Pozdrav svima ! Odlučio se i ja konačno, ničim isprovociran, pokrenuti svoj prvi grow. Sjeme je stavljeno na klijanje 19.10.2021. Boks je sklepan od otpadnog ambalažnog drveta, obložen tvrdim stiroporom i alu folijom iznutra. Za rasvjetu koristim phillipsove LED žarulje 2700K 13W sa odrezanim balonima (pretposljednja slika). Na armaturi za žarulje ima mjesta za 4 x 4 kom. ali nisu postavljene sve, dodaju se prema potrebi i mojoj laičkoj procjeni. Grow je u fazi klijanja radio na samo jednu žarulju sve do 12. dana kada su ugrađene još 3 žarulje te 30. dan još 4 tako da je sada trenutno rasvjeta na 8 x 13w žarulja u režimu 18h-ON, 6h-OFF. Zemlja je terra magmin Substral (50l zemlje pomješano sa cca 0.5kg bat guana), od 12. dana zaljevanje svaki 2. dan sa 1l vode iz slavine pomješane sa 4ml grow-a i 2ml blooma. Temperatura se vrti od 28-30 stupnjeva, vlažnost od 45-50%), u biljku je uperen jedan manji ventilator 16W. Sklepao sam i nekakvu automatiku (posljednja slika) ali nisam još ugradio ovlaživač zraka i ventilator za upuh hladnog zraka pa zapravo trenutno nema regulacije osim tajmera koji pali i gasi rasvjetu i ventilator koji rade u paraleli. Ne znam jesam li štogod izostavio. Eto, iskusni groweri ako ima tko nekakav savijet, sugestiju, komentar, štogod, više su nego dobrodošli i unaprijed zahvaljujem. U prilogu su slike kako se razvija grow do sada (date+time kodiran u imenu fajla).
Epitaf prvog growa, gorila se sušila 10ak dana na rh50-55% i ispalo je oko 200 grama nakon čišćenja. Definitivno je moglo bolje no za prvi puta ja sam zadovoljan. Sada slijede pripreme za naredni grow gdje će biti velikih preinaka postojećeg boxa i uvođenje znatno više automatizacije. Do narednog dnevnika, pozdrav svima :thumb::banana_rasta:
Dan 108, prvi grow privodi se kraju. Trihomi su snježno bijeli, ponegdje rijetko i smećkasti a pistile uglavnom smeđe, pa mi se čini da nema smisla nastavljati agoniju. Sorry jbg, ne mogu uslikati jer mi mob nikako neće uhvatit dovoljno oštre slike, provjeravao sam povećalom. Nakon dosta retrospektive i gledajući dnevnik, zaključio sam da sam se debelo prešao u određivanju dana cvjetanja i da je ovo nastupilo barem 2 tjedna ranije. Po toj novoj kalkulaciji ispada da bi danas zapravo bio 50 dan cvjetanja a ne 38 a to se i bolje poklapa sa stanjem trihoma i pistila. Ovo znači posljedično da sam zaribao totalno gnojidbu u kritičnom periodu kada je biljka počela vući P k'o blesava a to onda i objašnjava, uz ranije ustanovljenji zaj... sa zalijevanjem, ovo naglo propadanje. Sve u svemu, daleko je ovo od idealnog growa, trebalo je biti više mase, ali nije bilo uzalud. Na dan flusha (prije 8 dana) odsjekao sam jednu kolu pri vrhu i posušio pa napravio iscrpni strogo neznanstveni esperiment u nekontroliranim uvijetima sa ekipom i rezultati su vrlo zadovoljavajući.:zvezda::Preko vikenda kada uhvatim vremena vadim sve van pa na sušenje. Hedovi nisu bog zna što veliki ali ima ih poprilično pa osobno, unatoč svemu, uz steknuto iskustvo, doživljavam ovo kao uspjeh. Slike su od prošlog javljanja (svaki dan). Hvala puno svima koji su pratili i djelili svoje znanje! ::listomahanje:::clap::
Dan 104 (34 dan cvjetanja), temp. 24.2c, RH 42.3% Nakon fulsha prije 5 dana, situacija se ništa ne popravlja, možda je rano još za reć. Nije bilo zalijevanja od onda pa time ni prihrane ni Plantele vrt. Zemlja se doima još uvijek vlažnom i pri vrhu i pri dnu pota gdje je izbušena veća rupica da se može "opipati" vlažnost. Kako je prije flusha zadnjih 5 zalijevanja rađeno svaka 4-5 dana sve se realnijom čini hipoteza o truljenju korjena jer se zemlja, sada nakon ovog eksperimenta znam, ne stigne prosušiti za to vrijeme u ovako velikom potu i to još plastičnom. Air pot za idući grow definitivno. Svjetla su trenutno na 50 % ( 8 / 16 žarulja uključeno). Plan za dalje je čekati da se prosuši još pa onda Plantela vrt. Slike su od dana kada je urađen flush pa do danas. Lišće namjerno nisam uklanjao da se vidi progresija propadanja po danima. @FatOne sve što kažeš potpisujem, pogotovo za bijeg u visinu i zakašnjeli LST. Skupilo se barem mnogo stvari koje definitivno mjenjam u drugom growu. Najbolje se uči na vlastitim pogreškama.:thumb:
Ma izbušeno je, gore pišem da bi izbušio dodatne rupe prije flusha radi lakšeg oticanja ali upravo je i napravljen flush, cca 35l vode i oticalo je sasvim ok sa postoječim rupama tako da nisam ništa na kraju morao. Od ovih 35l izašlo je van 27l. Sada čekanje nekoliko dana da se prosuši i da stigne plantela. Prvo sam pokušao flush odmah u boxu napraviti, podmetnuo nekakve posude za pečenje. To se ispostavilo kao kardinalno loša ideja jer mora se stalno micati pot da se isprazne posude ispod pa sam na kraju odulučio cijeli pot odpeljati pod tuš. Kičma mi se rastavila od života, fuckin pot 60l zasićen vodom = sjajan način za sjeb... si dan... Idući grow definitvno masivne modifikacije na boxu tipa kadica sa pumpom ispod pota. Gorilla fakat izgleda loše, srce mi se para...
Dan 98 (28 dan cvjetanja), temp. 26.4c, RH 36.8% Od posljednjeg javljanja urađena 3 zalijevanja (posljednje je bilo sa čistom vodom) u razmacima 4 dana sa po 10l vode + bloom 2-2.5ml / L. Ne vide se pomaci, list pri vrhu progresivno požutio/smeđio > prve tri slike su timelap 15, 20 i 24.1.). Počistio sam to malo, možda i previše. Ujedno je i vlažnost gadno pala no doduše to je bilo neposredno prije zalijevanja tako da ide to nekih 15% gore nakon zalijevanja. Mjerio sam svjetlo sa PPDF aplikacijom i dobio max očitanje na 50 cm od panela što je razmak do najvišeg cvijeta, i potpuno isto očitanje na 10 cm niže od najvišeg cvijeta u bilo kojem dijelu boksa (prilažem screenshoot). Trebao sam to provjeriti ranije ali nisam mogao jer mi je mob bio na servisu a zamjenski nije imao senzor za svjetlo. Sve si kontam da si morebit nisam malo skurio gorillicu u kombinaciji sa nutritivnim deficitom. Ne vjerujem da aplikacija mjeri nešt precizno ali ziher ne maši više od 10%. Bilo kako bilo, čini se da se bliži kraj. Toliko lista je skinuto i ovo žutilo i smeđilo se širi tolikom brzinom da za max. 2 tjedna neće ostat niti jedan list tako da je zaključenje growa pitanje dana. Nešto cvjetova će tu ipak biti tako da trud nije uzaludan, samo se nadam da je dovoljno sazrio za berbu gdje se nadam inputu iskusnijih growera? Hvala svima za sugestije i savijete do sada.
Dan 90 (20 dan cvjetanja), temp. 25.4c, RH 47.4% Pojavljuje se sve više žutila na listu popraćeno smeđim flekama. Ne znam da li je ovo normalno za ovu fazu cvjetanja ili trebam biti jako zabrinut jer još uvijek vučem neki dizbalans sa nutrijentima (iako su tri posljednja zalijevanja bila samo čista voda) ili je nešto treće.:eek: Udaljenost panela sa svjetlima je nekih 50cm, ali kontam da ne bi trebalo biti to jer onda ne bi bilo ovog žutila na listovima niže. Primjetio sam i da pot pije više vode nego ranije pa je jedna od radnih teorija da sam možda zakasnio sa zalijevanjem (u pravilu zalijevam sa 9-10l vode svakih 5-6 dana).
Dan 82 (12 dan cvjetanja), temp. 26.1c, RH 43.1% Evo malo je uveden nekakav red, a mislim, barem pokušaj. Budovi su manje više jednolično raspoređeni i otprilike na istoj visini koliko je već išlo da ne pukne nešto. Ima 2 mršava cvijeta u gornjem desnom predjelu koji su prilično sitniji i kasne 6-7 cm za ostalom braćom no svejedno sam ih ostavio i napravio mjesta pod suncem pa navijam...
Dan 78 (8 dan cvjetanja), temp. 26.4c, RH 46.3% Pauziram opet sa gnojivom, čini se i meni da je ovo problem. A jbg, čitam te dnevnike svi nešto pucaju biljku sa 5+ preparata dok ja u usporedbi samo 2 najosnovnija a i to ne tako često no valjda je i to previše obzirom na količinu zemlje. Naredna 2 idem samo sa vodom svakih 4-5 dana kako sada stvari izgledaju pa ćemo vidit. Imaš prav. Napravio sam neko čišćenje danas i jučer tamo gdje su fanovi blokirali budove, vjerovatno sam pretjerao i pokidao i što nije trebalo a jbg kad se zanesem...
Dan 76 (6 dan cvjetanja - gruba procjena neiskusnog oka), temp. 26.9c, RH 55.3% Zalijevanje 2x u isto toliko tjedana, 20ml bio bloom sa 10l vode Otkriva se pravo lice gorilice. Strechalo se nenormalno i posve sam odustao od bilo kakvih nastojanja da je dovedem u red scrog-om ili LSTom i odlučio sam više ništa ne dirati. Možda eventualno skinuti nešto fan listova u doljnjoj zoni od kojega, čini mi se, ionako nema koristi. Zamjenski mobitel radi loše slike, sve izgleda previše žućkasto zbog jakog svjetla. Sretna Nova cijeloj ekipi!!! ::grupnjak::
Dan 62 (55 vege), temp. 27-28c, RH 51.6% Zalijevanje 9l čiste vode. Napravljen veliki loli (puna kanta 10l zelene mase!!!) i djelomični LST. Narednih dana, ako uhvatim cajta, dovršavam LST (bez scrog-a).
Dan 61 (54 vege). Privremeno (možda i permanetno) uklonjen scrog, gorilla se strechala totalno preko mreže i posve popunila box pa je ovaj izgubio smisao. Spuštena podnica za 40 cm jer više nije bilo lufta na vrhu boxa za odmicanje ledica, posljedica konstukcijskog zajeba. Također, jer je prostorija grijana, uz činjenicu da je box izoliran stiradurom + toplina LEDica, temperatura podivljala na momente do tropskih 33c, spuštanjem podnice vratila se u normalnih 26-27, RH je 56%. Nakon switchanja na 12/12 i inicijalnog ubacivanja blooma nije bilo dodatnog prihranjivanja, samo voda. Slike ne pokazuju dovoljno detalja, isprika, nemam vremena jednostavno. Nadam se narednih dana vratiti scrog (!?) iako mi se čini da je izgubio smisao obzirom da je cijeli box ionako natrpan, te napraviti ozbiljan loli i LST.
Dan 52. Ubačene preostala grla na panel, sada je 4x4x13W i prebačeno na 12/12 režim. Očekujem da će se strechati još malo da popunim scrog do kraja, ne previše nadam se. Temperatura 26-28 dan, 22 noć, rh 62% (bila je preko 80% nakon zalijevanja). Na posljednjem zaljevanju pušten je i bloom (10ml). Idemo dalje...
Dan 49, malo loli, malo LST sa nekakvom krajnjom namjerom da, možda i malo pretenciozno, ode po jedan head u svaku kockicu na SCROGu. A jbg, vrijeme će pokazati. Prekidam sa dijetom, pustio sam 10ml grow-a. Mislim da one smeđe flekice na listu nisu bile zbog prihrane već da sam ih spalio sa premalom udaljenosti panela sa LEDicama - yeah, fuckin beginner... Znao sam da bi trebao na 4k+ u vegetaciji ali odlučio sam radije staviti naglasak na provjereno kvalitetne LEDice sa nižom kelvinažom ali vrhunskim CRI (color rendering indexom). Znači izbor mi je bio ili uzeti 8x4+k + 8x2.7K ili 16x2.7K sa CRI većim od 95%. Planiram u 2. growu experimentirati sa ovom prvom varijantom 8 hladnih + 8 toplih i definitivno mislim sklepati shemu za nekakav dimmer tako da mi cijeli panel bude pokriven sa svim grlima od početka sa mogućnošću reguliranja snage jer teško je postići dobru pokrivenost svjetlom ako samo pola ili manje panela ima žarulje. mislio sam ispiranje riješiti prvo sa vrućom vodom pa onda denaturaliziranim alkoholom 95% ali kontam da ću na 2. growu napraviti novo crijevo, više fleksibilno i sa manjim i gušće raspoređenim kapaljkama a ovo postojeće bacam @sone1 tnx bro. I da, zabava definitivno tek sada počinje :mario:::)
Dan 48, postavljen SCROG, slikice prikačene, hvala ekipa (@Wendigo , @0Marac0, @sone1, @imam lud da sam papir ::listomahanje:: ). prema ovome, kao što se vidi na prikačenoj slici, mogao bih odmah preći na 12/12, e sad, budući da nemam blagog pojma šta radim i kako upikirat pravi trenutak, mislio sam pričekati još 4 dana pa bi ubacio i ostala grla tako da je panel full popunjen (4x4x13W) je kasnije će biti sve teže i teže išta dodavati i čačkati po setapu boxa a strah me da ne zafali luxića iako i ovo tuče boli glava (screenshotovi prikačeni, mjereno sa android aplikacijom PPFD meter na udaljenosti cca 40cm, na najlošije osvjetljenim djelovima je 70% manje). Nije to baš super precizno, ali ima na yubitu komparacija sa profi senzorom i mislim da se može u nekoj mjeri osloniti na aplikaciju: ipf_6TUmhXk). je, moj bed, stvarno nisam nigdje napisao. Box je visok 150 cca, i tu sam se zaj... do daske. Isto kao što sam se zaj... glede širine i dužine (75x65) obzirom na veličinu pota. A sad šta je tu je. U retrospektivi imam milion propusta koje jednostavno nisam predvidio. :confused: to je tako prokleto praktično da mi je bed odustati od koncepta. Da ne bude zabune, respekt za input :). Pustit ću ovaj grow do kraja tako kako je pa ako stvarno bude problem kao što si napisao, lupat ću glavom u zid i govoriti sam sebi - a lijepo ti je čovjek govorio! :crazyd: pratim bratac kao da je moj grow, lijepo to izgleda :joint: ;)
Evo i slike nakon loli-a. Počišćeno je sve (?) u doljnjoj zoni do cca 1/3 visine. @Wendigo liči li to tebi na što?
Update, 45 dan. Gorilica je još uvijek u svjetlosnom režimu 18/6. Još uvijek je na dijeti (samo zalijevanje čistom vodom) i nema više listova sa smeđim flekicama (@Infinity još jednom big thanks). Kanister sa kap po kap navodnjavanjem je super praktičan dodatak iako je bilo prilično problematično provući crijevo ispod vegetacije. Definitivno je ovo bolje učiniti prije samog sađenja. LST redovito osvježavam no obzirom na veličinu pota i koliko se sve raširilo mislim da bi bilo puno praktičnije da sam išao na SCROG, još jedna pouka sa prvog growa. Nisam siguran koji je trenutak najbolji za prebacivanje na 12/12.
Update, ugrađeno navodnjavanje kap po kap i osvježen LST. Gorilica je na nutritivnoj dijeti narednih 2 tjedna.
@xyve420 & @amneziaHaze odradio sam neku "svoju" verziju LST-a, fotkice su ubačene. Ne znam liči li to na išta? :( Na posljednoj slici je krupniji shot jednog od listova na kojem primjećujem neke bakrene flekice, valjda se vidi dovoljno dobro. Nešto što bi trebalo zabrinjavati, ako ima netko iskustva s ovime?
Zaista puno savjeta, zahvaljujem još jednom cijeloj ekipi, zakon ste :wave: kao i čitav ovaj forum:vutra: edit @Wendigo rupice na dnu pota izbušene, jedno 50 kom. fi 4mm, mislim da bi to trebalo biti dovoljno. Nemam dovoljno veliku posudicu da stavim ispod pa će taj dio još malo pričekati. Ide odmah i zalijevanje jedno pošteno (12l na 60l zemlje), sve doslovno po naputku, uključujući srk kave kod tenkiranja :kafa: edit @amneziaHaze ubačena je i zemlja da ide do vrha. Nastojao sam koliko god sam mogao što šire i dublje obuhvatiti biljku da ne oštetim korjen i podigao je istovremeno dodajući zemlju okolo. Nadam se da nisam nešto :poop:. Ovo definitivno izgleda ljepše a sigurno puno preglednije i lakše za održavati - osjećam neopisivo olakšanje, bolo me u oči što nisam natovario odmah tu zemlju do ruba da ne mogu to opisati. LST će pričekati par dana, ne želim odmah još jedan šok za biljčicu, dovoljno je pretrpila danas, neka se korjen ustabili malo :bocni::. edit @Trulyo malo sam podigao i armaturu sa LED žaruljama, sada je na nekih 50-55cm.
Ide definitivno još jedan vent., zapravo 2 jer planiram postojeći zamijeniti sa 2 PC ventilatora što veće snage (kakvih se već dokopam) + jedan vent za upuhivanje hladnog zraka jer već sada moram držati zastor otvoren da temperatura ne drifta preko 30 stupnjeva. Tnx. U početku je i bilo zamišljeno da radi non stop ali dosta je bučan pa sam ga prebrikao na tajmer tako da barem 6h bude mir i tišina u kući. Čim uzmognem izbacujem ovaj vent van i stavljam neke tiše koji će biti na 24/7. Sto posto si u pravu. Iskreno, imam dvojbe duže vrijeme da mašim sa zalijevanjem i već je i meni bilo malo sumnjivo što nakon zalijevanja zemlja bude već 2. dan suha k'o barut, barem na površini 6-7 cm koliko sam gurnio prst (mogu ja i dublje, čist da ne bude zabune :)). Ali, budući da nemam rupice za ispiranje dolje na posudi nisam htio pretjerati s vodom pa sam mislio, budem ovako, 1l svaki 2. dan pa ću već vidjeti ako ljepotica napreduje ok i treba li što mjenjati. Nakon ovog infa odmah implementiram pojačan nadzor i češće zalijevanje samo... Zvuči mi ekstra puno 1/4 zapremnine!? Tu je bitno za napomenuti da je ovih 50l zemlje što sam ubacio u pot masivno izgubilo volumen čim sam počeo zalijevati (slegla se) tako da je sada prije 30-35l rekao bih. Kačim novu sliku da se stekne bolji dojam o veličini pota. Dimenzije su (unutarnje) 46x33x40 i pot je popunjen sa zemljom na otprilike 3/5 volumena. Hvala na savijetu i željama!::lulamira::