
Galerija nije uvezena
pozdrav svima, posle dosta smaranja mog mentora oko sklapanja boxa, prvi put krecem u avanturu. realno nemam nikakvog iskustva u ovome, iako sam par puta imao neku domacicu celo leto na terasi. jedina pouka koja je ostala iz tih dana mi je da je biljka pravi korov i da moram da je branim od psa koji je brstio donje lisce kao koza. psa vise nema, a i biljka je sad u boxu, tako da se nadam da cu moci nesto da pozanjem za 3 meseca. box aka mali veseljak: homebox par+ xs 60x60x120cm sylvania metal halid 250w i philips son-t pia plus 250w cool tube 40cm balast gib nxe 250w ac filter i prima klima turbina mali ventilator 13w 3x purple haze (feminized) 3x 11l saksije i ph600 zuti :) sve to izgleda ovako http://postimg.org/gallery/cinx72dy/ za kraj (ili pocetak), jedno veliko hvala i 10 bambija za svu pomoc oko sklapanja boxa koju je pruzio moj mentor creative. takodje veliki pozdrav i 5 bambija za opa cupa, koji je doleteo u pomoc kad je creative bio bolestan.
hvala svima... :) situacija trenutno izgleda ovako: http://postimg.org/gallery/5jbvzcnq/ odmah prva greska... biljke su izbile u ponedeljak, ali ih u box nisam stavio do srede ujutru, tako da su se izduzile i nakrivile. sad su se u boxu malo ispravile. brine me sto ne mogu da povecam vlagu i ako sam stavljao teglu vode i mokru krpu. vlaga je zakucana na 30, kao i temp. mali vent sa vrha boxa duva u prvoj brzini, kao i vent. ne bih voleo da moram da ih pojacam jer bi to bilo preglasno. box je u kuhinji nemam odvod za odzak, pokusavam da vazduh izbacujem sto blize prozoru. temperatura u kuhinji je takodje porasla. peti element je spomenuo, bojim se da cu biti kratak sa visinom, jer ct mogu da podignem mozda jos samo 10tak cm. dosao mi je pod ruku neki lux-metar ili kako se to vec zove. cita mi izmedju 23-27k na toj nekoj visini biljke. zalivao sam dva puta, ali mislim da sam malo i preterao, pa sad cekam da se zemlja osusi bar do petka. ph pokusavam sa limunovom kiselinom malo da ukiselim. iz cesme je oko 7.3, a posle dva dana stajanja oko 8.3-8.4. pokusavam da je ukiselim na 6.2-6.5.
hmmm... ja sam mislio u vegi da trebam sa 18/6? jel sam i tu u krivu? :knockknock:
ok, peku se jutros od 9, tako da cu taman sad da pocnem sa novim rezimom. hvala za sliku, izoblicila mi se faca. :127fs4573872: samo jedan dan sam ih drzao u boxu, tako da sam informaciju dobio u pravom trenutku. stavio sam tri semenke, mislio sam mozda neka omane. sad kad vidim kako su krenule, zao mi je da jednu bacim, iako je jedna dan okasnila za druge dve, ali ta mora da ce biti najsladja :) znaci da krenem odmah da ih rezbarim, cim izbace 3-4 para listova? takodje ne znam nista oko hemije, pokusavam nesto da pohvatam u ovoj temi https://vutra.org/topic/551-prihrana-biljki/ na zalost, ne mogu da kazem da znam sta treba da radim i da li ista ili ovaj prvi put da vidim sta ce genetski da zamasti...
necu da vadim ct, ako bude problema sa prostorom (a ocigledno da se svi slazu da hoce) izbacicu makar vent, ako ne i filter, tako da cu ct da podignem onda bar 20cm. za sad je ovako, pa cu vremenom da menjam shodno potrebama. semenke su white label feminized, narucio sam ih zajedno sa 3 northern lights semenke od sensi-ja, takodje 3 devojcice. odlucio sam se za haze jer bih voleo da probam nesto sto je pretezno sativa, ocigledno ne znajuci u sta se upustam. da li su onda saksije od 11l prevelike za moj box? mislim, bar kad je ovaj haze u pitanju. verujem da bi za indicu bile ok. da li da uzmem manje? i kako biljka zna da krene u cvetanje ako je sve vreme na 12/12, posto nije automatic? da li onda posle par nedelja treba da je jos krace svetlo?
evo prvog update-a, biljke su prvi put videle svetlo pre tri nedelje (manje-vise)... kupio sam novi uredjaj za merenje temperature i vlage, to mi je dalo malo bolji uvid u klimatske uslove u boxu. preporuku za ovaj uredjaj sam pronasao na nekom gljivarskom sajtu :) ocigledno ljudi znaju sta im treba, kapiram da je njima vlaga primarna briga. razlika u merenju je upecatljiva. +-20-30% pri merenju vlage i do +-5-10 stepeni pri merenju temperature. preko dana (kada lampa radi) je u boxu 23-27 stepeni, vlaga je izmedju 40-50%. preko noci je oko 20 stepeni, a vlaga je izmedju 70-80%. imam onaj plasticni skupljac vlage, pa sam mislio da ga ostavim u boxu preko noci kad pocne cvetanje. ne znam da li sad ta visina vlage (jednom sam video oko 77-78%) steti nesto pri vegetacije? zalivanje i dalje 1-2 nedeljno, kad je zemlja suva. cini mi se da je poslednjih dana potreba za vodom malo veca. to sam tumacio time da je i korenje vece. mozda se i tripujem... za jedno nedelju do 10 dana sam mislio da ih prebacim u vece saksije, pa polako i da se spremim da stavljam onu mrezu na koju cu da savijam i vezujem biljke. ako sam nesto zaboravio ili ako mislite da treba da pocnem sa necim, neko od vas ce mi vec reci :) hvala jos jednom na svim informacijama i sugestijama...
presadio sam biljke u vece saksije. odradio sam topping, mislim da sam mogao i malo ranije, ali sad sta je tu je. za sad nisam nista od prihrane koristio, ne znam jos sta cu i (ako) kako cu da dohranjujem, moram malo da se informisem o tome. spricam ih sa prskalicom, zalivam kad je suva zemlja. jos uvek kiselim vodu na 6,2-6,5ph. temperatura je sa vremenom napolju porasla pa sam i ventilator stavio na jacu brzinu. turbina je jos uvek u prvoj brzini :) cool tube moze da se pipne rukom, uopste se ne greje. spremio sam materijal za resetke iznad biljke i to cu da improvizujem sledece nedelje na oko 10-15 cm iznad sadasnje visine biljke. prostor izmedju resetke i ct-a je 40-50cm. nekoliko interesantnih tutorijala sam procitao na ovom sajtu http://www.growweedeasy.com/lst-low-stress-training za sad toliko, uz par aktuelnih fotki...
white label
evo i novog update-a... koliko vidim krenule se resice, sto bi oznacilo da moram da menjam lampu :) na ovim slikama vidite velicinu biljke na pocetku cvetanja i koliko mi je mesta ostalo do lampe. bilo bi lepo da ne moram da izbacujem filter i pomeram lampu, ali videcemo. pocecu da ih vezujem kada dodju do mreze. koliko sam shvatio topping nema svrhe vise kada pocnje cvetanje. malo sam improvizovao sa kacenjem te mreze. samo sam je zakacio vezicama, nadam se da ce biti ok. pojavile su se neke musice, mislim da izlaze iz zemlje. zna li neko da li one nesto stete i kako da ih utamanim ako je potrebno?
pozdrav svima, evo i update-a u ovom mom dnevniku, za koji bih stavio tag "zasto ne uzimati haze za prvi grow" ili "kako ne uzgajati vutru". napravio sam totalni haos. cim je biljka pocela da cveta (polovinom juna) i kad sam video da je haze tek tad ustvari poludeo sa rastom, pokusao sam da vezem grane za saksije i s tim sam napravio totalni haos. 6 najvecih grana su prekrile skoro sve manje i sve su biljke jedna preko druge. onda sam stavio mrezu i pokusao da te grane stavim ispod mreze jer nisam mogao da ih uvucem u mrezu. time sam dodatno zaklonio, vec zaklonjene manje grane. doslo mi je u jednom trenutku da bacim sve u pm, ali s obzirom da nemam sta da pusim, odlucio sam da ostavim sve kako jeste i da se nadam da ce biti bar 50gr od svega ovoga, odmah posle ovog grow-a cu da stavim jednu ili dve northern lights indice i nadam se da ce biti nesto od ovog haze-a da se pusi bar 3 meseca dok nove biljke ne budu gotove. evo slika od pocetka cvetanja http://postimg.org/gallery/b75icjau/ a evo i par slika da vidite aktuelnu situaciju ovoh mog haosa koju sam danas uslikao po saksijama sam izlepio one zute lepljive papire u dva navrata. po neka musica jos uvek leti, ali vecinom sam ih utamanio. pravu epidemiju musica jos nisam imao i nadam se da je najgore sa njima proslo. 60 dana cvetanja bi trebalo da bude polovinom avgusta. izvinite sto sam ovoliko negativan, valjda kriziram zbog nedostatka dima. ako neko ima bilo kakav savet ili sugestiju za ovaj moj haos, kao i uvek sve je dobrodoslo... samo nemojte mnogo da me kudite, dovoljna mi je kazna sto sam straight kao lenjir :(
powerseed, hvala ti, doza optimizma je vrlo dobrodosla :) opa cupa, nadam se da cu se predomisliti, zato sam i stavio 3 jer kad sam citao review za haze sav sam se ubalavio :) zica mi smeta, to stoji, ali mi je povila ove lude glavne grane sa najvecim hedovima bar za 10cm. s obzirom da imam jos oko 20cm prostora da podignem ct, a jos oko 6 nedelja, svaki cm se racuna. ne bih da vadim filter, jer sad vec preko noci lepo zasmrdi kuhinju kad ne radi vent. necu nista da vezujem, sad sam mislio da ih pustim do kraja da ide kako ide, pa valjda necu da sprzim vrhove. eh, kad sam video kako je ganja odradio onog singl jack herrer-a u ovom mom prostoru... nadam se da cu i ja posle par uzgoja znati da odradim lst onako... iz ovog uzgoja sam naucio da moram mnoooogo ranije da krenem sa treningom.
odsekao sam grancice pri dnu, na kojima nije bilo cvetova, ali sam pri tome primetio da su i neki veci listovi pri dnu poceli da zute i par ih je i odpalo. po nekim slikama vidim da izgleda kao manjak natrijuma ako se ne varam. steta sto nisam uslikao to lisce pre nego sto sam ih bacio. nisam planirao da dodajem nikakvu hemiju biljkama, ali izgleda da cu morati da preskocim taj stav i da cu morati da dodam biljci ono sto joj je potrebno da prezivi. dodatni problem je sto ce biti poprilicno problematicno izvaditi saksije iz boksa na ispiranje. posto mi je prvi grow, da li bi mogli da mi progledate kroz prste i kazete mi sta da kupim od ponudjenih dodataka prehrani http://www.my-smoky.de/Fertilizer:::62.html?XTCsid=fea1f5cdddb3974f9c10129e73fe6c38 video sam da ima dosta price o tome na forumu, pogotovu u temi 'prihrana biljki' koja ima 27 strana, verujem da cu dosta procitati i nauciti vremenom, ali ne znam koliko imam sad vremena za uhodavanje u temu, pa ako nekom nije mrsko da mi napravi minimalnu listu sta da uzmem sa ovog linka da resim problem, bio bih vam zahvalan. ne znam da li je moguce da koristim neki od ovih dodataka ishrani neko krace vreme, pa onda mozda da ne ispiram, ili moram da koristim sad te dodatke do poslednje 2 nedelje, pa onda ipak nekako da ispiram. moze i na pm ako krsim pravila foruma ponavljanjem pitanja koje mogu da se nadju vec na vise mesta na forumu.
evo danas sam uslikao spomenuti problem. stanje je pocelo ubrzano da se pogorsava i siri. moze li neko da mi kaze sta je u pitanju i kako da spasim biljke da ne uvenu? jutros sam kupio hesi bloom complex i hesi phosphor plus. u prvom je n-p-k 3-3-4, a u drugom je p-k 7-5. da li cu sa ove dve prehrane uspeti da popravim stanje?
evo par fotki mojih biljki na kraju 5.nedelje cvetanja. zalivam ih svaki drugi dan, svakoj po litar vode, piju kao lude. dva puta sa hesijem, pa onda jedna tura bez. ph je oko 6,8. sa hesijem sam mislio da prekinem pocetkom avgusta, da odradim jedan flush, pa tamo onda posle 10tak dana jos jedan pre nego sto prestanem da zalivam. odsekao sam par listova koji su mi zaklanjali manje cvetove i par da vidite kako su oprljeni. nije sve to kako bi trebalo, ali kao sto sam vec rekao u par navrata, s obzirom da mi je prvi grow i da cu sad vec izvesno od septembra pusiti moj sopstveni stuff ja sam vise nego zadovoljan. po kalendaru trebalo bi do polovine avgusta da padne berba, ali videcemo... uzeo sam onaj mali rucni mikroskop 40x ili kako vec to zovete pa cu da pratim situaciju...
da odradim flush sada ili je taj planirani za 2 nedelje ok?
e samo mi je jos to trebalo... evo par slika sa obe strane lista koji bi pao za 3-5 dana da ga nisam cviknuo zbog slikanja temperatura mi ne ide preko 30, vlaga nikad ispod 50, jos nocu kad je sve ugaseno se zakuca na 100, pa sam se brinuo zbog toga, kad ono...
hvala opa cupa... narucio sam http://www.amazon.de/Neem-Niem%C3%B6l-Emulgator-Rimulgan-1ltr/dp/B005SOFGI4/ref=sr_1_2?s=garden&ie=UTF8&qid=1405972619&sr=1-2&keywords=neem%C3%B6l tu je ulje vec pomesano sa emulgatorom, treba samo da se zagreje i razblazi u vodi. ovo oko biljke na dijeti mi nije jasno, zalivam ove 3 biljke sa 4l svaki drugi dan. dva puta sa hesijem, pa jednom bez. valjda je i to od ovih napasti...
uh, ovaj tvoj post me malo smirio. danas sam ih zalio sa hesijem, za dva dana onda krecem sa ovim novim rezimom. imam jos jedno pitanje. da li da lepo komplet istusiram biljke ne bi li skinuo sa lisca malo ovih tripsova, pa onda usput odradim i flush ili to ne bi bilo dobro u ovoj situaciji?
ok, onda cekam neem, trebalo bi krajem nedelje da stigne. pre toga cu mozda da napravim ovaj spray http://m.wikihow.com/Make-Pyrethrum-Garden-Spray donji listovi su poprilicno u losem stanju, ali manje fleke su po svim listovima. valjda ce to prskanje sa neemom da ih uspori, barem da padne berba. pre sledeceg growa pada dezinfekcija i sledeci put cu stvarno dooobro da pazim kakvu zemlju kupujem i gde. ova compo sana sa amazona se stvarno ocajno pokazala od pocetka do kraja. mislim da mi je bolje bilo da sam uzeo neku prosecnu iz prve cvecare nego ovo.
kraj je 6.nedelje cvetanja, po podacima sa sensijevog sajta biljke bi trebalo da budu gotove izmedju 7-9 nedelje cvetanja. moj prvi proracun je da ce biljke biti gotove izmedju 9.-15.avgusta, a sad kad sam prebrojao lepo dane vidim da je po ovoj racunici od 7.-9.nedelja negde izmedju 4.-20.avgusta. par pokusaja sa mikroskopom: bandit u travi: biljke su kvalitetno zakrzljale u razvoju, na to je, kako je vec spomenuto, dosla najezda musica, pa onda i najezda tripsa. pre tri dana sam ih dobro isprskao neem uljem. ulazim u neizvesnu zavrsnicu i trku sa vremenom, sve je vise ovakvih listova: tokom sledece nedelje cu poslednji put da prihranim hesijem i poslednji put da ih isprskam neem uljem, a sledeci vikend cu da odradim flush. pa onda posle 3-4 dana jos jedan flush.
opa cupa, ako ti tako kazes, necu puno da se dvoumim. i ovako i onako jedva cekam da se ovaj prvi i veoma neuspesan grow sto pre zavrsi i da krecem u nove pobede. vec sam stavio biljke u kadu i cekam jos jednu tvoju potvrdu posle ovih novih slika, pa ako kazes da krenem na flush, ja sam spreman. pogledaj ove fotke: nadam se da ovo jako zuto na vrhu nije ta banana koje si svi plase, jos bi mi samo to trebalo.... ako krecem u flush, samo mi reci kako. znaci tus u saksiju, hladna ili mlaka voda? valjda bar 40l vode po saksiji, ne znam bas kako cu to da odmerim, ali cenim par minuta po saksiji? imam jos par pitanja o pripremi za berbu i o samoj berbi, pa onda i curingu, prvi put sve ovo radim pa mi treba pomoc, ali to cu u nekom narednom postu... ako pre toga ti ili neko drugi moze da mi posalje neki link, ako vec postoji neki vodic na forumu o pripremi za harvest, oko zalivanja u poslednjoj nedelji, tih par dana bez svetla itd.... jedino sto sam pronasao sam je u odeljku na engleskom, powerseed je napisao jedan super post kako raditi harvest i curing... sve ostalo sam guglao po netu, neku predstavu imam, ali posto sam infant u ovome, valjda mi treba sve sazvakano, ne bih li bio siguran da opet nesto ne sj..em... jbg sry
ok... onda tako... dacu ja jos 2 doze ;) jednu sutra, jednu u sredu. onda sledece subote flush. da li je dosta samo jedan? ili onda par dana posle ispiranja da odradim jos jedno? negde sam video da ne zalivam nedelju dana pre harvesta? krajem te poslednje nedelje, poslednja 3 dana samo mrak sa ventilatorima, ako sam dobro shvatio, pa onda berba. praticu trihome, pa ako krenu da tamne, onda cu da ubrzam proces. moze li jos neko da mi kaze ovo oko hladne ili mlake vode za flush i da li je dosta po par minuta tusiranja za svaku biljku? ps. @pablo hvala, ali daleko je ovo od dobrog grow-a. kolicina od ove 3 biljke ce verovatno biti kao pola kolicine jedne iz vanjskog ili kao jedna dobro odradjena biljka u unutrasnjem uzgajanju, a verovatno i manje. nasuprot tome ja bih bio iskreno zadovoljan ako bude dosta za narednih 3 meseca dok se ne zavrsi sledeci grow. mnogo sam naucio uz pomoc dobrih ljudi na forumu, verujem da sledeci grow moze da bude samo bolji ;)
kaze opa cupa, bice i po 30 na svakoj biljci :) hehe, ma idi, ne mogu ni da zamislim, bice do proleca minimum ;) moracu da proucim to pravljenje ulja i putera, pa da iskoristim za novu godinu makar ono sto ostane :)
e, pa to ti kazem, jedva cekam da zavrsim i da odmah pocnem novi. skroz mi je super trip ovo 'u se i u svoje kljuse' :D uopste mi nije trip zbog kolicine, nego da probam uvek nesto novo, neku novu biljku, pa ovaj trip sa ukusom i mirisom... ih.... evo preko 15 godina sam u konzumaciji, ali ovo kad sam mozes da biras pa to mi je skroz gurmanski. pa necu vise nikad da zavrsavam semu. samo gledam po sajtovima, ne znam sta bih bre. kao dete... jedva sam smanjio izbor za sledeci grow na 4 vrste od koje sad moram da izaberem dve. pa onda jedan dan se kao odlucim za jedan par, pa drugi dan za drugi i tako vec nedeljama :) za prvi grow sam se odlucio za haze, jer sam toliko procitao o tom haze-u i skroz sam se nalozio na tu pricu o tome kako radi, da sam sav tako alav strpao 3 kom u 60x60x120. sta reci... loco... :)
u petak 8.avgusta sam odradio flush. u sredu sam pokusao da slikam sa mikroskopom, ali nisam uspeo bas najbolje da docaram atmosferu :) realno, trebalo bi trihomima bar 7, ako ne i 10 dana, da pocnu da potamnjuju, ali nisam imao vremena da cekam zbog nekih drugih planova. zato sam morao juce da pozurim... od srede do petka su biljke bile u mraku, a juce tokom dana je pala zetva i frizeraj. turbina radi 24/7, mali ventilator duva u dno boxa, a odbijeni vazduh lagano klati shtrik :) temperatura je izmedju 20-25, a vlaga izmedju 50-60%. koliko sam razumeo, oko 2 nedelje treba ovako da ih susim. naravno proveravacu kada ce koja stabljika da kvrcne, posto su neke tanje a neke duplo deblje, pa verujem da nece biti u isto vreme. evo kako sve to trenutno izgleda: -najveca biljka -sve zajedno od ostataka sa makazica sam srolao 2 sprave, jako jako lepo iznenadjenje za mene, bar 3-3,5 sata intenzivan high, uplifting pre svega, ma divno.... veoma intenzivan miris, lepljivo kao oho lepak :) posle toga sam probao 2-3 sprave sa nekim drugim stuffom, koji je posle ovog haze-a bio kao origano.
da, malo mi je problem s vlagom... ovo je fotkano neposredno posle zetve, box je bio otvoren 4-5 sati, a ovde je napolju vlaga preko 90-95, vec danima, da ne kazem sedmicama, kisa ne prestaje... koliko pratim ova dva dana uvek je 50-55% u boksu. pokusacu da nabavim onaj sakupljac vlage, ne znam kako da se izborim drugacije. plasim se ako bih pustio ventilator na drugu brzinu, da bi to poremetilo susenje, jer bi cvece bilo vise na udaru povetarca.
nedelju dana sam susio u boxu, juce sam sve stavio u tegle. izgleda mi da sam previse osusio. svi headovi su poprilicno suvi. danas, kad sam ih izvadio iz tegle da se luftiraju, nisam primetio da su vlazniji. :(
za pocetak moram da se izvinim sto se tek sad javljam... u svakom slucaju, evo konacno da zavrsimo ovu temu sa rezultatima i utiscima... kao sto sam vec spomenuo, na kraju sam napravio gresku, malo sam predugo drzao na susenju, tako da sam malo presusio, ali nije strasno. posle toga sam poceo curing, na vreme sam pronasao jedan budjavi head, tako da se nije prosirilo na ostatak. na pocetku sam pusio manje headove sa dna biljke (nisam radio lolipop), bili su potentni, ali tek sad vidim kolika je razlika izmedju tih i normalnih headova. naime, u poslednjih mesec i po dana sam pusio headove sa vrha i to je skroz druga prica. posle mesec dana curinga, ovi headovi su dobili stvarno lep ukus i miris. ne znam kako bih opisao... neka mesavina limuna ili neceg slicnog, smole sa zimzelenog drveta i livade posle kise. ukus je mnogo lepsi preko vaporizera, bong je isto ok. sa rizlom i duvanom nisam bas osecao tako upecatljivo ukus koliko god da sam stavio vutre, nije cepala grlo i pluca, niti je imala taj autentican ukus, iako je miris bio vrlo intenzivan. sve u svemu, ja sam zadovoljan da sam probio prvi led. bilo je oko 100gr posle susenja, verujem da je posle curinga ta kolicina manja. oko 40% su bili manji headovi, koji su nesto slabije radili, ali uz malo jaci tempo pusenja sve to dodje na svoje mesto. :) sto se mene tice za ovaj grow toliko, jos jednom bih se svima zahvalio na pomoci i podrsci. G#2 je vec krenuo i cvetanje je u toku, ali o tome u novom post-u... evo i par fotki za kraj: ps. @PowerSeed - moze lock, hvala