ovo je moj dnevnik, pisao sam ga u wordu al sam prebacio u pdf. nadam se da to nije problem. eto ako netko hoče pogledati i ako je netko spretniji od mene može objavit moj dnevnik da bude dostupniji i drugima.
ma slab sam ja s tim internetom a i ne šaljem od kuče
ok
Pozdrav, odlučio sam napisati svoje dosadašnje iskustvo sa unutrašnjim uzgojem, naime ovo mi je prvi box i ispočetka nisam točno znao kako sve treba izgledati, tražio sam na sve strane i na kraju sam nekako sve sklepao. Majka mi je jako bolesna i ustvari poriv je bio taj da nemoram više kupovat od nekih levata koji su olfo frendovi a onda te krate. Da ne dužim, moj box ima dimenzije 1.4m x1.4m x 2.7m skoro 2m3 zapremnine, radio sam stranicu po stranicu letve 3cmx5cm i na njih pribijao lesonit koji je već obojan s unutarnje strane, nažalost nisam slikao svaku operaciju je prilikom izrade dosta sam se namučio, stavit ću ovdje par slika da vidite kako to izgleda izvana. vrata sam napravio dvokrilna, od poda sam podigao 30 cm a od stropa spustio nekih 40, pod i strop sam riješio lamperijom, koju sam isto tako zabio na letve, ustvari cijela konstrukcija lako se može rastaviti a da se ne razbije jer je spajana samo sa vidama – šarafima, ako je iznutra bilo pukotina to sam popunio sa akrilnim ljepilom i na kraju premazao sa prirodnom bijelom bojom na bazi vode al kad se stvrdne ni vrag je ne opere osim sa nekim otapalom. Kasnije sam izvana poljepio stiropor ali o tom ću kasnije. Kad sam sastavio cijeli box krenuo sam sa instalacijama, prigušnica je model „Pro gear ballast available open box on metal groundplate + closed box on metal groundplate + closed box white metal housing plug & play 250 +400 +600 + 1000 watt“ ona bijela kutija što stoji vertikalno. Lampa koju sam stavio je „High pressure sodium“ SPH-TS GroLux 600w 230v 2050K 215.000 Phito-Im koju sam objesio na lance. Ventilator koji sam stavio za ispuh je „VENTS 125 VKO 1“ koji izbacuje 190 m3 na sat. Ventilator koji upuhuje zrak je gorenje kupaonski gorenjetiki model 2100 tip VENT –S1, tlak valjda koji stvara to mu je od 7 – 26 Pa, a upuhuje mi 0,025 m3 u sekundi što bi bilo 90 m3 na sat. Nisam siguran dali je to dovoljno, ustvari od kad sam priključio filter treba više vremena da spuste temperaturu, kažem nisam siguran da je dovoljno al mislim da dosta dobro funkcionira bar im više cirkulira zrak samo da biljkama nije šok jer zrak koji se upuhuje ima 12 – 15C a unutra temperatura varira, viša od 28 a niža od 24 tokom dnevnog režima. Stvar koja mi prolazi krozglavu je to što mi ventilator koji upuhuje zrak upuhuje zrak od nekih 12 – 15C a nisam siguran jel i zbog toga biljke mogu doživiti šok. Malo me tješi da ne šiba direktno u biljke nego puše u pod gdje to unutarnji ventilator raspuhuje Filter je coco/eco karbonski 125/480m3 Na slici broj 2 i 3 vide se prigušnica i ventilator koji je na oprilike nekih 15 cm od poda. Paljenje i gašenje ventilatora rješio sam termostatom neki model sa ebay STC 1000. Pokazuje trenutnu temperaturu ima još nekih funkcija od koji ja koristim samo one za paljenje i gašenje, ima dva stupnja tolerancije nači ako namjestim na 26C on ode do 28 pali ventilatore i spušta na 24 C da bi se opet polako dizala do 28, temperaturu mjeri preko sonde koja se nalazi u lijevom kutu ova crna tanka žica koja na prvoj slici ide dolje lijevo. Ispuh sam rješio tako što sam probio zid u podrumu pa zrak iz boxa izbacuje van. Kasnije sam kupio ovlaživač zraka koj mi dobro održava vlagu i ventilator koji raspuhuje iznutra. Izvana se još nalazi timer koji pali i gasi sustav u određeno vrijeme, a isto tako sva struja ide preko brojača potrošnje el. energije koji isto tako ima par funkcija. Iznutra to izgleda ovak jebi ga nije baš boja al mislim da i drugi mogu skontat što je na slici a ne samo ja. Na prvoj i drugoj slici vidi se filter koji je spojen na plastičnu cijev 125 fi, u cijevi je isto tako i cjevni ventilator koji sam več spomenuo prije. Na drugoj i trečoj slici je termometar koji pokazuje temperaturu i vlagu unutar boxa isto tako ima sondu koja bi služila za mjerenje vanjske temperature al ja sam sondu stavio u razinu biljaka da bih mogao vidjeti kolika je temp. kraj biljke neznam jel potrebno al ajde. Sa strane na boxu sam napravio malu rupu na koju sam zaljepio staklo kako nebi trebao stalno otvarati vrata, da mogu pogledat izvana inače ta je rupa zatvorena. na 3 i 4 slici kroz staklo se vidi termostat. Ovo sve do sada što sam napravio nisam siguran jel treba biti baš tako nadam se da će mi netko reči di griješim i kako mogu poboljšati box. Napisati ću i koliko sam potrošio materijala i otprilike koliko mi je trebalo love.
Eto to bi bilo otprilike to što sam mislio napisati u prvom djelu, to mi je lakši dio. Drugi dio biti će kraći jer to je dio koj baš ne kontam najbolje. Dakle BILJKE; Sjeme sam kupio u dučanu (specijaliziranom) Big devil xxl, Sjeme je proklijalo u nekim kao žetonima neznam kako se točno zovu ti žetoni, proklijale su za 3-4 dana pod neonskom lampom (PHILIPS MASTER TL-D Super 80 36w/865) posijane su 11.01. a u box su iz klijališta prebačene 22.01. Vodu uzimam iz bunara voda ima Ph 7,5 i spuštam je na 5,6. Zaljevam ih svaki drugi dan i po meni dosta dobro izgledaju, samo da se moram dobro pripremit da me nebi iznenadila neka faza pa da neznam što napraviti. Evo i par slika to je 21 dan nakon sijanja
Danas je 26 dan i još su veče prekrile su promjer kante od fi 30 cm i visina im je 20 cm u zrak, sad nešta sam pročitao na forumu kako nekome raste iznad lista vrh kao grana, meni to pari ko zaperak na pomidoru samo da ovaj neču kidati morat ću još protražit da mi bude jasnije. Uglavnom biljke divljaju kolko rastu, nadam se da je to ok. Smrdi mi prostorija do bolla, ajme majko morat ću nešta izmislit ustvari kupit da poništi miris. Kako mi je ovo prvi grow i trebalo bi ispašt što bolje moram se pobrinuti da sve bude kako treba. Imam i bilježnicu u kojoj zapisujem vrijeme kad ih zaljevam, neke promjene koje vidim na njima tako da kad imam vremena tražim po netu. Sad neznam jel taj big devil xxl ima smisla da mu radim LST pošto nisam neki stručnjak a i stabljike su mi 1cm promjera i dosta su krute a ovo šta vidim po netu njima se stabljike svijaju bez beda, to je sigurno zato jer im tokom dnevnog režima 18 h stalno radi ventilator koji ih giba možda bolje da za prvi put ostavim tako kako je. Unutra sam stavio i bocu od kole u koju zamješam šečer i kvasac al nisam siguran da proizvodi dovoljno co2 moju zapremninu boxa. Trenutno mi ne dolazi ništa šta bi mogao napisati. Za sada pozdrav.
evo mene nazad, stavit ću slike da vidite kako napreduju biljčice, ova najmanja on milja "Milica" ona je najslabija al nema veze dobiva sve ko i sve ostale al malo kaska a bome sam i ja bio kržljav ko mali al sam naraso hehe
ajme slikao sam po datumima al sam sjb nešta aj probat ću zadnje slike od danas
ovo je 36 dan tj. 11.02.2015 od kad su zasejane počele mi i neke flekice izbijat a nemogu nač ono šta je Power objavio one slike i detaljan opis ako bi mi neko pomogao traži al nemogu naći. e Power je objavio na engleskom a netko je preveo cijelu dizertaciju popračenu sa slikama. nešta jeam našao al nemogu otvorit slike.
i još par slikica
ako vidite nešto šta nevalja slobodno me popljujte ja ću i iz toga nešta naučit. pozzzzz
pomoz bog junaci evo mene, danas je 41 dan od kad su biljčice ugledale svjetlost lampe, ubacit ću slike pa možete pogledati....
oj Bizzzo počeli su vrhovi izlazit, sve mi pari ok. osim što po nekim listovima uz rub malo požute ne svi, sad dušika ima dovoljno temperatura je 26 - 28 vlaga je 56% pošto su automatice neznam jel trebam mjenjati režim svjetla. jel bi trebao početi koristiti gnojivo za cvjetanje ili da još pričekam koji dan,
ovo su gnojiva koja koristim
evo mene nazad i par slikica, od zadnji puta sam zalio samo sa vodom reguliranog pH na 6.5, i listovi su došli k sebi, večeras ću zaliti sa sva tri šišmiš djubriva, na njima piše da ide 10 - 20 ml na litru ja sam ovaj puta sve snizio na 5 ml po litri jer i ranije sam stavljao manje od onog što piše pa su listovi žutili. jbg u boxu imam sve manje mjesta i sve si mislim da ću morati izvaditi vani min 2 tegle da bi bilo više prostora, da dobijem još mjesta onaj ovlaživać ću staviti s vanjske strane, spojiti cjev da ubacuje vlagu unutra, mislim da ću napraviti i onaj sistem za CO2 sa kvsaom za vrenje piva (jeftin je) jer trenutno nemam para za neki napredniji sistem npr. CO2 bocu i sve što ide uz to, eventualno da uzmen one kao granule co2 šta se mislim da razmučuju u vodi. najviše me brine to što mislim da ću morat izbaciti te 2 tegle al štaš ako bude sila izvadit ću ih. e i još jedna stvar jeli potrebno biljke prihranjivati preko lista, mislim ono da natočim mješavinu vode i djubriva pa da špricam po lišču, znam da u velikim plastenicima budu prskalice koje se pale automatski i kao sa maglom špricaju biljke po lišču. za sada to je to.
Evo mene natrag nakon duljeg vremena....hm da..prva je ubrana :) stavljam i par slika da možete vidjet kako sad to izgleda. Sad če polako i ostale na red. Imam jedno pitanje, pošto to radim za ljek, kolko je bitno dal isperem biljku prije sušenja? Ovu jednu sam ispro sa dosta vode, al sad gledam ostale i nisam siguran dal da zaljevam samo vodom zadnjih dva tjedna ili par dana prije sušenja samo?