Prije svega pozdrav svima i hvala što postojite. Prije nekih 10 godina sam bio član foruma i imao neki outdoor u pokušaju nakon čega sam skontao da jednostavno nemam uvjete za to, stavio ideju da uzgajam sam sa strane i nastavio kupovat vutru,iako mi se ta ideja da podržavam mafiju gadila još od prvog pročitanog posta na forumu davne 2013. Konačno, ove godine su se posložile neke stvari, dobio 4 sjemenke automata na poklon što me motiviralo dalje da "sklepam" sebi neki box za početak i krenem sa učenjem kroz praksu i nadam se pomoć iskusnijih članova foruma. Ono čime raspolažem i šta sam naumio: DIY BOX Dimenzije 88x88x200 cm, a sklepao sam ga od trenutno meni dostupnih materijala - drvene letvice 4x4 cm i obložio ceradom i ivericom. Trenutno propušta svjetlo, ali planiram nekada dodati foliju unutra i možda stiropor ako bi bilo problema sa hladnoćom. SVJETLO DIY e27 LED PANEL | dimenzija: 70x70 | ukupno 25 grla (5x5) | Razmak 15 cm od grla | Osram 10w sijalice. Trenutno smo na 50W tj. 5 sijalica (4 x 6500K i 1 x 4000K) , a trenutni razmak je 30-32 cm od biljaka. Napomena: Panel je fiksni kako bi dobio što više na visini, a potove spuštam i tako regulišem visinu. VENTILACIJA: - Ispuh: Ventilator za kupaonicu fi 120, kapaciteta 150 m3/h te sam mu dodao neki dimmer koji sam kući imao i po potrebi ga malo stišam navečer da što manje pada temperatura u boxu. Dimer nije baš odgovarajući i zuji ako se puno smanji, a vidim i ventilator da se malo pati, al oboje sam imao već kući pa sam to iskoristio za početak. - Upuh je pasivni - rupa na dnu boxa. - Unutar boxa trenutno imam 3 PC venta koji pušu po biljkama i cirkuliraju zrak, poslije ćemo dodati još po potrebi. - Filter nemam, još nismo došli do toga. Planiram da napravim filter od aktivnog uglja u obliku neke kutije koja će imati ladice za ugalj (nešto poput košnice za pčele) ,a u tu kutiju ugradio bi još jedan ventilator kupaonice kao na ispuhu iz boxa kojeg bi palio po potrebi. Ventilacija mi je genera
Hvala puno ljudi, da nema ovog foruma nebi bilo ni ovog growa. Ovde sam dobio inspiraciju za sve. Panel sam gledao vaše tutorijale pa onda sve ostalo od opreme što sam složio sam. Nadam se da će moje iskustvo potaknuti nekog novog da se upusti u ovu priču jer hobi je predobar, a tek osjećaj zapaliti svoju. Gledam ove tegle i osmijeh mi odma na lice, pa onda vidim sliku kako su izgledale pa mi malo žao što su u tegli, pa onda smotam jedan i opet vratim osmijeh na lice ::listomahanje::
Pozdrav društvo, evo i mene konačno da se javim. Pao je harvest, nešto je na vješalima, nešto u tegli, a nešto je već otišlo u pepeo :rasta:::listomahanje:: Pa da krenemo redom šta se desilo, Bilo je puno neiskustva i početnički grešaka,pretjerao sam sa stresiranjem i pohermile su (koja točno ne znam,vjerovatno obe), ali tamo 102 dan sam na Black Cookie primjetio sjemenku, bananice i prašnike moje neiskusno oko nije primjetilo i jbg. pala je odma taj dan bez razmišljanja. Svakako je bila kraju i nije bilo vele sjemenki pa se nisam puno sekirao. Kako me to snašlo nespremnog za sušenje, a još mi ni vrijeme nije tada pogodovalo malo se prebrzo osušila, nakon 3 dana sušenja već je bila u tegli, al šta je tu je. Na kraju ispade da se nije puno oprašila i da se nisu puno ni razvile sjemenke, uglavnom su bile mekane i odstranio sam ih većinu prilikom trimanja. Fresh Berry nije bila još za berbu, nisam našao na njoj sjemenke pa je ostala još 11 dana. Bilo joj je fino samoj u boxu, mogao sam je dodatno razvezati, a taman je i zahladilo tako da su temperature bile 20 noćna, 24 dnevna tako da je dobar dio trepena ostao. Ona generalo je imala puno bolji i jači miris. 113. dan primjetih i na njoj sjemenke tako da je pala i ona, svakako je bila spremna za berbu, flushana 5 dana prije, planirao sam je ostavit još jedno zalijevanje al to je bilo to. Neki generalno komentar o biljkama BlackCookie je u startu bio dosta zahvalnija biljka, bolje je podnio jaču zemlju, no ostao je dosta patuljast i nabijen u malo prostora. Prvi je pokazao znakove gladi, pa sam ih krenuo gnojiti kada je on već debelo bio izgladnjeo. Također, rano sam pomislio da su kraju i flushao ih i nju prebacio samo na vodu, na kraju se to razvuklo pofino, a ona se nije napunila baš kako je mogla, al opet fino radi, onako sedativna,prava indica, npr. ovaj izvještaj kao i mnoge druge obaveze zadnjih dana kasne upravo zbog nje :razvaljen:: Nakon kjura bit će pravi smoke report. FreshBerry je u početku bio onako frljav, uvrtao je listove zbog prejake zemlje, slomio sam mu glavni vrh pa nisam ni lst uradio kako treba, ali u strechu je živnuo, krenuo baš fino da miriše i popunjava prostor. Nije toliko izgladnjeo kao ova druga biljka, budovi su mu bili nešto kraći, ali deblji i napunjeniji, vidit ćemo kada se posuši. Miriše predobro, dok je bio živ u boxu imao je baš voćnikav i citrusan miris, kada sam ga ubrao i krenuo se sušit pojavio se i miris dizela odjednom koji je sada ispario, jedva čekam da se ovo fino pokjura pa da probam kako treba i napišem smoke report. Trudim se nju bolje osušiti, okačena je još u boxu, temperaturu održavam 18-20, a vlagu 50-60, za par dana ide u tegle. Eto ga, moj eksperiment uspio, dokazao sam sebi da mogu uzgoiti vutru na DIY opremi, kvalitet i količina mi nisu bili bitni za ovaj grow, samo da dodjem do kraja, a bome sam ugodno zadovoljan sa svim. Može znači i sa pola palete gnoiva i sa DIY boxom i panelom i jalovim iskustvom i opet je bolje od 90% ovoga što mi je dostupno da kupim. Zahvalan sam sebi na odlučnosti da se konačno upustim u ovu pustolovinu i svima vama koji ste pomogli da doguram ovu priču do kraja. Hvala za sve kritike, savjete, komentare podrške hvala i za sve ostale teme, dnevnike i postove na forumu.
Update 94. dan. Pozdrav društvo, nadam se da ste mi dobro. ::listomahanje:: Kod mene situacija u boxu pod kontrolom, a ja nestrpljivo još čekam da se pojave pravi amber trihomi. Baš sam profulao sa procjenom i uranio sa ovim šišanjem, nešto mislim da sam im trebao još malo ostaviti lišće da izvuku hranu iz njega, al šta je tu je, zadovoljan sam opet koliko su se napunile za prvi grow, a izgleda mi kao da se još pune i izbacuju nove pistile, kao da im se ne završava još. Danas su dobile vodu, a sutra ću kupiti još par 2700K sijalica da mogu staviti umjesto 4000K jer mi se čini da ovo malo sporo ide, a spektar bi možda mogao biti razlog. Trenutno imam više 4000K, nego 2700K. Dobile su danas vodu, svaka po 5-6 litara, a prije zalijevanja smo ih "okopali" malom motikicom od žice jer je zemlja tvrda ko kamen. Usisivač divizija djelovala je protiv gnatova i danas, ali ovaj put uz vlastite gubitke u vidu jednog unutarnjeg filtera koji se nekako otkačio što nas je primoralo na povlačenje i remont opreme. Sumnjamo na sabotažu od strane letača i ovim putem najavljujemo odmazdu. Važno je napomenuti da naša strana u ovom sukobu za sada dobro drži liniju iako poštuje potpisane eko/bio konvencije i ne koristi nedozvoljena sredstva poput neopitroida. Konačno je malo zahladilo pa je sada dnevna temperatura u boxu oko 24, a preko dana otvaram prozor na kipu da još malo oborim temperaturu nebi li skontale koliko je sati, a usput da malo izvučemo i boje. Imale su i jedan tretman jake bure na par sati gdje smo oborili temperaturu na neki 17-18 stupnjeva. ::sudija::PAŽNJA..PAŽNJA! ISPRAVKA NETOČNOG NAVODA! Izgleda da sam im u samom startu obrnuo imena na potovima, tj. zbog izgleda biljke u trenutnoj fazi sam poprilično siguran u to. Tako da je Fresh Berry ova lijeva, malo svjetlija i veća biljka, dok je Black Cookie ova manja tamnija što je već odavno izbacila ljubičastu boju po sebi. Konačno imam i neke bolje fotke od jučer, pa da malo oplemenimo dnevnik i predstavimo ih sa pravim imenima. Auto Black Cookie (SM) aka. Crni Čupavac bi trebao biti Pakistani Kush X Purple Kush, karakterizira ga ljubičasta boja koja se pojavljuje sa cvjetanjem i polako prelazi u tamniju skoro pa crnu boju kako se primiče kraj. Po papirima cvjeta 45-55 dana, a kod mene je evo već neki 65 dana u cvjetanju. Trebao bi imati oko 21% THC-a, a miris generalno mu je onako slatkast, podsjeća malo na neko suho voće. Prve dvi fotke su van boxa: U boxu: Ljubičastu boju je izbacila uglavnom po samim vrhovima grana, donji spratovi su onako dosta zeleni Auto Fresh Berry (SM) aka. Svježa Berisa je čini mi se neki strain od Seeds Mafije, jer nisam o njemu uspio naći nigdje drugo neki podatak, a ovo što oni pišu su neke nebuloze. Trebao bi u svojoj genetici da sadrži najbolja svojstva sorti White Rhino, Blue Black, Maple Leaf Indica i Ruderalis. Sadržaj THC-a je 21%, a miris joj baca na neko svježe voće, ima dosta citrusnih nota, nekako miris najviše podsjeća na dobro Pale Ale Craft pivo. Ova biljka po papirima cvjeta 45 dana, kod mene je danas 59. dan cvjetanja.
Update 89. dan Pozdrav ekipa, prije svega sretna svima nova godina, želim vam puno zdravlja i da su boxevi puni ::listomahanje:::banana_rasta:::listomahanje:: Nije me dugo bilo, svašta se nešto izdešavalo u boxu, bila mi je puna kuća gostiju oko praznika pa sam silom prilika malo zanemario cure i evo sad u belaju. Kolega @sone1 me ispravio u dijagnozi od prošli put i hvala mu za to. Ja sam se vodio ovim vodičem u kojem uopće nije bilo prikazano kako izgleda "Višak kalijuma" a ovo moje mi je baš izgledalo kao rani pokazatelj nedostatka kalcija iz ovog vodiča. https://www.vutra.org/threads/kompletan-vodi%C4%8D-za-bolesne-biljke-probleme-sa-nametnicima-i-ph.9910/ Kako me sone1 ispravio, nisam im dao kalcij već sam ih stavio na dijetu - Ukinuo prehranu i smanjio zalijevanje da se zemlja malo posuši, a potrefilo se to i da nisam ni mogao baš otvarat box u tom periodu pa sam i malo pretjerao sa isušivanjem. Za idući grow ću potražiti nekog mentora, ovako je puno teže i stresnije kada nemaš početno znanje i iskustvo. Pokazale su još dosta žutila po lišću, na prvu sam pomislio da im se bliži kraj pa sam ih flushao i pošišao, al čini mi se da jako slabo sazrjevaju, tek ponegdje se može upratiti koji amber trihom, al teško ih je naći baš pa računam kao da ih nikako nema. Očekivao sam da će biti gotovo već davno sa obzirom da su automati, FreshBerry cvjeta već 61 dan, a BlackCookie 54 dana. Svjetlo: 230W udaljeno 25-35 cm od vrhova, a danas sam promijenio režim sa 20/4 na 18/6 nebi li ih malo natjerao da ubrzaju sazrijevanje. Temperatura: Dnevna je 28, noćna 22 stupnja. Vlaga: Dnevna oko 45, noćna oko 50 - maksimalno izmjerena bude oko 58, al mislim da je to bude baš kratak period. Zalijevanje: 77. dan su dobile po 5.5 litara vode. 83. dan flush tušem, kako je bilo dosta nekih fleka po obje na lišu, a učinilo mi se da bi moglo biti brzo i gotovo odlučio sam ih flushati, svaka cca. po 20 minuta je bila pod tušem, nakon tuširanja Black Cookie je dobio biobizz prehranu, dok je FreshBerry ostala samo na vodi. Nemam PH metar, flushao sam ih vodom kojom ih inače zalijevam. Prilikom flusha sam ih i pošišao, bile su prenabijene i morao sam skinuti malo lisne mase da hedovi dobiju svjetla i zraka, pratim stanje i nema još bananica pa valjda će to biti ok do kraja. Slike prije šišanja: 87. dan FB je dobila 5L vode, a Black Cookie 6.5L biobizz prehrane po tablici- nezz jesam li fulio dijagnozu, izgledalo je kao da joj fali dušika i dalje pa sam odlučio da je prehranim jer sam nju nekako mislio ostavit bar 1-2 tjedna duže u boxu. *Mislio sam ih zaliti opet danas (89. dan), ali imaju još dosta vlage pa sam ostavio to za sutra. BlackCookie: FreshBerry: 88. i 89. dan:
Update 75. dan Temperatura: Dnevna 25-29, Noćna 22 Vlaga: oko 45-50 dnevna, noći zna skočiti do 55-58 Panel: 230W udaljen na 25-30 cm Zalijevanje: 66. biobizz grow,bloom i top max, max doza po tabeli, dobile svaka po 3L. 69. dan dobile su BioPlantela Kalcij, otprilike pola doze - 5 ml/L, FB - 4L, a BC - 6 L 71. dan dobile su opet punu dozu Biobizz prehrane - FB je dobila 3L, dok je BC dobila 4L 74. dan samo voda - FB 2.5L i BC 4L Poslušao sam savjete i krenu da gnoim, rekao bi da su se fino oporavile i krenule punit , a bome i fino mirišu. Planirao sam sutra da im opet dam biobizz, al na BlackCookie sam primjetio deficit kalcija, pa mislim da će sutra obje dobit kalcij punu dozu, a naredno zalijevanje opet gnoivo. Svježa Berisa je cca 47. dan cvjetanja i onda bi mogla pod nož kroz neki 10 dana, Čupavac malo kasni za njom, on je cca 40. dan cvjetanja i rekao bih da ima on još dosta staža za odradit.
Update. 65. dan Pozdrav, video koji sam obećao je snimnjen, smontiran i uklopljen da bude ispod 50mb... a onda smo shvatili da streamja.com više ne radi ::ludak:: - Panel: 210w ( 11 x 4000K + 10 x 2700K) - razmak nekih 30 cm, 25 do najbližeg vrha. - pojačao sam ga jučer za 30w - Vlaga: kreće se oko 45 dok je panel uključen, kada se panel ugasi na kratko skoči do 60. - Temperatura: Dnevna 25-28, noćna 20-22. *Izbušio sam još par rupa za pasivni upuh, na dvije sam dodao neke mini ventilatore da pojačaju upuh i dodao još 2 venta za miješanje zraka unutar boxa. Sada su nam parametri u boxu nešto stabilniji nego prije. Treba mi definitivno jači ventilator da dnevnu temperaturu drži malo nižom u fazi cvjetanja. Vratili se gnatovi, tako da smo i mi vratili žute trake u box i dodali Dijatomejske zemlje u top feed, a udaramo ih i šakama :udarac: Zalijevanje i prehrana: 60. dan biljke smo prehranili sa po 40g biosolida, tom prilikom Fresh Berry je dobio 3.5l vode, Black Cookie je vodu dobio dan ranije jbg. 62. dan dobila svaka po 3l vode sa Bio Plantella kalcijem -cca. pola propisane doze (5ml/L). 64. dan dobila svaka po 5l vode da malo procuri - možda sam trebao malo manje, al htio sam ih dobro zaliti da se bolje rasporedi gnoivo. *Na površini zemlje primjetili smo neki kao micelij, nadam se iskreno da su to neki dobroćudni organizmi jer su se pojavili tek nakon dodavanja gnoiva u top feed. Black Cookie je dobio ime "Crni Čupavac" to je ona biljka što je od početka zaostajala, uvrtala lišće i sva bila nekakva frljava.. evo je sad duplo bolja u svakom pogledu. Ona je generalno pokazala puno manje simptoma, dobila je prehranu na vrijeme tako da se simptomi nisu puno proširili, rekao bih da je stalo i nadam se da će sada krenuti da puni cvjetove kako treba. Na njoj već neko vrijeme primjećujem jako uske i deformisane listove, pročitao sam negdje po bespućima foruma da je to znak nekog nedostatka, al ne mogu naći točno post da vidim o čemu se radi, P ili K koliko me sjećanje služi.. Prve 4 slike su od 63. dana, a peta slika uskog lista je od 64. dana. Fresh Berry je dobila ime "Svježa Berisa" iako više ne izgleda svježe kao nekad već je sva u nekom jesenskom modu. Ona je pokazala simptome nedostataka ranije i bilo ih je puno više tako da smo kod nje definitivno okasnili sa reakcijom. Veliko lišće koje je prvo krenulo da žuti uglavnom se osušilo i otpalo i prvi dan-dva nakon toga se malo proširilo na drugo lišće, al čini mi se da je širenje stalo pa se nadam se da gnoivo djeluje i da će izdobrit ona sad generalno i krenut da puni ove cvjetove. Žuto lišće sam ostavio da pratimo situaciju, čekam da otpadne samo, ako ne otpadne skinem ga kroz par dana da je malo prorjedimo, svakako ima previše lisne mase u jako malo prostora, a ne znam koliko je više smijem stresirati sa šišenjem u ovo fazi, ipak je automat, možda pred sami kraj ? * Za puno lisne mase u malo prostora okrivit ću loš LST, previše dušika i 6500K svjetla u fazi vegetacije. Prve 4 slike su od 63. dana, a na petoj slici se vidi žuti list za kojeg nisam siguran jel pokazatelj deficita magnezija. Planirao sam naredno zalijevanje opet dodati BioPlantella Kalcij 5ml/L, hoće to biti OK i trebam li možda dodati i neki Mg? Kako se vama čine ovi simptomi po lišću, pogotovo ova peta slika? Magnezija malo ima u Biosolid gnoivu pa ga nisam još dodavao, planirao sam kupiti Gorku sol ili za prvu ruku dodati Mivelu Mg u vodu za zalijevanje.
Update Pozdrav društvo, evo dogurali smo nekako i do 9. tjedna i još smo svi živi. Trudio sam se nekako da ih izvučem malo na visini sa podizanjem razmaka od panela i uvodjenjem jake bure 8-16 sati na dan, al nisam uspio ostale su i dalje nekakve male i patuljaste, al nema veze svakako je primarni cilj ovog growa stjecanje iskustva i unaprijedjenje opreme. Zalijevanje samo vodom još uvijek jer mi se ne čine da su još gladne, a dobiju po 4-5 litara otprilike svako 4 dana - kada pot olakša. Za prehranu nisam siguran šta da radim pa čekam neke konkretne znakove gladi ili deficita. Javljaju se neki malo žući listovi ali uglavnom na donjem dijelu gdje nema svjetla, takodjer ima oštećenja po nekim listovima ali mislim da su uglavnom fizička prilikom unošenja i iznošenja u box + baš sam ih šamarao burom par dana pa mislim da se malo i lišće jedno od drugo oštetilo. Na FreshBerry na vrhovima imamo nekih žutih mrlja koje mi liče na nedostatak kalcija, al nekako ipak mislim da nije to pošto se još uvijek ne širi već sumnjam na nagrizanje od limunske kiseline ili sode jer sam jednu CO2 vrećicu našao na podu, a svukud okolo po boxu je bilo prosuto praška, pa kontam da je u padu zakačila biljku il nešto tako. Pošto su ranije davale znakove da imaju previše dušika mislio sam jel pametno da im uključim Top Max sada u cvjetanju da malo pogura cvjet,al sa druge strane htio bih i da vidimo šta može sam ovaj biosolid. Temperatura i vlaga: Bilo je malo skokova al jbg. Dnevna temperatura u proteklom periodu kretala se od 23-29 stupnjeva, trenutno je stabilna dnevna oko 24-25, dok je noćna padala do 19 stupnjeva, al nadam se da smo rješili i taj problem. Ukratko, pojačali smo panel i ubacili uljani radijator u sobu tako da je malo poskočila temperatura u boxu i naglo padala vlaga, a opet navečer bi nam naglo pala temperatura pa skočila vlaga i tako u krug.. takodjer je zbog mirisa dodan i DIY filter od aktivnog uglja koji je smanjio protok zraka u boxu, pa smo i to modifikovali i dodali još jedan WC vent da izvlači iz filtera pa sada imamo nešto stabilnije parametre. Problem je bio i sa neadekvatnim termostatom, pa smo evo sada umjesto njega radijator vezali za tajmer tako da se pali samo kada je svjetlo ugašeno, budući da sada lampa sama grije dovoljno box. Svjetlo: tijekom 7. tjedna smo spustili biljke na nekih 40 cm od panela, početkom 8. tjedna smo pojačali panel na ukupno 180W (12 4000K i 6 2700K), a početkom 9. tjedna smo primaknuli biljke opet na nekih 30cm . U vege su bile ugl. oko 30cm udaljenosti, jel bi sada u cvjetanju trebao malo smanjiti razmak i kada bi bilo vrijeme za pojačati panel na max - 250W? Edit: Sorry ekipa, snaćete se nekako medju ovom zbrkom fotki, a čak sam se trudio da ih poredam kronološki. Da mi upload nije loš kako jest i da čitav post nisam pisao već dva puta jer sam slučajno vratio stranicu posložio bi ovo sada sve, al ajd ispoštujem naredni put zato sa videom.
Ma to što oni kažu na stranici ja sam davno okačio mačku o rep. Kažu cca. 45- 55 dana cvjetanja, a puni životni ciklus 60 dana, a bome mi nisu procvjetale 5. a ni 15. dan. Ako malo bolje pogledaš stranicu vidit ćeš da za skoro svaki strain napišu slično, "dobar prinos, sočni plodovi i jako jednostavan za uzgoj, preporuča se početnicima.." Navodno uzimaju sjemena na veliko od drugih banaka i rade rebrending, tako da je lutrija šta ćeš dobit, al su zato pristupačni, ja sam ovo dobio na poklon, al planiram probati neke fotoperiodne od njih jer su mi najdostupniji za početak. Meni se takodjer čini da malo kasne u usporedbi sa drugim dnevnicima, al to prepisujem nešto lošijim uvjetima (temperatura, režim svjetla, loš lst i sl.) i svom neiskustvu, al nadam se da će jedan dio biti gotov do praznika. Plan mi je neki da ih ostavim na ovom biosolid gnoivu da ga testiramo kakav je on sam, imam još dovoljno granula da dodam u top feed po potrebi. Za ovu Fresh Berry bi rekao da fino cvjeta, ova Black Cookie kaska od početka al polako i ona fata ritam, čini se da joj je bila baš prejaka zemlja od starta i velika vlaga, pošto je malo živnula i upravila listove kada smo vlagu doveli pod kontrolu, a i ona je malo izrasla valjda da bolje podnese gnoivo u zemlji. Nisam još uspio nabaviti adekvatne podloge pa zalijevam manje više da skoro procuri, a povremeno da procuri 1-2 dl. Nakon samog zalijevanja podignem biljke na mrežu tako da može iscuriti višak vode i da imaju zraka od ispod, al dan nakon ih spustim direkt na podlogu zbog samog grijanja. Nabavim neku grijalicu uskoro i vežem je za termostat, pa ćemo riješit i problem temperature. Par fotki od danas - 44. dan
Pozdrav vutro, nadam se da ste mi dobri i veseli. Zbog privatnih obaveza update malo kasni, a svašta nešto se izdešavalo u boxu. Potrudim se da dnevnik ne ispašta, pa da krenemo po redu. 5. tjedan - 29. dan promijena režima svjetla na 20/4. Fotke 29. i 30 dan: - 31. dan su dobile svaka po 5l l vode i dobro je procurilo dole. Stigao odvlaživač tako da je vlaga pod kontrolom - kreće se uglavnom oko 50%. - 32. dan slike: - 34. dan izbacili smo 6500K sijalice i ubacili još 4000k - ukupna jačina 130W 6. tjedan - 35. dan dobile svaka po 3l vode, a desio se i prvi krc.. :( malo sam se zanio prilikom LST-a i slomio glavnu granu na black cookie, pokušao sam sanirati trakom i navlačiti je žicom u kontra stranu, ostatala je živa ali još uvijek imamo rupu na stabljici i zbog toga je LST ispaštao neko vrijeme na toj grani pa je bila dvoetažna biljka. Fotke od 35. i 36. dana: - 38. dan su dobile po jedan tretman šišanja, bilo je malo previše gužve pa smo malo pročistili put novim granama, kako su bile v an boxa usput smo skinuli toop fed kokosa, zagrabili malo zemlje od ispod i zamiješali sve sa dijatomejskom zemljom što smo trebali odmah uraditi. Na kraju tretamna svaka dobila po 3.5l vode sa molasom. To je bilo prvo zalijevanje da nije čista voda, dodao na 6l pola kašike molase da malo prehranim mikrobe. Medjutim čini se da nismo trebali dirati ništa i da nam je zemlja još uvijek prejaka, neki listovi su malo pecnuti u vrhovima ali ništa strašno. Po boji biljaka bih rekao da imaju dušika i više nego dovoljno. - 39. dan fotke: 7. tjedan - 42. dan dobile svaka po 3.5l vode, crkla jedna 4000k sijalica, pa smo ubacili 2 2700K - trenutna jačina 140W (12 4000K i 2 2700K). Internoda iznad loma na Black cookie je ojačala i izdužila se dovoljno, pa smo sada savili i taj vrh i malo raširili tu granu. Dodana i asto folija u box, a čini se da su biljke dobro podnjele prorjeđivanje. Ne znam jel ih zbog astro folije manje primjetim, al čini se da je puno manje gnatova nego ranije,otvorim box i ne leta ništa, al čini se da ova DZ radi u mom slučaju. Osobno sam zadovoljan generalnim stanjem kako to ide za prvi put, ne znam kako se to vama čini koji imate nekog iskustva u ovome jer ja ne znam što očekivati i kako biljka u ovoj fazi treba da izgleda, al znam da imam kez od uha do uha svaki put kada povirim u box. Zaboravio sam spomenuti temperaturu, generalno dnevna temperatura kreće se od 21-23 stupna u zadnje vrijeme je malo zahladilo pa je više oko 21, dok su noćne temperatura ranije bile oko 18.5-19.5, al sinoć je pala i do 17.5 stupnjeva. Potove grijem podnim grijanjem na 22-23 strupnja pa se nadam da nećemo imati neke lokove dok ne ubacimo neku grijalicu u sobu. Za zalijevanje smo uhvatili nek interval srijeda - nedjelja, pa prema procjeni nekoj mijenjam količinu vode. Plan je još barem dva tjedna zalijevati samo vodom, pa onda ćemo vidjeti kako će se razvijati situacija i hoće li ogladniti.
Update 28. dan - ušli smo u 5. tjedan ::listomahanje:: Svjetlo: 24/0 - 110W (4 x 6500K i 7 x 4000K) - razmak podignut na 40 cm nebi li se malo izdužile grane, od sutra su na 20/4 režimu. Temperatura: 22-25 , ubacili smo jedan panel (50x50cm = 55W) podnog grijanja pod potove, podešeno na 23°stupnja. Ovaj mramor se pokazao kao dobro rješenje jer upija i zadržava dosta topline od samog svjetla, kada sam mjerio "osunčani" dio termometrom bilo je 27 stupnjeva, termostat je podešen na 23 stupnja i dok lampe rade nikako se ne pali grijač - vidjet ćemo od sutra kako će to biti tijekom noći. Vlaga: 58-72 % - varira u ovom rasponu, nadam se da će doći odvlaživač u narednih 10 dana. Zalijevanje: samo vodom - u srijedu svaka po 2l, danas FB - 3l, a BC samo 1l. Učim još kako ih zalijevati, čini se da BC pije manje vode, zemlja je bila kod njega dosta vlažnija, a pored toga nekakav je sav usukan od početka, a učinilo mi se da je kao malo živno jučer kad se prosušila zemlja, u svakom slučaju zalio sam ga samo malo i sad pratim situaciju kako će obje reagovati. Izvadio sam one drvene okvire i nadopunio potove - hvala @Mravak . Na top feed al mixa poprašio sam dijatomejsku zemlju i onda nadopunio potove kokosovim substratom. Kokos se brzo suši što će nadam se gnatovima otežati razmnožavanje. Nisam imao druge "sigurne" zemlje da pravim mix sa kokosom i DZ kako mi je savjetovao Bizzzo za toop feed mix pa sam uradio sada ovako, valjda bude neke pomoći. Idući grow ću sigurno odmah na početku umiješati DZ u mix - Hvala @Bizzzo @Ursus poslušao sam te za ove ziherice i hvala ti do neba, ovo je puno lakše i bolje nego sve moje ideje što sam imao za ovaj problem. Zadovoljan sam kako ovo napreduje za sada, dobro su se zgusnule pa sam povećao razmak da se malo izduže i olakšaju mi vezanje. Za sada sam vezao ugl. samo glavni vrh i trudim se velike listove gurati ispod novih izdanaka. Novi izdanci guraju dobro i za par dana ću i njih malo privezati. Auto Fresh Berry: Ovo je moj favorit u boxu jer se generalno bolje nosi sa svim problemima, dosta se zgusnuo u zadnje vrijeme pa mu možda skinem par listova za par dana. Malo su novi izdanci pecnuti na vrhu, od čega bi to moglo biti i jel se meni čini ili će ova procvjetati uskoro? (Prva slika je iz boxa, ostale 4 van boxa) Auto Black Cookie: Pokazao je i on spol i napreduje ali se i dalje buni na nešto uvija lišće i izgleda nekako frljavo, a ja ne znam prepoznati šta bi moglo biti problem pa još ne reagujem, ako može netko da me uputi na neke teme/literaturu ili podijeli svoje mišljenje bio bih zahvalan.Čitao sam na forumu ovaj vodič za bolesne biljke i ništa nisam uspio da povežem sa ovim. Lišće uvija od samog starta, možda mu je substrat jak pošto je i pojačan u dnu potova sa ovim Biosolid gnoivom, to je jedino što sam dodao u all mix na početku growa osim vode. Ne kužim ove spoilere kako funkcioniraju pa evo ovako na dnu teksta sastav gnoiva Dušik (N) 5% Fosfor (P₂O₅) 5,5% Kalij (K₂O) 7% Magnezij (MgO) 1,7% Željezo (Fe) 1,1% Cink (Zn) 0,18% Mangan (Mn) 0,15% Bor (B) 0,1% Bakar (Cu) 0,07% Molibden (Mo) 0,001% Trichoderma (Trichoderma SPP) 10² UFC/g Bacterias (Bacillus SP) 10³ UFC/g Pozdrav svima. Živi i zdravi mi bili ::listomahanje::
Update 22. dan - LST Svjetlo: 24/0 - 110W (4 x 6500K i 7 x 4000K) Temperatura: 23-26 Vlaga: 45-68 % dok budget ne odobri kupnju pravog odvlaživača povremeno zračim i odvlažujem sobu prijenosnim klima uređajem. Zalijevanje samo vodom, dobile u utorak po 2 litra, u subotu prvi put da procuri - svaka po cca. 5 litara vode. Od problema: Pojavile se neke male mušice, ne znam prepoznati jesu li gnatovi - za sada ih lovim samo trakom. Problem sa žutilom na listovima se nije širio ali ta biljka "Black Cookie" je malo snuždena i "kaska" za jednu internodu u odnosu na ovu drugu "Fresh Berry", ima malo povijene listove ali gura i ona dalje. Obje biljke su se u zadnjih 7 dana dobro proširile i krenule da guraju nove izdanke. Odlučio sam se ipak za LST na obje biljke i krenuo danas lagano da savijam glavni vrh. Planiram uskoro ubaciti grijanje, razmišljam o podnom grijanju za potove, a za sobu ćemo kasnije viditi po potrebi. Razmišljam o uvodjenju mraka, jer ovaj režim 24-0 je najviše zbog temperature i toga što mi box još nije gotov skroz (propušta svjetlo), a na forumu sam pročitao da neki guraju automate bez problema na 24-0 pa ne znam još šta da radim. Evo fotke od danas, prije i poslije vezanja slikano van boxa. Auto Black Cookie: Auto Fresh Berry:
Nadam se da je vent, nisam povirivao 2 dana jer nisam bio kući i malo su izrasle pa je ova došla baš na jak udar vjetra, ali imam i žute fleke po listovima: Čini se da se žutilo ne širi već povlači lagano, barem ova fleka na lijevoj slici je jučer bila dosta izražajnija. Ova biljka mi od početka pokazuje neke deformacije, žute pjegice po listovima i mreškanje listova, nadam se da je neka genetska modifikacija i da će se povući uskoro.
15. dan Svjetlo 24:0 Temperatura: 24-25 °C Vlaga: 60-68% Panel pojačan za 2 x 10w 4000 K, trenutno radi na 70W (4x6500K i 3x 4000K) - malo su bile previše nagnute prema sredini panela, pa sam dodao još 2 sijalice da raširim spektar i podigao sam udaljenost sa 30 na 40 cm. Još ih nisam zalijevao, zemlja je na dodir suha, tek na 3-4 cm dubine osjetim vlagu, ali ne izgledaju mi baš žedne pa ću ih zaliti sutra. Čini se da dobro napreduju, Fresb Berry mi izgleda baš zdravo: Ovaj Black Cookie od početka pokazuje neke žute fleke i deformacije sa uvrnutim listovima, ne znam jel bi se trebao brinuti i gdje tražiti uzrok problema? Bio je malo blizu ventilatoru, sada sam ga odmaknuo, jel to može biti razlog da se listovi uvrnu ovako ili možda Co2 vrećice koje su dodane prije par dana?
Hvala svima :) Dodao sam 2 DIY Co2 vrećice (30g sode + 30g limuntosa) u box. Gore sam zaboravio spomenuti da imam i dogrijavanje boxa preko noći kada vanjske temperature padnu u obliku obične sijalice od 100W. Na rupu za pasivni upuh sam stavio komad željeznog profila i na njega stavio sijalicu, ne kažem da je isplativ sistem, al za sada radi poso dok ne napravim nešto konkretno. Sijalica prenosi toplinu na željezo, a sav zrak koji ulazi u box prolazi kroz toplo željezo i preko vrele sijalice, čini se da tako dobijem 1-2 stupnja više u samom boxu. @Vutra Samotnjak koji ovlaživač bi preporučio, soba mi ima ukupno 11.7 m3, a od toga otpadne 1.54 m3 na sami box, a imam tu i neku fotelju i stol tako da je preostali zračni prostor tu možda i manji od 10 m3. Može li u tom slučaju da pomogne neki jeftini mini odvlaživač zraka cca. 500 ml/24h i spremnikom od 1-2 L ? Što se tiče zalijevanja, čitao sam dosta o tome, al opet ništa ne znam jer se radi o subjektivnom osjećaju i trebat će malo vremena da se to provali. Kada sam zalio zadnji put zemlja je po površini bila suha ko barut, al na 3-4 cm u dubini je bilo vlage pa sam procijenio da je to OK. Namjerno sam zalio sa malo "više" vode kako bi aktivirao zemlju, čak mi se učinilo da je 1l premalo za to jer su potovi od 20+ litara, al činjenica da je previše vode najčešći problem početnika brzo me razuvjerila da ne roknem još po 1l