Došlo je dugo očekivano vrijeme da i ja otvorim dnevnik svog prvog (pravog) growa. :b_bow: Osnovne informacije o strainu: Easy Ryder (Lowryder #2 x AK47)This is an f1 cross between a Lowryder #2 and an automatic AK47 in which the two parents strongly exhibit their best genetic traits: high resin production, the fruity aroma (of a carefully selected Lowryder #2 phenotype), and the size and branching of the AK47 automatic. This poly-hybrid is fully auto-flowering and matures in 70-75 days from germination, reaching optimal size if given enough light (intensity and time). The best conditions are 20 hours of light and 4 of dark during the entire cycle. Outdoors the best time is may-august, but it's easy to do multiple cycles per season, until November. Genetics: Automatic AK47 x Lowryder #2 Type: Autoflowering hybrid Harvest Date: 9 weeks from seed Flowering Period: 6+ weeks Height: 40-70 cm Characteristics: Large yielding feminized autoflowering strain. Odlučila sam počet sa samo 2 biljke, iako bi ih lako moglo stati 4 ili 5, ali želim se osigurati ukoliko nešto pođe po krivu. (Neki će reći da je to traćenje struje i prostora u boxu, ali eto, moj izbor) Moj setup: Box Dimenzije: V=80 Š=60 D=50 Zidovi: obloženi reflektirajućom stranom celofana za zamatanje (slike boxa imate ovdje) Ventilacija: sve PC ventovi 8 cm, 2 za ulaz, 3 za izlaz (vidjet ćemo kojim režimom će ih biti potrebno palit/gasit i na kojoj voltaži za održavaja temperature i vlage) + 2 venta unutra za vjetar po biljkama i 1 vent ispod HPS-a za otpuhivanje direktne topline Svijetlo: 150 W HPS Posude 2 komada običnih plastičnih tegli četvrtastog oblika, zapremnine 6 litara, dimenzije V=20 Š=22 D=22 Zemlja Compo Sana za sobno i balkonsko cvijeće, s perlitom pH 5,5-6,5 N = 200-450 mg/l P = 200-400 mg/l K = 200-400 mg/l Perlit 3% Voda Kod mene voda iz pipe ima pH 7,5 (mjereno s onim kapima za akvarij) - pretpostavljam da ju mogu snizit na nekih 6 - 6,5 s llimunom; razmišljam i o donošenju
Update ---sušenje gotovo, CURING in progress--- Grančice su sve "krc, krc", vrijeme je za stavit biljke na curing, pa evo kako to izgleda: U lijevoj velikoj tegli Biljana, u desnoj Flowerka. Biljana 15 grama suhog, Flowerka 17 (Vjeverice, znači ukupno je to 32g :icon_mrgreen: ) ..ja super zadovoljna. U malim teglicama su trimmovi, čekaju da postanu hash kad nađem vremena i izaberem metodu. Eto, tako se i ovaj grow zaključio, a dnevnik ćemo yaključat nakon smoke reporta koji će doći na red jednog od narednih dana. :wave:
57 + 54 je bilo 111 kad sam ja išla u školu. :) Što se vejpanja mokrog tiče, loše. Nema efekta skoro pa nikakvog...vjerojatno zato jer udišeš puno vodene pare...a to ne može bit dobro.
Sušim u boxu, CT i lampu sam skinula, a ventilatore ostavila. Tri PC venta za ispuh mi rade na 12 V i unutra u boxu dva na 5 V (ali ne pušu direktno nego dole) te jedan za upuh. Dosta je velika vlaga u zraku ovih dana preko 60%, evo sada je konkretno 68. Dosta zeznuta stvar jer ovo MORA bit suho za par dana i box uklonjen. Dobro da pitaš za sljedeći grow :) Planovi su takvi da sad neko vrijeme (mjesec-dva) neće biti nikakvih growerskih aktivnosti, a nakon toga planiram napraviti novi box i to stealth ormar. Nije da je u ovom growu bilo izravnih opasnosti za otkrivanje boxa, ali nekako me uvijek prala neka sitna zabrinutost svaki puta kad me nije bilo doma i to mi se više neda proživljavat. Planiram napravit ormar da bude sve tip-top, "apoteka", sa filterima, light trapovima, ma sve što treba da izvana ne izgleda kao ništa drugo nego obični ormar.
Update 14.06. - 71. dan -----HARVEST DAY----- :prof10: Nakon 2 dana šokiranja u mraku biljčice su dobile svjetlo dana samo da bi završile pod škarama. Vjerujem da im to nije bilo ugodno iskustvo, ali šta se može. Evo kako je to izgledalo, u slikama. Ovo su biljke prije trimminga. Po listovima se vidi da bi imale još dovoljno hrane minimum za 2 tjedna života, posebice Biljana (lijevo) koju sam duže i gnojila. Na dan harvesta bilo je vrlo, vrlo malo smeđih trihoma, ali većina je bila mliječnih. Sam proces trimanja bio je očekivano opipljiv i dugotrajan, evo kako je to izgledalo. Na prvoj je slici Biljana, na drugoj je Flowerka. Glavni vrhovi su skroz desno. Na slikama se pokraj škara vidi kuglica smole ostrugana sa prstiju/škara :) Na trećoj slici je kompletan urod. Što se vage tiče, Biljana je nakon trimanja imala 54 grama, a Flowerka 57. Znači tu su negdje što se količine tiče, jedna je možda malo bolje otrimana od druge. Vidjet ćemo još kolko će bit suhog, ali ja sam zadovoljna ma kolko god da bude. S obzirom da mi je prvi grow zapravo sam i više nego zadovoljna. Dalje vidimo ostatke trimanja, veće lišče stavila sam na jednu hrpu, a "sugar" trimove na drugu. Još se nisam odlučila za metodu kojom ću praviti hash, vidjet ću koliko će toga biti kad se posuši. Nekako mi se čini da je količinski premalo trimova za bilo koju metodu osim otapanja u alkoholu. Evo i dvije makro fotke...sad tek kad gledam povećane fotke vidim da sam možda ostavila previše neotrimanog lišća...no biti će OK, ionako neću pušit nego vaporizirat. E sad da spomenem ono iznenađenje koje sam najavila neki dan. Sasvim sam ostala zapanjena kada sam vidjela ovo: Iako su obje biljke pune praznih (false) seed-podova, pronašla sam ukupno 5 sjemenki! Izgleda da je jedna (ili možda obje) od mojih ljepotica bila hermić, iako ja nisam nigdje primjetila muške cvjetove tokom cijelog growa. Stavljala sam i stvarno puno slika u updateovima i nitko na forumu također nije ništa primjetio. Ja sad niti nakon trimanja nemam pojma gdje su bili ti muški cvjetovi, niti sam primjetila ikakav polen za vrijeme growa. :icon_eek: E sad s obzirom da u bezgrešno začeće ne vjerujem, jedino objašnjenje je da su moje ljepotice bile dobro skriveni hermići, ili se netko ušuljao kad me nije bilo doma i oprašio mi grow! :icon_lol: Kad je već moralo doći do toga, nadam se da su se bar oprašile međusobno pa da možda i bude nešto iz tih sjemenki jer ne vjerujem da će bit nešto od genetike biljke koja je sama sebe oprašila. Usporedivši ih sa sjemenkama Easy Rydera koje su mi ostale, sasvim drugačije izgledaju, sitnije su i tamnije. Evo za usporedbu fotke, na desnoj strani svake slike su sjemnke iz seed banka (3 kom), a na lijevoj moje (5 kom). Vjerovatno ih se krije još negdje u otrimanim budovima, vidjet ćemo kad se posuše. Društvo moje, to bi bilo to što se ovog growa tiče. Velika H V A L A svima koji su mi tokom ovih tri mjeseci pružili podršku i pomogli u growanju. Stvarno ste bili super i drago mi je da sam podijelila iskustvo svog prvog growa sa vama. Naravno, kroz neko vrijeme uslijediti će i smoke (tj. vape) report, ali tek nakon dobrog kjuranja.
Napušeni, daj povuci koji dim, možda se iskuliraš. Da si pročitao moj zadnji post, vidio bi da slike stižu. Pretjeruješ. Anyway, slike & harvest update samo što nisu, samo da skuham kavu.
Hvala Canna na ovako opsežnom postu i tebi weed za video. Još ću vidjeti za koju ću se metodu odlučiti kada se trimovi posuše. Sada sam preumorna da bih pisala bilo što, bio je naporan dan. Uglavnom trimanje je gotovo, boks je postao sušara. Slikice će sutra, a imala sam i jedno zaista neočekivano iznenađenje, no o tome svemu više sutra . pozdrav ekipi i goodnight :snooze:
Još jednom hvala na podršci, a što se trimanja tiče, danas su skinute i biti će one-man (ili da bolje kažem woman) trimming party malo kasnije večeras :prof10: Od trimova planiram napraviti haš, ali nisam sigurna koju bi metodu bilo najbolje koristiti s obzirom da neću imati veliku količinu otrimovanog. Prijedlozi? :icon_question: Metoda s otapanjem u alkoholu i isparavanjem mi se čini nekako najviše ok kad se radi s malim količinama. Nadam se i ja da neće biti "loš trimming" pa što god to značilo ...bacam se na čitanje :read:
Hvala svima, stay tuned :icon_mrgreen: U idućoj epizodi - harvest :ludak
Update 12.06. - 69. dan Prvi dan od dva dana mraka. Dakle, ipak sam odlučila malo šokirati biljčice i staviti ih zadnja dva dana u mrak, najviše se vodeći za argumentom o prelasku nutrijenata u korijen za vrijeme mraka, te onom o prestanku proizvodnje klorofila. Sreća, uspjela sam produžit grow duže od planiranog, tako da će na kraju ispasti 71. dan, što je taman u okviru preporučenog. Mislim da bi biljke komotno mogle "zreliti" još 10-15 dana, ali na žalost moram završiti grow i sušenje čim prije. Većina je trihoma mliječna, tu i tamo se nađe koji smeđi, ali ostalo je još i prozirnih. Zadnji put su zalijane prije 5 dana većom količinom vode (ajmo reć mini-flush) te kad se to iscjedilo još sa otopinom melase. Evo par slikica netom prije gašenja svijetla. Nadam se da nisu sad previše zbunjene :)
"A dark period before harvest is good for insuring there is less food and sugars in your plant. During the dark period, any food stored in the plant is sent down into the roots so chopping in the dark should improve taste and make for a shorter curing process."
Vjerojatno se ne razloži skroz, ali se prestane proizvodit ta dva zadnja dana jer nema svjetlosti.
Meni ovo za klorofil zvuči najlogičnija teorija pa mislim da ću ipak to napravit. Vjeverice, ne razumijem na što si točno ovo komentirao?
Update 05.06. - 62. dan Evo par slikica pod jačim povećanjem, dosta su loše slike, ali mislim da se može razabrati dovoljno da se vidi da je još dosta trihoma prozirnih i ni jedan smeđi, mada voljela bih čuti i vaše viđenje :) Zalijane su prije 2 dana s malo više vode (ajmo reć neki mini-flush) i t otopinom melase pa da vidimo hoće li to imati kakav efekt. Mislim da ću ih za dva dana još jednom zalijat isto s više vode i melasom i onda više neće dobit vode, a probat ću ih držat bar još do 15.6. (mada sam planirala max. do 10., ali izgleda da ću moći i duže) ...znači to bi im ukupno bilo 72 dana - što će biti, nadam se, stvarno dovoljno. edit: razmišljam još oko onih 2 dana mraka, koja su vaša iskustva/preporuke, jeste li stvarno primjetili neku razliku?
Evo bolje od ovog bez stalka i boljeg fotića stvarno ne mogu: Meni se čini dok ovo još malo zumiram da vidim dosta mliječnih, opet možda je samo loša fotka u pitanju.
Vjerujem da su false seed pods s obzirom da hermić nije, a oprašiti nisam imala s čim :) Baš sam se pitala hoće li netko primjetiti jer ni sama nemam pojma šta je. Evo onda visoka reza od istih fotki, ako pomaže za trihome. Slikala jesam makro, ali nemam stalak pa nije baš najoštrije. Inače, baš mi je teško palo što sad moram ovako ograničeno završit, ne bih htjela zeznut sad u zadnjem stadiju nakon svega, nadam se da će se uspjet posušit kako treba nakon nekih 7 dana od harvesta, jer ne znam hoću li nakon toga više moći sušiti. edit: idem sad probat napravit još jednu malo bolju makro fotku.
Evo pokušaj slikanja preko povećala pa sad recite. Ja osobno ne mogu razabrati koliko i da li uopće ima mutnih. Što se "isplativosti" tiče, Vjeverice, da dobijem i 5 grama meni je isplativo jer ovaj grow je prvenstveno bio za stjecanje iskustva, da naučim neke stvari, da vidim kak to sve funkcionira. Uopće mi sad nije bitno jel dobijem 20 grama ili pola kile. Ne potrošim ja 100 g u 2 dana kao ti ;) Troškove nisam računala, jeftino nije bilo, to znam 100%, ali pravo iskustvo nema cijenu. A tek prvi vlastiti dim - neprocjenjivo! (za sve ostalo tu je MasterCard, zar ne?) Stavila sam i jedan manji vrhić pod škare pa ćemo vidjet: Drage volje bih ja to držala još 3 tjedna, ali morat ću ih skidat za desetak dana zbog nekih okolnosti, još se nadam da će se stići pravo posušiti prije tih "okolnosti".
Hvala ekipo na komentarima, pokušat ću ih danas za sat vremena (čim se naspavaju) poslikati preko lupe pa ćemo vidjeti da li će se išta moći razabrati.
Nisam još, ali morat ću (ako ne prije) tamo za 10-ak dana. S obzirom da nemam mikroskop teško mi je reći koliko su mutni trihomi :(
Update 31.05. - 57. dan Tu sam društvo, nemajte straha :) ..u svakom slučaju trebam savjet! Meni ove moje biljozice izgledaju kao da bi ih svakog časa trebalo cap-cap, iako bi prema proizvođaču trebale rasti još 2 tjedna, tj oko 75 dana. Evo slikice pa recite šta vi mislite? Danas su zalijane bez gnojiva, i to ne preobilato u slučaju da se stignu još ožeđati ako ću ih trebati skoro ubrati. U svakom slučaju trebat će ići dolje za 10-ak dana najkasnije jer zbog nekih okolnosti moram čim prije završit grow. Što mislite da li je spremna za skidanje?
To sam i ja pomislila i palo mi je na pamet - kad bih recimo mogla nekako prepoznat koja biljka više vuče genetiku indice, a koja sative... i onda recimo ostavit ovu dominantnu indicu duže, a dominantnu sativu kraće pa da imam dva različita high-a tj. jedan više stoney, a drugi više high... E sad, možda sam zabrijala, ali zvuči mi ispravno tako nešto. ?? edit: osim toga, Flowerka izgleda ful zdravo, tamnozeleno, nisam ju gnojila uopće već treće zalijevanje, dok Biljani - osim što je mršava i rahitična - žute listovi i dalje i jednostavno kao da ne reagira na gnojivo (danas je dobila pola doze 2. put za redom)
Mali update 23.05. - 49. dan (da ne bude baš 50.) Samo usporedba glavnih vrhova moje dvije biljčice. Flowerka se stvarno odlično popunila, Biljana mi je nekako cijela mršava. Inače, kristalići se sad dobro vide i golim okom :bale Biljana: Flowerka:
Mali photo update 20.05. - 46. dan Od klijanja je prošlo 46 dana, evo par slikica danas nakon zalijevanja. Pojavili su se lagano i crvenkasto-smeđi pistili kod Biljane, ali se njeni listovi i dalje suše, danas je pognojena sa pola doze te sam joj na površinu zemlje stavila "pokrivač" od suhih kopriva, možda se nacijedi nešto dušika :icon_mrgreen: ...kad sam već ograničena prostorom za pravljenje organskog gnojiva od kopriva. Flowerka je zalijana bez gnojiva, više nema kandžice, ali nekako mi se čini da joj gnojenje ipak nebi prijalo - izgleda dovoljno zdravo i tamnozeleno. Na nekim listovima su se pojavile neke točkice, prema onome što sam čitala po forumu ovo izgleda kao nedostatak kalcija?
^^:dada ...eto sve je to dio nepredvidivog nam života
Hvala društvo, eto vjerujem da će sve na kraju biti ok, a dima će biti svakako :) Samo trebam sad oprezno dalje s gnojivom, možda ću u idućem zaljevanju (koje će biti za 3 dana - zaboravila sam napomenut da su puno žednije sad) pognojit samo Biljanu, ali Flowerku ću preskočit zbog kandžica.
Update 16.05. - 42. dan Situacija se kod mene malo okrenula, što se razlike u razvoju između mojih biljčica tiče. Flowerka, koja je do sada uvijek zaostajala, je definitivno puno bolje napredovala od Biljane. Također, Flowerka je od prošlog updatea prestala sa žutim listovima i počela baš lijepo debljati cvijetove, dok je Biljana nastavila trend i izgubila još dva lista, a žutilo i dalje ide prema gore :( ... nije mi jasno u čemu je razlika jer biljke imaju i dalje jednak tretman. Na slikama se dobro vidi koliko je Biljanin glavni vrh puno slabije razvijen od Flowerkinog. Danas je zalijevanje odrađeno bez gnojiva, s obzirom da sam prošla tri zaljevanja imala 3 puta za redom (dva puta Guano gnojivom sa upitnim rokom trajanja i zadnji puta sa crvenom Plantellom). Flowerka je čak dobila sitne kandžice tako da mislim da njoj definitivno ne fali ništa. Biljana i dalje odbacuje listove i već ih je izgubila 4 ili 5 setova. Uglavnom, slike govore više od mojih laprdanja: Biljana: Flowerka: Zajedničke: Evo, kao što sam napisala, nije mi baš sasvim jasno odakle ova razlika s obzirom da biljke imaju isti tretman. Moguće je da ću ih morati držati još i mjesec dana, a bojim se da Biljana neće tako dugo izdržati :(
Naišla sam na jedan zgodan tekst o uzgoju automatika i odlučila ga prevesti i staviti ovdje, možda pomogne nekome za generalne smjernice uzgoajanja automatika. Autor ovog teksta tvrdi da ima mnogo iskustva s automaticima te da se ovakav ritam uzgoja pokazao kao najučinkovitiji. Mislim da bi svakom početniku ovaj tekst poslužio kao dobar vodič. Sudeći po tekstu, glavna stvar koju sam zeznula je ta da sam nutrijente počela davati prekasno (uostalom, isto su mi i savjetovali ljudi tu na forumu), te je trebalo davati nutrijente za rast sve do 7. ili čak 8. tjedna, a tek onda za cvjetanje. Uglavnom, ne znam da li je ovaj tekst "točan", ali evo ga tu, pa nek se jave iskusni groweri i kažu da li ovo ima smisla smatrati dobrim vodičem: Životni ciklus autoflower kanabisa Tjedan 1. - 3. Kad biljke izniknu iz zemlje nalaze se u stadiju sadnica i prvo imaju „lažne“ listove - kotiledone. Prvi set listova koji se pojavi ima samo jedno „pero“, dok idući set može imati jedno ili tri. Kad se drugi set pojavi rast će se početi ubrzavati jer će novi listovi davati sve veću mogućnost fotosinteze. Taj proces se nastavlja – što je više listova to će rast biti brži. Ovisno o vrsti zemlje koja se koristi, mogu se upotrijebiti blaga gnojiva za vegetaciju prvi puta u drugom tjednu rasta. U trećem tjednu većina automatika će pokazati spol – muške biljke će početi proizvoditi „jaja“ za pelud, a ženke će pokazati pistile. Tjedan 4. - 6. Biljke sada ulaze u fazu predcvjetanja. Ovo je vrijeme kada bi trebale pokazati erksplozivan rast, često i oko 2,5 cm vertikalnog rasta dnevno. U ovo vrijeme dogotiti će se većina vertikalnog rasta. Mnogi ljudi ovdje pogreše što prestaju davati nutrijente za rast i počnu davati za cvjetanje, jer pretpostave da je vrijeme za to zbog pojave pistila. To nije točno! Ako se u ovo vrijeme daju nutrijenti za cvjetanje vertikalni rast će stati i biljka će sve iskoristiti za rast cvijetova. Ako želite da vam biljke ostanu niskog rasta ili želite da ranije budu gotove, onda bi svakako trebali u ovom vremenu zamijeniti nutrijente za rast s onima za cvjetanje. Ali ako želite izvući što je više moguće od biljaka, nastavite im davati nutrijente za vegetaciju sve dok ne vidite da je vertikalni rast usporio i prestao. Ovisno o strainu, to će se dogoditi negdje u 5. ili 6. tjednu. Tjedan 7. - 9. Do sada vertikalni rast prestaje i već ste trebali promijeniti nutrijente, tj. prestati s vegetativnim i početi davati nutrijente za cvjetanje. Cvjetovi će se početi popunjavati i dobivati na težini, postajati zbijeni. Pistili će mijenjati boju iz bijele u smeđu, narančastu, crvenu i sl. Do sada bi biljke trebale razviti i prilično jak miris. Prema kraju ove faze veliki primarni i manji sekundarni listovi će početi žutjeti. To je znak da se biljka približava kraju života. Tjedan 10. – 11. U ovo vrijeme nutrijente treba prestati davati i treba zalijevati samo sa običnom pH reguliranom vodom kako bi se nutrijenti flushali iz zemlje, što izmeđuostalog poboljšava okus biljke za konzumaciju. Žutilo listova će se nastaviti jer će biljka iz njih crpiti energiju. S vremenom će se posušiti i otpasti. Sada će već i mali listovi koji izlaze iz budova početi žutjeti. Sada znamo da je vrijeme za harvest. Mnogi ljudi uzimaju u obzir naputke proizvođača sjemena koji govore da automatici završe za 8 – 9 tjedana pa smatraju da je 11 tjedana predugo. Takve tvrdnje proizvođača znaju zavarati. Ako počnete davati nutrijente za cvjetanje u 3. ili 4. tjednu onda bi biljke mogle završiti u vrijeme kako proizvođači navode, ali u tom slučaju nećete iskoristiti puni potencijal biljaka, biti će manje i dati će manje uroda. Naravno, uvijek ima varijacija u rastu, ovisno o strainu, okolišu, nutrijentima, zemlji i ostalim uvjetima, ali ovo je generalni vodič koji bi trebao dati ideju kako najbolje uzgojiti autoflower kanabis.
Tako je Maki druže, htjela sam čim manje kemije.... ali eto, ne može uvijek sve 100% po planu... Za ispiranje ćemo se čuti još što, kada i koliko :icon_mrgreen:
Ma nije da je štednja nego je moja uporna greška što vjerujem u poštenost ljudi dok je svima na prvom mjestu samo zarada. Ja sam vjerovala da je gnojivo OK jer nema naznačen rok trajanja.
Update 10.05. - 36. dan S obzirom da se stanje nije popravilo zaključila sam da ovo gnojivo koje koristim nema efekta, tj. da mu je vjerovatno ipak prošao rok trajanja nakon 6 godina (na većini gnojiva koje sam danas gledala u dućanu piše rok trajanja 5 godina) - dakle, kupila sam danas crvenu Plantelu i dala biljčicama pola doze. Voda je promijenila boju u bijelu, nadam se da je to normalno, sa onim Compo gnojivom nije mijenjala boju. Sve u svemu, nadam se da će se stanje stabilizirati prije nego počne utjecati na cvjetove.
Pa ok, izgleda da se svi ipak kužimo i da mislimo isto.
Ljudi, ja ne znam gdje je zapelo, tj. tko si je što krivo protumačio, ali ovo je grow report i svačiji su komentari dobrodošli. Tko još radi dnevnik radi slika? Zar bih onda slike bile od bolesnih listova? Normalno da ne mogu poslušati svaki savjet jer onda bi svega i svačega napravila. Zapravo, iznimno mi je drago da se javljate i da mogu čuti različita mišljenja, pogotovo ako dolaze iz iskustva. Eto, nadam se da smo to razjasnili. edit: i nije mi jasno što svima toliko smeta broj stranica...pa nebi ih bilo toliko da nismo imali o čemu raspravljat... :icon_rolleyes:
@njrnjava - a šta nije to datum proizvodnje? edit: my bad, vidim sad 06.01.12 - 06.01.17, znači 5 godina... ma gle, ovo gnojivo koje sam ja kupila ne bi smjeli prodavat nakon isteka roka (uostalom, kao i što ništa drugo se nesmije prodavat nakon isteka). s obzirom da rok nije naveden smjeli su ga prodat, ali su stavili na sniženje jer je dugo stajalo i valjda nitko nije htio kupit to gnojivo pored hrpe jeftine plantele.
@ Nixa, ništa ja ne odbijam, samo skupljam savjete i učim edit: ...a što misliš kako je tek meni :icon_lol: A šta sad onda da dižem pH sa sodom, jer mi ga gnojivo spušta na 6 - 6.5 ...? :D
Na žalost ne mogu tako precizno mjeriti s kapima. Koliko bi trebao biti pH vode koja je iscurila? savjeti su do sad uvijek bili zalijevati za vodom koja ima pH 6 - 6.5, i tako sam i uradila. Očigledno zemlja ima dosta niski pH... (na pakiranju je navedeno 5.5 - 6.5) edit: Misliš da uzmem gnojivo za vegetaciju tokom cvjetanja.. hm ok, ipak je ovo automatik pa možda ne bi škodilo. Sad sam već 2 puta za redom gnojila pa mislim da ipak moram čekati...
pH vode prije zaljevanja je između 6 - 6,5. Mjerila sam i pH vode koja je iscurila, ona je nešto kiselija, vuče prema 5. edit: ne vidim niti ja potrebu za flushanjem.
Hmmm, ne znam...pričekat ću sad par dana da vidim da li se što popravlja, dobile su dva puta po pola doze gnojiva u zadnjih tjedan dana.. ako neće biti promjene na bolje, probat ću s nekim gnojivom novijeg datuma. Inače, što se tiče "crpljenja energije" prije bih rekla da biljka crpi te listove, tj gornji listovi uzimaju nutrijente iz doljnjih, pa zato bi ih ostavila nek ih skroz iscrpi.
Ne piše nigdje rok upotrebe, iz toga bi se dalo zaključiti da je neograničen. Piše datum proizvodnje, 2006. godina :-/
Update 07.05. - 33. dan Stvarno se nadam da u ovom gnojivu ima dovoljno nutrijenata, bez obzira što je staro 6 godina. Danas je bilo vrijeme za zaljevanje pa sam im puknula još pola doze, i sad ih neću gnojit idućih 2 puta. Još jedan set listova mi se skroz posušio, ovo mi je već postalo opterećenje, to je treći set, a četvrti set već počinje žutjeti :( ...i par slikica da ne bude sve tako sivo (tj. žuto :icon_mrgreen:): Gdje ste, znalci? :tuzan
Ok, znači moguće je da se kod mene radi o nedostatku (ili blokiranju) nutrijenata i da će se proširiti dalje? Kali, mislim da si baš ti reko u nekom postu da imaš isto gnojivo i da ti užasno smrdi. Moje ne smrdi skoro ništa, jel moguće da je "ishlapilo" s obzirom da je godina proizvodnje 2006? Nije naveden nikakav rok trajanja, a kupila sam ga na sniženju (valjda je dugo stajalo pa su ga snizili jer nitko nije kupovao).
"kao" čisti korijen :icon_mrgreen: ...pa ne znam, eventualno bi probala da dobijem neke znakove da korijen nije u redu... Jedno pitanjce, za one koji su imali problema s blokiranjem nutrijenata,, da li se u slučaju blokiranja listovi na cijeloj biljci mijenjaju istovremeno, ili krenu odozdo prema gore?
Sa hidrogenom? :signs053: Neuka sam po tom pitanju, čemu hidrogen? Jel to ono što ide u boju za kosu? :icon_lol: Btw, riknuo mi ovlaživač danas i dođe mi da namlatim onog ko mi ga je prodo, ali kupila sam ga prek neta pa nemam koga namlatit. Sreća pod garancijom je, nadam se da biljke neće osjetit veliku razliku dok ne dođe s popravka, iako mi je vlaga sad na 35%, a držala sam ju oko 50.
Ma nema prevelike brige ako se ovo s listovima ne počne širit na vrhove. Ne znam dal da im puknem cijelu dozu gnojiva u idućem zalijevanju, ili da nastavim sa pola... ili da uopće preskočim i dajem joj pola doze svako drugo zalijevanje? Prema proizvođaču sjemena trebalo bi furat 70-75 dana od germinacije, znači prema tome još malo i na pola puta.
Update 06.05. - 32. dan Čini se da su biljke odlučile skroz odbaciti prva 2 seta listova. Iz početka se nisam brinula, ali moram priznati malo me zabrinulo kad sam vidjela da je i treći set listova počeo žutiti i sušiti se, kao da nema dovoljno vode :icon_eek: .. ostatak biljke izgleda sasvim zdravo, jedino su ti listovi sasvim "odlepili" :icon_mrgreen: Uglavnom, odrezala sam Biljani prvi i drugi set listova jer su se sasvim posušili, znači ukupno 4 lista. Na slikama se vide ostali listovi koji žute i suše se: Biljana: Kao što vidite u globalu ona izgleda OK: Flowerka ima i neke fleke na tim listovima: U globalu i ona je OK: Zajedno i dalje čine lijepu šumicu: Evo i poneki lijepi prizor za kraj: Zadnji put su zalijevane prije 4 dana i to svaka sa pola doze gnojiva, pola litre vode svaka. Ne čini mii se kao da traže više vode, iako me sad sve više brine kako ovi listovi izgledaju posušeno. Savjeti?
Hvala društvo, eto malo sam zauzeta ovih dana pa me nema baš na forumu, ali biljke su uvijek na oku, dobivanju pažnju i tako to...mislim da su zadovoljne :)
Update 03.05. - 29. dan Vrijeme je za novi update! Danas su biljčice prvi put pognojene i to sa 1/2 doze gnojiva (gnojivo opisano u prethodnom updateu). U zadnjih dan-dva najstariji setovi listova zu počeli žutjeti i sušiti se, to mi je bio znak da je definitivno vrijeme za malo prihraniti zemlju. Oni blijedi vrhovi su i dalje pristuni i izgleda da ne upućuju na ništa "ozbiljno". Osim toga biljke mi izgledaju sasvim zdravo pa me ovi žuti donji listovi previše i ne zamaraju, vjerovatno je Biljana iz njih počela crpiti hranjive tvari jer je u zemlji ponestalo. Flowerka zaostaje oko 2 dana, kao i obično, pa tako i za žutilom listova. Uostalom, procjenite sami, a svaki savjet je dobrodošao, kao i uvijek: evo spornih listova: ...i malo atmosfere u boxu: ..te buduće hedovine za kraj: :ludak
Ma sve lagano bez panike sam, samo pokušavam dokučiti u čemu je problem. Biljkama obično treba i do 2 tjedna da se oporave od pregnojavanja, a 2 tjedna je skoro 1/4 životnog ciklusa automatika i zato je bolje biti oprezan ;)
Eto, upravo mi to nije jasno, u svakoj literaturi koju sam našla ovo su znakovi pregnojavanja, tj. viška nutrijenata. Čak sam naišla na sličan problem na jednom stranom forumu, gdje piše da je moguće da zemlja ima u sebi previše nutrijenata od početka, znači i bez gnojenja. Automatici posebice trebaju manje nutrijenata, što je određeno njihovim ruderalis genima, evo jedan zanimljiv tekst: cannabis and nutrients | Autoflowering cannabis Mislim da ću ipak malo pričekati s gnojenjem jer će se biljka puno teže oporaviti od pregnojavanja nego od "gladi", pogotovo autoflower.
Update 28.04. - 24. dan Žutilo na Biljaninim vrhovima se pojačalo, evo slika: (slike su loše i slikane na brzinu, ali sve što se treba vidjeti se vidi manje-više) Inače Biljana u globalu izgleda OK: Flowerka danas nije dobila fotosešn, ali čini mi se da je i jedan njezin vrh lagano poćeo blijediti. Dosta sam istraživala i u većini slučajeva žutilo vrhova se povezuje s prehranjivanjem. To kreće s blijedozelenim vrhovima i razvija se prema žutome, baš kao kod mene. Evo jedne zanimljive tablice za sve growere: (izvor: Weed Farmer's Marijuana Seeds, Cannabis Growing: Cannabis Groww guides!) Ja još uvijek nisam gnojila i zato mi nije jasno kako bi moglo doći do prehranjivanja, osim ako je zemlja prebogata - ali u tom slučaju bi valjda već i prije pokazala te znakove. Ipak, prema ovoj tablici ( i brojnim izvorima koje sam proučila ) jedino upućuje na pregnojavanje :signs053: Ipak, pripremila sam se za gnojenje i danas kupila ovo gnojivo: Radi se o Compo Guano organskom mineralnom gnojivu za cvijeće, (N:P:K = 4:5:6). Ipak, neću gnojiti dok ne budem na čisto što ovi blijedo-zeleno-žuti vrhovi zapravo znače.
Hvala Zlo, ići ću sutra malo u shopping :icon_lol: @Mar1o ne vjerujem da se moje biljke pale na taj fetiš pa ću to ovaj puta zaobići :rofl: ..šalu na stranu, urin ima previše toksina i preveliku koncentraciju amonijaka.
Čitala sam sve i svašta danas i došla do zaključka da neću gnojiti ako se ovo žutilo ne počne širiti na ostatak lista. Prema nekim izvorima moguće je da zemlja još uvijek obiluje nutrijentima, a vrhovi novih listova požute zapravo zbog VIŠKA nutrijenata, s obzirom da biljka raste brzo te se u tom slučaju vrate na normalnu zelenu boju u roku par dana... evo vidjet ćemo razvoj situacije, a za svaki slučaj imati ću i neko bloom gnojivo u pripremi.