Evo jedan update, kao štivo za vikend onima koje zanima tema :)
Dakle, prije par dana bilo je točno godinu dana od pokretanja Cannabis Muzeja u Zagrebu. Trenutno smo po googlu najbolje ocijenjeni muzej u gradu Zagrebu i šire, na temelju nekoliko stotina reviewsa. Iskreno, nije bilo teško ostvarivo s obzirom na ljubav posjetitelja prema biljci.
Jako mi je drago što vidim da u muzej dolaze ekipe gdje se recimo jedna prijateljica od njih tri strogo protivi ovoj biljci, no kada sagleda sve činjenice (a u činjenicama i znanstvenim istraživanjima pišemo jer moramo jer smo muzej) mjenja se mišljenje i percepcija. Od samog sagledavanja i prikaza povijesti pa do medicinske i univerzalne upotrebe ove biljke...
Ostvarili smo abnormalnu i to globalnu svjetsku vidljivost, od prime time dnevnika po regiji do vodećih news portala. Ujedno smo i jedini sa ovih prostora o kojima piše i High Times. https://hightimes.com/news/croatia-opens-400m2-their-first-cannabis-museum/
Da bi fora bila još veća, na dodjeli Clio nagrada (recimo to kao Grammy u svojoj kategoriji) mi smo za kanabis kategoriju od prijavljene četiri kategorije pokupili tri kipića, dok smo u četvrtoj bili u finalu. Dakle, iz Las Vegasa nam šalju kipiće veličine Oscara i na to nam RH računa carinu. Sramota. Pomeli smo američke i kanadske projekte iz kanabis sektora koji imaju miljunske budgete. Kampanja koju smo prijavili je long term, a zove se "Erasing indoctrination for the next generation" - > 13B-yujmV2g
Prošle godine došli smo na metu državnog inspektorata i to više tijela pod sumnjom u prodaju droge. To mi je bilo iznimno žalosno za gledati jer su dolazili gotovo 10 puta u periodu od 10.5 do 1.7. Od izmjere sadnica konoplje, do deklaracija i nadalje. Ne razumijem da se dolazi pod takvom sumnjom s obzirom koliko je novaca otišlo u projekt, da se plaćaju HRT, ZAMP, svi fiskalni i parafiskalni nameti, zgrada u centru zagreba, plaće.... no nvm, idemo dalje, sporno je bilo nekoliko vrsta cvjetova koje su bile na razini većoj od 0.2% THC (neki su bili tipa 0.3, neki 0.22) od tridesetak sorti, par ih je prebacilo, za što mi imamo drugačije rezultate sa štampara i s vanjskog testiranja is IFHA labosa. Zapravu, da budem i malo prost, ide mi na kurac jer prolaze razne INE, Žalci, AP, Josipe Rimac i banane iz Lidla iz Ploča, dok se mi uz sva davanja jebemo jer nešto 0.20 ili 0.22 što može biti i greška uređaja.
Provala u muzej - imali smo provalu u muzej jer smo tada još bili bez alarma. Debos je prošao pokraj Gemmacerta za testiranje kanabinoida vrijednosti 6500€, Lumateka 1000w CO2, foto i video opreme, da bi uzeo tipa 100€ vrijednosti konoplje. No, sad smo pametniji, sve je debelo pod alarmima, a vrijedna oprema nije više dostupna na dohvat ruke. Zvao sam policiju koja je zapisnik odradila profesionalno i uvidom u snimke video nadzora. Gospođa koja se javila na prijavu dvaput je provjeravala čuje li dobro da je netko provalio u cannabis muzej i ukrao cvjetove, vjerujem da je mislila da je prank call.
Hemps.hr trenutno je zatvorio vrata u Karlovcu jer je premali grad za održati poslovanje, najam, bruto plaću osobe. Split smo s druge strane zatvorili zbog problema s djelatnicima iako smo imali savršen i (meni) beskrajno lijep prostor u samom centru. Ostavili smo trgovine u Radićevoj u Zagrebu, zatim u sklopu muzeja i sezonsku u Novalji.
EDUKACIJA:
Počeli smo s ciklusima predavanja koja su besplatna za posjetitelje. Ako je reklama (a nije, jer ne zarađujemo ništa, već financiramo prostor u kojem se odvijaju predavanja sa ciljem širenja znanja) molim admine da maknu. Predavanja su raznih tematika, a u domeni Cannabisa i srodnih područja, od medicine, a uskoro idu i specifikumi tipa upotreba moljaca radi kontrole mites-a, biodinamika i sl...
Evo par datuma pa slobodno pročekirajte
https://www.entrio.hr/event/gdje-nam-je-prag-tolerancije-prema-marihuani-by-dubravko-klaric-13257
https://www.entrio.hr/event/potencijal-konoplje-u-medicini-by-tanja-bagar-cannabis-museum-zg-13258
https://www.entrio.hr/event/prirodni-psihodelici-u-danasnjici-by-domagoj-smidt-cannabis-museum-13341
Prethodne subote imali smo Ratka Martinovića, interaktivni uvod u povijest upotrebe cannabisa i moram priznati da je bilo zanimljivo. Sutra imamo umirovljeni krim, F.B.I., D.E.A., Dubravko Klarić. Mnogi će sada negativno odreagirati, no predavanje je u smjeru promjene percepcije prema biljci kroz godine što se vidi i u njegovim knjigama. A ima i cool priča iz sedamdesetih i osamdesetih godina koje su zaista interesantne.
Posjeti s KBC-a, pozdravi s onkologije:
Sve smo prepoznatljiviji od strane institucija, za primjer, danas nam je došlo preko 10 pacijenata sa odjela jednog KBC-a i to u pratnji doktora s tog odjela! Ovo mi je na osobnoj razini uspjeh vrijedan, ako ne i vrijedniji od Clio nagrada.
BIG EVENT INCOMING:
Od 26.-28.5 u Zagreb dovlačimo Cultivu i radimo najveći Cannabis Expo i Festival u regiji ikad. Za sve ljubitelje Cannafesta, Spannabisa, Canape i sl., ista stvar, samo bez banki sjemena (takav je zakon) dovlačimo i u naše dvorište :) 2000m2 unutarnji i 3000m2 vanjski dio. Venue nek još ostane tajna, a early bird ticketsi idu u presale uskoro.
Budućnost poslovanja:
Muzej je trenutno najnagrađivaniji muzej ovakvog tipa NA SVIJETU, najmoderniji zajedno s interpetacijom u smislu prikaza životnog ciklusa biljke, tehnologija uzgoja i sl. (da se ogradim - konoplje koja je u hr legalna!) te najbolje ocjenjeni u Zagrebu. U fazi smo pivotiranja iz poslovanja i kreiranja full service marketinške agencije s fokusom na US i CAD tržište. Zašto? Zato što smo ljudi iz branše koji su pokazali kako se rade globalno prepoznatljivi projekti i brandovi, poznajemo kupce, poznajemo tržište i poznajemo problematike. U startu ćemo biti najnagrađivanija agencija specijalizirana za cannabis nišu na svijetu. Zapravo, već i radimo nešto po tom pitanju, samoinicijativno (čitaj nismo angažirani, još) razvijamo concept store lanac i nove proizvode za Mike Tysona.
Evo jedan sneak peak samo za forum, ima toga još naravno. Bacamo van nacrte svega na šaraf, kao i dizajne ambalaža, brandinga i strategija :) Samo znate što mi je smješno, recimo kada dogovorimo posao u US, npr. branding i dizajn ambalaže cvjetova koji je financiran prodajom tih cvjetova recimo u Coloradu. To sekundarno znači da mi novce od prodaje "droge" legalno dovlačimo u HR? Ili?
Ostatak ću zadržati za sebe iako bi volio pisati i više, no i pojedini konkurentni čitaju forum i često kopiraju ideje, prijavljuju nam se IG i FB accounti i ukidaju...
E da, još jedna stvar, često nas pitaju za HHC - davno, prije nego što je postao "In" stojički smo odbili držati i prodavati proizvode iz razloga što HHC ne dolazi iz licenciranih labosa nigdje unutar EU. Pisali smo zgodan članak o tome na našem blogu, no neću stavljati link da ne reklamiram. On je kod nas još uvijek legalan, no novom dopunom zakona koja stupa na snagu u idućih mjesec-dva-tri dolazi u nedozvoljene supstance, a ujedno se THC u Rvata diže na 0.3%.
EDIT:
Zaboravio sam na još jednu bitnu stvar. Licenca za muzej tj. korištenje materijala u DAHC regiji prodana je Cultivi te smo u Beču prošle godine samim time imali najveći dio sajma i to na gotovo 300m2. Ljudi iz Europe koji su posjetili sajam mogli su uživati u vizualima, tekstovima i edukaciji koja dolazi s naših prostora. Pratim ovaj forum posljednjih petnaest ako ne i više godina i odgovorno tvrdim da ljudi s ovih prostora imaju štošta za pokazati i van regije.