LEGACY
Diskus hernija i problemi sa kičmom
36 odgovora7,597 pregleda
Vutragenjo
ZMAJ39.529 REP
VutragenjoZMAJ
maj 2015.
maj 2015.#1
Ve jedno deset godina se nate~em sa ki
mom u lumbalnom dijelu. Imao sam neku saobraajku i poslije nje sve je krenulo nizbrdo. Naime uspio sam se oporaviti i po
eti ~ivjeti normalan ~ivot. Uspio sam se opet vratiti sportu, planinarenju itd
Meutim ovo ljeto opet se desio gaf. Ovaj put na drugom diskusu i mo~da donekle i gora situacija jer je po sredini. Prvi put je povukao na desnu stranu pa je bol iaao kroz nogu. Meutim ovaj put kao da je nova bolest sve je veoma klimavo boli ki
ma direktno. Stvara dosta nekih nemirnih i nervoznih deaavanja kroz tijelo od sindroma nemirnih noga (RLS) do svakakvih gluposti. Ima dosta povezanosti i sa kompljuterima i sa problemom danaanjice. Najljepae od svega je da stega koja pritiska ki
mu nestane poslije prvog dima. Neato stvarno nevjerovatno.
Ako neko ima sli
nih problema neka slobodno napiae. O materiji znam mnogo. Takoe vjerovanja da postoji neko ko e te odmah ispraviti....neki stru
njak maioni
ar....mogue za nekog DA, a za nekog NE. Lik koji je ispravio Divca je isto rekao nekom mo~e pomoi odmah a nekom poslije dugotrajnog tretmana pa opet nikada nisi svoj. A sve naravno puno koata.
Bio sam na sve vrste terapija. Akupuntura se pokazala najboljom i plivanje sunce aktivnost vje~be imaju svog uticaja ali jedno je sigurno barem u mom slu
aju.
Za oporavak treba vremena i strpljenja!
Hirurg ka~e da se klackam i jesam i nisam za operaciju. Zbog godina bolje da odlo~imo to jest da se oporavim od ove povrede pa ako se opet desi da e vidjeti da interveniaemo hiruraki. `to se ti
e operacija sluaao sam samo najbolje. Ali eto svi ka~u ato kasnije to bolje jer svakako ni operacija nije magi
ni atapi.
Dok je gand~e i
ekanje lakae pada. ak mislim da ne bi ni duvao
esto da nije do bolova ali to ne znamo sa sigurnoau :)
grouchy
ZMAJ90.494 REP
grouchyZMAJ
maj 2015.
maj 2015.#2
nije diskus, ali ortopedski problem jeste bio, imao sam lomove i iscasenja prstiju na stopalu pre dvadesetak godina i koliko se secam trava je bila vise nego bolji analgetik od raznih pilula koje sam prestao f=da uzimam nakon dva tri dana, i sto je jos zanimljivije, bol nisam ocecao satima nakon prestanka higha.
edit,
ustvari, nije da nisam osecao bolove, ali to je bio nekakav osecaj da mi prija bol, ako se to moze razumeti.
helsinki sindrom ali sa bolovima :D
Vutragenjo
ZMAJ39.529 REP
VutragenjoZMAJ
maj 2015.
maj 2015.#3
Meni je stega najbolje poredjenje zato sto je bas stegnuto napeto i cak i ako malo popustis osjecas veliku lagodnost iako je i dalje ipak stegnuto.
mario339
ZMAJ48.848 REP
mario339ZMAJ
maj 2015.
maj 2015.#4
Ja imam dosta problema sa kraljeznicom sto genetskih sto zbog posla koji se svodi min 8h sjedenja i to ne bas pravilnog i ulje to jest krema definitivno pomaze ali to je samo da ublazi bol al ono sto mi je pomoglo da uopce neosjetim probleme i da se svedem na jednom godisnje neko blaze ukljestenje je plivanje 2-3 puta tjedno po 1h i bolovi su bili moja proslost...sad dok ovo tipkam osijecam zatezanje i vec znam kako ce se zavrsiti a prekinuo sam plivati zbog obitelji i posla prije godinu dana i evo ih opet nazad da me podsijete da valja opet navuc kupace i vratit se u formu
Edit: sto se tice operacija otac mi je operisan i nije lose prosao al on je poseban slucaj a dvojica kolega su operisani u zadnje dvije godine i kod jednog je stanje isto a kod drugog se pogorsalo i ceka na red za slijedecu sa kojom zele popraviti stetu nanesenu prvom...koliko sam pricao sa doktorima u vezi kraljeznice sve se svelo samo na jedan odgovor dok god mozes hodati i trenutno stanje ti neprijeti nekim ozbiljnijim ostecenjem nekog od zivaca oni nisu za operaciju vec ponavljaju kao papagaji da se prilagodimo svom stanju i redovito vjezbamo misice da smanjimo opterecenje kraljeznice ali svima nam je lakse progutat tabletu nego otplivat par km ili odradit desetak serija trbusnjaka i vjezbi za kraljeznicu
Lilly
POZNAVALAC1.130 REP59%
→ Ambasador
LillyPOZNAVALAC
maj 2015.
maj 2015.#5
Moj drugar se dugo mu
io sa diskus hernijom i operisan je, mislim da je na prvom vratnom praljenu, ugradili su mu veata
ki disk i ka~e da je sad kao nov... naravno posle operacije je jedno vreme imao bolove, ali to se sve dalo izle
iti vutricom, spurnja jedan i zaboravi da su ga seckali i uopate da ima ki
mu :cool23: mada mo~da e morati i na nekom ni~em praljenu da radi istu operaciju jer se baa s*eb'o, ali ima dobra iskustva sa prvom operacijom, a i zna koji lek da uzima :spliff:
Vutragenjo
ZMAJ39.529 REP
VutragenjoZMAJ
maj 2015.
maj 2015.#6
Plivanje i trbusnjaci nisu bas naj naj rijesenje. To jest zavisi kakvo plivanje. Kraul stil zateze kicmu i vrsi pritisak na kicmu ma koliko mislili da je dobro nije bas najidealnije a da ne govorimo o vlaznosti koja je presudna kada je pitanje kicme zato u kisnim danima bol postaje jaci u vecini slucajeva. Doduse plivanjem jacas ostatak organizma pa je lakse nosit ostatak tijela to jest pomazu drugi misici. Ako imas odvojit neki dukat podji na akupunturu par tretmana nekom pomogne fenomenalno a nekom ne...zavisi u koju grupu ljudi spadas i kako sprovodis impulse. Znaces poslije 1-2 tretmana. Moguce da ti bude gore poslije prvog al ne gubi nadu podji na barem 3.
No Joke
ZMAJ71.675 REP
No JokeZMAJ
maj 2015.
maj 2015.#7
Ja sam imao dosta problema sa kralje~nicom, pokuaavao sam plivanjem i svaki dan nakon plivanja nou nebih mogao zaspati od bolova i dolazilo je
ak do gubljenja osjeta nad lijevom nogom. U jednom trenu kad sam primjetio da viae nemogu prehodati viae od 200 metara u komadu i stojati du~e od 2-3 minute na mijestu pomislio sam to je to, nema druge nego pod no~. E onda sam upoznao jednog fizioterapeuta koji radi u bolnici terapije i on me pozvao da doem sa pratnjom jedan dan kod njega pa e nau
iti moju pratnju kako e raditi samnom stati
ke vje~be za dolnji dio kralje~nice. I tako ja poveo ~enu i
ovjek pokazao to
ke na tijelu koje aktiviraju miaie, nevjerovatno kako se miaii po
nu aktivirati dodirom na par to
aka. Naprimjer kost ispod lakta je jedna od to
aka, a druga je izmeu rebara podno bradavica. Vje~be se rade svaki dan 40 minuta, ne rade se nikakvi pritisci na te to
ke nego jednostavno vam osoba sa kojom vje~bate polo~i prst na te to
ke i
udo po
inje, stim da morate biti poravnati i u odreenim polo~ajima. Leni miaii po
nu tako titrati i skakati da je nevjerovatno, aktiviraju se neki miaii za koje nisam ni znao da postoje. Bitno je da se vje~be nesmiju raditi kad se
ovjek osjea loae jer se stanje organizma pogoraa, i u slu
aju da imate poviaenu temperaturu
im se aktiviraju miaii temperatura ska
e do granice opasne po ~ivot, a isto tako dijeluje i na raznorazne upale. Uglavnom, nakon 4 mjeseca stati
ki vje~bi ja sam se preporodio, bolovi su prestali, koordinacija se popravila, i sada odr~avam to vo~njom bicikla i ljeti plivanjem i viae nemam problema nikakvih. Preporu
io bih svakom tko god ima problema sa kralje~nicom da se konzultira sa fizioterapeutom oko stati
kih vje~bi jer su stvarno mene preporodile. Kod mene je obiteljski uroeno da se javlja stenoza spinalnog kanala kralje~nice, evo otac mi je imao dva zahvata u dva mjeseca i da kucnem u drvo dobro se oporavlja, a s godinama vjerujem da e i mene to do
ekati.
mario339
ZMAJ48.848 REP
mario339ZMAJ
maj 2015.
maj 2015.#8
Klasicna prica 98% ljudi koji su krenuli na plivanje i vrlo brzo shvatili da im je jos i gore ali ima zasto je tako...ja sam krenu na tecaj plivanja gdje sam bio naglasio da imam odredjenih problema sa kraljeznicom i prilagodili su mi program tako da prva 3 mj nisam prelazio vise od 10 duzina (250m) za 45 min dok nisam malo ojacao misice i naucio osnove pravilnog plivanja...onda sam slijedeci 3 mj usavrsavao tehniku kraula i prsnog plivanja jer mi je to najvise odgovaralo i nisam prelazio vise od 20 duzina s tim da cijelih 6 mj je vecina plivanja bila sa svi pomagalima koji se koriste za usavrsavanje tehnika i rasterecivanje odredjenog dijela tijela...nakon 6 mj sam ostavio pomagala i poceo plivanje sa grupom i malo po malo nakon 1 god sam prvi put preplivao 1 km bez zaustavljanja i tu sam poceo osijecati dobrobiti plivanja kad sam skako u bazen i sve misli ostavljao vani i samo klizio kroz vodu bez da se umorim svaki put sam se osjecao kao ponovo rodjen a dosao sam na 120 duzina (3km) za 45 min....plivanje je savrsen sport za probleme sa kraljeznicom ali treba savladati tehniku pravilnog plivanja i ici postepeno a za to treba vremena i jako puno volje ali dobit za cijeli organizam je ogromna i puno trajnija od bilo koje terapije...ja cu uskoro opet poceti meni odlicno odgovara ali morao sam stati zbog obaveza jer sam zaboravio da bi mi zdravlje trebalo biti na prvom mjestu
Falket
LEGENDA5.237 REP2%
→ Zmaj
FalketLEGENDA
maj 2015.
maj 2015.#9
Imao sam problema sa hernijom (SL5) trebao sam na operaciju ,ali nisam hvala Bogu ,bar 5. Poznanika je u zadnjih 10 GOD ialo na operaciju i vidim ih i ka~u da nemogu niata kao prije svoj problem sam rijeaio sto sam oja
ao ledjne i trbuane misice ,postoje vje~be, polako i lagano .Jednu cijelu zimu nisam bio sposoban za niata samo 25 %,~ivca koji je iaao kroz desnu nogu je radilo U~as jedan , ko je imao problem zna.
Treba bit strpljiv ,pravilan stav bez savijanja u kr
mi ,treba
u
nuti pa dizat teret,pravilno sjedit i Non stop stiskat guzne misice dok vozia auto,sjedia ,jedea,penjea uz skale , da se napinju i ja
aju. Domain rije
nikom treba oja
at misice oko ki
me jer oni postaju kilavi- slabi i dolazi do hernije.
Ovo je na
in na koji sam rijeaio ovaj problem sad nosim,pote~em,kopam,neman nikakvih problema.
Bio sam i u toplice Bizova
ke ,za to u RH. Specijalizirana ustanova
Sta se ti
e plivanja ,doktori su mi rekli da je za ovo dobro plivat samo ledjnim stilom.
209
LEGENDA12.068 REP71%
→ Zmaj
209LEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#10
Imam problema sa ledjima zadnje 4 godine, od aktivnog bavljenja borilackim vjeatinama. Meni uz cannabis najviae poma~e umjereni trening u fitnessu sa naglaskom na core tj, trbuane i donje ledjne miaie. Takodjer prije treninga uvjek radim mobiliti svih zglobova u tijelu. Poslije treninga foam roller i obavezno istezanje. Toplo hladni tuaevi, joga, plivanje, novi madrac sa memori pjenom, vrue kreme kad je nepodnoaljivo i naravno dobra indica prije spavanja su stvari koje meni puno poma~u. `to manje sjedenja, viae kretanja, manje tableta i operacija kao zadnja, zadnja solucija. Peace
0 REP0%
→ Istraživač
feb 2016.
feb 2016.#11
Diskushernija me mu
ila godinama. Na koncu je zavrailo operacijom u 27-moj godini ~ivota. Dimim redovno, godinama, svakodnevnop ali Jox mi nikada nije pomogao sa bolovima. itam vas i kontam ata je onda sa mnom. Meni ne poma~e niata osim neke bobe za bolove i to neka sa 800 i viae mg. Bolovi nisu viae jaki kao prije operacije i ne ostavlja me viae nepokretnu svako malo ali sam svakako ograni
ena u kretanju, hodanju, sjedenju, le~anju kao i u svim drugim svakodnevnim aktivnostima. Dim sam meni nije od pomoi, mo~da ulje ali nema tog dima koji mo~e pomoi kod ove bolesti. Makar je to moje iskustvo.
Smells
ZMAJ29.263 REP
SmellsZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#12
Tema za mene :)
Miaine fascikulacije,trzaji...i gr
evi,na nogama (obje,ali puno viae desna noga) i miaii torza,oko rebara...prvo se manifestiralo kao da imam nesto ispod desnog rebra,kao da mi je lopta unutra,smeta...pa lagana bol,uglavnom smetalo je...ispostavilo se da je to cijelo vrijeme gr
enje miaia...uglavnom,po nalazima,kraljeznica...cekam magnet...
Napravio 2 nalaza :
Garo
ISTRAŽIVAČ65 REP10%
→ Entuzijasta
GaroISTRAŽIVAČ
feb 2016.
feb 2016.#13
Tema za mog tetka.Naime pao je sa skele prije odprilike godinu dana radio je na gradjevini i pao sa skele.Sada kad sam mu citao tvoje iskustvo sve sto sam procitao poklapa se sa njegovom pricom 90% toga...E sad on je isao u toplice/banje ili kako se vec to zove plivao tamo sta je radio ne znam ni ja sve .To mu nije pomoglo,primao je inekcije ,pio tablete imao je strasne bolove.To mu se smanjilo dosta ,ali i dan danas osjeca bolove.Ja kada sam mu procitao ovu tvoju pricu @Vutragenjo on je na trenutak i pomislio da bih mu trava mogla pomoci .Ali njegov primitivizam u njemu je jaci od zelje da proba.Tako da rekao je sve samo ne trava ,ne shvacam takve ljude nazalost.Tom usadjenom primitivizmu jednostavno nema ljeka i to mi je zao .Probacu ga jos malo podgovoriti da proba sa travom ,ali cisto sumnjam .U svakom slucaju drago mi je da sam naisao na ovakvu poucnu i dosta korisnu temu,hvala na tome... :)
Vutragenjo
ZMAJ39.529 REP
VutragenjoZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#14
Kanabis poma~e jedino kod bolova i opuatenosti jer se javljaju velike nervoze uslijed prevelikog le~anja. Ja radim svaki dan vje~be 5 tibetanaca koje mi poma~u da ~ivim normalno i da se aktivno bavim sportom.
TJElLrpBetc
Garo
ISTRAŽIVAČ65 REP10%
→ Entuzijasta
GaroISTRAŽIVAČ
feb 2016.
feb 2016.#15
Da,da na to sam i mislio .Mislio sam da ce mu manje stetiti da pusi travu nego da pije tablete protiv bolova.Jer svakako ce ga trava vise popustiti i manje ce osjecati bolove ,u svakom slucaju trava daje vecu korist od tableta.Tablete koliko pomognu jos toliko odmognu...
0 REP0%
→ Istraživač
feb 2016.
feb 2016.#16
ma da, ali ne mo~ea napuaen otii na posao a i tu boli. Daleko od toga, da dim ne ubla~i bolove jer dovede nerve do opuatanja, kao neka tableta za smirenje ato uradi. Nama svakako uz tablete protiv bolova daju i neato za opuatanje a to nam mo~e i trava pru~iti, ali i dalje tvrdim da trava ne mo~e pomoi na neki trajni period. Ko nije pokuaao oboje, ne mo~e ni tvrditi suprotno. Ali vjerujem da su ove vje~be od pomoi ako se rade redovno i ispravno. Pokuaat u.
Edit; i vjerujem da bi ulje vjerovatno bilo od velike pomoi. Pokuaat u i to ali prvo moram da napravim ulje, ato u i uraditi u skorije vrijeme.
:D
Garo
ISTRAŽIVAČ65 REP10%
→ Entuzijasta
GaroISTRAŽIVAČ
feb 2016.
feb 2016.#17
Hahahaha Mahnita kome ovaj kosmodisk pomogne naje*ao je bezuvjetno :lol::lol:
The Man From Utopia
POZNAVALAC779 REP20%
→ Ambasador
The Man From UtopiaPOZNAVALAC
feb 2016.
feb 2016.#18
Narode, meni pomogne obi
an magnet vezan oko pojasa, samo ga postavim na bolno mesto i za neko vreme bol jednostavno prestane:whato::Probajte niata ne koata, mo~e do 4cm veli
ine da bude magnet, ja ne bi stavljao vei i to da bude kerami
ki(crni), nikako neodijum i sl.
Herb Gardener
ZMAJ35.724 REP
Herb GardenerZMAJ
apr 2016.
apr 2016.#19
opet ja u temu koja je vec vjerovatno dead,al ajd mozda neko od zainteresovanih i vidi.. :)
dakle imam problem sa donjim djelom ledja jos od puberteta. probao sam svasta,fizikalne terapije,kiropraktika,akupunktura,razne vjezbe,joga,da ne spominjem razne preparate i tablete za bolove i ko zna sta sve...ali to samo djeluje kratkorocno na simptome,ali uzrok i dalje ostaje. nisam nikad snimao kicmu,ne znam je li diskus,vrlo vjerovatno,bio sam u par navrata bukvalno oduzet po mjesec dana u krevetu,nesposoban za bilo sta..
i trazeci po internetu neko trajnije rjesenje mislim da sam ga nasao. radi se o anti-gravitacijskoj terapiji. zapravo je vrlo jednostavno. okaciti se naglavacke na vratilo,ili za pocetak na kosu klupu,i provesti tako par minuta dnevno sasvim je dovoljno. poenta je da je gornji dio tijela tezi od donjeg,i istezanje koje se desava je optimalno da se oslobodi zaglavljeni disk izmedju prsljenova. izvori ovog vida lijecenja nalaze se kod istocnjackih naroda,spominje se i u vedama kao nacin da se stanje cak i trajno sanira/izlijeci.
licno iskustvo-na vratilo se jos nisam kacio,ne mogu u mojoj okolini da nadjem gravity boots kojima se najlakse zakaciti na vratilo,ali probao sam nesto slicno kosoj dasci. radi se o drvenom stepenistu sa otvorenim razmakom izmedju skala,zakacim se stopalima izmedju dvije gornje skale i opruzim ledja niz donje,naravno postavim par tanjih jastuka da me ne zulja. iskreno meni pomaze,vec poslije par minuta osjecam da nema onog glupog pritiska u kicmi koji me uvijek prati.
vidim na internetu ima da se naruce razne gravity boots,al jos to izbjegavam,jer nervira me ono na slici super a kad uzmes proizvod u ruke vidis neka sklopocija plasticna pa ne znas oli se stropostat na glavu sa vratila,pa onda jos i problemi sa vratom :) mada mislim da cu morati da narucim,jer kad pitam ovuda po radnjama gledaju me ko da sam pao s marsa..
anyway,mozete da probate ovu jednostavnu tehniku,ne moze da skodi,samo polako i pazljivo,za pocetak dobra je i kosa klupa,ili tako nesto slicno,improvizujte.. ;)
maj 2015.
1 / 19
maj 2015.
apr 2016.