Seme: Auto Blueberry Houseplant seeds, Svetlo: DIY LED - 90W (60W real), royal blue & deep red (vegetacija)/ full spectrum & deep red (cvetanje) BOX: PC box - karton kutija Zemlja: Florabella Pot: Sadnja - kantica 2 litra, presađivanje u žardinjeru 50x20x15cm (procena, stalo oko 12 lit. zemlje) Đubrivo: Vegetacija ništa (nova zemlja), cvetanje "Blumi", "Fertico bloom"... videćemo šta još... trudim se da bude "Budget grow" Trening: LST Ostalo: Termo/Higrometri (kineski), uskoro stiže pH metar, ventilacija - aktivno uduvavanje preko 10cm PC ventilatora Ovu semenku sam stavio na klijanje kada sam mislio da mi je druga biljka iz započetog grow-a neka genetska nakaza koju ću počupati brzo. Ali, ispostavilo se da dobro napreduje tako da će ovaj blueberry dobiti svoj dnevnik. Stavljena 14.11. na klijanje u papirni ubrus, na tanjir, pokriveno aluminijumskom folijom, kod TV-a (lepo prijatno toplo). Isklijala sutradan - klica 5mm i odmah stavljena u zemlju. Kotiledoni izbili dva dana kasnije, a dane života joj brojim od 18.11. Prve dane života provela ispod 4 LED sijalice (220V) od 5W "kupovne" snage https://www.aliexpress.com/item/E27-AC-220V-LED-Grow-Lamp-Full-spectrum-Plant-Grow-light-5W-LED-Growing-lamp-bulb/32610890256.html?spm=2114.13010708.0.0.pJENuB Sasvim dovoljno, na udaljenosti od 10cm, lepo i bez strečovanja pregurala prvu nedelju života. 22.11. 24.11. 25.11. Presađena 28.11. u final pot, PVC žardinjeru koja knap staje u kartonsku kutiju od PC kućišta, na jednom kraju je – kako bi je LSTirao tj. vezivao i obarao na drugu tokom rasta. Box – kartonska kutija od PC-ja (L50xW20xH40cm), obložena iznutra reflektujućom folijom za podno grejanje. Svetlo LCD 10x deep blue od 3w, 10x royal blue od 3w, 15cm od biljke Ukupno realno 10,8V x 3A = 32,4W, podešeno putem CC/CV regulatora https://www.aliexpress.com/item/1pcs-5A-DC-to-DC-CC-CV-Lithium-Battery-Step-down-Charging-Board-Led-Power-Converter/32686351317.html?spm=2114.13010608.0.0.0jfpR3 Napajanje PC PSU gura i svetl
@irieman Hvala na brizi za struju instalacije i sl... Vrlo sam ozbiljno sve razmotrio pre nego što sam počeo ovu "igru". Ne znam da li si primetio ili ne, ali SVE u box-u je povezano na PC PSU. I najmanji kratak spoj "izbacuje" iz igre napajanje, a samim tim i sve povezane potrošače. Ventilator za ventilaciju je povezan (aktivno uduvavanje), i taj način ventilacije hladi panel koji je na "plafonu" (topao vazduh ide gore i ka napolje - kao dimnjak). Ima mesta za unutrašnji ventilator, i biće ubačen vrlo brzo (naravno, i on će biti povezan na PC PSU).
He, he... znam ja šta koga i zašto zanima... mada je ovo što ću sada napisati off-topic za dnevnik uzgoja. Vodili smo diskusiju oko PC PSU kao napajanja strujom za svetla i sve drugo ostalo, pa da vidiš kako sam to "iskemijao" ;) Close up... PC PSU DELL... regulator napona i struje (kutijica za CC/CV modul skinuta samo za slikanje...) Ventilator priključen na crvenu kao (-) i žutu kao (+), napon 6,58V... taman da radi tiho ali efikasno za ovako malu zapreminu. inače može i narandžasta kao (-), dobije se 8,33V Sve zajedno LED svetlo, paralelno 3X3 od 3W royal blue (kao u 10W LEDu) + 2X4 od 3W deep red. Pružen napon od 10,8V / 600mA po grani. Crvenima dato 2,7V po diodi, plavima 3,6V (jbg kompromisi...) I jedna odozgo... drveni štapići služe kao nosači panela (lako se izbuši više ili niže kroz kutiju) @1310 Je li sad OK?
Ova kutija inače nije trebalo da bude BOX za kompletan grow, već je služila za druge dve (Jack Herrer i Northern Lights) u prve 3 nedelje života (lepo stanu 2 kvadratna pota). Ali kako sam napisao, posle 2 nedelje sam rešio da za svaki slučaj "piknem" još jednu na klijanje. Na moju sreću, onaj "mutant" je pokazao snagu i potencijal (vidi temu "Mentor Stipe"), tako da blueberry mora da ostane ovde. Postavio sam fotografiju biljaka sa mesec dana na mojoj DIY LED panel temi. Sa druge strane, verujem da mnogo nas zanima (ja sam prvi među njima) kako može da se uradi budget grow, tj. da se dođe do svog dima bez previše ulaganja. Sve u ovom grow-u i box-u (računajući i rasvetu i elektroniku - koja će ostati za naredni put, i seme) košta dvadesetak EUR. Evo slike od jutros... krenuo je 5. sprat, a biljka nje viša od 10cm... ima da bude bomba... A ko ima dobro oko, vidi levo list čiji vrh se "pocepao" i krenuo u stranu :)
03.12. 04.12. 05.12. 06.12. Raste 6. sprat... Pokušavam da ih fotografišem iz istog ugla radi praćenja rasta, ali to već postaje nemoguće... beže iz kadra ;) Inače, listovi su zeleni, mesnati i nabijeni kao da gajim kaktus (verovatno blueberry genetika). Na rubovima listova je odsjaj od blica, nema žutog uživo. Za sada ništa đubrenje, samo zalivanje - svaki 3-4. dan u prazan deo pota... neka koren juri tamo...
Update... mene je uvek zanimalo koliko brzo biljke rastu... 07.12. 08.12. 09.12. LST započet savijanjem glavnog stabla, kako bi donji listovi dobili više svetla. Trenutno savijena pod uglom od 45 stepeni. Čekam da poraste još malo, inače će listovi dodirivati zemlju. Biljka je jako "nabijena", ima 7 spratova a visinu od max. 15 cm. Kao bonsai... Iz tih razloga, svetlo podignuto za 5 cm (da vidim malo streča). Žuti rubovi po listovima mi se pojavili nakon zalivanja. Dok ne raširi svoje grane, zalivanje će biti redukovano. Đubrivo nije dodavano. Pojavili se prvi pistili...
@Squerlz posavetovao sam se sa mojim mentorom Stipe, i utvrdili smo da postoji problem :( Problem se manifestuje i kod mladih listova, već posle par dana krene da žuti vrh a zatim idu i rubovi (kao opaljeni upaljačem). Pretpostavka K-deficiency (što i odgovara simptomima), zbog pH vode (nekorigovano). Rubovi listova kao i sami vrhovi su žuti (liči i na nutrient burn, što bi i bilo da sam bilo nešto u vodu dodavao - ali nisam). Predložen flush, pa potom prihrana. 11.12. 12.12. 13.12. Pre flusha, pregledana biljka i utvrđeno da svi listovi koji se nalaze ispod onih u "prvom planu" (mladi listovi na bočnim granama) nemaju nikakvih promena, što me je navelo da pomislim i na LED burn. Ova biljka raste pod kombinacijom "royal blue" i "deep red" a ne pod "full spectrum". Verovatno je njihova efikasnost (PAR) mnogo veća tj. bolja, pa su na udaljenosti od 15 cm napravili ovu štetu. Urađen flush sa 7 litara vode po principu "pH metar bez pH metra". Zamenjeno svetlo sa onime čime sam imao (5x25W corn LED warm white) i 4x5W(?) E27. Čekam da mi stigne "full spectrum". Trenutno stanje se stabilizovalo. Na novim listovima nema oštećenja. Na starim listovima se oštećenja ne šire (mada će ti listovi sigurno kasnije prvi otpasti). 14.12. 15.12. Fotografije imaju drugačije boje i kontrast pod novim svetlom. Veliko hvala mom mentoru @Stipe na pomoći u ovom grow-u.:thumb:
Borovnici je danas mesec dana zato je dobila photo session... Bočne grane polako izbijaju sa strane, tako da LST stupa na snagu punom silinom. Glavno stablo je već polegnuto skoro horizontalno, tako da bočne idu prema svetlu. Izgorele listove sam nagurao na dole, kako bi nove grane dobile maksimum svetla. Inače, smrdulja miriše čak i mojoj ženi koja inače ne oseća ništa. Kaže - kad je izvadiš napolje (da uradim LST) miriše cela soba. A ona ko bonsai. I dalje svetlo 5X25W corn LED warm white. Lepo je odreagovala na njih. Prepravio sam moje "module" na 3:1 (deep red : royal blue), ali me je, pošteno rečeno, strah sada da ih vraćam nazad da nešto ponovo ne krene naopako - sad kada se oporavila u potpunosti. Mislim da bi to u ovom trenutku potpuno uništilo ovaj grow. Danas dobila 2 litra punu dozu fertico bloom sa vodom korigovanom limunskom kiselinom. Pratimo efekat "goriva" i reakciju biljke. Ako sve prođe kako treba - vraćamo LED na scenu.
Borovnica je od poslednjeg slikanja prosto poludela. Sve bočne grane su izbile na svetlo i krenule na gore. Glavno stablo već ima skoro 30cm i skroz je polegnuto (pitam se kako ću da zalivam kasnije???). LST svakog dana. Imam više žica nego grana u saksiji. Mala kutija, pa se svaki cm štedi i racionalizuje. Vraćen LED u igru. Za sada ne vidim znakove burn-a (drugi dan). Slike sutra... @Ekserter I ja sam posadio Jack Herrer i Northern Lights ispod mog DIY led-a. Jedna dominant sativa druga dominant indica. NL već formira budove, a JH cveta lagano i 50% je viša od NL.
Evo fotografija od danas, nakon LST-a A izbile i pistile... LED vraćen nazad, trenutno na 20x3W full spectrum. Ne vidim nikakvih oštećenja na listovima. Uspeo sam na jedan blok da spakujem 20 komada. Da li se greje - ne toliko da ne može u ruku da se uhvati... pretpostavka 45-50C. Ako je verovati proizvođačima, ispod 50C će trajati 50.000 sati. Ma i ako crkne neka, zameniću... imam sad u rezervi. 3W full spectrum su baš postale džabe...
Update... 41. dan LST, LST, LST... + "pritke" za vezivanje bočnih grana. Fotografije iz svih uglova: Krenulo je cvetanje. Kontrolišem streč. Centralno stablo došlo skoro do kraja žardinjere. List iz poslednje "generacije" ogroooooomaaaaaaan. Biljka trenutno pod 2x10 3W full spectrum + 12x3W deep red / 4x3W royal blue.
Zeleni se ona samo tako... Pa na tom najvećem listu bi valjda bio prvo vidljiv deficit bilo čega. Svi listovi su taze zeleni kao i onaj veliki :spliff:, samo je igru svetlosti uradilo svetlo obične sijalice sa leve a pravo blic sa kamere. Ručka ona Fertico bloom poslednje dve nedelje. Juče je žardinjera popila 2 litre sa par kapi u runoffu. Nakon zalivanja... joooooooj... mirisala cela soba do uveče. Samo za usporedbu veličine - žardinjera je 50cm dugačka (ili široka, zavisi odakle ko gleda :) ).
Update... Novogodišnji foto shooting... I jedna na dnevnom svetlu EDIT: Zalivanje jednom u 3 dana, sa 2l odstojale vode u kojoj je pH korigovan sa 4ml po litru rastvora limuntusa i 2ml po litru Fertico bloom (ne vidim nikakve znake burn-a sa ovom količinom "goriva"). Nakon 2l vode - nema runoff-a... sve popije...
UPDATE: Rešio sam da ne mučim više ni biljku ni sebe uzgojem u PC kutiji, iako sam je LSTom zaista formirao u pravougaonik i razvukao da izvučem maksimum. Blueberry-ca preseljena u veću kutiju dim. 50x50cm, postavljena po dijagonali (više mesta u sredini). Sad fan listovi imaju prostor da se rašire u stranu i maksimalno upijaju svetlo koje im dajem. Blueberry-ca oduševljena! Raširila krila. Stavljeno i novo svetlo, 2x50W full spectrum COBovi na 220V koji su stigli (više slika u novootvorenoj temi). Da zaključim misao... Mislim da bilo kakav PC grow (jer, moja kutija ima slične dimenzije kao maxi tower kućište) ima smisla samo u eksperimentalne svrhe. Pošteno rečeno, mučenje. Pokušavati da se od biljke koja ima potencijal i želi da ide i u visinu i u širinu (ovde su fan listovi preko 20cm u prečniku), dobije bonsai... a uz to očekivati i neku količinu u gramima... nema smisla.
Samo za potvrdu onog šta sam napisao juče... kako biljka širi "krila" kada dobije prostora :)
Šuma peva... šuma blista... :mario::... samo još neka ptičica nedostaje među cvetićima. A ovi mutant ogromni listovi od 25cm u prečniku me fasciniraju. FOTOSINTEZA BATOOOOO... Desno je vrh biljke. Ne znam gde sam pročitao, tj. ko me zaj..o kad mi reko da je blueberry jedna od manjih sorti. Ovde ispade glavno stablo 50cm horizontale i već 50cm u vertikalu. Mogu samo da zamislim šta bi sve bilo da nisam krvnički radio LST kako bi je spakovao u PC "kutijicu". A ono belo što se kroz prozor nazire... a... to je zima...
Dan 57. Zeleno u akciji, pupoljci na sve strane, džungla u najavi... Ispod je kutija u kojoj je do skoro bila. Zbog hladnoće koja vlada ovih dana u regionu, Blueberry-ca se "uselila" kod svoje dve sestrice NL i JH koje u boxu imaju automatsku regulaciju temperature. Nekako uspela da se stisne između... Ionako je bila neplanirana, pa neka se muva i bori za svoje parče LED svetla. Levo NL, sredina BB, desno JH. I nije toliko bitno, uskoro će NL da se "iseli" :vozdra: :makaze:
DAN 63. Cvetanje u punom jeku. Šećer svuda okolo cvetova. Pistile po 2cm. Završen streč. Svi vrhovi uglavnom u istoj ravni. Svetlo joj očigledno jako dobro prija, iako je stisnuta u BOX na silu. Fotografije nisu nešto dobro uspele, ali vidi se ono šta treba da se vidi.
120W stvarne snage, bez problema! Pa meni trenutno 3 biljke cvetaju pod 80 komada u boksu 90X50X125
Dan 72. Ništa posebno u međuvremenu, biljka raste, zalivanje svaki treći-četvrti dan, svaki drugi put sa Fertico bloom. NL se "iselila" iz boxa, tako da je BB dobila lep prostor pun svetla samo za sebe. Budovi se polako formiraju, topovi su u ravni, LST sam muški odradio, svuda se lepo "šećeri" tako da od nje zaista može da se očekuje dobar rod... Slike su malo "magenta" od LED svetla, ali vidi se kako napreduje.
DAN 80. Blueberry-ca lepo gura, nema tu više šta mnogo da se priča. Budovi se lepo pune, sad kad ima svetla koliko joj listovi ištu. Onaj jedan list na glavnom stablu ima neke "opekotine", ali me ne uzbuđuje jer je samo taj list takav. Boga pitaj zbog čega... Da sam pređubrio, verovatno bi to bilo na više listova. I jedna za demonstraciju LSTa. Hteo sam da poskidam ovo odozdole, ali uz neku konsultaciju sa mojim mentorom - savet je bio ne pipati automatike jer stres može da napravi ono što niko od nas ne želi.
DAN 86. Morao sam pojedine grane da vežem jednu za drugu, počele glave da "posrću". Gldeam budove... cenim - još jedno 10-14 dana, taman na 100! Sve slikano bez blica. Neki blesav odsjaj dobijam (da nije mnogo masno?)
DAN 93, tj. okruglo 3 kalendarska meseca od nicanja Blueberryca "smrdi" za medalju... kad pipneš bud, mora da se ribaju ruke posle. Što se tiče razvoja, sve ide redovnim tokom - pumpanje budova. Spreda i straga... I malo "close up" photosa ovih "šećerlema" Računam, još jedno deset dana... trenutno su svi trihomi milky.
DAN 100 Sve ide redovnim putem, i dalje smrdi ko tvor, pumpa budove... Novost je to što je LED počeo da gori vrhove par glavnih budova. Smanjeno sa 160W na 80W čistog LED, ovih poslednjih nedelju dana (makaze idu sigurno sledećeg vikenda). Listovi polako žute i venu, trihomi skoro svi milky, budove sam sve morao žicom da vezujem inače bi popadali samo tako... Znači, danas zalivena poslednji put... neka izvuče zadnje atome snage iz sebe do sledećeg vikenda.
DAN 107. - HARVEST DAY Ove nedelje, kao što sam i pretpostavio, nema više nekog napretka. Šta se napravilo, napravilo se, udebljalo i to je to. Skidao sam i trimovao sigurno sat i po vremena. Masno, lepljivo i za moje standarde - odlična količina. Manje budove sam odmah skinuo sa drški... Za kraj, masa: Ovo su samo velike grane, plus 61 gram onih manjih. Pozdrav ekipi koja je pratila ovih skoro 4 meseca grow-a. Što se mene tiče, sa moja 3 growa - NL, JH i sad BB, miran do harvesta budućeg outdoor-a. Znači, čekamo proleće! EDIT: Na stablu ostavljeni novi pupoljci i manje grančice koje su krenule odozdole. Pistile bele. Saksija izneta napolje, na milost i nemilost martovskom vremenu. Otprilike je ovakvo vreme početkom novembra, pa očekujem da začeti pupoljci urade "selfing" tj. da izbace po neku bananicu i da sama sebe opraši tj. podari mi neko semence.
Ja mislim da je ovakvom rezultatu najviše doprineo ovaj vid LST-a, pa čak mislim da ću u buduće sve što budem radio u indooru, pod ovim LED panelom, da radim na ovaj način. Zašto? Prvo - jer u box 90X50 cm mogu da stavim čak i 3 ovakve žardinjere (svaka bi imala po 30cm širine za sebe); Drugo - jer sam BB uspeo da "zadržim" na max. 60-70 cm visine obaranjem stabla 40 cm po horizontali (što mi za moj box od 100 cm visine, dođe idealno); i... Treće (i najbitnije) - uspeo sam da na jednoj biljci dobijem 5 glavnih topova u istoj visini i još sigurno 7-8 manjih koji su se, tu i tamo, sakrili / smestili između velikih. To je sve od bočnih grana koje su imale svetla isto toliko kao i glavni top. I opet, da ponovim - 80 kom 3W kineskog full spectrum LEDa (160W efektivno) je, na kraju, bilo i previše za jednu biljku, na udaljenosti od 15-20 cm. Dok su ispod bile 2, tj. dok su jedna drugoj "krale" fotone i pravile senku, još je i moglo. Kako Čola na jednoj reklami reče "Ništa ja tu neb` dirao". A ako je ovaj grow (kao i ona druga dva u zasebnoj temi) nekome pomogao da se opredeli za alternativna (čitaj: jeftina) rešenja grow LED rasvete, onda sam ispunio svoju misiju.
REKAPITULACIJA I SMOKE REPORT Kad podvučem crtu na ovaj grow, to izgleda ovako... Nije za box bez carbon filtera, jer smrdi do bola. Ako komšiluk ne zna kako "travica" miriše, sigurno će naučiti po skraćenom postupku. Nije bila problematična u održavanju, čak je i prvo "pregorevanje" LED-om pregurala bez traume, mada može biti da joj je zbog toga ukupna vegetacija malko produžena (cvetanje krenulo tek u 45. danu i trajalo preko 60. dana). Od đubriva je dobijala samo "Fertico bloom", prvi put nakon 25. dana. Isprva svako (nije se nešto bunila u fazi rasta i strech-a) a onda svako drugo zalivanje. Kao što sam na početku rekao - ideja je bila da se uradi "budget grow", znači bez "rocket science technology" tj. da svako od nas to može kući da uradi sam (svetlo, đubrivo, box) za 30 EUR. Dobijeno 65 grama suvog, masnog, aromatičnog, snežno belog "materijala". Aromu još nije razvila kako treba, jer joj sigurno treba mesec i jače dana kjuranja. Ovo malo što sam do sada probao je fenomenalno za opuštanje u večernje sate. Rasturi svakodnevni stres i pripremi te za jednu lepo prospavanu noć. Ali, da se razumemo, nije "couch locker"... ne... ne... eyes open wide... samo što glavu moram na nešto da naslonim. Relax dolazi tek za jedno sat vremena. Hvala svima na podršci i savetima, kucamo se nekom novom prilikom. Molim administratore da dnevnik prebace u završene.
Samo za informaciju, Blueberryca je rešila da nastavi svoju genetsku liniju - podarila mi je celo JEDNO semence sa donjih pupoljaka (al je ko burence, veliko, okruglo...). Ali, trebalo je skoro dva meseca od makaza sačekati rezultat. Što se mene tiče - super... jedno posadio, jedno dobio nazad. Idemo ponovo za iste pare :)