Ime vašeg dnevnika: Dr. Grinspoon - Zelja jednog covjeka Datum nicanja sjemenke: 30.09.2019 Početak vegetacije: 30.09.2019 Breeder: Barney's Farm Strain: Dr. Grinspoon Vrsta uzgoja: Zemlja Tehnika uzgoja: Low Stress Training, High Stress Training, Topping Rasvjeta u vegetaciji: LED Snaga svijetla u vegetaciji (W): 300w Rasvjeta u cvjetanju: Quantum Board 120w lm301B 3500K +660nm +UV Snaga svijetla u cvjetanju (W): 300w Nutrijenti: Hesi komplet Ostala oprema: Secret Jardin x2 https://my-smoky.de/Secret-Jardin-Monkey-Fan-Clipventilator?curr=EUR&gclid=Cj0KCQjw8svsBRDqARIsAHKVyqEXQJ3nys5qCq6WckA-sT7JNfTuyVXSbFR8DlY-jsiIb86ngrQ2eS4aAs7OEALw_wcB Dodatne informacije: Pozdrav drugari i drugarice, idemo u novu avantura growanja. Naslov sam kaze o kojem se strejnu radi ali "zelja jednog covjeka" ima visestruko znacenje. Nije "samo" ovakav naslov zbog kolega na forumu koji su izrazili zelju da vide dnevnik sa ovim strejnom i zbog naseg foruma, nego i zbog Dr. Grinspoon-a i njegovog zalaganja od 1967 g. za ovo sto se danas u svijetu desava, a to je da je legalizacije medicinske marihuane u usponu, i za sva istrazivanja koja je uradio da bi dokazao pozitivno dejstvo nase biljke u odnosu na teske bolesti, da bi pomogao ljudima . Mozemo samo zamisliti koliko je tesko u to vrijeme bilo sa tim tezama i istrazivanjima izaci u javnost i borit se sa svim tim vjetrenjacama, kada je danas otpor jos toliko jak. Jedan veliki Respekt za ovog covjeka. Ovdje mozete pronaci vise informacija o samom gospodinu, koga interesuje: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lester_Grinspoon Sto se tice karakteristika boxa i uslova: Pot je 20l Lampa je Mars Cob Hydro 300w, realnih 110w Box 70x70x160 Zemlja je Composana, ovaj put nije za cvijece nego za zeleno bilje. U drugom dnevniku dvije biljke odlicno napreduju u istoj zemlji, pa cu je iskoristiti i za ovaj grow. Razlika je to sto nema perlit u sebi. Nadam se jednom dugom druzenju jer sigurno ce tako i biti jer cvjetanje kod Dr. Grinspoon
Hvala drugari :respect: @satarush jedno jako lijepo i vrijedno iskustvo. Ti si bio jedan od inicijatora da ovaj dnevnik odradim, ne zato što si "samo" pitao, već zato što si na lijep način to uradio i nisam mogao odbiti., to je nešto što ja jako cijenim:)Slobodno se upusti u avanturu sa Dr.Grinspoon-om, svi smo tu da ti uskočimo kad zatreba i bit ćeš sigurno zadovoljan:thumb: @Nixa86 skoro 200 dana dnevnika je proletilo sad pa sad, eto i prva godišnjica skoro al vrlo brzo će ponovo doći nova avantura sa doktorom:thumb:
Hvala prije svega:thumb: Doktor je 100% sativa i zato tako izgleda. Inace su grane "tanje" nego kao kod drugih strejnova al eto kod mene se ubucio doktor na kraju i sa tim sam bio iznenadjen, pozitivno naravno :thumb: Ako si vec citao strane forume mogao si primjetiti da su groweri imali potove iznad 30l i da je uvijek kolicina bila oko 200gr po biljci, moje zapazanje. Meni je bio pot od 20l, vise je bilo 17l - 18l u njemu jer se zemlja slegla a opet sam dostigao tu kolicinu. Jesu ti njegovi cvjetici "airy", kako kazes ali uzmes jedan vrhic, izgleda jako mali, ali kad izmrvis mozes dvije frulice smotati:) Za vejpanje nisam siguran jer nisam jos probao, treba doktor da se osusi pa ce biti proba ali generalno nisam ljubitelj vejpanja, imam Zeus-a al rijetko kad je u upotrebi. Doktor ima takav ukus i aromu da ce puno cesce biti u rizli nego u vejpu. Bong i pajp bi mogli biti vise interesantni nego vejpanje:razvaljen::
Smoke Report Doktor je testiran:razvaljen:: @Badi @bigeskalibur @1310 Ako je tokom komplet rasta bio spor, u svemu, moram priznati da mu je udarac "brz", munjevit i dugotrajan. Puna 3ipo sata je proletjelo kao u "trepcaju oka". Ukus nekako slatkast, prijatan ali treba skroz da se iskjura da bi dobila sav svoj prepoznatljivi ukus. Aroma mu je ostala, kao sto je bio i miris, zitrusni ali isto prijatan. Sve u svemu jedan prefinjeni ukus ali rad neki psyhedelic, kao sto @beštija i rece. Za ovaj put toliko, zivjeli i vidimo se ubrzo u novoj avanturi :respect: Dnevnik moze u zavrsene:thumb: :vutra:
Hvala ljudi:respect: @Palac Zeleni pravi test strpljenja je bio, naletio na izdrzljivijeg od sebe:D @Krtica morat ce i jos koji put:thumb: Dr. Grinspoon kif, suhi led::volimj::
Hvala majstori :respect: @Zelenko63 "istrcana" Olimpijska norma:thumb: @Vutrajojo evo drug slika koja sve obrazlaze, upravo zavrseno "tegliranje":thumb: @1310 danas cu buraz morat testirati, cekam suhi led pa da hash zavrsim i onda cu sa cejfom:D
@Mo1 hvala drug:thumb: @Limvo Likče ima istine u tome;)
Hvala drug :respect:kad vi svi tako kazete, nemam ja tu sta puno komentarisati :thumb:
@crnicar @Hammer 2 +5 bombi Za komentare veliko hvala i :respect:
@Mad Rabbit hvala stari:respect:uspjelo se dovesti do kraja:D @Talicni hvala buraz:respect:bit ce smoke report:thumb:
Hvala drug, svi smo uzivali i docekali kraj :thumb::respect:
Zavrsio je napokon:Dhvala Himalaya :respect:
Hvala drugari :respect: @.i. po svemu je cudan ali zato je i poseban :thumb: @AnnaNirvana hvala drug:thumb: @Zodra doktor pao za slobodu:Dcizme pod obavezno:p
Hvala drugari svima @Dzankiii @leemon @Northern_island-jonson @daktilograf :respect: @beštija bit ce tu jos cascenja, druzimo se uskoro opet sa dugometraznim:thumb: @bigeskalibur i @Badi bit ce smoke report, oznacit cu vas dvojicu obavezno:D;)
Doktorov oprostaj :respect: Kazu, bio jednom jedan doktor. Odisao je dobrotom, disao je srcem i uradio je sve da ljudi oko njega budu sretni :) Imao sam tu cast da sve ove gore navedene kvalitete licno upoznam. Kao i svaka prica, bajka ili basna i ova "prekrasna", nazovite je kako hocete, ima svoj kraj. A kako je to pocelo... Kao i svaki grower, gledao sam sta ima zanimljivo kod razlicitih breedera i onda sam primjetio, kao da na odredjeni nacin, me neki strejn posebno "zakacio" svojim pogledom. Da, to je bio ON, doktor. Dugo sam razmisljao, gledao njegove karakteristike, sjetio se druzenja sa njim u Amsterdamu gdje je jos od prije nekoliko godina ostavio neizbrisiv trag, poseban ukus, poseban "rad" koji nase misli odnosi daleko i ostavlja nas bez opterecenja odredjeno vrijeme. Tu vise nije bilo nikakve dileme:) Otkad sam postao clan nase Vutre, trazio sam uvijek neki nacin kako bi se "makar malo" oduzim za sve ono sto sam dobio na nasem forumu. Veliki broj novih drugara, jako dobrih prijatelja, a prije svega, mjesto gdje se osjecam kao kod kuce. Bez ovih navedenih i jako bitnih stvari, znanje koje sam skupljao i stekao, istrazivao sve teme i iscitavao, svoje mentore bombardovao sa pitanjima, dovelo je do toga da sam se upustio u ovako jednu na ocigled dugu, napornu i isrcpljujucu avanturu. Ali to nije bilo tako, za mene bar ne... Od dana kada je doktor ugledao svjetlo dana pa do danasnjeg, kada je doktor napustio "zivuci" svijet, druzenje je bilo jaranski, drugarski, pazili smo jedan drugog, uzivali zajedno, slusali jedan drugog, smijali se zajedno, plakali nismo jer smo bili sretni. Zivjeli smo jedan za drugog:thumb: Doktor je od prvog dana pokazao da je jedinstven, poseban. Meni, neiskusnom u ovakvim iskustvima, je bilo potrebno vrijeme da bih prepoznao sta ustvari doktor treba da bi sve bilo na nivou kojeg smo obojica trebali. Bacio sam se na citanje, izucavanje strejna, kontaktirao sam i sa Barney's Farm, sve uradio kako bi nase zajednicko putovanje od 194 dana bilo bezbolno, zabavno i easy. Doktor nije strejn koji pretjerano uziva u nutrijentima, boosteri su mu poslastica a prije svega potrebno mu je dosta prostora kako bi pokazao koliki gorostas moze postati. Od samog pocetka i kroz vegetaciju je pokazao da to nece biti bas brzi grow al eto, nadajuci se, da ne moze biti sporiji nego sto jeste, u cvjetanju sam se uvjerio da je cak u vege pokazao svoju najvecu brzinu:D odatle tih ukupnih 194 dana. Doktor je sve ali brz nije, definitivno. Kako kroz vege, tako i kroz cvjetanje, doktor je pokazao da je njegova mjera 1/3 propisane doze nutrijenta, boosteri su isli posebno a trece zalijevanje je bila voda. Sva sreca jer ne znam koliko bi novca otislo za "dopingovanje" doktora kroz ovih 6 i po mjeseci da nije bio/jeste toliko osjetljiv. Pio je izmedju 4,2l do skoro 5l na kraju i to mu je bilo dovoljno svakih 4 dana. Zao mi je jako sto prije nisam uzeo grow ormar jer uz 20 dana duzu vegetaciju mogao sam komplet ormar ispuniti, bez ikakvih problema. Dr. Grinspoon je strejn koji definitivno ne voli HST i to sam postovao, LST je bio standardna metoda. Na pocetku sam jedan vrh topirao i tu mi je jasno bilo zasto doktor ne voli rezuckanja i druge metode HST-a. Dva vrha su izrasla ali su bili daleko ispod onih vrhova koji su lst-irani. Ono sto zelim na kraju reci jeste da u toku ovog growa nisam imao niti jedan jedini problem sa doktorom, ispostovao sam sve ono sto smo dogovorili ali i on sam je to uradio. Debelo me nagradio, moje mreze su pune ali prije svega moje srce je puno jer sam imao takvog druga pola godina i obecao sam mu da se uskoro ponovo vidimo u nekim novim avanturama. Kvantitetom sam itekako zadovoljan a kvalitetom cemo vidjeti. Mislim da nema dileme da ce doktor opravdati svoju reputaciju i da ce moji "mozdani talasi i frenkvencije" biti ko to zna gdje nakon konzumacije:thumb: A sad slikice: Trimanje je ukupno trajalo 5 sati. Glavne hedove sam odsjekao i napunio dvije mreze a sve sto je ostalo na biljci ide za Hash sa suhim ledom, koji stize u utorak, bit ce tutorijal od do:thumb: A za Hash: "Posthumno" me doktor nagradio i sa Charasom, prvo mala kuglica al na kraju sam dobio 3-4 lijepe frulice. Hvala mu:thumb::respect: Kapitalac Doktor ce puna 3 dana da se susi i onda ide u tegle sa boveda 60%. Trenutno su uslovi u ormaru: Ostaje jos Smoke report za zadnje javljanje:D Hvala svim drugarima za pracenje dnevnika, savjetima, podrsci, salama i svim onim sto nas cini kao jedan tim:respect: A posebna hvala @beštija @Himalaya @h0nda @Zelenko63 :respect: :vutra: :respect: :vutra:
Doktor, drugar, gorostas, ljepotan, sve su to njegovi epiteti i kvaliteti hehe...a posebno od svega drugar pravi :D biljka je zaista carobna:watch:sto bi Beslic rekao u pjesmi: "Poljem se siri miris limuna" :D Doktor Mislim da ima na stotine ovakvih vrhova za tri jointa:) Zivjeli, "mali i neplanski ulet" pred Harvest :respect::vutra:
tika taka, jos 60:57:07 :D
Hvala Satarush :thumb: ti si jedan od indirektnih krivaca za doktorov dnevnik :)
Odbrojavanje pocelo, jos 6 dana hehehe bolje zelje ne trebam :D hvala drug:thumb:
Ja bih ti preporucio da procitas dnevnik od pocetka jer u dnevniku sve pise :thumb: Dr. Grinspoon je strejn cije cvjetanje traje 100-njak dana, manje vise al eto, kod mene ce trajati "malo" vise...to mu pripada
Pa ja sam racunao i jos dvije sedmice na tih 100-njak dana, kao i obicno ali nikad zavrsiti, oteglo se i pomjerio mi je doktor drugi dnevnik za skoro citavu vegetaciju, neplanski i to mi je najgore od svega, iskreno:Da cekanje nije problem. Hvala drug:thumb: @dommythegrower predvidio si update;)
Posljednji update, definitvno :D 187-i dan za doktora i iako je zadnji update, doktor ce okoncati sljedece nedjelje na svoj 194-i dan. Sto se tice hapice, fobio je svoju dozu gnjojiva i jos jednom zyme sa supervit-om. Sutra ce dobit melasu i zadnje zalijevanje ide samo voda i onda je to kraj za naseg doktora. Radujem se naravno da se spusti "zastor" na ovu predstavu ali ovo ce biti moje nezaboravno iskustvo i nece biti jedino iskustvo koje je toliko dugo trajalo, to mogu garantovati:Dali detaljnije o komplet dnevniku u posljednjem javljanju i zapazanjima koja mogu biti bitna za sve one koji u buducnosti zele imati jedan ovakav ili slican strejn, mada je svaki grow zasebno iskustvu:) Toliko za sada i vidimo se za 7 dana sa doktorom smjestenim na mrezi za susenje, zivjeli :respect::vutra:
Hahaha nema zurbe buraz, htio ili ne htio, hvala na tim rijecima :thumb: zivi doktor i bori se jos, kao i mi svi:) zivio mi buraz, uzdravlje :respect:
Hehe hajd ga znaj al da je kilav, kilav je :D od pocetka bio i bit ce takav do kraja.. Never-ending story:gled:
Ja Ripen nisam ni htio komentarisati jer znas kojem proizvodjacu pripada:) ali jasno je sta si htio reci, hvala japanac:thumb: doktor je odlicno podnio svoju trecinu bloom-a sa fosforom i boosterom. Vidjet cu kako ide punjenje vrhova, mada vec primjetim razliku na bolje od srijede kada su zalivene. Ali sa doktorom nije nista sigurno a kamoli koliko ce jos trajati. Pratit ce se situacija. Naisao je na tvrd orah, nema odustajanja, pa makar trajalo jos mjesec dana. Ne bi doktor, cini mi se, imao nista protiv:D
Hvala Budfield:thumb:Doktor je fascinantan toliko da nemam jos zelju da ga sijecem al radujem se tome, svakako. Neka ga jos. Miris nevjerovatan, otprilike, kao da imam sve vrste agruma u ormaru, jako prijatan:)
Honda dragi doktor bi gurao jos mjesec sto se njega tice :D odgadja doktor kraj, bori se:thumb:
To je uracunato u ovih desetak dana jer otprilike treba 3-4 dana da se zemlja osusi u ovom potu, ide melasa jednom pred kraj (uvijek dajem melasu na kraju) i jos jednom ide voda sljedece zalijevanje i to bi trebalo biti to.. Dobio je on jucer svoju trecinu doze blooma i pune doze fosfora i boostera za cvjetanje. Imao sam ja i overdrive i flawless od AN ali ostajem u potpunosti ovaj grow sa Hesijem. Sljedece nedjelje ce biti harvest :thumb:
@Himalaya Tako je, dao sam mu melasu a poslije toga samo vodu :) mada su listovi poceli prije nekih 7-8 dana da zute @Saša443 hehe nije drug dojadilo, vjeruj mi:D Poslusat cu vas, naravno, sad ce dobiti svoju dozu gnjojiva i nastavit cemo dalje:thumb: pa jos jedno sedam do deset dana, dosta mu:thumb: Edit: doktor je dobio jos jednu dozu gnjojiva pa cemo pratiti :thumb:
@Himalaya nisam iskreno ni pogledao na mikroskop. Ono sto me vodi da je gotov je lisce, mislim da ce do sutra biti skroz zut. Pojeo se sav od nedjelje. Neke listove sam sklonio jer imao sam osjecaj da ce struhnuti a ne bih volio da se na kraju javi budj, iako temp i vlaga su idealni (27 stepeni i 30% vlaga). Jel mislis da bih ga trebao ostaviti jos?? :) @1310 vjerujes li mi da nisam ni pomislio da ga cjepnem malo, fakat mi zao bilo, proba ce biti brzo :kafa:
Ako gledas sa slike i ne cini se skroz gotov, a tesko je tako ocijeniti jer vidis vjerovatno dosta bijelih pistila al to je njegova karakteristika, pistile naviru kao lude do kraja, pa se to i ne uzima kao mjerilo :thumb:
Hvala prijatelju, sve ce se lijepo zavrsiti, malo je duze trajalo ali isplati se svakako, u svakom smislu:thumb::respect:
Posljedni pozdrav od Doktora::listomahanje:: U cetvrtak ce biti harvest{177-i dan} , cekam jos da se zemlja skroz osusi. U nedjelju je zaliven vodom zadnji put. Vidi se da je doktor spreman za :makaze: Do cetvrtka i harvesta :respect: :vutra:
Svaki savjet je dobrodosao, uvijek a dobri savjeti su put ka uspjehu i samostalnosti i zato imas sada mir, makar od mene hahaha :thumb: :respect:
Slazem se u potpunost :thumb: ljudi su nesigurni na pocetku, kao i sa svim novim situacijama u zivotu ali kad se hoce sve se moze:) sto prije samostalnost dohvatiti, manje glavobolje za vas mentore a mi onda, groweri, idemo u svoj svijet growanja. Doktor je samo jedan od primjera za to:thumb: hvala jos jednom na svemu mentore:respect:
Hvala mentore :respect: vec sam sve pripremio i kontaktirao Barney's Farm, jutros su odgovorili i naravno, vrlo rado ce slike primiti ali i objaviti:thumb: Jos 7 dana i bit ce harvest, negdje sam par dana u vremenskoj racunici izgubio, tako da ce ukupno trajati 179 dana, 6 mjeseci.. Ovaj grow je zahvala za sve sto sam na :vutra:naucio, svim growerima i drugarima na vutri a tebi i ostalim mojim mentorima posebno:respect::bocni::::volimj::
Hvala Vlado, majstore :thumb::respect: planirao sam im iskreno poslati, bez obzira na nagradu jer ionako ne znam sta cu sa sjemenkama ali bilo bi lijepo vidjeti doktora na Barney's stranici;)
26 sedmica je drzao Purpla na 11/13 :) samo cvjetanje, sad tek vidio...onda ja treba da budem zadovoljan sa 26 sedmica ukupno:D oba strejna su cudovista bila sto je odradio, maestralno Vjerujem da ce i doktor biti zesci opijat i trippy, to sam i htio za ``moje momente`` uzgojiti. Ali ono sto mi je mozda najbitnije u ovom growu mislim da sam se pronasao u ovim ``dugometraznim`` strejnovima. Sa uzitkom bih ispratio jos koji strejn kao doktora i to cu probati cim se i ostala dva doktora `rijesim`, a prvi ce biti cista Hejzaca, definitivno
Izgleda bas da se to i desilo jer nema tog fenotipa ili se jos neprimjetno negdje pojavi. Zato cu, kada dodje red na doktora, obje sjemenke zabiti pa da vidimo. Purple je znaci zavrsio kao i doktor sto ce otprilike zavrsiti, sad sam ga zrakn'o, bas je zvijer.. Al nekako oba strejna imaju nekakve "nestandardne" badove. Al eto i to ima neku svoju car :)
Hvala drugari :thumb::) @beštija nepopularan sam standard postavio izgleda jer samo si ti izjavio da ides u slicnu borbu, mada tebi nije ni prvi put:respect:ali ne odustajem ni ja jos od doktora, idu dva "brza" growa pa cu krajem godine ponovo u druzenje sa ovim strejnom:D @Badi bas maratonski i jeste ali izdrzi se sve kad se hoce. Pogodio si u "sridu" sa smoke report;)bude li onako kako se i ocekuje, maraton se krajem godine opet "trci" :respect:
@satarush @Saša443 hvala drugari :thumb: @Mad Rabbit to bi tako izgledalo stari da imam pravi feno ali nije tako, nazalost:) Zakacio me drugi fenotip kao i kod drugih dnevnika, stranih. Nisam nijedan dnevnik pronasao gdje je neko dobio bas takvu biljku :zvezda:: ali po onome sto sam vidio i procitao, vecina biljaka izgleda kao doktor i nijedna nije izgledala da je gotova al je ipak bio harvest:D pistile izbijaju kao da je tek pocelo cvjetanje al to je njegova karakteristika.. Sa svim svojim karakteristikama doktor je "jedinstven" strejn ali zaista treba strpljenja i pratiti potrebe ove biljke al kad se to uspostavi, onda je easy. I naravno, vrijeme je krucijalni momenat, ko nema strpljenja i prave zelje, treba da bjezi od doktora kao dzavo od krsta;)
Pozdrav drugari :respect: 160-i dan doktoru kojem polako zuti listovi pokazuju da dolazi kraju::listomahanje:: Prije 5 dana prebacen na rezim svjetla 14h mraka, 11h svjetla. Ocigledno ga je to poguralo i mogu reci da se nazire the end ove avanture. Izbijaju nove pistile ali to je za njega karakteristicno tako da necu to ni uzmati u obzir sto se tice harvesta. Zadnji put je dobio 3ml/l bloom-a i sa tom dozom je zavrsio svoju fazu gnjojenja, dodat cu jos dva puta melasu i dva puta samo vodu i to bi bilo to... znaci jos nekih 15-ak dana je do rastanka doktora i mene:) Evo jos par slikica pa se vidimo kroz dvije sedmice sa harvestom i odjavom doktora iz njegove "sluzbe" :thumb: Do posljednjeg javljanja, zivjeli:respect::vutra:
Hvala Smoke :thumb::respect:ko nema strpljenja treba da bjezi od Dr. Grinspoon-a:Dkad sam vec poceo, nema odustajanja pa koliko god da traje:)
pa ako bi sad trebao ´´potpisati´´ cini mi se da bi preostale dvije sjemenke zavrsile kao poklon :)ali posto imam ormar, idem sad dva ´´brza´´(normalna, jer sve nakon doktora ce biti brzo:D) growa da napunim zalihe pa cu pokloniti drugoj sjemenci priliku u jednom metru ormara u 20l, opet a u ostatku ide isto jedna biljka u 20l..to je plan pa cemo da vidimo
@Mad Rabbit sta da ti kazem stari kad si i sam sve rekao:D znamo sta su sativace prave al doktor je tatica sativama, izgleda:)da sam ranije imao growormar isao bih vege jos 15-20 dana, to mi je malo zao kad vec toliko cvjetanje traje al sta je tu je:razvaljen:: @dzidzo "monstruozan" doktoru bas i pripada:thumb: @vladomar hvala stari:joint:
Doktor:razvaljen:: :respect::vutra:
Hvala honda:respect: nekako se potrefio grow u pravo vrijeme, doktor nije toliko zahtjevan a ja privatno nekih obaveza milion...leglo nam obojici:)
Hvala FatOne :thumb: evo ukratko: doktor i ja smo drugari skoro 6 mjeseci, lijepo se druzimo, znamo sta kome treba, njemu posebna njega ("doktorski Menü") a meni na kraju kvalitetna i posebna ganja, pa koliko god da bude.. i idemo lagano ka tome;)
@beštija tako cu i odraditi :thumb: ljestve su vec spremne:D Bas je kraken pravi :)u ormaru je sam, srecom, pa se moze pruziti kako mu volja;)
Otprilike 75-i dan cvjetanja, ima doktor jos mjesec dana najmanje a mozda i nekih 40-ak dana..da ga za 20-ak dana prebacim na 10/14?
Hvala Bestija :)tako cu i uraditi , pokusat cu pa koliko god da se skrati bilo bi dobro (sve vec pripremljeno za novi grow) a i ako ne uspije, poslije skoro pola godine, nebi bilo tako strasno..