Pozdrav groweri i entuzijasti, Ovo je moj prvi grow i nadam se da cete mi oprostiti greske i pomoci mi da uspjesno zavrsim ovaj grow. Sjeme: 3x NoName, pokupio iz ganje koju cesto pusim od poznanika koji vrti i veoma mi se svidja Head High koji mi pruza Box: U pitanju je home made Box koji sam napravio od starog ormara. Build mozete pogledati na: https://www.vutra.org/threads/stealthlab-box.16521/ Svjetlo: 250W HPS Zemlja: FLORAHUM - S Sastav: Supstrat je komponiran od crnog, jače razloženog i bijelog, manje raloženog treseta. Sadrži sve neophodne makro i mirkoelemente, magnezij i željezo u ke**** nesto obliku. pH (h20): 5,5-6,5 Elektroprovidljivost (1:2): 1,8mS/cm Otopljene soli (1:2): 1400 mg/l Organska tvar (96): 65-85 Dušik 150-250 mg/l Fosfor 150-250 mg/l Kalij 250-350 mg/l Magnezij 60-80 mg/l Gnojivo: Substral mineral (dobio ga uz HPS pa da ga iskoristim kad je vec tu) Saksije: 10L Perlit Germination: Rockwool / DIY Germination tray Training: Tu ce mi ptrebati pomoci oko odabira najboljeg nacina treninga jer sam posadio tri sjemena , a idealno mi je da budu dvije zenkice
Misliš čim krene preflower da bubenem 12/12? U tom slučaju imam manji yield ali ne gubim vrijeme ako bude jedan ili više mudonja ako sam dobro shvatio. Već sam se regao kod Himalaya Gold i pomaže mi dosta sa savjetima. Sjeme palniram uzeti, naravno, ali tek drugi illo treći grow. Dok pohvatam čitav proces propagacije, cloninga itd.
Jesi, hvala ti, za sada sam ovo nasao uber cheap da osteknem bar malo znanja. Kada malo usavrsim proces onda uloziti u dobre stvari koje si mi i napomenuo, tnx Mozes li mi, molim te, objasniti samo zasto ici na 12/12 cim zavrstim germinaciju i ubacim biljcice u box? Sav procitani materijal koji sam pohvatao sugerise da bude biljka barem na 18/6 tokom vegetacije
Znači nakon što identifikujem muške biljke i uklonim ih, mogu prebaciti vrijeme svjetla opet na 16/8 i nastaviće dalje sa vegetacijom?
Jos uvijek nikakve promjene. Da, sjeme je ubaceno u rockwool i drzi se konstantno vlaznim. Pazim da je PH vode kojom poljevam 7. Koliko jos dana da cekam prije nego probam sa drugim sjemenom? Trenutno imam desetak sjemenki
Sinoc sam stavio cetiri sjemenke u vodu i jutros sam ih posadio. Prvo sam izbusio rupe na starim kutijama pavlake koje samo stoje u ostavi i kupe prasinu te sam u njih ubacio zemlje. Nisam puno zaljevao vodom vec sam dobro naprskao i stavio sjemenke otprilike 1cm u zemlju.
Dan 5. Svo sjeme je proklijalo. Trenutno je osvjetljeno plavom CFL sijalicom u rezimu 16/8. Da li ici na 12/12 odmah ili prilikom presadjivanja u glavni odjeljak pod HPS? Prvih par sedmica ne dodavati nikakvo gnojivo?
Mislim da je 15W cfl. A moram li dopunjavati zemlju ako planiram presaditi u veće saksije?
Dan 6. Ubacene biljke u glavni odjeljak. Stavio sam i posudu sa vodom i peskir ne bi li podigao vlaznost. Temperatura je trenutno 22 a vlaznost 38%
Temperatura se digla na 28 stepeni
Dan 8. Dok radi svjetlo temperatura ide do 33° dok vlažnost spada na 20% uprkos tome što je vlažni peškir ubačen unutra. Par sati dok su svjetla i vent ugašeni temperatura spada na 22° dok se vlažnost penje na 40%+. Vent je trenutno na sporom režimu. Večeras prebacujem na 12/12 pa ću i vent staviti na punu brzinu da vidim kako će se temperatura i važnost ponašati u boxu.
OK, znači da zalijevam svaki drugi dan?
Dan 12. Osvjetljenje 12/12. Zalijevanje samo prema potrebi. Malo se zanimalo sa jos jednim DIYom t j. Manji CO2 generator
Co2 Generator... Da biljke lakse disu ;)
Dan 14 (promjenjen kalendar na sugestiju Stipe) Malo sam se igrao sa LSTom i pripremom biljki za pravi LST kada uradim presadjivanje u vece saksije. Jednu biljku nisam dirao, nekako zaostaje za ostalim i listovi joj izgledaju krhko skroz. Da li uraditi presadjivanje u vece saksije?
Dan 17 Bebe su odlicno podnijele presadu. S' obzirom da mi je sve ovo prvi put ispalo je bolje nego odlicno. Cini mi se da je ova sto zaostaje malo zivnula... Slijedece hranjenje pocinjem sa dohranom. Kupio sam Florabella List i Florabella Cvijet umjesto onog substrala sto sam pomenuo na pocetku. Imate li kakvih trikova i savjeta oko prehrane? Citajuci sam shvatio da su cannabis biljke osjetljive na gnojiva i da se treba mjesati oko 30% od onoga sto pise na uputstvu za upotrebu.
Dan 27. Danas prvo hranjenje... Plantella LIST na 30% od onoga sto pise na uputstvu... Uz svo duzno postovanje Stipi i Tamari ipak sam se odlucio da malo produzim vegetaciju. Prvi mi je grow, treba mi malo iskustva da to upratim kako sve ide, kao i to da nema rizika da nedostatkom iskustva nesto zeznem pri pokusaju vracanja biljke u vegetaciju nakon sto pokaze spol, radije bi produzio vegetaciju i pri tome pokusao da dobijem sto vise na harvestu ako mi ostane koja zenska biljka. Jos ovu sedmicu ide na 18:6, vec sam uradio topping i za koji dan malo LSTa prije nego prebacim na 12/12.
Dan 33 Vec su par dana na 12/12 rezimu. Jos uvijek svako drugo zaljevanje dodajem Plantella LIST. Po svom, ogranicenom, promatranju imam sve zenke. Cekam da se pojave pistile kako bi bio 100% siguran i presao na Plantella Cvijet
Hranio sam ih još jednom u 31om danu sa listom... Neću više dodavati dok ne pokažu pistile.
Dan 39 Biljke su vec nekih desetak dana na 12 rezimu. Nisu se jos uvijek pojavile pistile... Evo slika da se ne pravim previse pametan...
Sumljao sam da je prvi mudonja ali više volim pitati iskusnije nego se pravim pametan i posječem djevojku :D tnx dečki
Dan 44 Zadovoljan sam, poceo sam sa dohranom za flowering. Kako sam izbacio jednu sa jajima ostale vec lakse disu. Malo su mi posegnule visoko i par listova je zadobilo blage opekotine... to je sanirano brzo. Nesto mi se cini da bi mogao imati problema sa visinom do kraja, jbg...
Dan 50. Cvjetovi napreduju, zalijevam svaki drugi dan tj. po potrebi, dohranjivanje svako drugo zalijevanje. Trenutno dodajem samo 30% od preporucene i primjetio sam da samo vrhovi listova, veoma blago, posvijetle jedan dan nakon hranjenja.
Plantella CVET 6-8-8 trenutno, Ratvara se sa 15ml u 2l vode... ja rastvorim otprilike 7ml na 4l vode, malo manje od 30% ali bolje poceti sa niskim pa postepeno pojacavati... Slijedece hranjenje idem na 8ml na 4l vode pa vidim reakciju ;)
Dan 61. Prekjuce nahranjena sa skoro 50%, veceras samo voda. Mirise mmmmm :D. Sta mislite koliko ce jos trebati vremena do berbe?
To je odlicno :D. Tnx Stipe
Dan 74. Veceras bilo zadnje hranjenje, mozda cak uradim jos jedno prije flush-a... vidjecu kakva bude situacija. Lagano pocinjem pripreme za harvest. Citam tekstove, gledam video tutoriale, prikupljam potrebni alat, pripremam u glavi detalje :D ... We are living in interesting times :D
:) sve je moguce. Mada su pocele cvjetati tek kad sam prebacio na 12/12 ... jedino da sam ubo tajming
Dan 78. Prve tri slike su od biljke koja je, po meni, malo ispred ostalih, uglavnom tu je to negdje. Nadao sam se berbi sad za vikend ali imam osjecaj da ce biti malko prerano. Mozda pred slijedeci vikend jer idem na put i nece biti nikoga uz njih cetiri dana...
Dan 80. Prije par dana mi je ostalo svjetlo ugaseno oko 48h, ja naduvan zaboravio da upalim svjetlo nakon hranjenja (iskljucim ga jer me sijalica opere od vrucine) i sada sam dobio cudan rast iz budova na biljci koja je direktno ispod svjetla
Zato sto ne zelim da im kvarim ciklus spavanja. Ciklus svjetla pocinje navece u 23:00 i tad otvorim i sve uradim. Moguce da se otvori jos jednom dok traje period svjetla, ali veoma rijetko. Svjetlo sam ugasio jer bas grije i sija na 5 - 10 minuta koliko mi treba da se posvetim biljkama. Ali na stranu to, brine me ovaj rast iz budova. Nadam se da je samo od heat stress-a jer su pogodjeni samo budovi koji su najblizi sijalici te sam je zato jos malo podigao
Ma sve kako stignem... Kad stignem otvorim na 15ak minuta prije nego se upali svjetlo jer sam primjetio da manje ima mirisa tada, jbg...
Nisam ni mislio da želiš nešto loše da kažeš... Sorry ako si stekao takav dojam. Nego sve je to škola... :D bitno je da nisam napravio problem
Ne curi nigdje... Unutra je crna rupa Danas pojačam vent, promjenim raspored i dignem svjetlo na max visinu. Šta mislite da ovu biljku odmah harvestujem?
Sta da skidam? Taj novi izrastak ili da harvestujem biljku?
Nisam. Malo sam ih pustio da vidim hoce li se vratiti u zivot. Mislim da su se pocele oporavljati jer je novi izrast pokriven pistilama i trihomima. Par komada su poceli dobijati jaja i njih sam odmah odstranio. samo je par budova generalno dobilo problem sa novim rastom, ostali su ne promijenjeni ... postavim slike veceras
Dan 91. Prve cetiri slike su sa novim izraslinama. Trihomi na svim biljkama su mlijecno bijeli, cekam da se pojave prvi smedji prije nego harvestujem. Snasao sam se za hranjenje dok me nije bilo doma. Nastavio sam sa dohranom sa 50 - 75% od max. svako drugo zalijevanje.
Pa, koliko sam uspio da prokuzim, neko pocinje harvest sa prvim smedjim trihomima dok drugi cekaju da bude oko 30% smedjih prije harvesta u zavisnosti kakav high efekat zelis da naglasis. Jesam li krivo shvatio?
Evo hocu da skinem tu biljku. Pitanje... Da li da skinem i ostale odmah posto mi je frka za prostor za susenje?
Berba je zavrsena. Box sam i planirao koristiti za susenje prije nego odu u tegle ;). Mislim da sam uspjesno zavrsio ovaj dio growa. Kao sto je Stipe i rekao onaj bud je malo zahvatila plijesan te sam ga i odstranio. Izaslo mi je dosta i trima u koji sam stavio sve manje cjetove i ubacio sve u zamrzivac pa u narednom periodu pokusam napraviti hash. Nadam se da sam pazio prilikom odstranjivanja i nisam potpomogao sirenje pliesni. Ono sto me cudi je pojavljivanje plijesni uopste. Relativna vlaznost je uvijek bila niska dok su temperature bile poprilicno visoke...