VUTRA
ForumMarihuanaLegalizacijaSta dalje [napredak legalizovanja]?
LEGACY

Sta dalje [napredak legalizovanja]?

1693 odgovora132,146 pregleda

nov 2004.

#1
Kao sto POKI reche: Posto nemamo pravo da drzimo ni pola grama a da za to zakonski ne odgovaramo,mislim da: 1. bismo trebali,da se napravi pravi sajt za slobodna misljenja na ovu temu! 2. potrazimo pravnika koji je zaintresovan za ovu temu i koji se razume u zakon i rupe u zakonu(normalno,i vise njih)radi konsultacije i pomoci sa strane poznavanja zakona! 3. bi bilo potrebno konsultovati se sa osobama iz oblasti medicine koji znaju nesto iz prakse(ne podnosim teorije koje je neki streber procitao,posto ne bi se smelo izdavati nista za skolstvo a da to podrzava narkotike) 4. Kontaktirati farmaceute i hemicare,radi pomoci iz njihovih oblasti 5. potraziti textove,citate i izdanja na ovu temu 6. saznati nesto vise o drzavama u kojima se ova biljka ne zove droga.O njihovom statutu i zakonu.O prednosti legalizacije i odnosu prema ovoj biljki (SVAKA OVA KATEGORIJA IMA I SVOJE PODKATEGORIJE,PA AKO SE NEKADA NAPRAVI SAJT O OVOME,JA BI VRLO RADO POMOGAO OKO ORGANIZACIJE I GRADNJI POSTEPENE LEGALIZACIJE) mislite o tome !!! Mogli bi da pocnemo da radimo na necemu. Vutragenjo, kako napreduje sajt? Treba li ti pomoc oko PHP-a? Oko bilo cega. Reci mi od prilike koliko si procenata zavrsio? p0zdrav

nov 2004.

#2
Kako nam glase zakoni pod tim da je cannabis isto sto i svaka druga "droga" Službeni glasnik Republike Srbije broj 39, od 11. aprila 2003. godine, - Izmene i dopune Kriviènog zakona SRJ: èl. 17. Naziv kriviènog dela i èlan 245. menjaju se i glase: "Neovlašæena proizvodnja, držanje i stavljanje u špromet opojnih droga." èl. 245. 1) Ko neovlašæeno proizvodi, preraðuje, prodaje ili nudi na prodaju, ili radi prodaje kupuje, drži ili prenosi; ili posreduje u prodaji ili kupovini, ili na drugi naèin neovlašæeno stavlja u promet supstancije ili preparate koji su proglašeni za opojne droge, kazniæe se zatvorom najmanje pet godina. 2) Ako je delo iz stava 1. ovog èlana izvršilo više lica koja su se udružila za vršenje tih dela, ili je uèinilac ovog dela organizovao kriminalnu mrežu preprodavaca ili posrednika, uèinilac æe se kazniti zatvorom najmanje sedam godina. 3) Ko neovlašæeno drži supstancije ili preparate koji su proglašeni za opojne droge, kazniæe se novèanom kaznom ili zatvorom do tri godine. 4) Ko neovlašæeno pravi, nabavlja, poseduje ili daje na upotrebu opremu, matrijal ili supstancije za koje zna da su namenjene za proizvodnju opojnih droga, kazniæe se zatvorom od šest meseci do pet godina. 5) Opojne droge i sredstva za njihovo spravljanje oduzeæe se. èl. 18. U èlanu 246. stav 1. reæi: "od tri meseca do pet godina" zamenjuju se reèima: "od jedne do deset godina". U stavu 2. reèi: : "od jedne do deset godina", zamenjuju se reèima: "najmanje tri godine". èl. 19. Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
SLO-EraLEGENDA

nov 2004.

#3
Ovo je dobro što si dao jer ja nisam znao šta taèno piše u kaznenom ali ovo je previše. Trebaèe dosta posla i vremena, da se malo osvesti narod i uspije izmeniti zakon što se tièe upotrebe i uzgoja marihuane. Da je zakon sve okoreli umesto liberalniji ide velika zahvala bezkièmenjacima kojima je samo za dinar više, ne obazirajuèi se na posledice svog "idotskog" ponašanja. Draga izvrštna vlast u SRBIJI I CRNOJ GORI- ako ikad svratitie na ovaj sajt ovo je namenjeno vama: LAKO JE NAPISATI TAKAV ZAKON-ALI TO POKAZUJE DA STE NESPOSOBNI RAZDOVJITI ISTINU. Ima ljudi koji nisu izgubljeni,imaju svoj cilj,produktivni su.........ne sviða im se takav odnos gde se klincima iz osnovne na ulici prodaje razna "govna"(ali tu malo radite na kvaliteti odnosda u porodici,društvu,školi)ali ti ljudi kao što vi volite da se opustite uz èašicu i društvo nakon vašeg produktivnog dana tako ja-oni volie da zapale joint koji su i sami uuzgojili ali iskljuèivo za sebe.U koliko dobijem odgovor šta je tu tolika razlika izmeðu mene i vas da sam ja zao a vi dobri i taj odgovor bude mogo nešto pozitivno da pridonese kvaliteti mog života rado èu promeniti svoj naèin života.(alkohol,tablete,droge) ne koristim. pozdrav iz sterilnog severa
embrlajzerENTUZIJASTA

nov 2004.

#4
Zimus smo imali obavezan sistematski pregled za studente. Formular koji smo morali da popunimo imao je èetiri stranice od koje su prve tri bile vezane za naše zdravlje, a èetvrta je imala nekoliko liènih pitanja (a opet vezano za zdravlje), da li koristite kondome, da li ste se testirali na sidu i ono što je nama zanimljivo - Da li smatrate da je "trava" droga? Mislim da je pitanje neadekvatno. Prvo, zašto u jednom medicinskom formularu nije fino naveden naziv marihuana veæ se koristi naziv trava koji se može odnositi i na kamilicu, nanu, koprivu ako æemo pravo. Kao drugo, droga... pa ja lièno smatram i kafu drogom, a tu me, vjerujem, podržava i medicina. Ali kafa je legalna. Zašto? Zato što su njena dejstva poželjna po društvo. Zašto se mnogi protive legalizaciji marihuane? Pa zato što su neinformisani. E tu dolazim do kljuène stvari. Edukacija, informisanje, borba protiv dezinformacija, sve je to nužno da bi se javno mnjenje okuražilo da se posjedovanje/konzumacija trave ne bi smatrali deliktom.
GreenManAMBASADOR

nov 2004.

#5
Ljudi bi sam na www.narkomanija.com i ukljucio sam se na forum o marihuani (tema "za bolje sutra").Pa oni tamo veze nemaju sta pricaju.Prikljucimo se malo i na taj forum cisto da svako kaze svoje misljenje posto sam trenutno usamljen i vodim borbu protiv nekih bolida.Istina treba da se zna!
SLO-EraLEGENDA

nov 2004.

#6
pogledo sam malo taj forum i ako sam pravilno shvatijo to su momci na leèenju ili leèeni od ovisnosti.Brate oni vode osobni rat i tako i treba neka grizu-TO MISLIM OSOBNI RAD ,ŽELIM JIM PUNO SREÈE Tu se moja prièa sa njima završava jednostavno druga interesna sfera.
GreenManAMBASADOR

nov 2004.

#7
mozda si u pravu ali ne posecuju sajt samo oni nego i neutralni posmatraci pa me to zato smorilo.Uostalom nije ni vazno.U svakom slucaju mi moramo istrajati u nasem zalaganju.A to je legalna ::h2o
SLO-EraLEGENDA

nov 2004.

#8
momci verovatno ne govore iz sebe nego nešto što bih kao trebalo biti-ako se varam onda tolko bolje za njih. Ali kad malo poèiste neke stvari u sebi - odnos do sebe i života onda èe to biti druga pesma. Vako je barem pozitivno da makar išta rade pa makar napišu topic sa kojima se ja opšte ne slažem. Možda èe biti za kakvih pet godina ako su sad poèeli na osobnom radu posle detoksikacije zadovoljni u životu i moèi èe stvarno odabrati što žele. Želim jim dosta sreèe i strpljenja dug jih put èeka
GreenManAMBASADOR

nov 2004.

#9
Dobro rezimiranje stvari.Slazem se.

nov 2004.

#10
Kako bi bilo da se vratimo na temu ovog posta? ...lepo ja kazem da zakljucam...

nov 2004.

#11
Slo-Era i ostali sto su van SCG ako moze da nam prevedete vase krivicne zakone i da sakupimo sto vise zakona iz sto vise drzava. Naravno bilo bi super da imamo sve zakone iz iz bivsih Juga drzava. Nekako hrvatski i bosanski cemo naci lako (preko neta) posto jezik razumijemo nego slovenski i makedonski ce biti tesko. Takodje sam primjetio da nema makedonaca uopste. Kao sto rekoh javite mi dje su ti irc serveri pa da barem nakacimo sobu tamo da stoji sa nasim sajtom u topicu.
GreenManAMBASADOR

nov 2004.

#12
Slika iz New York-a sa protesta na kojem se trazila legalizacija marihuane.
GreenManAMBASADOR

feb 2005.

#15
Pa i da zavrsite fakultet ne mora da znaci da cete na vlast,posto ovi sto se bore za vlast razmisljaju totalno drugacije od nas.Ja sam zavrsio faks bez obzira sto duvam a opet nisam na vlasti.A necu nikad ni biti,mnogo sam posten ::placko .Ali nikad se ne zna...Do tad cemo morati da se stekamo i ::h2o .E sad kad bi mi imali neku gomilu kesha pa ponudili nekom od gospode na vlasti verujem da bi i ovo nase pitanje dobilo na znacaju ali posto ne raspolazemo sa dovoljnom kolicinom mozemo samo da sanjamo.Ali kao i za sve i za ovo nase pitanje treba mnogo truda i mnogo vremena uloziti da bi bilo rezultata. ~)
GreenManAMBASADOR

feb 2005.

#17
Evo nam se javio pripadnik cuvenog pokreta koji okuplja sve same velike mozgove (sa malo pameti) ::tojlet. Urednici reagujte!Predlazem da se postavi nova tema recimo "Kutak za mentalno retardirane" ili tako nesto da bi ovakvi znali gde treba da pisu.
GreenManAMBASADOR

feb 2005.

#19
I ja sam imao iste sumnje,ne znam sto non-stop pominju pedere?Nisu tu cista posla. :)

feb 2005.

#20
pricaj i u moje ime :D
voxPOZNAVALAC

mar 2005.

#21
1) Pokazati da ima ljudi koji su za promenu putem fanzina, marsheva ... 2) Pokazati nekim kreativnim radovima da oni nisu "dangube" i "Drogoshi" 3) Promenito taj zakon ... :-) Malo zajebanije je shto nas obavezuje i konvencija UN (mada kako idemo, mogli bi opet da nas izbace) pa je u stvari potrebna instrukcija da se pravna norma ne primenjuje u praksi (primer Holandije)
voxPOZNAVALAC

mar 2005.

#22
Ja vec jesam. Registrovao sam se i na narkomaniji, pa videcemo. Inace Avrame, ne radi Eyesburn sajt. pricaj i u moje ime :D

mar 2005.

#23
znam, prijavio sam administratoru, `radi se na tome` btw, opet odosmo u offtopic... jos jednom i pada lock!

mar 2005.

#25
razmisljao sam o tome... da mozda neko od nas ne studira pravni? :D

mar 2005.

#27
Evo nam se javio pripadnik cuvenog pokreta koji okuplja sve same velike mozgove (sa malo pameti) ::tojlet. Urednici reagujte!Predlazem da se postavi nova tema recimo "Kutak za mentalno retardirane" ili tako nesto da bi ovakvi znali gde treba da pisu. @Gost: registruj se to je to, necu ja da uzimam stvar u svoje ruke, ali mislim da zbog ovoga Genjo MORA da reaguje i da zaustavi postovanje od strane gostiju! edit: ja sam zabranio vec sva imena koja pocinju sa `Skin`... odmah!
dread irieENTUZIJASTA

mar 2005.

#28
u iscekivanju novih sadrzaja, evo ko nije video neka pogleda ovo... www.irie-people.com/data/roadtolegalization.htm
SLO-EraLEGENDA

mar 2005.

#29
pa pogreše i fini momci-....jih èelave guza i glava im identiène- pa se zbune ~) e sad, zašta koje koriste

mar 2005.

#30
pa pogreše i fini momci-....jih èelave guza i glava im identiène- pa se zbune ~) e sad, zašta koje koriste ::histerija
Spirit DancerENTUZIJASTA

mar 2005.

#31
Legalizacija? Smatram da je suludo trositi vreme u ovoj drzavi i da od toga ovde nema nista.Jedino dolazi u obzir koriscenje u medicinske svrhe i moglo bi nesta kao u Holandiji Totalna legalizacija postoji samo u AFRICI..... hahahahha ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~)
embrlajzerENTUZIJASTA

apr 2005.

#32
Pa mislim da se ipak insistira ovdje o depenalizaciji... samo što mene mrzi da svaki put objašnjavam šta to znaèi, tako da ne bi bila loša ideja da napravimo rubriku sa vokabularom koji se koristi u pravu... ::super
brendPOZNAVALAC

jun 2005.

#33
NECU DA ME ZOVU NARKOMAN NECU DA ME ZOVU KRIMINALAC NECU DA ME UHAPSE NECU DA ME UZNEMIRAVAJU HOCU DA VARIM VUTRU ! !! LEGALIZACIJA ODMAH !!

jun 2005.

#34
e pa na to ces malo da sacekas :)
brendPOZNAVALAC

jun 2005.

#35
Ako cu malo da cekam onda nije strasno,samo da dozivim to..haha...

jun 2005.

#36
Nema dalje, ja sam taj pravnik koji je zainteresovan za legalizaciju marihuane. PRIJATELJI NEMA DALJE, O TOME ODLUÈUJE NEKI TAMO NAMA NEPOZNATI LJUDI U SVETU, A NE NAŠA DRŽAVA, TO ŠTO JE U HOLANDIJI LEGALIZOVANA MARIHUANA U NAŠOJ DRŽAVI MOŽDA ZA JEDNO 100 GODINA i to je jedna jedina država gde se sve može Zato Holandjani sada da stanu da rade mogu sa istim standardom da žive narednih 40 godina. A ZAŠTO? ZATO ŠTO SU CIVILIZOVANO DRUŠTVO KOJE JE DOZVOLILO SVE I SAMIM TIM POSTALI TURISTIÈKA ATRAKCIJA ZA SVE LJUDE NA OVOJ PLANETI, ALI I ONI KOJI DRŽE KOFEE SHOP-OVE MASNO PLAÆAJU POREZ DRŽAVI, DRŽAVA KONTROLIŠE PROTOK KANABISA, KAO I UZGAJANJE MARIHUANE, PA AKO HOÆEŠDA DUVAŠTI PLATI SEDI POPIJ KAFU ILI ÈAJ I DUVAJ, ALI TO JE NEKI DRUGI SVET. Mismo i dalje na nivou plemenske zajednice (možda malo preterujem ), ali mnogo smo primitivni, pa ljidi u SRBIJI I UOPŠTE NA BALKANU pišaju i dalje u poljski wc. Kako ti da takvim ljudima objasniš da treba legalizovati marihuanu, kad oni znaju samo za domaæu rakiju i pivo, žuti i crni sok. TAKO DA GOSPODO KOD NAS TOGA NEÆE BITI JOŠDUGO, DUGO, A KRIVIÈNOM ZAKONU NE BIH NI DA PRIÈAM, ZAKONSKI ÈLANOVI SAMI GOVORE O TOME (posedovanje kažnjivo) SAD KADA TI NADJU NEKI SITNIŠMOGU DA PODNESU KRIVIÈNU PRIJAVU PROITV TEBE, PA TI VIDI. MI I DEMOKRATIJA DVA RASZLIÈITA POJMA. NEMAMO MI KULTURU ZA TO, A I DRŽAVI NE ODGOVARA DA TO LEGALIZUJE, KAD I ONA SAMA VALJA TO NELEGALNO I STAVLJ PARE SEBI U DŽEP, A I ŠIPTARI MORA DA ŽIVE OD NEÈEGA. Peticije zasada neæe pomoæi, jer se kod nas osnovna ljudska prava ne poštuju, a kamoli da æe neko da usliši želje nekoj grupi ~NARKOMANA~. Kad izadjemo iz Srednjeg veka, možda se i nešto promeni na tom planu. ::MJ ::MJ ::MJ ::chamuga !~ !~ !~

jun 2005.

#37
pa mi smo svesni da necemo doziveti legalizaciju... a dekriminalizaciju?
GreenManAMBASADOR

jun 2005.

#38
Pa jesi ti u pravu sustinski.I najrealnije.Ali tako je bilo i sa mnogim drugim stvarima pa su se ipak promenile.Mora se bar pokusati,zar ne?Korak po korak,mic po mic ali uvek treba delovati.Situacija nije sjajna,ali zato smo MI sjajni :). ~) ::super

jun 2005.

#39
Slažem se ja da su se neke stvari promenile, ode Sloba u Hag, veruj te mi ljudi još nije vreme, pa i ja bih to najviše volela, zamisli kad si pravnik, a uživalac i slabu podršku imaš od kolega, svi misle da to ne treba legalizovati, još uvek nisu razbijene predrasude vezane za marihuanu, jer svi misle, onaj ko duva taj se i bode i obrnuto Em bi postali turistièka atrakcija u Evropi,, em bi država imala vioše para da iz tih prihoda poradi na socijalnom statusu ugroženih podruèja, napuštene dece, škole i obrazovanja,PA I POLJOPRIVREDA BI NAM PROCVETALA, JER SMO IDEALNO PODRUÈJE ZA UGAJANJE MARIHUANE (kontinentalna klima) em bi se smanjila upotreba drugih nelegalnih supstanca, jer kad nešto nije zabranjeno onda više nije zanimljivo. N našim njivama šta god zasadiš ono poraste. LJUIDI BI BILI MANJE DEPRESIVNI, NPR.NE BI KORISTILI LEKOVE ZA SMIRENJE, NEGO BI OTIŠLI U KOFEE SHOP SMOTALI JEDAN I SMIRILI SE, A I BOLJI KVALITET GRANJA BI BIO, JER BI SPECIJALIZOVANE PLANTAŽE TO PROIZVODILE POD NADZOROM STRUÈNIH LJUDI, ALI NIKO JOŠUVEK TAKO NE RAZMIŠLJA, JER SRBI NAJVIŠE VOLE DA PIJU I ŽDERU I SLUŠAJU NARODNJAKE I DALJE JE TO VEÈINA OVOG NARODA. Možda jedino po veæim gradovima ljudi imaju saznanja o tome, šta je marihuana i konzumira je. Još uvek nemamo dovoljno snage da pokrenemo takvo pitanje, jedino kada neka politièka stranka dodje na vlast koja propagira legalizaciju i koja je u veæini, onda možemo da razmišlajmo o napretku, ali za sada kada ti imaš u Skupštini skoro polovinu radikala i DSS koji je skriveni SPS, šta prièati, pa oni ne znaju jedan USTAV da napišu i da primene neki obièan Zakon, kamoli da još i neku tamo drogu legalizuju. JAGNJEÆA BRIGADA I DALJE JAŠE OVOM ZEMLJOM.

jun 2005.

#40
auh... kad bi svi bili otvorenog uma kao ova grupica sto se druzi putem ovog sajta, lako bi bilo ali moramo im otvoriti oci, BAREM za dekriminalizaciju... posle cemo lako, nadam se ;)
GreenManAMBASADOR

jun 2005.

#41
Sve je tacno.Ali nema posustajanja.Evo mi na ovaj skroman nacin pokusavamo da sirimo pricu i istinu.Pa ko zna za 1,2,5 ili 10 godina mozda nesto i uradimo.Ali ne treba mi da cekamo da neka politicka partija dodje na vlast pa da nesto preduzme,treba mi njih da iscimamo i vidimo ko bi podrzao ovako nesto.Zasad imam saznanje da pozitivan i prilicno liberalan stav po ovom nasem pitanju imaju LFDS to jest Cedina frakcija,GSS,SDU i mislim i LSV ali to nije potvrdjeno. U svakom slucaju drago mi je da imamo novog clana,uz to i pravnika pa jos i zensko.Mislim totalno ludilo. ~)

jun 2005.

#42
A pa Cheda je stari pobornik legalizacije, ali iskljuèiše ga iz najveæe demokratske partije, baš zato što je mnogo liberalan, radiæemo na tome, a vi mladji na vama svet ostaje vi možete mnogo da uèinite po tom pitanju, jer vi ste ipak ti koji su u mnogo èemu opušteniji i mnogo lakše prihvatate inovacije. Kako ja mojoj generaciji koja nije u istom fazonu da objasnim šta je džoint i trava (kako neuživaoci to popularno zovu), pa oni kad te vide da duvaš oni se preseku živi, pa još i misle da nismo zarazni pošto,da im sluèajno ne prenesemo neku bolest, pošto taj neki džoint ide u krug, pa se prenose bacili bla bla bla, a kako da sluša Cecu i ostale estrande umetnice i umetnike, ali polako dolazi urbanost u naše krajeve, moraæemo da uložimo još mnogo truda i rada da dodjemo barem do toga da je marihuana lek za neke stvari, na tu kartu treba iæi, a za takvu stvar moramo obezbediti neke struène ljude iz medicine i hemije, agrokulture Moram jednu anegdotu da vam isprièam lik završava poljoprivredni fakultet i na temu diplomskog uzme uzgajanje kanabisa, uzme poosadi celu njivu, kao zbog diplomskog i naravno padne,još muèenik nije samo sadio ženske biljke, veæ i muške, ali šta æeš to je kanabis i propade mu diplomski, a on malo i do zatvora otišao ::histerija ::histerija
dread irieENTUZIJASTA

jun 2005.

#43
:) Pozdrav! Drago mi je sto se eto i neki pravnik zainteresovao da pomogne... :) Bez obzira sto legalizacija trenutno ne izgleda realno, trudimo se i borimo da stvorimo povoljniju klimu za takav potez... Nigde se nije legalizovala tek tako.. preko noci... Mora se dosta aktivirati po pitanju zastite ljudskih prava i sloboda, po pitanju medicinske marihuane... religiozne upotrebe itd... a naravno mora se boriti i paralelno za slobodu industrije konoplje, koja je takodje veoma pogodjena trenutnim zakonima... Mozemo aktivirati stranice gde bi ljudi mogli da postavljaju pravna pitanja vezana za kanabis... Ima dosta stvari koje mogu da se urade da se pokrenu ljudi... Pogledaj www.irie-people.com i magazin koji radimo...ako zelis da ljudi razumeju, eto nacina da predstavis velikom broju ljudi alternativu... iz pravne tacke gledista... bez obzira sto u pocetku ne ide mozda kako ocekujes... veruj u uspeh i on nece izostati... :) Irie!
dread irieENTUZIJASTA

jun 2005.

#44
www.irie-people.com/arhiva/domaci/magistarski_rad.htm

jun 2005.

#45
Znam za taj sajt, odlièan je baš sam ga gledala pre neki dan ali moraæemo malo detaljnije da smislimo strategiju, samo plako, a vi momci pazite kad sa sobom nosite travu, jer znate kakav je zakon, pamet u glavu, a videæemo šta æemo oko te legalizacije, pa ako mogu Holandjani možda možemo i mi, pa još bre zaziremo od pedera i lezbejki tj gej populacije ::super ::super ::super
zekrtENTUZIJASTA

jun 2005.

#46
..koliko god bili neovisni o Holandiji, ima jedna povezanost..ljudi na osnovu Holandije mogu videti koliko toliko suprotno misljenje..vide da negde tamo na zapadu postoji država di se smiju raditi neke stvari..to potice zainteresiranost i postavljanje pitanja..to je dobro da postoji jedna takva drzava.. ..nedavno sam cuo da se tamo opet razmatra taj zakon upotrebi Marihuane i da postoji mogucnost da ga ukinu..bojim se da ako do toga dodje da ce to jos vise usporiti proces dekriminalizacije na nasim prostorima jer, drzava ce reci: "Gle, ipak su se zajebali, e pa, necemo mi napraviti istu gresku." Nadam se da ce tamo zakon ipak ostati, jer to je dobra podloga za nas i oni nam mogu posluziti kao naslon..

jun 2005.

#47
To sa Holandijom nema veze, kao što sam pre neki dan rekla na forumu, jednostavno neki drugi ljudi sa ove planete odluèuju o tome gde æe se vutra legalizovati, Holandija je mala zemlja koja pored toga što je kod njih legalizovana marihuana, ali pazite kontrolisana od strane države, to je zemlja koja je medju najveæim proizvodjaèima u poljoprivredi i živinarstvu, tako da kad budu kod njih ukinuli taj zakon (a ja nešto èisto sumnjam)onda æe dozvoliti u nekoj drugoj zemlji da se legalizuje,pa æe ta druga zemlja da bude turistièka atrakcija i tako u krug, a oni æe da žive ko bogovi i dalje. nema šanse da u svetu dozvole da više država imaju takav zakon , jer gledanje je takvo da æe ova planeta da se raspadne i da æe porasti broj narkomana (što nije taèno). Nema šanse da dozvole ti sad kao imaš svoju zemlju i možeš da uzgajaš sam marihuanu kako ti hoæeš. to nema šanse, možda æeš moæi da otvoriš svoj coffee shop i da nabavljaš to sa sve plaæenim porezom, a to samostalno gajenje to nema šanse.Država mora da ima koristi od toga, da ubira porez,jedino se tako isplati. Ja lièno mislim da je Švajcarska jako napredovala po pitanju legalizaciju. Kod njih imaš dozvoljenu kolièinu koju možwš da imaš kod sebe i to je to. Agde si nabavio boli ih baš uvo. Imam drugare koji su bili u Holandiji, konkretno u Amsterdamu i tamo je raspad sistema, ima i mnogo prevara, kao prirodno,super radi nekerzane biljke, a ti probaš i ništa. meni je doneo kaktus San pedro da gajim ,ali mrka kapa da æe da mi uspe, mora neke specijalne uslove da ima. Sve se to pretvorilo u veliki marketing. Amsterdam je mali grad u kome preko viekenda provodi više od 3 miliona ljudi, a on nema valjda ni milion stanovnika, pa vidite koja je to cirkulacija ljudi i koji je to keš.
GreenManAMBASADOR

jun 2005.

#48
U sustini problema i jeste kesh.To je cela prica na kraju krajeva.Kapital i profit donose moc,a upravo od te bolesti boluje najvise ljudi na planeti.Situacija je zajebana ali sta da se radi.Kako god bilo mi cemo variti svejedno. ::super

jun 2005.

#49
Tako je brate, ne odustajemo od toga nikako, to i jeste smisao, da varimo ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~) ~)
parameciumENTUZIJASTA

jun 2005.

#50
hajde da se ujedinimo sa holandijom ~) ~) ~)

jun 2005.

#51
NEÆE ONI SA NAMA, NAŽALOST, MNOGO SMO PRIMITIVNI ::histerija ::histerija ::histerija ::histerija
brendPOZNAVALAC

jul 2005.

#52
Zavijao sam malo trave ,i nista nisam slutio kad odjednom cuh sa radija ONA VOOLI MAMBOOOOOO , ona voli MAMBOOOO........LEGALIZACIJA ODMAH BRE!!!!!!!!!!

jul 2005.

#53
Eh da...legalizacija...nepresusna tema...nisam citala prethodne poruke, al nema veze...sta mislim? Ista stvar ko sa pobacajem, misle da ako ga zabrane da ljudi nece isto to raditi..i to u jos vecem broju...a ovdje legalizacija...pa kakve koristi od ilegalizacije kada ljudi i dalje konzumiraju..zasto jednostavno ne legalizirati i dopustiti drugima da sami odlucuju u svoje ime...sta se boje da ce netko nekoga navuc??? HAHAHA... ma price za malu djecu...psihologija to naziva kontraefektom...nista se od zeljenog ne postize..a stvara se samo ono sto se htjelo izbjec...uostalom, sta oni misle da konzumacija marihuane stvara ovisnost? LJUDE TREBA EDUCIRATI..POGOTOVO ONE GLAVONJE NA "VODECIM POLOZAJIMA"

jul 2005.

#54
eh, pa hajde da uradimo nesto... svi to isto pricamo, a niko nista ne radi :) ::h2o

jul 2005.

#55
Eh to je problam ovoga svega...ovdje su se skupili istomisljenici koji nikako ne mogu shvatiti zasto bi netko bio protiv...treba ubacit ljude koji drugacije razmisljaju...pokusati skontat zasto i kako oni to shvacaju, a onda djelovati...a onda je pitanje kako djelovati...treba nesto novo...pisati clanke u kakvim medicinskim casopisima..koje ljudi citaju..a kako to izvest...
parameciumENTUZIJASTA

jul 2005.

#56
Noeme 100% si u pravu. Od "struchnjaka" me vishe boli glava, a to znam iz lichnog primera. Imam sestru od tetke koja vari (4-ti razred srednje skole). Jednonm su joj pronashli u sobi nesto trave i odmah je pocela psiholoska tortura i vodjenje po raznim klikama itd. Devojka je skoro bila prsla sto je familija pripisivla "teshkim narkoticima". Onda mi se smuchilo i ja sam priznao da konzumiram travu vec 6 god, i sta mi fali? Zavrsio sam faks i radim svoj posao, ne pravim sranja i moje ponashanje ne utiche na druge. Sada nas niko ne gnjavi i smara, bar ne familija i blizi prijatelji. znam da nisam uradio neshto specijalno al ibar imam mirniju okolinu za zivot. poz ljudi

jul 2005.

#57
Ma da, znam...evo neki dan citala u nekom magazinu za ucitelje clanak " Stetnost marihuane "...izveli su cijelu anatomiju covjeka, prikazali ko fol kako unistava sve zivo...a ne pisu koliko lijekovi, kemoterapije i ostala sranja unistavaju zivota, organa...od mnogih ti ode jetra u cas..a tek onda se pozravi sa zivotom...te clanke pisu uciteljima koji prenose na djecu i eto problema...svi idu vec zacrtanim stazama...

jul 2005.

#58
ta anatomija coveka (slika) ima i na ovom forumu, samo potrazi

avg 2005.

#59
Nema bre ljudi nista od te legalizacije kod nas josh dugo vremena... Jbg, balkanski mentalitet to ne dozvoljava... Ja se toma ni ne nadam, a mozda je i bolje ovako da se krijemo, bilo bi mi dosadno da mogu da varim gde god hocu ~) U svakom slucaju sam za legalizaciju!!!

avg 2005.

#60
ima ako se potrudimo ne budi pasivan
zekrtENTUZIJASTA

avg 2005.

#61
Pogledas unatrag pet-deset godina, da je tad bio ovaj site, svi bi otisli u zatvor.. Ja pre 7-8 godina nisam hteo da cujem za Vutru ili bilo sto, vidi nas sad. A da ne spominjem MMM-e pre deset godina.. neko bi tre streljao da si se pojavio na ulici..ide sve polako, samo treba da se trudimo i obrazujemo ljude.. ::super
korisnièko vimeENTUZIJASTA

avg 2005.

#62
mada dok je bio Zloba ja sam se ipak mnogo opuštenije oseæao sa dzokavcem u ruci. U novom sadu se prodavalo na svakom æošku, sad na to ne može ni da se pomisli. Jednom su nam upali na gajbu zbog muzike i našli nam 3 biljke u saksijama i paketiæ, i samo su nam uzeli ket a biljke su ostavili, doduše palo je ispitivanje i natezanje od cirka 1h.
GreenManAMBASADOR

avg 2005.

#63
Kazes ostavili biljke?Pa jel su ih videli uopste?Izgleda ste imali srece.
brendPOZNAVALAC

avg 2005.

#64
I mene su capili na ulici dok sam vario , bacio sam dzoint ,prilazi mi pandur i kaze: Ti si lud , bacio si pola dzointa he he , okrenuo se i otisao.

avg 2005.

#65
ne seri!? heheheh... ispalio te :P
zekrtENTUZIJASTA

avg 2005.

#66
Druze moj, covece bozji, jel takvi postoje? Selim odma! ::histerija
brendPOZNAVALAC

avg 2005.

#67
Bilo je to u slobino vreme,niko te nije pitao a kamoli privodio,dzointi su se pravili na sankovima kafica,ceo grad je bio na vutri,tada je policija imala druga posla,samo kratko je trajalo , cim je sloba pao , panduri su krenuli u lov na vutru.Eh kako je bilo do jaja tih mesec dana.Tesko je da neko poveruje u ovo ako nije bio u Srbiji tih dana.
hemicarISTRAŽIVAČ

avg 2005.

#68
pa naravno da niko nije jurio vutru kad je to bila slobina vutra pa nece drzava sama sebi da kvari posao
zekrtENTUZIJASTA

avg 2005.

#69
ovo je mnogo dobro receno ::super

sep 2005.

#70
hehe vutra je kod nas legalna bukvalno oce se panduri simat da trce zanama radi 1 dzointa ~)
hemicarISTRAŽIVAČ

sep 2005.

#71
nece radi dzointa ali radi keta hoce,zbog grama shita takodje...ako te navataju da gajis kuci najebo si,ili da kupujes na veliko sto mnogi rade tipa 200-300grama cisto za sebe da imas opet si najebo...
dzontraISTRAŽIVAČ

okt 2005.

#72
cuo sam da ekipa iz tadicevog obezbedjenja vari, pa ko zna mozda jednog dana ...

okt 2005.

#73
brate, svi vare...
speedballENTUZIJASTA

okt 2005.

#74
svi vare osim izotopa. ::histerija ::histerija ::histerija ::histerija ::histerija

okt 2005.

#75
::histerija ::histerija ::histerija ::histerija
too_liquidISTRAŽIVAČ

okt 2005.

#76
svi vare osim izotopa. ::histerija ::histerija ::histerija ::histerija ::histerija ::histerija ::histerija udri:lol udri:lol

okt 2005.

#77
dok god su stariji od 50 godina u vladi, nista od legalizacije, jer svi oni smatraju da je trava kao i heroin. bilo bi lijepo da mozemo slobodno dimiti, ali sumnjam da ce se desiti. nada umire posljednja
nobodyENTUZIJASTA

okt 2005.

#78
Ne mora da znaci, ja znam par najnormalnijih porodicnih ljudi koji imaju vise od 40god. a vare. Isto tako znam dosta matorih koji su u svojoj mladosti varili. Sta hocu da kazem, vecina politicara zna vrlo dobro sta je gandza, ali nece da je legalizuje iz nekih drugih razloga.
zekrtENTUZIJASTA

okt 2005.

#79
Ma nema tu zime, znam ih i ja mnogo, ali.. pogledas tko ti sjedi ovde u saboru... Vlast uvijek tezi samo tome da se sto vise bogati i sto dublje ukorijeni u svoju stolicu. Istina, dok god u legalizaciji ne vide korist da omaste svoje debelo dupe, propagirace ovo sto propagiraju..
parameciumENTUZIJASTA

okt 2005.

#80
budo ::super
zekrtENTUZIJASTA

okt 2005.

#81
paramecium ne daj se stari :petak
dzontraISTRAŽIVAČ

dec 2005.

#82
znaci nista dalje sa legalizacijom ......

dec 2005.

#83
Treba shvatiti da legalizacija nece doci uskoro, al' daj bar da nashe generacije to dochekaju. Voleo bih da vidim Balkan sa svakodnevnom Ganjom, dal bi bilo sve ovako sjebano kao do sada, ja mislim da ne...a? ::sperm Plivamo ka tim vremena...

dec 2005.

#84
Pa...svakako se krecemo ka nesto liberalnijem sistemu. Na sajtu Vlade Republike Srbije pogledao sam novi krivicni zakonik koji bi kao trebalo da je u skladu sa EU. Sto se posedovanja droge tice, evo isechka iz clana 246: (4) Ucinilac dela iz stava 3. ovog clana koji opojnu drogu drzi radi sopstvene upotrebe moze se osloboditi od kazne. Takodje i ako lik odruka lerdija: (5) Ucinilac dela iz st. 1. do 3. ovog clana koji otkrije od koga nabavlja opojnu drogu moze se osloboditi od kazne. Ovo stupa na snagu od 1. Januara 2006. godine koliko sam ja uspeo da skontam...

jan 2006.

#85
na zalost dilera
KulerISTRAŽIVAČ

jan 2006.

#86
Hm... moje misljenje: Masa ljudi vari... sto znaci da masa ljudi nebi imala nista protiv legalizacije... a zasto bi pa neko imao ? Prva stvar u borbi za legalizaciju je da ubedimo ljude da trava nije kao ostale droge. Moji keva i cale shvataju travu kao nesto sto ce mi unistiti zivot, a meni je zivot samo lepsi. Znaci mora se dokazati ljudima da na travu ne mogu da se navucu. Cigare su mnogo stetnije od trave pa svi puse. Ljude se ponasaju slicno u alkoholisanom stanju pa se alkohol opet pije. I to je legalno ... pa sto i trava nebi bila? Trebaju se kontaktirati neki pravnici, koji poznaju zakon, i koji bi stvarno mogli dap omognu (verujte mi ima ih dosta koji vare) Treba se organizovati protest. Pricanje nam nista nece pomoci... Treba se pogledati i istorija... gde je legalizovana marihuana i kako su uspeli u tome ?! Ako cemo drasticno (na ulice) dajte da organizujemo narod... ali ja mislim da prvo od svega treba objasniti ljudima sta je marihuana i kako deluje (kao sto ovaj sajt to objasnjava) . Mnogi misle da kad se covek naduva njemu dodje da skace kroz prozor. Dajte molim vas... to mi se nikad jos nije desilo. :)) Trava nije kokain ili sta vec...[ Eto... to je moje misljenje... verovatno vecina nece ni procitati sve ... al ajd :) ja reko da napisem... u svakom slucaju imate moju potpunu pomoc!

jan 2006.

#87
Ja sam procitao :wink:

jan 2006.

#88
Brate, ti samo piši...Ima ljudi koji èitaju...sve, naravno. :ok:
KulerISTRAŽIVAČ

jan 2006.

#89
pa dobro... od pisanja i citanja ne dobijamo nista... hajde da budemo malo drasticni... ovako nigde necemo da doguramo...

jan 2006.

#90
procito sam i ja al to "KO DUVA ZDRAVLJE CUVA" umro sam od smijeha iti za proteste je pametno svi zajendno i na ulice :dogovor:
InqAMBASADOR

avg 2006.

#91
Mogli bi da organizujemo dan MARIHUANE ili tako nesto i da imamo protestnu setnju kroz glavne gradove svih drzava na Balkanu... Ili da recimo za pocetak uradimo majce... npr: napred pise www.vutra.org a pozadi LEGALIZE IT i list marihuane ili nesto slicno... ili nesto extremno: TERORISTICKA ORGANIZACIJA ZA LEGALIZACIJU MARIHUANE... :D :D :D Da napusavamo ljude protiv njihove volje :D :D Da stavljamo hasis u hranu :D :D Da zapalimo pola tone gandze na sred grada :D :D Da umesto dnevnika pustimo Cypers Hill :D :D Da na svim kolim u gradu nacrtamo list Marihuane :D DISCLAIMER: Treci pasus je sala! Ali ako hocete hocu i ja! :lol:
delboyLEGENDA

avg 2006.

#92
a jebga tako mozes samo najebat. ako ces sad nesto crtat po gradu -murija ce srat ako ces spalit hrpu gandje u sred grada - murija ce srat ako ces protestirat ili radit neku pizdariju u gradu - bit ces na vijestima neznam bas da to moze dobro proci. ja vam predlazem da pocnete pisat neku peticiju ,to mi nekako razumnije zvuci. navesti ljude i objasniti im da je alkohol vece zlo od trave .da se ljudi nece tuci ,razbijati ,ni ciniti nikakva krivicna dijela pod utjecajem marice. mozda navesti primjer da se 5 grama moze nositi sa sobom i da ti murijachiji nemogu nist. :) uff kak bi to bilo dobro..

avg 2006.

#93
Ve postoji MMM (Milionski Marihuana Mara) iliti Dan Marihuane. Potra~ite po forumu malo. U srbiji je bilo to proale godine, ove godine smo presko ili, sledee valjda opet pravimo :)

avg 2006.

#94
Pozdrav ekipa. Vidim da se svi slažete oko toga da se marihuana treba legalizirati (i ja se isto slažem . :D )i sad bi nešto trebalo poduzeti. Koliko sam vidio srpski kriviènio zakon jako je slièan hrvatskom kaznenom zakonu (dapaèe mislim da su prepisani iz istog izvora :D ) pa možemo o problemu legalizacije prièati na istom nivou. Kao glavni problem vidim to da ni u Hrvatskoj ni u Srbiji droge nisu klasificirane,pa je više manje svejedno da li vas uhvate s heroinom ili s travom. Zato mislim da bi prvi korak trebao biti da se provede struèna klasifikaija opojnih sredstava i da se onda ona primjeni u kznenom zakonu. Koliko ja znam u Hrvatskoj Ministarstvo zdravstva izbacuje listu što se smatra opojnim sredstvima, pa bi prvi cilj bio da se izlobira da ministarstvo oformi neku komisiju koja æe klasificirati droge. Nakon toga trebali bi iæi k tome da se ta klasifikacija primjeni u KZ. Ovo je bilo ukratko šta ja mislim kako bi trebalo krenuti. Sad oèekujem od vas da kažete svoje stavove po tom pitanju. Još par stvari. Ja sam èlan politièke stranke (Akcija mladih) koja se zalaže za legalizaciju (bar jedan dio njezinog èlanstva) pa æu ja probati i preko stranke da okupim što više ljudi koji su zainteresirani za sudjelovanje u ovom projektu. Mislim da bi bilo korisno da se povežu sliène grupacije u svim državama bivše juge jer što je pokret veæi to imamo više šanse. Vezano za one komentare kako se legalizacija neæe dogoditi jer to paše ovima na vlasti. Iako se slažem s èinjenicom da naši politièari pune ðepove od ilegalne trgovine drogom, mislim da ne bi smijeli biti apatièni jer na nama je da damo sve od sebe da uspijemo. Pretpostavljam kako su i ljudi govorili kako se crnci nikad neæe osloboditi robstva, a sada su ipak u puno boljoj poziciji nego nekad. evo par linkova http://www.akcijamladih.org/- to je stranka http://www.norml.org/- ovo je amerièka org. za legalizaciju. Vrlo su ozbiljni i kkvalitetni

avg 2006.

#95
Ovo je iz Kaznenog zakona (1) Tko neovlašteno posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama, kaznit æe se novèanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine. Meðutim 2004 došlo je do nekih promjena u zakonu te je u ovaj stavak iza rijeèi neovlašteno dodano Što znaèi da èlanak sada izgleda ovako: Ja studiram pravo i koliko ja to kužim (a mogao bi biti u krivu) posjedovanje droge za vlastite svrhe je u najmanju ruku dekriminalizirano. Buduæi da sam u istim izmjenama zakona našao da se za jedno kazneno djelo propisuje doživotni zatvor (što je nemoguæe jer hrvatski pravni sustav ne poznaje kaznu doživotnog zatvora) imam ozbiljne sumnje u valjanost tih promjena, pa bi molio ako netko o tome zna više da me provijetli, hvala.

avg 2006.

#96
Ne bi se htio praviti pametan, ali bi htio reæi nešto o stvarima koje su vezane za legalizaciju tako da ako postoji netko tko nije znao šta odreðeni pojam znaèi i nije htio pitati može sada saznati. Ovo radim zbog osobnog iskustva jer nisam uvijek znao šta toèno znaèe ti pojmovi. Dekriminalizacija- Preciznije bi bilo dekriminalizacija posjedovanja za osobnu upotrebu. To znaèi da posjedovanje marihuane (ako je o njoj rijeè) više nije zabranjeno kaznenim (odnosno u Srbiji kriviènim)zakonom te se posjedovanje ne smatra kaznenim djelom nego samo prekršajnim djelom. Posljedica je ta da kazneni zakon ima najsrtože kazne u jednom kaznenom sustavu i povlaèi otvaranje dosjea što pak uzrokuje to da se osoba ne može zaposliti u državnoj službi jer ne može dobiti potvrdu o nekažanjvanju, koja je preduvjet zaposlenja u takvoj ustanovi (tako je u Hrvatskoj, a pretpostavljam i u Srbiji). Ukoliko je posjedovanje maihuane samo prekršaj onda æe onoga koji "padne" stiæi samo novèana kazna kao i u sluèaju da ste napravili neki promeni (saobraæajni) prekršaj. Legalizacija- to pak znaèi da nema nikakvih sancija po pitanju posjedovnja za osobne svrhe. Legalizacija u Nizozemskoj (Holandiji) Legalizacija je u Nizozemskoj provedene pred više od 25 godina. To je uèinjeno na temelju zakljuèka posebne komisije koja je bila osnovana da pronaðe naèin smanjenja ovisnosti o heroinu i drugim težim drogama. Komisija je zakljuèila da teba legalizirati marihuanu kako bi došlo do odvajanja tržišta, odnosno kako ekipa ne bi tebala iæi po travu kod dilera veæ u coffe shop. To je uèinjeno zato jer diler koji prodaje travu prodaje i heroin i teže droge pa postoji veæa moguænost da æe osoba prijeæi s trave na teže stvari. Rezultat. Koliko sam ja informiran u Nizozemskoj nije drastièno pao broj narkomana generalno, ali izrazito manje narkomana u dobnoj skupinu od 16 do 25. Netko je veæ spomenuo da se taj zakon o legalizaciji planira ukinuti. Ja sam èuo i sto tu informaciju, ali da se to traži iskljuèivo zbog turista koji dolaze u Nizozemsku i ubijaju se ko majke i onda rade sranja po gradu.
GreenManAMBASADOR

sep 2006.

#97
Mozes li da nadjes i okacis ovde kazneni zakon koji je trenutno na snazi u Hrvatskoj?

sep 2006.

#98
http://www.nytimes.com/2006/04/21/health/21marijuana.html?ex=1303272000&en=2e85da1959771be7&ei=5088&partner=rssnyt&emc=rss http://www.economist.com/science/displaystory.cfm?story_id=6849915 Supreme Court tells Sick and Dying to Drop Dead Washington, D.C. -- People who smoke marijuana because their doctors recommend it to ease pain can be prosecuted for violating federal drug laws, the Supreme Court ruled June 6th, overriding medical marijuana statutes in 11 states. The court's 6-3 decision was filled with sympathy for two seriously ill California women who brought the case, but the majority agreed that federal agents may arrest even sick people who use the drug as well as the people who grow pot for them. Justice John Paul Stevens, an 85-year-old cancer survivor, said the court was not passing judgment on the potential medical benefits of marijuana, and he noted "the troubling facts" in the case. However, he said the Constitution allows federal regulation of homegrown marijuana as interstate commerce. In a dissent, Justice Sandra Day O'Connor said the court's "overreaching stifles an express choice by some states, concerned for the lives and liberties of their people, to regulate medical marijuana differently." Nisu najnovije vijesti ali zvuèi loše :? :(
imported_Petar PanISTRAŽIVAČ

sep 2006.

#99
GreenMan, mozda ti ovo moze bit od pomoci: http://www.poslovniforum.hr/zakoni/kazneni_zakon.asp posebno onaj dio koji se odnosi na zloupotrebu opojnih droga (vidi clanak 173.): http://www.poslovniforum.hr/zakoni/kazneni_zakon_2.asp inace, ubrzo stupa na snagu novi zakon koji je jos strozi od ovoga. ne znam tocno kada, mozda ejovrh zna vise o tome.???

sep 2006.

#100
Zlouporaba opojnih droga Èlanak 173. (1) Tko neovlašteno radi prodaje ili stavljanja u promet na drugi naèin posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama, kaznom zatvora od jedne do dvanaest godina (2) Tko neovlašteno proizvodi, preraðuje, prodaje ili nudi na prodaju, ili radi prodaje kupuje, drži ili prenosi, ili posreduje u prodaji ili kupnji, ili na drugi naèin neovlašteno stavlja u promet tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama, kaznit æe se kaznom zatvora od najmanje tri godine, ili kaznom dugotrajnog zatvora. (3) Ako je kazneno djelo iz stavka 1 ili 2 poèinjeno u sastavu grupe ili zloèinaèke organizacije, poèinitelj æe se kazniti kaznom zatvora od najmanje tri godine ili kaznom doživotnog zatvora (4) Tko neovlašteno pravi, nabavlja, posjeduje ili daje na uporabu opremu, materijal ili tvari za koje zna da su namijenjene za proizvodnju opojnih droga, kaznit æe se kaznom zatvora od jedne do pet godina. (5) Tko navodi drugoga na trošenje opojne droge, ili mu dade opojnu drogu da je troši on ili druga osoba, ili stavi na raspolaganje prostorije radi trošenja opojne droge, ili na drugi naèin omoguæi drugome trošenje opojne droge, kaznit æe se kaznom zatvora od jedne do pet godina. (6) Ako je kazneno djelo iz stavka 5. ovoga èlanka poèinjeno prema djetetu, maloljetnoj, duševno bolesnoj, privremeno duševno poremeæenoj osobi, nedovoljno duševno razvijenoj osobi ili prema više osoba, ili je prouzroèilo osobito teške posljedice, poèinitelj æe se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina. (7) Opojne droge i sredstva za njihovo pripravljanje oduzet æe se. (8) Poèinitelja kaznenog djela iz stavka 1., 2., 3., 4. i 5. ovoga èlanka koji je dragovoljno bitno pridonio otkrivanju djela sud može osloboditi kazne. Zakon je donešen 1997 pa je u meðuvremenu došlo do odreðenih promjena koje su ovdje ukljuèene. Tamo di piše doživotni zatvor ne može biti toène te je vjerovatno rijeè o tipfeleru pa se misli na dugotrajni zatvor. Dok nisam poèeo kopati po zakonu nisam bio ni svjestan da je zapravo u hrvatskoj posjedovanje droge za osobnu upotrebu u najmanju ruku dekriminalizirano. Prva liga idem odmah sad zapalit :D
imported_Petar PanISTRAŽIVAČ

sep 2006.

#101
Ma zapali ti svejedno :joint: ali ipak mislim da si malo pozurio sa zakljuckom

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se