Za pažljivo čitanje ovog posta biće vam potrebno 10 minuta. Ukoliko trenutno nemate toliko vremena na raspolaganju, molim vas da svratite kasnije. Hvala. :) Pozdrav ljudi. Dođe vreme da se i ja upustim u growerske vode. Uslovi nisu idealni, ali šta je tu je. Prvo da pozdravim sve članove foruma koji će pratiti ovaj dnevnik i da se unapred zahvalim na svakom savetu i kritici. Takođe, zahvaljujem se svim aktivnim članovima koji su kvalitetnim postovima doprineli izgradnji ovog foruma tako da je danas moguće pronaći gotovo sve što je vezano za kanabis na jednom mestu. Zapravo, možda je malo teže pronaći, ali tu je negde sigurno. xD Ja sam se još pre dva-tri meseca pripremao za grow i sakupljao informacije i evo sada kad su se stekli uslovi krećem u avanturu. Detaljno sam iščitao uputstva, guide-ove, tutoriale, vodiče i ostalo. Detaljno sam pročitao desetak dnevnika, a prelistao još dvaput toliko. Svaku interesantnu informaciju sam zapisivao u svesku (u početku još nisam bio siguran gde ću i šta gajiti, pa sam prikupljao sve i svašta). Dakle, svemu tome sam pristupio prilično štreberski, ali kao što se uostalom i očekuje od jednog štrebera. xD Dakle, ako se nekad desi (a desiće se) da u nekom trenutku postavim neko pitanje ili zatražim mišljenje iskusnijih growera vezano za neku nedoumicu, molim vas nemojte mi davati savete da „prelistam malo forum“ i sl. Verujte mi, prelistao sam. Čitao sam. Koristio sam pretragu. Dakle, ako pitam, to je verovatno zato što a) ne mogu da nađem odgovor; b) nalazim dva ili više različitih, često suprotnih odgovora; c) ne nalazim dovoljno dobar (jasan, konkretan) odgovor. Vremena još uvek imam da mogu da listam po forumu, ali ću ga verovatno imati sve manje i manje zbog obaveza. Dakle, ukoliko za 15 minuta search-a po forumu ne uspem da nađem odgovor na pitanje, velike su šanse da ću ga postaviti u ovoj temi ili u temi o problemima tokom gajenja. Zamolio bih dobre ljude da mi tada, uz kritiku, daju i odgovor. Forum je zaista ogroman, m
E pa, dođosmo do kraja sa ovim dnevnikom... Hvala svima koji su davali savete i komentare. Nekome ko prvi put growa svaka pohvala i kritika starijih kolega znači puno. Mislim da sam prilično uspešno isterao sve to do kraja i na kraju sam više nego zadovoljan krajnjim produktom što mi je prvenstveno i bio cilj. Takođe, zadovoljan sam i kako je ceo ovaj četvoromesečni proces obogatio moj život (iako mi je zbog bezbednosti uskratio dosta druženja na gajbi). Bilo je zabavno, na momente i zahtevno, ali ni u jednom trenutku dosadno i naporno. Do pre pola godine, dok nisam krenuo sa teoretskom pripremom, mislio sam da će sve biti mnogo teže, ali kad sam se malo upoznao sa osnovama i kad sam počeo da čitam dnevnike, shvatio sam da je moguće. Ljudi se bore u najrazličitijim uslovima (često i mnogo težim nego što sam ih ja imao) i uspevaju da na kraju isteraju sve to do kraja. Kao i svaki početnik, imao sam nekoliko grešaka koje bih trebao navesti, što zbog sebe da mi budu kao podsetnik, što zbog drugih koji će eventualno nekad čitati ovaj dnevnik. Prva stvar, tada nisam znao, nisam hteo da rizikujem, ni da razmišljam previše o tome, ali definitivno nema potrebe uzimati kompletan nov grow boks u prodavnici. Za mnogo manje para može se naći polovan ili se može sastaviti u sopstvenoj režiji. Iako nisam od ljudi koji vole da majstorišu, mislim da bih se sa sadašnjim znanjem bez problem upustio u budženje nekog svog boksa. Dalje, ventilator protoka 150m3/h u CT definitivno nije dovoljan za hlađenje lampe od 250W. Možda negde nekome jeste, ali ja svoju nisam uspeo da ohladim kako treba. Možda sam trebao dva da spojim linearno, pa jedan na ulaz drugi na izlaz ili tako nešto... ali jedan samo nije dovoljan. Biljčice ne saditi u one male usrane saksijice od 1dl, minimum je 2dl, to sam negde naknadno našao na forumu, ali ja ću ih u svakom slučaju od sad uvek saditi u litarske. Biljčice jako brzo rastu od momenta nicanja iz semena. Za dva dana mogu da se previše izduže i iskrive. Odmah po nicanju ih treba ubaciti u boks ispod lampe. Ne treba se previše brinuti za nisku vlagu u početku. Naravno, treba pokušati to dovesti u red, ali kako biljka raste i popunjava boks tako se i vlaga sama reguliše. Za boks mojih dimenzija (0,6 x 0,6) jedna biljka je taman. Možda bih mogao da nakrcam i četiri automatika bez treninga koja ne idu puno u visinu, ali za fotoperiodne mislim da je jedna biljka sasvim dovoljna. Vegetacija je u ovom growu predugo trajala (42 dana). Da je jedna biljka unutra to bi bilo ok. Uz dobar LST biljke su se fino razgranale i raširile, ali kada su prebačene na cvetanje nastala je ludnica u boksu. Jedva sam se izborio sa džunglom. Vegetacija je produžena zbog dva pokušaja FIM-a te čekanja da prođu dve nedelje od toga da bi se oporavile i bile prebačene na cvetanje. Dakle, ove moje definitivno nisu trebale da čekaju dve nedelje da se oporave od FIM-a jer ga nisu ni osetile, tako da je vegetacija mogla bar 7 dana kraće da traje. Drugo, nisam baš morao eksperimentisati sa FIM-om na prvom grow-u, ali eto... 4 kole zvuči bolje nego dve. Lollipop je prilično dobro odrađen, ali je trebalo nastaviti sa uklanjanjem novih izbojaka sve vreme cvetanja, tako da se na kraju pojava popcorna svede na minimum. Fan listove, popcorne, grančice i ostali biljni materijal prikupljen u toku grow-a, ne bacati, nego skupljati sušiti i kasnije upotrebiti za hash oil, čaj sa mlekom ili slično. Isprobano - radi. Plastične vezice su mi se pokazale idealne za LST, samo ih nisam trebao skidati po ulasku u cvetanje, trebao sam LST ostaviti do kraja, a ne skidati, pa zatezati opet. Strech je totalno luda stvar koja me je baš iznenadila. Početnici koji imaju niske bokseve trebali bi posebno da vode računa o tome da ne bi morali da zalamaju vrhove u cvetanju. Karbonski filteri su zakon, miris u potpunosti neutralisan. Čak i sa onim bednim filterom od konzerve koji sam sam napravio. Pohvale takođe i za mirisni gel koji je odradio dodatni posao u početku i sad na kraju kad sam radio harvest i trim. U cvetanju je generalno sve već malo lakše, biljke su porasle, nema više toliko problema sa temperaturom i vlagom, tu i tamo im se da malo hrane i cvetovi se raspoređuju po boksu. Ja sam ih na kraju malo drkao sa temperaturom, svetlom i zalivanjem, moguće je da je sve to oteglo proces cvetanja na skoro 11 nedelja (pokazale su pol posle 4-5 dana od prebacivanja na 12/12 - 25.11.). Moguće je da su mogle biti ubrane i ranije, bez čekanja amber trihoma, jer hed koji se polomio u 9. nedelji je bio više nego potentan, tako da... ne znam ni sam za to sa trihomima. S obzirom da je prvi grow u pitanju, videću šta će biti u budućnosti, pa ću izvlačiti neke zaključke. Naravno, kao što je i obećano, evo je i gramaža: Od biljke Živane koja je tokom celog growa izgledala bolje i veće dobio sam na kraju 65 grama suvih cvetova. Od Stamene, biljka koja se činila manjom, ali razgranatijom, dobio sam 80 grama. Uz ovo sam dobio i 40 grama prvoklasnog trima i još poveliku količinu listova, starog trima i grančica koju nisam merio, a koja je završila u alkoholu. Dakle, skoro 150 grama suvovine, pod mojih 250W, za prvi grow, mislim da nije loše. Ekipa je prezadovoljna sa "skankčinom" koju sam im ponudio (naravno to sad povlači gomilu pitanja i gomilu laži kojima moram pribegavati... ali jbg, c'est la vie...). Odavno niko ništa bolje nije pušio u mom društvu, tako da mi je to onako, prava ocena uspešnosti ovog growa. I dalje ne znam kako je Stamena dala više, sve je fino beleženo i nema greške u tome. Bilo je tu dosta debelih hedova na tankim grančicama, verovatno je LST odradio svoje... To bi bilo sve za ovaj dnevnik. Hvala svima koji su imali strpljenja da čitaju moje dugačke postove. Poruka onima koji se dvoume: Pročitajte uputstva, nabavite opremu i seme i samo krenite - stvari se rešavaju u hodu. Ima vremena za još jedan grow pre paklenog leta, treba odmah početi. Ja ću videti kakva će biti situacija kod mene, pošto menjam gajbu, ali nadam se da će ovaj boks naći svoje mesto, a ako ne to onda bar neki PC grow. Ako neko ima šta da doda ili pita - slobodno, a modovi mogu ovo da prebace u završene. Pozdrav svima!:wave:
E ovako... Juče su biljke skinute sa štrika za sušenje i potrpane u tegle. Uslovi nisu bili najidealniji za sušenje (vlaga između 40 i 50%) tako da su opet spolja izgledale presušeno, a male grančice se još nisu lomile kako treba, ali rešio sam da verujem instinktu i da ih prebacim u tegle da se kasnije ne bih kajao, jer kako sam skontao lakše ih je dosušiti nego im vratiti vlažnost. Dakle, sve je to lepo poseckano i poslagano, a prvi utisak mi je bio pomalo razočaravajući. Iako spolja izgleda kao da je velika količina u pitanju, hedovi su zapravo dosta lagani. Ne želim da zvučim halapljivo, ali nadao sam se malo težim hedovima. Količina na kraju još nije merena. Biće mereno za koji dan, dok se malo oporave u teglama. Evo i slike svega što je izvučeno iz ove dve biljke (plus onih 10g koji su ispušeni i razdeljeni u danima iza nas): Videćete da ima jedna tegla više od Stamene koja je slabija biljka. Ne znam kako se to desilo, ali videćemo šta će biti kada izmerim gramažu. Iznenadilo bi me da se ispostavi da je zaista količinski dala više. Od ove tri tegle napred, u dve pune je sitan trim koji je jako nabijen (a kasnije i raspoređen u treću teglicu koju sam ispraznio). Od njega planiram da pravim cannabis butter, a od butter-a neke fine kolače. U toj trećoj teglici je 4,5 grama hedova koji su se sušili van grana i to je miks od obe biljke (i služi da se puši ovih dana dok ostatak ne bude spreman). U velikoj, debeloj tegli desno je smeša alkohola, trima, listova i grančica za već pomenuti hash trim oil. Kad za 10ak dana to bude proceđeno i presuto u plitki sud, onome što ostane u tegli biće dodate ove grančice koje vidite na roze tacni i postupak će biti ponovljen u nadi da ću dobiti još koji gram pomenutog produkta. Ona kuglica pored srolane buksne je charas od pre neki dan. I on će biti ispušen u nekom trenutku. Buksna je mešana sa duvanom i deljena između dve osobe, gasila se više puta, a posle nje sam se i sam umalo ugasio. Išao sam napolje, do grada i šta mi se sve izdešavalo na tom putu može da stane u dugometražni crtani film.:let: To bi bilo sve za sada. Molim moderatore da ostave temu još uvek ovde među nezavršenim dnevnicima, čisto da bih mogao da dodam i gramažu kad budem izmerio (znam da to mnoge interesuje) kao i da otkucam neka zaključna zapažanja o ovom growu (a to me mrzi sad da radim). Smoke report možete pročitati ovde, ali imajte u vidu da cvetovi nisu iskjurani kako treba, a pitanje je i dal' će biti pošto vlaga ovde ne prelazi 50% (prokletstvo stanova sa centralnim grejanjem).
@Windfucker9000 Biće smoke report ovih dana, samo da se još malo prosuše kako treba. Onih 10 grama je nestalo jako brzo, ali svi koji su probali su prezadovoljni. Pušio sam WW i u Holandiji i ovde kod nas gajenu i mogu ti reći da sigurno više zakucava nego Queen, tako da zavisi za šta ti treba... Nije baš za zujanje unaokolo. Ja takođe imam seme WW, ali mislim da je neću još saditi, možda probam neki automatic. Takođe, mislim da ti je Special Queen dosta lakša za uzgoj i kraće cveta (ako je to uopšte bitno).:)
Dakle, kao što je i planirano biljke su posečene u četvrtak. To im je bio 122. dan od klijanja 12.10. i 78. dan otkako su prebačene na cvetanje 25.11. Dakle, ravno 4 meseca od semenke do makaza. :) Na kraju se sve ovo malo oteglo, a kao glavni uzrok tome smatram previsoku temperaturu u boksu zadnjih nedelja, kao i možda nedovoljno svetlosti jer sam zbog toga u par navrata udaljavao lampu na 30ak cm od vrhova. Na slikama ispod možete videti kako je tekao proces trimanja Živane, biljke koja je po svemu gledano uspešnija i veća od svoje sestre. U akciju sam krenuo oko 15h i prvih sat vremena sam sam trimao, a onda sam za pomoć dobio još jedan par ruku, pa je išlo malo lakše. Iznenadio me je solidan broj popcorna, nisam imao utisak da ih ima toliko, ali valjda kad se biljka izvadi napolje i sklone veliki listovi, tad sve izađe na videlo. Trim sam delio na onaj za hash oil i na onaj za weed butter. U prvi sam stavljao fan listove, grančice, grane, suve listove kao i već prikupljeni stare listove. Sugar leaves, sitan trim, popcorne i sličan kvalitetniji trim sam odvajao na drugu gomilu i od toga planiram da pravim puter ili mleko ili šta god. U nekom trenutku dok sam sređivao Živanu, pogledao sam opet kroz mikroskop i videh da je ipak većina trihoma providna. Ima dosta mlečnih, al’ ipak više ovih providnih. Tu sam se malo smorio jer iako nisam proveravao to zadnjih par dana, bio sam ubeđen da su se svi zabelili do sad. Pade mi na pamet da onda ostavim Stamenu u boksu do kad treba, pa makar to bilo još dve nedelje, ali reših da je ipak najbolje eksperimentom utvrditi u kakvom su stanju cvetovi. Uzeo sam opet onaj vrh što je već ubran pre dve nedelje i osušen, da probam opet, da ne bude da je prošli put bio neki placebo. Gre’ota bi bilo da se skida, ako vutra može biti još bolja, međutim ono što je usledilo uverilo me je da su biljke više no spremne za rezanje i da sam ih ako ćemo gledati jačinu mogao skinuti i ranije. :) Ne znam da li je su ove biljke mogle da imaju potentnije cvetove, ali ono što sam ubrao pre dve nedelje je i više nego dovoljno za mene. Pretpostavljam da im ovo dodatno vreme sigurno nije smanjilo potenciju tako da očekijum da samo može biti još jače, što samo znači da ću ja rolati još manje i još tanje buksne. Palo je takvo prepušavanje da je nastavak trimanja postao užasno težak. Posle pola sata pauze jedva smo nastavili. Videćete da fotki u nastavku akcije jednostavno nema, jer nisam bio u stanju išta da slikam. Stamena se i sama pokazala kao zajebanija biljka za trim jer je imala dosta sitnih listića, koje nije bilo tako zgodno čupkati kao kod Živane, gde sam makazice retko i koristio. Ovde je na kraju palo onako grubo šišanje jer je detaljisanje postalo neizvodljivo. Sve to se oteglo do oko 22h. Na kraju smo poskidali charas sa rukavica i makazica, hedovi su obeleženi i okačeni u boks na sušenje, trim je raširen po podu, tu su i hedovi koji su otpali sa grančica itd. Temperatura u boksu je 18-23, vlaga nije sjajna, oko 45%, ali valjda će porasti kad se i napolju malo naoblača. Količinu nisam merio na vagi, ali ono suvo iz tegle sam izmerio, a to su ona dva vrha iz kojih je ispalo 10g, što mi govori da će sve biti ok. Evo sad fotki kako sve to izgleda u boksu na kraju: U sledećem javljanju stiže gramaža i neki zaključci i pouke koje sam izvukao iz ovog growa, koji će mi biti od koristi kasnije, a koji mogu biti od koristi i nekome ko bude radio sa istim strainom ili istim setupom. Hvala svima koji prate, pozzz!
118. dan (74. na 12/12) Odluka je doneta! Biće posečene u četvrtak. Nema se tu više šta čekati. Imam neke obaveze za vikend, a i posle toga, tako da ću im dati još koji dan fore i to je to. Svetla gasim u sredu, biće oko 30ak sati u mraku. Oni hedovi što sam ih ostavio da se suše u kutiji su se brzo presušili (vlaga u stanu je 40%), jbg. Prebacio sam ih u teglu, videćemo, možda i nisu tako suvi iznutra... Zalivene su opet sa čistom vodom. Da sam znao da će se ovo ovoliko odužiti, mogle su lagano još jednu full dozu đubriva da pojedu pre zadnjeg flusha, ali jbg... Ni ovako ne izgleda loše, morao sam ih konopčićima uvezati za plafon da se ne izlome, isuviše su tanke grane da bi držale one hedove. Uklonio sam još neke žute listove koji su bacali veliku senku. Evo kako to sad izgleda: Sledeći update će biti posle seče i trimanja u četvrtak. Prvi grow se bliži kraju!:let:
Kao da su trihomi počeli da tamne... Ili to samo moje oči vide ono što željno iščekuju?:watch: Probaću i neku fotku sa trihomima da ubacim, mada prvi pokušaji fotkanja nisu bili uspešni... Evo kako kraljice izgledaju sada, pred kraj svog života: U boksu je haos, ali sam već prestao da se cimam oko toga... Ako se ovo sa trihomima pokaže tačno, samo ću ih neću više zalivati i ostaviću ih u mraku 36 sati. Mogla bi u nedelju da padne žetva. Željno iščekujem.
Danas im je 114. dan života (70. na 12/12 režimu). Već smo probili zacrtani rok i lagano sam se uznervozio. Pustio sam ih bez vode do subote (plan je bio da se lepo osuše do harvesta u nedelju), međutim kako sam video da neće tu još biti berbe jer nije bilo niti jednog jedinog amber trihoma na celoj biljci, zalio sam ih onako bedno sa po 2 litra vode (u koju sam dodao nekih pa recimo nešto manje od 100g meda), čisto da prežive još koji dan. Dakle, fino sam ih zašećerio na kraju. Med je domaći, proveren, imam ga dosta, pa reko' aj da probam, piše se po forumima tu i tamo da se može malo zasladiti na kraju sa ciljem slađeg ukusa i kompaktnijih hedova. Cenim da iako im ne pomogne, neće im štetiti, ipak je to med, a svi znamo da je med dobar. :) Elem, da li zbog slabijeg zalivanja sad na kraju ili zbog nečeg drugog, tek jedan vrh koji je ranije bio odlomljen, pa fiksiran pomoću kineskog štapića za jelo, vezica i užeta (ima ga na prethodnim slikama, kanapom je privezan za plafon boksa) počeo je da se suši. Prvo listovi, pa onda i cvet. Rešio sam da mu skratim muke i ubrao sam ga u subotu. Ista priča je ponovljena i sinoć sa još jednim vrhom, kao i ostatkom grane na kojoj je bio onaj prethodni vrh. Nisam hteo da rizikujem neko buđanje, truljenje i sl. (mada bi to bilo teško s obzirom na uslove u boksu). Uglavnom, tamo gde krenulo sušenje (ali ozbiljno sušenje sa suvim, sparušenim listovima i već laganim hedovima) tu su radile makazice. Evo i fotki, ovo je taj prvi head što je skinut u subotu: Malo sam vežbao i trimanje i ide to nekako. Lepljivo je do bola i smara što se listići jako lepe za makazice. Miris joj je fenomenalan, citrusni, dakle onako kiselkasto-sladak, voćni, samo sam prste mirisao narednih pola sata! :D Nezgodno je sa tim obranim vrhovima sad, što nemam gde da ih sušim (sušenje sam planirao u boksu). Okačio sam onaj prvi (što je obran u subotu) u neki ormarić, ali se ispostavilo da je vlaga tamo 70%, pa je premešten u kutiju sa suvim fan listovima, pop-cornima i ostalim materijalom za hash. Tamo će se valjda osušiti do kraja. Nisu idealni uslovi, al' jbg. Ovaj zadnji hedić, sinoć što sam ubrao, razmišljam da stavim na water-curing, čisto radi eksperimenta, da ga potopim u čašu sa vodom, menjam svaki dan, pa da vidim. Jedino me brine, dal' ću to moći osušiti za dva dana kad ga izvadim iz čaše (nisam onaj tamo vikend tu, pa da se ne ubuđa). No smisliću već nešto... Evo fotke tok vrha od sinoć, kao i grane na kojoj je rastao onaj prethodni: A sad, glavni deo... Izvršena je i degustacija! Isproban je jedan mali popcorn hedić (doduše prilično kompaktan), koji se već par dana sušio u kutiji. Korišćen je standardni sirotinjski recept pravljenja buksne, lapo-lapo sa duvanom, dakle kako motam buksnu inače, tako sam i sad, da bih dobio pravi merodavni utisak. Nisam pušio sam, pošto i inače retko pušim sam, dakle uslovi tipični. Nije me udarila na prvi dim, al' na treći već jeste. Smejanje, priča, energičnost, tako nekako bi se to moglo opisati. Nije me prekucala, imao sam utisak da sam posle pola sata - sat vremena mogao još jednu srolati, ali nisam. Efekat je trajao dugo, ali ne onako predugo kao što znaju neke vutre da rade, recimo dva sata, mada nisam merio vreme. Nije me bacala na paranoje, što je kod mene čest slučaj, nije me skucala u stond što mi je jako bitno jer to ne volim. Suvoća usta standardna, ne preterana, kao i apetit. Fino sam se najeo posle toga, ali se nisam nekontrolisano prežderavao. Mislim da će ovo možda biti baš idealna vutra za mene (bar dok ne probam neku "idealniju"). Imam utisak da će biti odlična za celodnevno outdoor akcijanje, a proleće ide, ne mogu iščekati... :banana123: Šta reći za kraj... Trihomi su mlečni, iščekuje se pojava ambera. Valjda se cela biljka neće posušiti do tad. :D Ne primećujem neko značajnije debljanje sad pred kraj, tako da... to je to što se volumena hedova tiče. Očekivao sam da će onaj head koji sam ubrao pre neki dan biti teži onako pod rukom, ali s obzirom da je bio isušen i pre berbe, to je i očekivano. Nisam imao vagicu pri ruci. Rekao bih da su hedovi kompaktni, ali ipak nisu tvrdi.:( Moguće da će morati da padne još jedno zalivanje pre nego što ih prebacim u večnu tamu u kojoj će dočekati svoj kraj! Buahahahahaha!:makaze: Pošto nemam fotki celih biljaka (okačiću danas-sutra), evo samo jedna fotka od pre neki dan: EDIT: Opa, postao sam i aktivan član posle tolikih godina! E pa neka mi je sa srećom! Odoh srolati jedan singlić u to ime! :D
Sinoć je odrađen flush sa po 35 litara vode za svaku, od čega su zadnjih 5 litara sa regulisanom pH. Hedovi su se fino udebljali i tanke grane se dosta muče sa takvom masom:D, tako da je na par mesta došlo do pucanja, koja zbog nezgodne lokacije (sredina debele, masne kole) nisu mogla biti sanirana izolir trakom, te sam primenio vezivanje hedova za konstrukciju. Sada kad sam ih izvadio napolje ponovo, primetio sam na više mesta zaostale popcorne kao i neke hedove koji se uprkos tome što su posle lolipopa došli do prostora i svetla, ipak nisu udebljali kako treba. Definitivno se još na kraju vegetacije moglo zaključiti koje su grane najbolje i trebalo je samo malo hrabrije pristupiti uklanjanju slabije razvijenih grana. Mlečni trihomi se polako pojavljuju. Režim svetla je prebačen na 11/13 u korist mraka. Ne znam dal' će tako finu promenu kraljice osetiti, videćemo... možda to još malo skratim. Makazice su spremne, brojim sitno do kraja.:makaze:
100. dan (56. dan na 12/12) Ništa bitno se sad ne dešava. Bliži se vreme za zadnji flush, tako da sam rešio da im dam neki final boost! Juče sam ih zalio sa po 2,5 vode sa full dozom Jungle Juice Bloom-a, bez Grow i Micro komponenti. Ispiranje će pasti u petak bila zemlja suva ili ne, jer računam da ću ih u narednu nedelju pobrati. Trihomi su još uvek providni, ali se nadam da će se u ovih 10ak dana zamutiti. Moguće je da ću im čak i malo skratiti dan (negde pročitah da to može malo ubrzati sazrevanje). Nije baš da moram da ih uberem u tu nedelju, al' tako sam nešto isplanirao... Videću, ako se ne zamute ni do tad (mada će to biti 9 i po nedelja otkako su prebačene na 12/12), ostaviću ih još malo. Gledao sam po netu da ih ljudi uglavnom drže preko 70 dana u cvetanju iako RQS kaže da im je bloom period 7-8 nedelja. Uglavnom, pašće i neko čerupanje pred kraj, čisto da mi olakša i malo skrati vreme trimanja. Planiram da od trima pravim onaj alkoholni hash po old school recepturi by @PowerSeed, a fan listove ću u čaj. Ne verujem da će biti ne znam koliko tog hasha, ali bitno je da se proba. Evo i fotki: Listovi polako žute, al' to je i normalno sad pred kraj, zar ne? Temperatura mi je bila malo viša, pa sam lampu podigao na 30cm. Večeras sam je opet vratio na 20ak cm, pa ću probati sa otvorenim prozorom da malo snizim temperaturu u boksu. Kad je lampa izgašena temperatura pada na 18 stepeni i sad je to dosta teško podići, ali izguraće one sve to lepo do kraja, do sad su se pokazale kao prilično otporne.
Evo nekih fotki kao što sam obećao i sa ugašenim HPS-om (nisam tu preko dana tako da je izgašeno svetlo specijalno za potrebe slikanja): Na prvoj fotki možete videti da je temperatura 30 stepeni i to ne direktno ispod lampe nego uz samu ivicu boksa, što je svakako previše. Taj zajeb je delom nastao i zbog činjenice da sam filter morao podići u visinu lampe kako mi ne bi bacao senku na vrhove. Zbog svog jednostavnog dizajna mora uvek stajati vertikalno, a to sad zahteva da crevo koje ga veže sa cool-tubom ima tri kolena + još dva na izlazu tako da milim da vazduh gubi negde na brzini kojom se izvlači iz boksa i hladi CT. Moja teorija ne mora biti tačna, al' tako mi se nešto čini. S tim u vezi pokušaću da izregulišem spoljnu temperaturu malo bolje dok je lampa uključena (što ne bi trebalo da bude problem s obzirom da je boks na terasi, a januar je). Toliko za sad.:wave:
92. dan (48. dan na 12/12) Mali update. Nisam bio nekoliko dan uz biljke, ali čini mi se da im to nije smetalo. Lampa je ostala malo podignutija za svaki slučaj tako da ipak nisu spržene. Posle zadnjeg zalivanja (koji je ujedno bio i flush pri kom su dobile punu dozu hrane na kraju) imale su sinoć još jedno zalivanje (sa pola doze đubriva). Ideja je da sledeći put dobiju punu dozu i to bi bilo to što se đubrenja tiče u ovom growu. Posle samo čista voda do kraja. Polako se bližimo kraju i ja nešto računam da bi harvest mogao pasti zadnjeg vikenda januara ili prvog u februaru. Mada sve su to sad moje priče ovako napamet. Nisam se još dohvatio onog malog mikroskopa i počeo sa proučavanjem trihoma... Evo nekih ne baš sjajnih fotki ispod HPS-a, a sutra ću gledati da okačim i neku normalne boje.
Prvo, srećna Nova Godina svima! Ludnica oko NG je i mene dokačila, tako da sam par dana bio neupotrebljiv, ali evo me nazad. Biljke su u međuvremenu počele da pokazuju znake lockout-a i to prilično progresivno. Evo i dokaza: Bilo je tu svega i svačega, ovo gore su samo neke od fotki. Malo sam se uspaničio (tipično za mene) i reših da odradim preventivni flush. To je sinoć završeno. Zadnjih par litara je odrađeno sa đubrivom i regulisanim pH na 6,8. Dal' sam mogao da iskuliram ovaj flush i da sačekam još dve nedelje dok joj se kraj ne približi? Pa verovatno sam mogao, ali sam ipak rešio da to obavim i sad i kasnije kad dođe vreme. Takođe, đubrivo sam odmah dodao, ništa ne čekajući, jer računam da im je zemlja sad prazna i bez ičega, a fosfor im sigurno treba, pa da ne rizikujem ništa. Kada sam ih sa teškom mukom raspleo i izvadio napolje uočio sam da je Živana dosta veća i bolje razvijena od Stamene. Ta se tendencija videla još u ranoj mladosti kada sam ih često iznosio napolje, ali dok su ovako bile u boksu jedna do druge, isprepletanih grana, to i nije bilo toliko uočljivo. E sad, kad sam ih već izvadio, krenuh da ih detaljno zagledam i reših da uklonim popcorn cvetove na stabljikama kao i dve-tri veće grane na kojima nije bilo ništa do jednog ili dva mala cvetića. Te se grane očigledno nisu izborile za svoje mesto pod veštačkim suncem, tako da... jbg. Malo sam im promenio raspored u boksu, opet ih malo uvezao i raširio. Iz nekog razloga to je sad uticalo na porast temperature u boksu, pa sam digao još malo lampu. Inače, kad im lampa ne radi, temp pada i do 19 stepeni (ipak je boks na terasi, a zima je počela). Neće me sad ni biti par dana uz njih, pa videćemo na šta će to ispasti. Valjda će sve biti ok na kraju. Evo fotki od juče (82. dan, 38. dan na 12/12): I jedan krupan kadar: @L0oD: Da, da... Kalorifer za grejanje je u pitanju (kome je naravno isključeno grejanje :D), radi kao ventilator za mešanje vazduha po boksu i dodatno hlađenje lampe pošto je vent koji hladi cool-tube nedovoljan. Duva iz ćoška, dijagonalno na dole, preko vrhova koji se nalaze tačno ispod lampe. To se na slici ne vidi najbolje, jer taj vent zapravo zauzima odgovarajući položaj tek kada se vrata boksa zatvore i time ga okrenu u željenom smeru.
Pa čini mi se da im za sad ne smeta... Jutros im umesto čiste vode dadoh po pola doze JJ, uz malo jači pH (7). Izmereni run-off 6,6. Videću kako reaguju, pa možda sledeći put bude sa čistom vodom, a možda opet puna doza, pa tek onda čistak. Ne znam za to pojačavanje doza, vidim da to dosta ljudi radi, al' meni se činilo bolje da im dajem češće regularnu dozu, nego regularno jaču dozu. :) Hvala na savetu, u svakom slučaju, proučiću još malo, pa ću videti... A i nadam se da ću na vreme uočiti eventualne probleme. Na fotkama ispod možete videti kako su izgledale moje kraljice ostavljene 7 dana bez vode (klonule su preko noći, tj. njihovog dana) i kako su se oporavile posle jutrošnjeg zalivanja (slikane večeras). Dakle, razlika je nekih 12h: PRE: POSLE: Inače, isproban je i recept za čaj od vutre sa mlekom https://www.vutra.org/threads/vutra-tea-caj-od-vutre.4952/ i rezultati su iznenađujuće prijatni. Od sada se apsolutno ništa neće bacati. :D
75. dan (31. dan na 12/12) Šta se desilo u ovih 8 poslednjih dana... Kraljice su zalivene još jednom (sa po 5 litara vode i punom dozom Jungle Juice-a). Eksperimentalno je utvrđeno da jedna mala (baš mala) kafena kašičica sode bikarbone diže pH vrednost 5 litara vode sa 6,6 na 7. Eto čisto da se zna. Da se ne bih sto pedeset puta zajebavao sa nameštanjem pH, kako sam imao u jednom balonu zamešan mix sa pH 6,6 a u drugom sa pH 7, reših da ravnomerno zalivam malo jednu, pa drugu biljku, prvo jednim, pa onda drugim balonom... da bi sve to došlo na isto na kraju. Valjda. Tako i bi. Posle svega sam izmerio i pH u tacni i kod obe je bio 6,5. Baš kako treba, rekao bih. :) Devojke su sve to lepo podnele i ja se sad nosim mišlju da im malo češće dajem klopu, tj. da dva puta za redom đubrim, pa onda dajem čistu vodu (umesto naizmenično kako je bilo do sad). Čini mi se da hedovi fino napreduju, al sigurno bi to moglo i bolje. Evo i fotki: I evo je jedne u većem formatu: Trenutno mi je najveći strah da će mi se pojaviti proklete bananice negde, a da ih ja neću videti ili prepoznati. Doduše gledao sam po fotkama i na YT, kad su onako žute lako se uočavaju... nego se bojim da nisu možda u nekoj ranijoj fazi zelenkaste, pa da mi se ne zavuku negde u ovo lepo cveće, pa da ih otkrijem tek kad bude kasno... Pogotovu što gledam da se što manje zadržavam po boksu, čisto koliko da pokupim opalo lišće i to je to. No ovo je verovatno nepotrebna početnička paranoja. Strepeću od raznih sranja verovatno do samog kraja. :)
Biljke su zalivene čistom vodom (pH=7,4) i izmereni pH runoff-a je bio 6,4. To je sad već kako treba, mada ću za sledeće zalivanje (koje planiram da obogatim regularnom dozom Jungle Juice-a) koristiti sodu-bikarbonu da bih pH podigao na 6,8. Verovatno ću biti prinuđen da malo izlomim neke vrhove koji su izrasli prebrzo, čisto da bi svi bili približno jednaki. Mrežu ću ostaviti još koji dan, pa ću i nju skinuti i pustiti ih da prodišu malo, računam da se neće još puno istezati u vis. Fotke su od sinoć, dakle 67. dan (23. dan na 12/12): I ova što mi se posebno sviđa:
63. dan (19. dan na 12/12) Ništa posebno se ne dešava.:watch:Čini mi se da su malo isporile sa rastom (ili se bar nadam da je tako). Trenutno su visoke od 50 do 70 cm, kako koja grana. Ima i vrhova koji su na 40ak cm, pa i niže i njih pokušavam nekako da izložim svetlu. Tu i tamo cepnem poneki list iz donjeg sprata pored onih što sami opadaju. Ove druge zdrave listove za sad pokušavam samo da savijam na dole kako bi cvetovi imali dovoljno svetla. Kraljice za sad ne pokazuju znake da im nešto fali. Sutra-prekosutra će biti zalivene običnom vodom sa malo jačim pH, verovatno 7,5 pa ću izmeriti run-off. Nadam se da će biti bar 6,5. Temperatura i vlaga su ok. Filteri šljakaju skroz dobro, kao i mirišljavi gel. Evo i fotka jednog lepog malog cvetića:
59. dan (15. dan na 12/12) Očigledno je da je u toku taj čuveni stretching. Rastežu se svakim danom sve više i više. Pitam se ima li kraja tome. Trenutno smo na nekih 60 cm. Nadam se da će se uskoro zaustaviti jerbo prostora u visinu nema još puno, nekih 20ak cm max. Kad to prerastu videćemo koliko su tolerantne na supercropping u cvetanju. :D Inače, cvetanje je fino počelo. Nema bananica nigde, koliko sam uspeo da vidim. Problem sa pH nije rešen i izgleda da samo eskalira. S obzirom da sam danas u vodu dodavao i Jungle Juice (punu dozu po rasporedu za bloom fazu), pH vode na kraju nije išao preko 6,6. Kako nemam pH plus kapi, a ni sodu bikarbonu, a žurilo mi se, nisam dizao pH preko toga nego sam tako zalio. pH run-off vode je bio u jednoj saksiji 6,2 a u drugoj 6,0. S tim u vezi očekujem probleme vezane za nedostatak kalcijuma i možda fosfora u narednom periodu. Ne mogu još uvek da se zajebavam sa flushom, tako da ću se strpeti do sledećeg zalivanja koje ću odraditi sa običnom vodom (verovatno sa pH 8, pa ću opet meriti run-off da vidim gde sam). Nadam se da će se sve dovesti u normalu do sledećeg zalivanja sa nutrijentima. Evo kako sada izgledaju (nisu neke fotke, al' mrzelo me da se sada drndam sa tim):
Hvala druže na umirujućem i jako korisnom i informativnom odgovoru! :thumb: Ovo za rezanje do stabljike kao da sam negde pročitao, ali verovatno nije bilo tako objašnjeno, pa mi se nije učinilo logičnim... Primljeno je k znanju i od sad, pa nadalje ćemo tako. :) Inače, biljke fino izgledaju i ne pokazuju znake šoka. Džungla je tu i dalje, kao da nikad nikakav trening nije ni rađen. :D
Fotke nisam stigao sinoć da pokačim... Ostao sam u seckanju do pola noći, a jutros na šljaku.:objesen: Ovako... Na fotkama ispod videćete kako je to sve ispalo. Pokušao sam da uklonim donju trećinu listova, kao i komplet grančice sa listovima koje nisu dopirale do mreže. Mreža je naravno, tako kilavo napravljena da su je biljke bez problema podigle, pa to više ni nema onu funkciju koju bi trebalo da ima, iako sam ja to opet nategao na dole... Na fotkama možete videti i da su listovi pomalo oklembešeni, ali to je zato što su mučenice bile jako žedne, a ja nisam stigao da ih zalijem prethodnog dana kad je trebalo, jer nisam pripremio vodu na vreme. Tako da su zalivene bukvalno posle pruninga što uopšte ne znam da li je pametno ili je možda sve trebalo kontra raditi? Nisam imao vremena da izučavam sve to u detalje, a verovatno bih naišao i na različite savete tako da sam na kraju sačekao da se svetla popale, uzeo alkohol i makazice i krenuo, odozdo naviše... cap-cap! Rezultat je sledeći: Pre: Posle: Moguće je da sam se i malo zaneo, ali jbg, prvi put mi je... Gledao sam da dole čak ostavim i neke listove do kojih je dopirala svetlost, ali je moguće da sam na nekim mestima i preterao, jer kada se posle svega pogleda odozgo vidi se na dosta mesta dno boksa... tako da svetlost ipak, bar za sad, neće biti optimalno iskorišćena. Takođe, bio sam primoran da odsečem i dve dosta debele grane koje nisu dopre do mreže, što se može ispostaviti kao kobna greška i preveliki stres za biljku (voleo bih da me neko umiri i demantuje :D). Obe su skinute sa Stamene (biljka u daljem ćošku), a veličinu tih grana možete videti na sledećoj fotki gde stoje pored malog upaljača. Tu su biljci nanete prilično velike rane na stablu, pa se samo nadam da će Stamena već naći način da formira neko zaštitno tkivo pre nego što je neke spore ili tako neka sranja napadnu. Odustao sam od toga da pokušam da kole dovodem na istu visinu i umesto toga fokusiraću se na to da ih što pravilnije rasporedim po čitavom boksu sa idejom da one malo veće idu sa strane kako bi izbegle prženje. Počeo sam malo da ih razvlačim konopčićima, videćemo na šta će to na kraju ispasti. Evo kako sada to sve izgleda odozgo: Sa HPS-om: I bez HPS-a: Kasni pokušaj ScrOG-a ću ostaviti još malo, mada pošto mu ne vidim neku svrhu, verovatno ću ga u nekom trenutku ukloniti. Evo kako to sad izgleda iz profila: I još jedna fotka bez HPS-a (mogu se primetiti i neki malo bleđi listovi na Stameni): Tu stižemo i do mogućeg problema koji nema veze sa ovim treningom. Posle zalivanja merio sam run-off pH u tacnama saksija i kod obe je bio 6,3. Zalivane su sa vodom čiji je pH 6,8. Možda im je pravo vreme za prvi flush, ali bih ja generalno rado gledao da to izbegnem sve do onog neophodnog pred kraj (ili da makar sačekam da cvetanje lepo krene, pa da se formiraju kole i tako to). Verovatno ću sledeću turu zalivanja izvesti sa vodom čiji je pH oko 7 ili čak 7,2. Svaki savet po ovom pitanju je dobrodošao. :) I evo za kraj jedan krupni kadar odrađenog lollipopa (listovi koji upadaju u kadar su iznad mreže, samo su savijeni ispod da ne smetaju novima):
Da, da... Odradiću to večeras, ovako ohrabren vašim reakcijama. :) Uhvatio sam malo vremena da pročitam nešto i o tome. Jbg, očigledno se ipak nisam baš najbolje pripremio za ceo proces. Nisam očekivao da će biljke ovako brzo rasti. A i definitivno nisam ništa čitao o HST-u jer sam i pre samog početka svega bio u fazonu da radim samo LST da se biljka ne bi stresirala i da bi sve bilo što pre gotovo. Zapravo, sad bih učinio bilo šta samo da ove dve ludače malo uspore. :D I dalje mi je frka da im tim stresom ne prouzorkujem hermiće (s obzirom da smo formalno već u cvetanju), a pogotovu kad sam skontao da na grejalici sve vreme gori mala narandžasta lampica tako da u boksu ipak nije 100% mrak (lampicu ću večeras skrcati sa zadovoljstvom :D). @cerak1000 Da, da... Definitivno ću te poslušati. Samo ne znam da li da skidam samo listove i ove bočne grančice koje ne dopiru do svetla ili čak i ove male pupoljke (stpule, šta li su već) koji se recimo mogu videti na ovoj biljci levo? Njih čak ne mogu ni da režem jer su mali, već bi ih samo rukom skinuo sa grana da ostanu potpuno gole (mada sam na klipovima na YT video da ih ljudi ostavljaju, verovatno jer iz njih ionako kasnije ništa ne izrasta)... U svakom slučaju, okačiću fotke još večeras, pa da vidite kako je prošlo.
52. dan (8. dan cvetanja) Svakodnevno kupim opale i suve listove, ali nemam utisak da se količina lisne mase smanjuje. Intenzivno razmišljam o pruningu listova ispod mreže, a mislim da su mi naredni dani poslednja prilika da to i uradim. Još nisam siguran hoću li se odlučiti na to. Biljke su inače puštene da rastu i od sada će biti primenjivan neki lagani LST čisto da bi se postojeći vrhovi bolje rasporedili po boksu. Evo kako to izgleda pod HPS-om: I iz profila: Čini mi se da sam ih trebao ostaviti u onom divljačkom LST-u još malo... Dvoumim se oko skidanja zdravih listova...
:) Može se reći da je box popunjen 100%. Jutros su još neki vrhovi posavijani i to će biti otprilike to što se tiče LST-a. Biće puštene da rastu, pa baš da vidimo mogu li još metar u visinu za 8 nedelja cvetanja... Imao sam problem sa vlagom kad sam prebacio na 12/12. Iako sam namestio da izlazni ventovi rade 15 min, pa pola sata odmaraju, vlaga je išla do 80%. Sad je namešteno da rade skoro 24h dnevno, tj odmaraju samo pola sata posle podne. Vlaga je sad između 35 i 55%. Inače, miris je u potpunosti neutralisan. Prezadovoljan sam filterima koji su toliko jednostavni za napraviti, da sam ih i ja sklepao bez muke. Uputstvo nisam našao ovde na forumu, posavetovao me je prijatelj: Potreban materijal: konzerva, malo veća (ananas, kompot, povrće...) najlon čarapa ženska , možete naći to i za dž izolir traka mreža, neka čvršća (ja sam našao neku plastičnu) žica ili plastične vezice aktivni ugalj (1/2 kg za dve konzerve, dakle duplo manje za jednu) pertla ili neko konopče Potreban alat: otvarač za konzerve klešta Vreme izrade: 15-20 minuta. Postupak: Otvoriti konzervu (ukloniti ceo poklopac), sadržaj pojesti ili presuti u drugu posudu. Konzervu oprati. Otvaračem ukloniti dno konzerve. navući najlon čarapu preko konzerve. Sa te strane gde je čarapa navučena, namestiti mrežu i fiksirati, tako da ide preko najlon čarape, tj. da je pridržava odozdo. Fiksirati je za konzervu žicom ili plastičnim vezicama. Ovo može biti zajebano, tako da ako nemate asistenta od poverenja, ovo može potrajati i malo duže. Na kraju sve to fiksirati izolir trakom. Nasuti u konzervu ugalj (ja sam ga prethodno isprao u vodi, ne znam je li obavezno - za akvarijume jeste). Meni je na filteru koji je vezan za CT 2,5 cm, a na onom koji direktno izvlači vazduh iz boksa 4cm debeo sloj uglja. Miris se ne oseća ni na jednom izlazu (doduše još cvetanje nije krenulo, ali se pre filtera cela gajba osećala). Ukoliko je konzerva uža od creva (npr za 2cm) kleštima savijati žicu od creva tako da se od kružnog dobije zvezdasti profil cevi. Ugurati crevo u konzervu, fiksirati sve izolir trakom i dobro oblepiti da dihtuje. Privezati filter pertlom za plafon boksa da svojom težinom ne opterećuje crevo. Držati konzervu u vertikalnom položaju (što je ujedno i najveća mana ovog filtera, ali za mene totalno prihvatljiva) Inače, pH metar sam juče ponovo kalibrisao, pokazivao je za 0,3 veću vrednost nego što treba. Do sada je voda podešavana na 6,2 a od sada ide na 6,5 (neću ići na 6,8 jer nisam siguran u to kinesko sranje, pa bolje da se držim zlatne sredine nego da pH slučajno ode preko 7). Evo samo jedne fotke, posle jutrošnjeg, poslednjeg savijanja (48. dan, 4. dan cvetanja): Da, da... Ništa se ni ne vidi u ovoj džungli, ali eto... Sad im je mrak, pa ih ne bih baš uznemiravao sa fotkanjem. Ovih dana ću početi da razrađujem strategiju čerupanja, tj hoću li skidati donje listove, donje cvetove, ili i jedno i drugo ili ni jedno ni drugo... Za sad uklanjam samo sporadične žute listove koji se pojavljuju pri dnu. Danas će primiti i prvu punu dozu đubriva (po uputstvu za fazu "transition to bloom"). Videćemo kako će na to reagovati. :)
Danas je 43. dan vegetacije - poslednji. Nisam planirao da ih ovoliko držim u vege fazi, ali jbg, tako ispade na kraju. Naravno, biljke se polako pretvaraju u monstrume i ja gubim kontrolu nad njima. Poslednji, današnji, očajnički pokušaj je improvizovani ScrOG. Biljkama sam juče raskinuo okove LST-a, a danas sam ih već bacio pod mrežu. Zbog silne frke u kojoj sam ovih dana, nisam stigao da im posvetim puno vremena, ali to njima ne smeta, rastu kao blesave. Ma kako god ovo idiotski zvučalo, nisam uspeo nigde da nabavim 4 letvice od po 55 cm:fuck:, tako da sam seo i ispetljao nešto sa tankim kanapom (rekao bih da je od konoplje :D). To ne liči ni na šta, ali se nadam da će držati te biljke sputane bar još neko vreme. Inače, zabeležili smo i prve gubitke, uglavnom nekoliko žutih listova, ali i par potpuno zdravih, zelenih koji su se začuđujuće lako odvojili od stabljike prilikom mog manipulisanja po boksu. Još nekoliko žućkastih koji su se vukli po zemlji sam počupao da ne bi krenuli da se buđaju i sl. Evo kako su izgledale onako rapuštene posle par nedelja surovog LST-a: Slike su malo mutne, jbg. I to je već bilo nekih 40ak cm visine. Da bih popunio i preostala dva ćoška odlučio sam se da pokušam i ScrOG... Nek' ide sve u ovom prvom growu, pa kako bude... Molim vas, nemojte se puno smejati.:D Kad je meni ovo smešno, mogu misliti kako iskusnijima ovo izgleda: Ali to nije najgore! :D "Mreža" je postavljena na 30cm od zemlje, a iz profila to izgleda ovako: :lol: Jadnice više ni ne znaju kuda udaraju! :D Toliko sam ih krivio i savijao, vezivao, pa puštao, rotirao po boksu... ne znaju mučenice ni same šta ih je snašlo. Vidi se iz aviona da ja ovde nemam pojma šta radim, ali trudim se. Ništa o ScrOG-u nisam čitao ranije, jer nisam taj metod ni planirao, ali eto... Nadam se da ću ovih dana stići da prelistam neke ScrOG dnevnike, pa ću valjda neku mudrost pokupiti. Sačekaću u svakom slučaju još koji dan dok se popuni i preostali prostor i da im se listovi lepo nameste, pa ću onda videti šta dalje, dal' krčiti ovu šumu ispod mreže ili šta već treba da se radi. Inače, jedina dobra stvar kod ove moje bedne mreže je ta što se lako da podizati i spuštati, a takođe nije je teško ni razmontirati kad dođe vreme za flush. Dalje, kao što napomenuh, danas izlazimo iz vege faze, HPS lampa je montirana i puštena u rad. Jače greje od MH i moguće da će opet biti problema sa temperaturom. Inače, miris je za sad zaustavljen. Napravljena su još ranije dva izuzetno jednostavna filtera, po jedan za svaki vent. Konzerva od ananasa, otvorene na obe strane, najlon čarapa, aktivni ugalj, plastična mreža i sve to ulepljeno izolir trakom. Prečnik konzerve je bio manji od 125mm koliki je prečnik creva, pa sam i tu nešto budžio i na kraju zbudžio.Filter koji je povezan sa ventom koji hladi lampu ima 2,5cm uglja, dok onaj koji izvlači direktno vazduh iz boksa ima oko 4cm uglja. Napravljen je i mirišljavi gel (recept nađen ovde na forumu) koji isto radi posao. Videćemo kako će ići kad krene cvetanje. Toliko za sad. Javljam se za koji dan dok malo ispeglam ovu džunglu.:wave:
Biljke rastu nenormalno brzo! :D Ovo definitivno nisam očekivao... Mislio sam da ih danas već prebacim na cvetanje, ali sačekaću da prođe dve nedelje od FIM-a, mada meni deluje kao da HST nisu ni osetile. Sad su već oko 25-30 cm visoke (doduše uvezane) i kako imam 1m slobodnog prostora u boksu kad odbijemo lampu gore i saksiju dole, od toga treba odbiti još 20cm na rastojanje od CT-a do vrha biljaka, ostaje nekih 80cm. Ne znam kako ću ih zadržati na toj visini, ali se nadam da će u nekom trenutku malo usporiti rast. Gužva postaje velika i razmišljam se o nekom ScrOG-u... Evo kako su izgledale juče (37. dan): Temperatura i vlaga su ok, miris se oseća, ali i to će biti rešeno u bliskoj budućnosti. Dakle, od ponedeljka idu na 12/12. Račun za struju je stigao, sve očekivano.
Kraljice rastu brzu, ja ih brzo savijam i boks se polako popunjava. Stavio sam saksije dijagonalno u boksu i pokušaću da im grane usmeravam ka preostala dva prazna ćoška, pa da se tako ceo boks popuni. Ne bih ih držao predugo u vegetaciji, još 7 dana, eventualno koji dan duže. Evo kako su izgledale juče (34. dan): Pojavila su se mala oštećenja na donjim listovima, ali izgleda da su nebitna jer me mudre glave u temi o problemima nisu ništa savetovale. :djede: Temperatura je malo porasla jer sam nabudžio dva filtera sklepana od konzervi na one bedne ventilatore. Videću kako će se stvari odvijati dalje... Zalivam ih na 5-6 dana. Zadnji put su popile po 4 litra. U sledećem zalivanju će dobiti pola doze Jungle Juice Grow-a. Eto, toliko za sad...:wave:
Biljke su zalivene u subotu uveče. Dobile su po oko 2,5 - 3 litra vode, sa skroz, skroz malo đubriva neposredno uz stabljiku. Mogle su možda još litar da popiju (voda je tek pomalo krenula da izlazi), ali me mrzelo da opet regulišem pH (sve mi treba po 5-6 pokušaja dok ne nabodem tačno)... Obe kraljice fino reaguju na LST i generalno gledano izgledaju ok. Temp. i vlaga su ok. Mrzelo ma da ih iznosim napolje za fotkanje, tako da evo samo jedne fotke iz boksa: Biće uskoro opet premeštanja ventilatora po boksu, a i neki filter se planira... Za sad sve ide ok. :)
Danas je 26. dan od kada su moje dve kraljice ugledale svetlo dana. Evo šta se desilo od zadnjeg javljanja, tj. od ponedeljka: Stamena - biljka kojoj sam secnuo i one oštećene listove (od prvog, neuspešnog FIM-a), posle dodatnog vezivanja danas izgleda ovako: A evo kako izgleda sami vrh (prvo idu fotke od pre neki dan, čisto radi poređenja): Ponedeljak: Petak: Šta se tu dešava nemam pojma... Definitivno su krenula dva izdanka iz pazuha onih posečenih listova, a ovo na vrhu će se valjda pretvoriti u nešto smisleno... nadam se još dve grane, pa da se može reći da je FIM uspeo. Evo i Živane (biljke koja ima dva velika lista više), koja po meni izgleda malo bolje: Na sledećim fotkama se lepo mogu videti dva nova vrha kako kreću tamo gde sam je secnuo u ponedeljak: Što se tiče LST-a, tu nemam pojma šta radim, ali radim nešto, pa videćemo kako će da ispadne. Glavna stabljika je već dosta debela, ne znam kako će ići neko njeno eventualno savijanje u budućnosti, ali ću zato gledati da svaki mali vrh što više savijem... Zasad mi se čini da to fino ide... formiraju se novi listovi, novi pupoljci, trudim se da ih raširim po celoj saksiji, pa da svi dobiju dovoljno svetla... saksije okrećem svaki dan za 90 stepeni, da bi bile ravnomerno osunčane... videćemo... I dalje imam problema sa vlagom, u nekom trenutku je pala na skandaloznih 10% uprkos svim mokrim čudima koja su natrpana u boks. Mada, danas sam malo povećao zapreminu boksa, tj. uklonio sam jednu stoličicu i spustio biljke malo niže, a i lampu takođe. Moguće je da da su dva venta po 150m3/h ipak izvlačila previše vazduha dok su lampe radile, pa se vazduh prebrzo sušio... Inače, vlaga mi normalno ide od 40 do 75%. Vode nisu dobile od ponedeljka, tako da su sigurno žedne. Juče je zemlja bila još vlažnjikava u dubini, danas je već suva. Sutra ih zalivam, tako da u ponedeljak očekujem bum u rastu! Dobiće i malo đubriva, pola doze i to samo u litar vode koja će ići neposredno oko biljke (računam da je tu ona stara zemlja od pre presađivanja, koja je verovatno i malo iscrpljena, dok je ova okolo relativno nova i još nema potrebe da joj se bilo šta dodaje).
Večeras sam odradio ponovni FIM, pošto prvi nije dao nikakav rezultat. Apikalni pupoljak je nastavio da raste, nikakvog grananja nije bilo. E sad, na jednoj sam biljci odsekao i one oštećene listove koji su nastavlili rast (što sam ih pola otfikario makazama prilikom prvog FIM-a), a na drugoj sam ih ostavio jer su se fino razvili i fale im samo vrhovi. Dakle, prvi put sam očigledno debelo omašio. Evo kako je izgledala prva, pre seckanja: , a evo i posle: Na drugoj nisam seckao te listove sa strane. Pre: I posle: Sad više liči na TOP nego na FIM, ali jbg... Kako god, valjda će nešto krenuti iz ovih pupoljaka sa strane. Posle ovoga, vreme je bilo da ih malo rastegnem, jer kao što plastiq reče ovi listovi dole nemaju baš svetla. E sad, kako sam to odradio, valja li to čemu, pojma nemam... Samo sam gledao da ih malo raskrečim, a nakon par dana, dok se još malo razrastu, ću odraditi popravku. Nisam ništa spremio od opreme za vezivanje, tako da je to na kraju odrađeno sa nekim pertlama, kanapčićima i nešto malo žice. To je dakle sve privremeno, biće to sređeno vremenom. Evo kako to izgleda sad: Ako neko ima neki komentar ili savet, samo napred...
Ma tu sličicu sam naravno sto puta pregledao, kao i razne snimke na YT-u i ostalo, al' jbg, drugačije je malo kad čovek sam prvi put to radi... Sad je urađeno tako kako je, jbg. Čini mi se da će izrasti dve bočne grane, vide se kao neki zametci izdanaka, nakačiću fotke večeras. Mislim da nisam secnuo 80% već recimo 2/3 ili 3/4 max, a i pitanje je dal' je išta bilo "ukukuljeno" u tom pupoljku, nekako mi je tanko delovao. Možda da sam secnuo i one male listove što su se već razvili, mada mi je njih bilo žao... Inače, iz daljine biljke su juče izgledale ovako (21. dan od izbijanja na površinu), kao da su malo usporile:
Pa šta sad da radim, majka mu stara?! Dal' da ih opet recnem malo niže ili da ostavljam ovako? Uhhh... baš sam našao na prvom growu eksperimentisati sa FIM-om...
Pošto moje dve kraljice i pored sve torture izgledaju i dalje pristojno i ne pokazuju neke znake stresa, rešio sam da večeras pokušam FIM. Neću biti tu za vikend, a ne bih to više da odlažem, pa sam procenio da je sad pravo vreme. Nek' pregrme sav stres odjednom. Molio bih da mi neko sa iskustvom u FIM metodi da svoje stručno mišljenje o tome kako sam ovo obavio. Meni deluje ok, ali to naravno ništa ne znači. Možda je trebalo da ih recnem još niže? Evo kako je to obavljeno kod Stamene: A evo i kod Živane: Hvala unapred.
Istina. :thumb: Proverio sam. Vidim u svesci mi je zapisano, ali je dopisano kao da sam te i još neke informacije naknadno dodavao i sad nađem odakle je... http://www.growweedeasy.com/germinate#transplant-guide Jbg, računam, aj' da sakupim informacije sa raznih strana, biće bolje... al' eto, desi se nekad i neki zajeb.
E pa, kako sam ja sinoć presadio ove moje mučenice to ni najgorem neprijatelju ne bih poželeo. Ne zna se kome je bilo gore dal' njima ili meni... 'Ajde, ja sam moj stres nekako preživeo sinoć (i ublažio ga malo buksnicom:D), ali njima oporavak tek predstoji. Dakle, presađivanje nije baš proteklo onako kako sam zamišljao... Prvo, presađivao sam ih dan posle zalivanja (tako sam negde pročitao da treba), ali stičem utisak da je zemlja mogla biti još malo suvlja kako bi lakše ispala iz saksije. To naravno ne menja činjenicu da se koren upleo kroz rupice na dnu (što ja naravno nisam znao, dok nisam pokušao da prebacim Živanu. Sve se završilo sečenjem male saksije, raspadanjem zemlje na sve strane, čupanjem sitnih korenčića i uopšte gledano jednom velikom svinjarijom. Da bih izbegao identičan scenario sa Stamenom, odrezao sam nožem dno male saksije, isekao zidove i pokušao da prebacim ceo busen odjednom. Naravno, to mi nije pošlo za rukom. Sve se raspalo, opet je došlo do čupanja, gnječenja i čak još gore slike nego par minuta ranije.:( Šta reći... uzdam se u to što je za ovu sortu rečeno da je easy grow i što je generalno konoplja jedan poprilično otporan korov... Imam utisak kao da sam joj počupao pola listova... eto otprilike takav zaostatak u razvoju u narednom periodu očekujem. Pouke cele priče: 1) ne čekati da biljka navrši dve nedelje da bi bila presađena u velike saksije; 2) prilikom presađivanja sačekati da se zemlja malo osuši da bi bila kompaktnije; 3) možda čak za prvu fazu posle klijanja koristiti male kese kojima je lako manipulisati prilikom presađivanja. Evo kako Stamena i Živana izgledaju u svojim novim gajbama: Ako se ispostavi da ovo mučenje od sinoć nije ostavilo na njih neke veće posledice, spremio sam im malo HST-a za kraj nedelje...:makaze:
Hvala na savetima momci!:thumb: Što se tiče LST-a, sviđa mi se ta fora sa smeštanjem biljke sa strane, mada mislim da kod mene neće biti potrebe za tim jer će posude biti dosta velike, a ja ionako ne planiram da biljke držim predugo u vegetaciji i da pravim neke monstrume od njih. Mada, moguće je da ću ih sad na početku smestiti bliže jednu drugoj (tj malo sa strane u velikim saksijama) kako bi bolje hvatale svetlo (lampa mi se čini nekako kratka...). Koliko sam skontao iz čitanja, LST može ići na dva načina: vezivanje i otpuštanje jednog vrha (pa tako u krug po saksiji - plastiqov savet bi ovde bio primenjiv) ili da se raskreči na sve strane (tj svaki vrh koji se pojavi da se vezuje dok ne krene drugi). Moguće da ću na jednoj primeniti jedan, a na drugoj drugi metod, pa ću uporediti... Moram još malo da iščitam o tome i da pogledam neke fotke uspešnih treninga, pa ću se već odlučiti. Takođe, planirao sam i jedno toppiranje pre svega, pa sad ne znam kako se to može iskombinovati sa tim teranjem vrha u krug... verovatno nikako, tj verovatno može jedan vrh na jednu, a drugi na drugu stranu? Dalje...presađivanje se ipak nije odigralo po planu... Prvo je sa petka pomereno za nedelju, pa sa nedelje za danas, pa sam danas utvrdio da ipak 20 litara zemlje nije dovoljno da se napune dve saksije od 15l uz odnos zemlja : kokos : perlit 7:2:1. Ne znam kako je to moguće. Šta se tu sabija, gde se zapremina gubi, nemam pojma, uglavnom zemlju treba sutra dokupiti. Možda sam se zajebao u proračunu zapremine saksije, mada ne bih rekao... ipak je najosnovnija geometrija u pitanju. Kako god... Evo kako kraljice izgledaju večeras (12. dan): Takođe, stavio sam jednu policu za podlogu na kojoj će stajati saksije i time praktično pregradio box na pola, po visini. Ne znam da li zbog toga ili zbog toga što sam stavio ovaj pomoćni ventilator/grejalicu da duva preko krpe po biljkama tek temperatura je pala na 27 stepeni što je najbolja vrednost do sad. Nadam se samo da sad vazduh neće mnogo brzo sušiti dok rade lampe zbog toga što dva venta protoka od po 150m3/h izvlače vazduh iz prostora 0,3m3. Evo kako sad box izgleda: Počeću veš da sušim u boxu da bih vlagu regulisao...:D Sutra ću ih fotkati kad ih presadim u te džinovske saksije koje jedva staju jedna do druge u ovaj mali boxić.
Biće čupavo to sa stabilizovanjem vlage i temperature, ali isprobavam razne modele, pa će valjda nešto da upali. Vlaga mi jako varira, a skontao sam da ipak onaj vent što radi samo izvlačenje vazduha (ne ide na CT) mora non-stop da radi da mi vlaga ne bi išla na 80 koliko je recimo juče bila kad je lampa bila ugašena. A možda ću da uzmem i još jedan mehanički tajmer, pa da namestim neku šemu da malo radi - malo ne. Inače kraljice sad izgledaju ovako (ovo im je 9. dan otkad su izbile na površinu): Večeras idu u velike saksije. :)
E da... Zbog tog LST-a ću ipak ići sa saksijama, a ne sa kesama... lakše je.:)
Da, to je ta oprema, mada vent nije Dospelov sa protokom 280m3/h već neki Mak Trade od 150 m3/h, dakle skoro duplo slabiji... Problem sa temperaturom je i dalje prisutan, ali nakon prebacivanja venta unutra da izvlači vazduh primećen je napredak. Biljčice su podignute na 20ak cm, a temp je oko 32 stepena, vlaga oko 40% sa upaljenim lampama. Sa izgašenim 20 stepeni, a vlaga izađe i na 70 (tacnice sa vodom, čaša sa krpom, peškiri, sve je tu). Temp je merena na istom mestu, samo malo niže. Ne znam gde bih mogao da zbudžim termometar, pa da to bude u visini vrhova, a opet ne direkt ispod lampe.:confused: Videću još malo da probam da snizim temp, a time i razliku između min i max vrednosti. Dodatni ventilator (grejalicu) koji sam ubacio da duva preko mokrog peškira je dosta slabašan, ali se pokazao ok za spuštanje temperature kada duva preko biljaka, ispod CT-a. To nažalost nisam mogao da iskoristim jer su se biljke pod sopstvenom težinom već počele kriviti i to je u toku dana (čak i bez tog venta) ispalo ovako: Stipe me je savetovao da biljke presadim odmah i kad je to rekao verovatno je čovek stvarno mislio odmah, a ne za dva dana. Elem, kako u subotu nisam bio tu u vreme dok je biljkama mrak (a kako sam skontao sva ta čuda što biljku stresiraju treba raditi po mraku - ovo ne znam je li true or false) odložio sam to za danas. E pa danas su one već pustile drugi set listova i generalno su izgledale dosta fino osim što su totalno polegle i onako esoidno se iskrivile, sa listovima fino upravljenim na gore. Naravno, kako je nedelja, radnja u kojoj sam planirao uzeti saksije nije radila, pa sam rešio da odradim prvu pomoć te sam ih presadio u saksije od litar koje sam imao pri ruci. Dakle, savete nisam baš poslušao kako treba, valjda mi se to neće obiti o glavu... xD Evo kako Stamena i Živana (danas su dobile imena) izgledaju u svojim novim saksijama: Ima tu još malo prostora da se naspe zemlje, ali sam ostavio da bi se listovi lepo uspravili, da ne dodiruju vlažnu zemlju... Naravno, kao što je Stipe i rekao spuštene su gotovo na samo dno ovih posuda tako da ih uskoro čeka još jedna selidba. Tu sad htedoh pitati za te kese što Gagiba pominje... Kako se one pokazuju za flush i uopšte za manevrisanje i premeštanje? Ne deluju mi ne znam kako sigurno. Zgodno je što bih mogao da ih oblikujem u kockast oblik i tako bolje uklopim biljke jednu do druge, mada ako nisu sigurne, jbg, uzeću kockaste plastične saksije... jesu malo skuplje, al' su zato u nekim baš kul bojama. :) Što se tiče zalivanja, sad bi se verovatno već trebalo preći na onaj ređi režim? Ja sam ih danas zalio posle presađivanja i ne bih to dirao do utorka, pa ću tad videti jesu li sve popile.
Sad videh da sam gore napravio grešku u opisu funkcije prvog venta (a ne mogu da izvalim neku edit opciju ako je uopšte moguća za stare postove)... Dakle, prvi samo izvlači vazduh iz boxa, a drugi uvlači vazduh spolja, tera ga kroz CT preko lampe i dalje napolje.... Ok. Ako sam dobro razumeo, predlog je da vent koji mi služi za hlađenje CT ubacim u box da izvlači vazduh iz boxa, tera preko CT-a, kroz crevo i napolje. A šta sa drugim ventom? Da ga ostavim da samo onako vuče vazduh na drugi izlaz? Rekao bih da to može tako da radi dok ne krene cvetanje, ako bude morao filter posle, moraće sve na jedan izlaz... Doduše, dok to krene i zima će polako stići, pa neće ni biti ovih problema... Hvala za savet. Sutra to sređujem.