vise... A mislim i ubaciti sa strane fluo cevi... Ne znam za sta ce biti, za sada se vodi da je za kompletan grow, ali mozda napravim jos jedan box samo za cvetanje, a ovaj cu za vegu ( kao sto sam pisao u onom prvom postu sta planiram )... ;)
A dobro, bice kasnije bolji rast, kad ih presadim... Jbg, ne mogu odmah sve... :/ Evo sad gledam neke fluo cevi, 55W, 4800lm i 400 din... extra su... mozda kupim ovakve 4, njih cu sa strane a gore cu clf... ;) A za HPS... Uh... To ce morati da priceka... :( Jbg, nema se bas za to... :/
A dobro, bice kasnije bolji rast, kad ih presadim... Jbg, ne mogu odmah sve... :/ Evo sad gledam neke fluo cevi, 55W, 4800lm i 400 din... extra su... mozda kupim ovakve 4, njih cu sa strane a gore cu clf... ;) A za HPS... Uh... To ce morati da priceka... :( Jbg, nema se bas za to... :/
Pa pametan, kazem ja... A i ovako je dusa od coveka, nije ni malo zlo :P Ali jbg... Skup HPS... Bar za sada... Ali docicu i do toga... ;) Za sada moram malo sa cfl, ali prvom prilikom nabavljam HPS... Mada, izgleda da cu i za to morati ici u Bg... :(
Pa pametan, kazem ja... A i ovako je dusa od coveka, nije ni malo zlo :P Ali jbg... Skup HPS... Bar za sada... Ali docicu i do toga... ;) Za sada moram malo sa cfl, ali prvom prilikom nabavljam HPS... Mada, izgleda da cu i za to morati ici u Bg... :(
Konacno presadjene... Zemlju sam napravio, zemlja ( iz sume ) + djubrivo ( domace :D ) + stiropor... Sve izmesao, presadio, i obilno zalio... :) A box, nikakav... Tj osvetljenje je nikakvo... Mada, kad sam im otklopio foliju, kad sam video kako je koren izrastao uz casu... Bolje im je ovako... Sutra idem za Bg, vracam se za 3 dana, pa kad se vratim bice jos pojacavanja svetla a za sad... beda... Ali sam morao ovo uraditi... ;) Evo slichica... Bezze sam dodao svetlo i vent, jer sam ih MORAO presaditi... Valjda ce biti ok... :( To je to... Za naredna 3 dana... A posle toga ide sredjivanje... ;) ( I da, taman imate 3 dana da se odmorite od mene, jer necu dolaziti na forum :D :P )
Konacno presadjene... Zemlju sam napravio, zemlja ( iz sume ) + djubrivo ( domace :D ) + stiropor... Sve izmesao, presadio, i obilno zalio... :) A box, nikakav... Tj osvetljenje je nikakvo... Mada, kad sam im otklopio foliju, kad sam video kako je koren izrastao uz casu... Bolje im je ovako... Sutra idem za Bg, vracam se za 3 dana, pa kad se vratim bice jos pojacavanja svetla a za sad... beda... Ali sam morao ovo uraditi... ;) Evo slichica... Bezze sam dodao svetlo i vent, jer sam ih MORAO presaditi... Valjda ce biti ok... :( To je to... Za naredna 3 dana... A posle toga ide sredjivanje... ;) ( I da, taman imate 3 dana da se odmorite od mene, jer necu dolaziti na forum :D :P )
Imao sam i ja takav box, tj. u kartonskoj kutiji, i tu im je bilo super sa ovim svetlom, nisu rasle u visinu nikako, samo su se sirile skoro, ali je problem bio sa posudama, jer su bile u casama, i nisu mogle ostati tu... ( Imas ovde u dnevniku slike kako je izgledao taj box ;) ) Zato sam napravio box... A sto se tice svetla... Znam da je ovo malo, ali sam ih morao presaditi pa makar i pod ovakvo svetlo, jer se koren rasirio mnogo a nije imao prostora... Sad sam u Bg, kada se vratim kuci onda cu srediti ovo svetlo, napraviti reflektore i ubaciti vise sijalica... A kasnije cu verovatno i HPS, ali za sada moram sa cfl da radim... Polako pravim sve... Kad sredim sve, onda ce ostati samo uzgoj, ali moram stici do toga... :) A i posto mi je ovo prvi grow, i pise "testiranje", moram da ucim na svojim greskama, ako ne nadjem da je neko drugi napravio gresku :P :))) I da, nasao sam jednu gresku, bar sam ja to primetio a nisam video da se negde spominje ovde... Ako zalivate po listovima sa NE-destilovanovom vodom, nbt da li je ugaseno svetlo ili ne, moze se desiti da ostane kao beli prah po listovima posle toga i to smeta biljkama... Zato ako vec prilikom zalivanje pokvasim listove ja ih onda posusim maramicom, da ne bi doslo do toga... ;)
Imao sam i ja takav box, tj. u kartonskoj kutiji, i tu im je bilo super sa ovim svetlom, nisu rasle u visinu nikako, samo su se sirile skoro, ali je problem bio sa posudama, jer su bile u casama, i nisu mogle ostati tu... ( Imas ovde u dnevniku slike kako je izgledao taj box ;) ) Zato sam napravio box... A sto se tice svetla... Znam da je ovo malo, ali sam ih morao presaditi pa makar i pod ovakvo svetlo, jer se koren rasirio mnogo a nije imao prostora... Sad sam u Bg, kada se vratim kuci onda cu srediti ovo svetlo, napraviti reflektore i ubaciti vise sijalica... A kasnije cu verovatno i HPS, ali za sada moram sa cfl da radim... Polako pravim sve... Kad sredim sve, onda ce ostati samo uzgoj, ali moram stici do toga... :) A i posto mi je ovo prvi grow, i pise "testiranje", moram da ucim na svojim greskama, ako ne nadjem da je neko drugi napravio gresku :P :))) I da, nasao sam jednu gresku, bar sam ja to primetio a nisam video da se negde spominje ovde... Ako zalivate po listovima sa NE-destilovanovom vodom, nbt da li je ugaseno svetlo ili ne, moze se desiti da ostane kao beli prah po listovima posle toga i to smeta biljkama... Zato ako vec prilikom zalivanje pokvasim listove ja ih onda posusim maramicom, da ne bi doslo do toga... ;)
Pa ona ista zemlja iz sume se uzima i za pravljenje te zemlje... :S A i kako raste u prirodi, poraste mnogo veca nego ovako iako zemlja nije kupljena :P Koliko je 55kg zemlje, nije 5 eura sigurno? Znam da je bolja ta zemlja, ali mozda i ova bude dobra... kao sto pise naslov "testiranje", ako nesto ne bude u redu, sledeci put cu kupiti tu posebnu zemlju, a ako bude sve ok, samo cu nastaviti ovako ;) Znam, zamotacu... Evo tek sada sam dosao kuci pa cu to danas uraditi... ;)
Pa ona ista zemlja iz sume se uzima i za pravljenje te zemlje... :S A i kako raste u prirodi, poraste mnogo veca nego ovako iako zemlja nije kupljena :P Koliko je 55kg zemlje, nije 5 eura sigurno? Znam da je bolja ta zemlja, ali mozda i ova bude dobra... kao sto pise naslov "testiranje", ako nesto ne bude u redu, sledeci put cu kupiti tu posebnu zemlju, a ako bude sve ok, samo cu nastaviti ovako ;) Znam, zamotacu... Evo tek sada sam dosao kuci pa cu to danas uraditi... ;)
Eo malo novih podataka: Temperatura: 18-20°C Vlaznost: 71-75% Ph zemljista: 6,5-7 Novih slika ce biti veceras... ;)
Eo malo novih podataka: Temperatura: 18-20°C Vlaznost: 71-75% Ph zemljista: 6,5-7 Novih slika ce biti veceras... ;)
Dan 22 od klijanja - Prvi grow - 11 + 1 biljke Svetlo: Za sada slabo skroz, 4 sijalice po 36W ( po 2340 lm svaka ), rasporedjene po 1 na 3 biljke. Ovo je samo privremeno. Udaljenost je oko 10cm. Temperatura: Oko 18-19°C Ali ce se povecati, nadam se, kada bude lepse vreme a i kada budem ubacio malo bolje osvetljenje... Vlaznost vazduha: Bila je oko 80%, ali sam pomerio vent, da upuhuje lepo vazduh i da ga rasteruje po biljkama tako da je sada oko 70%... Tako da je sada dobro. ( Dok sam bio odsutan i nisam imao merac vlaznosti imao sam posudu sa vodom u boxu i neke biljke su bile kao mokre, sijale su se, a sada ne... ) Ph zemljista: Oko 6,5-7... To bi trebalo da je ok ;) Posude: Posude su po 5l, uzeo sam one vece flase od vode, rasekao i oblozio foliom... Pre su bile u manjim casama kao od jogurta... Zemljiste: Zemlja je, kao sto sam gore naveo mesavina zemlje iz sume ( koju sam zagrejao da ne bi bilo insekata ili korenja, 50-60% ), djubriva ( domaceg, posto ono ne moze da "zatruje" zemlju, 40-50% ) i stiropor... Pre su bile u cistoj zemlji iz sume, bez dodataka, kada su bile u manjim posudama... Zalivanje: Pre su zalivane svaki 3 dan, a sada sam ih zalio samo prilikom presadjivanja, bas obilato, mozda oko 0,3l-0,4l svaku... Za sada je zemljiste jos uvek vlazno... Prihrana: Osim djubriva koje sam izmixao sa zemljom nisam djubrio, niti cu u narednih 20 dana. Dok su bile u casama dodao sam im par zrna ( skroz mala kolicina, oko 4-5 zrna ) N-P-K 15-15-15, jer su bili poceli da se suse donji, okrugli listovi... Problemi: Nekoliko listova se pocelo susiti dok su bili u casama, ali se sada oporavljaju, onaj osuseni deo lista je i dalje suv, ali je ostatak lista sada zdrav... verovatno zbog malih posuda... Slike:
Dan 22 od klijanja - Prvi grow - 11 + 1 biljke Svetlo: Za sada slabo skroz, 4 sijalice po 36W ( po 2340 lm svaka ), rasporedjene po 1 na 3 biljke. Ovo je samo privremeno. Udaljenost je oko 10cm. Temperatura: Oko 18-19°C Ali ce se povecati, nadam se, kada bude lepse vreme a i kada budem ubacio malo bolje osvetljenje... Vlaznost vazduha: Bila je oko 80%, ali sam pomerio vent, da upuhuje lepo vazduh i da ga rasteruje po biljkama tako da je sada oko 70%... Tako da je sada dobro. ( Dok sam bio odsutan i nisam imao merac vlaznosti imao sam posudu sa vodom u boxu i neke biljke su bile kao mokre, sijale su se, a sada ne... ) Ph zemljista: Oko 6,5-7... To bi trebalo da je ok ;) Posude: Posude su po 5l, uzeo sam one vece flase od vode, rasekao i oblozio foliom... Pre su bile u manjim casama kao od jogurta... Zemljiste: Zemlja je, kao sto sam gore naveo mesavina zemlje iz sume ( koju sam zagrejao da ne bi bilo insekata ili korenja, 50-60% ), djubriva ( domaceg, posto ono ne moze da "zatruje" zemlju, 40-50% ) i stiropor... Pre su bile u cistoj zemlji iz sume, bez dodataka, kada su bile u manjim posudama... Zalivanje: Pre su zalivane svaki 3 dan, a sada sam ih zalio samo prilikom presadjivanja, bas obilato, mozda oko 0,3l-0,4l svaku... Za sada je zemljiste jos uvek vlazno... Prihrana: Osim djubriva koje sam izmixao sa zemljom nisam djubrio, niti cu u narednih 20 dana. Dok su bile u casama dodao sam im par zrna ( skroz mala kolicina, oko 4-5 zrna ) N-P-K 15-15-15, jer su bili poceli da se suse donji, okrugli listovi... Problemi: Nekoliko listova se pocelo susiti dok su bili u casama, ali se sada oporavljaju, onaj osuseni deo lista je i dalje suv, ali je ostatak lista sada zdrav... verovatno zbog malih posuda... Slike:
Prosli put su bile uradjene skroz na brzinu, na kraju sam morao u mraku da ih presadjujem, jedva sam stigao... Danas sam ih uvio u foliu, idemo dalje... :) Da, da, raste nekako... :D Mislis da bi bilo bolje kada bi imale vece posude? Negde sam citao, ovde na forumu, da je bitno samo da bude preko 3,5-4l posude, kao da nema velike razlike izmedju posude od 4l i 10l, naravno, samo u vremenu zalivanja i prihrane... Koliko im treba da napune posudu od 5l korenjem? Moracu videti za nove, vece posude, samo mi nista ne pada na pamet :/ Sinoc sam probao da napravim reflektore, malo sam sredjivao to, sutra cu ih, nadam se, napraviti skroz, pa ce biti malo jace svetla... Sto se svetla tice, za sada opet moraju ostati na ovom, posto sam tanak sa parama... Ali mozda uskoro skupim za neki 600W HPS komplet, pa kad to ubacim bice super... ;) I da, i dalje su na 18/6 svetlu, jel bih trebao promeniti na 20/4 mozda? Hvala na komentarima i podrsci ;)
Prosli put su bile uradjene skroz na brzinu, na kraju sam morao u mraku da ih presadjujem, jedva sam stigao... Danas sam ih uvio u foliu, idemo dalje... :) Da, da, raste nekako... :D Mislis da bi bilo bolje kada bi imale vece posude? Negde sam citao, ovde na forumu, da je bitno samo da bude preko 3,5-4l posude, kao da nema velike razlike izmedju posude od 4l i 10l, naravno, samo u vremenu zalivanja i prihrane... Koliko im treba da napune posudu od 5l korenjem? Moracu videti za nove, vece posude, samo mi nista ne pada na pamet :/ Sinoc sam probao da napravim reflektore, malo sam sredjivao to, sutra cu ih, nadam se, napraviti skroz, pa ce biti malo jace svetla... Sto se svetla tice, za sada opet moraju ostati na ovom, posto sam tanak sa parama... Ali mozda uskoro skupim za neki 600W HPS komplet, pa kad to ubacim bice super... ;) I da, i dalje su na 18/6 svetlu, jel bih trebao promeniti na 20/4 mozda? Hvala na komentarima i podrsci ;)
Sad sam morao da ubacim kao malu grejalicu unutra... :/ Temperatura spadala do 15°C, sad je oko 25C... Mada, sad vlaznost ide i do 40%... :/ Jedno namestim, drugo se pokvari... :/ Sad je valjda ok... :/
Sad sam morao da ubacim kao malu grejalicu unutra... :/ Temperatura spadala do 15°C, sad je oko 25C... Mada, sad vlaznost ide i do 40%... :/ Jedno namestim, drugo se pokvari... :/ Sad je valjda ok... :/
Naravno... Polako im smisljam imena... Hehe
Naravno... Polako im smisljam imena... Hehe
Pa i nisu zadovoljne... :/ Jer sad radim, skupljam kesh za neko bolje osvetljenje... :/ Suha je po vrhu, ali dole, kod korenja je vec vlazna... Na 2 cm ispod povrsine se vidi vlaga, tako da ne treba da je zalivam jos uvek... :) Pise u dnevniku kako je napravljena zemlja i sve... :) Svetlo ce biti uskoro, nadam se... :D Rezim se povecao... :/ Sad je na 20/4, morao sam jer i ovako nema dovoljno svetla... :/ Kritika je uvek dobro dosla... Pokusacu da sredim ovo sve, da ti dajem manje razloga za kritiku... :P :D