maj 2023.#1
Dobar dan dragi ljudi, ne znam kako bih po
ela pisati, znam samo da ako negdje mogu dobiti savjet, je to ovdje na forumu.
Mojoj majci je 2014. dijagnosticiran reumatoidni artritis, godinu dana prije su joj ugraena dva stenta zbog infarkta miokarda. Majka ima 57 godina.
Nakon dijagnoze po
inje terapiju medrolom i metotraxatom. Bilo je tada dobrih, ali naravno i jako loaih perioda. Iskreno re
eno viae loaih. Jaki bolovi, oteknuti zglobovi, ograni
ena pokretljivost.
Mama je oduvijek bila svjesna jakih nuspojava tableta koje je uzimala, ali vjerujem da joj je jedino bilo bitno da bol nestane i da mo~e normalno funkcionirati. Moj brat joj je nekoliko puta preporu
io ulje konoplje, ali tada nije bila spremna za tu vrstu terapije. Vjerujem viae radi brige ato e rei doktori i mo~da nekih osuda u druatvu, a vjerojatno i malo straha.
Posljedice medrola dolaze do vrhunca 2017. godine. I dan danas kad se sjetim uhvati me bijes.
Majka je dugo kaaljala, mislim
ak i neki period od mjesec dana. Doktori naravno prepisivali jedne pa druge tablete i sirupe. Stanje se nije popravljalo, naprotiv od silnog napora uzrokovanog teakim i u
estalim kaaljem te uniatenim kostima zbog terapije medrola su joj pukla 4 rebra. Isprva ako se dobro sjeam samo jedan, tada odlazimo na hitni prijem. Lije
nik tada prepiae opet neke druge tablete za kaaalj jer po njegovom mialjenju nije mogue da rebro baa tako pukne, vjerojatno su miaii. Majka dolazi kui i uz sve bolove se svakodnevnica nastavlja.
Nakon par dana je puklo i drugo rebro, tada je napokon uz naau molbu napravljen rendgen. Terapija mirovanje i tablete protiv bolova. Nikome od doktora nije bilo sumnjivo niti su se potrudili pronai uzrok prvenstveno kaalja pa i puknua, jer rebra kao i tada po njihovom ne pucaju baa tako sama od sebe. Da previae ne du~im ato se dogaalo u tom razdoblju..majka je razvila osteoporozu zbog uzimanja medrola, nakon puknua
etvrtog rebra je hospitalizirana i tada su napokon u
injene sve pretrage da bih se naaao uzrok. Nasreu je sve bilo u redu, osim naravno te osteoporoze. Uspostavilo se da je majka imala neku bakteriju i uzimanjem kratke terapije dok je joa bila na odjelu kaaalj je prestao. Majka se od tog svega dobro oporavila.
Do danas je kao ato sam rekla bilo uspona i padova, kontrole i kontrole kojima se uvijek dolazilo do istog zaklju
ka i iste terapije. Sjeam se da je jednom prilikom pitala reumatologa ato mo~e napraviti po pitanju prehrane, tada joj je re
eno da prestane previae
itati na internetu.
Prije nekih mjesec dana je majci pukao film jer uz terapiju se niata ne mjenja. Tijelo je napaeno, pa tako i um. Ka~e da joj je medrol uniatio ~ivot. Zamolila je od brata da joj nabavi ulje. Mislim na ulje s visokim udjelom thca. On je to i napravio. Sve to saznajem iz razgovora s majkom i bratom jer ~ivim u inozemstvu.
Od tada
itam sve ato se mo~e pronai na temu reumatoidnog artritisa, openito autoimunih bolesti i njihovih moguih uzroka. Upale, stres, preboljene bolesti uzrokovane bakterijama ili virusima i time mo~da
ak i uzrokovana dominacija th1 ili th2 pomonih limfocita koja se onda o
ituje razli
itim autoimunim bolestima. Sve mi to nekako poma~e da barem malo shvatim kako naae tijelo i imunoloaki sustav funkcionira.
Odlu
im majci za po
etak kupiti kapsule sa visoko koncentriranom kurkuminom, umbirom, bosvelijom i organskim spojem sumpora. Nadam se da e to pozitivno utjecati na upalu i na poboljaanje imuniteta.Ovo sve naravno utje
e na cijelu obitelj, a mene osobno joa viae mu
i ato nisam kod kue. Odlu
im si kupiti cbd ulje 10% da lakae zaspem.
U
inak 100%, spavam bez osjeaja tjeskobe i budim se odmornija nego ikada. Kupim majci isto to. U kontaktu s bratom razvijamo neki plan, ato i kako, s
im po
eti, kako dozirati. On mi ka~e da probam negdje kupiti cbd kristale jer poznaje ~enu kojoj jako poma~e protiv bolova. Majka nije nikada imala iskustva sa konopljom.
Trenutno majka uzima kapsule,
ekamo da doe cbd ulje, cbg i cbd kristali pa emo po
eti lagano i s tim. Majka je ato se toga vrlo pozitivna, vodi se s ~eljom da u Studenom mo~e plesati na vjen
anju moga brata. Terapiju medrolom i metotraxatom viae ne uzima, lagano je smanjivala doze i uz to nije bilo nikakvih komplikacija.
Bol je naravno tu, uko
enost takoer, ali uz jednu tabletu protiv bolova mo~e izdr~ati. Ka~e da je prije nego ato je odlu
ila neato promijeniti uz terapiju medrolom i metotraxatom uzimala
ak i po tri tablete protiv bolova.
Za majku, a i za cijelu obitelj je ovo po mome osjeaju kao neka prekretnica. Mislim
ak i jedna od va~nijih u naaim ~ivotima. Kad sve ato sam naru
ila stigne, majka kree sa konzumiranjem.
Dragi ljudi, nadam se da nisam previae odu~ila, pokuaala sam ato krae opisati situaciju u kojoj se nalazimo.
Za svaki savjet ili bilo koju informaciju u vezi odabira kapsula, kristala i ulja pa tako i kako najbolje zapo
eti sa koriatenjem lijeka bila bi jako zahvalna.
maj 2023.#2
Nemam savjet osim da nastavite tim putem. Ono sto je 51% cijele price je kako je majka proala kroz proces negiranja i neugodnosti te stvarno odlu
ila biti bolje. Sve navedeno mi se
ini kao dobar plan, pogotovo jer je skida je s tableta uzro
nika proalo. Uko
enost i ostale stvari koje spominjete ce Takodjer doci na red. I to jako brzo
ini mi se, jer unato
tome sto ono sto ce konzumirati nije uzgojeno kui jel, kristali i takve stvari se teako mogu kupiti, a kad se nabave onda je to to. Sretno ~elim, i eto ako nije mrsko da napiaete kako majka reagira kad krene s ozbiljnijom terapijom kanabisom.
maj 2023.#3
Hvala dragi Heretik,
cbd ulje i kristale sam naru
ila preko jedne Nizozemske stranice po preporuci
Hvala dragi Heretik
Cbd ulje i kristale kao i cbg kristale sam naru
ila preko jednog Nizozemskog shopa prema preporuci bratove poznanice. Lijek je brat dobio od jednog poznanika koji se lije
io od leukemije i koji je tada ulje naaao na jednom dalmatinskom otoku. Detalje na~alost ne znam.
Naa je nazovimo ga plan po
eti sa svim navedenim kako bi se majka ajmo rei upoznala uope s kanabisom. Prema njenim zapa~anjima odkad koristi kurkumin i ostale sastojke koje su u kapsulama joj se probava poboljaala, mislim da e tu ostali pozitivni rezultati doi s vremenom jer ih koristi 3 tjedna.
Majka ima u Lipnju kontrolu kod reumatologa, vidjeti emo ato e biti.
maj 2023.#4
Na pravom ste putu :respect:~elim ti svu sreu:thumb:
maj 2023.#6
Nista sto pisete nije predugacko ili bez smisla. Od srca se nadam da ce mamino stanje ici na bolje. Slobodno dokumentirajte napredak ovdje na forumu, to su vrijedne informacije koje ce nekome nekad u buducnosti posluzit. Puno srece vam zelim!
maj 2023.#7
Hvala puno :)
Svakako u pisati. Majka jedva
eka da krene sa koriatenjem.
maj 2023.#8
Realno u :djede: napisati, ne poma~e na na
in da ce ozdraviti.!!!
Reumu imam 30 godina. Zadnjih godina u~as. Bol je konstantno prisutna. Kad je velika, onda pijem tablete.
Voltaren, Diclo duo, zadnje koje sam dobio, Nalgesin.
Fizikalne terapije, vje~be za ledja, ni slucajno teret neki...
E sada, kako mi poma~e dim.
Poma~e na na
in da kad uzgajas biljke, to smiruje. Kad zapalim (sl. je i sa uljem), pod uticajme thc-a na trenutak zaboravia na bol.
Naglasak je 'na trenutak', jer bol je uvijek tu.
Ako moram mirovati, lakae mi je mirovati high.
Jedino tu poma~e :D
Tako da, nije to magija koja ce spasiti tvoju mater.
maj 2023.#9
Hvala puno Vutra, vidjeti emo kako e to sve utjecati na majku, ja se nadam da e ova neka kombinacija olakaati njene tegobe. Ona ka~e da joj je bitno da je ne boli. Ne ~elim ni zamisliti kako je kad si uvijek pod bolovima, bez obzira od
ega se boluje. Znam da majka kad je koji dan dobro ka~e, baa mi je
udno kad me niata ne boli, i odmah je bolje i psihi
ki i dobije neku snagu.
maj 2023.#10
Slazem se. Probudim se i sam ponekad bez boli.
Rekli su da je dobar i Dormeo madrac. Iz iskustva pri
am, kad dodje faza boli ne poma~e Dormeo :D
Sretno u izlje
enju :joint2:
maj 2023.#12
`to mislite, da li bi se lijek mogao "razrijediti" ili mo~da bolje rei pomijeaati s nekim drugim tekuim uljem, npr. maslinovim i kao takvo nanijeti na bolno mjesto?
Kakav bi tada bio efekt na odnosu uzimanja lijeka oralno. Majka ka~e hoe li postati blesava od toga :let:
Hvala dobri ljudi
maj 2023.#13
Ako je izdr~ala sve ove godine i ostala normalna, odnosno da nije je postala blesava l, nee ni od ovoga sigurno. Kanabis joj jedino mo~e pomoi da bude kakva ina
e je :rasta:
maj 2023.#14
Ka~e mi brat da mi ideja i nije baa neato super
To joj je i brat, sin joj rekao. Ka~e koliko sam ja popuaio u ~ivotu po tome onda nebi mogao sada ni pri
ati s tobom. Sve joj je tad bilo jasno. :rasta:
maj 2023.#15
Evo majka od jutros uko
ena, sve boli. Jedva otvorila posudu s kavom da nam napravi. Ka~e kad e viae to ato si ti naru
ila. Pojela ru
ak i popila kapsulu, nije htjela za bolove niata nego umasirala bolna mjesta nekim gelom. Trpi i vidim na njoj da je cijela u gr
u.
Nazovem brata da se spusti dole u stan i pitam ga ato emo. Moja ideja da razrijedimo lijek i nama~emo mu se nije baa svidjela. A nije ni majci, ka~e ateta to tako :lol:
I niata, odlu
ili da je vrijeme da se majka upozna s lijekom. Malo na vraak
a
kalice i ka~e majka Bo~e pomozi. Evo nakon 3 sata sve super ato se ti
e nekog u
inka na mozak, od
ega smo i mi malo mo~da imali strah da je kako brat ka~e ne odnese.
Majka se zavalila u fotelju, izgleda mi skroz bla~eno. Ne spava joj se, nije joj muka i ka~e da ne osjea niata loae. Mislim da je mene viae bilo strah :confused:
Ja izaala s bratom na terasu, neato pospremamo, majka dolazi k nama i pree prag bez da je rekla joj meni jadna ti sam.
Ka~e bol je tu, ali je kao ne do~ivljava. Ju
er nakon dvije tablete za bolove nikako da se smiri, a danas evo momentalno kako brat ka~e.
Javim ako bude nekih promjena. Mo~da mi mo~ete dati savjet na ato da obratim pa~nju nakon konzumiranja. Tlak i otkucaji su joj super.
Hvala vam dobro ljudi
maj 2023.#16
Medrol je fakat zlo,koristio clan obitelji pa znam.
Nego mozes probat u palminom ulju/masti ili kokosovo na laganoj vatri otopiti i ubaciti unutra par extraljutih chilija da otpuste kapsaicin, izvaditi paprike van a ostatak se zgusne. S tim dobro utrljat zglobove pa vidjet dal ce biti sta bolje, kapsaicin bi trebao prokrviti tkivo. Samo oprezno prilikom upotrebe nositi rukavice i paziti da ne dotaknes sliznicu ili oko.
Sretno u borbi!
maj 2023.#17
Nee akoditi niti ideja koju si imala, medjutim u ovoj fazi sad je bitno da koli
inu koju imate, majka pojede. Ako bude viska, slobodno kremu/melem napravite. Pomoi ce i ona.
https://www.vutra.org/threads/jednostavni-melemi-i-ulja-sa-kanabisom-ili-uljem-kanabisa-za-vanjsku-primjenu.19215/
Drago mi da je majci ok. Nemojte se samo prevariti i misliti nije joj niata pa da poja
ate dozu odmah. Postepeno se podizite s dozom.
maj 2023.#18
Hvala h0nda na ideji. Probati mo~emo svakako. Da, medrol je zlo. A i taj citostatik ato je uzimala nije niata drugo. Zadnje dvije godine ga je uzimala jednom tjedno, u obliku aprice. Iza toga mu
nina i slabost. Ma u~as
maj 2023.#19
Hvala na linku :)
Mi emo probati sve ato se nudi, naravno ne bezglavo, informiramo se puno.
Dosad je sve okej, pokrila se dekom, gleda TV i zijeva. Kao ato ka~ea, ne treba se zaletiti i odmah poveavati.
Bili majka prije spavanja mogla opet uzeti mrvicu ili radije ostati na toj jednoj danas?
Hvala svima puno dragi ljudi
maj 2023.#20
Ja bi se osobno vodio time dali se bol pojacava ili ne. Ako je, mrrrvicu bi joj dao, a ako ne, nek ide pawat. Nocas ce se siguran sam naspavat kao beba :)
Edit: mogla bi i opustoait frizider u neko doba nocas smiley9934
maj 2023.#21
Ka~e da se u glavi dobro osjea, zglobovi je bole, ali nekako mi se
ini kao da ih bolje podnosi. Umirila se i ka~e da joj je malo zima. Temperaturu nema.
Vidjeti emo u toku ve
eri, sve u svemu i dalje bez tableta za bolove :thumb:
Sorry, ovo je bila greaka. Moram se joa malo uhodati na forumu. Htjela sam zapravo napisati neato, ali sam neato falila i objavila odgovor. :confused:
maj 2023.#22
Nemaa potrebu stisnuti reply pa onda pisati pa nakon toga post reply. To ti radi ove citate koji su nepotrebni i sama vidia. Ako ~elia nekoga direktno tagati koristia znak @ Naprimjer @Martina_11 .
maj 2023.#23
Jedno pitanje dragi ljudi, majka je danas opet iza ru
ka uzela jednu malu dozu. Onako na vraak
a
kalice. Super to sve podnosi, umiri je i uhvati spavalica, nekako sam mislila da e to imati vei ili ja
i mo~da
ak i neugodni u
inak. Da li neato krivo radimo, ili mislite mo~da da je lijek "izgubio" na kvalitetu radi du~eg stajanja.
Nama je naravno drago ato joj odgovara, super je ato nema nikakvih loaih utjecaja na nju.
maj 2023.#24
Nema ata ,ako je umiri i uhvati spavalica to je bueno :thumb:
maj 2023.#25
Nemate brige. Ra
unajte da se stvara tolerancija i da se organizam puni tako da ce prakti
ki nekad u budunosti kad se digne na dozu koja joj odgovara deaavati identi
no. Prakti
ki nee niti osjetiti da je konzumirala. Kad sam uvodio ~enu u terapiju sam krenuo s pola zrna ri~e 0.2mm cca du~ine iz sprice. Prvi dan jednom dnevno, drugi dan dve kapsule dnevno, trei dan tri kapsule, s razmacima od 7-8 sati. Peti ili aesti dan takve konzumacije sam po
eo dizati koli
inu u dozi, do Zrna ri~e iz sprice (0.5cm cca). Smetalo joj je za ~eludac ulje samo a i okus joj nije idealan pa sam joj pakovao u kapsule prazne obi
ne.
473272
maj 2023.#26
Hvala na odgovoru Heretik, ovo mi puno poma~e. A ato mislia kako bi trebali po
eti sa kristalima i cbd uljem? Izmeu popodnevne i ajmo rei doze prije spavanja, ili po potrebi?
maj 2023.#27
Mo~ete kad i ostalo. Cbd kristali nemaju psihoaktivno djelovanje. Svakako mini doze s po
etka, kako napisah gore. I puno vode :)
Ako nisi, evo teme koju treba pro
itati. Na kraju je kolega dnevno unosio 1ml i normalno funkcionirao. Ja sam osobno bio na vise od 1ml preko 60 dana i normalno iaao na posao.
https://www.vutra.org/threads/mazar-vs-multipla-skleroza-ms.7670/
maj 2023.#29
Danas je majka uzela jednom lijek i u tijeku popodneva cbd ulje. Sad nisam pametna ato da joj dam prije spavanja.
Iskreno, ovo me sve lagano psihi
ki dere.
Al kad realno pogledam da ne koristi viae terapiju kemijom, ovo
ak i ne izgleda tako loae. Uhvatim se u mislima, kontam pa ne dovodimo valjda majku u opasnost jer smo se zajedno odlu
ili na ovaj na
in rijeaiti njenih tegoba.
Koliko je ovaj internet dobra stvar, tako je i loae jer piae svaata.
Dobila sam danas kontakt od jedne gospoe koja je
ovjeku,ato je s majkom bio po pretragama i ambulantama, do te mjere pomogla da on viae reumatologa nije trebao. Kod njega je bila dijagnoza psorijati
ni artritis. Vidjeti emo, pozitiva je jako bitna.
I stvarno vam svima hvala, ovo mi baa puno zna
i.
maj 2023.#30
Bitno je ne klonuti u glavi el onda tjelo nema kog slusati, samo pozitivno:thumb:
maj 2023.#31
Sla~em se h0nda.
Ja danas nave
er idem nazad za Njema
ku, majka i brat nastavljaju lije
enje. Ju
er je spavala kao top, bez buenja u pola noi i uzimanja tableta protiv bolova, ato je bila za nju svakodnevnica. Vidjeti emo kako e se to sve nastaviti, ja odlazim s nekim dobrim mislima i probati u doi u Srpnju na koji dan.
S majkom se svakako
ujem na dnevnoj bazi, pa mogu ponekad promjene i ovdje pisati.
Dobar i ugodan vikend vam i puno hvala na podraci :)
maj 2023.#32
Igrom slu
aja i ja ne ~ivim gdje sam rodjen, pa ti mogu reci da djelomi
no nervoza i ostalo sto si navela, ima veze i s tim povratkom, cak i da ti majka nije bolesna. Dr~ se i nedaj se. Samim tim sto ste doali skupa do toga da idete majci pomoi, je 100/100 plus. Ajd da nije probala sve navedene otrove. Vjerujem da nije jednostavno, medjutim ono sto sigurno pomaze kod lije
enja i terapije je i sam uzgoj. U tom slu
aju bi Takodjer i znala to
no sta dajea majci da konzumira, jer jedino je to nepoznanica ostala koja vas mo~e brinuti. Sve ostalo mi se
ini kao pod kontrolom + majka spava, ne jau
e kao sto je jaukala i tako. Pro
itaj svoje postoje od po
etka kad si krenula pisati i vidjeti ea da se kroz paniku i brigu u biti vidi samo napredak :)
maj 2023.#33
Sla~em se u potpunosti, ja ve vidim na sebi koje sve negativne utjecaje ima to sve na mene. `to se ti
e majke, ostavljam je u najboljim rukama. `to se ti
e lijeka, iskreno nemam nekih briga, brat takoer ima puno povjerenje u poznanika koji se ponudio pomoi. Prema njegovim rije
ima, ulje je s nekog otoka. Biljka nije tretirana s ni
im nego je uzgajana da nekome pomogne. Tako sam ja to shvatila, koliko mi je brat uspio to objasniti.
Uvjeti za rast i proizvodnju su bili najbolji. Taj poznanik je takoer bratu rekao da mu se samo javi, i da ne pokuaava sam negdje neato nabavljati jer po njegovim rije
ima ima svega ato nije sigurno ni pouzdano.
Majka ka~e da je boli, bolovi aetaju, od zgloba do zgloba, kao ato je i prije bilo. Niata novo u njenoj bolesti. Ostalih problema nema, ato se ti
e nekih simptoma koji bi ukazivali na nego pogoraanje.
Lijek je baa umiri, kao da je spusti na zemlju.
Pa se zbog toga svega i ne kree puno pa ju je malo uataknulo, ali zna ona i sama zaato.
Majka normalno jede, ima malo manji apetit. Ja sam mislila da e biti obrnuto.
Mislim da bi mo~da bilo i vrijeme da se sljedei tjedan krene ili s veom dozom ili
eaim doziranjem. Mo~da netko ima savjet u vezi toga.
Ju
er nave
er je stupila u kontakt s gospoom koju sam spomenula bila. Kada joj je majka rekla da 9 godina uzima terapiju i da nema pomaka na bolje nego se stanje samo pogoraava, ona joj je rekla pa i kako da vam bude dobro od tog svega.
Tra~ila ju je njene zadnje nalaze krvi i mokrae i dijagnozu reumatologa. Vidjeti emo koje e ona kombinacije imati. Majka takoer brzo ima kontrolu, ja sam preporu
ila da se naprave sve pretrage na patogene u organizmu kao i analiza vitamina. Kroz sve ovo, i stvarno puno
itanja u zadnje vrijeme, vjerujem da kod autoimunih bolesti
ak i neka preboljena bolest, bakterija ili virus mo~e biti uzrok. Neato ato naaem tijelu smeta i tijelo se toga uporno ~eli rijeaiti, ali mu ne uspjeva jer se modernom medicinom samo truje.
Ostali faktori kao ato su stres, openito stanje uma, prehrana, manjak vitamina i ostalo znatno utje
u na sve to i na sam razvoj bolesti.
Da je volja za ozdravljenjem takoer jako bitna uope ne sumnjam,
ak bi u ovom naaem slu
aju rekla da je klju
na. Majci je rijeaenje njenih zdravstvenih problema ajmo rei bilo pred nosom. Imala je jako dobar primjer tog gospodina koji se uspjeano izlije
io prirodnim putem, brat joj je nekoliko puta ponudio da joj nabavi ulje, ali eto, ona nije htjela ili kako je ona rekla, vjerovala je doktorima jer ipak su oni doktori i znaju najbolje.
Sada umjesto tablete za bolove uzme prirodni lijek, ona je baa odlu
ila da povratka na staro viae nema. Dr~i se i ja vjerujem da e izdr~ati i vratiti kvalitetu ~ivota.
I baa zbog toga, mo~da je sve to tako trebalo i biti.
Nadam se da emo u Srpnju opet skupa praviti kola
e kad doem. A u Studenom i skupa zaplesati. Svima ovdje se zahvaljujem neizmjerno, mislim da u i ja kroz sve ovo ozdraviti.
maj 2023.#34
Koliko uzima sada I koliko
esto?
maj 2023.#35
Dva puta dnevno, danas malo viae nego od po
etka terapije. Na po
etku je bio ajmo rei vraak
a
kalice, neznam kako bi se izjasnila, a ni koliko bi to moglo biti.
Pitati u brata ako mo~e pa da uslika, pa mogu objaviti.
okt 2023.#36
Super si ovo napisao @Vutra Samotnjak ,svaka cast. Jako puno ljudi misli da je Kanabis carobni stapic.