Pozdrav svima. Ovo mi je prvi grow, nemam nikakvog iskustva u uzgoju. Razlog sadnje je izrada ulja. Sjeme: Northern lights automatic 5 sjemenki stavljeno na klijanje 09.11.2014. 13.11. - 3 sjemenke presađene u bio razgradive posudice od cca 2 dcl 14.11. - četvrta sjemenka presađena 15.11.- zadnja sjemenka presađena 20.11. - prve četiri sjemenke sa bio posudicama stavljene u tegle od 18 l i obilato zalivene sa odstajalom vodom (nije mjeren ph vode) Vlaga se kreće u rasponu od 40-80% (ugašeno/upaljeno svijetlo) Temperatura od 17-27 stupnjeva (noć/dan tj. ugašeno/upaljeno svijetlo) Oprema SET GROWBOX 400W: Pirate Box 100X100X200cm Growbox cool tube (+ dodatno kupljene dvije reducirke jer je aluminijska cijev za prozračivanje 100mm a cool tube 125mm) Ventilator In-Line VK100 Filter protiv mirisa Carbonactive 100 Žarulja Sylvania HPS 400W Grolux uže za spuštanje cool tube mjerač vlage i temperature ph trakice upuh pasivan ovlazivač zraka Tegle su od 18l pravokutne. Zemlja je substral terra magma + stiropor i na dnu tegle kuglice radi drenaže. Evo slike govori puno više: http://imageshack.com/a/img537/5240/wmpmyU.jpg http://imageshack.com/a/img673/7581/pXIczW.jpg http://imageshack.com/a/img538/1022/pwYP1C.jpg http://imageshack.com/a/img540/7497/DVXxnK.jpg http://imageshack.com/a/img661/7387/3SjALz.jpg Otvoren sam za sve savjete, prijedloge i kritike s obzirom na moje iskustvo i malo znanje o istom. Unaprijed hvala na svemu..
Mislio sam da će biti najmanji stres za biljke sa bio posudicama,budem drugi put probao sa većim teglicama (0,5-0.8). Mislim da je s dva spektra, ali evo opisa lampe koju sam kupio: "Žarulja je pogodna za rast i cvjetanje. Žarulja Sylvania HPS Agro Grolux 400W proizvodi 58.000 lumena. Pogodna je za koriptenje u staklenicima. Žarulji je dodana plava boja, zato je koristimo u razdoblju rasta i cvjetanja. Životni dob: 30.000 sati." Kak Vam se čini razvijenost biljaka? Jel trebam nešto promjenit?
45-50cm. Planirao sam kupiti ventilator da puse izmedu cool tube i biljaka pa zatim spustiti lampu,jer me sad strah spustiti lampu da ne spalim biljke (makar kada stavim ruku na cca 35 cm od lampe ne grije jako). Misliš da trebam spustiti lampu?
Dobro, budem spustio. Temperaraturu da probam stalno održavati na tim razinama (upaljeno/ugašeno)? Nisam napisao, držim na 18/6.
Jedna biljka je kržljava (u odnosu na druge), listovi su joj savijeni i kao da ih nesto gricka. Evo slika: http://imageshack.com/a/img538/8493/gHaE4b.jpg http://imageshack.com/a/img538/6213/PZg5yr.jpg http://imageshack.com/a/img673/1448/flziKx.jpg http://imageshack.com/a/img910/3862/hX4CWQ.jpg
Hvala ti, svaka dobro namjerna kritka je dobro došla..:)
01.12. se počelo javljati na vrhu donjih listovima zutilo i malo su se listovi počeli spuštati 02.12. Obilato zalivene biljke, ph vode je bio oko 7,4 (ukapano par kapi limuna radi snizavanja ph) Danas se pojavilo žutilo na vrhu listova i u redu iznad, listovi su dvije najveće biljke sa strane počeli malo bijeliti. Evo slika od danas: http://imageshack.com/a/img661/66/JnMjV4.jpg http://imageshack.com/a/img673/4823/2SQsDa.jpg http://imageshack.com/a/img910/330/2CV68F.jpg http://imageshack.com/a/img674/1215/NCZ56N.jpg http://imageshack.com/a/img674/4158/Yxm7eK.jpg http://imageshack.com/a/img674/6917/Z4IJ8j.jpg http://imageshack.com/a/img674/969/cTkDhq.jpg http://imageshack.com/a/img901/2938/OOY0xu.jpg http://imageshack.com/a/img538/7545/h3OXhB.jpg http://imageshack.com/a/img661/5062/desf24.jpg http://imageshack.com/a/img674/529/lzD0wQ.jpg Jel to nešto zabrinjavajuće ili je to normalna pojava...? Unaprijed hvala na komentarima i savjetima. lp
Jučer sam najmanju biljku izvadio sa posudicom i korjenje je počelo prolaziti kroz nju, oslobodio sam koliko sam mogao da ne potrgam korjenje. Temperatura upaljeno 25-27, ugašeno 20-22.
od vrha najveće biljke cca 35 cm, od ostalih malo više http://imageshack.com/a/img910/7038/ypwIKy.jpg
Po slikama biljkama ne valja zemlja ili je ph u banani. Jel mogu to ispraviti kako?
Ok, hvala ti. lampe palim u 21h, mogu to sada napraviti (ali nemam odstajale vode toliko)
Napravljeno :)
Nemam jos nikakvo.planirao sam bez ikakvih kemijskih gnojiva, htio bi bio grow (ako je to ikako moguce s obzirom da sam vec na samom pocetku imao par kikseva).sto bi mi ti savjetovao da uzmem?
Biljke su se popravile :), puno ti hvala na savjetu.. Sutra ću staviti slike...
Nisam baš stigao puno proučavati što piše (link), ali malo što sam pročitao izgleda da ću ići sa brendiranim gnojivom (canna).
nisam još kupio vent ( ali sam stavio neki mali od pc, nisam ga niti spominjao jer tako slabo puše da neznam jel uopće ima svrhu) nastojat ću ga ovaj tj. kupiti, dali mi je potreban i onaj ulazni ventilator (aksijalni ventilator) ili mi je dovoljan samo ovaj stolni. Svakako ću maknuti ove kuglice sa vrha i promrdati zemlju sa iglom...hvala ti..
Ima tri okrugla otvora na dnu box-a (dva veća na bočnim stranama i jedan mali na stražnjoj), dva pravokutna na dnu box-a na bočnim stranama + tri otvora na vrhu box-a (dva veća na bočnim stranama i jedan manji na stražnoj strani + jedan okrugli na "krovu" Evo slika: http://imageshack.com/a/img540/7411/nmLYRt.jpg http://imageshack.com/a/img674/3195/714Gph.jpg http://imageshack.com/a/img537/4994/8ydeDI.jpg http://imageshack.com/a/img673/7352/zbPKiS.jpg http://imageshack.com/a/img538/7109/MR1wn2.jpg http://imageshack.com/a/img673/5358/LmwkYq.jpg http://imageshack.com/a/img537/2527/6oKLba.jpg http://imageshack.com/a/img538/5310/KdYbg2.jpg http://imageshack.com/a/img537/9211/vE7lcP.jpg http://imageshack.com/a/img537/6769/0FtOVD.jpg http://imageshack.com/a/img673/9408/2Shm03.jpg http://imageshack.com/a/img673/2522/40cfpM.jpg http://imageshack.com/a/img633/4526/liShiT.jpg U četvrtak je napravljen flush sa vodom nakon čega su se biljke na očigled popravile (listovi su bili tamno zeleni), međutim danas je opet počelo žutilo listova i lagano bijelilo sa strane na listovima, jel to znak da ima fali dušika, hoče li pomoći da ih zalim večeras sa razrijeđenim urinom, jel trenutno nemam nikakvo gnojivo ?
Naljepše ti hvala na savjetima i edukaciji... Povremeno sam otvarao jednu stranu, ali ne prečesto.. Što se tiče ventilator za izbacivanje zraka uključen je samo kada lampa gori... Nabavio sam opremu iz razloga da ne kupujem ulje na "ulici" (up itne kvalitete)po cijeni koliko me došao box i sjeme odnosno cijela investicija... imaš pravo da nisam proučio sve što se tiće uzgoja biljaka, razlog tome je to što mi se jako žuri sa izradom ulja pa sam neke stvari mislio rješavati i učit (koliko stignem) u hodu (ali eto naišao sam na probleme).. Što se tiče opreme, mislim da sam dobro postavio a i čovjek u grow shopu mi je objasnio kako da spojim,a tako sam i na netu vidio da je ok... Što misliš da nije dobro postavljeno? Nisam jedino još kupio taj vent za koji puše po biljkama i crijevo od venta do filter (jer sam kratak s lovom) Grow suport jel to mentorski kutak ili...?
Što misliš pod provjerenu zemlju?čitao sam na forumu da je substral terra magma dobra... Prvi put sam zalio kada sam presadio 20.11., drugi put 02.12. i napravljen flush sa vodom 04.12...
Zaboravih ti odgovorit..znam koja je... ;) ako je zabrana reklamiranja nesmijem ti odgovoriti..:)
A pročitao sam negdje da je za prvi put najlakše sa njima (automaticima)..a što se tiče prinosa nadam da će biti bar nešto, a valjda ću drugi put biti bolje.:) Kao da sam znao da je Chill dobar sa automaticima...već sam ga pitao da mi bude mentor..:)
Evo napokon...kupio sam ventilator... :)
Hvala za preporuke..kupio sam danas plantella vrt
Kad mislis da bi mogao gnoji, jutros kad sam gledao poceli su i gornji listovi na najvecoj biljozi zutit (poslije cu staviti fotke)...zadnje zalijevanje je bilo 04.12. tnx
hvala ti, piše da ide na 1l vode 15 ml gnojiva (povrće i bobičasto voće, balkonsko i ukrasno bilje) a 10ml za voćke i vinovu lozu... od čega uzimam 1/4 od 10ml ili od 15ml? oprosti što te gnjavim, ali koliko količinski litara trebam smiksati za četiri biljoze (s obzirom da je zadnje zalijevanje bilo 04.12.)?
tnx..a koliko litara da smiksam 2-3?
Jučer je gnojeno sa plantella vrt, međutim listovi i dalje žute... Ph vode prije zaljevanja iznosio je 6,8 Evo slika: http://imageshack.com/a/img538/364/qn4Gen.jpg http://imageshack.com/a/img908/9349/gAox4N.jpg http://imageshack.com/a/img537/9308/6N5Stx.jpg http://imageshack.com/a/img661/5647/p7fI5y.jpg http://imageshack.com/a/img633/7475/Y6DsJI.jpg http://imageshack.com/a/img540/2205/alQKKd.jpg http://imageshack.com/a/img673/122/SLARqd.jpg
tnx...sad si me umirio već sam mislio da nema nade za mene tj. moje biljoze...:) jel prerano da danas pognojim s obzirom da sam u utorak zalio sa plantelom vrt (i još je zemlja mokra)?
ok, čekam da se posuši. Temperatura je 20/27 (ugašeno/upaljeno) Vlaga je 40/80 (upaljeno/ugašeno).
Pozdrav svima, Biljke su pognojene 13.12. sa plantella list. PH vode 6,4 Temperatura je u boxu 26/20 Vlaga 85/50 Evo slika: http://imageshack.com/a/img909/1/82CjMI.jpg http://imageshack.com/a/img913/1214/cjzPfr.jpg http://imageshack.com/a/img674/2285/7ynHQd.jpg http://imageshack.com/a/img538/2796/j5f3ij.jpg http://imageshack.com/a/img661/2722/Ncpfy2.jpg
nažalost da.. jer se ocito samo jedna uspila probit tj. možda dvije dok druge dvije laganini...
bojim se da ne porežem i korjenje.. 0,2-0,25 l
Danas su curke napokon oslobođene...:) Bio potovi su potrgani... nadam da će sada krenuti normalno rasti.. hvala svim na savjetim...:)
Pozdrav svima, 03.01.2015. pognojeno sa plantella list (1/2 preporučene doze) i plantella vrt (2/3 preporučene doze) PH vode 6,4, temperatura vode 25 stupnja. Temperatura u box-u 25/15 (malo imam problema s obzirom na niske temperature vani) , vlaga 40/70. Evo i malo slika: http://imageshack.com/a/img901/7150/dh0681.jpg http://imageshack.com/a/img673/8391/YKFbMp.jpg http://imageshack.com/a/img537/9615/wlORzR.jpg http://imageshack.com/a/img540/3739/uxSdRD.jpg http://imageshack.com/a/img673/9536/3LeYIR.jpg http://imageshack.com/a/img537/8325/SeB3Jh.jpg http://imageshack.com/a/img537/7757/vEgoID.jpg http://imageshack.com/a/img673/6230/fwvpRE.jpg
Izmiksao sam posebno vrt a posebno list, nakon toga sam stavio sve stavio u kanti, te odmah počeo zalijaevati, nisam primjetio da se zgusnulo. Jel pogrešno da u isto vrijeme gnojim sa oba?
Nadam se da će drugi put će biti bolje.. (naravno bez čašica)...:) ok, neću više mješati gnojiva..budem nabavio neko gnojivo za cvat.. Što se tiče linkova obrisao sam račun jer mi je isteko, nastojat ću sutra ponovno upload slike...
Pozz, Planirao sam prebaciti režim svijetlja na 12/12 (s obzirom da su počele cvijetat) pa me zanima dali je pametno s obzirom na lošu razvijenost biljaka ili je bolje da ostavim ovako? Unaprijed hvala na komentarim i prijedlozima..
12.01. biljke su pognojene sa plantellom cvet (1/2 preporucene doze). evo slika: http://imageshack.com/a/img909/2002/bEfeTS.jpg http://imageshack.com/a/img661/4994/YU4qLh.jpg http://imageshack.com/a/img661/5508/g9YNUs.jpg http://imageshack.com/a/img673/9158/07ryXa.jpg http://imageshack.com/a/img673/7425/427acs.jpg http://imageshack.com/a/img540/6040/ZbUJlB.jpg
Da bilo je svega..nažalost puno grešaka (prvi mamčići se u vodu bacaju... :)) vidjet ćemo na kraju što se desilo s korjenom, mozda je isti slučaj kao i kod tebe.. Malo mi je žao ali nema sekiranja, biti će bolje drugi put...;) Naravno pitanje koliko ću sad uopće dobiti ali sam planirao napraviti ulje kada završim i drugi grow (imam još 5 sjemenki NL)pa me zanima koliko mi dugo može stajati? Negdje sam pročitao da autosi nevole presađivanje, stoga sam mislio da će ovo sa čašicama biti ok...a ono katastrofa.... *** nemoj pisati post za postom, imas dole levo opciju Urediti (Edit) pwrsd
Nije me bilo neko vrijeme... evo malo slika: http://imageshack.com/a/img901/5369/tVgz6C.jpg http://imageshack.com/a/img909/7013/GwRkGM.jpg http://imageshack.com/a/img633/5765/ZFHr5o.jpg http://imageshack.com/a/img913/6832/5YGfeV.jpg http://imageshack.com/a/img673/1730/aTpneM.jpg http://imageshack.com/a/img538/3554/daZExl.jpg nakon slikanja biljkice su pognojene sa plantelom cvet (2/3 preporučene doze)..
da, pojavilo se nekakvo zelenilo...zaljevam sa odstajalom vodom u koju dodam octa da snizim ph, mjerim sa ph trakicama (možda one ne pokazuju dobro)...nastojim da je ph sada u fazi cvjetanja 6,8..
Nemam ti što zamjerati kada si u pravu...:) moram priznati da sam malo izgubio volju sa ovim grow-om...
da start je bio jako loš, ali kroz dan dva ću okončati ovo mučenje i krećem ispočetka..:) evo link gdje sam vidio za izolirku... VtbYCVivYL0
Slažem se sa tobom da listovi nečem služe, i meni je kada sam ljepio listove bilo čudno.. kako je biljka rasla pucali su listovi ili se traka odljepljivala, kako mi je prvi grow i nisam to nikada radio i to mi se činilo bolje napraviti nego ništa...
Evo pri samom kraju još malo slika: To su samo slike od najveće biljkice, možete misliti kakve su onda bile ostale tri ...:(
imaš pravo, ali bilo mi je dosta "mučenja" njih, a i mene...ostalo mi je još istih pet sjemenki (16.02. stavljene na klijanje) pa ću nakon toga probati nešto drugo...hvala za želje..pozz
Evo za kraj slike sa sušenja: Htio bi se zahvaliti svima koji su pratili dnevnik, nadam se da su svi koji su pratili nešto naučili (bar kako nek stvari ne treba raditi...:))...ja sam dosta naucio ( s obzirom da prije 4 mjeseca nisam uopće imao predodžbu u što ću se upustiti)... Iskreno se zahvaljujem svim iskusnijim članovima koji su mi pomagali sa svojim savjetima i prenošenjem svojeg znanje (što je danas vrlo rijetko na ovom svijetu).... Lijepo je biti dio ovako dobrog foruma...:respect: pozz svim...:vutra: