
Galerija nije uvezena
Prvi "štedljivi" grow u, blago rečeno, katastrofalnim uslovima tj. u podrumu bez ventilacije sa samo jednim kulerom koji je džabe trošio struju... Kao što se vidi na slici skinuto je rano zato što sam morao da idem na put... Ali je ganja bila veoma jaka iako se ne zna poreklo semenkice... :) Odmah i sve je išlo na water curing metodu sušenja koju sam izučio ovde na forumu... http://imageshack.com/a/img33/9885/bv3u.jpg http://imageshack.com/a/img703/7109/ysnw.jpg http://imageshack.com/a/img837/9681/50cc.jpg http://imageshack.com/a/img713/359/d8d7.jpg http://imageshack.com/a/img703/3374/ihmo.jpg http://imageshack.com/a/img823/7482/ljw5.jpg http://imageshack.com/a/img823/4601/5mac.jpg http://imageshack.com/a/img819/3603/gtd4.jpg http://imageshack.com/a/img856/7358/ozps.jpg
Hehe, kad se uloži trud i ljubav ništa nije uzaludno! :) Trenutno je u fazi drugi štedljivi grow koji se radi u daleko naprednijim i boljim uslovima, sa dobrom ventilacijom, boljim sijalicama (takodje štedljivim) čistijim vazduhom (pošto sam odustao od podrumarenja...). Bile su 2 biljke, ali na žalost jedna je morala, fike fike fik, da se ukloni (mudonja je bio u pitanju)... Upravo je 21 dan od kako je tajmer prebačen na 12/12 i sličice stižu čim provalim kako da ih postujem xD
Power Seed, hvala na brzom odgovoru i informaciji! Dodaću još informacija i odgovoriću na svako pitanje (kog šta zanima) na koje mogu da odgovorim... http://imageshack.com/a/img41/7454/amgy.jpg http://imageshack.com/a/img27/1246/zdq7.jpg http://imageshack.com/a/img833/3503/nbxd.jpg http://imageshack.com/a/img703/3260/d2cg.jpg
Svetlo pomeram kad biljka maltene udari u sijalice... Ovo joj je 21 dan cvetanja od prebacivanja na 12/12, a oko mesec i po dana sam je držao u vegetaciji sa 3 x 30w 6500K (bele štedljive sijalice), onda sam, kod prebacivanja na 12/12 postepeno menjao sa 4x 20W 2700K (crvene štedljive sijalice)... Slike su slikane pre par sati... I Tamara koje informacije te konkretno zanimaju, nije nikakav problem napisaću...
Mogu! Napraviću to ovih dana pa pravim update sa fotkama, taman malo da nabubri cveće... :)
Prvi grow (nepoznato seme) je bio zasadjen u kutiji od fete (što znači veoma malo zemlje) zemlja je bila obični najjeftiniji treset iz cvećare (istu zemlju koristim i sad)... Raslo je na 3x30W 6500K i u fazi cvetanja je jedna bela sijalica bila zamenjena sa crvenom (20W 2700K)... Vrh biljke sam čupnuo, u fazi vege, i napravio 4 vrha... Kao djubrivo sam koristio kore od banane i narandže, mandarine (čisto experimentalno), Usitnim na sitne kockice kore od banane ili narandže, mandarine i bacim u zemlju... Biljku sam morao da skinem ranije, inače bi hedovi bili veći jer je i dalje cvetala... Nisam merio PH zemlje, nisam imao ventilaciju u boxu (sem jednog PC kulera 12tica koja je duvala u biljku. Nisam ni izmerio količinu na kraju ali je zauzimala 1/3 tegle od 1l (kao one sa slike u kojoj je radjen water curing)... Zbog toga što nije imala adekvatnu ventilaciju (nikakav otvor na boxu) biljka je na kraju dobla ružniji miris jer su počeli vrhovi da budjaju... To mi je bio experiment, i iz toga sam izvukao dosta iskustva... Inače mnogo volim biljke uopšte, a mislim da i biljke vole mene! xD
Hvala svima na supportu :) Trebalo bi da dodam još 2 crvene sijalice... A upravo improvizujem nešto što bi trebalo da reflektuje svetlost koja se rasipa na gore. Iskreno više razmišljam o dodatnom led osvetljenju nego o HPS'u jer mi je cilj upravo maximalna ušteda energije. U planu mi je da unapredim box tako da sijalice budu okolo biljke ( kao trougao ) na dva sprata (sistem koji će moći da se pomera vertikalno) i led osvetljenje iznad nje koji će takodje moći da se pomera vertikalno... Ali sve to traži vreme, novac i rad :) tako da će taj plan malo da sačeka... :watchplant:
Mali update, prihvaćen predlog, ubačeno još svetla do duše belog ali to je ono čime raspolažem trenutno... :) http://imageshack.com/a/img593/1917/v2di.jpg http://imageshack.com/a/img22/2354/a0d6.jpg http://imageshack.com/a/img823/1712/e3pv.jpg http://imageshack.com/a/img841/9945/bm6t.jpg
Slažem se za raspored, ali ovu biljčicu gledam da izguram ovako nekako... Za kasnije imam u planu da preuredim box totalno i da uzmem neke bolje semenčice... Ima mesta tu minimum za još jednu drugaricu. :)
Mala igra svetlosti... :) http://imageshack.com/a/img833/8031/l40s.jpg http://imageshack.com/a/img703/9867/69ug.jpg (Uskoro opširnije)
HPS definitivno zaobilazim, sledeća faza je zdravlje Bože LED panel... A ovu biljku ovako guram do kraja čisto da vidim koliko će da ispadne iz nje u ovakvim uslovima, eventualno menjam raspored sijalica... I tako ja surfujem i skupljam informacije o LED osvetljenju, zaljubim se u onaj spektar boja i padne mi krivo što trenutno ne mogu da omogućim ovoj usamljenoj biljčici taj užitak :) ... I setim se da negde imam seckane diskove od kojih je nekada trebao da se radi mozaik i rešim da napravim biljčici sliku da joj ne bude dosadno dok je sama zatvorena u boxu xD ... Možda će neko da kaže da sam lud i moj odgovor je :crazy-guy-says-yes-smiley-emoti. http://imageshack.com/a/img34/416/wtgr.jpg http://imageshack.com/a/img833/7767/lh9f.jpg http://imageshack.com/a/img22/1774/at5z.jpg http://imageshack.com/a/img534/7963/ezfl.jpg http://imageshack.com/a/img594/2987/3txs.jpg Inače je ovo 26 dan od kako je prebačena na 12/12 a 16 dan kako je, na moju radost, pokazala prvi sitni, jedva lupom vidljivi, beli končić...
Pu pu pu, daleko bilo! Pregrizi jezik (ili pretucaj prste u ovom slučaju xD) :kenny_revenge:
:) Ja sam našo ovde, sa malo googlanja,144W LED za 150 jevreja... E sad sigurno ima jeftinije i sigurno skuplje... A problem uglavnom nastaje kada trenutno u šteku nemaš više ni jednog jevreja... :spcartmanmad: Jeste skupo znam, ali, kao što kažu, merak nema cenu! :v Sa malo googlanja mogu da se pronadju informacije LED vs HPS, čisto informativno... Ja sad pričam o gotovom, napravljenom, fensi panelu... Sa svojim sopstvenim hladjenjem, sa dva prekidača koji aktiviraju svetlo za vegetaciju ili cvetanje ili oba u isto vreme po želji, sa držačima, optičkim sočivima, bla bla... E sad ako si malo majstoričav i vredan to sve možeš da napraviš sam sa dosta manje novca. :)
Kako ne, kad imaš volju + da voliš to što radiš tu nema promašaja bilo šta da je u pitanju... Što se tiče svetla, ja bi uzeo HPS od 150W (koliko i sada trošim sa štedljivim sijalicama) ali opet imam problem više, a taj problem se zove grejanje/hladjenje... Živim u stanu od 50tak kvadrata, južna strana, tako da je leti i grejanje od računara problem , e sad ako ubacim i HPS neću samo da spržim biljke nego ima da spržim i sebe! xD Taj problem me odvraća od HPS varijante... Da imam neki tavan ili neku prostoriju viška bez razmišljanja bi napravio MH/HPS sistemčić... E sad, postoji varijanta da napravim "zimski sistem" :D Tj. da zimi koristim MH/HPS taman da dogrevam stan, ROFL!
Sama sijalica jeste jeftinija, ali gde je tu prigušnica, pa možda i neki cool tube, dodatni ventilatori... Sve je to dodatni trošak za početnike. Tako da obrni okreni CFL opet ispada jeftinija, a po meni, i bolja varijanta za početnike sa ograničenim budžetom... Dugar, takodje početnik kao i ja, pravio box sa MH sijalicom i biljke su mu izgorele, uništio je "Blue Rhino" seme... To je bio danak neiskustvu :( Do duše njegov box je upola niži nego moj improvizovani orman box ali opet... 150W CFL'a ne može da izgori ljilje, dok HPS ili MH mogu to bez problema, to dosta govori o temperaturi koju emituju sijalice. Sa druge strane sa 150w HPS izvlačiš mnogo veći urod iz biljke, što je u stvari i svrha uzgoja... Sve u svemu neću ja mirno da spavam dok ne napravim jedan HPS sistemčić od 150w i da odradim lični test...
Ja sam štedljive plaćao ovde 2.77 eura 20w crvene, a tolika je cena i za 30w bele, po komadu naravno... Kad bi kupovao samo gole sijalice izašlo bi tu negde slične cene (odnos cena/watt) govorim o trenutnim cenama u Srbiji, ali HPS iziskuje dodatnu opremu koja isto košta, dok CFL šrafiš u obično keramičko grlo i voziš priču... Ne kažem da je CFL bolji od HPS'a, daleko od toga, ali smatram da je za početnike generalno CFL bolja i sigurnija varijanta...
Ne zameram nikome, taman posla... Slatke su to muke, da li CFL ili HPS!? :D Evo, 27 dan od kako je prebačeno na 12/12, 17 dana od pokazivanja pola... Trihomi se naziru... :v http://imageshack.com/a/img19/4779/xg92.jpg http://imageshack.com/a/img28/8399/bkv7.jpg http://imageshack.com/a/img850/8025/6uaf.jpg A to da grow shopovi deru, to je i više nego istina... :)
A takodje se nazire i prvi problemčić -.-' http://imageshack.com/a/img853/2363/uph5.jpg http://imageshack.com/a/img401/9233/0e4k.jpg http://imageshack.com/a/img854/9233/3c22.jpg Da li je ovo nedostatk kalcijuma ili nečeg drugog ili sam možda (tešim se) malo ispržio biljku pošto je svetlo bilo, par dana, bliže biljci... Nemam merač PH vrednosti. Djubrio sam biljku samo Slavolom od kako je na 12/12 i to minimalno, zadnja par puta zalivana čistom vodom sa česme i od tad su se i pojavile ove flekice. (Braon fleke i žute sitne tačkice koje deluju kao da će da se prošire ako ne učinim nešto) :ohno:
E sad imam ovo djubre, ali bi mi dobro došao savet da li da djubrim sa ovim ili ne... http://imageshack.com/a/img69/5255/iczz.jpg http://imageshack.com/a/img34/6780/az0g.jpg
Žargonski sam rekao "djubre" ništa ozbiljno :) Slažem se da se pravilno kaže "djubrivo". Pa nemam ništa drugo trenutno, staviću ovo pa javljam rezultate kroz par dana.
Stavio sam 2ml u flaši od 2l, zalio biljku, videćemo rezultate...
30 dana od kako je prebačena na 12/12, 20 dana od pokazivanja pola... http://imageshack.com/a/img62/386/vf4w.jpg http://imageshack.com/a/img812/1527/ez7e.jpg http://imageshack.com/a/img20/4190/rpv2.jpg http://imageshack.com/a/img850/1947/p7fd.jpg Vrh je pre nekih par dana počeo da ima čudan miris, kao da su plesni u pitanju (pu, pu, pu, daleko bilo). Zato sam dodao jedan mali PC kuler da duva u gornji deo biljke što je odmah dalo rezultate. Biljka sada miriše veoma veoma dobro! :)
Možda je biljoza tolko jaka da me puko miris pa sam istripovao! Hahaaaa. :sun2: Nabaviću i jači vent da duva u biljke, kontam da im to veoma veoma prija! :watchplant:
Stvarno nemam predstavu. Trenutno nemam nikakav merač... Imam dve flaše vode unutar boxa koje ne zatvaram da bi voda mogla koliko toliko da isparava...
40 dana od kako je prebačena na 12/12, 30 dana od pokazivanja pola http://imageshack.com/a/img849/488/t9s7.jpg http://imageshack.com/a/img834/8030/0nzi.jpg http://imageshack.com/a/img827/2098/soaw.jpg http://imageshack.com/a/img842/1511/n2m0.jpg http://imageshack.com/a/img836/6933/qm65.jpg
Imam jednu mladu koja je trenutno na 16/8 stara 9 dana i mislim, nisam 100% siguran, da je to ista vrsta... Za neku nedelju ću imati HPS sistem od 150W, a trebale bi i semke da dodju iz inostranstva ovih dana. Dvoumio sam se izmedju 150W i 250W HPS ali se ipak odlučio za 150W. Neću još uvek ničemu da se nadam, ali ako sve prodje kako treba krećem sa brendiranom ganjom, većim saksijama, boljom zemljom, i boljim djubrivom i naravno HPS 150W osvetljenjem. A ova biljka ce da cveta još, minimum, mesec dana... I to sa medom moram obavezno da probam! :)
50 dana od kako je prebačena na 12/12, 40 dana od pokazivanja pola http://imageshack.com/a/img841/4623/hp34.jpg http://imageshack.com/a/img836/9968/58x9.jpg http://imageshack.com/a/img836/7972/q2fy.jpg http://imageshack.com/a/img845/1674/r3s3.jpg
60 dana od kako je prebačena na 12/12, 50 dana od pokazivanja pola http://postimg.org/image/ou1hjjwcr/ http://postimg.org/image/hs3jxcsqz/ http://postimg.org/image/bn7g6ab9n/ http://postimg.org/image/51zbk9ksr/ http://postimg.org/image/tragqx8y3/ http://postimg.org/image/qhw1kgkuj/ Biljka je do sada išla 2 puta na kupanje i 2 puta na šišanje.. Do kraja ide na kupanje samo čistom vodom, mislim da će berba biti za nekih 15 do 20 dana. Još uvek lepo cveta, na zadnjoj sličici se vidi kako se biljka malo iskrivila od težine vrha... :)
Sledeća faza je HPS, nabavio i 150W i 250W... Samo još da nabavim dobro seme i krećem u akciju! Ona mlada biljčica što sam je imao je pala sa metar visne i polomila se :( uspela je da se zaceli i da nastavi sa rastom ali je počela da se suši tako da sam morao da je bacim... Drug koji je obećao seme iz inostranstva je naravno ispalio, tako da još uvek tražim akciju za dobro seme. Mnogo me privlači hidro sistem / način uzgoja, tako da nije isključena opcija da napravim jedan HPS 250W hidro sistem... :watchplant:
70 dana od kako je prebačena na 12/12, 60 dana od pokazivanja pola http://postimg.org/image/snh7b0m17/ http://postimg.org/image/nz17ftwuj/ http://postimg.org/image/lvqs85x1n/ http://postimg.org/image/iz3r7vr7v/ Još uvek nema smedjih trihoma na vidiku tako da će seča još malo da popričeka... :)
Hvala Big L! Inače sam napravio 4 flusha do sad, možda padne i 5ti... Da sam još djubrio sigurno bi dobio još malo na količini, ali mi je ipak bitniji kvalitet od kvantiteta... :) Pre nekih nedelju dana sam skinuo jedan hed sa prve donje grančice koji je, nažalost, užasno osušen ( u foliji na vrućoj ringli koja ga je izgorela ) burazerovom "tehnikom", i da nije cura slučajno videla i pitala "šta se ovo dimi na ringli" od hedića nebi ostalo ni "H"... I mogu da kažem da je taj retardirani, pregoreli hedić imao vožnju identičnu kao White Widow... Prvo sledi kratkotrajni debalans ravnoteže, pa blaga hiperaktivnost misli, pa onda zaledjeni osmeh i potreba za nekom akcijom, druženjem, dosta smeha, i na kraju kad počne da pušta polako te vraća u normalno stanje (bez ikakvih stondova, glavobolja, smorenosti i slično) sa veoma povećanim apetitom! :)
Znam Pečurko, ali ako mi veruješ ova biljka je bila totalni autsajder... Bila je totalno u senci jedne veoma naprednije biljke sa 4 vrha kojoj je data najveća pažnja da bi se na kraju ispostavilo da je mužijak u pitanju :ovca ... A i nije samo do treninga, svestan sam da treba tu i dosta jačeg i kvalitetnijeg svetla, kvalitetnije zemlje, djubriva i veće saksije, naravno i više iskustvaaaa :) ... Ali šta je tu je, i sa ovim sam već veoma srećan i zadovoljan... :) :sun2:
80 dana od kako je prebačena na 12/12, 70 dana od pokazivanja pola http://postimg.org/image/6yja3e68b/ http://postimg.org/image/rg48f1ibv/ http://postimg.org/image/q4wh6kmq3/ http://postimg.org/image/c8o8uoqh7/ http://postimg.org/image/ulou590y3/ Počelo da žuti i opada lišće ali smedjim trihomima i dalje nigde traga. I dalje cveta, 5 puta je kupana i mislim da joj je dosta više vode... Hteo bih da je držim 48 sati u mraku ali čekam da još malo požuti i opadne lišće... Najverovatnije će to biti za nekih 10tak dana ali bi voleo da čujem mišljenje iskusnijih...
90 dana od kako je prebačena na 12/12, 80 dana od pokazivanja pola Posle 48 sati tamnice (mraka) jutros oko 7 pala je seča kneginje Cvete :v Moralo je biti tako... :ridinghorse: http://postimg.org/image/rwzlj8v7v/ http://postimg.org/image/nrtab2mtn/ http://postimg.org/image/x25eelxjf/ http://postimg.org/image/71db7zz0r/ http://postimg.org/image/srqqj0sgb/ http://postimg.org/image/72n91f0uj/ Samo me interesuje šta da radim sa ovim velikim hedom (vrhom) da li da rasparčam to ili da ostavim ovako da se suši, ima dosta trave u njemu? Inače napravio sam kutiju za sušenje, i improvizovao mini karbonski filter koji usprešno radi, ne uklanja 100% mirisa ali 50% sigurno sklanja, filter + otvoren prozor = nema nikakvih mirisa...
Cirkulacija vazduha je dobra, evo slika gde se vidi kako je rešena kutija za sušenje: http://postimg.org/image/kdb3uxrez/ http://postimg.org/image/m7nycoeff/ http://postimg.org/image/6xo35hix7/ http://postimg.org/image/4k65eh4i3/ http://postimg.org/image/dqog1r9qj/ http://postimg.org/image/3oe9crk7f/ http://postimg.org/image/yhbkh2o0b/ Mada ipak ću morati da rastavim veliki hed :( plaši me pomisao od napada plesni, kutija je pored otvorenog prozora a napolju je vlažnost vazduha velika jer kiša lije celi dan ...
I ovo je komplet završeno... Pošto i sam veoma mrzim da naletim na dnevnik koji se iz nemarnosti ne završi do kraja, prilažem finish fotke i smoke report... Do duše to treba još malo da se prosuši ali se već u najveće konzumira :)... Hedovi su veoma nabijeni, pre sabijanja i konzerviranja zauzimalo je celu veliku teglu + jednu manju teglu, posle konzerviranja zauzima prostor teglice sa slike (Ko prepoznaje teglicu zasigurno je jeo najbolji krem na svetu ikada... :) ). U maloj bočici sa slike (pored teglice) su sabijeni trimovi... Hedovi su puni kao brod :smoke18: Fotke: http://postimg.org/image/4e6a45c0b/ http://postimg.org/image/iqv4oq6mj/ http://postimg.org/image/3scpuarkb/ http://postimg.org/image/c86vpjjt7/ http://postimg.org/image/duw3arvuz/ http://postimg.org/image/spg3b7g23/ http://postimg.org/image/de6aaliq3/ http://postimg.org/image/mr6vepmh7/ http://postimg.org/image/ox1697pxn/ Smoke report: Za ukus i miris još ne mogu da budem siguran, trebalo bi još neko vreme... Što se tiče rada u početku dominira sativa, dobar i ludi high koji zna potraje a zna da bude malo i nezgodan zavisno od količine koja se unese u respiratorni sistem :v, u sredini se primećuju svojastva indike i rad je relaxirajući, smiren, chill totalni, veoma otvara apetit i veoma se lepo spava (tj. spavam kao top). Što bi reko burazer prava medicinka... :) Pozdrav svima i Hvala na podršci, pomoći i dobrim savetima! :sun2:
Hvala! Stvarno nemam predstavu, nemam nikakvu vagu u kući :/