LEGACY
Bipolarni afektivni poremećaj i kanabis ulje
72 odgovora8,363 pregleda
radeii
AMBASADOR4.824 REP95%
→ Legenda
radeiiAMBASADOR
sep 2015.
sep 2015.#1
Iako nisam previae nagodan za voenje ove vrste dnevnika, ipak sam odlu
io
da podijelim iskustvo sa
lanovima foruma, a naro
ito sa onim koji boluju
od iste ili sli
nih bolesti psihoza. U mom dnevniku uzgoja postoji objaanjenje
i razlozi uzgoja kao i koriatenja kanabis ulja. Tako je malo, skoro nikako pisanih iskustava
u lije
enju ove bolesti i bilo koje psihoze.
Ovdje u se bazirati na lije
enju moga sina (1987 god.) koji se evo petu godinu
bezuspjeano lije
i od bipolarnog afektivnog poremeaja. Pokraj silnih antipsihotika rispolept, lijekova za "podizanje" (alventa), lijekova za stabilizaciju (litijum) sinu
se psiho fizi
ko zdravlje stalno pogoraava. Podizanjem koli
ine lijekova njemu se stanje pogoraavalo. Uvidio sam da ljekari svoje ne znanje kriju, prepisujui gomile lijekova,
koji uzgred ne lije
e, nego prave zombije od oboljelih. Morao sam pokuaati tome stati u kraj.
Odlu
io sam sam uzgojiti i napraviti kanabis ulje i to striktno po recepturi
gdin-a Rika Simpsona.
Ulje sam napravio i sin je po
eo koristiti 02.08.2015.
Prvih 15 dana dnevna doza je bila pola zrna ri~e ujutro i pola zrna uve
e.
Posle 15 dana doza je uduplana i mislim da je ova doza dovoljna.
Prvih desetak dana sin je imao ni
im izazvane napade smijeha i dosta je kunjao.
San mu se stabilizovao. Viae nije bio negativan. Sledeih desetak dana se prestao smijati,
da bi sad unazad 4-5 dana ponovo po
eo da se bezrazlo~no smije. On se smije
nekim sjeanjima iz djetinjstva. Nije mi jasno, prije tri dana nije mogao spavati oko 30 sati.
Sve je uzimao ato i svaki dan. Ina
e od kada troai ulje izgubio je apetit. Jede jednom dnevno i to suvu hranu, niata kuvano. I dalje je asocijalan i svo vrijeme provodi sam uz muziku na internetu. Da li postoji "sukob" lijekova i ulja?
Svi lijekovi prepisani od strane ljekara su smanjeni za 80%, a idem na to da ih skroz isklju
im. Toliko za po
etak. U koliko imate iskustva u lije
enju ove bolesti ili
znate za neki forum gdje postoji sli
an problem, volio bih da podjelite vaaa iskustva sa nama u ovom dnevniku.
Ovim uljem se lije
i jedan muakarac obolio od leukemije. On ima nesvjesticu, gubitak apetita i gr
eve u miaiima od kada koristi ulje.
Druga osoba ima kronovu bolest i njemu se u
vrstila "stolica" i druge simptome ne osjea.
Trea osoba, ne znam ta
no dijagnozu (odumiru mo~dane elije) ima pospanost i malaksalost.
Viae ne pije lijekove za hipertenziju, jer mu ovo ulje obara visok k.pritisak
ekam izvjeataj ~enine tetke koja je operisala karcinom dojke, a ona joa nije po
ela troaiti ulje.
Ja sam probao prvu ve
e pola zrna ri~e i bilo mi je jako loae. Jedva sam uspjeo doi do wc. Noge otkazale, a mozak kao najgore pijanstvo. Jako loae iskustvo. Iz prilo~enog se vidi da sa istim uljem i dozom razli
ito djeluje na druge ljude.
radeii
AMBASADOR4.824 REP95%
→ Legenda
radeiiAMBASADOR
sep 2015.
sep 2015.#3
Dragi moj Cill!
Ti stvarno znaa vratiti osmjeh
ovjeku na lice.
A ja sam bio zabrinut zbog smijeha.
Alaskan Thunderfuck
ENTUZIJASTA248 REP12%
→ Poznavalac
Alaskan ThunderfuckENTUZIJASTA
sep 2015.
sep 2015.#5
Odli
na analiza, prirodi du~e treba da se pozna izlije
enje, minimalno 6 mjeseci. Stoga treba biti uporan. Sretno stari i da ti bude bolje tebi i tvojoj obitelji. :)
Smells
ZMAJ29.263 REP
SmellsZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#6
Svakako bi trebalo probat izbacit ljekove jer kao ato si rekao,
ine od ljudi zombija,pa tek onda probati.
Nisam medicinar i ne ~elim da ti moja ideja bude smjernica u ovako delikatnoj situaciji,ali kombinacija tih ljekova koji su jako agresivni po psihu,ponaaanje itd,s uljem,sigurno radi veliki nered sinu u glavi.
Ja bi osobno probao potpuno izbacit sve medikamente i krenuo s uljem,ali uzmi u obzir da je u sinu akumulirana doza ljekova i trebat e neko vrijeme da se potpuno izbaci iz organizma.
Mo~da bi se dalo razgovarati i o odreenim sortama za tvoju situaciju,jer nisu sve biljke iste...
Sretno u svakom slu
aju...
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#7
Svi "simptomi" su apsolutno normalni. Cak i napad smijeha bez nekog razloga je normalan :)
Moja majka se znala smijat i po 15min bez prestanka da je morala imat paket maramica da se brise..... i bez nekog veceg razloga. Obicno je to nesto na sto se "trijezni" nebi nikada nasmijali :) Tako da te smijeh ne smije brinuti, vec je pozitivno da se sto vise smije :)
Ostale nuspojave koje spominjes su takodjer normalne. Svi smo mi razliciti a i sorte su razlicite i razlicito djeluju na razlicite ljude.
Neke sorte ne djeluju previse na apetit, dok neke odmah otvaraju apetit.
Treba nac i sortu koja bi mu najsvise odgovarala. Sativa, indika, hibrid....itd.
A ti drugi put smanji porciju pa te nece tako jako odvalit heheh :)
Sretno u ljecenju dalje ;)
Vutragenjo
ZMAJ39.529 REP
VutragenjoZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#8
Treba imati hrabrosti za ovakav poduhvat medjutim mislim da x faktor problema se nece izlijeciti uljem. Bavi li se nekim sportom? Sport je najbolji nacin za dizajnje nivoa endorfina u organizmu.
radeii
AMBASADOR4.824 REP95%
→ Legenda
radeiiAMBASADOR
sep 2015.
sep 2015.#9
Dok je bio zdrav, do 24 godine, bavio se sportom, naro
ito fudbalom.
Igrao je
ak i u podmlatku jednog lokalnog kluba.
Studirao je muzi
ku akademiju i u jednom trenutku, posle razlaza
sa djevojkom, on puca i povla
i se u sebe. Teako je uticati na njega da se bavi ne
im, jer on ~ivi u nekom svom imaginarnom svijetu.
On je apsolutno nezainteresovan za dogaaje oko sebe.
Samo muzika, muzika... Po nekada bude otvoren i normalno razgovara
te tada tvrdi da e raditi neato na poboljaanju kvaliteta ~ivota, ali
to je samo na pri
i.
Mo~da ulje nije svemogue, ali ja ~ivim u nadi.
Ako niata drugo sa
uvau mu fizi
ko zdravlje, jer lijekovi koje je koristio
uniatavaju kompletan organizam. Zamislite lijek u
ijem uputstvu
pod ne~eljenim posledicama piae MOGUA SMRT! Pa nije moje
dijete pokusni kuni. Naravno taj lijek sam odbio iako i ovi drugi nisu
puno bolji. Na primer ovaj litijum je ~eai otrov i u koliko bi se iz nekog razloga nagomilao u organizmu nastupila bi smrt. Zato se mora svako 30 dana raditi analiza krvi, a prva labaratorija za tu vrstu pretraga je udaljena od mene preko 150 km. Tako da iz finansijskih razloga idemo svako 3-4 mjeseca i time ugro~avamo ~ivot svog dijeteta.
Zato ovo ulje, blagosloveno bilo, neka poma~e i ovoliko koliko do sada,
zaatit u sinovo zdravlje i ~ivot, samim tim ato viae nee uzimati ljekarske otrove.
Zaboravih!
Prije 2 dana sam ukinuo jutarnju dozu lijekova i sa tim ukupno izba
eno oko 90% lijekova.
Dok u sledeih nekoliko dana vidim reakcije i ako bude dobro, uskoro izbacujem i preostali
1 mg rispolepta i 350 mg litijuma i da da Bog da zavraimo sa ljekarskim lijekovima.
tman19
ENTUZIJASTA230 REP8%
→ Poznavalac
tman19ENTUZIJASTA
sep 2015.
sep 2015.#10
Puno srece u daljnjem lije
enju...treba odabrati neki hybrid strain koji u sebi ima i indike i sative i ulje ce ciniti
uda. Uz izbacijvanje prepisanih lijekova mozda bi pomogla i uravnote~ena prehrana i kao ato vutragenjo ka~e,sport i rekreacija :)
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#11
Nisam stru
na u medicinskom dijelu ali mogu ti samo po~eljeti sve najbolje i puno uspjeha u lije
enjenju....samo hrabro ;)
jesam
ZMAJ41.782 REP
jesamZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#12
na~alost, osobno znam slu
aj jedne osamnaestogodianje osobe kojoj je dijagnosticirana depresija i koja se pokuaala ubiti nakon nekog vremena na PROZACu, a ato je kao nuspojava potvreno u praksi ve ne znam koliko puta
nemam nikakvog medicinskog obrazovanja, opisao si depresivnu fazu, a kakav je u mani
noj?
kakvu muziku sluaa?
sve neato razmialjam da bi mu mo~da viae odgovaralo puaenje ili vaporiziranje..mo~da mu je ulje prejako
svu sreu ~elim, pa mora se neato promijeniti nakon 5 godina
Nesta99
AMBASADOR4.295 REP80%
→ Legenda
Nesta99AMBASADOR
sep 2015.
sep 2015.#13
Cannabis je cudo, sto se tice krvi cisti krv jako dobro. To znam iz osobnog iskustva. Bio sam bolestan doktotorica me je poslala vadit krv i kad je vidjela nalaz pita me kako mogu biti bolesta, a ja u cudu gledam i mislim u sebi hmm kako a lijepo. Popusis oint do 2 na dan i eto. Tako da sam uvjeren da zdrava prehrana i ovaj lijek koj ima uz sebe su mu najbolja medicina koju moze dobiti. Sve najbolje! :respect::wave:
radeii
AMBASADOR4.824 REP95%
→ Legenda
radeiiAMBASADOR
sep 2015.
sep 2015.#14
Ono ato je zbunjujue u ovoj ljekarskoj dijagnozi jeste da je njegovo ponaaanje stalno depresivno. Na po
etku lije
enja je pio minimalnu koli
inu lijekova i bio je skroz dobro. Prilikom kontrola kod ljekara njemu je poveavana koli
ina lijekova. Iako sam ja intervenisao i tra~io obrazlo~enje zaato se poveava kol. lijeka, a on je u dobrom stanju
(tada je bio i zaposlen) ljekar bi mi odgovorio da je to preventivno.
Mom sinu je bivalo sve gore. Sada je to, svojim ponaaanjem i izgledom vidljivo bolesna osoba, a dok je bio u depresiji prije lijekova izgledao je sasvim normalno i
ak razumno, osim ato je bio asocijalan, povu
en. Li
no mislim da je uspostavljena p'ogreana dijagnoza, a tako i terapija, jer upotrebom terapije njegovo stanje se po
elo pogoraavati. Bili smo kod
joa 4 ljekara koji su samo prepisali postojeu dijagnozu, a svaki od njih je
za samo 5 minuta donosio takvu dijagnozu. Jedan jedini ljekar, koji
zaslu~uje svaku pa~nju, jestre gospodin koji nas je cijeli sat sluaao i povremeno postavljao pitanja, te na kraju rekao da on ne mo~e potvrditi postojeu dijagnozu i da ne mo~e za tako kratko vrijeme uspostaviti dijagnozu (preko sat vremena pregleda, a kod svih drugih ljekara oko 5 minuta). Preporu
io je da sin ostane na slobodnom bolni
kom posmatranju, ato zna
i da bude jedno 15 dana u bolnici, s tim da mo~e slobodno izlaziti u grad i imati svoje aktivnosti. Naravno sin je ve bio u loaoj fazi bolesti, gdje je to odmah odbio. }ao mi je da kod ljekara koji je imao najozbiljniji pristup pacijentu, nismo nastavili lijeenje.
Zapravo mi smo u orsokaku, gdje zavisimo od volje bolesne osobe, a koja je po pitanju ostanka u bolnici na posmatranju, nerazumna.
Ve drugu godinu pratim lije
enje kanabisovim uljem i u januaru ove godine sam donio teaku i nadasve rizi
nu odluku da stvar preuzmem u svoje ruke. Koliko su ovi lijekovi opasni jeste
injenica da pod ljekarskim nadzorom, kada se hoe skinuti sa lijekova, skidanje traje skoro onoliko koliko je trajalo i lije
enje. Ve sam negdje prije napisao, ja sam sinu do danas skinuo 90% lijekova u jednom mjesecu, ato on (BOGU hvala!)
relativno dobro podnosi. Samim ovim je vidljivo da ulje pozitivno uti
e
na njegov organizam, jer bez njega bi bilo nemogue ovoliku koli
inu lijeka za ovako kratko vrijeme skinuti. Ne mogu rei da je stanje odli
no,
ali samo to ato ga viae ne trujem lijekovima, jeste uspjeh. Evo sina mjesec dana gledam da se smije, pa neka je i za mene bezrazlo~no, lijepo je vidjeti smijeh, nego stalno natmurenu i izgubljenu facu.
Postao je i emotivniji. Ostajemo u nadi da e biti bolje, jer je njegov organizam prepun otrova (lijekova) kojima treba dosta vremena da se razgrade i potpuno nestanu, a tako i mozgu da se stabilizuje i potpuno
prihvati ulje kanabisa.
Blader
ZMAJ27.296 REP
BladerZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#16
Moja preporuka je isto da mozda proba mozda sa malo manjim dozama, jer dosta razlicito utjece na ljude. Ja sam npr. puno osjetljiviji na sve supstance vise nego moji prijatelji.
`ta se tie dijagnoza,radim u bolnici i dosta pratim i "psihijatrijske slucajeve" (glup izraz) kad dolaze na rtg se slikat, a i pricam sa doktorima-prihijatrima, i mogu ti rei da velika ve
ina, niti ima znanje,niti ima volje, niti su oni iti malo svjesni psihe iznutra,sve gledaju izvana kroz neke faktore i daju dijagnoza,a onda i "ljekove" ovisno koja firma im je dala laptop i plaa im putovanja na kongrese, tako da slusaj svoj razum i samo inteligentne ljude, jer obrazovanje koje su oni pohaali i koje imaju je smjeaano, a i oni su.
Dijagnoze se postavljaju na temelju nekoliko vanjskih faktora,ali svaki
ovjek je razli
it, a u ve
ini slu
ajeva i mehanizam nastanka tog novog obrasca psihe koja sama sebi nanovo neke stvari poslo~i, jer vidim kako ka~ea da ga je dosta pogodilo to ato ga je djevojka ostavila. ovjek nekad zna imati veliku sigurnost kraj neke osobe i onda kad ga ona iznevjeri povla
i se tamo gdje mu je sigurno, a to nekad zna biti dosta duboko i onda je teako funkcionirat u druatvu. Znam ja po sebi, i meni je to bilo i joa je i imam i ja sve elemente gore navedene ali ne toliko jake. Tako da smatram da i on malo-pomalo mo~e doi negdje izmeu. Pravilni na
in nikad nee biti rijeaenje preko noi.
Ima na rubu znanosti: daniel meklar-drukciji pogled na psihoterapiju (tako neato). Znam da ti je ozbiljna situacija, ali mozda ti doe kakva nova ideja i pristup. Jako je bitno koji stav
ovjek zauzme, imena dijagnoza su gluposti koje samo sakrivaju jako veliko ne znanje...
Evo ti piaem nakon ata sam izaaao iz 24-satnog de~urstva, i suraiva sam sa sigurno 10-ak doktora, i samo u ti rei da njih 8 nezna stavit papir u printer. Ali jako su vjeati u baratanju izrazima i ponaaanjem nau
enim pa lako prevare
ovjeka.esto se aalim pa ka~em- da nisu stigli niata nau
it jer su se morali obrazovat.
Sry ako zvu
i da pametujem, samo sam htio ukazati da ve
ina ne zna i da pazia od koga savjete slusaa pa makar mu na uniformi pisalo prim.mr.sc.dr.....
edit; Ima jedan
ovjek ime mu je Anton Krajcar, ~ivu u buzetu(istra). I on je doktor, specijaliziran je za dosta podru
ja, izmeu ostalog i za analiti
u psihoterapiju. Bio je aef doma zdravlja....ukratko,
ovjek je inteligentan ko sa drugog planeta i jako,jako svjestan,a potpuno obi
an stari
ovjek. On je moj u
itelj iako smo se fizi
ki jednom vidjeli. Sad je u penziji, ali ima svoju privatnu praksu i piae knjige i znam da je jako zauzet, ata se tie pla
anje ostavia mu koliko hoea,mo~ea i 50 kn. Ali on te odma sku~i ako nemaa para. Vidi te na ulici i viae zna od tebi nego roena majka... ali problem je u tome ata ve prije 5 god. on nije imao viae vremena jer se pro
ulo i puno ga ljudi zove i on ih na~alost odbija...
Ne treba zna
it da bi on rjeaija problem, ali bi pokazao pravilni stav...
Sritno !
Alaskan Thunderfuck
ENTUZIJASTA248 REP12%
→ Poznavalac
Alaskan ThunderfuckENTUZIJASTA
sep 2015.
sep 2015.#17
Sla~em se s @Blader . A mislim da su lijekovi imali veliki utjecaj na oboljenje tvoga sina i vjerujem da su samo pogoraali situaciju. `ta o
ekivati od tableta koji se proizvode od nafte.
Negdje sam
itao o Natural Hygiene da sve ato je
ovjek proizveo ili promijenio od prirode treba izbjegavati. Pa tako i sapune i aampone i mirise. U njima su isto kemikalije koje mogu mijenjati stanje uma i emocije
ovjeka. ak i hranu gdje se nalaze razni otrovi i aditivi koji su gori od bilo
ega. Izbjegavati treba i plastiku. Katastrofa. :)
radeii
AMBASADOR4.824 REP95%
→ Legenda
radeiiAMBASADOR
sep 2015.
sep 2015.#18
Apsolutno se sla~em, jer imam sli
na iskustva. Naime,
zbog odsustva sinovog ljekara psihijatra, primio nas je na
elnik tog odjeljenja. On nije ni pogledao u sina, gledao je u laptop i neato pisao, a usput nam se hvalio, kako ima 6 objavljenih knjiga, kako je jedan od najpriznatijih ljekara te struke u ex-yu...!?
Da
ovjek ne povjeruje!!! Ni jedna jedina rije
ili obraanje mome sinu, zbog kojeg i jesmo doali kod njega. A joa gore je to ato je prepisao lijekove
skroz nove, bez da nas uputi u mogue posledice naglog prekidanja starih
i uvoenja novih lijekova. Kada smo doali kui i kada smo pro
itali uputstvo tih lijekova zamalo mi se supruga nije onesvjestila. U upustvu
jednog od tri lijeka je u ne~eljenim posledicama pisalo mogua smrt!
Da se ne ponavljam, to je gomila aarlatana, koja samo razmialja kako da gradi li
ni imid~ i karijeru. To su licemjeri i egoisti, kojima su pacijenti va~ni koliko i mesaru ~ivotinje u klaonici. ast izuzecima!
Do njih je nemogue doi, a to upravo i potkrepljuje pri
u o kvalitetu ljekara.
P.S.
pronaaao sam, hvala:
xmA-V5mW23g
Smells
ZMAJ29.263 REP
SmellsZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#20
Ovo je vrlo interesantan PDF za tvoju situaciju
Medicinska uporaba kanabinoida za lije
enje psihijatrijskih poremeaja
radeii
AMBASADOR4.824 REP95%
→ Legenda
radeiiAMBASADOR
sep 2015.
sep 2015.#21
Zahvaljujem na ovom dokumentu.
Pro
itao sam viae puta, ali je dosta aturo.
Ovaj dokument jeste zanimljiv,
ali nigdje se ne spominje u kom obliku se konzumiraju kanabinoidi.
Marihuana se spominje samo u naslovu, a nigdje opisa
na koji na
in se koristio THC, CBD ...i dr. Da li je to ulje u ata sumnjam
ili labaratorijski izvu
eni kanabinoid iz marihuane.
Takoe primjeujem da su se kanabinoidi THC i CBD pojedina
no
koristili, ne zajedno. Ono ato sam ja shvatio pratei rad gdin-a
Rika Simpsona jeste upotreba kanabis ulja pripremljenog na
njegov na
in, gdje svi kanabinoidi zajedni
ki lije
e i gdje ne
forsira ni THC ni CBD pojedina
no, nego potencira obadva
podjednako CBD jeste va~an u lije
enju, ali ako se koristi iz
industrijske konoplje on ne mo~e lije
iti, jer u industrijskoj
konoplji nema THC-a ili ga ima u koli
ini do 0,002% ato
je bezna
ajno u lije
enju.
Dakle kanabis sa svim svojim kanabinoidima jeste lijek.
Decenijama farmaceuti pokuaavaju dobiti vjeata
ki THC,
jer su svjesni njegove moi, a i profita, no to im ne uspjeva.
Otkud farmaceutima toliko interesovanje za ne
im
ato nazivaju droga i ato podlije~e krivi
nom gonjenju?
Morate mi vjerovati na rije
, ali viae imam povjerenja u
vas
lanove vutre i
lanove irka (udru~enje za legalizaciju
marihuane) nego u sve dr. mr. pr titule.
Na izneseni problem desetine ljudi u kratkom roku daju prijedloge, a i rijeaenja.
Ovaj sajt je vjerovatno zamialjen za rekreativce,
ali je to prealo na vei nivo. Ovo postaje institucija!
Pogledajte koliko ljudi ovdje tra~i spas i rijeaenje
za svoje probleme.
Pustinjak
ENTUZIJASTA395 REP49%
→ Poznavalac
PustinjakENTUZIJASTA
sep 2015.
sep 2015.#22
uj kompa moje ti je mialjenje da mu niti jedan lijek ovog tipa nikad nee pomoi,mo~da simptomi nestanu,potisnu se ali ''bolest'' e ostati,npr. kad
ovjek ima proljev tad se tijelo samo od sebe
isti meutim doktor e rei,a ne ne, ne smijea srati rijetko evo ti tabletica, tad dolazi do joa veeg poremeaja i izbijaju neki drugi simptomi,tjelo ima prirodnu inteligenciju kod lje
enja te ima sposobnost da samo izlije
i bilo koju bolest, kad se znojia to ti je prirodno hlaenje,tjelo se hladi znojenjem,ali netko e rei uh ato smrdi evo ti dezi naapricaj se kao muha da se ne znojia, da samo znaa koliko to bolesti potencira,obi
no sprije
avanje znojenja,a zaato samo zato ato nekome neata smrdi? Depresivan pa ata. Prirodno je rasolo~enje veselje i zadovoljstvo,ali nekad je depresija simptom,ne bolest. Trebalo bi tu promjeniti na
in ~ivota,ti mu kupujea ulje i ljekove ja bi mu razbio komp odveo ga na utakmicu,popio pivo s njim,otiaao igrati nogomet ili tenis,cjelo ga vrijeme pomalo podjebavao, tako da uvijek bude u aktivnosti. Kad voda dugo stoji ona se usmrdi,ali ako te
e
isti se to joj je prirodno stanje. Ako hoea pogledaj temu na forumu o Orgonu. Dobar orgonski akumulator na dobroj lokaciji e protjerati 'vodu' aktivnost,polet,vedrina sve e se vratiti ili mu sredi neku ~enu :thumb::thumb::thumb:
radeii
AMBASADOR4.824 REP95%
→ Legenda
radeiiAMBASADOR
sep 2015.
sep 2015.#23
Zanimljiv komentar!
Bilo je viae savjeta u smislu dru~enja, aetanja, izlazaka itd.
Meutim, takve vrste komunikacija su ne mogue, jer on jednostavno li
i na jednog lijenog i bezvoljnog
ovjeka. Njemu je teako sebi nasuti vodu.
On niata, ama baa niata ne mo~e ili ne ~eli fizi
ki raditi. U mozgu ima jednu blokadu koja ne prihvata niata ato je "normalno".
U toku njegovog lije
enja sam upoznao dosta osoba sa istom dijagnozom, ali ni jedna od tih osoba ne li
i na mog sina po simptomima ponaaanja.
To su funkcionalni ljudi, koji su zaposleni, neki od njih imaju porodice.
Imaju povremene ispade koji su kratkotrajni i ~ivot ide dalje.
Mom sinu dajte najmanje 100 gr kafe i 10 kutija cigareta dnevno muziku (svi ~anrovi) i on se nee javljati. Nema nikakvih napada. On se izjaanjava da mu je tako super.!?
Mnoge poznate li
nosti su bolovale ili boluju od ove bolesti, ali
ipak imaju uspjeane karijere i kvalitetan ~ivot (glumica Vivien Leigh,
glumica Carrie Fisher, glumac Jeremy Brett, glumica Kim Novak,
Vincent Van Gogh, Isaac Newton, Ludwig van Beethoven, Abraham Lincoln, Winston Churchill i bezbroj drugih.
I bez obzira na koli
inu i vrstu unesenih lijekova, on je uvijek isti.
Totalno zbunjujue. I zadnji prijedlog "~ena" je neato o
emu sam razmialjao. Nekada su u mom kraju mladie sa psihi
kim problemima nazivali "mladala
ko ludilo", ato je vjerovatno jak, a neupotrebljiv
seksualni nagon. Do 24 godine, prije oboljenja je on bio zapa~en momak u ~enskom druatvu. Lijep, visok, zgodan. Uvijek je imao djevojku.
Sa zadnjom kojom je bio, najviae je volio i imao ozbiljne namjere.
Zbog njenog odlaska u drugu dr~avu na studiranje, sve manje su se viali i ljubav je plasnula, ali samo sa njene strane. On nju i danas voli sa jednakom straau, stalno je njena slika ispred njega. Nikada se nije pomirio sa realnoau, joa uvijek zna rei, kako e M..... doi i da e ~ivjeti zajedno.
Ali kako ja kao otac da njemu tra~im ~enu?
L0oD
ZMAJ85.106 REP
L0oDZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#24
Frend,pratim sve ovo sto pises,imas veliku podrsku od mene:respect: ono sto bi ti predlozio,ako nisi pokusao,naravno kao roditelj,roditelju pisem ovo... cisto predlog... probaj naci neku (kako da se izrazim a da ne bude glupo) zenu kojoj ces platiti da dodje kod njega i da proba da odradi posao sa njim,mozda mu to pomogne... ybg druze,za decu zivimo i kao roditelji u stanju smo sve uraditi pa i poginuti ako treba za dete,samo da je ono zivo zdravo...
Vutragenjo
ZMAJ39.529 REP
VutragenjoZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#25
Cek sad smo dosli sa bipolarnog poremecaja na to da ga je ostavila velika ljubav za kojom i dalje pati i da pije 100 grama kafe dnevno. Mislim iskreno ne znam ko nebi bio bipolaran. Ja ne vjerujem u psihicke poremecaje iako ih "ima" dosta oko mene. Oni su samo stagnacija necega i ne mogu se lijecit nego se mora izadji iz stagnacije ali ako mu svi govore das ima poremecaj pomirit ce se da nesto ima dok ustvari nema nista nego se decko razocarao u zivot a koliko vidim ima i previse briznog oca
Blader
ZMAJ27.296 REP
BladerZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#26
Slicno je i meni bilo. Isto cura, koja mi je bila super, isto jako ozbiljni planovi za dalje koje je i ona najviae najavljivala i onda preko noi neato je okrene i nestane i vise je nikad ne vidim. Jako mi je tesko palo i ja sam bija depresivan, jer to ata ka~ea radeii mi zvu
i baa na depresiju. Isto sam ostao zatvoren u emociji, jer tolko sam joj toga htio rei, a nje nije viae bilo. Stalno mi se po glavi vrtilo kao da pricam sa njom, sanjao sam non stop situacije da pricam sa njom. Postao sam jako asocijalan,u svoje slobodno vrijeme i baa to ata ka~es jako,jako lijen, teaka letargija,
ak sam se i teako smijao.
Ali s vremenom, sam je skoro zaboravio, ali trebalo mi je 4-5 godina,i jako puno loaeg osje
aja. Najviae pomogne kad ti se neka druga svidi cura,to te malo pokrene,pogotovo ako se zaljubia iako nije to lako jer uvjek usporeujea sa ovom prije.
Vjerovatno je i on sad u toj emociji od cure i ne prihva
a da je kraj i onda postaje samo-destruktivan,~rtva.
I sada on izbjegaje vanjski svjet koji ga podsjeca ili se ne ~eli suo
it sa tim da mora prihvatit gubitak.
Ovo ti piaem ne kao da je to njemu sto posto(jer teako je ovako),nego
isto da dobijea ideje kako da malo sam pratia pa da ga sku~ia , i onda lagano s njim radia.
Isto nebi tribalo njemu govorit da je bolestan ili da ima bipolarni poreme
aj jer onda se u~ive u tu ulogu jer ~ele biti ~rtve da bi to kao vidjela ta cura kako je njemu loae, ubiti privla
enje njene pa~nje iako normalno ona nije tu niti e znati ali svaata psiha radi,znam po sebi...
To ata ka~e gore ekipa, trebalo bi ga malo po malo pokuaavat eksponirat vanjskom svjetu. Malo tr
at po aumi, pa onda malo na kavu di nije previae ljudi i tako malo po malo u sve veu masu...ako e pri tome pomoi da nekad uzme te tablete da bi doaao u druatvo, pa neka uzme. Sve je dobro ata vodi prema rijeaenju...samo triba pametno.
Evo nadam se da e ti neato od ovoga pomoi.... :respect:
Papa Romeo
ZMAJ21.559 REP
Papa RomeoZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#27
Ne bih zelio da budem grubo shvacen, ali ovo sto sam procitao mi djeluje nekako naivno, pa cu iznijeti svoje licno vidjenje situacije u kojoj ti se sin nalazi.
5 godina kljukati sina lijekovima bez ikakvog ucinka navodi na zakljucak da mu dijagnoza nije bas najbolje odredjena, pa samim tim ni terapija nije valjana.
Pretpostavimo, dakle pretpostavimo, da ti sin boluje od nekog vida ovisnosti; internet, druga osoba.., ili je jednostavno lijen, sto je opet bolest sama po sebi. U svim tim situacijama osobe sklone ovisnosti i lijenosti su sklone i laganju, sto je sasvim razumljivo, jer su u vecini slucajeva svjesni svog stanja i vlastite nemogucnosti da se s njim bore, pa krivicu prebacuju na teza psihozna stanja, mada ni navedene nisu bezazlene.
Ukoliko je tacno da je ovisan ili lijen nece biti iskren u razgovoru sa psihijatrom, a to je najznacajniji uslov koji treba ispuniti da bi mu se adekvatno pomoglo.
Ne znam da li je isao na terapije kod psihologa, ako nije, smatram da bi trebao ici, i to redovno. Kvalitetan razgovor kroz koji bi se prodrlo do stanja u kojem mu se duh nalazi znatno bi pomogao trudu da se od, kako si napisao "dvadeset osmogodisnjaka zalijepljenog za kompjuter i ogromne kolicine kafe i cigareta" napravi zreo i prema sebi odgovoran covjek.
Cisto sumnjam da ce ulje, samo po sebi, biti od bilo kakve pomoci.
Sta ce covjeka motivisati, sta ce mu davati polet da se pokrene i sam sebi obezbijedi egzistenciju? Sta je ulje, ako nema perspektivu i jasne ciljeve u zivotu?
Vjerujem da ulje pomaze onima koji imaju volju da zive sa jasnim zivotnim ciljevima, bilo da se radi o fizickom ili umnom radu, kreativnom ili umjetnickom stvaralastvu.
Covjek mora nesto da stvara da bi se iskazao kao potpuna licnost. Da pise krimi ili ljubavne romane, da filozofira, da djelje drvo, tuca i struze po kamenu, gonja loptu, obradjuje zemlju, timari konje.., bilo sta, osim, da svakodnevno sjedi na jednom te istom mjestu, slusa muziku, bez da je stvara, ispija litre kafe i pusi "ko turcin".
Postoji zajednica za lijecenje ovisnosti pod nazivom Cenacolo. Pomogli su mnogima, pa pretpostavljam da bi mogli pomoci i tvom sinu, ukoliko nije sposoban da se samostalno bori sa bolescu ili ukoliko ga licno ne mozes motivisati da se pokrene i nesto ucini sa svojim zivotom. U zajednicu moze upasti samo dobrovoljno i sa jakom voljom da se promijeni.
U godinama je kada treba da se uhvati u kostac sa mnogim zivotnim problemima, a zapeo je na samom pocetku.
H2O888
LEGENDA13.298 REP83%
→ Zmaj
H2O888LEGENDA
sep 2015.
sep 2015.#28
vidim da u ovom problemu otac ne zeli nista naglo i slusa sina,jer misli da ce se stanje pogorsat,vidi sam gore da mu sin nije hti pristat da ostane u bolnici na ljecenju..sto bi sad trebalo da prisilno dodu po njega,ja sam siguran da otac to ne zeli,a opet silno zeli neku pomoc...tesko je uc u sustinu problema,jer mozda ni sin nezna sto mu se dogada..a otac potom jos manje,a doktorima je najlakse dat saku tableta...ne zelim davat nikakve prijedloge a ni dijagnoze,jer samo bog zna sto je tu na stvari,pa se nadajmo da ce on i pomoc,saljem samo dobre vibre i sretno;)
jesam
ZMAJ41.782 REP
jesamZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#29
Eto, svi se neato trudimo, a de
ku zapravo dobro i niata mu u ~ivotu ne fali, osim ~ivljenja ~ivota samog.
Daj ti njega nama malo tu na forum da ga preodgojimo :).
Al pretpostavljam da mu to uope ne dolazi u obzir, uostalom, kao ni niata drugo.
`alu na stranu, situacija je jako zeznuta, samim tim ato toliko dugo traje.
Jel si bar sam kuha kavu?
Za cigare mi je jasno da ih ne zaradi,
il su mu mo~da i penziju dali?
`ta on misli o smanjivanju tableta i terapiji uljem, il mu je i to svejedno?
Komunicira li viae uope s ikim osim s ukuanima, ako i to i na koji na
in to radi? Je li uope svjestan svog problema, primjeujea li uope ikakve emocionalne oscilacije?
Jesi probao maknuti sliku i ugasiti Internet? Svesti kavu i duhan na normalniju mjeru? Jel se pobunio i na koji na
in, ako jesi?
Kakve ispade mo~ea o
ekivati kad ne bi bio pod tvojim nadzorom i brigom?
Kvalitetna psihoterapija bi mu sigurno dobro doala, samo kako doi do nje, vidjeti rezultate, a onda i platiti, jer to je isto viaegodianji tretman, a opet nema rezultata bez pristanka i volje same osobe.
Sigurno bi mu dobro doala i promjena sredine, ako si ikako u mogunosti (baka, deda, selo, grad, more, planine...)
O
ito je da nisi imao baa sree sa stru
njacima, pa evo, da na kraju pitam, jesu li isklju
ene organske bolesti, tipa; hormonski poremeaji, dobroudni tumori na hipofizi, nadbubre~nim ~lijezdama, testisima...
Rope73
ZMAJ17.941 REP
Rope73ZMAJ
sep 2015.
sep 2015.#30
Sjedite i zapalite zajedno. Neko je ovdje vec to predlozio.
Ulje je samo jos "jedan lijek" koji pije i predaje se dijegnozi.
Puno osoba znam sa dg Bipolarni poremecaj i nijedan simptom nisam procitao kod Vas.
Simptomima sam i cesto prisustvovao. Meni se cini depresija zesca i kad sam procitao "litijum", AJME meni.
Ja pijem jedan od stabilizatora misli ali puuno slabiji od litijuma i tako da znam sta je i da od samog litijuma moze doci do svega sto si naveo.
Psihijatar (iz licnog iskustva) samo cuje jednu nasu rijec i onda on/ona nastavi da MELJE o nama.
Psihoterapija!!! Psiholog neki dobar,neka vam ga neko preporuci ..neko ko je srcem i dusom zavrsio za psihologa a ne zbog potraznje na trzistu.
Ima ih takvih ne odustajte od njih ako "prvi" nije to to.
Apsolutno! Neka se makne od FB i ostalih drustvenih i daj ga ovamo u nasu "naciju" gdje su ljudi dozivljavali sve i svasta i pricaju o tome otvoreno,savjetujemo se,smijemo i svi smo ilegala kao pokret otpora :)
Pozdrav ocu od oca ;)
mazar
LEGENDA12.299 REP73%
→ Zmaj
mazarLEGENDA
sep 2015.
sep 2015.#31
http://www.webmd.com/bipolar-disorder/guide/bipolar-disorder-supplements?page=2
http://www.iherb.com/search?kw=5+htp#p=1
itaj reviews
mazar
LEGENDA12.299 REP73%
→ Zmaj
mazarLEGENDA
sep 2015.
sep 2015.#32
http://www.telegram.hr/zivot/imam-41-godinu-radim-kao-inzenjer-u-zagrebu-i-borim-se-s-bipolarnim/
5 REP10%
→ Istraživač
Blader
ZMAJ27.296 REP
BladerZMAJ
maj 2016.
maj 2016.#34
Nazalost nemam... davno sam iaao sa cimerom. Ali sje
am se da mi je reka da viae ne uzima nove ljude jer nema vremena. Ali ima od toga 7-8 godina... a ja sam se odselio iz njegove blizine.
sbcjeceo
LEGENDA5.962 REP10%
→ Zmaj
sbcjeceoLEGENDA
maj 2016.
maj 2016.#35
Aj da i ja prozborim koju, iskreno, i nadam se da niko a pogotovo autor teme nece biti uvredjen i povredjen. Za razliku od Vutragenja ja verujem da postoje psihicka oboljenja, ali ovo bar po mom laickom misljenju nije bolest. Necu ulaziti u to kako ide definicija bolesti ali ovo je reakcija po mom misljenju a ne bolest. Ja znam nekoliko ljudi koji su neka blaza varijanta ovoga ali to kod njih niko nikada nije nazvao bolest nego: bezobrazluk, lenjost, slabost, izgovori, itd, i sve ih je proslo vremenom, a kome je vise posvecivana paznja i zaljen je njemu je duze trajalo. Naravno ne zelim da kazem za Vaseg sina da je nesto od ovoga ali smatram da nije bolestan. Mislim da je greska napravljena u samom pocetku sa stavom koji je prestavljen pred njega. Da niko nije obracao paznju verujem da bi ga proslo (ne u smislu da zanemarite dete nego da kazete jebi ga sine, tako je u ljubavi bla bla i da se vise iz vasih usta to ne pominje!) , mozda za mesec, mozda za godinu dana nebitno. Ali umesto toga dobio je paznju, koju je mozda negde podsvesno zeleo, zatim su usledili jaki lekovi koji su besmislica farmaceutskih kompanija, (ne postoji lek kao hemijska supstanca koji leci psihicke poremecaje) i taj odnos prema njemu da mu se ugadja i sazaljeva. Lecenje uljem smatram bespotrebnim, ali posto je zdravo onda je u redu. Ne mogu da delim savete niti da se mesam u tudji zivot ali ovo je moje vidjenje stvari. U svakom slucaju nadam se da ce se stanje popraviti i zelim Vam sve najbolje!
sep 2015.
1 / 37
sep 2015.
maj 2017.