VUTRA
ForumMarihuanaMedicinaWim Hof - Metoda
LEGACY

Wim Hof - Metoda

56 odgovora8,668 pregleda
AragornAMBASADOR

mar 2021.

#1
Pozdrav svim dobrim ljudima sa foruma. Pregledao sam pretragu na forumu u vezi Wim Hof metode, i vidim da slabo ljudi pri aju o tome. }eleo bih da podelim svoja iskustva i mo~da nekoga zaintrigiram. Ko ne zna, Wim Hof metoda se sastoji iz tehnike disanja i hladnog kupanja. Vaa um kontroliae ata e vaae telo da radi, i pomou uma vi komandujete kako e vaae telo da reaguje na odreene situacije. Pomou ove metode vi prilagoavate sebe da lakae do~ivljavate stresove. Kontroliaete vaa adrenalin i ja ate imuni sistem. Da preem na stvar, metoda se po inje sa udisanjem vazduha duboko u plua oko 30-40 puta, zatim ispraznite plua i zadr~ite dah oko minut (kako budete radili ovo svaki dan tako ete stvarati veu izdr~ljivost), nakon toga udahnete najdublje ato mo~ete i zadr~ite dah sa punim pluima 15 sekundi i ispustite ga, nakon ega se oseate lightheaded, radite to 3-4 puta za redom. Takoe ete oseati da ste mnogo mirniji iste glave i u ovom trenutku ste u zenu ato bi se moglo ukombinovati sa meditiranjem. Sada ako se pitate emu ovo, tu nastupa hladan tua ili joa bolje da sedite u hladnoj vodi (2-4 stepena) oko 10ak minuta. Ovo je i najte~i deo, naterati se da odete pod hladnu vodu. Vaae telo im oseti hladnu vodu kree da tra~i kiseonik i adrenalin vam raste samim tim ne mo~ete kontrolisati disanje. Tu je fora sa disanjem, opustite um, zapamtite kako ste disali tokom ove metode duboko udahnete i duboko izdahnete i telo vam odma bolje reaguje na hladnu vodu. Samim tim, vremenom ete bolje reagovati na druge aspekte u ~ivotu kada vam se desi neka stresna situacija. Takoe benefiti hladnog kupanja su, bistriji um, ja anje imuniteta i otpornost na hladnou. Iz li nog iskustva ka~em da se mnogo bolje oseam i kad sam krenuo da radim ovu metodu pre pola godine svaki dan ni jednom nisam bio bolestan, niti najmanja prehlada. Wim ima svoj yt kanal na kom mo~ete dosta nau iti takoe i kurseve koji su podosta skupi ali verujem da su ove stvari odli ne za po etak. Ako ima nekoga da podeli iskustva piaite! To je to od mene i kao ato bi Wim rekao ~elim vam dobar dan i dobar ~ivot :)
Psy013ISTRAŽIVAČ

mar 2021.

#2
Pre 5 dana na preporuci nekog sa foruma odgledah video za disanje, otad je 2x dnevno je praktikujem i prosto sam oduaevljen . Od decembra kad sam zaka io koronu do sad imao sam stezanje u grudima razli itog intiziteta koje je nestalo od prvog iskustva sa ovim! Najbolje je ujutru odmah se ceo dan bolje nosia sa stresom. Mo~da zvu i nerealno ili sam ja preuveli ao ovo, ali to je moje iskustvo a vas niata ne koata da probate. @Aragorn Evo ovde i pro itah to za hladnu vodu, moram isprobati!
AragornAMBASADOR

mar 2021.

#3
Drago mi je da to ujem, verujem da ne preuveli avaa. Definitivno probaj. Istra~i imaa na njegovom kanalu a i na sajtu. Ali ja uglavnom svaki dan po 10 minuta hladnog tuaa, naravno u po etku ne treba odmah ii do najni~e temperature nego spuatati postepeno. Pa za mesec dana da vidia kako direkt ulazia u hladnu vodu bez problema. I naravno pre hladnog tuaa odradim 3-4 runde disanja. I jako je bitno da se ne uko ia i izgubia kontrolu nad disanjem dok se kupaa diaea duboko i neea ni razmialjati o hladnoi. :)

mar 2021.

#4
aj cao!
dzidzoLEGENDA

mar 2021.

#5
Ja sam se prije oko godinu dana poceo kupati hladnom vodom i bas mi prija. U po etku mi je bas bilo tesko al kasnije se ovjek navikne. Nedavno sam naletio i na ovu metodu slucajno vraljajui po youtubu , moram jos disanje uklju iti :D
AragornAMBASADOR

mar 2021.

#6
Javi utiske!

mar 2021.

#7
Metoda je super. :thumb: Samo mali savjet. Mi svi razlicito disemo. Mnogi od nas cak hronicno "nepravilno". Kada krenete sa ovom, ili bilo kojom drugom tehnikom disanja dvije stvari su bitne. 1. prvo bi trebalo naviknuti se na pravilno disanje (stomak , dijafragma, pluca), u suprotnom vjezba je kontraproduktivna. Valjalo bi malo i poraditi na drzanju tijela, jer nepravilan polozaj kicme utice na vas nacin disanja.. 2. ako ste pocetnik ne morate striktno se drzati zadatog broja ponavljanja. Mozete lagano poceti sa 5-10 udaha, pa polako povecavati..ili jednostavno uraditi onoliko koliko vam u trenutku prija. Jer ako radite nesto na silu, bilo sta sto vam nije ugodno znaci da nije produktivno. Cold is your warm friend & breathe madafcka:)
AragornAMBASADOR

mar 2021.

#8
Hvala ato si napomenuo. Naravno, sla~em se sa svime, nikako ne treba siliti ve samo koliko prija. Let the body do what body is capable od doing
action2ENTUZIJASTA

sep 2021.

#9
Da i ja napisem svoje iskustvo, poceo sam trenirati stvarno mnogo, saznao sam za wim hof, pa sam poceo to prakticirati, disanje mi je u pocetku bilo carobno, cijelo tijelo utrne, vilica, nos, prsti, sou.. nakon 3 4 runde, ziva ljepota, hladni tusevi takoder, jednog jutra sam se probudio nikad bolje volje, najboljeg moguceg rasplozenja, sve je bilo tako super, cijeli dan mi je prosao savrseno, dan prije toga sam radio sve ko i inace, osim sta nisam zapalio gens, taj dan nisam imao, drugi dan sam vec imao i od toga je proslo mozda 4mj, nisam ni jedan dan stao s pusenjem od toga dana. I nikad se vise nisam probudio tolko sretan. Necu sam sebi priznat da je to zbog gensa. S disanjem vise nema onakvog efekta, mozda sam previse to radio pa mi se tjelo naviklo, ne znam. Ugl na pocetku je bio sou.
BadiZMAJ

sep 2021.

#10
Akcija020 Jel mi vjerujea da sam pro itao tvoj post ve 10 puta...sry al nikako mi nije jasno ata je pjesnik htio rei? :confused: :D

sep 2021.

#11
@Akcija020 trebaa prestat puait vutru ako hoea da imaa pravi efekat tih vje~bi disanja. Mada prvih 10-15min poslije puaenja, moj um bude u sli nom stanju kao poslije tih vje~bi:D, ako je dobra vutra:rofl:
BizzzoZMAJ

sep 2021.

#12
Skuzih ga ja. ovjek kad ne zapali ga pere ovo disanje. Kad zapali, disanje nema isti efekt. Mislim jbg, radi se o dvije iste jednad~be. Osnova u obe si ti. Kad zapalia nisi isti ti niti kemijski niti duhovno.

okt 2021.

#13
Koliko se sjecam i sauna je ukljucena u ovo sve poslje hladne vode sauna pravi jos veci stres. Radena su testiranja i ljudi koji idu redovno po 15min u saunu jedan od 1000umre od srcanih kardiovaskularnih bolesti

okt 2021.

#14
Sauna nije ukljucena u Wim Hof metodu. Nakon hladne vode obavezno je zagrijevanje organizma da ne bi doslo do pothladjivanja, a zagrijevanje tijela nakon hladne vode, vrsi se fizickim vjezbama, najcesce sklekovi, a mogu i druge vjezbe, kao sto su cucnjevi, jumping jacks... ili sto god se kome radi.. Poenta hladne vode nije samo jacanje krvnih sudova i slicno, nego da te natjera da dises pod stresom.. pa mozda eventualno provalis kako disanjem mozes da prevazidjes mnoge psiho-fizicke napore u zivotu svjesno i za krace vrijeme, nego da cekas da sranja sama prodju...

okt 2021.

#15
wim hof osobno je reko da ide sauna cak sam i gledo zadnji njegov daily rutine ide sauna.

okt 2021.

#16
Dobro, ti onda podji u saunu:thumb:

okt 2021.

#17
nemam problema sa zivotom da se dodatno stresiram. samo kazem lik preporucuje i saunu a i istrazivanja kazu da sauna izaziva mikro stresove koji utjecu pozitivno na duzinu zivota
Rus29ENTUZIJASTA

okt 2021.

#18
Pa u principu nije on nista izmislio, to vec postoji i to baaaas odavno :D Slicna je fora kao i sa "fitnes instruktorima" svi imaju nesto revolucijarno a u stvari onda skontas da prodaju "muda pod bubrege" zapravo. :D Samo sto je ovaj lik medicinski fenomen i to sto on radi nmz se postici nikakvom tehnikom disanja :D Da se ne zavaravamo jel...:D

okt 2021.

#19
Moze on sad da preporucuje svasta kad je hiljadu cuda sa sobom ucinio. Ali kao sto si i sam rekao, ta egzibicija moze da bude pogubna, posebno za nekoga ko cita ove redove a prakticno je pocetnik. Naravno da postoji, i to vec hiljadama godina. Lik je samo u jednom trenutku popularizovao ono na sta su ljudi prestali obracat paznju, jer su mnogi zapisi o tome sroceni na nacin kao da je to nesto nenormalno misticno i zapetljano, a ustvari je jednostavno do jaja i moze bilo kome da olaksa zivot. Tehnika na kraju krajeva mozda nije ni bitna, ni taj lik nije bitan.. propustate sustinu u zelji za filozofiranjem.. Ponovicu jos jednom sto sam nedje gore napisao, slusajte svoje tijelo i prilagodjavajte se njemu, a ne raznim instrukcijama kako sta tacno da uradite.. Peace

okt 2021.

#20
To ato on radi nije medicinski fenomen jer ovjek pou ava druge kako da to rade, ato zna i da svatko mo~e. Ljudi svaata danas nazivaju "fenomen", jer su mnoge priroene nam mogunosti, atrofirale od nekoriatenja i zaboravljene... Npr. ja osjeam magnetsko polje zemlje i mogu zavezanih o iju odrediti smjer sjevera. Malo ljudi je uope svjesno da imamo magnetsko osjetilo, pa su onda zadivljeni jer misle da to samo ptice imaju...

okt 2021.

#21
Upravo tako, jer lakse je drzat nos zabijen u neki ekran po vas cijeli dan, nego gledat u oblak, more, list, obratit paznju kad ti se dah prekine a ne bi trebao, sta ti se desava kad si uplasen ili sa druge strane ushicen, i slicno... Lako je bit skeptican, mada moze se i tako zivot provesti, pa ko voli nek izvoli..

okt 2021.

#22
jao cuj nije lik izmislio hahahah nije masinu napravio nego jednostavno primjenio isto ono sto radimo na biljkama LST low stress trening
Rus29ENTUZIJASTA

okt 2021.

#23
Pa nzm, moje misljenje je, da svako to moze ne bi on drzao masu bolesnih ginisovih rekorda vec godinama. Npr moze nekog mesi uciti da igraa fudbal al to ne znaci da ce ga igrati kao on. Znam da su na jednom istrazivanju gde su mu ubrizgavali nekakve viruse rekli da odnos tog necega u glavi za hladnocu je daleko od onoga kakvo je kod normalnog coveka Ovo je nesto s cime se ja slazem, jednostavno nismo svi za sve. Treba slusati svoje telo i davati mu ono sto mu pase.

okt 2021.

#24
Tijelo radi i prilagodi se onome ato mu nalo~ia da radi. Zaato Messi ne mo~e nekoga nau iti da igra kao on? Zato jer taj netko mora prvo 20 godina tr ati za loptom, viae sati dnevno, da bi igrao kao Messi, jer je i on morao ulo~iti ogroman dio svog vremena i energije da razvije odreene sposobnosti, da postane "Messi". Samo rad na ne emu, odnosno stvaranje specifi nih uvjeta za "neato" daje tijelu prostor i poticaj da se prilagodi tome i postane bolje i efikasnije u obavljanju toga "ne ega". A to ato "bi svatko"... je temeljeno na iskrivljenoj logici. Danas je dostupno toliko znanja i informacija da svatko mo~e postati bilo ato, no ipak rijetki uspiju. Kako to? Zato jer rijetki vjeruju da mogu, a joa rijei ulo~e ono ato je potrebno - rad, vrijeme i disciplinu. Zaato nismo svi graeni kao atleti ari kad je toliko ljudi nezadovoljno svojim zdravljem i izgledom? Zato jer rijetki vje~baju, veina radije to vrijeme potroai na pivo, gejmanje ili neato tree, i tako biraju ostati gdje jesu...
Rus29ENTUZIJASTA

okt 2021.

#25
Nemamo svi iste kapacitete, kako fizicke tako ni intelektualne. I ostali futbaleri ulazu trud i rade al nemaju taj talenat....i da igraju 100 godina nece igrati kao on. Isto tako ne moze svako da istrci 100 metara kao Bolt, niti da izgleda kao Colman, niti cu ja ikada moci da dignem iz mrtvog kao Eddie Hall. Ne kazem da treba biti pesimistican, ali treba biti i realan. Te price da mozes sve ako to zapravo zelis su za malu decu. Isto tako ti nemozes prilagoditi i raditi sa tvojim telom kako ti zelis. Nije to bas nesalomiva masina s kojom ti mozes upravljati kako hoces....mozes, ali sve ima svoje granice i sto ih bolje poznajes bice bolje po tebe. Evo probaj svesti san na 1h dnevno maksimum pa ces videti sta ce ti se desiti.

okt 2021.

#26
Ali nema ni potrebe da mozes go trcat po Mont Everestu, roniti ispod leda, driblat ko Mesi...:) Metoda je, kad je vec tema o ovoj metodi, dobra za napucat se adrenalinom da bi mogao lakse i ljepse iznijeti svakodnevne napore.. sasvim dovoljno.. Pa kad adrenalin splasne, vratis se u zive jednim hladnim tusem, i eto te ko nov, zdrav jak i srecan..:)

okt 2021.

#27
Poanta ove metode je da si poja aa fizi ku i mentalnu otpornost, da se bolje nosia sa bolestima koje ti pokuaavaju ui u tijelo(bakterije, virusi, gljivice) i sa mentalnim/emocionalnim stresovima (koji opet oslabljuju imunitet). Da bi dizao kao Hall, treba ti prvo veliki kostur (i steroidi) da bi mogao nabiti dovoljno miaia da di~ea 500kg, netko od 160 cm nikada nee skupiti toliku miainu masu. Imunitet i otpornost na hladnou su druge stvari, to svatko mo~e "nabildati" i tu te ne ograni ava genetika. Oni sa genetski loaim imunitetom su ve mrtvi. :)
HowardMarksENTUZIJASTA

dec 2021.

#28
Brate slusa sam ja cijele podcaste od Wim Hofa , pogledaj onaj imas na youtubu sa Joe Roganom , lik je na podcastu rekao da najcesce sto mu kazu ljudi je kao " ti si superhuman drugi to nemogu blabla" rekao je da su znanstvenici uzeli grupu ljudi koju je trenirao vjezbe disanja Wim Hof i da su uzeli kontrolnu grupu onih prosjecnih sto nerade te vjezbe i usporedili ih za par mjeseci , uzeli uzorak krvi wim hofa i stavili neki toxin i njegova krv se obranila , onda su uzeli krv od grupe koju je on trenirao , i njihova krv se obranila od toxina , a grupa koja nije trenirana nikakvim vjezbama disanja ( kontrolna grupa - prosjecni ljudi ) njihova krv se nije obranila od toxina . Ima cak ta studija negdje on je sve to rekao u videu. Tako da Wim Hof metoda je dokazana znanstveno. Loaa ti je usporedba san svesti na 1 h dnevno :D
Rus29ENTUZIJASTA

dec 2021.

#29
Nek nadju grupu koja ce 1,53 minuta biti u ledu. :) Kao sto rekoh ne bi lik drzao masu rekorda po 10 i vise godina da svako moze isto sto i on. Msm moze, ali nikako u istoj meri kojoj moze i on :)

Odgovaranje na teme dolazi uskoro.