Lijepi pozdrav svima, evo nakon toliko dugo doslo je vrijeme da i ja krenem sa prvim ozbiljnim growom (god. registracije je ujedno i vrijeme mojih prvih pokusaja, nazalost sve ostalo nedovrseno). Osnovna svrha ovog growa je izrada ulja (za clana obitelji i jednog prijatelja), a i da se ja imam s cim zasladiti nakraju :D Pa krenimo redom... * Sjeme : Royal Queen Seeds (regular, feminised) 3x Northern Light 2x Blue Mystic 2x Ice 2x White Widow 1x Fruit Spirit * bilo je ustvari 3 sjemenke vise, sve su bacile klicu kroz 3-4 dana ali 3 su imale skroz malu i nazalost nisu izasle iz zemlje (ili nasrecu jer ionako moram reducirati broj na finalnih 8) - tako da jos dve moram izbaciti do zadnjeg presadjivanja. * Grow room : Preuredjena spajza / ostava, dimenzije 145x145xh.250cm. Trenutno koristim cetvrtinu za grow a ostatak je slobodan (ili nakrcan osobnim stvarima) - pa ce se oslobadjati i siriti po potrebi. Na podu gdje su saksije je napravljen plitki bazen od par letvica i debelog crnog najlona. Okvir od vrata oblozen 3-5mm gumom za brtvljenje, svjetlo ne probija nigdje, a jos bitnije da mirisi ne mogu pobjec. * kao extra, prostor je dosao vec sa ugradjenim resetkicama za ventilaciju, cim sam vidio, rekoh to je to, hehe, znak s neba... * Svjetlo : 400w hps Sylvania Grolux (+ cool tube) kao glavno i 150w Hans LED panel kao pomocno (ceka se isporuka). * CT je dosao sa nekakvim mizernim reflektorom koji se na svu srecu odvaja od tube (zahakla se od gore preko 2 metalna prstena) , pa kontam iskoristiti prvi reflektor koji sam dobio sa hps setom, edfikariti ga od grla i zakaciti na CT. * Ventilacija : Ispuh - Pro Klima turbina, 160 - 280 m3/h - sa carbon filterom na usisu i cool tubom na ispuhu. Izlaz CTa spojen sa glavnim izlazom preko 1,5m SonoConnect cijevi (standardna 100mm cijev od folije oblozena valjda staklenom vunom, mada se nisam cohao poslije ;)) - mogu rec da sigurno utisa buku za bar 15%. Upuh - pc ventilatori, 5kom. 80x80mm, sa izradjenim kon
Gle kod mene (austrija) nemos dobit ni u apoteki...tu i tamo neka ima, al na male kolicine, 250ml i jos skuplje. Slucajno al bas slucajno sam nasao jednu radnju koja pravi zestoki alkohol i kod njih uzeo po onoj cijeni. A za 4 litre da idem prenositi preko granice mi bas i nema smisla. Radije ak bude trebalo cu ko i jedan kolega ovdje, praviti sam svoj i zdravo ;)
Hvala na podrsci i pohvalama, evo sad da dovrsim pricu. Prvo korekcija predhodnog posta (pobrkao sam malo biljeske :) ): -Za spomenuto kuhanje koristeno je 60g (tocno ovaj put) Ice straina. -1,77L alkohola za natapanje (2x po 3min natapanje i 1x4min) -ukupan volumen alkoholne mjesavine nakon filtriranja (sva 3 natapanja): 1,56L (88,1%) -destilirano prva 2 natapanja: 1.108L -povraceni alkohol nakon destilacije : 1.009L (91.06%) -brzina destilacije: najmanja moguca temperatura, trajanje 1h 40min Dobiveno ulje: 6,2g Znaci vidi se da sama destilacija povrati ustvari dobar dio koristenog otapala, a najvise se izgubi u prvoj fazi pri natapanju, cijedjenju i filtriranju (rekao bih da najvise ostane u biljnom materijalu nakon zadnjeg cijedjenja - mozda bi se i to dalo uhvatiti destilatorom, al trebalo bi malo razmisliti). Ovo trece natapanje sam sakupio od runde Blue Mystica i Ice-a , te jos nesto extra sto sam saprao sve posude/pribor nakon kuhanja od ostataka ulja. Ukupno je bilo 1.532L otopine i dalo mi jos 4,7g ulja. Tu sam pak povratio 1.446L alkohola (94.4%) Evo jos i tabele svih kuhanja do sada : Northern Lights - 84g budova - 12g ulja Blue Mystic - 75g budova - 9,9g ulja Ice - 60g budova - 6,2g ulja Mix1 - - 5g ulja Mix2 - - 4,7g ulja mix1 je bilo od trima, vecih listova sa secerom, stabljika i trece ispiranje od NL mix2 - kao sto rekoh, trece ispiranje B.M. i Ice Total je 37,8g ulja od 219g vutre (plus trim, lisce...) Glede potrosnje alkohola, trebalo je otprilike 30ml po gramu trave. To govorim za izmljevene budove sto je dosta kompaktna smjesa, puno vise je trebalo za trim i sl. "otpadni materijal". To ispada da je za ovih 219g koristene vutre otislo oko 6,5 litara, jos nekih sigurno 2L za ovaj otpad. Kako god, ja sam kupio 4L alkohola i ostalo mi je 2,5L :) Inace kod mene 1L 96% etanola kosta 20 eura, zato toliko tupim o gubitcima i ustedi ;) Mislim da je ovo sad zaista to sto se tice ovog dnevnika, vrijeme je za neki novi thread :puuuh:: Budite mi zdravi i pozdravljeni :spliff:
Evo posto je dnevnik zapoceo s namjerom izrade ulja, bio bi red da ga tako i zavrsim. Oko pola materijala je otislo tj. odlazi polako u ulje, pola stoji sa strane, kjura se i ceka na daljnju odluku. Tocnu kolicinu jos nisam izmjerio al evo kako je isla jedna tura. Zacudilo me kako unatoc tome sto se dosta prica o ulju i izradi, nisam jos vidio da je netko destilirao otapalo, stoga evo moje dokumentacije koja mozda i pomogne nekome tko se odluci na slicno. Procedura nije nista puno kompliciranija od standardnog nacina, jedino sto trazi malo dodatne opreme i iskustva. Prednosti destiliranja iz prve ruke : - ekonomicnost - omogucuje povrat 80+% koristenog otapala - isparavanje u okolinu je svedeno na minimum - sto omogucuje bez ikakvih problema izradu u zatvorenom prostoru, cak i bez ventilacije. Jedini nedostatak je potrebna dodatna oprema koja ustvari i nije tako teska za nabaviti, a nemora biti niti skupa. Ja sam koristio laboratorijski kondenzator po Allihnu (slican Leibigovom) , i to je ustvari sve sto se tice specijaliziranog dijela opreme. Na kraju cu postati link videa gdje se moze vidjeti primjer izrade destilacionog aparata u kucnoj radinosti. Drugi dio aparata je "kotao" kao npr. dobro znano kuhalo za rizu. Ja sam imao srece da sam nasao kuhalo sa poklopcem i idealnom rupom na vrhu na propustanje pare (cak je i gumirana za bolji dihtung). Alternativa bi bio modificirani stari ekspres lonac kao sto se spominje u videu. Ovdje samo da se vidi spoj kuhala sa hladilom, iskoristio sam jedan cep za laboratorijsko posudje i polufleksibilnu pvc vodovodnu cijev (rejtana do 95C , dakle vise nego dovoljno). Termometar je skroz nepotreban u ovoj prici posto samo re-destiliramo vec cisti alkohol , bitan je kod destilacije fermentirane mjesavine sto ovdje nije prica. Svejedno ja sam control-freak pa sam ga ubacio, usto pomogao je da mogu preciznije odrzavati temperaturu u kuhalu. Jos zadnja sitnica je spoj za dovod vode kao rasladnog sredstva u hladilo , a za to mi je posluzio vrtni Gardena prikljucak (inace smanjuje i stabilizira pritisak), malo akvarijskog crijeva, konektor za vrtno crijevo i 1/2 u 3/4 Zoll fitting. Kakav god hladnjak da se koristi, zgodno je da se moze regulirati brzina protoka tekucine za hladjenje. Evo sve skupa slozeno Samo ukratko o ekstrakciji, posto je sve vise-manje isto kao sto su opisali Rick Simpson i nas forumas Mario339. Za otapalo sam koristio 96% etanol , iz 2 razloga. Prvo jer je namirnica za konzumiranje te se nemoram brinuti da li jesam ili nisam ispario sve do posljednje kapi. Drugo, jer otopinu thc-a i alkohola mogu event. koristiti za druge pripravke (npr. pica). Za ovu rundu sam koristio 75g Blue Mystic-a (ova brojka je sa rezervom jer sam koristio kuhinjsku vagu, dok sam tek jucer kupio preciznu vagicu tako da cu ponoviti podatke nakon sljedeceg kuhanja). Budove sam prvo usitnio lagano u multipraktiku (isto nevidim da se bas prakticira al logika kaze da veca povrsina materijala pospjesuje ekstrakciju). Islo je 3 runde natapanja alkoholom , 2x po 3min (za glavno ulje) i trece natapanje 4min. za mix (ovo trece natapanje skupljam i cuvam sa ostalima pa cu nakraju to ulje ostaviti za nesto drugo). Za ovih 75g trave trebalo mi je 1,77 L alkohola. Nakon cijedjenja i filtriranje zavrsni volumen je iznosio 1,56 L , dakle izgubilo se 11,9% alkohola. Destilirao sam zasad samo prva 2 natapanja, sto je iznosilo 1,1L i trajalo je nekih 50 min. Nakraju sam povratio 900ml alkohola, dakle 82,5%. Trece natapanje jos nisam destilirao jer ih jos skupljam, al racunanjem bi bilo da procijenjeni gubitak iznosi nekih 27% , sto je svejedno puno (al daleko manje od potpunog isparavanja). Da napomenem jos, destilacija se inace radi da se zagrijavanje u kuhalu drzi na minimumu vrenja tako da destilat kap ko kap izlazi iz hladila. Ja sam ovu rundu iz zurbe drzao na maksimumu sto je sigurno povecalo gubitke. Nakon cca 50 min destiliranja, kuhalo sam otklopio, kapnuo par kapi vode i drzao dok nije prestalo cvrcati. Nakon toga sam posudu s uljem ubacio u rernu na dekarboksilaciju, 25min na 122C (isto mjerio termometrom). Nakon isteka 25min nije vise bilo nista mjehurica. Za usporedbu, prve 2 ture sam ulje nakon isparavanja drzao na parnoj kupelji jedno 2 sata dok mjehurici nisu prestali. Konacni proizvod je bilo 10ml ulja (9,9 grama). Ne mogu jos znati jel to ok jer kao sto rekoh, pocetnih 75 grama sam vagao na kuhinjskoj vagi za koju sam otkrio da dosta laze. Korigirat cu podatke dodatno nakon sljedeceg kuhanja i sve izmjeriti na preciznoj vagici. Evo jos par fotki sa sessiona, pa do sljedeceg puta. Jedno pitanje za kraj , ovaj talog koji ustvari filtriramo, a koji sam primjetio da se i provuce malo kroz filter za kavu... pogledao sam ga pod mikroskopom i neodoljivo podsjeca na trihome (prozirna svjetlucava zrnca). Mozda zna netko tocnije sta je to ? p.s. evo primjera kako se slicna aparatura moze napraviti kod kuce. Napomene radi, koristi se samo inox i bakar (aluminij reagira s alkoholom, neznam za druga otapala). _Filk4I4Axg Lijepi pozdrav svima :wave:
Final update Evo dosao je i taj dan da nakuckam par zavrsnih rijeci za ovaj dnevnik. Sve pokoseno i osuseno i odmara se u teglama. Rezultati utakmice Prva runda 25.4. (week #7 day 52) : -BM1 59g -NL1 42g -NL2 48g -FS 35g -NL3 15g* Druga runda 3.5. (week #8 day 60) -Ice1 32g -Ice2 45g -WW1 49g -BM2 47g -WW2 26g* Ukupno 398g budova *-su dvije malecke sa strane Suseno 7 dana u grow boxu (mrak na 25C) pa u tegle. S obzirom da sam procitao na vise strana, neki flushaju drugi ne, a slicno i za trimanje, neki na suho, drugi na mokro... odlucio sam probati obje metode i prosuditi sam. BM1, NL's i FS - flushani Ostale samo zalijevane normalno vodom 10 dana prije berbe. Glede trimanja, FS dry trim , ostale wet trim. Za trimanje kazu da suhi trim daje bolju aromu, tj. da je bolje pustiti biljku da se susi sto sporije, dakle zajedno sa svim liscem. Fruit spirit je mirisao stvarno lijepo vec drugi dan nakon stavljanja u tegle, al s druge strane mirisu i ostale koje su dobile wet trim. Usto trim na suho = frcanje na sve strane... messy... Kad smo kod mirisa, definivno BM, NL i FS mirisu najintenzivnije i najzanimljivije... Usto moze bit da sam nesto zeznuo kod BM-a. Drugi je ispao pravo dobar, bas blueberry miris, intenzivan i nepogresiv. Al prvi... vec 10ak dana u tegli i jos vuce 50% na sijeno :/ Dal sam ga presusio il zato sto sam ga ubrao ranije neznam, al ionako ide cijeli u ulje. Sto se flushanja tice pretpostavljam ako ima razlike da se primjeti u okusu, a to cu prosuditi kroz tjedan-dva kjuranja. Da se vratim na grow, evo kako je izgledao raspored bilja pod lampama. Znam da nije mjerodavni test performanse led-a naspam hps-a al nekakvu predodzbu se moze dobiti. Moj zakljucak je - To radi ! :) Odokativno bih rekao jedno 35% slabiji (vizualno) od hps-a, al to mi nije ni bitno jer ga bilje voli , a voli ga i moj kill-a-watt. Generalno, prvi sluzbeni grow je prosao bez vecih problema i nemogu reci da nisam zadovoljan. Sve je islo svojim tokom, nisu se bunile previse na hranu, a i ono malo Fungus gnatova sam se brzo rjesio. Ono s cim nisam bas skroz zadovoljan je konacni urod koji sigurno da moze biti puno bolji (i bit ce). Nakon malo razmisljanja ustanovio sam sljedece potencijalne probleme koje bi valjalo ispraviti sljedeci put : -priznajem (priznaaajeeem) - ona mrezica mi nije trebala. Previse zajebancije sve skupa a nikakva dobit. Smanjila visinu je, medjutim na kraju sam imao ohoho jos prostora u vis tako da sljedeci put ide prirodni rast + topiranje il 2 i razvuc grane lst-jem. -malo previsoka temperatura u zadnjih mjesec dana (29C) sto je mozebitno dovelo do smanjene gustoce budova -kratko vrijeme cvatnje al hebiga tak je ispalo (a i pokazao sam vam trihome) -neznam dal bi bilo znatnije razlike da su vece posude, tipa 20L umjesto ovih 15. Korjenje je uhvatilo cijeli busen, al nije bilo toliko ispunjeno kao sto sam znao vidjeti kod nekih uzgoja. -sa hranjenjem sam bio tu negdje u zlatnoj sredini, a to je iznosilo nekih 50% Bloom-a. Ostale dodatke i vitamine sam davao 100%. -Raznoliki strainovi su definitivno pridonijeli neujednacenom urodu. Medjutim sad znam koji mi pasu, koji ne, selekcija je obavljena i klonovi-mame uzeti pa dr. put mogu ocekivati malo konzistentnije rezultate. Osvrt na strainove Posto smoke reporta nece biti, osvrnut cu se samo ukratko na uzgoj, aromu i trihome. Northern Lights -Poprilicno ujednaceni fenotip na sve 3 biljke, brz i snazan rast u vegi uz lijepe, debele i masne headove te ujednacenu i intenzivnu aromu cine ovaj strain mojim osobnim favoritom. S hranjenjem nije bilo problema, moze pojest i rijetko se bunila. -Blue Mystic -vise manje sve dobre karakteristike kao kod NL-a, s malo manje "secera" al veoma specificnim i jakim mirisom tokom cvjetanja koji je "nadglasao" cijeli box. Pravi trik je kako navode i na RQS, pogoditi pravi trenutak za uloviti tu aromu u tegle. Mozda je i to razlog zasto sam fulao kod prve. Najveci yelder i najveci vrhovi, cak su i novi klonovi odmah odstupili od ostatka. -Fruit Spirit -Treca koja je vodila po lisnoj masi i rastu u vegi, al izgleda da to nije sve u zivotu jer se berba pokazala nadasve skromnom (najmanje od svih 8 glavnih tegli). U obranu joj jos ide zdravlje i otpornost, lijepi apetit i vocno-citrusni miris. I vrhovi su bili poprilicno debeli, tih par sto je dala... -Ice Prosjecan yeld medjutim ispalo vise nego sto je izgledalo za zivota. Rast/velicina takodjer prosjecna al bar je ime opravdala, stvarno posuta secerom toliko da i trim izgleda primamljivo. S druge strane, definitivno najosjetljivija od cijele grupe. Kukala je vise od babe kad iscasi kuk. Miris joj je isto takav, najbolje receno mijesan :) Ni riba ni meso trenutno, daleko od sijena al svakako treba kjurat. -White Widow Nisam mogao odraditi prvi grow bez da probam ovaj klasik al nemogu rec da me odusevio. Yeld lagano iznad prosijeka cak, al hrpa sitnih budova. Miris isto jos nedefiniran kao kod Ice-a, a isto tako i posuta trihomima, svjetluca se ko disko kugla. Ocekujem opak rad od nje, kazu da extremno zakucava sto mi i nije bas gust al bit ce za posebne prilike. 3 pitanja za iskusne : -koliko preferirate glavnih bud site-ova po biljci uz standardni lst / topping trening? Kontam nekih 6-9 ? -razmisljam se isto da WW u ulje bacim posto ima takav zabijajuci rad, al genotip 50:50 mi govori da nije bas optimalna. Savjet / misljenje ? -probao bih SoG metodu pa me zanima politika foruma u tom pogledu, s naglaskom na veci broj biljozi u toj prici - generalno pravilnik kaze max. 10 odraslih cvjetajucih zenki, e pa svejedno da provjerim :) To bi bilo to, al sam se raspisao. Sto se tice sljedecih planova glede uzgoja, bacam se lagano sad u outdoor preko ljeta. Glede indoora palo mi napamet uskoro napraviti jedan test grow samo sa Hans panelom i jednim klonom od najjace biljoze. Lijepi pozdrav Vutrasi i Vutrasice, citamo se, stay high & happy :wave: :respect::vutra:
Ma bilje je dobro ispalo neovisno o vrazijoj mrezici , dosao sam do zakljucka da drugi put idem bez takog sta. Jest malo pomogla da ih drzim krace, al na kraju sam imao viska prostora u visinu pa eto... a i ruke odrapio nebrojeno puta na nju :) Inace sto se rezultata tice pod ledom, usporedjivat cu kad sve bude gotovo, al mogu komotno reci da je bilje pod led-om u stopu pratilo druge pod hps-om. Gavita je strava, al ak zelis i ljeti indoor, onda toplo preporucujem bar jednog hansa , mada ocekuj kakav god led da uzmes da ces u pocetku biti malo razocaran, pogotovo kad si navikao na 1kW hps, al vidjet ces s vremenom da ga biljkice vole a i tvoj racun za struju isto :)
Evo ima jos par slika, al primjerci nisu vise cijeli :) Daklem, u ponedjeljak je odradjen prvi dio harvesta , kao sto je bilo pricano ranije. Pale su: 3x Northern Lights 1x Blue Mystic#1 1x Fruit Spirit Ostatak ekipe ici ce kroz 7-10 dana, tj. jos jedna kontrola svakako negdje krajem tjedna, al vec su na vodi i cekaju u neizvjesnosti. Sta rec, generalno sam zadovoljan al zavrsne misli ici ce nakon drugog dijela berbe i nakon sto izvazem suho. Posljednji trenutci Blue Mystic u pladnju Steta da se nije popunio do kraja, al pustio sam si ja klona... Bilo je i malo meda sa prstiju/skarica, mirise bolje nego coco chanel :D Aftermath Eto toliko od mene, sljedeci update bit ce kad se posushe shunke i pobere ostatak. Moram jos do Ikeje po tegle :P Ostajte mi sretni i high ekipa :rasta:
To sam i mislio , znaci Fruit, Blue M.#1 i sve tri NL danas dobile tusiranje, nedjelja je zakazana i susiona se priprema. Ostalih 5 danas dobilo porciju klope po rasporedu i kontrola trixa za tjedan dana... to je to , ostre se skarice :makaze:
Isto, jedno 40-50% amber.
Hvala No Joke, to me ustvari i buni najvise, sto sam uglavnom citao da ekipa uvijek produzi malo datum od onog sto breeder navede a ovo mi se ucinilo rano. Budovi su debeli i tvrdi, a pak crvenih dlaka je negdje 50/50 ... to isto sad govorim za ovaj BM#1... nista, ako nitko ne uleti s kontra savjetom, ide i taj na zakazani termin :gled: edit - samo da navedem da RQS daje vremenski period samo za razdoblje cvjetanja, sto mi onda govori da su jos i mladje nego sto se cini posto vjerujem da oni ko vecina to cvjetanje racunaju od pojave spola , a ja dnevnik vodim od saltanja 12/12 . Tako da bi na sve iznesene ocekivane datume trebalo zapravo dodati jos tjedan dana gore. Samo se bojim da ne izgubim na masi zbog preranog harvesta...
Manjak odgovora mi potvrdjuje da je predlozeno vrijeme ok. Provjerio danas i NL, sve 3 imaju puno vise ambera, gotovo kao Blue Mystic #1 koji sam nize okacio. Tako da sutra Fruit S. i NL idu na flush i nedjelja / ponedjeljak pod noz. E sad buni me ovaj Blue Mystic... tablica kaze izmedju 30.4. - 7.5. , medjutim ovaj #1 po trihomima izgleda spreman isto sad za vikend (to je onaj s najvecim headom s ranijih slika). Blue #2 izgleda da moze jos 2 tjedna cekat. Molim da mi netko potvrdi ovo, procitao sam dosta tvrdnji od vise ljudi da trihomi ne lazu i da su definitivni pokazatelj zrelosti, al me stvarno zanima jel ok rezat biljku 2 tjedna ranije nego sto breeder kaze ? Hvala Blue M. #1 Blue M. #2
Uzeo nekakav dzepni mikroskopcic, zasad uspio samo Fruit Spirit poslikat, usto jer on i N.L. po tablici imaju prvi da budu pri kraju. Breeder kaze 7-8 tjedana, meni to ispada izmedju 23.-30. aprila, s tim da ja racunam od presaltavanja na 12/12 , ustvari je pocela cvjetat jedno tjedan dana poslije... medjutim meni trihomi govore da bi moglo taman 23-eg cap carap. Ajde svi tihi posjetioci sad da vas cujem, bacite glas :) Btw, fruit spirit je jedina koju planiram iskljucivo za smoke ostaviti (mozda i dio od WW) , i zelio bi vecinom da ne kamenuje (stonira :)), ostatak ide u ulje pa ne smeta ni ak ima vise amber trihoma, tj. i bolje da je bilja sto zrelija... Peace
Ma palo mi napamet al neznam dal ima smisla pokretat zasebni dnevnik posto se necu bas baviti s njima vani, obilazit cesto, borit se s puzevima i dr bestijama... a ima do njih i autom i sat vremena hodanja, bas sam ih puknuo u 3pm :) Ak budu zive za cca 10-14 dana kad ih ponovno obidjem, onda otvaram zasebni outdoor ;)
Samo nabrzake da dodam pricu o 3 musketira (ili musketirke) koji su jucer dobili novi dom u sumarku skrivenom ;) Svaka dobila rupu cca 30x30x30, litru composane i zalijevanje sa Zymeom / Root Complexom i poljubac za srecu i sad su prepustene sebi. Obici cu ih za jedno tjedan-dva, vode im nebi trebalo falit jer zadnjih dana kisi non stop, u svakom slucaju glavno da su out jer su mi vec guzvu pravile u clon boxu. Toliko i pozdrav vutroljupci :rasta:
Hehe samo daj, sjedi i uzmi pivicu :) Inace dijete sam 90ih i ful me vuce na old skul, odlicna stvar. Iz nekog razloga jako me podsjeca na soundtrack od prvog Unreal Tournamenta kojeg sam odvrtio vise nego igru. Ako vec neznas, Infected Mushroom bi ti se mogao svidjeti ;) h4YvkZeLrjs
Thx @VenloNL , mada se nadam da ce zutilo usporiti malo, cini mi se da je malko ipak previse... i hvala na tracklisti , "Reincarnation" sam trazio , mada mi je cijeli mix odlican :thumb:
#8 update : 70. dan / 35. dan 12/12 Zdravo, konacno uhvatih malo vremena napraviti novi update pa da se malo raspisem onda... jednostavno puno posla u zadnje vrijeme, proljece isto konacno pokucalo na vrata pa su i vanjski radovi poceli tak da ponekad jedva uhvatim vremena za biljkice, osim standardne brige oko zalijevanja i uklanjanja suhih listova... Vecinom je situacija ok, bilo je malo propusta sto se vidi i na fotkama u vidu zutila, rekao bih pothranjivanje (mozda deficitarni N ili P) al neka koji znalac baci misljenje. Bio sam nedavno na putu tjedan dana i tu se desilo to sranje. Biljke sam flushao prije puta da dobro natopim zemlju (drigu flush im je ovo bio i taman nakon zadnjeg hranjenja), po mojim kalkulacijama to je trebalo biti dosta za jedno 6 dana... i bilo je, tj. sedmi dan kad sam se vratio dobrano su se bile objesile od zedji, al nije bilo neke stete u pogledu toga vec u znatnijem zutilu koje je nastupilo u tih tjedan dana. Kao da su bas tada odlucile povecati apetit. Dosad stalno si mi davale do znanja da nevole previse hrane tako da sam se nakon vise probavanja drzao nekih 25% koncentracije za Bloom i P+ (Boost su dobivale punu dozu, al to ionako nije gnojivo). Bit ce da se konacno zemlja iscrpila a cure ogladnile od uznapredovalog cvjetanja i to je bilo to. Prvo hranjenje nakon puta pojacao sam Bloom na 30% i dodao jos 20% TNT-a i nisu se bunile, danas slijedi novo hranjenje i dici cu Bloom jos do 50% pa da vidimo. Dobra vjest je da sam se konacno rjesio Gnatova (Chill dao dobre vibracije :thumb:). Prije puta sam treci put dobrano naspricao sve sa neem-om (biljke, zemlju i ispod posuda) , evo vec 10-ak dana od kad sam se vratio nisam vidio ni jednog jedinog (kuc kuc). Vrhovi se pune na ocigled, ventilacija radi punom parom 24/7 da drzim vlagu pod kontrolom i u boxu svejedno sve mirise punim gasom, najvise vocno od Blue Mystica koji me pravo odusevio...brzina rasta u vegetaciji, velicina budova i miris, sve nadprosjecno od ostatka growa. Uz njega fruit spirit ima najvece budove. Ice i WW imaju najmanje budove, al su i najvise "postaubljene" secerom, pa valjda bude izbalansirano. Evo i fotke individualnih biljoza :) ICE Generalno me se nije dojmila, najosjetljivija na hranu od svih i budovi kao i veg. rast slabiji od svih ostalih. Zadrzat cu mamu neko vrijeme, al mislim da nece ici u sljedecoj rundi. Blue Mystic Najjaca dosad po svim spomenutim odlikama. Obje biljke podjednako napreduju sto pokazuje u konzistentnost fenotipova. Def. lajkam :) Northern Lights Odlican veg. rast imala, ne osjetljiva i gladna. NL#1 ima dosta rjedje budove, #2 je puno kompaktnija i masnija (sreca bog da sam od nje uzo klona). White Widow Isto ko ice, sem sto se nije pokazala bas toliko osjetiljiva. Najmanji budovi od svih. Fruit Spirit Jos jedan big lajk, najbrzi veg. rast i najdeblji vrhovi do sad. I prekrasan vocni miris, milina. Tu su jos dvije manje biljoze koje rastu sa strane boxa i u manjim posudama, ulove povremeno poneki tracak svjetla pa izgleda da ce bit par grama i od njih :) WW#2 NL#3 (ona strklja bolezljiva s pocetka) Evo i brzi pogled u klon box, sve mame lijepo napreduju osim sto su se malo bile osusile dok sam bio na onom putu, al oprostile su mi :p Drzim ih u posudama od litre gdje i ostaju, poceo LST, drzat cu ih na jedno 6 glavnih grana, ostatak skidati i povremeno provjeravati i reckati korjen kad se napuni. Hrane jos netraze pa samo vitamini, Zyme i Root Complex. Ova 3 musketira su prosla sve i svasta sto se i vidi na njima, a visak su mi no jednostavno nisam vise biljki zelio bacati pa ih sacuvao dok vrijeme ne zatopli. Ovaj vikend idu negdje u divljinu i nek im je sa srecom ;) To bi bilo to zasad, lijep pozdravi i sretno meni i svima ostalima dalje. Fakat sam sve vise uzbudjen sto se kraj polako blizi, mastam o trimanju lagano i ljepljivim prstima, evo sutra idem potraziti nekakvu radnu lupu pa da gledam trihome :p Ili mozda bolje neki jeftini mikroskop preporucujete ? Evo jos 2-3 grupne fotke za kraj ! Lp :vutra:
#7 update : 46. dan / 11. dan 12/12 Bok svima, nakon 35 dana vegetacije presaltano na 12/12. Brzo su pokazale spol, sve curke hvala bogu i vec se fino strechaju, dlakave i mirisu :) Od gnojiva, jucer su dobile prvu cvjetajucu klopu, 30% Hesi Bloom i puna doza Boost-a. Uz to, svako toliko ili bar jednom tjedno ubacim Root, PowerZyme i SuperVit. Temperatura standard, vlaga 45-60% (60 nakon zalijevanja, 45 prije sljedeceg). Zalijevam 1L svaki cetvrti dan, to mi se pokazalo najbolje radi kontrole vlage, ako zalijem skroz predje 70% i stoji tako 2-3 dana prije nego pocne opadati. A i vrijeme mi je neko mokro, od klinca, pocetak aprila bi trebao donijeti malo suhoce pa ce pomoci i oko boxa. Povremeno jos vodim borbu i s gnatovima, letaca bas i nema (snifaju ljepilo) al stavio rundu krompira i jedna biljka je imala crvice. Naspricao sam ih sve s otopinom Neem ulja, po liscu i zemlji, ponovit cu krajem tjedna pa opet probat krompir. Ako Neem ne pomogne gledat cu nabavit B. Thuringiensis da mi se gamad ne razmili sad sredinom growa. Klonovi su presadjeni nakon 11 dana od uzimanja, jako zadovoljan, svih 12 komada se primilo pa sam teska srca morao 4 viska :objesen:. Steta sto je vrijeme jos hladno inace bi ih puknuo negdje u sumarak, ovako je eutanazija bila milosrdnija. Toliko od nas (ja i cure, ccc) , u iscekivanju aprila i lijepih budova, pozdrav od Farmera :wave:
Kratak #6 update: Prvo da pojasnim u vezi mrezice jer vidim da se ulovilo vise ekipe u nju nego musica na one ljepljive trake :D Vecinom nisam petljao biljku kroz vec kacio s gornje strane i sa kukicama i vezicama vukao za dole, nesto kao lst samo ne zicama prema rubu saksije. I tih 30-ak cm nisam izmislio vec zakljucio da sam savijao bar 4-5 puta, i svaki put kad bi vrhovi porasli bar 6-7 cm. Mozda iz ove fotke ce se bolje kuziti o cemu pricam... Razvlacio sam ih po povrsini mreze kolko je islo, a kad su grane odebljale onda sam ih sa vezicama vukao prema dole da ne riskiram pucanje... U svakom slucaju, itekako je pomogla mreza iako mozda ne na nacin na koji je vecina navikla ovdje, al poanta je tu. Od ostalih stvari, 02.3. sam skinuo 12-ak klonova koje planiram reducirati na 5kom i drzati po jednu bonsai mamu za svaki strain. Oslobodio policu u ormaru i slozio improvizirani vege boxic, nadogradjivat ce se s vremenom. Mogu reci, s obzirom na prijasnje pokusaje kloniranja nekako mi je u glavu uslo da kanabis poprilicno tesko okorjenjuje (zato i uzeo vise klonova da bar koji uspije). Neznam jel ovo normalno, al evo nakon 5 dana na jednoj je korijen poceo izbijati iznad zemlje, 2 dana poslije na drugoj raste van iz zemlje :zvezda:: Reznice sam 1h namakao u otopini Root Complexa, piknuo u Clonex gel i u kokos kocke te zalio ostatkom Root Complexa (prema uputama s Hesi stranice). U kloner stavio jos na dno perlita za vlagu, spricam svaki dan malo kad otvorim da se prolufta i to je to, rezim 18/6. Sto se main boxa tice, update ce biti kroz par dana, prije 5 dana sam presaltao na 12/12 i ide super zasad (osim jos jednog laganog spaljivanja TNT-om prosli tjedan :objesen:). 5 curica je pokazalo dlake, ceka se na jos 5. Vozdra vutra.org :spliff:
Cuj znam da nije najsretnije rjesenje, al da nema mrezice bile bi jedno 30cm vislje... poz
@Degustator - meni je ovo taman, a vidio sam i nekoliko "tjesnijih" dnevnika ovdje... @Himalaya Gold - u teoriji znam sve, haha, al yebo teoriju... a volim i eksperimentirati ;)
#5 update : 30. dan vege Hola vutrasi i vutrasice, evo razvoja situacije, samo da kazem kratko da biljcice su jedva docekale ono presadjivanje i hansa, jerbo su u ovih tjedan dana doslovce eksplodirale. Zalijevanje 1L svaki treci dan zajedno sa 25% doze Roota, Zymea i Supervita. U petak su dobile trecinu doze TNT-a jos i to je sad to sto se vegetacije tice. I dalje zalijevam sa ph 6,3-6,5 ; runoff mi je oko 7,00 sad, stvarno neznam cemu toliko visok za ovu zemlju al curice se nebune, pa ono, what the heck... Pustit cu ih jos 3-4 dana u vegi dok ne sklepam neki improvizirani mini vege sator i pouzimam klonove i onda flipam na 12/12. Evo i fotke kupusishta, lijepi pozz !
Hvala na komentarima, mada nigdje nisam ni napisao da je ovo Scrog, vec se thread zove Alla ScroG, dakle "nesto kao" ;) Himalaya Gold - super je to kolega pantagana odradio, stvarno skolski primjer. Jednostavno nisam imao vremena topirati 4-5 puta pojedinacno svih 8 biljcica i krojiti ih za screen, meni je jednostavno screen posluzio kao olaksana forma LST-a, da ih krotim u visinu i teram u sirinu i lakse ujednacim "krosnje" posto sam znao da ce grow ici neplanski i "s nogu". S obzirom da sam sjemenke stavio na klijanje dok box uopce jos nije bio u izgradnji, ovo je bio najbolji nacin s kojim sam izasao. Uostalom nije li poanta price (osim sto sputava rast u visinu) dovesti vrhove na isti nivo, da svi dobiju podjednako svjetla i samim time ujednacene budove i sto bolje iskoristiti prostor u sirinu ? Meni to djeluje logicno, vodio sam se u sustini po clanku o ScroG-u sa RQS-a sajta, a ova slika sazima ideju... Squerlz - sta dobijem ako prosirim rupe na mrezi ? Sto se tice skidanja i pomicanja mreze, to nema sanse vise jer je ovih 4-5 biljki vec toliko zapleteno da bi morao isjeci cijelu mrezicu i skinuti ju i zamijeniti novom , koju onda stavim iznad i sta sam dobio ? Istu stvar :) Ili ne predvidjam nesto ?
Ma jok stari samo daj, cijenim sve savjete i kritike i apsolutno stoji sto kazes. Ove rupe su 2x2 cm i samo sam gledao da mi bude dovoljno za debljinu grana. Definitivno bi bilo bolje da sam rastegao jednu veliku mrezu preko cijelog prostora i tako dobio povrsinu oko 0,9m2 , naspram ovih pojedinacnih mrezica sto mi daju sve skupa 0,55m2. Stvar je da su ovako saksije i dalje razdvojene i prenosive sto mi jako znaci kad moram flushati, LST itd... A sad vidim da nisam pokazao al itekako ja njih petljam, ovo sto se na slikama cini ko da rastu kroz i uvis iznad mreze je razlika od dan ipo od kad sam ih zadnji put petljao. Kazem, divljakuse :) Tanje grane provlacim kroz zicu, a nasao sam i ove kvacice pa ih jednostavno i zakacim od gore da ne riskiram pucanje a i brze je...
#4 update : 23. dan vege Hans upogonjen, definitivno izgleda kewl hps zuta :sun2: pomijesana sa led ljubicastom :rolleyes: Kao sto rekoh, temp u boxu se digla malo i sad je izmedju 27-28°C. Fotka prije presadjivanja ostatka ekipe: Vjerujem da neizgleda kod svakoga ovako kupaonica petkom u 2 ujutro... pivica nije stala u kadar , a draga mi je rekla da sam raskrstio s pameti :p Sa filtera skinuta ona filc navlaka, dobio malo jaci protok (i par decibela vise) da kompenziram za extra toplinu od led panela. (mjerac potrosnje desno, kaze trenutno 714 w ukupno). Ove dve cigle bi najradije u frizider bacio da mogu. I evo vrta nakon presadjivanja. Dvije "otpisane" , manja WW i krzljava bolesna NL dobile su po 7L pot i sastrane su pa nek im je sa srecom. Na ostalim biljcicama vidi se mjestimicno pec pec na listovima, to sam bio ja sa TNT komplexom (15ml na 10L vode, od preporucenih 50ml/10L). Nista strasno, oporavile su se vec, mislim da TNT necu ni koristiti vise do kraja vege i ostaviti ga za sljed. put kad mislim krenuti od klonova. Uglavnom ove zadnje 4 biljke kaskaju velicinom od ostatka zato jer su do nedavno bile u malim teglicama (cekao da stigne hans da mogu presaditi). To znaci da cu vjerovatno produziti vege za jedno 7-10 dana, ovisno koliko im bude trebalo da dodju na velicinu kakve su ove ostale sada. O da, i mirisi se opako razvijaju posljednjih tjedan dana, filter dusu dao... I znam znam, bit ce guzve, al kolko sam skuzio po drugim dnevnicima, hebo grow ak nije guzva :D Kupit cu jos jedan cirkulacioni vent da piri iz drugog kuta, lolipopat i povezat bocno po stapovima ako treba, smirit cu vec nekako divljakuse. Dosta drobljenja evo slije...
Nesumnjam da je made in amsterdam, sto je svakako plus za proizvod. Naravno diode i ovih par integriranih krugova, tranzistora je made in Asia, al bar je pcb ploca i kuciste napravljeno u europi i sve sastavljeno. Diode su Cree XBD serija, u europi kostaju oko 1,5-2 eura komad (naravno da bi trebalo narucivati direkt iz kine), panel nosi 53 diode. Znaci jedno 80€ za diode, 60€ driver (ide cijena i do 120€ za 190w Mean Well), 15€ sitna elektronika za dimer i kablove i sad smo na ≈ 150€. Tu sad jos uracunat plocu za bazu/hladnjak bilo pasivni ili aktivni + ventilator , sigurno bi me izaslo nekih 200€ da sam samostalno radio. Cuj, siguran sam da njega ne izadje niti 100€ material, al ipak je on veleprodaja. Pa i da ima 150 eura ciste zarade, mislim da vrijedi, kvalitetno je sve napravljeno i 2 godine garancije. Nemam problema sa elektronikom i definitivno planiram u blizoj buducnosti napraviti svoje svjetlo (COB cxb), al ovaj grow sam zelio odraditi po ps-u i sa sto manje neprovjerenih faktora, kasnije ce bit vremena za eksperimentiranje. Zasto mislis da bi trebao skinuti vent ? To je cpu vent, poprilicno dobro radi i sam se regulira s obzirom na toplinu. Svakako je bolje s njim nego bez. Poslikao sam driver, evo ga ovdje. 38V ; 5,26A ; 200W - provjerio 30$ kosta direkt iz kine. Btw, nisam napisao, izmjerena potrosnja na 100% snage je 100w za vege switch (cca pola ledica je ugaseno) i 180w na full/bloom. Eto to bi bilo ono sto sam sam istrazio, nije da se prepucavam s tobom vec volim konstruktivnu raspravu :) Ako imas volje baci sliku svog panela i mali opis, kao sto rekoh zanima me DIY i definitivno cu pokusati i ja ubrzo, al do tada ima jos da proucavam.
Cim znam da netko ovo actually i cita odma mi je draze da se potrudim malo extra oko sadrzaja :joint: Evo ako nekoga slucajno zanima, secirao sam malko Hans 150W led panel i evo kako to zgledi... Straznja strana, vidi se potenciometar za dimmanje, Flower/Veg Switch i ranije spomenuti ventilator sa dubioznom ventilacijom. Ocito je dovoljno da rashladjuje samo sredinu, kako god, zrak definitivno ne prolazi unutar ploce. Nisam uslikao ali vent je uzdignut jedno 1cm od panela, ispod toga je par otvora kroz koje zrak ulazi i izlazi, dakle hladi jedino taj sredisnji dio. U paketu je jos simbolicno dodano 2m spagice i 4 saraf kukice za montazu. Zasad sam tako i namontirao. Evo kako izgleda iznutra, efikasan dizajn, precizno, uredno i minimalisticki. Glavna ploca je metalna, zato valjda manja potreba za hladjenjem jer ova preda dosta topline od pozadi. Reflektor/poklopac je plastika. Zadnje sto bih spomenuo je closeup jedne diode. Full su sitne, jedno 4-5 mm. Jedini problem koji vidim jest ako rikne koja, samostalna zamijena je prakticki mission impossible. Temperaturu nisam mjerio, al ovako odokativno, panel nije pretopal, rekao bih max. 40-ak celzijevaca, medjutim driver se fino zakuha i pece na dodir. Definitivno ako se moze treba ga montirati van boxa. Ja nemogu (bitan stealth) pa mi je unutra. Sve skupa Hans je podigao temp u boxu za 2 stupnja. I da, nije da se isfuravam na nekog recenzenta sad, jednostavno mene je zanimalo sto sam kupio sa 270Eura, pa rekoh da usput i podijelim saznanja ovdje, mozda pomogne nekom sa odlukom i odgovori na par pitanja/nedoumica. Pozz ekipa, slijedi jos update boxa i biljcica :wave:
Ok, nije bilo za vjerovat kuriru, al ko ga sljivi, zato je danas uranio i bas me fino iznenadio :makaze: Prvi utisci ovako iz kartona jesu solidna izrada i da bljesti ko ludo... Malo mi cudno da vent pozadi puse unutra al nigdje na panelu nevidim rupice za izlaz zraka... oh well ak sljaka sljaka, uzmem si za vikend malo vremena pa ga rastavim i proucim sta ima nutri :D
#3 update : 17. dan vege Ovaj vikend sam malo jurcao uokolo i haracio baumarkete, zooshopove i "poljoprivredne apoteke" :D Stigla zracna pumpa za kontejner s vodom/hranom, powerzyme i ph minus. Odlucio sam prestati s limunom jer se nije pokazao kao sretno rjesenje za drzat u mjesavini duze od 2-3 dana (sve se zamutilo i umirisalo ko ustajala limunada :D ) Uzo i ove trake za muhe jer imam jos 2-3 leteca Fungus Gnata u boxu, lete ko glupani pri sredini boxa jer nemogu da se priblize biljkama jer drzim cirkulacioni vent upaljen 24/7 :udarac: Tu su jos bambus stapovi i vrtna ograda za Scrog mrezicu. Sto se spremnika za vodu tice, fali sad jos samo potopna pumpa pa da probam sloziti nekakvo auto-zalijevanje. Pitanje: ima li neko iskustva ili misljenje o Drip sistemu od Gardene ? Btw, nisam imao pojma za ovaj ph minus, pa to je hebena dusicna kiselina (38%). Brate to jede kroz zastitne rukavice, oprezno ljudi , evo jedna kap je zavrsila na novom skalpelu prilikom otvaranja boce :whato:: Uglavnom mreza je postavljena na jednoj saksiji, kroz dan dva ce biti i na drugima. Shvacam da nisam dobio bogzna sta povrsine s tim al svakako ce pomoc rasirit biljku malo, ako treba lako postavim jos koju mrezicu vertikalno iznad pa i tamo petljam... Reflektor za CT je dobio makeover od prvog reflektora koji je dosao sa hps setom. Priblizio lampu na 35cm. I za kraj evo biljcica i kako sve lezi u boxu sada. Slucajno skuzio foru sa slikanjem pod hps preko polariziranih naocala, hehe. Uvjeti super, temp. dnevna 26,5 / fokalna 28 / nocna 24 ; vlaga dnevna 70% / nocna 50% Btw, ako je vjerovati procijeni kurira, sutra stize Hans :let:
Odlucio sam se ne brinuti previse oko zemlje dok god curice kazu da im je dobro :) Picim malo kiselije zalijevanje 6,3 pa cu mjerit zemlju za jedno 10ak dana da vidim jel se spusta njena vrijednost.
Ne zalijevam sa toliko vode da dobijem runoff. Velike sada dobivaju oko 300ml svaki drugi dan, polako cu podizat kolicinu kao rastu i trose vodu. U ovim malim potovima mogu lako dobit runoff i kao sto rekoh ranije, zadnja 2 mjerenja je bilo preko 7... neznam sad sta je pametnije, mislim biljke se nebune previse, zasad mi se necini da su flekice alarmantne, svakako iz drzim na oku. Al glede ph zemlje, dal jednostavno da nastavim zalijevati sa 6,3-6,5 i cekati da se samo izlivelira ili da tretiram zemlju necime ... pitanje je sad :)
#2 update : 14. dan vege Vozdra ljudi, evo kratki update da pokazem kako bilje napreduje. Ispricavam se unaprijed na loshijim fotkama, kamera na mobu je drek za po mraku... Jedna grupna Kao sto rekoh ostale su presadjene u malo vece potove zasad, a u finalne idu sredinom tjedna kad konacno stigne Hans :) Ova WW ce izgleda bit patuljasta, lijepa je ali kompaktna, zbijena i sporija, tako da je prvi kandidat za izbacivanje, tj. ostavit cu je po strani u neki 5-6-7 litara pot pa kolko napravi, napravi... Ova jadnica NL je pozutila na prvom paru listova jos prije 10-ak dana, dal od previse zalijevanja ili Fungus Gnata, uglavnom kad sam je izvadio korijen je bio skroz nerazvijen, bas nista, 3-4 duge niti. Dobila je prije tjedan dana svjezu zemlju, root complex i do sad vidim da se korijen oporavio i poceo viriti kroz rupice na dnu, medjutim rast je skroz zakocen, nije uopce nista novog naraslo, al bar ni pozutilo. Drugi kandidat za izbacivanje... Ova Blue Mystic je zanimljivi mutant, nakon drugog kata listova prestala je izbacivati vrh dalje i nakraju ono sto je trebalo biti drugi par listova ispalo je kao jedan veliki list. Prije 4-5 dana sam joj napravio blagi LST i poceo novi vrh rasti iz sredine stabljike :whato:: Ova zadnja Ice fino napreduje, al tu da pokazem zute flekice o kojima sam pricao. Znaci ne kao u slucaju sa NL di je list bas naglo pozutio od vrhova/zubaca i poceo se susit, vec vise ko lagana i sporija depigmentacija na listu, u nekoj ravnoj formi i ne nuzno na kraju lista. 2-3 takva slucaja imam, ne siri se uglavnom niti se ne mijenja (u zadnjih 7-8 dana od pojave). I da, fleke su se pojavile prije davanja bilo cega, dakle sve su bile samo na vodi. To je to za sada, danas se malo upgrejda box i prave ScroG mrezice pa ce biti jos jedan apdejt brzo. Cheers !
Zabrinuo sam se radi ph jer su biljcice mjestimicno kako koja (ne sve) dobile par zutih flekica. Sve ostalo sam provjerio i pazio da je ok jedino sto sam ph metar dobio tek nakon skoro 2 tjedna sto rastu i sto sad vidim da je ph vode (i zemlje ocito) daleko izvan preporucenih granica pa sad hocu to posto poto dovesti gdje spada. Sto se ph elektroda tice ima i tu mala znanost, al vecinom upute idu ovako : "Use the solution recommended by the manufacturer, see the instruction manual for the electrode. However, as a general rule, store your pH electrode in the same solution as thereference electrolyte of the electrode. In most cases this is a 3 mol/l KCl solution. Electrodes with a bridge electrolyte should be stored in the electrolyte of the outer electrolyte compartment. Most electrodes are shipped with a protective cap. Fill the protection cap with storage solution. Close off the filler opening if there is one. Alternative Should a reference electrolyte solution not be available, an appropriate substitute is a storage solution of 1 gram of potassium chloride (KCl) per 200ml of either the buffer 4 or 7." Ja sam prema uputama jednog foruma danas kupio KCl sol (223,8 g) i 1L demineralizirane vode (moze i RO voda). To se pomijesa i dobije 3 molarna otopina kakvu svi preporucuju (i prodaju po ebay-u) za cuvanje elektroda. Neznam da vodu i detergent al svakom slucaju provjereno da se nesmiju pustiti da se osuse jer sporo citaju nakon toga a mozebit i da se preciznost poremeti. Hvala ti i lp !
Evo kratki update al samo s podatcima. Stigo mi danas ph metar () pa sam vecer proveo igrajuci se i mjereci sve zivo i nezivo :D Prvo pitanje - jel drzite vi vase ph metre kad se nekoriste u otopini kalijevog klorida ? Navodno bitno za ocuvanje elektrode... Evo mojih rezultata, ispada da je pipovaca kod mene puno luznatija od 7 kolko je pokazao ph tester s kapima (ma jel ... :D) ph pipa 8,1 (prosjek od tri mjerenja) ph odstajala voda (imao je u vrcu 2 dana) 8,07 ph demineralizirana (sa benzinske) 6,8 E sad ovako, druga dilema slijedi nakon price. Napravio sam mix vode i hranjiva na ovu shemu: 10L pipovace 20ml Root Complex 15ml TNT 2kapi super vit Ph je bio 7,62 - to sam s pomocu 27,5ml gotovog limunovog soka spustio na 6,52 Napravio test zalijevanje u praznu saksiju (sa friskom zemljom) i runoff je bio 7,24 - to znaci da mogu u qrac goniti Composanu i njihovu deklaraciju da je ph te zemlje 5-6,5 jer mi je ocito ona povecala ph ! :grrr: Evo sad i drugo pitanje - znam da ce vremenom ph zemlje polako se izravnavati sa ph zalijevanja, samo dal da ja to ubrzam mozda tako da dodatno zakiselim svoju mjesavinu na recimo 6,0 pa vratim kad se runoff priblizi 6,5 ili da ostavim kako je ? Btw, taj gotovi limunov sok je flasiran od Rauch-a. Provjerio na boci pise 100% limun, nikakvi drugi dodatci (E-xxxy, konzervansi itd...). Ph cistog soka je 2,5. Prema preracunu taj sok mi je sa 5ml /1L vode spustio ph mjesavine za -1,85.... ako ce nekome trebati. Pozdrav Vutroljupci ! :spliff:
Hvala decki Presadio sam preostale jucer u malo vece potove, al jbg nemogu u finalne dok mi ne stigne ledara jer u tom kutu slabo svjetla, ovako se mogu bar jos na sredini zgurat pod hps. Tuba bi mogla da jos malo nize al mi ona bijela pvc flex cijev ne dozvoljava :) Probam sutra smislit nesto da dignem potove u zrak...