VUTRA
ForumMarihuanaMarihuana FAQKrivično dijelo - priveden radi posjedovanje 1g.
LEGACY

Krivično dijelo - priveden radi posjedovanje 1g.

70 odgovora16,527 pregleda

okt 2016.

#1
Pozdrav svima , Naime ju u su me priveli u stanicu za pronalazak paketia trave (1). Nakon ispitivanja izjave i sve te papirologije pustili su me kui, od prilike u stanici sam bio od 20:00h do 23:00h. Prije nego ato preeme na pitanja , imam 19 godina , nikada prije nisam bio zapisan , privoen niti sam imao ikakvo ka~njivo dijelo i sli no tome , redovan sam student i iz Bosne sam. Eh sad pitanja ... - Koji je postupak nakon dolaska poziva za sud? -`ta mogu o ekivati , koliku kaznu da li je nov ana ili uvjetna i da li mogu biti obije? -Da li e se kazna smanjiti tokom objaanjenja finansijskog stanja roditelje te mene (s obzirom da ~ivim sa roditeljima)? -Da li mi treba advokat? (s obzirom da sam priznao da je za li nu uporabu i da je prvi put da sam uzimao cannabis (to jeste nisam ga konzumirao jer mi je oduzet). -U stanici sam se ponaaao te sam sve to priznao. -Da li u imati problema posle zavraetka postupka i izvraavanja kazne sa prelaskom u drugu dr~avu na krae rokove tj odmor. -Da li se mo~e nakon odreenog vremena izbrisati to dijelo radi posla i sli no. Kako sam uo zastari pa se na li ni zahtjev to tra~i te se ne pokazuje na papiru o ka~njavanju. Joa jednom napominjen da nikada prije nisam bio ka~njavan , zapisan ili sli no. Srda an pozdrav.
hazeriZMAJ

okt 2016.

#2
Dobiti ces novcanu kaznu koju moras platiti.Isto tako se mozes zaliti na financijsko stanje.Ne treba ti advokat,vise bi njega platio nego kaznu.Nisam siguran za probleme prilikom prelaska granice ali mislim da ne.Postoji zastara samo trebas provjeriti kako,sta.Za taj 1 gram neces ici na sud vec odmah dobiti kaznu.
deraxorLEGENDA

okt 2016.

#3
Nema problema za prelaske granica, ja ~ivim pored bosne. Ekipa prelazi, koje znam i za koje znaju da su i imaju posla sa tim stvarima. Jedan je bio i u zatvoru zbog dilanja. Drugo neznam, nisam iz bosne. Ne vjerujem da je to i u bosni neato jako ka~njivo. svakako sretno ti.

okt 2016.

#4
Zaato uope savjetovat neata kad neznamo kakvi su zakoni u bosni? Koliko vidim BiH zakon ima stav prema tome kao ato je kod nas u HR bilo prije dekriminalizacije. Nigdje nije definirana koli ina zakonom, niti je dozvoljeno ikakvo posjedovanje. Olakotna okolnost ti je ato si mlai punoljetnik pa te nemogu procesuirati kao osobe starije od 21 godine. Svakako zatvor neea dobiti, lako mogue uvjet i neku simboli nu kaznu, al ebea to sve kad ostajea obilje~en za cijeli ~ivot kao kriminalac i narkoman. `to se ti e prelaska grane jednog dana, svaki put kad ti carinik provjeri dosje na granici budea morao sa strane da ti provjere sve rupe na tijelu ;) .
amrildoooLEGENDA

okt 2016.

#5
Iz Bosne sam, a ne znam ni sam kako ide to kod nas za 1g trave. Drug je pao s 1g speeda dobio je 6mj zatvora. Jedan drugi drug je dobio 3+ godine, al kod njeg je nadjeno oko 1kg trave i pistolj. I da na um mi pade 2013 drug pao s paketom trave, plako policiji (znao ih) kako ce mu propast zivot i poso itd. Pustili ga, da ode kuci. Uglavnom slazem se s No, u Bosni ti je to druze jbno, gledao sam na tv onog naseg murjaka s ordenima, kako prica da ne postoje lahke i teske droge. Te da je vuva isto sto i nes dr. "Pronadjeno 300g opojne droge skank koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu skank"... tacno se iznerviram, sretno momak i pazi gdje duvas :
kizo123POZNAVALAC

okt 2016.

#6
Kako sam se puno puta selio tako sam dosta upoznat sa zakonima bivae, trenutno ti je u bih tako da ea otii na sud , dadnea izjavu, ako ka~ea: " ne znam ja niat , ja nisam odatle" onda se radi suenje jer oni moraj da doka~u, ako ka~ea na sudu, da moje , kupio od arapa na baa araiji dobitea uvjet, jer ti u bih nema tih prekraajnih pa da platia Dobit ea uvjet vjerovatno od 4 mjeseca sa rokom kuanje od 1 godine, to znai da ako te uhvate opet u tih godinu dana idea onda u Zenicu na studiranje u studenski DOM zvani KPD ZENICA. E onda kad istekne uvjet npr. 2018 joa godina mora proi pa da ti se to AUTOMATSKI briae iz dosiea. tako piae u zakonu i to je tako za sve ne samo za gudro. e opet ima caka zakon je decidan po tom pitanju i lijepo piae to ato sam naveo meutim moraa osbno podnijeti zahtjev za brisanje iz dosiea, ovo ti je 1000% to no. Ja sam imao jedan uvjet od prije 10 , i prije 2 mjeseca sam imao neke neplaene kazne, po njihovom, ja znam da la~u imam uplatnice, i idem ja na sud kad tamo ona javna tu~iteljica stavlja na sto taj moj dosie od prije , taj dosie je bio jedini razlog zaato je i potvrena bila optu~nica, kad sam to vidio znao sam da su moji velim u sebi ; a aabani sad u vam se naebat mamica, i moj odvjetnik odma podnesem krivi nu prijavu VSTV zbog krivotvorenja slu~bene dokumentacije i zlouporabe polo~aja protiv tu~iteljice tako da ta krava trenutno ne radi jer je postupak u toku. uglavnom ako ti bude ovakav scenario budi spreman da sam piaea zahtjev da ti se briae djelo iz dosiea jer oni nee iako bi trebali.
hazeriZMAJ

okt 2016.

#7
Moj post se odnosi na zakone u Hr.Mislio sam da si student iz Bosne koji studira u Hr.Moj bed:thumb: Iako mi je apsurdno da za posijed 1 gr trave odes u zatvor,sud...
kizo123POZNAVALAC

okt 2016.

#8
ne idea u zatvor , dobijea uvjet ako je posjed u pitanju, mada su neki klinci znali prije odrobijati po par mjeseci radi jednog joksa, ako te viae puta u kratkom vremenu uhvate mogue onda i robija. eh bosna je to tunguzija je avica za bih
Laniplus,ovako da ti ja odgovorim iz osobnih iskustava,ok.,pa vidi;kao prvo na sudu za prekraaje mo~ea dobiti tri kazne,prek.zatvor;nov anu kaznu i upozorenje pred kaznu! U ime svoje obrane ea naravno ,ka ata si prizna i u riji takoer izniti i svoje i roditeljski imovni status,uz napomenu i da si redovni student bez ikakvih mrlja u svom akolovanju kao i u privatnom ~ivotu " naravno ako ja istina".! no,ata se ti e advokata; ti si tu sam sebi najbolji i jedini advokat <jedino ako ti osobno ~elia ,mo~ea ak i majku povesti da ona svjedo i u ime istine i td.>ok. ata se ti e granice i prelaza,tu neea,nebih,smio imati nikakvih problema,sam ako te rija nema na piku , a ne nalazim razlog ato bi te imala,naime to nije kazneni ili krivi ni proces pa da sad ovo il ono,ili pak da su te uvatili kako dilaa ili s veim koliinama,to je druga pri a i pazi da ti i tamo nebi bili potrebni ljudi koji ti ovdje daju,savjete,ok!!. Eto lani... ,prix,to ti je moje skromno mialjenje i ono ata ja znam ,no moram i ja naglasit, "ja sam u cro.a u bosni neznam baa dobro te prekr.sudove u odnosu na dr."no skromno pretpostavljam da nebi tribalo biti veih razlika,ok. poz.civa st
IhtusENTUZIJASTA

okt 2016.

#10
...koliko god rigorozan zakon bio, ako je bio samo 1gr. i to u jednom pizu, ne trebaa se previae zabrinjavati...prvi puta ti je, nemas dosje i ne mogu ti dokazati namjeru preprodaje...najvjerojatnije ea biti ka~njen prekraajno i to nov ano, uvjetno ili u krajnjem slu aju radom za ope dobro - tako je barem u HR. zna i ne treba ti nikakav odvjetnik, priznao si posjedovanje i u skladu s time, slu aj je gotovo zaklju en, vidjet ea samo kakvu kaznu e ti odrediti, a to najviae ovisi o sucu (jedino te on joa mo~e negativno iznenaditi!)...ne znam kako je u Bosni, ovdje su odvojili posjedovanje od preprodaje, premda nisu time niata postigli, zapravo, realno joa je gluplji efekat...dok je bilo u sferi kaznenog, onda bi za tu koli inu dobio, u veini slu ajeva navedene kazne,a ovako kod prekraajnog kazna za posjedovanje je od: 5.000 do 20.000kn...zna i, dok je bilo u domeni kaznenog zakona, dobio bi recimo uvjetnu ili rad za ope dobro, npr. a ovako sudac ti za tu koli inu mo~e odrediti, recimo 10.000 kn. ali, sve to skupa i nije udno uzevai u obzir da zakone piau i donose osobe sa izuzetno malim IQ-om....prekraajne kazne se briau nakon odreenog vremena, ali kaznene presude ne...tako je barem u HR, ne znam kako je u Bosni....
kizo123POZNAVALAC

okt 2016.

#11
Je si li pro itao postove iznad svog? ovjek je iz B i H a ti njemu piaea kakvi su zakoni u Hr. Wtf? bez veze spamaa
IhtusENTUZIJASTA

okt 2016.

#12
...a da li si ti pro itao moju zadnju re enicu????i mislia da su zakoni bitno druk iji????
xcxAMBASADOR

okt 2016.

#13
Pitanje je za BiH, a zakoni jesu druga iji ~elio ti to ili ne.
BLONDinaNINAAMBASADOR

okt 2016.

#14
Vidi druze manje vise su za taj 1g kazne slicne i u bih,hr a i srb..dobices neku novcanu kaznu i to je to...E sad pitaj ipak Advokat ili ti odvetnika kako se gde vec kaze jer u srb ima jedan deo gde se poziva na mislim da se zove oportunitet koliko se secam ,i onda kao samo novcanu kaznu platis u dobrotvorne svrhe i nevodi se nikakav postupak niti bude bilo gde zaveden da si osudjen niti bio ikad u sudu itd..ali to je u srb a verovatno ima i u bih nesto slicno tako pa ipak pitaj Advokat za savet...hebiga ipak bolje za reci da si nasao kutiju cigara gde je nekom ispala a unutra bio taj 1g a ti nisi ni znao itd,itd...izbegnes nepotrebna pitanja gde si kupio od koga i koliko dugo koristis...a sa dobrim advokatom ta prica prodje bez kazne pogotovo sto ranije nisi imao problema...barem curama je to lakse za reci...
IhtusENTUZIJASTA

okt 2016.

#15
....moja jedina namjera je bila da ovjeka donekle ohrabrim, da stvari nisu tako straane, da mu za to ne treba odvjetnik i da zbog toga sigurno nee u zatvor...a komparacijom sa Hr sam samo htio pokazati ono ato je BloNDinaNINA apostrofirala: da su za 1gr. kazne manje-viae sli ne i u BiH, i u Srbiji i u HR...samo to...
kizo123POZNAVALAC

okt 2016.

#16
bez uvrede ali ljudi koji nisu imali iskustva sa zakonima neke države ne bi trebali davati nikakve " savjete" jer se samo provaljujete, u današnje vrijeme kad svako može provjeriti pojedine zakone neke države vi ovdje pišete gluposti i dezinformacije. BLONDinaNINA nema veze da li je 1 gram ili je 0.00000001 U Bosni i Hercegovini za djela u koja spadaju narkotici ( u zakonu B i H je vutra izjednačena sa heroinom) NEMA NOVČANE KAZNE. ponavljam NEMA. Možeš kupiti do godinu dana zatvorsku kaznu, oko 50€ dan i to ne za sva djela.. Za posjedovanje se dobije UVJET ili ti ga FUCKING USLOV I TO JE TO! I to zavisi od količine , siguro nećeš dobiti uvjet za kilo . i zavisi da li ti je prvi put ili te sa joksom hvataju svaki vikend. druga stvar što mu taj uvjet može sjebti život, npr. može da bude direktor Mercedesa i traže mu potvrdu o ne kažnjavanju kad ono puf. on ima osudu, uvjet, i propade mu direktorsko mjesto. Ihtus kažeš htjeo si da malo ohrabriš? ti iz Hr? to je isto kao da netko iz BiH "ohrabruje" tamo nekog Tajlanđanina koji je za jedan gram dobio smrtnu kaznu i piše mu pisma kao ; "nema frke neće ti biti ništa Mi u bosni za jedan gram dobijemo uvjet opušteno neće oni tebe ubiti radi jednog grama"? a to što u zakonu Tajlanda piše da se za taj gram dobije metak u čelo nikome ništa? to se ne pika. zato smanjite doživljaje sa " ohrabrivanjem" jer će netko naebati radi tog. I još jedna stvaru Bosni se ni u WC ne ide bez advokata a kamo li na SUD.
mingAMBASADOR

okt 2016.

#17
Ja sam iz bosne pa u vam prenijeti neka iskustva. Iako li no nisam nikada bio na sudu zbog narkotika, imam drugare i poznanike koji jesu, i to baa slu aja gram-dva kao pokreta teme. Nikakav zatvor ne prijeti u ovakvim slu ajevima, nov ana kazna od par stoja KM i to je to. Drugar kojem su naali oko 1 gr trave nije ni uslovnu dobio, platio je oko 300 KM kazne i zavraio pri u. Za ovakve stvari vam ne treba advokat, dovoljno je slo~iti neku normalnu pri u, da sudija vidi da si normalna osoba koja je samo htjela da se malo opusti to ve e, kao ato i jeste bilo. Po~ali se na finansijsko stanje, to pali u smislu smanjenja kazne. @kizo123 ja tu bosnu iz tvoje pri e nisam prepoznao.
BLONDinaNINAAMBASADOR

okt 2016.

#18
Vidi ne mozes reci da neko pise gluposti i deziformacije ,jer ovo sto ti pises su najveci gluposti po tebi ce njega streljati ili kamenovati do smrti pa nije bih tajland ili kambodzaa...Ja ga ne ohrabljujem vec i itekako znam zakon bolje nego ti ali u zemljama gde ja zivim a to je holandiji i Srbiji,i samo sam rekla da ode kod dobrog advokata jer ima sigurno neka fora u bih kao sto ima u srb da se izvuce dok u holand je smesno i pricati za 1g...a i nije to tako kako si ti napraviti tu BIH jer u holandiji poznajem ljude s tog podrucja I znam kako je i tu...a rekla sam da ce dobiti neku novcanu kaznu itd pa to ce i dobiti, ili po tebi ce ga obesiti :objesen::objesen::grob:na bascarsiji za1g za primer drugima...vec smo sve rekli nebih da spamamo temu...
kizo123POZNAVALAC

okt 2016.

#19
http://pravosudje.ba/vstv/faces/pdfservlet?p_id_doc=10721 ja ne govorim da ce se zavrsiti u zatvoru radi posjeda, ja uporno govorim da u krivi nom zakonu bih nema nov ane kazne za posjed, to djelo spada pod omoguavanje,proizvodnju i prodaju, i vi svi imate informacije od drugih, rekao mi poznanik, roak itd, a gluposti piau oni,tj Ja koji imaju osobnih iskustava? Ajd de mi objasni kako sud mo~e naplatiti nekom nov anu kaznu za KRIVI NO djelo za koje je ZAKONOM propisana kazna do 1 godine zatvora kad takav zakon ne postoji. Onda bi sud bio izvan zakona,vi mjeaate PREKR`AJ I KRIVI NO DJELO. Ja uporno pokuaavam objasniti da se za takve stvari dobija UVJET u BiH. Ali jebiga ja pri am gluposti JA koji imam iskustva stim a VI koji su to saznali od baba i stri eva imate pravo. OK NO problemos.
kizo123POZNAVALAC

okt 2016.

#20
Evo isti lik je pitao i pravnika pa je dobio odgovor, dobit ea odvjetnika po slu~benoj, to jeste ako kod sudije za prethodni postupak ka~e NISAM KRIV onda ide suenje, a ako prizna onda nema potrebe za suenjem , http://www.bih-pravo.org/krivicno-djelo-nalazak-marihuane-t1204.html
mingAMBASADOR

okt 2016.

#21
@LeniPlus Viae te mogu izmrcvariti u policiji ako nanjuae da bi im mogao rei ko dila i od koga si kupio. Tad e te plaaiti svime i sva im i zvati danima da dolazia, samo da bi doali do tih informacija. Meni su pre jedno desetak godina drotovi naali pis (paket za 10 km) manje jedan koji smo ve ispuaili sjedei u autu na parkingu izvan grada. Odjednom se pojavljuje marica i golf 4 murijaaki. Specijala ko specijala po inje da re~i sa uperenom baterijskom lampom u o i, znaju oni zaato smo tu. Ka~e ako vam naemo neato tr aete do stanice ispred marice, kontam se baa u ti tr ati u tom pravcu. Mene je tad pretresao obi ni policajac iz ovog golfa 4 i nae mi ali bez dizanja uzbine, nego onako diskretno pokupi taj pis i ka~e hajde vamo do mene u auto. Mi u autu, on piae neato, a ja meljem kako radim pa sam se doaao ovde opustiti sa prijateljima, nisam nikada imao problema sa zakonom i ta spika. Nakon 10 min, ova izae iz auta, ka~e i meni izai. Mi smo desetak metara od ovih bijesnih kojota ato preturaju po autu. Policajac predamnom otvori pis koji mi je pronaaao, prosu po ulici i ka~e meni: aj bje~i. Ja gledam onako napuaen iza sebe vidim put nestaje u tami, govorim mu hvala ti za ovo, i krenuo sam ja prema dole, da bje~im, kad on meni: gdje ea dole, bje~i vamo do svojih niata nije bilo. :upiii: Kasnije sam ga naaao i odnio mu flaau viskija i joa jednom mu se zahvalio, reko da me nisi spasio oni bi me restrgali. On nekako odmahnu glavom kao da je rekao ma pusti selja ine/primitivce. Et jedno li no iskustvo koje se zavrailo bez ikakve kazne, upravo zbog normalnog ovjeka koji radi u policiji, koji razmialja glavom i vidi da to u stvari nije nikakvo krivi no djelo. Ja ve odavno primjeujem da se i u Bosni mijenja svijet po ovom pitanju. :respect:
BLONDinaNINAAMBASADOR

okt 2016.

#22
Ti si krenuo druze prvi pisete gluposti i sirite deziformacije ,bez potrebe je tako pisati ,moze se to i drugacije i mnogo finije reci..i bez tenzija...Ja sam samo rekla da u srb se moze za to izvuci bez da budes evidentiran u kz sa uplatom novcanom kazne u humanitarne svrhe,p a da se raspita kod advokata dal to moze i tu kod vas tako...svi smo hteli pomoci na svoj nacin i kako je u nasim drzavama,i veruj da se ovde jako mnogo ljudi ili ti clanova itekako razumemo u zakone pogotovo o nama dragoj biljcicu..pozzz
IhtusENTUZIJASTA

okt 2016.

#23
Ihtus ka~ea htjeo si da malo ohrabria? ti iz Hr? to je isto kao da netko iz BiH "ohrabruje" tamo nekog Tajlananina koji je za jedan gram dobio smrtnu kaznu i piae mu pisma kao ; "nema frke nee ti biti niata Mi u bosni za jedan gram dobijemo uvjet opuateno nee oni tebe ubiti radi jednog grama"? a to ato u zakonu Tajlanda piae da se za taj gram dobije metak u elo nikome niata? to se ne pika. zato smanjite do~ivljaje sa " ohrabrivanjem" jer e netko naebati radi tog. I joa jedna stvaru Bosni se ni u WC ne ide bez advokata a kamo li na SUD. ======================================================= ...gledaj, sve ato si napisao je vjerojatno to no i nemam namjeru te demantirati, niti iznositi svoje mialjenje o zakonima u Bosni...a i istina je da nemam iskustva sa zakonima u Bosni, jer ~ivim u HR....ali, imam pravo nekog ohrabrivati, a to mi je zaista bio jedini cilj...do prije par godina je sli na situacija koju si naveo bila i u HR, dakle nije bilo prekraajno djelo, ve kazneno; ato podrazumijeva uglavnom nov anu ili zatvorsku kaznu...ali, ak ni tada, nitko zbog 1 gr. trave, nije zavraio u zatvoru...za posjedovanje bilo koje koli ine, bilo koje droge, najmanja kazna je bila godinu dana zatvora.( ak je nekoliko godina na snazi bio zakon da za posjedovanje bilo koje koli ine droge, kazna ne mo~e biti manja od 3 godine)..i unato tome suci su dosuivali uglavnom uvjetne i nov ane kazne (osobito ako su bile ispunjene sve olakotne okolnosti: prvi puta, za osobnu upotrebu i ako su u pitanju bile manje koli ine, ato je procjenjivao sudac).. a usporedba situacije u Bosni i Tajlandu je pomalo neukusna.. itao sam naknadne postove ljudi koji ~ive u Bosni i imaju osobna iskustva sa zakonom, pa smatram da i dalje mogu tvrditi da su za takvu situaciju (zna i 1gr. trave - ne govorim o ni em drugome!!!!), zakoni i u HR, i u Bosni i u Srbiji relativno sli ni....pitanje advokata je pitanje procedure, jer je zakon openit, pa je u veini slu ajeva potreban, ali u ovoj pri i, on je nepotreban, jer se slu aj manje-viae minoran...a takve informacije, mogu nekog tko se nalazi u takvoj situaciji ohrabriti, jer zna koje presude mo~e o ekivati...i da zna da ipak nije u Tajlandu...

okt 2016.

#24
. `to se ti e prelaska grane jednog dana, svaki put kad ti carinik provjeri dosje na granici budea morao sa strane da ti provjere sve rupe na tijelu ;) . ja imam u svom dosijeu 4 teska krivicna dela, u poslednje dve godine sam oko 20 puta presao Madjarsku granicu na putu za Svajcarsku, prenosio sam svasta, i nikad nisam bio odvajan na stranu. drug, samo cepaj i opusti se.
ChanZMAJ

okt 2016.

#25
Zovite me @igi.Ch banned yeahhhhhhh:razvaljen:::rolleyes::objesen::vozdra::D
mingAMBASADOR

okt 2016.

#26
Sino sam razgovarao sa ovim drugarom kojeg sam spominjao u predhodnim postovima i nije dobio nikakvu uslovnu niti se to vodi kao krivi no djelo. Obi ni prekraaj pa je platio samo nov anu kaznu.
Rope73ZMAJ

okt 2016.

#27
Tito dragi :zvezda::

apr 2017.

#28
Kazne nisu sli ne. U HR je 1 gr. prekraaj i dobijaa nov anu kaznu. U BIH je 1 gr. krivi no djelo i ako do tada nisi imao problema sa zakonom dobijea 3 mjeseca zatvora koje ti preina e u godinu uslovno. To nije ni sli no!

apr 2017.

#29
Meni je to isti..sampon. Dobijes novcanu kaznu toliku da ju je lakse odrapiti u zatvoru ,nego ju platiti. I jos ti uzmu taj gram..skupa je ta "njihova" trava kako god okrenes.

apr 2017.

#30
Nije isto. Svakog ko ovdje uhvate mijenjao bi se za nov anu kaznu iako visoku. I dan zatvora je puno, a ne 3 mjeseca. A ako te u toku uslovne uhvate ne gine ti 3 mjeseca zatvora. Nekom ta uslovna syebe i dobar posao, a samim tim i dobrim dijelom ~ivot.

apr 2017.

#31
Nisam siguran,ali mislim da se nakon odsluzenja kazne dosije brise za poslodavce,ali ostaje u policijskom dosijeu. Znaci sud izdaje potvrdu o ne kaznjavanju.Pod uvjetom da je istekao uvjet,ili zatvorska kazna. Policijski dosije je nesta drugo.Tu ostajes evidentiran do kraja zivota. Nije dobro nikako.

apr 2017.

#32
To traje jako dugo. Nije samo rije o godini dana. Viae od godine dana se vodi proces. Tek onda idea na sud gdje po kratkom postupku dobijea uslovno ako prije nisi ka~njavan. Za 15-tak dana dobijea i rijeaenje. Kada ti proe uslovna budea pismeno obavijeaten o tome. Ve si izgubio viae od 2 godine. Zatim ekaa godinu - dvije da se izbriae iz evidencije. Kad se to dogodi budea pismeno obavjeaten. Krug je zatvoren nakon ato proe 3- 4.:zvezda:: Iako policija uvijek ima evidentirano da se to dogodilo niko od nadle~nih nema pravo ni da ti spomene predhodni slu aj ukoliko se opet naea u nezgodnoj situaciji. ak i da te opet uhvate za isto ni sudija nema pravo da ti spomene da si i prije uhvaen. U tom momentu si do tada za njega i ostale ist kao da si prvi put uhvaen.
IhtusENTUZIJASTA

maj 2017.

#33
....nemam potrebe te demantirati, jer stvarno ne ~ivim u BiH, nego u HR, pa ti vjerojatno bolje znaa sve te detalje....ipak, jedno je kako je zakon pisan, a drugo kako se u stvarnosti provodi....i ovisi o slu aja do slu aja...do prije nekoliko godina ista stvar je bila i ovdje, zna i posjedovanje bilo koje koli ine, bilo kojeg narkotika bilo je kazneno djelo, a ne prekraajno....ali, i tada su suci imali diskrecijsko pravo, da odlu e da li je neki slu aj za zatvor ili nije....a to zna i da si zbog 1 gr. dopa, speeda ili sli nog mogao zavraiti u zatvoru, ali zbog 1 gr. trave ni tada nitko nije zavraio u zatvoru, ili nov ana ili uvjetna presuda....naravno, ako je netko bio te "sree" da mu se to dogodilo npr. 10-ak puta u godini, da je mogao dobiti koji mjesec, a osobito, ako je i prije toga imao sli ne situacije...to ato su uveli posjedovanje kao prekraaj i nije neka utjeha, jer su kazne od 700E do 3,000E, tako da nekome tko je ulovljen sa gramom trave, a mora platiti vjeata enje + sudske troakove + recimo 1,000E, nije baa presretan tom odlukom, osim ato mu u dosjeu piae da je ka~njavan prekraajno, a ne kazneno...to ato je priveden, ne zna i niata, obi na procedura, u kojoj ti daju potvrdu o oduzimanju te koli ine, i obave razgovor, da bi eventualno saznali gdje, od koga, kada, i sve ono ato ih zanima, jer pretpostavljaju da na taj na in uvijek mogu saznati neato novog, a esto puta im to i uspijeva, upravo na taj na in....nakon toga dobijea policijski dosje (ako ga ve nemaa), ali policijski dosje, ne zna i apsolutno niata, potpuno je bezvrijedan....on samo policiji omoguuje evidentiranje odreenih podataka, vezano uz odreene osobe, da bi im eventualno jednom u budunosti pomogao u nekom imaginarnom operativnom postupku (ili kriminalisti koj istrazi, kako ti je dra~e).... dakle, smatram da to za sada joa ne zna i baa niata, ovisi o osobi i okolnostima, recimo da li je za vlastitu upotrebu ili imaju indicije da je za preprodaju, a to ve mijenja na stvari....ako je ovo prvo, i nitko ga ne tereti za prijaanju preprodaju, ako mu prije toga ve nije neato naeno, odnosno ako ve nije ka~njavan i sli no, onda tek nakon pravomone presude, mo~emo rezolutno tvrditi da je zakon za posjedovanje u BiH *ebeno rigorozan.... do tada, mogu citirati, tvog zemljaka, koji je u sli nom slu aju, u BiH, nakon presude napisao:
IhtusENTUZIJASTA

maj 2017.

#34
.ili: "Ja sam iz bosne pa u vam prenijeti neka iskustva. Iako li no nisam nikada bio na sudu zbog narkotika, imam drugare i poznanike koji jesu, i to baa slu aja gram-dva kao pokreta teme. Nikakav zatvor ne prijeti u ovakvim slu ajevima, nov ana kazna od par stoja KM i to je to. Drugar kojem su naali oko 1 gr trave nije ni uslovnu dobio, platio je oko 300 KM kazne i zavraio pri u. Za ovakve stvari vam ne treba advokat, dovoljno je slo~iti neku normalnu pri u, da sudija vidi da si normalna osoba koja je samo htjela da se malo opusti to ve e, kao ato i jeste bilo. Po~ali se na finansijsko stanje, to pali u smislu smanjenja kazne. @kizo123 ja tu bosnu iz tvoje pri e nisam prepoznao." -------------------------------------------------------------------------------------------------------- na kraju, kako god bilo, nadam se da ovjek nee imati veih problema, i da e sve zavraiti relativno povoljno. piece & love, and good luck......

sep 2017.

#35
Moze li mi neko reci kako cu ja proci, kod mene je pronadjeno 23 g trave. Iz Beograda sam.

sep 2017.

#36
Kod mene je pronadjeno BILO :razvaljen:: 10g, dok sam bio na odmoru u BiH, tad sam imao nekih 18-19 godina, dobijo kazne 600 maraka, platio to, prosle godine sa 26 god kada sam bio u Sarajevu vaditi neke papire (viza, rodjeni list..), poslije u DE konzulatu mi je isto potvrdjeno da mi je dosije cist :eek: bit ce da prijava koja se desila skroz u drugom gradu, nije ni poslata tom nekom "visokom sudu" ili odijelu koji sprema te dosije's..
banovan240LEGENDA

sep 2017.

#37
pronadjeno na ulici,u kuci..? u jednom zamotuljku u paketima? interventa te slucajno presrela ili na gajbi..ajde definisi malo.. udaraju po bgu kolko cujem mnogo omladince :D oce da ociste droooogu..neeesa kaaze :D
Alene Husarkiu, opkoljeni ste sa svih strana. Molimo recite vasem ocu Halidu da spusti hladno oruzije na etison i izae sa podignutim rukama u vis!!!

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se