LEGACY
Pozdrav svima.
38 odgovora2,048 pregleda
nisam.ja
ENTUZIJASTA408 REP52%
→ Poznavalac
nisam.jaENTUZIJASTA
feb 2022.
feb 2022.#1
Prije svega da vam kazem nesto o sebi. Imam 28 godina, porijeklom sam iz Bosne gdje i dalje zivim, tacnije SBK. U nazad 2 godine situacija po pitanju marihuane se jako jako pogorsala na nasim prostorima pa sam skoro odustao od pusenja ili samo povremeno (jako tesko naci za kupiti i jako mala gramaza kao i los kvalitet) to sve me natjeralo da sam poceo razmisljati o odustajanju. To sve sam ispricao jednom prijatelju iz Sarajeva koji mi je rekao da sam budala haha jer imam svoju kucu a ne uzgajam sebi. Imam jako lijep tavan za box ali sam zivio u zabludi da je taj cijeli projekat jako tesko realizovati i da biljke rastu po 2 metra i sire mnogo mirisa. On me uputio na ovu stranicu i rekao mi par detalja kao i to da je imao mentora (dok je on uzgajao u stanu) i da je prema uputama mentora i citanja savijeta sa ovog foruma sebi uzgojio travu koji do tad nije bolju pusio. Odlucio sam se na taj korak, ali sve mi je jos uvijek nepoznato. Malo se slabije i snalazim na forumu jer jako puno ima objava iz 2008-2015 gdje vec nema slika u prilogu, ali nebitno ko ima dobru volju snaci ce se :D Uskoro pocinje moj proces gradnje boxa i nabavka WHITE WIDOW sjemena. Otvoren sam za sve sugestije, prijedloge i ideje. Svi koji su spremni pomoci zamolio bih ih za pocetnicku pomoc. Kada mi stignu sjemenja potrazit cu si mentora i magija moze da pocne. Izvinjavam se na malo duzem tekstu. Hvala svima i ugodan ostatak dana vam zelim :)
Alien OG
ZMAJ40.458 REP
Alien OGZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#2
Dobrodosao! Evo da ti olaksam, i da sam na tvom mjestu ovdje bih kupio box i sve ostalo potrebno za grow https://www.mars-hydro.com/indoor-grow-tent-kit
Jedino za sjeme ne znam dali hempatia dostavlja u bosnu, ako ne dostavlja sigurno ima neki seed bank koji dostavlja. Edit: vidim da si odlucio za DIY u svakom slucaju jeftinija i zabavnija opcija. :)
nisam.ja
ENTUZIJASTA408 REP52%
→ Poznavalac
nisam.jaENTUZIJASTA
feb 2022.
feb 2022.#3
Hvala. Za sjeme sam vec rijesio sve samo jos cekati da mi stigne 10-15 dana, a sto se tice boxa planirao sam za pocetak izraditi neku kucnu varijantu boxa dovoljnu za 2 biljke (ne treba mi vise za moje potrebe) pa dok se malo upoznam sa cijelim postupkom onda preci na nesto "profesionalnije". Trenutni budzet mi je oko 100-150eura s obzirom da vec imam par kompjuterskih ventilatora, drug mi dao foliju koju je on koristio, automatizam za paljenje i gasenje svijetla i par sijelica. Jos uvijek nemam bas sve informacije sta tocno imam, u toku ove sedmice cu otici za Sarajevo i preuzeti od njega sve sto on ima pa cu onda tacno znati sta mi je jos potrebno.
Vutra Samotnjak
ZMAJ17.570 REP
Vutra SamotnjakZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#4
Dobro doaao. Bio je ve na forumu
lan 'nisam ja', no snaaao si se s to
kom :)
Tavan mora biti izoliran (vrue /hladno). Ovo ostalo, malo umijea, malo drveta, napravi box, upali, testiraj, klijaj. Sretno.
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#5
Dobro doaao na :vutra:
Fino si se predstavio, sve 5, samo mi naravno zapelo mi za oko neato, pa ti savjetujem da bacia pogled na pravilnik foruma ;)
https://www.vutra.org/threads/pravilnik.10131/
Ve ea skontat ato :D
Istina...ali u dnevnicima koji su aktualni imaa slike setupa, i sve detalje koji ti trebaju. + tu su i mentori.
nisam.ja
ENTUZIJASTA408 REP52%
→ Poznavalac
nisam.jaENTUZIJASTA
feb 2022.
feb 2022.#6
Hvala Samotnjak. Da zapazio sam da vec ima netko s tim imenom ali inace gdje god da pravim neki acc username mi je "nisamja" pa tako i ovdje, nadam se da nije problem. Inace sam knauf majstor pa tako da cu uskoro napraviti box od knaufa, procesljat cu malo forum da vidim kolike mi dimenzije trebaju tacno, nafatao sam par fotki sto sa foruma sto sa googla kako bi to od prilike trebalo izgledati. Uglavnom bacim par fotki kad bude spreman i nadam se do tad da ce i sjemena stici pa si nadjem nekog mentora i mozemo da pocnemo. :)
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#7
E pa meatre, udri onda ;)
Vid ovo:
https://www.vutra.org/forums/projektiranje-prostora-za-uzgoj.56/
Bizzzo
ZMAJ166.557 REP
BizzzoZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#8
Dobrodoaao. Dobro pa si nazvao kolegu. :D Pravo lijepo za vidjeti kad ljudi ne odustaju. Jedna iz iskustva, tavan bez klime poslije 01.06. Je pakao. Teoretski ako krenea 01.09. Do 01.06. Stignea skinuti dva growa. Preporuka, jedan Grow na tavan, drugi u podrum :D Ako trebaa pomo, vidim da spominjea mentora, tako da bolje prije nego kasnije :)
kazes knauf radia? :D de baci ocjenu ovdje za radove :D
https://www.vutra.org/threads/bizzzo-box-150x160-knauf-korak-po-korak.20563/
nisam.ja
ENTUZIJASTA408 REP52%
→ Poznavalac
nisam.jaENTUZIJASTA
feb 2022.
feb 2022.#9
Hvala Zlo&Naopako, skapirao sam o cemu je rijec, nece se ponoviti :upiii:
Hvala Bizzzo na dobrodoslici. Svjestan sam cinjenice da je blago receno tavan poslije 1.06 pakao, ali posjedujem mini mobilni klima uredzaj pa sam imao u planu njega spojiti sa smart uticnicom pa paliti i gasiti po potrebi preko mobitela (kao i uredzaj za regulaciju vlaznosti zraka u boxu). Uglavnom tu ce biti 2 boxa jedan veci od knaufa i u njemu "mali" box u kojem ce se vrsiti uzoj. Ekipa hvala svima na odvojenom vremenu i dobrodoslicama i savjetima, jako ste ljubazni i voljni pomoci. :)
PS: tek sam sad vidio slike boxa od knaufa, iskreno to si super odradio, profili 5-7.5 i vise nego dovoljni za ovakvu svrhu ali fale ti zavrsne slike haha dali si oblozio obe strane platama ili samo unutarnju i dali si ubacio ikakvu izolaciju (staklena vuna, stiropol i sl) izmedju zidova ?
Vutra Samotnjak
ZMAJ17.570 REP
Vutra SamotnjakZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#10
Upuh dole - ispuh gore. :banana_rasta:
Mini klima, sto da ne. Tebi bi dobrodoaao jedan Attis 300 W.
Bizzzo
ZMAJ166.557 REP
BizzzoZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#11
Imas sve, tema je na 3 stranice :) Izolacije je stiropor. LJepio sam i one trake ekspandirajuce gore i dole da smanji i zvuk a i flisanje sto zraka sto mirisa. Doduse, s dobrim ventom se radi podtlak, meni je vrata samo usukalo kad sam isao zatvoriti.
Sto se tice klime, nema tu druze paljenja gasenja. Kako krene grow tako ju kresnes i sve sto radis je da stimas temperaturu :D Nocna 22, dnevna do 30. Preporuka 28. :) Vlaga u vege 60 ako moze, vlaga kad krene cvjetanje 45-50 kako ides kraju prema 30%. Nema goreg protivnika od plijesni....
nisam.ja
ENTUZIJASTA408 REP52%
→ Poznavalac
nisam.jaENTUZIJASTA
feb 2022.
feb 2022.#12
Evo tek sad sam pregledao sve, stvarno si se potrudio i ulozio i vrijeme i novac u to svaka cast. Takvo nesto slicno imam i ja u planu napraviti samo malo nize ce da bude i nece vise od 2-3 stabljike. Idem na tu opciju kao i ti da to bude dobro i kvalitetno i da moze dugo potrajati jer nemam u planu mijenjati lokaciju. Jos uvijek sam u fazi istrazivanja kolika temp treba biti i vlaga u svim fazama od sijanja pa do branja. Spremio sam cijeli rokovnik pa si budem zapisao sve da ne lutam uvijek po forumu za svaku sitnicu :lol:
dzidzo
LEGENDA11.845 REP68%
→ Zmaj
dzidzoLEGENDA
feb 2022.
feb 2022.#13
Nemoj atedjeti na visini. Sve zavisi kakvu ea rasvjetu imati al kad ve pravia 160-170 gledaj da je minimum.
`ta ti je sbk zemljak :D ?
Dobro doaao ako ata zaateka slobodno pitaj poato znam kakvo je cimanje za snai se kod nas ;)
Bizzzo
ZMAJ166.557 REP
BizzzoZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#14
SrednjoBosankiKanton. Dobro zbori kolega bosanac. Visine malo i na 200 ako ces podbaciti nesto ispod biljaka. Ide u 170 ali moras biti gazda i ne dozvoliti biljkama da one kolo vode.
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#15
Slazem se za visinu, pogotovo led rasvjeta ako je u pitanju po meni mora box biti 2m visine.
Vutra Samotnjak
ZMAJ17.570 REP
Vutra SamotnjakZMAJ
feb 2022.
feb 2022.#16
Sve ovisi o potkrovlju, ravno, koso, visoko, nisko, polozaju buduceg boxa, najbolje je imati visine. 2 m je perfect. A sve ni~e je isto dobro.
Ljudi uzgajaju u kompjuterima.
2-3 biljke, samo zamraci dobro da ne svjetli na ulicu. Sretan grow :)
nisam.ja
ENTUZIJASTA408 REP52%
→ Poznavalac
nisam.jaENTUZIJASTA
feb 2022.
feb 2022.#17
haha svaka cast, nisam bas htio direktno pisati javno grad koji je pa eto koliko toliko da priblizim :lol: ali u svakom slucaju tavan je pod kosinama ali ipak imam prostora da idem do max 2m sa malo manjom sirinom zadnjih 20ak cm ce biti uze neko ostatak boxa. Takodje tu mi je dimnjak koji ne korisim nikako pa tu planiram spojiti izduv da sav miris ide van preko njega.
Prozori su svakako 30x30 i imaju 2 komada sa mraz staklima ali ipak budem ih jos zatamnio, ali i box ce imati vrata tako da je problem svjestlosti vec rijesen :D
Hvala svima zaista nisam ocekivao da su ljudi spremni ovoliko pomoci i uloziti svoje vrijeme u nesto za sto nemaju kontrauslugu. Sve pohvale ljudi, malo sam i euforican za ovo sve i stvarno sam jako zagrizao za ovo pa ocekujem da cu postati "profi grower" i pomagati buducim novim clanovima kao vi meni sad :)
Čađara
AMBASADOR2.952 REP41%
→ Legenda
ČađaraAMBASADOR
feb 2022.
feb 2022.#18
Komailuk :clap::
Za sve ato treba javi se jer fakat je kod nas baa teako nai iata za uzgoj.
Badi
ZMAJ177.232 REP
goran641
AMBASADOR2.269 REP22%
→ Legenda
goran641AMBASADOR
feb 2022.
feb 2022.#20
Dobrodoaao majstore !!! Ve nisi napravio prvu greaku koju sam ja napravio. Prvo se dobro informirati o opremi i uvjetima na forumu. Ja sam isto novi. Mislio kupia dobru zemlju, dobro sjeme set opreme i dobro. Kada zbog toga kasnim oko mjesec dana. I uzeo sam, za sebe, neprikladnu opremu. Cool tube. On toliko grije da sada imam dva ventilatora za hlaenje. Jedan je u rezervi. Sa njim od maja ne mo~ea skoro niata jer ga ne mo~ea dovolnjo ohladiti. Sada ato je tu je. Uz savjete ljudi sa foruma danas mi 8.dan vegetacije i biljke jako dobro izgledaju. I dobra temp. i vlaga. To bi mi, mo~da bila prva investicija. Da sam ranije znao ato mogu postii u prostoru...
feb 2022.
1 / 20
feb 2022.
feb 2022.