Draga moja:vutra:, evo u iscekivanju jeseni i laganih padova temperature, pocele su pripreme za jos jedan indoor grow. Nisam bas bio aktivan u posljednje vrijeme, al polako me obaveze i vrijeme sve vise ponovno zadrzavaju kod kuce tako da me evo nazad i na forumu :) Ovoga puta bi isprobao Sog metodu, sto bi moglo biti zanimljivo za moje uvjete, posto ne raspolazem bas velikom kvadraturom, a usto najbolje cure iz proslog growa sam klonirao, tako da bi se i vrijeme moglo skratiti odmah u startu. Plan bi bio dakle krenut od klonova, vegetirati ih tjedan dana i flipnut na 12/12. Medij i dalje zemlja, ista vrsta (composana) , iskoristio bih dio stare od proslog growa i pomijesao s novom - neznam jel dobra ideja ili ne, ak netko ima iskustva nek pusti glas. Hrana - Hesi linija Trening - nikakav, osim odrzavanja i siskanja najnizih grana. Sto se vrsta tice, bit ce cca 80% Northern Lights (ili Blue Mystic) te 20% nekakav Haze (ili dva, onak cisto za degustaciju :) ) Glede Sativa opcenito nemam nikakvog iskustva ni s pusenjem ni growanjem, stoga svaki savjet dobrodosao. Ne bojim se ak je strain malo zahtjevniji, samo da ne cvjeta pola godine :) (za oko su mi zapele Silver Haze i Jack Herer...) E sad, najvaznija stavka - broj biljaka (i tu bi zamolio iskusnije da svakako podijele misljenje) : Prostor mi je 128x65cm (visina "neogranicena") = 0,83 m2 Pitanje je koje saksije bi bile pogodnije, a to ce ujedno odrediti i broj biljaka... (kontam da je vece=bolje al nemora biti bas uvijek tako , pogotovo ako se uzme u obzir da nema skoro nista vegetacije i da se cilja na jedan glavni vrh). Dostupne su mi: 6L ; 19,5x19,5x23cm > 18kom ili 3,25L ; 15x15x19cm > 32kom Toliko za sad, sljedece na redu je odrediti broj bilja, odluciti se za vrste, uzeti klonove s mami i za 2 tjedna igre mogu poceti :banana_rasta: Lijepi :wave:svima !
Sorry na zakasnjelom odgovoru... evo upravo sam otvorio teglice i pomno opipao :) Da ti budem iskren nisam bas zadovoljan sa tvrdocom. Provjerio sam i stare budove iz prijasnjeg growa i pravo su cvrsti , ovi pak dosta spuzvasti, tu i tamo neki malo tvrdji al daleko od pravog. Tak je to sa razgranatim biljkama u sog-u. Vjerojatno bi bilo bolje da sam ih sve rezao na samo jedan glavni centralni vrh, al ovo je ionako bilo namjerno za vlastiti test, a i neigra mi neku ulogu posto mi je kolicina prihvatljiva za napraviti ulje. Pozz
Hvala ljudine :) Zaboravih jos, smoke reporta ce ovaj put biti al za jos bar 2 tjedna, a poznavajuci mene i vise, no bar kjuranju to ne smeta... dapace :P
Hoj dragi moji , evo bilo bi krajnje vrijeme za finalni update. A sta reci nego prvo od srca svima najtoplije cestitke povodom ovog bozicno/novogodisnjeg ludila. Eh, ovaj grow me nikako nije ustrajnost drzala, stoga bez previse izlika se ispricavam svima. Stigoh kuci ziv nakon 2 tjedna pa rekoh da uhvatim malo vremena dok jos nije posao poceo i privedem dnevnik kraju. Finalni datum growa je bio 10.12. (55. dan 12/12) kad je odradjena berba. Zadnjih 12-ak dana su sve dobile flush te zatim 2 zalijevanja cistom vodom do berbe. Trimao sam odmah po branju i stavljao susiti redom. Svaka je dobila redni broj, fotkicu i vaganje po zavrsetku susenja prije nego sam ih "uteglirao". Sad da ne duljim previse nepotrebno evo malo podataka u slici prvo. Samo da napomenem da sam ovih 6 sativa dominant komada drzao samo za degustaciju i igru te ih izuzimam iz statistike posto im prinos skace sa svakim strainom, usto jedan SSH je bio dupli sto je u stvari bio klon uzet u tijeku growa od ionako male biljke, stoga mu je i prinos takav (h26). Ponize jos kolaz fotke svih biljaka nakon susenja , uzeo cisto sebi za zapis kako su izgledale s obzirom na poziciju, lampu, dal su trimane ili ne i naravno prinos. HPS zona: LED zona: MIX zona: E sad malo i statistike: TOTAL (sve biljke): 326,4g Nadalje se odnosi samo na Blue Mystic klonove Top biljke: HPS zona - h27 (17,1g), h25 (18,6g) LED zona - L1 (13,1g), L9 (12,2g) LED prosjek : 8,9g HPS prosjek : 13,1g mix prosjek : 9,37g Ako mix zonu podijelim na 2 jednaka dijela i pribrojim hps-u i ledu (iako to nije tocno jer nema objektivnog pokazatelja dokle je sezalo pojedino svjetlo) , prosjek je mrvicu drugaciji: LED +mix : 9g HPS +mix : 12,5g Ako cemo gledati g/w, u slucaju HPS-a morao bih izuzeti ovih 6 sativa i na njihovo mjesto ubrojati 6 komada s prosjecnom tezinom ostalih pod tim svjetlom. Onda slijedi : LED 0,7 g/w HPS 0,57 g/w ... i u ovom slucaju sam podijelio i pribrojao gramazu iz "mix zone". Ako ju potpuno izuzmem onda su brojevi : LED 0,6 g/w HPS 0,52 g/w Kako god da bilo, brojevi su itekako daleko od idealnog growa, cak i da sam imao sve same klonove istog straina, vidljivo je kako tezine jako variraju i unutar pojedinacnih svjetla , a da sad sam sebe pitam zasto, rekao bih najvise radi lose odradjenog kloniranja. Reznice sam uzimao sa starijih mama koje su bile u stagniranoj vegetaciji a nisam ih "revitalizirao", stoga neki klonovi, iako okorjenjeni, nisu ni krenuli sa vegetacijom (pa sam ih mijenjao u tijeku growa), dok je vecina lijepo krenula rasti al sa osjetnom vizualnom razlikom u velicini i brzini , a vjerujem da su se te razlike direktno odrazile na rezultate u gornjoj tablici. Da je sve bilo kako spada, led bi dao barem 11 grama u prosjeku, hps 13-14g i konacna slika bi bila mnogo ljepsa. Na greskama se uci i sad znam pokoju vise :) Sto se samog growa tice, osim prije spomenutog podhranjivanja (sto je isto uzelo nekakav danak iako vjerujem manji nego gore spomenuti razlog) nije bilo nikakvih problema. Gardena micro drip je odlicno odradio posao. Dok sam na kraju sa pumpe, crijeva i zracnog kamena ribao naslage algi, kamenca i gnojiva , same prskalice su bile poprilicno ciste, niti jedna zacepljena i sve s podjednakim protokom. Automatizacija je isto posao odradila bez greske, niti u jednom momentu nisam trebao nesto popravljati. Kako se namjestilo u pocetku tako je i odradilo. Sto se same SOG metode tice imam uglavnom pozitivan zakljucak. Brzina joj je svakako vrlina. S nekakvom korekcijom, cca 69 dana od zasadjivanja klonova do branja. Sto se potova, zemlje i sadnje tice, pa cak i njege / trimanja, veci broj biljki manje velicine ispada mi na isto kao i manji broj vecih biljaka. Jedini ocigledni minus generalno sto bi covjek rekao jest dodatno ulaganje u automatizaciju da SOG bude izvediv, no to mi osobno nije tesko palo. Da u jednoj recenici idem sumirati utisak ovog growa, rekao bih ovako. U 2 mjeseca koliko su biljke zivjele, jednom tjedno morao sam napuniti bacvu s vodom i hranom te povremeno pokupiti pokoji list i sporednu granu i to je bila sva briga oko vrta. Doslovno sam vise vremena prosjedio unutra na maloj "samlici" i samo buljio u njih nego ista drugo :) S moje strane ako i bude drugih dnevnika u buducnost, bit ce opet sog i iskljucivo sa led-om (i mozda malo boljom pripremom :rolleyes:). Za kraj jos nekoliko fotki iz berbe i mog igranja :) Iako grow nije bio vrhunski niti konzistentno vodjen , nadam se da je svejedno pruzio poneki uvid i koristan podatak, unatoc mom eksperimentiranju i sto volim mijesati i isprobavati vise stvari odjednom :) Ovo ce ujedno biti i zadnji grow za blizu buducnost posto mi sve to uzima previse vremena i zivaca, a ruku na srce, za svoje potrebe prikupio sam dovoljno. Opremu ostavljam medjutim pauza ce sigurno biti bar 2 godine. Mislim da bi se sljedece mogao posvetiti sad malo metodama prerade, kuhanja i naravno konzumiranja, a ostavljam i mogucnost daljnjeg igranja sa DIY led-om. U svakom slucaju dovoljno materijala da blebecem i dalje pomalo u nekim drugim temama. Citamo se i dalje dragi Vutrasi i Vutrasice. Lijepi pozdrav od Farmera ! :)
Hoces rec da su ti tripsi pojeli SOG jer nisi mogao kvalitetno naspricati nabrzaka ? :D Sala, a jbg znam da je teze al osobno mi nije tesko palo , uostalom kolicina grana / lisca je ista ko i sa manje biljaka koje su vise razgranate , dok ovdje ionako uglavnom ide po jedan vrh. Ono ranije kad sam Mites-e dobio, 2 tjedna sam prskao svaki treci dan da skroz natopim lisce od ispod i odozgora, uzelo mi mozda 10min svaki put. Nisu se vracali do sad u glavnom boxu , a usporedbe radi u malom boxu gdje su dosli skupa sa klonovima (i nisam tretirao) su totalno upropastili 3 buduce mame. Kako god, zao mi sto ti je propalo :(
51. dan 12/12 Hoj joj, zaglavio ja malo s apdejtovima , uspavalo me ovo zimsko vrijeme :razvaljen:: Ma nije bilo nikakvih drasticnih promjena, a bezze mi bilo naslikavati svakih tjedan dana vrhove sto su porasli par mm, a usto sam i lijen pa eto :p Uglavnom situacija je sljedeca, vrhici su se fino napunili , prije jedno 3 tjedna uspio sam ih i pothraniti, malo su prerano bile pozutile al sve je to skola , uglavnom presporo sam ocito dizao hesi bloom , ubrzao sam od onda i dosao do 70% preporucene doze u zadnja 2 tjedna nakon cega sam tek poceo primjecivati pomalo spaljene vrhove lisca. Neznam kako ostali ljudi al meni s hesijem do sad ni tnt ni bloom nisam uspio na 100% izgurati, inace bi devastirao biljke. Pricao sam i sa cikom iz hesija na sajmu u pragu i on veli da uredno svi pice oba gnojiva na 100% , da je to normalno i blago gnojivo i teze za predozirat biljke. Usput je naveo i da bi moja Composana kao jaca zemlja mogla biti krivac laksem pregnojavanju. Kako god... U svakom slucaju odlucio sam capnuti biljke malo ranije od planiranog iz razloga sto su pali planovi za otputovati za bozic i novu, a zelio bih bar 7-8 dana kjuranja u teglicama prije nego ih ostavim zatvorene na tjedan dana, a tko zna i to mi zvuci knap kratko. Mozda iskombiniram jos nekakvo automatizirano burpanje teglica al sigurnije bi bilo da su bar ispod 65% vlage prije nego ih ostavim. Stoga su biljane prije 3 dana dobile flush i skarice imaju termin u subotu il nedjelju. Uostalom nece biti bas toliko ranije ubrane (osim ovih sativa al one su ionako za degustaciju), prijasnji grow sam Blue Mystic brao u 54 danu cvjetanja jer su trihomi se pokazali spremnima tako da... Napravit cu jos jednu mikroskopiju trihoma u petak cisto da znam s cime zavrsavam, a onda pravi update ide nakon harvesta. Eto i malo slija od situacije , cheers ekipa ! :spliff: edit - ova 3 patuljka na dnu je bio u pocetku jedan zakrzljali klon koji nikad nije krenuo sa vegetativnim rastom , a posto je saksija vec bila tu ubacio sam jos 2 backup klona s njim unutra pa da kolko tolko popune. Dobili su i svoje 4 privatne cfl-ke da im pomognu, al izgleda da od cijele saksije ne bude vise od 10 grama...
20. dan 12/12 Evo ga konacno malo vremena (a i bilo je vrijeme) za novi update. Prognoza - vedro i suncano na ugodnih 27 C preko dana, jutarnje temperature nesto malo ispod 24 C. Vlaznost zraka i dalje ne silazi ispod 60% , al zato ugodni jugo pirka po cijele dane bez prestanka. Kao sto se vidi, cvjetanje je itekako u punom jeku , bud sajtovi se oformili i krece punjenje. Problema vecih za sad nema , jedino me stative malo zezaju , ne pase im bas meni kojeg pak Blue Mystic obozava. U prvom redu SSH koja se bunila od samog pocetka (valjda joj zemlja bila malo pre bogata). Nebula je isto malo nebulozna, a ni Dutch Dragon nije zlato. Power plant je ok mada i ona ima nekoliko spaljenih listova , jedino Bushman napreduje bez rijeci. Iz tog razloga mislim da cu od sljedeceg hranjenja skinuti ove 4 (osim Bushmana) sa navodnjavanja i zalijevati ih rucno, 4 mala pota je to pa nije bed. Glede hrane sto se Bloom Complexa tice bilo je progresivno 10,17 i sada smo trenutno na 20% od preporucene doze. Uz to regularno ide i dalje (i do kraja) Super Vit te Power Zyme. Root sam prestao davati. Za tjedan dana u prehranu se vraca Boost u punoj dozi, uz dodatak Phosphor + (krecem sa 15%). Cure su prosli tjedan dobile zadnji pruning (cekao dok se nisu pojavili zadnji popcorni dole) te ocistio malo lisca gore (svega par posto) da i nizi budovi dobiju malo vise svjetla. Usto odradjen finalni loli. Sve to se odvijalo postepeno u periodu od zadnjeg update-a , da im pruzim sto manje stresa. Glede nepozeljnih gostiju (spider mites-i) , nestali bez traga :D Nece mi faliti i nadam se niti vratiti. Za svaki slucaj, preventivno cu pospricati Neemom jos 2 puta kroz iducih tjedan dana. Pronasao sam i 2-3 gusjenice u medjuvremenu, iskreno nemam pojma kako su dopuzale unutra (stoga par rupicastih listova). Dovoljno tipkanja, evo i fotke. Prvo par grupnih : Iako ovo nece sad biti nekakva objektivna usporedba hps-a i led-a , razmisljao sam, posto nemam mjernih instrumenata za izmjeriti kolicinu i pad svjetla, kako donekle usporediti bilje sto raste pod jednom i drugom lampom. Cisto odokativno za sad, poslikao sam kako izgleda prodor svjetla kad radi samo jedna lampa. Gledao sam koliko seze samo zariste svake lampe i po tom cu se voditi. Hans s time zahvaca 3 reda duzine (dakle 3 x 4 pota) , hps 4x4 , a jedan red 1x4 je pod mjesanim svjetlom (naravno da ih vise prima mjesano, sto se vidi i na donjim slikama, al kazem , gledao sam zariste, tj. one biljke koje bi i inace smjestio pod tom lampom da i nema druge). Evo nekakava skica toga , u konacnici cu prije harvesta obiljezit svaku bilju i koja je bila gdje, pa ih zasebno izvagati pa da mogu i neke brojke prikazati. Mada odma da kazem, razlike u razvoju nema bas velike , osim sto hps pokriva nesto vecu povrsinu. Mogu reci jos da mi vrhovi pod ledom djeluju nesto kraci, zbijeniji i budovi deblji , dok su pod hps-om izduzeniji, a sami budovi nesto manji. U svakom slucaju LED rula, u buducnosti hps ce imati temu jedino pod nazivom "prodaja i potraznja", vrlo vjerojatno vec od sljedeceg growa :P Kad samo hans radi : i samo hps : Kazem , najjasnija bi slika bila kad bi imao lux metar i par metar da mogu tocno izmjerit dokle seze korisno svjetlo svake lampe. Sad , iako je podjela jako gruba i odokativna , nekakav uvid bi trebala pruzit , pogotovo jer se ovaj put radi o klonovima s iste biljke (naravno 5-6 sativa iskljucujem iz kalkulacije). I za kraj jos nekoliko fotki malo blize, isto s oznacenim "svjetlosnim zonama". :gled: Stej haj & prosper ekipa :wave:
Thx nerp, moram priznat ustvari da ste ti i tvoj autopilot dnevnik bili glavni krivci za ovo ;)
Nisam znao kako tocno Neem djeluje @Zelenko63 , ali procitao sam na vise mjesta da ih ekipa uspjesno suzbija s neemom , bar u ranijoj fazi. Odlucio sam ipak spricati svaka dva dana, mozda pretjerujem al do sad nisam primjetio nova mjesta ostecenja (tockanje po listovima)... nastavljam ovim tempom jos 10-ak dana do sluzbene procijene, a u petak obavim jos jedno mikroskopiranje. -------------------------------------------------------------------------------------------------------- U medjuvremenu evo jos prilog o sustavu za automatizaciju koji sam obecao. Sustav se zove Homematic, dosta popularan u Austriji i Njemackoj, najvise iz razloga sto je open source, skroz modularan i ima jaki (ali lokalni) community. Da se razumijemo, bilo kakav sustav bi odradio posao za green room, medjutim mene interesira automatizacija cijelog zivotnog prostora, bilo da je to stan ili kuca, i uz to sam se odlucio za Homematic. U osnovi stvar funkcionira ovako. Mozak sustava je centralna jedinica (u nastavku CCU) , koja sa svim senzorima i upravljacima komunicira preko radio veze. Bezicna komunikacija je u startu velika prednost sto se tice nedostatka zica (a mogu reci da je to ogrman komoditet), al to znaci i da se moduli moraju posebno napajati. Vecinom je to ipak putem gradske mreze (za module koji prirodno rade na 220V , kao npr "pametne uticnice"), al dobar dio njih (manji potrosaci kao npr. senzori) radi na baterije. Razmisljao sam si vec za neke od tih sloziti adapter, medjutim ispada da je radni vijek baterija po 4-5 godina, stoga jednostavno odustao od nepotrebnog zafrkavanja :) CCU se spaja putem ethernet (LAN) kabla na ruter te putem istog na lokalnu mrezu kao i internet. Osnovni nacin pristupanja CCU jedinici je razunalom preko internet browsera, putem lokalne IP adrese (znaci isto kao sto bi se recimo logirali na ruter). Tu CCU sucelje nudi sve opcije vezane uz kontrolu, nadzor te upravljanje i programiranje spojenim uredjajima. Spajanje dodatnih uredjaja / modula / senzora je isto djecija igra. Pokrene se "listen" mode na CCU , pritisne dugme na drugom uredjaju i oba osluskuju tijekom 60sec te se prepoznaju i nakon toga su povezani, te se dodani uredjaj nalazi na listi u sucelju glavne jedinice, gdje se onda moze kontrolirati ili automatizirati. Kao sto rekoh, Homematic je izuzetno modularan i napravili su modul za prakticki svaku situaciju koja moze nekom zatrebati. Postoje svrhom specificni moduli, ali i oni generalni koji se mogu medjusobno kombinirati za napraviti neki kompleksniji sklop. A ako i to nije dovoljno, sustav je open source i kompaktibilan sa uredjajima od nekih drugih konkurenata, ako i sa totalno diy opcijom , putem Arduina ili Raspberry Pi-a. Tu sam u slici zalijepio neke od osnovnih modula al vrijedi napomenuti da skoro svaki od njih ima bar jednu il dvije (a i puno vise) drugih alternativa. Sto se tice mog grow boxa, koristio sam sljedece : 1 unutarnji senzor temperature i vlage 1 uticnica za hps i hans led panel 1 uticnica za ispravljac sto pali pumpu za zalijevanje 1 uticnica za cirkulacione ventilatore i pumpu za zrak u rezervoaru 1 dvokanalni relej sto kontrolira dvije brzine na turbini * Evo i te pametne uticnice u akciji : To je ustvari to i cijeli grow box je kompletno automatiziran. Dobro sad priznajem da sam tehno fetishist, ali puno mi znaci i sto mogu bez razmisljanja na put od par do bar desetak dana bez da se brinem o biljkama. Jedino sto moram brinuti prije je da su lampe dovoljno podignute i da je rezervoar pun. Uz to, jedan SOG grow bi bio i puno kompliciraniji. Ovako izgleda sucelje direktno preko spajanja na CCU. Glede spajanja turbine vrijedi spomenuti jos i sljedece iskustvo. Moja turbina (pro klima, 160-240 m3/h) ima 2 brzine i kao sto je i vecina drugih vjerojatno procitala uokolo , probao sam prvo spojiti direktno na dimmer. TO JE POGRESNO ! Stvar je funkcionirala u osnovi, brzina se usporila dimmanjem, medjutim turbina je pri nizem naponu (vec ispod 80%) pocela polako zujati i to mi je dalo do znanja da nesto nije u redu. Pri prvom testu sam koristio pametni dimmer od homematica koji radi na principu "faznog zasijeka" (phase cut) , a kasnije probao i manualni old school koji radi putem otpora. Rezultat je bio isti. Stvar je da kod turbina sa dvije brzine se uglavnom radi o dva odvojena namotaja na rotoru. Jedan manji i jedan veci, oba primaju 220V, al manji ce se jednostavno i sporije vrtiti i obratno. Nisu isto napravljeni kao i motori koji imaju na sebi potenciometar za fino kontroliranje brzine. Uglavnom nakon samostalnog istrazivanja, kao i konzultacije sa starim koji je elektrotehnicar, kao si sa geekovima koji rade u 2 grow shopa, zakljucak je sljedeci. Zujanje na motoru prilikom oduzimanja napona je znak preuranjene smrti motora. Tocka i preko toga nisam isao dalje. I dalje sam zelio automatizirati turbinu i to obje brzine (uglavnom jer sporija brzina je dovoljno tiha da mogu spavat pored nje, ali nije adekvatna za rashladjivanje HPS cooltube tokom dana). Stoga sam uzeo gore spomenuti bezicni relej sa 2 kanala, izvadio iz turbine prekidac koji je ranije kontrolirao brzine i zamijenio ga s homematicom. Sto se programiranja tice, trebalo je malo navikavanja al osnove se poprilicno brzo usvoje, a za ostalo je online community bio vrlo usluzan. Primjer programa ide ovako : 1) UVJET - vrijeme (znaci kao timer, interval ili jednom/vise puta u minuti / dnevno / tjedno / godisnje) odnosno status nekog modula (moze biti ocitanje na senzoru, status druge uticnice itd.) 2) AKTIVNOST - selektiraj navedeni uredjaj (upali / ugasi uz vremensko odgadjanje) ili pokreni skriptu (koja opet moze kontrolirati zasebne uredjanje ili program) 3) ILI izraz - definira naredbu koja se pokrece ako uvjet nije ispunjen. Svaka tocka 1, 2, 3 moze se duplicirati vise puta unutar istog programa, znaci vise uvjeta i aktivnosti. Ovako izgleda moja lista programa: Grafovi su jos jedna stavka od velike pomoci. Zanimljivo mi je recimo imati zabiljezene trendove recimo rasta temperature u boxu s obzirom na temperaturu / grijanje u stanu i vanjsku temperaturu. Sustav moze logirati sto god te zanima. Ocitanje temperature, paljenje / gasenje / trajanje zalijevanja, paljenje svjetla itd... Prikazuje graficki direkt na sucelju ili exportira u npr. excell listu. Ovako recimo izgleda temp. i vlaga kod mene u boxu u zadnjih 48 sati... (da da, vlaga mi mogla biti niza, temperatura isto malko :) ) Isto mi je zanimljivo pratiti graf od centralnog grijanja, logira trenutnu temperaturu, zadanu temperaturu i koliko je zapravo ventil odvojen , pa zgledi ovak : Sto se jos kontroliranja tice, osim automatizacije, sustav se moze uzivo kontrolirati i preko interneta. Homematic nudi preko njihovog servera da se direktno spojim na CCU (i pristupim originalnom sucelju) ili nesto kao njihovo personalizirano sucelje za kontrolu, gdje se dobije overview svih uredjanja u widget stilu . Uz to navedeno postoje bar 2-3 sluzbene aplikacije (ios, android) za remote connection te nekoliko nesluzbenih. Primjerice radi, ovako izgleda jedna od tih aplikacija na mom telefonu (a ista jos bolje radi na tabletu) : Sljedece sto mi je u planovima bi bilo sloziti jedan il dva ovakva "zidna" mini kompjutera razmjestena po stanu, baziranih na raspberryu sa instaliranim androidom, cisto za ugodnije upravljanje sustavom (i prvenstveno udovoljavanje fetishu :p ) . Toliko od mene zasad , ide uskoro update o curama i borbi protiv vrazijih nametnika. Ostajte mi haj i budite pozdravljeni :wave: :razvaljen:: Happy
Hvala Sensi , evo vec je na listi ;) btw, evo kako je to izgledalo stanje jucer nakon prvog tretiranja , rekao bih da su postali malo tromi i spori , ko da ih neka treskavica lovi , i nadam se da to neem sljaka... 189118440
Shit, crap, shit, shit :poop::poop::poop: ! Taman razmisljao kako sve ide super kad evo ovih govnara ! :grrr: Otkrio relativno (daj boze) na vrijeme , na jedno 5-6 donjih listova uocio malo tockanja , idem danas gledati poblize, podignem list i vidim jednog. Jos vidio par oko tih istih listova gdje su bile i tockice , drugdje ih nema. Ima sigurno u stvari, al govorim si ak sam u 5min trazenja vidio 10-ak njih , jos su u relativno ranoj fazi. Mreze jos nisam vidio , al siguran sam da su spider mites-i , stresao jednog na list papira i pod mikroskopom je bio isti ko i ovaj seronja na slici. Plan borbe : Neem spricanje od ispod i gore, svakih 3 dana, 2 tjedna pa procijeniti situaciju. Ako kroz 10ak dana se ne popravi, prelazim i na druge metode. Definitivno naginjem prirodnim rjesenjima , u prvu ruku bube mare ili Persimilis ... iskustva , savjeti ? Ovo mi je planirano trebao biti zadnji grow za sljedecih godinu dana, tako da ni ne pomisljam baciti , ako zagusti bas opako prelazim na kemiju . jbg , al valjda nece doci do toga. :objesen:
Jos mali dodatak o zalijevanju, ako ce nekoga zanimati. Znaci cijela stvar je odradjena pomocu Gardena Microdrip sistema. Dobra stvar je sto su dijelovi lako nabavljivi i dostupni posvuda, u vecini gradjevinskih ducana, vrtnim centrima pa cak i Metrou. Kako ime kaze, "zalijevanje" se bazira na kapanju , sto omogucuje tanje cijevi i manje mogucih komplikacija s obzirom da radi na nizem pritisku. Uz to i nabavka pumpe je bila olaksana posto nije zahtijevalo nikakve posebne snage. Osnovna jedinica je ovaj reduktor/stablizator pritiska , glavna namjena mu je pri spajanju na vodovodnu mrezu da reducira pritisak na cca 1,5 bara s kojim radi ostatak sistema. Posto ja nemam neki visoki ulazni pritisak, svejedno sam ga iskoristio kao adapter za prikljucit 4,6 mm cjevcicu od sistema na 13mm izlaz iz pumpe. Ostatak sistema sastoji se od raznih T,L,X koljena i naravno dripera kojih ima cijelo brdo uz jos mogucnost dodavanja prskalica, sprejeva, zamagljivaca itd... cijela stvar uglavnom vise podsjeca na lego kockice nego nekakvo ozbiljno navodnjavanje :) S tim mislim prvenstveno na jednostavnost planiranja sistema i sklapanje, koje je na klik-klak. Odrezes cjev i ubodes u neki od konektora i to je to. Pri skidanju, povuces metalni prsten / osigurac na konektoru i izvuces cijev. Nema brtvi ni sarafanja. Dijelovi su izradjeni od tvrde plastike i djeluju kvalitetno. Koristim ovo preko godinu dana u vrtu (spojeno na pipu) i nikad nigdje problema ni popustanja spojeva i kapanja sa strane. Spomenut cu jos samo ukratko o driperima koje sam ja koristio, a to su zadnja dva, dole desno na prethodnoj slici. Razlika naspram ostalih je sto se ovi sami reguliraju i ispustaju uvjek istu kolicinu vode bez obzira na varijacije pritiska. Uz to zatvaraju se kad pritisak padne ispod 0,5 bara (korisno npr ak je razina vode u rezervoaru iznad razine dripera te bi onda cijela voda iscurila pasivno van) , i ak je vjerovati tvrdnjama proizvodjaca, sami se ciste ... Ostale vrste su vise pogodne za vrtove gdje nije bitno da bas svi izlazi ispustaju podjednako. Toliko o Gardeni i sad jos ostatak, pocevsi od pumpe. Potopna pumpa za fontane, camce i kampere , radi na 12V (i vuce negdje 3,5 A) , izlazni pritisak 1,4 bar. Zice idu na ispravljac koji je pak spojen na timer (ili u mom slucaju na pametnu uticnicu). Iz pumpe ide 13mm komad vrtnog crijeva, prvo u Y koljeno s ventilom , a zatim u gardena sistem. Koljeno sluzi kao "ispusni" ventil da propusta visak vode natrag u rezervoar. Ovaj moj sistem sa 32 dripera ispusta negdje oko 1,2 L/min , pumpa baca oko 22 L/min , stoga visak negdje mora izaci kako se pumpa nebi nepotrebno opterecivala. Uz to dobro dodje i da mijesa vodu u rezervoaru. To je u principu to , evo kako jos sve izgleda slozeno u kanti i uz dodatak zracnog kamena za ozracivanje i mijesanje. Sve u svemu ja zadovoljan, cijela stvar funkcionira super i pouzdano bez ikakvih problema do sada. Svidja mi se isto sto se kapanjem voda dozira polako biljci i omogucuje da se rasporedi i upije polako i ravnomjerno. Toliko o zalijevanju, a sljedeci put pisem malo o sistemu za kucnu automatizaciju. Lijepi pozdrav svima koliko vas ima :wave:
7. dan 12/12 evo bilo bi vrijeme za novi update. Od ponedjeljka su prebacene na 12/12 al rekao bih da cvjetaju vec polako (mame klonova su jedno 6-7 mjeseci stare, dakle preflowering odavno...). Stanje inace sve 5, one zadnje posadjene polako su sustigle starije , par starijih koje su najvise divljale u visinu dobile su lagani crop da se malo smire. Prvo gnojenje dobile su ovaj tjedan u dozi od 10% Blooma , a uz to jos full dozu Boosta te standardno Zyme, Root i SuperVit. Ni jedna se nebuni uglavnom nakon 2 zalijevanja, tako da ce sljedeci tjedan ici Bloom na 15%. Temperatura 27 -28 max , najniza 24. Vlaga se konstantno vrti oko 55-60% . Moram reci da je ova Blue Mystic (bar ovaj fenotip koji sam dobio) prava divljakusa. Ovo ovdje je treca generacija klonova, i uopce nema znakova tromijeg rasta il smanjene vitalnosti. Otporna i jaka i dalje kao i ona prva sjemenka. Daleko nadmasila svaku prijasnju vrstu koju sam probao. Nakon malog outdoor testa ove godine i tu je pokazala prednost nad svakom drugom, tako da stvarno moram nahvaliti strain do neba. Definitivno ide u stalnu kolekciju i sljedeci zadatak ce mi biti napraviti sjeme. Zadnje 4 biljke na desno su naknadno nabavljeni klonovi koji su vec dobrano se ukorijenili i bili paa jedno 4-5 puta veci od mojih Blue Mystica. Na fotkama se sad prakticki nevidi nikakva znatna razlika u velicini / razvijenosti, tako da je sve jasno :) Usput receno, isprike na losim fotkama, ovaj put sam stvarno bio nestrpljiv s mobitelom, slikao u mraku nakon sto su se svjetla ugasila i zezao me fokus :/ edit... nije ovaj panel tako nisko zapravo, nego sam mu namjestao visinu pa u pauzi okinuo fotku ;)
Pa evo me Hazeru :) Nisam upoznat sa autopotovima pa sam proguglao nabrzake i izgleda zanimljivo. Ovo kod mene jednostavno odokativno pratim koliko biljka popije u jednom danu, ono , kolko se brzo zemlja osusi i pratim da se cure ne savijaju i to mi onda nekako govori da imaju dovoljno vode onda. Bilo je razmisljanja da slozim i senzor vlage u zemlji pa ga uklopim u postojecu automatiku, al nije bas primjenjivo za SOG jer bi morao onda imati senzor za svaku biljku (ili 3-4 pa uzimati prosjek, al to onda vec treba i programirati blabla) , tako da se sad drzim prostoseljacke metode - dok bilje pokazuje da je sretno, znaci da je ok :) Hvala na lijepim zeljama, i mene veseli ova "avantura" , a valjda ce biti i nesto za okusit na kraju ;) Citamo se i trudit cu se od sad nadalje redovitije izvjestavati !
Evo da konacno nastavim sa dnevnikom. Ispricavam se na zaostatku, bilo je totalno neplanirano, al jednostavno se nakupilo toliko obaveza, sto skola sto posao, kratki godisnji pa cak i jedna manja prometna nesreca i eto, uz sve to jedva uspio kompletirati box i pokrenuti ovaj grow... vise manje... :) Biljkice su ustvari startale prije nekih 2 tjedna, medjutim uz sve gore navedeno, i one su imale malih poteskoca. Od pocetno postavljenih 32 klona, samo 19 je potpuno i bez problema se odmah ukorijenilo i krenulo rasti. Jedno 4-5 je istrunulo jos u klon-boxu, a ostatak je pustilo korijen, al nakon presadjivanja su toliko odugovlacile i nikako da krene rasti, pa sam ih prije 5 dana eutanazirao i zamijenio (imao sam nesto novijih klonova koje sam u medjuvremenu stavio da puste korijen, a dio sam dokupio iz jednog klon shopa). Tako da je sad stanje u boxu sljedece, a evo ujedno i lista / opis strainova : 26x Blue Mystic (RQS) -klonovi od selektirane biljke iz prijasnjeg growa (Sativa 20% Indica 80% ; THC: 18% ; CBD: Medium ; Yield Indoor cca 400gr/m2 ; flowering 8-9 weeks) 1x Bushman (Nectar Seeds) (Sativa 100% -landrace iz Ciskei (J.Afrika); flowering 8 weeks; effects: head high) 1x Dutch Dragon (Paradise Seeds) (Sativa 75% Indica 25% ; THC: +++ (4max) ; CBD: + ; Yield Indoor cca 500gr/m2 ; flowering 9 weeks) 1x Nebula (Paradise Seeds) (Sativa 50% Indica 50% ; THC: +++ (4max) ; CBD: + ; Yield Indoor cca 500gr/m2 ; flowering 9 weeks) 1x Power Plant (Dutch Passion) (Sativa dominant ; flowering 8 weeks) 2x Super Silver Haze (Green House Seeds) (Sativa 70% Indica 30% ; THC: 19,11% ; CBD: 0,17 ; Yield Indoor cca 800gr/m2 ; flowering 10-11 weeks) Dakle, kao sto se vidi iz prilozenog, i ovaj grow je orijentiran prvenstveno na Indiku (Blue Mystic) - za potrebe izrade ulja. Ostatak od 5 Sativa je cisto za zezanciju, eksperimentiranje i kusanje, bez obzira na zavrsnu kolicinu. Evo jos da navedem i ostale specifikacije growa i boxa. Potovi : cetvrtasti pvc, 3,25L , 15x15x19cm - 32kom. Zemlja : Composana za cvjetajuce biljke, pomijesana sa dijelom stare zemlje iz prijasnjeg growa i dodatnim perlitom. 30% stara composana + 60% nova + 10% perlit. Na dnu pota u simbolicnoj kolicini je dodan red hidrotona za drenazu i da sprijecava zemlju da ispada kroz rupe svaki put kad podignem pot. Svjetlo : - isto kao i ranije, 1x 400w HPS i 1x 180w HANS led panel. - trenutno su na 18/6 jos par dana dok ne prebacim na 12/12. Zalijevanje i hrana : -Hesi linija - posto je u ovom growu novitet automatsko zalijevanje, imam slobodu igrati se s rezimom zalijevanja. Prvih tjedan dana bilo je 150ml svaki drugi dan (po biljci fkors), a trenutno isprobavam sa 100ml dnevno. Ideja je da biljke dobiju vode koliko im treba, bez da se nepotrebno natapa ostatak zemlje gdje korijen jos nije ni dosegao. Svjestan sam potencijalnih komplikacija u pogledu rezima hranjenja s obzirom na individualne potrebe pojedinih vrsta. Pristup (za sad) je isti kao i u prijasnjem growu (gdje sam imao 5 vrsta indika dominant strainova) - jednostavno drzati gnojivo na ispod 50% propisane doze (vjerojatno nekih 30%) i pratiti potrebe pa regulirati, dal individualno ili generalno naci zlatnu sredinu. Od hrane do sad nisu dobile jos nista osim standardnog buckurisa: Root Complex 100%, PowerZyme 100% i SuperVit 100%. Kad kroz 5-6 dana prebacim na cvjetanje planira se prvi tjedan dodati Boost 100% te Bloom konstantno 20% (pa dizat polako po 5% tjedno). Phosphor+ negdje u drugoj polovici cvjetanja 50% i Boost opet pri kraju. Sto se rezima gnojidbe tice, gnoji se sa svakim zalijevanjem, a to je djelomicno i razlog za nize doze gnojiva. Rezervoar napunim sa 25L mjesavine sto je dostatno za tjedan dana s ovim tempom zalijevanja mislim da nebi bilo problema ni da mijenjam svakih 2 tjedna, al ok mi je ovako zasad. Oko pH sam se prestao brinuti, hesi dobro radi posao i drzi ga poprilicno stabilnim u rezervoaru testirano tjedan dana. Trening : Od treninga nista posebno, osim sisanja donjih i srednjih grana tako da ostane uglavnom jedan glavni srednji top po biljci. Kao sluzbeni datum pocetka uzimam 27.09. kad sam posadio prvu rundu klonova i oni dakle vegetiraju sad 2 tjedna. Po pravilu sam ih vec trebao baciti na cvjetanje, al cekam jos da se ovi zadnji oporave (sto sam ih presadio prije 4 dana) i krenu rasti. Ustvari vec su i ti krenuli polako, al dat cu im jos fore do kraja tjedna da ak uspiju, dodju bar do pola velicine ovih starijih. Jbg, ocito nista od lijepog i ujednacenog growa kakav sam zelio, al stvarno me nije ni briga toliko, bitno da su sve zdrave i jake i da je grow konacno poceo, a za dalje cemo lako :D Toliko za sada, evo jos nekih slikica sto sam skupio do sada kako se cijela situacija razvijala. Sljedeci put cu natipkati malo o sustavu za zalijevanje i automatizaciju. Lp&stej haj !
Sinulo mi je jos da odma u startu se ogradim i opomenem za ovaj grow, iako jos nitko nije poceo citirati pravilnik i spominjati broj biljaka. Mislim da je poprilicno jasno da s mojom opremom (400w hps i jedan hans led panel) i prostorom (< 1 m2) niti jedan grow ni malo ne lici na komercijalu, bez obzira natrpao li ja unutra 5, 10 ili 50 biljaka. Svejedno, svjestan sam pravilnika i da nebi izazivao ruku pravde, a i bunio poneke ljude, spominjem ovo sad da eliminiramo odmah u startu peripetije i nedoumice. Prilikom zavrsetka zadnjeg dnevnika pitao sam za ovakav potencijalan mini SOG, i odgovoreno mi je da nece biti problema. https://www.vutra.org/threads/hps400w-led150w-alla-scrog-vise-sorti.15335/page-4 Svejedno pitam i stavljam do znanja jos jednom, cisto da izbjegnem nepotrebne neugodnosti. :) Hvala ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- A sad da nastavim s normalnim postom... Na ispod 18kom. nebi nikako jer kao sto Hazeri kaze, to mi onda vise nije SOG... pa 8 kom sam imao u proslom growu u 14L potovima. Kako god, klonove sam odvojio i mariniraju se u svojoj "kucici" , 32kom. sve skupa. Mislim da cu ici na manje potove, ove od 3,25L jer vidim od nekoliko ljudi da ni boce od kole nisu problem, tako da bi 3 litre trebalo biti dovoljno, dakle 32 biljke sve skupa. @Bobo Shanti - nisam jos krenuo pricat o opremi jer cekam da klonovi budu spremni pa rekoh onda kad pravi grow pocne, ali da... ovaj grow imam automatsko zalijevanje. 40L il 50L spremnik, pumpa (12V, 2bar / 1300 L/h) i gardena microdrip sistem. Tu na slici se vidi samo okvirno kako dio toga izgleda, testirao sam jedno mjesec dana i radi super. Kapaljke (ne ove na slici) se mogu stelovat od 3-8 L /h tako da se fino namjestit da svaka biljka dobije jednako vode. Ovaj grow ide jos i smart home sustav za automatizaciju - Homematic , nesto slicno kao sto je kolega Nerp opisao u jednom svom autopilot dnevniku. U sustini, cijeli box od aparata do senzora za temperaturu/vlagu se vode preko jedne centralne jedinice, i tamo mogu zajedno programirati, automatizirati i pristupati lokalno ili preko kompa/moba :) Poblize o opremi i svemu ostalom pisem kad biljcice stasaju. Sad predstoji cekati i u medjuvremenu otici po ove potove. Zivjeli i do sljedeceg updejta ! :smoke:
Svakako ce dobit tjedan dana vegetacije, sve ostalo sam i planirao kako kazes @High Above . Jedino si nisam siguran dal je 3,25L dovoljno za njih... po stranim forumima citam da ljudi stavljaju u 1 galon (3,8L) pa kontam nije katastrofalno, al opet me kopka da li ili ne :) Zato i pitam sta drugi misle, nemora bas biti SOG iskustvo vec dovoljno ako su sadili isto u posudama manjih kapaciteta. Glede zemlje, nije mi problem uzeti ni novu, al steta da mi propadne ova stara koju sam sacuvao (mislio ak nista drugo za terasu iskoristiti) , a opet gledam ove mame sto imam 5 mjeseci vec u istoj zemlji, dobijaju normalno TNT (standardna hrana za vege) i PowerZyme (slicno tome sto si spomenuo, enzim za razgradnji celuloze u jednostavni secer) i full su hepi :) Nist, ak nitko ne da suprotno misljenje mislim da cu ici onda na ove manje posude. (a mozda i sute da budem pokusni kunic , hehe) Ide update za 10-ak dana kad klonovi budu spremni. Ciaos !