VUTRA
ForumMarihuanaMedicinaPitanje u vezi izopropilnog alkohola
LEGACY

Pitanje u vezi izopropilnog alkohola

121 odgovora32,294 pregleda
PuricaPOZNAVALAC

okt 2011.

#1
pozz svima , imam jednu malu nedoumicu pa ako netko zna spasia bi me , uglavnom nabavia sam ovaj alkohol i sad me muci tu nekoliko stvari. Uglavnom na boci pise 2-butanol(izopropilni alkohol) ali nigdi ne pise nikakav postotak , dobia sam takodjer uz tu bocu od 1 litre certifikat u kojem takodjer nigdje se ne spominje nikakav postotak , farmaceutkinja koja radi u ljekarni mi govori da bi to trebalo znacit da je taj alkohol po tome nerazrjeen sta bi trebalo znacit da je to 100% onda , a ja sam malo skeptican jer mi i cijena izgleda smijesno 30kn litra a vidim da je to inace puno puno skuplje!
SekachAMBASADOR

okt 2011.

#2
Po cijeni bi rekao da se radi o 75%-tnom... Usput, 100 neces nigdje naci...cak i najskuplji koji se gotovo i ne moze nabaviti ne prelazi 99,6%... :P
PuricaPOZNAVALAC

okt 2011.

#3
Ma znam da nije nikad 100% , nego tako se izrazila radnica u ljekarni da bi trebao bit nerazrjeen s obzirom da se nigdje ne spominje u certifikatu , a nista jedino mi onda preostaje zvat dirketno dobavlja a pa bi valjda oni trebali vise znat.Hvala svakako!
bozgaLEGENDA

okt 2011.

#4
Litra etanola 96% istoe, s kojim je puno bolje raditi je preko 100 kuna. Isopropilni alkohol koji imaa je vjerojatno 91% istoe. Etanol i izopropilni nisu ista stvar i preporu am raditi s etanolom ekstrakcije. Od izopropilnog se dobiva aceton....... :sun2:
defendermaisterISTRAŽIVAČ

okt 2011.

#5
sta ce ti to??? kemijaa neata?
PuricaPOZNAVALAC

okt 2011.

#6
Mislin da je etanol ekstrakcija 96% kosta 130kn , a sutra zovem proizvoa a u vezi ovog izopropila direktno pa cu saznat koja je istoa , s ozbiron da je proizvoa ovog izopropila tu lokalni iz grada moguce da je zato cijena tako niska.A i Rick isto preporu a 99 izopropil nakon te "naphte" , u slucaju da ovaj izorpopil nije 99%tni nego recimo 91% kako ti kazes trebao bi takodjer posluzit ili da idem onda na taj etanol ekstrakcija radje?
PuricaPOZNAVALAC

okt 2011.

#7
Otapalo potrebno za izradu ulja od konoplje imas sve objasnjeno ukratko ovdje https://forums.vutra.org/content/262-kako-marihuana-ubija-stanice-raka.html
defendermaisterISTRAŽIVAČ

okt 2011.

#8
aha, da cito sam to.... ali totalno sam smetnuo s uma, morat cu ga jednom napravit da utvrdim gradivo ;D
PuricaPOZNAVALAC

okt 2011.

#9
Evo da javim uz put kad smo vec na temi ulja , popodne je uspjesno napravljeno i mislim da je extra kvalitete :))
StyxAMBASADOR

maj 2013.

#10
i koji je postotak izopropila bio na kraju?

maj 2014.

#11
Pozdrav svima, imam pitanje vezano za izopropilni alkohol. Naime nabavio sam preparirani izopropilni alkohol 99,9% (P-43 ISO ALKOHOL) koji se koristi u stamparijama, na pakovanju pise da sadrzi i neke dodatke. Pitanje je da li mogu da koristim taj alkohol za proizvodnju ulja, tj da li neko zna da li su ti dodaci stetni i da li ostaju u ulju?
mazarLEGENDA

maj 2014.

#12
Ne vidim razlog zaato ne, samo je bitno da sav ispari. Po nekim teorijama je sve osim etilnog atetno, ja koristim 98% izopropilni i nitko se joa nije otrovao...

maj 2014.

#13
Upravo me to zanima, kako da znam da li je sve isparilo. Odradih ceo postupak po vecini uputstava sa ovog foruma. 2x potapanja suvih vrhova po 4min u IPA, filtriranje , pa kuvanje u rice coockeru, pri kraju ubacio par kapi vode i kada je usled mesanja nestala i skoro poslednja kolicina tecnosti ostavio na warm. Nakon sto su nestali poslednji mehurici u ulju, sve skupio posudicu. Ostavio tako preko nocji u otvorenoj posudi. S obzirom da mi zena koristi kao terapiju ulje bojim se da joj dodam i ovo posto nisam siguran da li je sav alkohol ispario. Imamo od ranije neka kupljena ulja, koja nisu ljutkasta poput ovog (ja sam ga danas probao da uporedim) i nekako su crnja i tecnija(manje lepljiva). Taj ljutkast ukus me narocito brine.

maj 2014.

#14
mozda si napravio bolje ulje od kupovnog
Paperboy89ENTUZIJASTA

maj 2014.

#15
zanima me sta je onda bolje etanol ili Isopropilni alkohol? malo me zbunjuje,jedni govore ovo drugi ono evo i link... po 51kn/l Isopropilni alkohol 99,9% http://www.nanotehnologija.info/web-shop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=509&category_id=24 i etilni alkohol 96% http://www.nanotehnologija.info/web-shop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=544&category_id=24 Unaprijed Hvala :)
mazarLEGENDA

maj 2014.

#16
dobra su oba, samo je bitno je da sav alkohol ishlapi....
littleGreenENTUZIJASTA

jul 2014.

#17
`to nije ovaj etilni alkohol otrov zato ato je denaturirani??? Unutra je dodan metilni alkohol ili neka kemija... Sigurniji je ovaj ISO 99,9% i taj je baa super jer je jako ist. Etilni je dobar u vidu apirita(alkohol za likere) samo ato je jako skup, preko 100 kn.
StipeZMAJ

jul 2014.

#18
nije nista otrov....metilni je otrov samo ako ces ga pit....al ako ispari, nema straha ni najmanje. a etanol ako nije 99.9 ne znaci da je prljav nego da je ostalo voda i taj 99% je skup ko zlato i nema potrebe to kupovat. mislis da je isopropilni nije otrov hehehhe???? a kakti je najbolji za otapanje ulja :) i etilni nije spirit nego je metilni spirit(drugi naziv) ;) i koristio se za plamenike izmedju ostalog.

jul 2014.

#19
Nabolja stvar kao otapalo je benzin za ciscenje,Rickov recept,takoder ako zelis provjerit kvalitet ulja uzmi spricu i lagano nanesi na bjeli papir pretanak sloj ulja i razmazi,ako je zlatne boje to je najjaci kvalitet.Ako je crno ili cak smede,nije dobro toliko za medicinu,najcisce ulje kad se razmaze na papir izgleda kao tekuce zlato,sve sto nije tako zlatne boje nemoze izljeciti teze oblike karcinoma ali i dalje je djelotvorno za neke lakse bolesti,i za nanosenje na kozu.Koristio sam ulje naravljeno sa izopropilnim alkoholom,i sa ti benzinom za ciscene,tj.ja i kolega smo ga kuvali par puta,cak i sa nekom vrstom nafte smo radili ne sjecam se tocno o cemu je bila rijec,ali to ulje koje je napravljeno sa benzinom je bilo toliko gusto da si moro grijat spricu da izade van,doslovno jedno zrno probas i odma se cjeli oznojis i bude ti predobro.Nisam nikad bolji recept naso od tog sa benzinom,al to ulje je bilo 3 puta filtrirano da se uklone necistoce,zato je i izgledalo ko zlato.
trubabubaLEGENDA

jul 2014.

#20
pozdrav. samo da provjerim jos jednom da budem 100% siguran, tu pricamo o medicinskom benzinu koji se kupi u ljekarni? tri puta filtrirano kroz one filtere za kavu ili nesto drugo? hvala.

jul 2014.

#21
Da to je taj benzin za ciscenje,i da filteri za kavu su i pitanju.
littleGreenENTUZIJASTA

jul 2014.

#22
"Etanol (poznat joa i kao etilni alkohol, etil-alkohol, apirit ili u narodu jednostavno alkohol)" ;) Etanol je apirit, a u njega se mo~e dodati metanol da ga se nebi pilo i tada je jeftiniji. To je onda tzv. denaturirani etanol. "Denaturirani alkohol (etanol) se od obi nog razlikuje po tomu ato mu je neato dodano kako bi se sprije ilo ljude da ga konzumiraju. Obi no se dodaju metanol, aceton, propan-2-ol, butanon, denatonijev benzoat (najgor a tvar danas poznata ljudima) itd. Razlog takvom udnom ponaaanju (namjernom one iaivanju iste kemikalije) je jednostavan. Ljudi vole konzumirati alkohol, a vole i moralizirati. Posljedica toga je da se na alkoholna pia, kao i na ostale opojne tvari, meu razni porezi koji im jako di~u cijenu. S druge strane, alkohol je vrlo jeftina i industrijski vrlo va~na kemikalija tako da ga se kao industrijsku robu proizvodi daleko viae i daleko jeftinije negoli za konzumaciju."
sjeverISTRAŽIVAČ

jul 2014.

#23
Pozdrav! Da li netko zna zaato kupljeno ulje nije ~estoko po okusu ,a za ovo ata ljudi sami naprave svi ka~u da je odvratnog okusa jel se mo~da mogu koristiti neke druge kemikalije osim alkohola za ispiranje budova ,a da nisu skupe?
trubabubaLEGENDA

jul 2014.

#24
ono za sta znam jeste da se moze koristit sljedece: ether pure naphtha - ovo je medicinski benzin koji se kupi u ljekarnama i to je ono sto simpson koristi ako se ne varam. to ja namjeravam koristit 99% izopropil alkohol (2-propanol) kloroform AFAIK odvratan okus je zbog klorofila. poz
sjeverISTRAŽIVAČ

jul 2014.

#25
Prema ovome ru~ni okus se dobije zbog predugog ispiranja cvijeta i ako se dr~imo uputa o minutama u vezi ispiranja okus bi trebao biti uredu,jel tako ?
trubabubaLEGENDA

jul 2014.

#26
evo ovo mi pise u biljeskama: "I have used different solvents to produce oil but most of the time I use naphtha. Naphtha is usually readily available and very economical to purchase when compared to other solvents. Most paint suppliers sell naphtha as paint thinners, so the average person should have little trouble in locating this solvent. I have also used alcohol and isopropyl alcohol to produce the oil on quite a few occasions with no difficulties. Usually an oil produced with alcohol will be darker in color than oil produced with naphtha. The reason for this is alcohol is not as selective as naphtha and it will leach out some of the chlorophyll which gives oils produced in this manner a darker color. Just because such an oil is darker in color, do not underestimate its potency, a darker oil can and often is just as potent as oils produced in another manners. There are also cold water extraction methods that can be used to produce the oil. I have little experience with cold water extraction, but I have heard of people who have produced high quality oil in this manner. Obviously, cold water cannot catch fire or explode, so cold water extraction methods might certainly be an option but one must make sure that the oil is decarboxylated afterwards." daklem ovisi s cime ispires. samo prati tocno recept simpsonov i nemos fulat. i prouci dobro tematiku prije pokusavanja izrade ulja jer samo jednom mozes pogrijesiti. poz
sjeverISTRAŽIVAČ

jul 2014.

#27
Super zna i "cold water extraction" bi bio prema receptu za pravljenje haaiaa,ono otpadanje stvrdnutih kristala(smole), jel to ? I jel se stvarno naphta mo~e kupit u apoteci , zaato svi spominju benzin za zip upalja e ,a ne medicinsku naphtu iz apoteke? i super si hvala na suradnji!
trubabubaLEGENDA

jul 2014.

#28
medicinski benzin mozes kupit u ljekarnama. to nemoram provjeravat, znam ;-). poz
aries75ISTRAŽIVAČ

jul 2014.

#29
Ako sam dobro shvatio postoje slijedea otapala: 1. Izopropilni alkohol 2. Etilni alkohol 3. Medicinski benzin Da li je ovo to no? Da li je Medicinski benzin=naphta?
StipeZMAJ

jul 2014.

#30
Tako je...naphta je procisceni benzin. medicinski benzin. kak oces. onaj za upaljace je dosta slican tome ako ne i isti. ima jos hrpa otapala uz ove koje si napisao. Metanol Aceton Eter i jos neki....

jul 2014.

#31
Ako je ovo OK za izradu ulja onda je i jako povoljno VPC 1l = 20,50 kn 5l =80,50 kn 20l =327,20 kn
aries75ISTRAŽIVAČ

jul 2014.

#32
Hvala Stipe. Mo~da da stu niji i iskusniji koji ~ele napiau svoje osvrte na ova otapala i zaato ih koriste i koje su razlike: 1. Izopropilni alkohol 2. Etilni alkohol 3. Medicinski benzin (naphta) Npr. koji bolje otapa, koliko kojeg treba koli inski na npr. 50g robe, koji je bolji za upotrebu u stanu ili vani itd.......Da mi koji tek po injemo imamo neki smjer kojim poi kod budue pripreme . Hvala unaprijed svima.
littleGreenENTUZIJASTA

jul 2014.

#33
Nekada kupljeno ulje ne valja dok domae ve inom ispadne ok ako se dr~i RSovih uputa. Ulje mora "~ariti" u grlu i biti gorkastog okusa. Ako je blago neato vjerojatno ne atima. Ako valja ima ugodan papreni okus, dosta jak i to je super ok. Isopropilni alkohol(link negdje gore u predhodnim postovima) ili medicinski benzin(mora biti bez dodataka, zna i 100% ist)... Ispirati po maksimalno 5 minuta, 2 pranja. Ako ispirea du~e otapa se klorofil, pogotovo kod alkohola a to e imati za posljedicu da ulje teako sjedne na ~eludac, mo~e se javiti mu nina kod nekih ljudi. 2 po 5 minuta maks za ~uti ljekoviti ekstrakt.
sjeverISTRAŽIVAČ

jul 2014.

#34
Hvala mali zeleni vanzemalj e najvea ljudino na forumu!
trubabubaLEGENDA

jul 2014.

#35
pogledajte ovaj video. tip kaze da se sa napta-om (med. benga) ipak dobije jace/bolje ulje. https://www.youtube.com/watch?v=Bi0PUyS-whY BTW jel ima ko neki dobar readme, neki link na text (sa slicicama) ili neki video dobar gdje se moze otprilike skuzit kako ide taj proces destilacije pravi. znam, odnosno pretpostavljam da to nije nesto sto se moze u 5min naucit/napravit, ali samo da dobijem viziju kako to ide i koliko je komplicirano/skupo pa na temelju toga odlucim jednog dana dali cu probat napravit. poz

jul 2015.

#36
ako sam dobro shvatio, dobro je praviti ulje od svih tih otapala ali je bitno da je ato istije tj.ja e ?
baobabLEGENDA

jul 2015.

#37
Dobro si shvatio. Mozes raditi ulje sa svim gore navedenim otapalima, a kazu da je najbolji medicinski benzin, ima ga u ljekarnama za kupiti.
Kyriu_SenseiISTRAŽIVAČ

jul 2015.

#38
Da pojasnim nedoumice. Svi spojevi koji se dodaju u etanol da se ne bi pio su jako hlapljivi. Metalnol ima vreliše od 37°C što je puno niže od etanola. Eter (iliti dietil eter) ima još niže vrelište tako da nema bojazni da se otrujete. Dodatci će ishlapiti puno prije samog etanola. E da, ako otapate u čistom medicinskom eteru pazite se jer je to najnestabilnije otapalo. On bude eksplodirao/zapalio bez plamena čak i ako je temperatura visoka. Obavezno van, električni grijač na najslabije i upalit ventilator

jul 2015.

#39
joj brate sad sam se joa viae istripovao, taman odlu im za med benzin pa pro itam ovo..i ovako me puca gore nego pre prvog seksa :-D ima da zavraim na nekoj aljivi sa levkom u zigu kakav sam baksuz :bocni:::D
Kyriu_SenseiISTRAŽIVAČ

jul 2015.

#40
Nemoj se bojat. Samo radi po pravilima. Ak se budea zajebavao onda zajebea. Ali bolje da to radia dok te ne dr~i. Od cega god napravia bude bilo dobro, samo za neke stvari treba malo viae opreza

jul 2015.

#41
baa sada ovih dana sla~em sve ato mi je potrebno za kuvanje dok ne slo~im "instrumente" taman e mi se i u glavi poslo~iti sve pa kreem lagano
trubabubaLEGENDA

jul 2015.

#42
gdje si ti tocno nasao da je vreliste metilnog na 37C jer to nije tako. jedino pod vakumom mozes spustit vreliste uspomoc tzv vakumskih pecnica. • Acetone 56.5C (134F) • Methanol (wood alcohol) 64C (147F) • Ethyl acetate 77.1C (171F) • Ethanol 78C (172F) • 2-Propanol (rubbing alcohol) 82C (180F) • 1-Propanol 97C (207F) • Water 100C (212F) • Butanol 116C (241F) • Amyl alcohol 137.8C (280F) • Furfural 161C (322F) lp
Kyriu_SenseiISTRAŽIVAČ

jul 2015.

#43
Joj sori sam sam sku~io da se to odnosi na eter a ne metanol Ali da ne davimo ljude koi se zele informirat va~no im je da znaju ovo: vreliae metanola kao primjese u etanolu je NIZE od samog etanola tako da on lakae isparava. Ali ovo ato sam rekao za eter ve prije stoji. Ja sam jednom zbog ne eg drugog zagrijavao i prejako sam stavio gija pa je eksplodiralo (dobro da se radilo o manjoj koli ini
trubabubaLEGENDA

jul 2015.

#44
kako ti je eksplodiralo i sta je tocno eksplodiralo. pare ili tekucina. nadam se da netreba napomenuti da ovo treba raditi na otvorenome i uz dodatak ventilatora koji puse PREMA posudi, a ne da vuce od posude pa da pare ulete u motor fana i zapale se. vidim vec da cemo u buducnosti citati o losim dogadajima jer se ljudi ne informiraju dovoljno :-(. lp edit: mislim da bi neko treba u onom postu prekrizit onih 37C il kolko je vec pisalo...
Kyriu_SenseiISTRAŽIVAČ

jul 2015.

#45
Nek moderator prekri~i jer meni nema opcije za to. Zatvorenu flasu od 50 ml napunjenu eterom sam grijao. Jednog trena se razletilo i zapalilo. Na svu sreu eter jako kratko gori i u 5 sekundi je plamen nestao. ALI svejedno oprez : za neke tvari je dovoljna toplina u zatvorenoj posudi. Stvori se pritisak i bum. Ista stvar je npr. sa dizelom. To je gorivo koje se nee zapaliti na otvorenom plamenu nego samo u uvjetima visokog tlaka i temperature

avg 2015.

#46
pozdrav dragi ljudi, danas radim trim, pa sam planirao da probam po prvi put da napravim ulje. . kupio sam isopropanol 99.9% i kuvalo za ri~u. na ~alost nisam u mogunosti da ulje pravim na otvorenom, mogu samo u kuhinji i imam samo onaj mali ventilator iz growboxa koji radi na dve brzine, pre nik nije vei od 20cm. da budem iskren, malo me je strah tog po~ara, ata vi ka~ete? takodje, negde sam pro itao da trim mogu prvo da zamrznem da bi ga lepae samleo, da li je neko to probao i da li to uti e na kvalitet finalnog proizvoda?
trubabubaLEGENDA

avg 2015.

#47
mislim da se ne ledi da bi se lakse smljelo nego da se trihomi lakse odvaju od ostalog materijela. ja bi to prvo smljeo , a onda u zamrzivac na sat vremena i onda kuvat (tako sam napravio kad sam radio kokos ulje i putar). sto se tice kuhanja u kuci, to je JAKO OPASNO. ako vec moras u kuci to radit (JA NEBIH), radi ispod nape na najvecoj brzini ventilatora, napravi jaki propuh u kuci i taj ventilator sto imas da puse PREMA kuhalu. bolja solucija ti je ako mozes na balkonu mozda? lp

avg 2015.

#48
malo mi je to nezgodno na balkonu... stambena zgrada, komsiluk... ne znam koliko ce da se oseti? prvo alkohol, a onda i miris trave... da ne zapalim komsiju ako izadje da zapali cigaru na terasi... ne znam... koliko bih mogao da cuvam, ako bih stavio trim u zamrzivac?

avg 2015.

#49
Zaato uop e spremati u zamrziva ? Radia ulje ne bubble hash. Osuai, spremi u kutiju i uvaa do daljnjeg dok ne zatreba. Ulje je bolje radit od suhog materijala.:) Izbjegavaj radit ulje u zatvorenom prostoru. ;)

avg 2015.

#50
Kao prvo osusi trim dobro da kasnije dobijes ulje sa sto manje klorofila a drugo kad imas kuhalo za rizu nemoras se bojati zapaljenja a i neznam koju kolicu ces raditi ali ako je trim u pitanju vjerovatno nije puno....sto se tice kuhanja u kuci ja sam radio vise puta i nisam se usudjivao koristiti napu jer ventilatori u napi su sa klasicnim motorima i nisam siguran da se unutra nedesi pokoja iskrica dok radi sto bi mozda bilo dovoljno da zapali isparavanja ali zato sam koristio sobni ventilator a kuhalo sam stavljao da bude u visini otvorenog prozora ili cak moze stati i u prozor ovisi o tipu prozora i ventilator ispred kuhala da ispuhuje van isparavnja...sto se tice mirisa trave to nemoze nitko skuziti jedino onaj koji je kuhao ulje jer alkohol je toliko jak da kad se izmijesa sa travom jednostavno joj izmijeni miris do neprepoznatljivosti...druga finta za kuhanje u naseljenom je da cekas dan kad ce biti kisa tako ces sprijeciti da nezeljeni prolaznici nesto namirise jer ih nece ni biti ;) Edit: kad kuhas u sobi nakon nekog vremena zna dosta smrditi u sobi i biti tesko za boraviti u istoj ali kad se nema drugog rijesenja i ovo se da izdrzati...prva dva puta sam se poprilicno naudisao tih isparavanja jer sam bio cijelo vrijeme u sobi radi straha kasnije kad sam skuzio da kad gotovo sav alkohol ispari iz kuhala ono se prebaci na grijanje a da sa time neprijedje dozvoljenih 140 °C od tad se kuha samo a ja naletim svakih 35 min napunim do vrha i pustim da se kuha i kuhanje je postala dijecja igra....napomena govorim za svoje kuhalo za sve druge je preporuka da ga testiraju prije nego pocnu koristiti ovo metodu

avg 2015.

#51
hvala puno svima na pomoci, napravio sam moje prvo ulje. radio sam na terasi i imao sam srece sto kaze mario, jer je padala kisa. od trima jedne biljke sam dobio skoro 3 ml ulja. ulje je dosta tamno, vidim da ne bi trebalo da je tako, ali za prvi put je ispalo super (bar meni). ima tu dosta onog osecaja srece od neceg sto covek prvi put sam napravi od svog materijala. m oram da kazem i da me nije muka naterala da pravim ulje, ja to radim cisto iz uzivanja. takdje moram da priznam da sam malo preterao sa testiranjem, jer sam neiskusno oblizao spahtlu s kojom sam radio tako da sam se od 7 uvece do 3-4 izjutra drzao noktima za plafon. :let:sad znam da ono pravilo sa velicinom pirincanog zrna postoji sa dobrim razlogom. hvala svima, jos jednom.
Cakmi1ISTRAŽIVAČ

maj 2016.

#52
Pozdrav ljudi,spremam se prvi puta raditi i najve a mi je nedoumica to otapalo ,bio u ljekarni i medicinski benzin (~ena mi nije navela isto u) koata 50 i nea kn za litru i naaao sam joa alcosan od inokem-a sa etanol 96%; peroctena kiselina <5% za 25 kn ili ako vi znate za neata drugo da je lako dobavljivo bio bi vam zahvalan.

maj 2016.

#53
kako ti je eksplodiralo i sta je tocno eksplodiralo. pare ili tekucina. sve tekucine koje ste naveli su zapaljive tekucine.. postoje i samozapaljive tekucine npr. kerozin ili riblje uzlje.. koje imaju tedenciju da se uz povisenu temperaturu ili nekakvo trenje same zapale. Kod zapaljivih tekucina tj. svih tih navedenih otapala zapaljive su i eksplozivne iskljucivo pare.. i pare gore i eksplodiraju a ne tekucina.. da bi se dogodila pizdarija moraju uvjeti da se dogodi pizdarija... dakle mora biti goriva tvar, kisik i izvor paljenja... neka vam taj trokut uvijek uvijek bude u glavi.. znaci ako iskljucij jedan segment trokuta nemoze doci do pizdarije. u pravilu, praksi i teoriji.. ostavi kantu benzina u prostoriji koja je zatvorena, sutra dan udi unutra i upali svjetlo.. velika je sansa da ces otici u papar.. dakle kod svih radnji sa zapaljivim tekucinama je potreban oprez.. u ovim slucajevima kod ekstraktiranja tj. pravljenja ulja sve iz trokuta zapaljivosti je prisutno... malo je ublazen izvor paljenja jer je to zapravo grijac a ne neki otvoreni plamen, a goriva tvar je prisutna u malim kolicinama (ako radimo u otvorenom prostoru ili provjetrenom prostoru) jer se tako nemogu zadrzati zapaljive pare uz prisustvo kisika.. zvaka zapaljiva tekucina ima svoj LEL i UEL ili lowest explosion limit i upper explosion limit.. gornju i donju granicu zapaljivosti.. tekucina odnosno pare su kriticne i zapaljive odnosno eksplozivne u razmacima izmedu LEL i UEL. znaci ako spustis LEL s provjetravanjem nema dovoljne kolicine zapaljivih para i nemoze doci do eksplozije odnosno LFL (lowest flamable limit) tj. do zapaljenja. Isto tako ako je UEL visok zrak je prezasicen zapaljivim parama Spusten je kisik i takva atmosfera ne podrzava gorenje jer nema kisika.. NEMOJTE POKUSAVATI RADITI U UEL ATMOSFERI JER CETE SE UDAVITI ;)

maj 2016.

#54
Odgovorio si oveku na post star godinu dana .Al valjda bude korisno ovo tvoje izlaganje nekome

maj 2016.

#55
safety first ;)

sep 2016.

#56
Pozdrav svima, radim ulje prvi put pa mi treba savjet. Naaao sam izopropilni alkohol ali piae da nije za prehranu. Mo~e li se s njim raditi ulje, ili mo~da ima izopropilni medicinski alkohol?
d@niZMAJ

sep 2016.

#57
Moze, tu sam i ja narucio...

sep 2016.

#58
imaju dostavu oni? p.s. hvala na odgovoru
d@niZMAJ

sep 2016.

#59
da, slobodno naruci, sve pet, danas narucio, ujutro doslo...
green61ISTRAŽIVAČ

avg 2018.

#60
Dali mogu s ovim otapat?
BluehawkAMBASADOR

avg 2018.

#61
Sta je to za palit vatru ? Mislim da ti to nije dobro bas za ulje
hazeriZMAJ

okt 2018.

#62
Dali jr netko kuhao ulje sa denaturiranim etanolom 96% i dali je ok kao otapalo? Jer nema obicnog etanola... :thumb:

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se