VUTRA
ForumZajednicaPutovanje na mentalnim talasimarasta sacrament...
LEGACY

rasta sacrament...

56 odgovora5,254 pregleda
ranking irie galISTRAŽIVAČ

jun 2006.

#1
evo da vam ja lepo ispricam sto rastafarijanci puse vutru :) onako biblijsko gledano :)...kao prvo nigde ama bas nigde u bibliji se ne pominje rec ganja, marihuana, cannabis, weed, collie, lambsbread ili nesto slicno...dalje, ganja je deo religioznog rituala, put ka bogu i put ka istini...there're a many ways but there's just one true and right way!!!!! the weed open up the mind, if you burn dat means dat you love to learn..ganja pomaze razumevanju i interpretiranju biblije , meditaciji (highest ites)...ganja je sveta jer ju je stvorio bog, jahoviah, a po drugoj strani, veruje se da je ganja prvi put porasla na grobu kralja solomona...iskreno da vam kazem, nemam pojma odakle je to uzeto...u bibliji koju ja citam to nigde ne pise, mozda je to neki od delova biblije kojeg na primer katolicka crkva ne priznava, dok su ga rastafarijanci prihvatili...mozda ce znati neko od "rastamana" na ovom forumu to da objasni ;) sto se tice legalizacije, rastafarijanci razumeju da u vecini drzava nije legalizovana jer ako bi bila babylon bi bio na gubitku jer bi ljudi poceli da slusaju sebe i bozje reci i tako bi dosli do istine a to babylon ne zeli...I say, it's armagideon time..po drugoj strani babylonci konzumiraju alkohol koji je po nazirskog prisegi, oath of nazire, zabranjen (4.mojzesova knjiga, numeri 6:1-21). a alkohol cini coveka glupim, losim covekom, koji nema sluha za istinu i bozje reci i tako moze babylon da manipulira sa njim...burn dem all!!!! cleanliness is godliness :)a jos nesto(izvinite sto skacem sa jedne na drugu temu):) nisu svi rastafarijanci koristili ganju, evo na primer yellowman, king tubby i jos nekoliko njih su bili ili su jos uvek veliki anti-ganja smokeri!!! :) i tako... :) a da, a ganja je dosla na jamajku preko sadhusa, misticnih dreadlocksa u indiji koji puse travu vec stolecima..i dok su se ti selili na karipske otoke preneli su deo kulture na "jamajcane", predpostavljam da znate da ima rastafarijanstvo malo veze i sa hinduizmom :) "And God said, Behold, I have given you every herb bearing seed, which is upon the face of all the earth, and every tree, in the which is the fruit of a tree yielding seed; to you it shall be for meat. And to every beast of the earth, and to every fowl of the air, and to every thing that creepeth upon the earth, wherein there is life, I have given every green herb for meat: and it was so." genesis 1:29-30 "And God said, Let the earth bring forth grass, the herb yielding seed, and the fruit tree yielding fruit after his kind, whose seed is in itself, upon the earth: and it was so.And the earth brought forth grass, and herb yielding seed after his kind, and the tree yielding fruit, whose seed was in itself, after his kind: and God saw that it was good." genesis 1:11-12 Psalm 104:14 "He makes grass grow for the cattle, and plants for man to cultivate bringing forth food from the earth" Ezekiel, 34:29 "I will establish for them a renowned planting place, and they will not again be victims of famine in the land, and they will not endure the insults of the nations anymore."
ranking irie galISTRAŽIVAČ

jun 2006.

#2
a smorilo me ovo kuckanje..nastavicu kasnije ovu temu, nemoj da je dirate..ima jos mnogo stvari da napisem...samo malo da odmorim prstice...hahahah:))))
hsrtISTRAŽIVAČ

jun 2006.

#3
thanks for teachings. big up ranking big up :)
ReggaesaurusENTUZIJASTA

jun 2006.

#4
Pa normalno ali se pominje ovo Sa druge strane Biblija propovedi jednakost, mir... Ali ima jedan zanimljiv podatak reè MIR se u starom zavetu pominje 467 puta, a reè RAT 1896 puta :shock:
ranking irie galISTRAŽIVAČ

jun 2006.

#5
evo nastavljam, malo po malo :) gore su napisani neki citati iz biblije koji su u kontekstu sa pusenjem marihuane...a izvinite sto je u engleskom, za one koji ne razumeju pise i gde u bibliji se to nalazi pa sami potrazite i procitajte u srbo-hrvatskom ili kojem god drugom jeziku :)da nastavim..u drugoj samuelovoj knjizi 22:9, to je inace davidom psalm, pise kako se je iz bozjih nosnica dizao dim, iz njegovih ustiju vatra i uglje (moj prevod)..nesto slicno pise i u jobu 41:20...iz bozjeg nosa se je pusio dim kao iz vrelog lonca :) to pokazuje da ima bog telo, mada je to sasvim logicno ako je bog ustvari coveka po svom izgledu..a na pitanje kako je dim usao u bozje telo rastafarijanci odgovraju sa pusnejm trave, spiritual creation... druga mojzesova knjiga, exodus 3:2-4..pise ovako: "And the angel of YHWH appeared unto him in a flame of fire out of the midst of a bush: and he looked, and, behold, the bush burned with fire, and the bush was not consumed. And Moses said, I will now turn aside, and see this great sight, why the bush is not burnt. and when YHWH saw that he turned aside to see, Elohim called unto him out of the midst of the bush, and said, Moses, Moses. And he said, Here am I. taj citat prica o tome kako je bog, yhwh (ovo je na hebrejskom jahovia, hebrejski jezik inace ne pise samoglasnike a jahve insce na hebrejskom znaci "sam, koji sam", a da elohim je isto ime za boga, a zanimljivo je to da je to ime u pluralu, sto poakzuje na politeizam ali o tome neki drugi put)zvao mojzesa iz goreceg zbunja. to je direktna linija izmedju boga i coveka koja je povezana sa gorecim zbunjem zato rastafarijnci taj prizor iz biblije prakticiraju tako da puse marihuanu a rezultat toga bi trebao da bude duhovna pripadnost i povezanost sa haile selassiejem.. po drugoj strani rastfarijanci smatraju telo bozjim hramom, body is the temple of the most high, selassie I live inna I&I...zato je logicno da hram zapunis sa "dimom", sa marihunaom napusen hram i tako oteraju zle duhove, kao neki proces ciscenje, tako fizickog kao i duhovnog :) book of revelation 8:4 "The smoke of the incense, together with the prayers of the saints, went up before God from the angel's hand." a revelation 15:8 "And the temple was filled with smoke from the glory of God, and from his power; and none was able to enter into the temple, till the seven plagues of the seven angels should be finished." i jos isaiah 6:1-4 "In the year that King Uzziah died, I saw the Lord seated on a throne, high and exalted, and the train of his robe filled the temple.Above him were seraphs, each with six wings: With two wings they covered their faces, with two they covered their feet, and with two they were flying. And they were calling to one another: "Holy, holy, holy is the LORD Almighty; the whole earth is full of his glory." i tako poticu religiozni rituali kod rastfarijanaca:) pogotovo kod boboshantija uz nyabinghi chant, sa tim zele postici da se svi duhovno i fizicki ociste i zajedno stupe pred boga...isaiah 4:5 "then the LORD will create over the whole area of Mount Zion and over her assemblies a cloud by day, even smoke, and the brightness of a flaming fire by night; for over all the glory will be a canopy."
ranking irie galISTRAŽIVAČ

jun 2006.

#6
guidance bredda...eh, znam ja za taj podatak ili jos onaj gori da je bog ubio vise ljudi neko satan?! :roll: evo da ti dam jedan odgovor onako na brzinu a drugi put mozemo malo ozbiljnije o tome..pazi, on je bog, on je svemoguc, jedan i jedini, najbolji, najpametniji, apsolutan, nesmrtan...on je onaj koji ti je dao zivot, zato ima i pravo da ti ga oduzme..odgovor je jednostavan "ALMIGHTY KING GUIDE THE SKY AND THE EARTH, THE BODY AND THE SOUL..." a sto se tice ratova...opet je isti odgovor, he's almighty, kontas:) on ima jedan cilj sa plemenom izraela i on to radi (mozda jos uvek ;) ) blessings
ranking irie galISTRAŽIVAČ

jun 2006.

#7
samo da znate...nisam jos zavrsila :)
GarincoENTUZIJASTA

jun 2006.

#8
ajde zavrsi pa da pocnemo da polemizramo. :wink:
GarincoENTUZIJASTA

jun 2006.

#9
i molim Te pisi na srpsko-hrvatskom jeziku,nemoj molim te da pises na engleskom da bi se bolje razumeli i da ne bi bilo zabuna,jer je tema zanimljiva i ima se sta o njoj reci i napisati. Samo stavi tacku na svoje izlaganje pa da ukrstimo maceve :wink: verbalne naravno :).Cekamo Te da zavrsis sa svojim razmisljanjima pa da pocnemo da razgovaramo i delimo misljenja,ali jos jednom Te molim na srpsko-hrvatskom jeziku.Hvala.
TripcoPOZNAVALAC

jun 2006.

#10
Pre no što se rasprava rasplamsa, moram da napravim mali off u smislu pojašnjenja naziva nekih jamajèanskih ganja sorti (ipak je na ovom forumu rasprava o tome na prvom mestu) . Najpoznatija tamošnja (landrace) sorta je Lambsbread ili Lambs Bread (na nekim mestima se pogrešno navodi kao Lambs Breath). Naziv dolazi od dve reèi Lamb (jagnje) i Bread (hleb). Rastafarijanci na sebe geldaju (kao i Hrišæani, Muslimani i Jevreji) kao na pastvu božju, tj. jagnjad. S obzirom da im je u kolonijalna vremena bio zabranjen ulazak u crkvu (baptistièku, kojoj i dan danas pripada apsolutna veæina stanovništva Jamajke), oni samim time nisu mogli uèestvovati u misi i nisu mogli da dobiju sakramentalni hleb (kao ni vino) koji, naravno, pretstavlja telo Isusovo. S toga su oni pušili Cannabis ('erb) koji u tom sluèaju poprima obeležje sakramentalnog hleba i otuda naziv te sorte. Svakako, u poèetku se taj naziv odnosio na svaku tamošnju ganju, ali se tokom šezdesetih i sedamdesetih iskristalisao naziv za high grade lokalnu sortu. Èak i danas se èesto za svu vutru otuda upotrebljava taj naziv, ali postoje još neke lokalne sorte kao što su Sugar Bush i Orange Hill. Marleys Collie nije jamajèanska landrace, to je hibrid koji su Sensi Seeds napravili u èast primanja Boba Marley-a u Hall of Fame amsterdamskog High Times Cannabis Cup-a '97. i nastala je ukrštanjem neke jamajèanske landrace i neke indike, pri èemu ipak drži dosta jaku sativa stranu. Sam naziv Ganja je indijskog porekla (u izvornoj transkripciji Gunjah) i na Jamajku je stigao zajedno sa radnisima iz indije, tu dospelim za vreme britanske kolonijalne vlasti.
ReggaesaurusENTUZIJASTA

jun 2006.

#11
Ganja postaje deo religioznog rituala za Raste u vreme Pinnacle komune, osnovane ranih '40.-tih, od strane Leonard Howell-a. Howell je izmedju ostalog propovedao i mržnju prema belcima, povratak u Afriku i negiranje postojeæe vlasti na Jamajci, zbog èega je bio i zatvaran. U ovo vreme poèinje i upotreba marihuane kao vid otpora sistemu i zakonima Vavilona. Za Rastafarijance, èija uverenja nisu samo religija, veæ i naèin zivota, pušenje trave nije samo instrument otpora. Raste veruju da je èovek u osnovi Bog, ali se to iznutra može ispoljiti samo uz upotrebu ganje. Ne mogu se promeniti drugi, ali pušenjem trave možemo izmeniti same sebe. Kada si Bog, onda se i ponašaš prema ljudima kao Bog, dopuštajuæi svoj svetlosti da izaðe. Kad bi svi oslobodili svoju svetlost nastalo bi kosmièko jedinstvo, koje Raste pokusavaju da postignu. Zato je uzimanje ganje puta za postizanje jedinstva sa Bogom i samim sobom. Zato Rastafarijanci izgovaraju molitvu pre nego sto zapale travu: "Glory be to the Father and to the maker of creation As it was is the beginning is now and ever shall be World without end: Jah Rastafari - Eternal God Selassie I".
ranking irie galISTRAŽIVAČ

jun 2006.

#12
dobar ti ovaj copy paste... :wink: a garinco...napisala sam odakle su svi "citati" iz biblije pa tebe ako zanima uzmi bibliju i vidi, izvini ali nemam bibliju u srbo hrvatskom jeziku...a snacices se ako te bude bas zanimalo :)
kanehbosemAMBASADOR

dec 2006.

#13
kud ste spominjali bibliju sad moram da se upliæem he he. jel ovo tu još aktuelno imam neka pitanja?
sinsemila_smajlPOZNAVALAC

dec 2006.

#14
nije, al prièaj :D
kanehbosemAMBASADOR

dec 2006.

#15
ok :D uglavnom bi preprièavao onaj èlanak http://www.cannabisculture.com/backissues/cc11/christ.html što stoji u legalizacija, kasnije sam skonto da bi moglo iæ pod obrazovanje trebacu par tjedana da dotjeram prijevod što je preveo cannebosanac
kanehbosemAMBASADOR

dec 2006.

#16
da sad ne gubim vrijeme na citiranje. normalno je da se rijeè marihuana neæe nijednom spomenuti u bibliji zato jer je marihuana meksièka rijeè, a biblija (grèki biblos što znaèi knjiga ili knjigice.èini mi se da je plural.osim toga mislim da je postojala i luka u drevnoj grèkoj koja se zvala biblos uostalnom nebitno. biblija je skup od 66knjiga=39starz i 27novi z + nekih 7do9 apokrifnih knjiga,ovisi kak se uzme, ubrojenih u rimokat i pravos kanon premda ga nema u hebrejskom i protestantskom kanonu hm hm hm. ionak u tim apokrif. knjigama nema ništ zanimljivo osim za povijesnièare, ili bar znaèajno osim za one koji se mole mrtvima æe naæ nešt u makabejcima) stari z je pisan hebrejskim, djelomièno aramejskim, a novi z koine grèkim (stari grèki). toèno je da se marihuana ne spominje ali zato se spominje knhbs(m) ili sa samoglasnicima kanehbos(m) onaj m je za plural.i to pet puta.budem jednom postirao ta mjesta.kaneh na heb znaèi stabljika a bosm mirišljava.dakle mirišljava stabljika(e).Knjigaa Izlaska 30 poglavlje o svetom ulju.jedna etimologinja je napisala rad o tome još 1936 te tvrdi da je kanehbosem semitski izrièaj latinske rijeèi kanabis. kad se uzmu u obzir,neki ostali èimbenici kao naprimjer da su egipatski lijeènici koristili hašiš kao painkiller i još neke ostale stvarèice ja ne vidim razloga zašto to ne bi bio kanabis.
kanehbosemAMBASADOR

dec 2006.

#17
weed, herb, plant, grass, trava i ostalo što ste citirali su prijevodi biblije i preko njih se nemre raditi ispravna egzegeza.mislim to je smiješno. najbolji prijevod je onaj koji koristiš ali za pravo znaèenje odreðene rijeèi nema ništ bez heb i grè.prijevodi su tu samo da nam pomognu u pronalaženju svih moguæih znaèenja koja su prekrivenima slojevima vremena i prostora. tako da kad se èita grass,weed,herb il na našem traav to sigurno se ne odnosi na vutru.
sinsemila_smajlPOZNAVALAC

dec 2006.

#18
i èini mi se da je KEBRA NAGAST preskoèena, bar što se tièe rasta sacramenta...
kanehbosemAMBASADOR

dec 2006.

#19
što se tièe rastafarijanaca o tome ne znam baš puno osim da lav iz plemena judina (što je veoma interesantna tema budem jednom postiro i o tome) ima istaknutu ulogu, selasije isto tako, te da im je fumanje vutre sakrament. što ima smisla.oni to zovu truthing ili ti uvid u istinu tako što svako daje svoju percepciju istine a to im najbolje ide kad se nafumaju (zvuèi poznata a? il kako bi englez reko ring any bells) meðutim meni je daleko interesantnije sveto ulje.kad budem stigo reæu nešt osvem tome
kanehbosemAMBASADOR

dec 2006.

#20
eo ga onaj link o kanehbosm u starom zavjetu http://www.cannabisculture.com/backissues/cc05/kanehb.html dakle izlazak 30:22-33 pjesma nad pjesmama 4:8-14 izaija 43:23-24 jeremija (nije onaj iz alanforda)6:20 ezekiel 27:19
kanehbosemAMBASADOR

dec 2006.

#21
što je to kebra nagast? ok. pogledo sam na wikiji. èini se da u njihovom uèenju to predstavlja veliku ulogu.meðutim sumnjam da je to kanonska knjiga tj. mjerodavna, premda je korsina za pouku i tak to.moguæe je da je u rasta pokretu to kanonska knjiga, ak im kanon uopæe igra ulogu....
sinsemila_smajlPOZNAVALAC

dec 2006.

#22
mjerodavna je njima, a veliku ulogu je igrala i višestoljetna potèinjenost belim veleposjednicima, i naravno da im je trebao izlaz. i to u ovom sluèaju vrlo mjerodavan, jerbo svoje polazište nalazi u etiopiskoj povijesti, dakle africi kao kolijevci èovjeèanstva(konvencionalna znanost to isto tvrdi) meni je puno bitnije što je sama esencija rastafarijanizma, te vezana muzika,poruka, ritam , sam odnos prema Biljci pomogao mom osobnom razvitku, a inaèe sam odavno 'prevazišao' religiju kao takvu... :D
kanehbosemAMBASADOR

dec 2006.

#23
el mi moš dat izvor od toga?
sinsemila_smajlPOZNAVALAC

dec 2006.

#24
http://www.bradshawfoundation.com/journey/
HookerLEGENDA

maj 2012.

#25
Našao sam staru temu u koju bih mogao ubaciti ovaj tekst pa je podižem iz prostog razloga da ne otvaram novu i ne gomilam teme. Religijska upotreba konoplje U raznim vremenima i različitim kulturama, razne biljke moći su se upotebljavale radi doživljaja svetog.Konoplja je jedna od svetih biljaka, koja je bila prisutna u mnogim religijama tokom istorije čovečanstva. Paganizam U drevnoj germanskoj kulturi, konoplja je bila povezana sa germanskom boginjom ljubavi Frejom. Žetva konoplje je bila povezana sa erotskim svetkovinam.Verovalo se da Freja, sila plodnosti, živi u ženskim cvetovima konoplje.Unošenjem u sebe, čovek bi postajao obuzet njenom božanskom silom (Rätsch 2003). Zoroastrizam Zaratustra (Zoroaster) je ime starog persijskog filozofa i proroka.Zaratustrini sveštenici su koristili „Bhang“ (napitak od konoplje), kao i praiskonski enteogeni napitak zvan„haoma“ ili “soma“, koji se povezuje s gljivom muharom (Amanita muscaria). Zoroastrianci su imali veliki uticaj na jevrejsku kulturu za vreme persijske vladavine. Hinduizam Šiva je jedno od najstarijih božanstava poznatih čovečanstvu.Posvećenici Šivi često meditiraju ispijajući sveto piće Bhang koje se sastoji od mešavine mleka i konoplje, koju pripremaju sveštenici.Veruje se da je konoplja korišćena u Indiji još pre 1000. godine p.n.e.Čaras se takođe puši među nekim Šivinim posvećenicima i smatra se darom Šivi i pomoći u dostizanju sadhane (neke vrste prosvetljenja, blaženstva).Mnogi lutajući sveti ljudi (sadhus) u Indiji i dan danas puše čaras na čilumu.Tokom hindu festivala Holi, ispija se sveto piće Bhang koje sadrži cvetove konoplje. Judaizam Mnogi opisi iz Starog zaveta, posebno iz Knjige Izlaska, upućuju na to da se u šatoru, prilikom sastanaka jevrejskih poglavica, sagorevala mirisna smola, koja je sadržala sastojak kaneh-bosm (kanabis) i koja je blisko povezana sa doživljajem Božjeg prisutva.Ovde primećujemo gotovo istovetnost sa Skitskim običajima paljenja konoplje, koje je opisao Herodot.Ova sličnost običaja, daleko od toga da je slučajna, jer su Skiti i Hebreji imali neposredne društvene i trgovačke kontakte, a u hebrejskim izvorima su nazivani Aškenazi.Nedavno je arheološkim istraživanjima potvrđena upotreba konoplje među Jevrejima davno pre hrišćanske ere.Na iskopinama u Bet Shemeshu blizu Jerusalima su u grobu jedne žene, pronađeni i ostaci konoplje.Sahrana se datira u 1.500 godinu p.n.e, a istraživači pretpostavljaju da je žena umrla na porođaju i da joj je konoplja davana kako bi olakšala porođajne muke.Istraživanja su potvrdila da je konoplja korišćena u tom području sve do 4. veka.Da slika bude još potpunija, na skitskim iskopinama na Altajskim planinama je 1929. iskopana mumija i bronzana posuda puna semenki konoplje, stara 2000 godina.Prilikom podvodnih arheoloških iskopavanja u Sredozemnom moru, pronađena je bala hašiša,a sam brodolom se datira negde oko 0. godine.Da li je ovo istorijsko svedočanstvo o organizovanoj trgovini konopljom?Nije neverovatno da su Skiti bili glavni dobavljači konoplje ostatku Evrope. Savremenim istraživanjima naučnici su došli do zaključka da je hašiš bio glavni sastojak smole koja je gorela u hramovima tokom verskih ceremonija antike, i takođe je rutinski korišćen u hebrejskim obredima sve do vladavine Kralja Jošuaha 621. godine. Immanuel Low je istraživao tehnike spravljenja smeše za Pashu i zaključuje da je imala konoplju kao glavni sastojak . Hrišćanstvo Reč hrišćanin (u prevodu pomazanik) je nastala od reči hrizma (– mast, ulje, mazanje).Stari Zavet nam prenosi da je sveto ulje pomazanja imalo sledeće sastojke:500 sikli (oko 6 kg) mira, upola manje (oko 3 kg) mirisavog cimeta,250 sikli (oko 3 kg) vrhova konoplje (hebrejski: kaneh-bosm*),500 sikli (oko 6 kg) kasije i jedan in (oko 4 litre) maslinovog ulja.John Allegro zaključuje: „Pod izvesnim uslovima ova smeša utrljana na kožu mogla bi proizvesti u opijenom stanju vrstu verovanja u samo-sveznanje opisano u Novom zavetu“.Pomazanje se smatra tajnom dobijanja darova Svetog Duha, putem premazivanja svetim uljem. Poreklo pomazanja se vezuje za Isusovo krštenje na reci Jordan, kada je on pomazan i Sveti Duh mu se javio.Najdetaljniji prikaz hrišćanskog pomazanja nam daje Kiril Jerusalimski koji objašnjava da se ulje „simbolički nanosi na čelo, i druge organe oseta“ i da „uši, nozdrve i grudi posebno treba namazati.“ Kiril je smatrao da je biti „pomazan Božjim uljem“ znak hrišćana i fizička predstava posedovanja dara Svetog Duha.On smatra da tek postavši pomazani (hristos), verni zaista postaju hrišćani. Islam „Za sledbenike Islama, sveti duh u Bhangu je duh velikog proroka Khizra“, što u prevodu znači zelenog proroka.Derviši (sufiji) su konoplju smatrali sredstvom za, drugim putem nedohvatljivo, samopromatranje – uključujući dublje razumevanje,sagledavanje različitih značenja, produbljivanje estetskih doživljaja i smanjivanje osećaja teskobe.Prema staroj arapskoj legendi, Hajdar, osnivač verskog reda sufija,naišao je na polje konoplje dok je lutao persijskim planinama.Obično povučen i tih čovek, kada se vratio u njegov manastir posle jedenja konoplje, njegovi učenici su bili zapanjeni koliko je govorljiv i nadahut bio.Nakon što su izmolili Hajdara da im kaže šta je radio kada izgleda toliko radostan, njegovi učenici su izašli u planine i sami probali konoplju.I tako su, prema predanju, sufiji otkrili čari hašiša.Slično je o hašišu pisao srednjovjekovni Sufi pesnik Fuzuli, u priči o Basri, sledbeniku čiji je šeik osetio da je on putem uživanja hašiša,dostigao konačni stupanj savršenstva, i da više nema potrebe da ga neko vodi..Fuzuli zaključuje: „hašiš je savršeno biće... za osobu željnu mističnih iskustava.“Valja primetiti da, za razliku od alkohola, prorok Muhamed nije branio konoplju.*Kaneh-bosm(množina) – mirisne konoplje. Koren reči kan znači trstika ili konoplja, a bosm znači mirisno, i označava mirisne vrhove konoplje u cvatu. Reč se pojavljuje 5 puta u Starom zavetu. Iako kaneh-bos (jednina) zvuči primetno slično grčkoj reči kanabis, pogrešno je prevođena kao kalamos (iđirot), močvarna trstika, koja nema osobine i značaj pripisan biljci kaneh-bosm.Greška je nastala u grčkom prevodu hebrejske biblije u 3. veku i ponavljala se do nedavno. Rastafarijanstvo Raste se smatraju direktnim naslednicima stare hebrejske religije i jednim od izgubljenih plemena Izrailja, potomcima ljudi koje je Mojsije izveo iz Egipta.Oni su običaje, prenošene s kolena na koleno, očuvali preko 2000 godina, a njihova istorija i predanja ukazuje na hebrejsku istoriju i predanje.Ime kojim nazivaju boga, Jah (Dža), potiče od hebrejskog Yah, koje ječesto korišćeno kao skraćeni oblik od Jehova ili Jahve.Tako su i običaj obrednog i meditativnog pušenja konoplje, potekao iz njihove prapostojbine, sačuvali do dan danas.Rastafarijanci imaju obrede zajedničkog pušenja konoplje (poznate kao gandža, biljka, kali ili hleb jagnjeta), tokom kojih razgovaraju o istini i životu.Prema rasta filozofiji, konoplja je ključ za razumevanje sebe, kosmosa i Boga.Oni u njoj vide silu koja omogućava ljudima da spoznaju istinu mnogo jasnije, kao kada drvo biva izvađeno iz oka. Rastama je pušenje konoplje duhovni čin, često praćen izučavanjem Biblije; smatraju je pričešćem koje čisti telo i duh, uzdiže svest, donosi mir i približava ih prirodi i Bogu.Sagorevanje biljke je često presudno „za buđenje griže savesti u srcima onih koji podstiču i čine zlo i nepravde.“ Ona sagoreva iskvarenost ljudskog srca Rasta propovednik, Bob Marley je, između mnogih drugih, rekao:"Biljka gandže je lek za narod.“Oni se ne čude što je zabranjena, jer je vide kao moćnu supstancu koja otvara umove ljudi za istinu – što vavilonski sistem očigledno ne želi.Raste sledećim navodima iz Biblije opravdavaju upotrebu konoplje: „I Bog reče: Evo, dajem vam svaku biljku što nosi seme,na površini lica zemlje, i sve drveće rodno, koje daje plod,u kome je seme njegovo. To da vam je za hranu vašu“. Postanje 1:29 „... Ti ćeš jesti biljku s polja." Postanje 3:18 „Bolje u ljubavi biljka za hranu, nego vo ugojen u mržnji." Poslovice 15:17 „Ti daješ da raste trava stoci i biljka čoveku.“ Psalmi 104:14 Rastafarijanci vide konoplju i kao Drvo Života, pomenuto u Bibliji i poštuju je kao svetu i istinski blagodarnu biljku.Takođe, prema predanju, konoplja je prva biljka iznikla na grobu Kralja Solomona
BladeZMAJ

maj 2012.

#26
Ranikik iria gal,cijenim ulo~en trud,neu ulaziti u rasprave samo u iznjeti svoje osobno mialjenje,ekipa mislim da ste previae zabrijali i obratite pozornost na toku 10 vutra pravilnika,eto samo to. https://forums.vutra.org/content/220...anizacije.html
HookerLEGENDA

maj 2012.

#27
Blade,pro itao sam pravilnik.Mislim da ovaj tekst na vredja ni ija verska uverenja.Samo su navedene neke injenice usko vezano za religijsku upotrebu konoplje i da nije loae da se pro ita u i zna. A slazem se u potpunosti sa tobom i sa onim ato je navedeno u ta ki 10 pravilnika. Pozdrav
BladeZMAJ

maj 2012.

#28
Ja ko vjernik to drugaije shvaam a vijerujem da i ima drugih lanova koji to drugaije vide i upravo zbog toga postoji toka 10.....ali to je samo moje mialjenje...ne kritiziram i ne prozivam niata ni ikoga
$DoLaR$POZNAVALAC

maj 2012.

#29
ko tu tako i u svijetu treba vjere zabranit ;)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se