Pozz drugari, doslo je vrijeme da otvorim prvi indoor dnevnik a ujedno i prvi indoor grow, nemojte zamjeriti ako je nesto pogresno :D Sjemenke - Glue Gelato od Barneys Farm i Northern Lights od Seedstockers naruceno preko partnera Herbies Seeds. Stavljene na klijanje 3.2.2022, proklijale 5.2.2022 i odmah presadjene u male saksije. Iz zemlje su izvirile 7.2.2022. i od tad temperatura u boxu je 20 stepeni i vlaznost 55% a led panel postavljen na 40% 40cm od vrha ljepotica Ormar - homemade od osb ploca i 3x5cm letve dimenzija 62,5cmx62,5cmx165cm oblozen mylar folijom , sa 2 otvora: pasivni (15cm) i aktivni (10cm) za cirkulaciju zraka, na zadnjoj strani je postavljen produzni i izlazi za kablove iz boxa, ventilator je kineski 10cm precnika kapaciteta 120m3/h (30w) i filter od karbona koji je u izradi. Panel - viparspectra xs1000 120w Zemlja - plantella ideal i glinene kuglice u omjeru 80/20 u plasticnim potovima priblizno 20 litara Gnojivo - Fox Farm liquid trio (grow big, big bloom i tiger bloom) Nadam se da sam napisao sve relevantne informacije i ne mogu vam opisati koje je zadovoljstvo podjeliti ovo sa vama. Slike cu postaviti u toku dana. @Bizzzo hvala, otvaranje dnevnika je bilo da se krene :D nadam se da cu dopunjavati dnevnik barem jednom sedmicno ili ranije u slucaju nekih ne predvidjenih gresaka. I sad sam skontao da ne mogu editovat post pa cu slike dodati u ovaj. Sjemenke Ljepotice Ormar Prehrana Ako imate jos neki savjet ili primjedbu ne ustrucavajte se napisati :D
@Sjaj očiju nisam smio potvrdit odgovoriti dok nisam posudio ph metar, ipak je lakmus papir "ispravan" ako se stavi kapljica dvije tekucine koju testirate i pokazuje priblizno jednake vrijednosti kao i ph metar, sto bi rekli nije se pratilo na casovima hemije kako se koristi neke stvari :D Updejt 10.5. - dan 94 Obe biljke skinute na susenje, na GG nekih 70% trihoma je bilo mutno ostali prozirni dok je na NL nekako identican omjer 50/50, popcorni na dnu stabljike do kojih je dopiralo malo ili nikako svijetlosti imaju mali procenat mutnih trihoma. NL popcorn sam probao sinoc i mogu reci da sam iznadjen da vlazna vutra ne ujeda za grlo i izaziva kasalj ipak se nisam mogao suzdrzati da ne probam :D Susenje obavljam u boxu u kojem sam growo nisam nista cistio samo sam izbacio lampu, ostavio oscilirajuci ventilator i vent za izvlacenje zraka radi na max. poredao sam zice na koje sam okacio cvijetove, trenutno je temperatura 20.5 C i vlaznost je 66%. ne znam da li ovo dobri uslovi, mogu ubaciti u prostoriju grijalicu da malo smanjim vlaznost ali cu povecati teperaturu ako ima potrebe za tim. vjerujem da bi onda i proces susenja krace trajao. @Infinity me napomenuto da pratim NL jer je mrsaviji i sigurno ce biti spreman za tegle prije GG :respect:. U nastavku slike branja i boxa: Hvala svima na konstruktivnim savjetima i kritikama posebno @Bizzzo i @Infinity koji su bukvalno tu od samog pocetka, kao i ostalim clanovima :vutra: na lijepim zeljama i predhodnim dnevnicima i postovima koji doprinose sirenju znanja o nasoj dragoj biljci :D Dnevnik moze ostati otvoren jos 15-tak dana da padne jedan smoke report :D
Updejt 6.5.2022 - 89 dan Jedan updejt nakon prvomajskih i ostalih praznika. Odradjen flush na 80 dan obe biljke i nakon toga zaljevanje samo vodom svako 3-4 dana. Ph vode s cesme je 7.9 i ti vodu koristim, greska je sto nisam u startu nabavio ph metar nego neki kineski lakmus papir koji pokazuje istu boju u ne bitno kakvu tekucinu da ga umocim. Uslovi nisu ni priblizni idealnim i trenutno nemam uslove da obezbjedim ista bolje, jedino sam temperature uspio dovesti u red 24-27 ne varira ispod i iznad pomenutih temperatura, dok je vlaznost konstantno 50-60% osim nakon zaljevanja tada ide do 67%, svaki dan provjeravam da li se pojavilo bilo sta sto bi moglo liciti na budj. Kako sam ja shvatio obe sorte GG i NL su dosta otporne na budj ali opet opreza nikad dosta. Nakon sto sam smanjio svjetlost GG se poceo debljati i vrhovi su pretvrdi na dodir dok je situacija sa NL drugacija samo se krenula izduzivati i ostala je mrsava. U nastavku slike kako izgleda box. Nabavio sam mikroskop za kovani novac 60x samo je problem sto sa njim ne mogu uslikati trihome koji su providni na obe biljke, nisam uocio niti jedan koji je promjenio boju iako GG izgleda kao da ga je ubio mraz haha. Ovaj dnevnik je dobar pokazatelj da se bez znanja, iskustva i potrebne opreme moue zavrsiti grow u pomoc :vutra: i njenih clanova grow moze privesti kraju. U prijasnjim postovima mozete vidjeti sve moguce probleme koji se mogu desiti tokom growa tj losa zemlja, los ph, prezaljevanje, nedovoljno zaljevanje, burnanje gnojivima, visoka temperatura i ako sam zaboravio koji nemojte zamjeriti bila su ovo interesantna 3 mjeseca :D EDIT: Da li skinuti ovo zuto lisce sa vrhova na NL ili ono jos uvijek obavlja proces fotosinteze ?
Updejt 22.4.2022 - dan 75 Temperature i vlaznost kao u prijasnjim postovima i one su jedina konstanta u cijelom dnevniku :D Odradjen flush obe ljepotice 11.4. i nakon 4 dana dat calmag + tiger bloom poslije toga jos 2 zaljevanja s vodom 2l/biljci ph 6.8 tacan mjeren ph metrom, izgleda da sam imao problem s neispravnim lakmus papirom koji je pokazivao za isti uzor razlicite vrijednosti tako da se ne uzdate previse u lakmus papir cunga lunga kvalitete, biljke super napreduju GG po prospektu zavrsava za 75 dana kao i NL. veceras imam u planu da skinem socivo s playstation citaca pa da probam sa njim pogledati kakavi su trihomi na biljkama iako mislim da bi trebala jos koja sexmica do kraja. nakon flusha na GG su mi se pojavile hrdzave tackice koje se ne sire ali isusuju list, nekih vecih problema nsiam imao nakon flusha je sve teklo po planu bonus su ubacene CO2 vrecice (soda i limuntos rucno usitnjen) u omjeru 1:1 ukupne gramaze 50g po jedna za svaku biljku (Bice slike u sljedece updejtu ali princimp kao u Bizza ziplock vrecice i soda+limuntos) U nastavku slike od NL nakon flusha oporavak je drastican i biljka kao da hvata neki fotofinish :D
Updejt 10.3.2022 - dan 63 Nakon duzeg vremena updejt zbog nedostatka vremena, nakon zaljevanja calmag-om (4ml/l) biljoze su se oporavile fantasticno nakon zaljevanja a nakon tog dobile su samo vodu. Zbog nemogucnosti zaljevanja dok sam bio na terenu 4 dana su bile bez vode a ovo je situacija koji sam zatekao Dobile su opet vodu pa nakon tog grow big i big blom i nakon tog opet voda ph 6.5 ulazne vode a izlazne iz GG je 7.5 dok je kod NL 7 Trebam napomenuti da je dnevna temperatura 30c i nocna 25c a vlaznost je 30 dnevna i 45 nocna. Trenutna situacija u boxu izgleda ovako Veceras je u planu odraditi flush na GG pa cu vidjeti kako ce se nastaviti ponasat Ako neko ima primjedbu ili savjet bio bi zahvalan
veceras cu zaliti sa vodom i slavolom pa cemo vidjeti kako ce se ponasati narednih dana. listovi koje sam skinuo djeluju mi kao calmag deficit ali nisam zelio nista eksperimetisat dok ne provjerim na forumu, listovi izgledaju malo utuceni iz razloga sto su bili zatvoreni u flasi, nakon growa planiram sav otpad zakopati u bastu da se razgradi
Updejt 29.03 --- dan 51 2 zaljevanja od proslog updejta po preporuci @Bizzzo 1. 2x 2l vode 2. 2x 2l vode + 1ml tiger bloom-a od zadnjeg zaljevanja je proslo 3 dana i zemlja je suha, tako da cu vjerovatno veceras opet zaliti sa 2x 2l vode + slavol u zadnje vrijeme zemlja se susi prebrzo iako se temperature ne razlikuju od predhodnih updejta 26 dnevna 21 nocna i vlaznost 50/60% dnevna/nocna. na NL se pojavljuju smedje pjegice i listovi imaju cudnu boju svijetlo zelenu dosta svijetliju od GG zatim na par pistila vrhovi djeluju kao izgoreni, nakon zaljevanja tiger bloomom broj pistila se utrostucio GG isti ima 2-3 pjegice na listovima i par listova sto su poceli zutiti, i neke parnice koje djeluju kao da su izgorili nisam siguran da li su nove ili se vuku od pocetka, tiger bloom odradio isti posao kao na NL Za kraj jedna kolektivna :D @Maksuz dosta dobro podnose amaterizam :D mozes vidjeti na pocetku dnevnika da sam ih skoro ubio ali na kraju su opet ispale solidne i ja sam prezadovoljan :)
Updejt 23.03 --- dan 45 3 zaljevanja bez mjerenja ph od proslog updejta - 4l vode + slavol - 3l vode + grow big (1/4 doze) - 4l vode sljedeca zaljevanja u planu ako sve bude okej: tiger bloom -> slavol -> big bloom -> voda svjetlo prebaceno na 20/4 rezim, 45cm od najviseg vrha i dimovana na 100% (~120W) temperatura stabilna 24 dnevna 20 nocna a vlaznost 50% dnevna 60-70% nocna odradjen lts i vrhovi su u pribliznoj ravnini, skinuti listovi do kojih nije dolazila svjetlost i koji su krenuli zutiti (ovo se desava samo na NL biljci) glavni vrhovi (NL + GG)
Updejt 16.03.2022 Zaljevanje 1.5l + 1ml big bloom Odradjeno inicijalno savijanje glavne grane sinoc i jutros zavrseno razvlacenje fan listova da vrhovi dobiju svijetlosti, slomio sam jedan fan list :) Tek sam sad shvatio sta predstavlja lts hahaha i sta bi se moglo postici da sam od starta radio na planiranju izgleda biljcica @Infinity hvala na savjetu posaigao sam i vent direktno iznad krosnje duva :respect::rasta: Temperature su ostale iste kao u predhodnom updejtu ali je vlaga skocila i dnevna i nocna za ~10%. Maksimalna izmjerena vlaga po mraku je 76%. Razmak izmedju najviseg vrha i lampe je 53cm i lampa je dimovana na 75%
@rasta123456789 to sam imao u planu samo nisam razumio proces topiranja i lts, s tim da topirqnje nisam planirao raditi samo lts. Kad sam povezao lisce bio sam presretan sto nisam nista slomio i listajuci ostale dnevnike shvatio sam da nisam nista napravio s povezivanjem listova hahahahha Ne znam da li je kasno raditi lts zbog toga sto su ljepotice usle u preflower ako sam dobro procijenio, postavit cu slike u nastavku I ispravka predhodnog updejta danas je 37 dan od nicanja
Updejt 12.3.2022 40ti dan od nicanja sjemenki Temperatura: dnevna 25 / nocna 19.5 Vlaga: dnevna 45-50 / nocna 55-65 Rezim svijetla: 18/6 PH vode s cesme ostao ne promjenjen negdje izmedju 6 i 7 mada boja na trakici vise naginje na 7 nego na 6 Zaljevanje od posljednjeg updejta: 1x slavol (10ml po 1l) i 1x grow big (1/4 prema referentnoj tabeli) Glue gelato Northern lights Zajednicka Ljepotice napreduju super, nema vise ni susenja listova sto je bio problem u pocetku zbog nedovoljnog zaljevanja i lose zemlje. Losa odluka je bila i to sto nisam uzeo mentora iz razloga sto radio ovo prvi put, i predhodnom updejtu sam uradio kao neki lts iako sam kasnije shvatio da to nije lts i ne znam da li sam dobio ista s tim sto sam velike listove spustio pod 90 stepeni u odnosu na centar biljke. @Bizzo hvala na savjetima, nisam dodavao u zemlju nista vise po preporuci i Northern se popravio vise se ne pojavljuju zuto-smedje tackice po listovima. Nabavio sam i CalMag za ne daj boze :D Ako moze mali savjet za ovaj skromni dnevnik da li uklonim ove listove koji su od starta growa lose izgledaju (mojom greskom), ima ih vise na obe biljke prvi i drugi sprat i kad je vrijeme da se uklone veliki listovi koji smetaju da svijetlost dopire do donjih listova, i kolko sam razumio ovi veliki listovi se rezu blizu glavne grane ali da ne ugrozimo novi vrh koji raste (sto bi rekli zaperak hahah) ?
Evo jedaj updejt nakon duzeg vremenskog perioda, jbg guzva s poslom i fakultetom, ljepotice su dozivjele ogroman napredak nakon pocetnih problema. Prvo sam nabavio potgrond h zemlju koja se ispotavila kao puni pogodak, put od 140km se isplatio :D biljke su presadjene u potove od cca 18l s danom zakasnjenja 24.02. i zbog kasnjenja sa zaljevanjem krenule se susiti ipak od 26.02. ostvaruju znacajan napredak. u nastavku slijedi slika korjena od glue gelata nakon presadjivanja 01.03. U boxu su stvorena stabilna temperatura od kako sam svijtlost postavio na 80% i ventilator na 50%, dnevna temp je 25 C a nocna 19 C. 04.03. odradjen lts prvi put i nije nista slomljeno tako da sam zadovoljan :D i prvi put su tretirane sa big blom stavljena otprilike 1/4 preporucene doze 1ml na 5l vode, sljedece zaljevanje je obicna voda, a nakon tog grow big. pridravam se fox farm feeding schedule samo stavljam 1/4 preporucene doze. (lijevo northern lights desno glue gelato) Na northern lights su se pojavile tackice na listovima zuto-smedje boje. i za kraj slika cijelog vrta u kuci :D
@Wendigo ne mjerim ph nisam nabavio ni aparat ni trakice, mozda uzmem za vikend bar trakice da mogu provjeravati. Sutra je na redu zaljevanje pa cu probati s vodom da odstoji samo dok hlor ne izlapi. Postavio sam karbonski filter napravljen od dvije kante za whey 900g i 2250g, probusio rupe borerom i navuko preko debele najlonke i ubacio izmedju 2kg aktivnog uglja i povezao ispuh i filter alu crijevom. U zadnja 2 sata su nestali neugodni mirisi.
@Čađara hvala na savjetu, nasao sam samo compo sana univerzal, citao sam na forumu za tu zemlju i clanovi kazu da nelosa. Sutra stize i planiram odraditi presađivanje u velike saksije. Danas su se pojavili prvi problemi sa glue gelatom, biljka izgleda snuzdeno i prvi listovi su poceli zutiti, ako neko ima ideju sta bi moglo biti da napise, nisam im davao nista od hrane samo zaljevanje vodom s cesme koja odstoji nekih 24h.
Hvala vam, trenutno nemam vremena da updejtam dnevnik svako par dana zbog obaveza na poslu i faxu ali ljepotice su se vec krenule protezati pa je vrijeme da bacimo jedan updejt. @Čađara vec sam obezbijedio istu zemlju za velike potove jedina alternativa za ideu je balkonio isto od plantelle jer nisam u mogucnosti nabaviti drugu sto zbog finansija sto nema nekog izbora u mom mjestu, nadam se da ce izgurati grow u ovo zemlji. @beštija nabavio sam alu crijevo za klimu koje cu nabaciti dok zavrsim karbonski filter (bice updejt dok zavrsim) 13. Dan od nicanja Glue gelato Northern lights Temperatura je 20 do 23 stepena a vlaznost je konstantno 52%. U toku zaljevanja skoci na 55%. Toliko za ovaj put, do sljedeceg pisanja.