
Galerija nije uvezena
Pozdrav. Ovo mi je prvi grow, bio sam jako nestrpljiv pa nisam mogao sačekati da se vrijeme još malo uljepša, ali i nema veze jer ću stalno saditi. Eh ovako, sjeme je unknown, znači obično od vutre koju je pušila moja raja.Zemlja kupovna, neka kineska "florahum". 5 sjemenki stavljeno na klijanje 11.4. 13.4.(jučer je proklijala prva sjemenka pa sam je odmah stavio u saksiju), a to je ova saksija: http://oi59.tinypic.com/2ikdxd2.jpg. Danas je udaralo sunce od 8 ujutru, i kada sam stigao na pre-sajt oko 15:00, zemlja je bila suha, tvrda ko kamen pa sam je malo zalio, nadam se da mogu politi malo vode po njoj kad je zemlja baš suha :D Danas, proklijaje su još tri sjemenke: http://oi57.tinypic.com/2iqfh9j.jpg. Pa sam zasadio još tri, ali u manje saksije: http://i57.tinypic.com/10ihq53.jpg. A evo kolike su mi rupice u koje stavljam sjeme, klica naravno prema dole: http://i61.tinypic.com/2ewp2ra.jpg I na kraju, evo slika mog pre-sajta. Na jednoj je napuštenoj garaži u nekom šipražju. Planiram tu biljke držati dok malkice ne porastu pa ih presađujem na pravi sajt: http://i60.tinypic.com/35i94c1.jpg, http://i57.tinypic.com/os72j6.jpg I jel bolje ako ih zalijevam što češće i sa što više vode? Ne znam šta bih vam još mogao reći a da je bitno. Pitajte ako vas nešto zanima, i dajte mi nekih savjeta, recite šta radim dobro a šta loše :D
Hvala :) I na ovom forumu sam naučio dosta toga, od sviju po malo, ali najviše zahvaljujem PowerSeedu koji me je mjesecima trpio u inboxu :D
Burazeru, ovo mi je pre-sajt :D Ovdje ih držim dok mi ne izrastu 5-10cm, i onda ih prebacujem na pravi sajt u šumadiju :D
Evo odoh sad da ih zalijevam onim za prozore. Neću puno, ali neka zemlja bude mokra do sutra navečer :D
Ma ionako prskam samo onim što se peru prozori, nije tu puno vode... :D
http://oi61.tinypic.com/2wnu6tl.jpg . I kako da sad ja reagujem na ovo? Da psujem svevišnjeg, da psujem snijeg, šta da radim? Past će u Augustu, samo zato što ja sadim :S
Ma nisu nikako burazeru, sad im najviše treba sunca...kad ono snijeg :S
Ništa. Prekidam sa ovim. Početkom Maja krećem sa grow-om...
Mah. Dižem ruke od ovih biljoza. Do Maja ću sakupljati sjemenke i onda idemo lagano. I neko je napisao da mi ne valja to što su mi velike saksije jer ću ih teško prebacivati na sajt...nema to veze, iako mi je sajt daleko, to kod mene nije nikakav problem. Prebacit ću ih, pa makar jednu po jednu :D
Preživjele su snijeg i zimu i izrasle malo hahah :) http://i62.tinypic.com/2q06n9g.jpg http://i62.tinypic.com/1zdq1ae.jpg http://i57.tinypic.com/ezlxqc.jpg
Snijeg je po njima bio, kiša neprestano padala..a one opet izašle...tako da, ne brinem za utapanje hahah
Morao sam je nečim zaštiti(osjetio sam kišu pa sam napravio zaštitu). Evo slike: http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/001_zpsbd35e47e.jpg , http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/003_zpsc7a49151.jpg , http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/002_zps5fd96eb6.jpg :D
22.4. - izrasle su mi 4 male biljčice, danas(30.4) ovako izgledaju : http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/010_zpsc1211ff8.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/009_zps7db0c54f.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/008_zps206deed9.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/006_zpsf5e735ba.jpg 27.4. - izrasle su mi još 3 biljčice...od mogućih 10 dana, skoro nikako nije bilo sunca, sve kiša.. evo kako danas izgledaju te nove 3 ljepotice: http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/004_zpsd5ea8ff8.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/005_zps98ab0d8c.jpg Malo me brine što su krive, znate li vi razlog tome? Ove 4 nisu bile, a ove 3 jesu..hoće li biti sa njima se u redu? A evo kakvu sam im zaštitu napravio od kiše(pošto ne prestaje padati ovih dana)..veliki prozor, sa strane malo najlona da kiša ne ulazi unutra, a zraka ima i previše... http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/011_zps9bd2ff25.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/003_zps56b730e5.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/002_zps024b10c0.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/001_zps476ebe72.jpg
Vitlaju? Ma bile su inače na tarasi, bilo je svijetlosti, ali i ne baš toliko sunca. Sad sam ih prebacio na ovaj pre-sajt, pa nadam se da će se ispraviti :D
Zato sto ako budu ostale na tarasi, postoji šansa da mi ih mama nađe...Tad bi iz kuće letio i ja i biljčice i saksije. Kontam da će im biti ugodno ovako još par dana, pa onda ih otkriti kad sunce počne...i kad izrastu još malo, presaditi ih na pravi sajt :D
22.4. - izrasle su mi 4 male biljčice, danas(6.5) ovako izgledaju : http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/007_zps406f7ce5.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/008_zpse3804a36.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/009_zps0d1fdf1a.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/010_zpsccabdb7e.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/013_zps7b6792e1.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/014_zps65847426.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/015_zps6d4528cd.jpg 27.4. - izrasle su mi 3 male biljčice, danas(6.5) ovako izgledaju : http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/011_zps80d57c8e.jpg S obzirom da sunca skoro nikako nije bilo, jeste danas i jučer..i s obzirom da su od "rođenja" vani, jel treba da budem zadovoljan?
A šta mislite da ih počnem lagano prebacivati na sajt za jedno 10-15 dana? Jer se bojim da mi neko ne provali ovaj štek... :D
kreću vama tamo po srbiji i hrvatskoj :D ovdje brate jedan dan kiša, drugi sunce, treći snijeg... ali sačekat ćemo :D Naučio sam ovdje da treba biti smo strpljiv :D
Danas sam naletio na jedan problem, jedna od biljki koje su mi izašle iz zemlje(27.4), skroz je pala. Da li su joj teški listovi, dal joj nedostaje sucnca(iako ga ima od 8 do 6), dal je zbog toga što je previše bila u maloj saksiji, ne znam. Presadio sam je u veću saksiju i prislonio je na jedan štapić. Evo slike: Nagnuta biljčica u maloj saksiji. Bila je skroz na podu, ovo sam je malo digao pa ovako ukrivo stoji: http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/006_zpsd40838d9.jpg Biljčica nakon što sam je presadio u veću saksiju: http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/010_zpsc78319bd.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/011_zps76406369.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/012_zps523424e5.jpg A evo slike i ostalih biljaka koje dobro idu. 22.4. - izrasle su mi 4 male biljčice, danas(10.5) ovako izgledaju : http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/001_zps332822a9.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/002_zpsf45ccd76.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/003_zpsa294618a.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/007_zpsbe07097d.jpg - nisam zadovoljan ovom, na isti dan je zasađena kao i ova gore što uveliko raste http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/008_zps3d51d2c1.jpg - ova nije loša http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/009_zps6d9af5ab.jpg - ova kasni isto.. 27.4. - izrasle su mi 3 male biljčice, danas(11.5) ovako izgledaju : http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/005_zps03bf081c.jpg Evo zaštite od kiše. Stavim tako preko noći u slučaju kiše..ujutru skinem : http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/013_zpsd60fd997.jpg Pomozite ako znate u čemu je problem. I pitajte ako vam nešto nije jasno. hvala
Ovu što se iskrivila? I šta da sad radim s njom?
Pročitaj šta sam napisao. Pala je skroz, stavio sam taj "kolac" da drži biljku da ponovo ne padne i da je drži dok ona ne ojača :D
Ona se brate nije savila dole u korijenu, već gore pri vrhu. Teški joj listovi a još nije ojačala i pada....pravio sam i brda i doline ali ne pomaže...
Sad kad prestanu ove kiše, hoću da ih presađujem. Eh sad. Kopat ću rupe 60cm, zato što hoću da taj sajt obilazim što manje. Tu zemlju koju iskopam ću miješati sa florahumusom. Sa koliko litara florahumusa da miješam? 5,10,20? Ili mogu da nikako ne miješam, da koristim tu sa sajta?
http://www.florahum.com/florahums.html Evo, to je to...
Vidjet ću kako i šta. Planiram kopati rupe duboke 60cm i to miješati sa 10-15l. ove zemlje.
Sve nas muči ovo loše vrijeme, svima je outdoor jako usporen, pogotovo meni. Neke biljke su mi stare skoro mjesec, a nisu nešto velike, a i kako bi bile velike kad je od mogućih 30 dana, 7-8 bilo sunčano kako treba :D Zadovoljan sam bar što mi ovo vrijeme nije sjebalo biljke i što su žive, a sunca će biti...Juni,Juli,August,Septembar... :D Ovako ih branim od ovih vremeniskih neprilika: http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/001_zpsf25c442a.jpg 22.4. - izrasle su mi 4 male biljčice, danas(16.5) ovako izgledaju : http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/010_zpse22ff682.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/009_zps244a87fa.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/004_zpsd9e5aab7.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/003_zps38ef6a9e.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/002_zps394adcee.jpg 27.4. - izrasle su mi 3 male biljčice, danas(16.5) ovako izgledaju : http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/005_zps6e5bb636.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/007_zps42c234e9.jpg http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/008_zps8cc690c3.jpg Znam da neke biljke trebam posaditi u veće saksije..to ću sutra odraditi :D A ovako inače, ove biljke prije Juna sigurno ne idu u divljinu ;))
Hvala. Nisam ih zalijevao nekoliko dana, zemlja je jednostavno mokra jer je vani hladno pa tako je ostala :D Bit će sunca, mora..samo bez brige :D
Hvala svima :D Okrenut ću taj prozor sutra kad budem presađivao biljoze u malo veće saksije :D
Sve onako solidno rastu, sutra im se čisti sajt, velike kante za kreč im se spremaju :D http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/001_zps79437075.jpg Imam i mali problem, ova je bolesna, izgleda je pokupila aids pa se raspada. Zalijevao sam je kao i sve ostale, ali možda se ova osušila jer je u manjoj saksiji i nema dovoljno vode/vlage... http://i102.photobucket.com/albums/m93/PabloEmilioEscobarGaviria/002_zps741c94fd.jpg
Evo jedan update. Biljke su mu još uvijek na pre-sajtu, ovih dana bi trebale ići na sajt, sutra ga idem čistiti. Trebao sam još prije par dana nego nisam mogao. Ovo mi je prva godina, i napravio sam već do sada mnogo pogrešaka tako da ne mogu ići ka onom savršenstvu. Sljedeće godine ću kopati duboke rupe, napuniti ih dobrom kupovnom zemljom i od toga izvući nešto dobro. Prije sam mislio da što više biljaka imaš, bit će više vutre, ali ovdje sam naučio da nije tako, da mnogu faktori utiču na urod: sorta, zemlja, rupe, gnojenje. Ove godine imam puno biljaka, sajt mi je jako daleko od kuće, i da se ne bi mučio i kopao 20 rupa, ili da ne bi bankrotirao s kupovanjem fine zemlje, ove godine ću sve zasaditi u velike kante i bit će tu 20l zemlje sa sajta. Svakih 5 dana ću zaljevati, po forumu ću još pročačkati o tom gnojenju pa ćemo vidjeti kao i šta za to. Sljedeće godine ćemo "normalno", neka ovo bude "nenormalno". Ali imam i malih problema, neke biljke su se "objesile", i počeli su im listovi sušiti...zalijevam često, možda čak i previše, ne pokrivam ih više, stoje na kiši..i eto. 3 biljke su presađene u malo veće saksije..dok ne budu u kantama za par dana. Rastu li normalno? Hoće li im smetati ovo malo lišća što je sjebano? Dajte neki savjet. ps. oblačno je vrijeme vamo već 7 dana, ima malo sunca al nije to-to. Ali evo stiže nam Juni, trebalo bi bit sunca majku mu. Ova je bila na podu, digao sam je "kolcem", presadio u veću saksiju i najbolje je izrasla... Ova je bila uvijek najbolja, zdrava uvijek. Međutim, prekjučer sam je zalio toliko da je voda počela da curi ispod saksije, pa je to možda razlog..poslije toga se ovo pojavilo na listovima Dobila danas presađivanje I ova isto To je to, do sljedećeg javljanja. Pitajte ako vas nešto zanima..
Sajt je jako teško kopati, haj što ima korijena, haj što je tvrdo i strmo..velika je prednost jedino sto tu niko nece dolazit. Planiram zemlju uzimat sa nekog drugog sajta, mijesat je sa malo kupovne i ubacivat u kante :)
2.6.2014. Posjetio sam pre-sajt kad ono imam i šta vidjet - sve je sjebano. Ovo sa listovima je počelo onda kada sam počeo biljke ostavljati na kiši :S A ovih dana je bilo puno kiše, bilo je jako hladno i eto..Dajte neki savjet za ovo. Imam nove ...u slučaju da ove propadnu
Znači da sklonim ove male posudice ispod, i da stavim prozor preko da ih zastitim od kise?
Stavio sam prozor preko i sve to.Evo neki mi govore da to presadim vani. Koja je razlika ako su mi gore, ili ako su mi u divljini u kantama? Presadit ću ih kad se malo vrijeme proljepša, i kad se one oporave. Ali sad me zanima, mogu li se ove biljke oporaviti? pogledajte listove..
ne znam koliko je tačno bilo, ali bilo je jako hladno..u jakni je čak bilo hladno :)
Ništa ja tebe nisam shvatio osim za podmetače :D Ali ako si rekao za staklo nešto...Gledaj. Biljke su mi bile pod staklom, staklo sam ukljanjao kad grije sunce, navečer stavljao staklo u slučaju kiše preko noći :D Tad mi je sve bilo savršeno i bajno..kad su mi rekli da mi zaštita više ne treba i da ne moraju biti pod staklom...nastao je problem...list po list je počeo da se suši. Izgleda da je kiša natopila previše zemlju..malo zemlje a puno vode..podmetači su bili tu i polako je to počelo da se suši. evo sad nekad oko 12-1 idem sa drugarom da očistimo sajt i presadimo ih kante sa 20l zemlje. Ako se oporave-oporavit će se..ako ne..imam 17 novih biljoza, a bitno je da sam naučio još jednu lekciju što se tiče kiša i tacni i malo zemlje :D A 17 novih će kasnit..pa nek bude šta bude..valjda ćemo nešto pušit u septembru-oktobru :D pozz
Ne, ne. Ne radim ovo sam, ovo je sve zajedničko sa drugarom, u istom smo sosu :D Bez brige što se tiče toga :D Podmetače ću maknuti, neću im davati da budu na kiši dok ne odu u kante, i to je to :D
Ma bez brige, kad s njim radim, kao i da sam radim. Ne pričamo nikome o ovome, samo nas dva znamo za ovo, sve pametno radimo..i sajt nam je jako dobro skriven tako da...mene više brinu 3 biljoze koje su se skoro osušile :D
Naravno. :D neće se ponavljati..
Evo jedan mali update što se sajta tiče. Danas je sajt očišćen i omogućeno je dovoljno prostora za nekoliko biljoza. Sajt je naravno dobro skriven, tako da se tu može sakrit nekoliko biljoza u velikim kantama. Nisam mu napravio više mjesta jer mu neće trebati do daljnjeg a i ima više razloga. Alergičan sam na polen i počelo me je hvatati. Zaboravio sam pare kući nisam se mogao nečim osvježiti u povratku..i pukla mi je guma..pješačio sam 2 sata sa puknutom gumom od sajta do kuće. Gledao sam se sa lisicom oči u oči sa 20-30m i usrao sam se ko grlica. Ali nadam se da ću na kraju nešto izvući iz ovog truda i da će biti ganje i par dimova. Presađivanje biljoza u velike kante će biti u narednih par dana kada popravim gumu na biciklu :D Mjesto je jako dobro skriveno..provlačiš se kroz neko šipražje, pa se penješ uz brzo..pa opet kroz šipražje i tu je na kraju moj sajt. Kad sam se zapitao ko bi mi ovo mogao naći...ne znam. Ne znam zašto bi se iko normalan zavlačio 10-15 minuta kroz šipražje, ona skretao prema mom sajtu..ne vidim gore ništa zanimljivo za neku normalnu osobu :D Evo slika..sunce je malo oslabilo kad sam slikao ali sve je ok.. Evo ovo je sajt "odozgo": A ovo je "odozgo", sa mjesta gdje će biljoze biti smještene..eto okolo je sve šipražje..ko će se normalan zavlačiti a i od tolike planine naći baš moj mali sajt? Ovo je taj putić..penješ se i 5 minuta i moj sajt je odmah u stranu..a da bi došao do tog "putića"..to su tek muke :D Kada sam se vraćao..naišao sam na ovce..nadam se da se one neće penjati i pojesti mi biljoze :smoke18: I na kraju..to je to famozno biciklo :( To je to. Tu ih mislim držati u kantama od 20l zemlje..zemlja je sa sajta..jako je vlažna, mrvi se, lijepo miriše..pravi humus :D U kantama ću ih držati zato što ne mogu tu da kopam rupe, ima puno korijena i svega, strmo je..a i u kantama ih možeš premještat i okretat kako hoćeš :D Pitajte, dajte komentar za sajt..neće škoditi ako bude i loših :D Ja sam početnik, ovdje sam da naučim :D pozz
Mislio sam ja na sve :D Tu blizu sajta je riječica mala, 5minuta od sajta :D Izdvojiti 30-60 min na zalijevanje 2x sedmično mi neće biti problem :D Ne može sve pasti s neba, moramo se malo truditi :D Meni je najbitnije da mi to niko ne pronađe i to je to. Hvala svima :D
VenloNL - Mislim da si me odgovorio od kanti. Slažem se sa svime što si napisao, ali baš sa svime. Pada mi mrak na oči kada pomislim da ću do gore morati prenositi 10-15 kanti, a morat ću ionako kopati ako hoću zemlju sa sajta. Mislim da mi je puno lakše sjesti na biciklo oko pola 5 ujutru, ponijeti veliki ašov(ovdje se tako kaže, nadam se da znate na šta mislim) i u nečemu 3-4 biljoze. iskopati rupe širine 40cm i dubine 40cm, mislim da će to biti dovoljno. Ali kao što sam već rekao, mali problem bi mogli biti korijeni ostalih drveća i nekako je "strmo" ali vidjet ćemo. Znao sam da je bolje kopati rupe, ali hvala ti što si me odvratio..ne samo tebi, svima :
Od tebe sam naučio to za 60-70cm :D Vidjet ćemo sve :D
Baš sam se pitao kad će tvoj update :D
Evo vratio sam se sa presađivanja, presadio sam 3 biljke. Zanima me samo da li će biti problem pošto nisam kopao rupe, nego rupice. Široke nekih 10cm i duboke 10 cm...Znači iz male male saksijice/pitara u tu zemlju. Znači, hoće li se korijen moći normalno širiti, i da li će sve biti u redu? Nisam mogao kopati veće rupe jer je tu puno korijena i uzbrdica je..stvarno je nemoguće kopati...ako bih lagao vas, sigurno ne bi sebe
Nemoj me srkletit :( Ipak ću sačekat odgovor iskusnijih. Jeste to premalo..ali ispod te moje rupe je jebote isto zemlja..zar se ne bi korijen trebao probijati tu zemlju? :D
Onda ću izgleda u kante, ipak :) Lakše je sve, mogu je razmiještati..bit će teško oko zalijevanja ali s obzirom da imam izvor vode na 5 min od sajta..Hvala svima puno
Razumijem da mi samo hoces pomoci i hvala ti :D Ali brate vjeruj mi da nije moguće kopati tu zemlju, previše je korijena, jedva sam iskopao i tih 10cm. Eno na sajtu 3 male biljoze u rupama 10cm dubine i 10cm širine i vidjet ću kroz 7-10 dana kako to ide pa ću vidjeti da ostale biljke zasadim tako u tim rupicama. Ako budu loše rasle, ona ću u kante. Koristit zemlju sa drugog kraja šume gdje je zemlja odlična, humus. I sumnjam da ću trebati zalijevati više od 2 puta sedmično jer su ove godine kiše česte..kad kiša padne, miran sam 2-3 dana..tako i sa zalijevanjem :) A napominjem da mi je izvor vode na 5 min od sajta, ako ne i manje :D Hvala lauba :P
Ma nek se goni sad. :D iskopao sam rupe 10cm sa 10 cm i presadio 17 biljoza. A blizu kuće imam 4 u kantama velikim ...pa nek bude šta bude..sljedeće godine sve ide u kante :D
Išao sam i ja sa ašovom pa sam mu slomio drvo jer je nemoguće kopati pa sam drugi dan došao drugim i napravio rupe 10cmx10cm. :D Ma svjestan sam toga da ću dobiti malo, ali od 17 malih biljoza, neka bude 7 ženki..koliko bi grama otprilike mogao očekivati? Zemlja obična sa sajta, ali vjerujem da je dobra jer u blizini ima izvor vode, pa je zemlja stalno mokra. Rupe su duboke po 10 cm u širinu i dubinu...biljkama ima jedno mjesec dana...