
Galerija nije uvezena
Prvi mi je grow, ne nadam se nekom čudu, ali ću valjda nešto naučiti. Pokušavam uzgojiti primarno za kremu, a testirati ću ipak i da li mogu zamjeniti Normabel (za spavanje). Probati ću izvesti sve koliko je moguće "organski". Ne stignem se od posla previše baviti uzgajanjem, ali sam rezervirao većinu onoga što imam slobodno, pa ćemo vidjeti... Sjeme: Samsara Punky Lion x 4 (besplatne bonus sjemenke, Sensijeve čuvam :icon_lol:), to je Matanuska Tundra (iliti Thunder Fuck :icon_lol:) x Chronic Zemlja: Biobizz Allmix + Perlit (mješavina od cca 8l allmixa + 2,5l perlita), Rockwool za klijanje Vaze: Neki kao smart-potovi od tekstila, 3 galona (cca 11,35 l) svaki, bez tanjura ispod (ima šator vodonepropusnu podnicu, pa će valjda biti dovoljno) Gnojivo: Organski Femeg Guano (60g praha ubacio u svaki pot), Grow, Bloom i Extract tekuće. Šator: Pro60 (prije Secret Jardin DR60 II), 60 x 60 x 160 cm. Ventilacija: S&P TD SILENT 350/125 (280/380 m3, stavljen na veću brzinu), Proklima filter 125A (do 360m3), alu cijevi 125mm, pasivni usis Rasvjeta: 400W MH (+ HPS koji trenutno čeka svoj trenutak), Lumatek 600 elektronički balast (radi i sa 400W žaruljama), Cooltube Primaklima 400/125mm. Ostalo: Timer, mali 16w vent, ovlaživač zraka, temp/higro metar, digitalni PH metar, SCRoG mreža za DR60, lanci, roller... Kako to izgleda (Filter -> Cool tube -> Vent -> Ispuh): Mikroklima u šatoru: Ovaj S&P vent sam dugo tražio. Iako je prilično velik, ugurao sam ga (jedva) u šator radi smanjivanja buke. Specifikacija pokazuje samo 19 dB na 380m3, no daleko je to od tišine. Protok zraka proizvodi vjerojatno veću buku od venta, te to još uvijek nije buka pored koje možeš mirno spavati. Raditi, čitati, razgovarati i sl. nije problem ni na 50cm od šatora. Ne čuje se ništa u susjednoj sobi čak i sa otvorenim vratima od sobe. U usporedbi s centrifugalnim je gotovo nečujan. Vjerojatno je problem u meni što ne mogu spavati uz to. Što se tiče efikasnosti hlađenja žarulje i šatora, 400W je pu
Kad vidim koliki trud je potreban oko malog 60 x 60 cm prostora, uzgajanje u PC-boxovima mi se čini kao pravo malo čudo. Ove sjemenke sam dobio besplatno uz Sensijeve, pa su mi se činile idealne za prvi pokušaj. Osim toga, lijepo su mi izgledale, sa onim tamnim trakicama po sebi. :icon_lol: Navodno bi trebale dati pristojan prinos. Fotoperiodni je strain, a sjemenke feminizirane. Za opremu sam se dosta potrudio (i vremena i novaca) no na kraju sam morao prestati zbrajati troškove...da ostanem priseban. :icon_lol: Hvala puno na podršci, no nije mi baš krenulo idealno. Slijedi izvještaj i fotke ovih prvih tjedan dana uzgoja. 31.03.2014 - Početak: Počeo sam standardno u mokrom papirnatom ručniku, pa u plastičnu vrećicu, pa na mračno mjesto. Nisam imao rezultata nakon 24h pa sam ih ubacio u šator i pokrio crnim tanjurom za vaze, da ih malo zagrijem HPSom (najskuplje grijanje ikad :icon_lol:). E onda su počela sjemenja klijati ko blesava. Dakle, visoke temperature su stvarno dobre za klijanje. 03.04.2014 - Klijanje: Potpio Rockwool kocke u 5.5 pH vodu na jedno 4 sata, malo ih iscjedio, protresao i presadio sjemenke u njih. Prekrio s malo rockwoola da ne vide svjetla. Pomalo zeznut posao, jer te rupe u Rockwoolu nisu baš tako mekane kao zemlja, a korijen je izrastao već 1cm van sjemenke. Naravno, stradalo mi je 2mm vrha jednog korijena. :vb_smash: Fotka s Rockwool kockama na ovaj dan u uvodnom upisu. 06.04.2014 - Prvi pravi listovi: Ipak su sve izletile iz Rockwool kocki nakon 3 dana. U ovom trenutku sam dodao i ovlaživač zraka. "Zaljevanje" Rockwoola je bilo jako praktično, Samo do polovice umočiš kocku u pH 5,5 vodu i za 10-15 sekundi Rockwool usiše koliko treba. Kad se kocka osuši (obično 1-2 puta dnevno) opet umočiš. Dodao sam vodi 20% normalne doze Guano Extracta (za rast korijenja) koji nema visoki udio NPK. 07.04.2014 - Presađivanje u zemlju: Korijenje je dosta izašlo iz dna Rockwoola, pa sam ih presadio u finalne 11l vaze tj. zemlju (neću više presađivati do kraja). Ispiranje perlita za medij, bilo je malo nezgrapno i problematično (ili sam ja trapav, svejedno :icon_lol: ), no uspjelo mi je. Biobizz Allmix zemlja čini mi se jako lijepa. Moji imaju dosta cvijeća i baš su kupovali neku nepoznatu zemlju, pa mi se ova Biobizzova na izgled puno više sviđa. Vrlo je lagana i prozračna i ima već nešto perlita. Ja sam, vjerojatno nepotrebno, dodao još perlita. Omjer zemlja/dodatni perlit, 8/2,5l. 09.04.2014 - Prvi problem: Lagano sam zalijevao s cca 1l oko biljčice s malo odstajalom/dekloriranom vodom sređenog pH. Otprilike jednom dnevno. Sad čitam da kod organskog uzgoja nije bitno toliko paziti oko pH, ali nema veze. Kod mene je inače voda iz slavine pH 7.3 - 7.4, što malo padne nakon što odstoji. Eh sad, 2 biljke rastu lijepo, jedna mrvicu manje, ali još uvijek OK, a zadnja je potpuno prestala rasti. :( Evo i fotki. Lijeva je OK, desna je prestala rasti, a na kraju zajedno (lijevo OK, desno-gore stala): Ova koje je stala rasti stavljena je pored malog ventilatora i ovlaživača, jer ne znam više što učiniti da nastavi rasti. Izgleda OK, ali jednostavno stoji. I danas (10.4.) je situacija ista...sve raste osim te. :(
Super odgovori! Hvala na lijepim željama. Puno mi znače svi ovi savjeti i iskustva, jer nemam nikakve prakse s uzgajanjem, a nakon što sam prošao dvije knjige i brdo foruma, ni sam više ne znam što je najbolje. :icon_lol: Opa cupa je bio u pravu kad mi je savjetovao da otvorim dnevnik. :thumb: Ukratko: Smanjujem zaljevanje pod hitno po vašim savjetima. Ubuduće će sjeme direkt u Rockwool (ako se odlučim da ga opet koristim) ili papirnati ručnik pa odmah supstrat. 400W je zato jer nisam htio dva puta kupovati balast, a trebao bih preći u veći prostor sljedeće godine, pa onda i veći box za 600W (balast podržava i 400W i 600W), a tamo ću imati općenito bolji ambijent za uzgoj. Naravno, nisam se mogao strpiti još godinu dana, pa ajmo ipak mali šator do tada. :icon_lol: Po Internetu vidim da ljudi uspješno koriste i 400W u DR60, pa rekoh sebi, valjda će biti OK. Mogu uvijek udaljiti svjetlo, a temperature su za sada OK. Prostor je klimatiziran preko ljeta. Nije mi se činilo da je previše perlita u mediju, dok nisam počeo gledati fotke. Sad gledam na Internetu da Biobizz Allmix vjerojatno već ima 20-30% perlita. Nadam se da neće biti nekih dramatičnih posljedica. Nisam znao da je Punky Lion težak za uzgoj. Ako koja ne preživi, preživjele ću malo dulje vegetirati. Valjda je to OK strategija. Evo i fotka od danas (svjetlo je otprilike 7" ~ 17,5 cm od biljaka):
Hehe, a kako sam se tek izgnjavio s ispiranjem perlita...bolje da ne idem u detalje. :icon_lol: Neće više perlit samo tako u moju zemlju. Dobra primjedba za filter, no imao sam to na umu. "Ne bi trebalo" biti problema, jer imam čak četiri zavoja između filtera i venta. Svaki zavoj bi trebao smanjiti efikasnost venta, kao i svaka cijev. Samo nagađam, ali vjerojatno je protok na filteru manji i od 300 m3/h. Vidjet ćemo kad dođe cvjetanje, jer sada i onako nema nikakvih mirisa, pa ću svakako nastojati i to spomenuti. Mogu uvijek smanjiti brzinu (moram samo prespojiti kabel na onoj maloj "razvodnoj kutiji" koja se vidi na dnu venta), no onda se ipak malo podigne temperatura u boxu. Veći filter bi teško stao (ili uopće ne bi), a ovaj je dugačak 25cm, pa taman savršeno sjedne u kut.
Hej bro, tvoj me dnevnik inspirirao za ovaj setup. :) Inače, imam zapravo još uvijek problema s tim ovlaživačem, jer morao sam spljoštiti vaze malo. :icon_lol: Htio bih ga zakačiti na lance ili rollere nekako, da ga mogu podizati s biljkama i da ne smeta više vazama dolje, ali nisam još smislio rješenje. Donji dio ovlaživača se ne kači nikakvim mehanizmom za gornji gdje je voda, pa će biti teško to držati obješeno, a da se sve ne raspadne. Ne znam ni sam još kako... Ovlaživač je neki generički, valjda kineski, ne znam ni sam. Negdje se zove Ultra Mist Pro 4, negdje Ultra Mist Pro 4000, a samo je ~13-14cm širok, ali je zato 34 visok i dugačak. Ima ga na ebayu i u raznim grow dućanima. Higrometar na njemu je malo čudan i nemam baš povjerenja u njega, ali to nije neki problem u praksi. Ovako to izgleda odozgo: Što se tiče šatora, Secret Jardin je promjenio valjda dobavljača i izdao nove 2,5 modele. Novi Dark Room 60 2,5 model je 10 cm viši i stvarno je 170cm visok, ali ga nisam našao nigdje za kupiti. Ovaj moj Pro60 (Mammoth) je "stara" verzija 2 Secret Jardinovih Dark Room boxova, koje radi bivša tvornica od koje je SJ nabavljao Dark Room modele. Veličina je stvarno točno 60 x 60 x 160, a za razliku od DS imaš upuhe s obje strane (što je meni bilo jako bitno), pomične 3 prečke na vrhu itd. Baš kao u SJ DR60 II. No, dobio sam samo jedan par trakica i ništa lanaca, samo one kuke metalne. S bukom ne znam što bih više. Iako nije tako strašna, ne mogu spavati pored boxa u pogonu. Skoro je ista buka na manjoj i višoj brzini. Po specifikaciji stvarno i je ista...19dB, pa vjerujem da je to većinom od protoka zraka. Uzmi u obzir da meni smeta i zvuk malog 16W venta u zavorenom grow boxu. :icon_lol: Ako smanjim brzinu temperature odu gore, jer 400W MH grije poprilično. Tvoje temperature su vrhunske. Za takve temperature meni sistem mora i izbacivati zrak van kuće i ubacivati zrak iz vana.
Haha, ne, to je nažalost jedino mjesto gdje trenutno može biti. No moram priznati, svako jutro kako timer upali cjeli box, a ja jedva oči otvorim, moram pogledati kako napreduju. :icon_lol: Inače, mario338, u pravu si. Sljedeći put idu ili 4 manje vaze od 7 litara, ili 2 veće. Jednostavno nemam praktičnog iskustva, pa za sada bauljam. RO filter će pričekati ipak novi prostor, jer malo mi se tekući račun smanjio. :icon_lol:
E to je baš odlična ideja. Imam neiskorištenu rupu za usis na lijevoj stranici šatora. Moram sam smisliti neko mjesto blizu šatora za ovlaživač...
Update nakon 6 dana. Svi komentari kao i uvijek dobrodošli. :icon_wink: 16.4.2014: Smanjio zaljevanje na ~2dcl po biljci, svaka 2-3 dana. Voda pH 6,2 - 6,5 bez ikakvih aditiva osim limunske kiseline za smanjivanje pH. Mala biljčica i dalje sporo raste, ali ipak raste. Stanje u boxu, svjetlo sam malo podignuo, na otprilike 20cm tj. 8". Temperature su ~21-29C, vlažnost je ~45%, preko noći nešto veća. Krupni plan biljaka. Prvo ova što još uvijek jako sporo raste (lijevo), pa onda ova ispod nje koja raste dobro, pa dvije desno. Na kraju, link na podatke o Punky Lion strainu: Samsara. Na svu sreću Punky Lion "Tolerancija na zaljevanje = Vrlo Visoka". :icon_lol:
Da. Ne znam ni sam zašto me tako "svrbe" ta tekuća gnojiva, a nisu zapravo ni jeftina. S ovom manjom sam se pomirio. Uvjerio sam sebe, da ona raste normalno, a ostale natprosječno, pa sam se malo smirio. :icon_lol: A inače, bojim se da bi odmah uvenule kad bi im ja krenuo pjevati :icon_lol: pa ću to za sada propustiti. No pazim ja na njih, pa im čak nakon zaljevanja, nježno maramicom obrišem kapljice sa lišća :wub: , da ih svjetlo ne bi spalilo na tim mjestima. Malo pretjerujem, jelda? :icon_lol:
23.4.2014: Tjedni update... Zaljevanje svaka 2 dana, < 3dl vode po biljci. PH ciljam od sada 6.8. Zemlja se jako brzo osuši nakon zaljevanja, vjerojatno zbog hrpe perlita, pa obavezno treba zaljevati svaka 2 dana (objese se listovi inače). Vlaga je ovih dana nešto veća zbog vremena, pa se sa ovlaživačem penje i do 70% danju. Ukoliko ugasim ovlaživač, vlaga padne na cca 40%, no temperatura skoči za dobrih 3o C do čak 30o C. Hlađenje 400W u malom prostoru je...problematično, pa eto pomaže i ovlaživač s hladnom maglicom. Jednom sam im u vodu ubacio pola doze Guanokalong Extracta (to su samo mikronutrijenti). Namjeravam im dati svako treće zaljevanje pola doze toga. Još ću čekati bar dva tjedna do primjene Guanokalong Grow tekućeg gnojiva, jer za sad mi se listovi čine dovoljno zeleni. Svjetlo sam dignuo za još 1", sad je na 9" od vaza, što bi bilo cca 8" ili 20cm biljka-žarulja. "Test topline rukom" pokazao je da mogu još niže, ali se ne usuđujem. Valjda je i ovo dosta. Biljke sam malo premjestio, pa sam samo zamjenio stupce (lijevi stupac je sada desno i obrnuto). Najmanja biljčica (gore-desno) više nije tako mala. :icon_mrgreen: Evo i krupnih planova (gore-lijevo, gore-desno, dolje-lijevo, dolje-desno). Ova prva biljka (gore-lijevo) mi nažalost raste u koso, kao Opa Cupin Bonsai. :icon_lol: No najluđa stvar je, da se nije krivila prema svjetlu (prije nego sam je premjestio), nego OD svjetla. :icon_confused: Evo i krupnog plana, gdje stabljika ide dosta u koso (cca 45o prema foto aparatu, a glavna stabljika je vrlo debela. Čini mi se da je jako jako gusta, a da slabo raste u visinu.
5.5.2014: 25. dan vegetacije (?) Biljke su sad već lijepo narasle. Zaljevanje sam jučer prebacio sa pola litre po biljci svaka 2 dana, na 1l po biljci i svidjelo im se (rastu na očigled). Još ostaje da vidim hoću li sada zaljevati svaka 3 dana. Hranim ih već neko vrijeme sa GuanoKalong Grow i Extract, svako drugo zaljevanje. Imam malo žutog lišća (koje posmeđi, pa se osuši i otpadne) pri samom dnu biljaka, što se još "davno" počelo pojavljivati. Zato sam i počeo hraniti biljke, jer mi se čini da ne može biti ništa drugo do nedostatka hrane (N). I dalje uvjeti kontrolirani, pH vode 6.8, propisane doze gnojiva, temperatura i vlaga OK. Izbacio sam iz boxa ovlaživać zraka koji sada kroz lijevi upuh boxa, kroz cijev, ubacuje hladnu maglicu. Ubacio sam nekakvu flekibilnu SCRoG mrežu da vidim kako bi to izgledalo. SCRoG mreža je na 25 cm / 10" od zemlje u vazi (dna stabljike) Jedna biljka (gore-desno) raste dosta više od ostalih, pa sam je mislio saviti pod mrežu. Narasla je nekih 8 cm iznad mreže. Do sada nisam radio nikakav trening biljaka. To sad izgleda ovako: Ili kad spustim svjetlo: Svi komentari dobrodošli. :)
11.5.2014: 31 dan vegetacije. Eto, prošlo je mjesec dana vegetacije, pa sam za tu priliku okinuo nekoliko fotki. Ostavio sam ipak scrog mrežu kako bi najveću biljku gurnuo pod nju, te malo izjednačio razinu raslinja. Biljke minimalno savijam, pa se radi o stvarno minimalnom scrog-u. Nisam do sada radio baš nikakav trening i ovaj vrlo lagani scrog je prvo što sam im učinio. Nisam imao srca skidati im donje listove, osim onih žutih koji samo što nisu sami otpali. Tek sad kada su ovako izrasle, shvaćam koliko su neka moja pitanja i "brige" s početka uzgoja bile nebitne. :icon_lol: Uvjeti su OK i uspijevam (jedva uz ovlaživač) držati temperaturu do 29oC, osim kada mi baš toplo sunce ovih dana na par sati lupi prema sobi. Zaljevanje je ipak svaka 2 dana, jer zemlja se brzo suši, a hrana svaka 4. Pretpostavljam da je krajnji čas za prebaciti na HPS žarulju i 12/12 režim rasvjete, ali stalno odugovlačim jer mi se (među ostalim) neda "rastavljati" cijev i CoolTube. Još jedan plus za dual spectrum HPS žarulje. :icon_lol: Eto i fotki: Džungla ispod mreže. Čitao sam puno o trimmanju lisća na najvećim stranim forumima, no ima puno konfliktnih mišljenja o toj temi. Subjektivno mi se čini da ima više mišljenja kontra trimmanja ili "lolipop" metode, no ako se čovjek ipak odluči za trimmanje onda je vrijeme za to upravo sada prije prebacivanja na režim cvjetanja, pa se malo lomim oko toga. Do sada sam bio sretan samo sa skidanjem žutog lišća: Za one koje zanima detalj sa ovlaživačem izvan boxa (hvala toomzyju na ideji) evo dvije fotke. Svakako bi savjetovao svakome tko uzima ovlaživač zraka, da uzme model koji ima neku cijev ili se barem cijev na njega može nekako priključiti, jer onda se ovlaživač može mirno staviti izvan boxa:
Opet update. :icon_lol: 16.5.2014: 3. dan cvjetanja (12/12). Prije tri dana ubacio sam 400W HPS žarulju u CoolTube, te prebacio na 12/12 režim (sa starog 17/7 režima). Dodao sam još jedan (digitalni) timer samo za ventove, pa se po noći pale svakih sat vremena na samo 5 minuta da provjetre box. Povećao sam zaljevanje na 1,5l po biljci, prebacio režim prehrane na onaj za cvjetanje: 10ml Guano Taste Improvera, 2ml Grow i 2ml Bloom po litri vode, svaki 4-ti dan. Osim toga, odlučio sam probati i "Plagron Lemon Kick" (ne ja...biljke :icon_lol: ), za "organsko" sniženje pH vrijednosti. Odličan je, jer pH više ne moram ni mjeriti, nego samo 0,5ml Lemon Kicka po litri vode i gotovo (pH 6.8 - 6.9, a zemlja odradi ostalo). Odlučio sam ipak za ovaj prvi pokušaj ne skidati lišće ispod mreže, jer 400W i onako dosta duboko probija raslinje, Jorge kaže "ne" :icon_lol: , a i meni je nekako draže skidati samo one za koje biljka sama "kaže" da ih više ne želi (žute). Kroz cijeli grow sam nastojao minimizirati biljkama stres (jedna vaza cijeli grow, minimalan LST-scrog), pa da nastavim u istom tonu. No, svaki dan pregledam da li neki veliki list smeta za buduće cvjetove i onda ga samo uvučem/savinem negdje ispod, da ne smeta. Malo više posla, ali me veseli to raditi. HPS žarulja čini se ipak generira par stupnjeva više temperature od MH i to je sad problem jer idu i do 31oC, osim za ovih hladnijih dana, kada kao što se vidi iz ove druge fotke, nema problema (bar neka korist od ovog sranja od vremena).
24.5.2014:11. dan cvjetanja (12/12). Biljke su se malo otele kontroli. :icon_lol: Rastu ko blesave, a jedan mi je veliki vrh nekako pobjegao :icon_mrgreen: pa malo strši i tako... Ponestaje mi rapidno vertikalnog prostora, pa se stalno nadam da će prestati rasti. Eto i mog mora zelenog: Scrog mreža je na 25 - 30 cm od vrha zemlje u vazi, a biljke su sad već na 70 - 75 cm. Evo kako izgleda ta...MASA lišća uguranog u box. :icon_mrgreen: Vidi se dole i bijeli rub scrog mreže. Od problema, tu su ove ljetne temperature od 30oC, koje tjeraju temperaturu u boxu i do 36oC. Kad previše skoči, palim klimu i otvaram box, pa se brzo rashladi i na 10o nižu temperaturu. Osim toga, požutili su mi listovi na nekim vrhovima između žila. Vrlo čudan i rijedak problem, pa sam ukinuo Plagron Lemon Kick i vratio se na dobru staru limunsku kiselinu (i malo više "kuhanja"). Izgleda da mi je Lemon Kick nekako pokvario mikronutrijent(e)...šteta...no dalje ide sve OK s limunskom.
25.5.2014: 12. dan cvjetanja (12/12). Samo jedan mali update: Specijalno za cvjetanje, napravio sam "top dressing", prahom od šišmišova. Dakle, stavio sam prah na stari sloj zemlje, malo pomiješao, pa stavio gore dobar sloj nove zemlje (opet Biobizz All-Mix), pa sve zalio pH 6.8 vodom. Nisam dodavao ekstra perlit, pa evo kako izgleda ta zemlja s "tvorničkom" količinom perlita: All-Mix je na oko i na dodir vrlo lijepa "organska" zemlja, koja mi unatoč gnojivu, nije spalila ni jako male biljčice. Prah za dressing ima slijedeće elemente: N=1% P=10% K=1% Ca=15% Mg=0.08%, te kojekakve mikro-elemente, a navodno radi čuda, pa da vidimo. :icon_mrgreen: To je jedini top dressing koji se po preporuci proizvođača radi, pa sad idem dalje ovako do kraja...
7.5.2014: 25. dan na 12/12 režimu svjetla Biljke su čini mi se napokon prestale rasti. Mnogo muke su mi zadale neumoljivo rastući i dalje kroz cvjetanje. Iako sam ih i malo scrog-ao, visoke su već 90-100 cm :icon_eek: pa u šatoru jednostavno više nema mjesta za rast. Zbog toga sam bio primoran LSTati, posebno direktno ispod lampe, jer lampa nema više kuda. Naravno, s obzirom da ništa ne vidim kroz ovu džunglu, LST se na jednom povećem vrhu slučajno pretvorio u super-cropping uz prigodan *crack* zvuk pucajuće stabljike...ajd, bar je samo nutarnji prelom...što bi reko Bata Stojković "Nije to tako loše kao što izgleda." :icon_lol: Temperature su OK, ako je box otvoren ili ako ga zatvorim i klimatiziram prostor, pa kombiniram te dve metode. Pomaže što mi HPS gori tijekom dana, pa svjetlo nije uočljivo. Zaljevanje sad ide s cca 2l po biljci svaka tri dana, svaki drugi put hrana i morat ću to ubuduće još povećati, jer piju ko smukovi i već se drugi dan nakon zaljevanja nešto žale. :icon_lol: Evo i fotki: Evo i pokušaja makro snimke jednog malog ljepljivog vrha koji mi svaki put ispadne iz boxa kad ga otvorim:
8.7.2014: 56. dan cvjetanja (12/12) :icon_eek: Eto, i to sam nekako dočekao. 55 dana je od Samsare preporučena duljina cvjetanja za Punky Lion i čini mi se da su u pravu. Zadnji put je zaljevano (i to s gnojivom) 4.7.2014. U ovoj zadnjoj fazi, gnojiva je dodano malo više nego obično, taman da se biljke udebljaju prije kraja. Nisam još siguran kako ću ovo finiširati, ali danas ću svakako zaliti samo vodom. Nakon toga ću ili još 1-2 puta zaliti vodom, ili ću prekinuti zaljevanje i baciti u mrak na 3-4 dana, da biljka povuče sve što još može. Nisam još odlučio. Evo i fotki. Isprika na lošoj kvaliteti fotografija, no kratak sam s vremenom i koristim pretpotopni aparat. Snimano je desetak minuta prije paljenja HPS žarulje, da boje budu nešto vjernije. Svi komentari (ili kritike) dobrodošli! :icon_smile: Ovo je neki komičan, no stvarno velik i debel vrh: :icon_lol: Ostale fotke: Inače, jedan vrh mi je bio vrlo, vrlo blizu žarulje (na nekih 13-14 cm), no pod "propisanom" temperaturom. Kako i onako nisam imao gdje s tim vrhom (već sam ga skoro i slomio trenirajući ga), a ni sa žaruljom/CTom, odlučio sam isprobati da li je izbjeljivanje svjetlošću, kao što neki na Internetu tvrde, mit ili pak istina. I...nije mit...nažalost. Sam vrh (tog vrha) najbliži žarulji, sasvim je jasno i očito izbjeljen, kao i minijaturni listići blizu tog vrha. Ostali vrhovi su OK, ima ih poprilično :icon_smile: , no nešto su nižeg rasta od ovih koji se ističu na fotkama, pa se ne vide najbolje na fotkama. Ugodnog su, omamljujućeg mirisa :icon_lol: , koji nije oštar i napadan...
Mali update bez fotki. Fotke...kad i ako stignem. 20.7.2014: 68. dan cvjetanja, poskidao sam biljke i završio priču. Zadnje gnojivo je bilo 4.7, a dalje se zaljevalo samo vodom. Zadnja su 4-5 dana bile u mraku i bez vode. Nakon skidanja, uklonjeni su svi veći "fan" listovi. Sušenje je pak bilo klasika vješanjem u šatoru i s aktivnom ventilacijom (bez malog venta), a trajalo je igrom slučaja 4-5 dana, pa su se vrhovi baš jako posušili. Nakon toga je išlo precizno trimmanje, pa je onda sve završilo lijepo složeno u papirnatoj vrećici na par dana, a nakon toga u staklenkama. Dalje ide curing, iako ni ne znam da li mi curing igra ikakvu ulogu za ulje tj. kremu. Ukupno je ispalo cca 250g poprilično osušene vutre u 4 staklenki od 1,5 litre + 1 veća nepoznate veličine, što je pristojan rezultat za Punky Lion (uzgajivač tvrdi 600g/m2), 400W i tih malih 0,36m2 koje pruža korišteni šator. Sami cvjetovi imaju bar 90% smeđih "pistila", dakle jako puno, no pogled kroz mikroskop otkriva da trihoma "boje jantara" ipak ima daleko manje (odokativno 50%), a ima ih i prozirnih. Sačuvao sam male ostatke od zadnjeg, preciznog trimmanja, iako pojma nemam kako bih ih točno skladištio ili za što bih ih točno koristio. :icon_lol: Činilo mi se šteta da ih bacam. Sad ćete vrtit glavama :icon_lol:, ali inače ne pušim, pa pojma nemam kojeg je okusa, niti trenutno imam "opremu" da bih probao. Nema veze, nek se kjura zasad...ima vremena. Po mirisu je baš kao i ono što sam imao prilike "upoznati" u Barnijevom coffeshopu...možda mrvicu blaže. Bilo kako bilo, kada bih opet uzgajao, ne bih koristio scrog metodu, te bih uzgajao samo dvije biljke. Svakako bih više skidao malih grančica, pa makar to značilo nešto dulji uzgoj, jer je gnjavaža s trimmanjem tzv. "popcorn" budova velika, a zadovoljstvo malo. Korijen nisam snimio, ali sam razrezao svoj jeftini "smartpot" i vidio jedan vrlo lijepi korijen bez ikakvog zapetljavanja koje je inače karakteristično kod klasičnih vaza. Ti jeftini (1,5 EUR) "smartpotovi" čine se kao vrlo dobra stvar. Poslje uzgoja možete ih eventualno čak i baciti, kompletno sa zemljom, jer su stvarno jeftini. Nadalje, s obzirom na komentare i očekivanja s početka dnevnika, velika količina perlita ipak nije izazvala nikakav problem. Kada bih opet uzgajao, opet bi ga koristio, iako u manjim količinama. Sve u svemu, ovo biljku je bilo baš interesantno uzgajati, puno sam naučio i nadam se da ću u budućnosti imati priliku to ponoviti, samo s drugom genetikom. Najviše od svega, nakon dugotrajnog i svakodnevnog udisanja tih mirisa, sad mirišim vutru ko labrador. :icon_lol: Za sada hvala na svim komentarima i podršci, te posebna zahvala opa-cupi, bez kojeg ovog dnevnika ne bi ni bilo. :thumb:
Hvala. :icon_lol: Evo i fotke (izrezao sam pozadinu i stavio vutra.org logo): Pa osim ako nema više komentara ili pitanja, to bi bilo to od mene...za sada... :eyebrows:
Hvala ti :icon_smile: no vjerojatno neću baš skoro, a baš ni nemam nekog iskustva (samo Northern Lights, Jack i Cheese), no svakako ću javiti. :icon_smile: Hvala stipe. :icon_smile: Da, pušenje mi je skroz nisko u listi prioriteta, a ulje/krema mi je stvarno važna, pa ću javiti čim to složim i isprobam. Sad sam si uzeo par tjedana pauze, a dotle nek se kjura u staklenkama. Jednu ću vjerojatno ostaviti i za druge načine konzumacije.