Pozdrav,evo da skratim maksimalno,a malo sam i lijen pisat danas:) Prostor: ormar 60x90x170 Rasvjeta: led panel 300 w+2 manja led panela domace izrade,trebala bi imat barem 50 w,lux meter na mobitelu kaze 22000 lumena na 70 cm od lampe a na 30 cm oko 60000 Ventilacija: pc vent 12 cm kontroliran digitalnim termostatom,nema potrebe za jecim jer se led negrije jako,taman tolko da bez problema rashladi+stupni ventilator za mijesanje zraka Zemlja: Composana sa perlitom Gnjojivo: Substral+ neko za kaktuse Tegle: 10 l Ostalo: ph metar,2 termostata i vlagomjer Temperatura u boksu 26 stupnjeva,vlaga 40 %,znam da je vlaznost premala,ubacio sam neku kanticu sa vodom i maramicom Sjeme stavljeno direkt u zemlju u dvije male teglice i jednu plasticnu casicu na pola cm dubine,nakon 3 dana mi je nikla samo bubblegum a ostale nisu ni provirile(imam jos po jedno sjeme za rezervu nasrecu),mislim da zbog toga jer je ona imala najvise vlage,ostale dvije teglice su šire malo pa se zemlja puno brze isuši,bez brige nisu ostale bez vlage jer ih prskam redovito sa vodom ph oko 6.5..
Hvala na savjetima i ostalom...:) Znaci ovo za kaktuse nula bodova :confused: Evo na substralu pise gnjojivo za sve zelene i cvatuce biljke i kaktuse npk 6-3-6 sa dodatkom zeljeza.a na ovom za kaktuse NPK 4-7-6 Nije se bas osusila ali vlaznosti joj je sigurno falilo to sam zakljucio i sam malo prekasno,makar sam odmah zalijao sa vodom tolko da je curila van,sad me brine da nisam zaribao sjeme,danas je vec cetvrti dan,pokrivao sam sa salvetama,sad sam stavio prozirnu foliju,rupice sam izbusio odmah..
Pokusat cu doc do Plantele nekako. Inace Bubble Gum lijepo napreduje(na slici) a od ostalih jos nista,pocelo me to deprimirat malo,nije mi vrag dao mira pa sam jucer isao prckat cackalicom po zemlji .znam da nije pametno..da vidim dal su pustile korijen,i vidim da jesu,al nista se ne desava,vlaga i temp su ok sad.danas je vec tocno šesti dan,malo mi to vec predugo traje.. Razmisljam da sutra stavim novo sjeme..
Skuzio sam da su malo premali,smislit cu nesto Prskam je dva puta dnevno,i stavio sam prozirnu foliju sa rupicama,vidim da je folija orošena.. Nisam ih stavio preduboku,na nekih pola cm isto ko i ovu sto je izasla u cetvratk vec.zato mi i cudno sto ovima tolko treba..
Eto dok cekam dvije usnule ljepotice da izađu ak ce uopce izac a polako gubim nadu,stavio sam rezervno sjeme u vlaznu maramicu ,bas me zanima kakva ce bit situacija sa njima i potrudio se napravit ovlazivač da imam malo vise vlage u boksu...
Evo mali update,sjeme sto sam stavio na klijanje u vlaznu maramicu proklijalo u rekordnom roku od jednog dana,evo treci dan ljepotice su vani vec znaci da sam nest zajebo prvi put,sumnajm da sam previse zalio vodom ,uglavnom sad sam bio oprezniji i sve je proslo bez problema..,cak sam stavio jos jednu bubble gum,ona bi isto trebala ugledat svjetlo dana danas ili sutra pa cu morat prosirit boks malo...uf al si dam lijepog posla:) Ova prva na trecoj slici je stara tocno tjedan dana,nesto mi slabo porasla za to vrijeme,neznam.. Ovlazivac je sastavljen od ovog Sa prvim na slici iz prijasnjeg posta nisam bio zadovoljan jer je bio fiksan i stalno je trebalo dolijevat vode,ovaj sad puno bolje radi jer sam ga stavio na plovak i ubacio vent.. I dalje imam problema sa premalo vlage,uglavnom od 40 do 50 posto,primjetio sam da kad iskljucim led rasvjetu vlaga dode do 65,uglavnom led rasvjeta mi "ubije vlagu" a cak i solidno grije,pokusat cu danas to rijesit nekako..
presadit cu je ovaj tjedan u teglu od 10 l,pa tako i ostale nakom 7-10 dana,to mi najbolje rijesenje,da ne presadujem dva put kad sam vec zajebo u startu,na greskama se uci sta mozes..
Evo uspio sam nabavit Plantellu list i cvet po smiješnoj cijeni,mislio sam da je skuplje.. Nego nisam siguran na kolko da spustim rasvjetu,stavio sam na 35 cm,temp pri vrhu biljke je sad 29 a u boksu 25..
Bubble nakon 10 dana,presadena prije 3 dana.. I Choco nakon 5 Nekao mi sporo rastu,usporedujuci sa drugim dnevnicima,vidjet cu kak ce ic dalje.. Temperatura oko 27 stupnjeva kod vrha,nocu padne na oko 20,vlaznost uglavnom oko 50 do 60%..nekad cak doguram do 75 dok se ne zagrije boks
Dobro nije bas od od 1 dcl.prije od 1 i pol,haha Pa ak je cokoladna moraju bit smeđi...šala,nisu smedi,tak je ispalo na slici
Jel normalno da se stabiljka ovako raspukne malo,tj kora? Inace lijepo napreduju Samo se poceo osjecat vec miris solidno,morac cu se bacit na izradu filtera uskoro..
mali update,Zvakača nakon 3 tjedna,ima najintenzivniji miris,cak bi mogao reci da smrdi Čokolada u drugom tjednu,manje intenzivan i ljepsi miris,barem meni,vise kao neki pepermint Sirela,takoder u drugom tjednu,najslabija je jer sam je presadio u dosta losu zemlju nazalost,ne pitajte zasto:)sutra ide jos jedno presadivanje u plantelu balkoniu.. Za sad solidno napreduju,temperatura se krece oko 25 dok je rasvjeta,a bez oko 20 stupnjeva,vlaznost uglavnom oko 60 %,morat cu smislit neko grijanje jer dolaze hladni dani,a i sa filterom malo kasnim,ugljen stize drugi tjedan tek..
Evo počelo zutilo na donja dva lista,jel to znak da treba početi gnjojiti ili šta...? U tegli je tek nekih dva i pol tjedna samo,tegle su 10 litarske,makar sam nagurao litar i nesto vise zemlje...
ma da samo dva donja lista najmanja,nisam se ni zabrinuo previse al pomislih ajd da pitam... bastovan20..,4-5 mjeseci,ajme pa sto si joj radio:D,ja se nadam da ce moja barem jedna do nove godine bit svakako gotova,količina mi nije previse bitna,bitno da bude nesto,ipak se treba proveselit za te dane:D
i opet update, bubble gum je u 28 danu zivota ,ostale su u trecem tjednu,prije dva dana sam joj dao pola od preporucene doze plantele,onako za probu,i danas sam primjetio malo zutila pri vrhovima listova,inace lijepo napreduje samo me to pocelo zabrinjavat,nije valjda da joj to bilo previse.. uglavnom nista strasno jedva da se primjeti,nadam se da se nece sirit dalje..
Tako sam i ja pomislio,da sljedece samo voda. Sto se tice vode ova moja i slavine kad odstoji par dana ph joj se poveca na 8.8 do 9,ovisi kako kad...planiram otic do prirodnog izvora i natocit,bas me zanima kakva je ta,morala bi biti sa manjim ph...
Peti tjedan bubble gum.,visina 70 cm,nisam radio neki lst,samo malo rasirio donje grane,zajebavat cu se s tim u sljedecem growu,prije 4 dana zalijana sa oko 4 dcl vode bez gnjojiva,neznam jel to dosta,uglavnom zemlja je vlazna,zutilo na listovima nestaje,znaci vraca se u normalu.. Takoder sam malo prosirio teglu,tj produbio,odrezao dno i stavio na drugu "kantu" prigodnog naziva, napunjenu zemljom,tako da je sad zapremine oko 15 l,korjen je dosao do dna za 5 dana.. Choko u cetvrtom tjednu,prerasla je buble gum,ima oko 80 cm,malo zutih vrhova od gnjojiva al nista strasno,takoder zalijana samo vodom bez gnjojiva... Ina kraju Cheeseberry koja je najslabija i najmanja,uglavnom ide samo u sirinu a slabo u visinu.. Hm.mogu da sam ove dvije zamjenio,choko i cheese,oznacio sam na teglama ali mi se oznaka izlizala.. Prekjucer bio u sumici na izvoru ,uglavnom izvor je ureden,ljudi tu dolaze natocit za pice,nije neka bara,bas me intersiralo kolki bude ph,kad ono 8.4 gore nego doma Nakon 24 sata stajanja se spustio na 7.4,a doma kod vode iz slavine se desi obratno,poveca se..
Istina malo sam pretjerao,sreca sto sam na vrijeme stao,imam samo plantelu cvet za cvjetanje(6-8-8) il da nabavim nesto kvalitetnije a da nije preskupo..?Prvi grow mi je pa ucim na greskama,drugi ce bit bolji... Hvala na savjetima.
Bubble u 45. danu.. Choco tjedan dana mlađa i najveca,108 cm za sad,nadam se da vise nece rasti imam jos samo 10 cm prostora,imao sam problema sa njom,zajebo sa gnjojenjem,previse dusika,dosta su mi poceli zutjet donji listovi,napravljen flush i sad je ok.. Zajebava me nest mob i prebacivanje pa sliku trece nisam ubacio,budem vec.. Drugi tjedan mi dolazi malo kvalitetnije gnjojivo,istina malo kasno al bar za pognjojit jednom il dva puta...da,znam, da mi bio grow netreba sad,bit ce za drugi grow..
I ovo me opet u 55 danu sa bubblegum,po mojem trebala bi bit gotova za tjedan dva max,sa rastom je stala vec odavno,nisu bas neki hedovi,srecom dolazi mi mikroskop drugi tjedan Zanemarite spaljene vrhove,vec dugo su tako... Cheeseberry ima najvise lisnate mase,cak i previse,neznam kolko jos njoj treba,mozda mjesec dana,skoro nijedan zuti list a isto tretirana ko i ostale.. I na kraju problematicna Choco,nikako da se rijesim zutih listova,izgleda da je jednostavno najosjetljivija,napravljen flush pa polako poceo gnjojit sa bio bloom i top max i opet ista stvar,samo sta sad zute lagano i listovi na sredini i vrhu,valjda ce izdrzat jos dva tri tjedna Najveca sa najvecim hedovima barem meni jer nisam vidio nikakve do sada ,118 cm sa 50 cm promjera,sad mi je zao sto nisam napravio neki lst
Isprika na kasnjenju...da zakljucim dnevnik, sve proslo bez problema,choco dao oko 60 g suhog,ostale oko 30,uglavnom zadovoljan sam s obzirom na relativno slab izvor rasvjete,vidimo se u novom dnevniku.
evo samo za tebe 2 heda od bubbleguma,malo sam sam se ulijenio i skrtario na slikama,kako se blizilo vrijeme branja nisam uopce razmisljao previse o slikanju nego sam samo zeljno iscekivao i planirao pravo vrijeme.. Stekao sam nesto znanja i iskustva,nadam se da ce drugi put ispast jos bolje posebno sa kvalitetnijom rasvjetom...