VUTRA
LEGACY

Slobodna volja

172 odgovora13,026 pregleda
zolaAMBASADOR

dec 2014.

#1
pCofmZlC72g Lekcija o nasoj iluziji slobodne volje, i kako mi mislimo da mozemo da kontrolisemo sta radimo i sta mislimo , iako je svaka nasa misao produkt desavanja u nasem mozgu kojih mi nismo ni svesni, na koje utice i nase okruzenje, geni i tako dalje.
Z&NZMAJ

dec 2014.

#2
Evo joa jedne teme za mene ;) Pogledam ovo, al ne sad :)
artisticLEGENDA

jan 2015.

#3
Dobra tema, ali steta, jer ne gledam bez titlova, pogotovo ovakve stvari na kojima moram previse mislit i sa titlovima :D ako ima negdje link da ima sa titlovima stavi :) a i tema kao tema je dobra ;)
PustinjakENTUZIJASTA

jan 2015.

#4
ovjek itekako mo~e kontrolirati ono ata misli Ja jesam dakle Ja mislim, a ne obrnuto mislim dakle jesam? Pas na lancu se mo~e kretati kud god ~eli,ali samo unutar du~ine lanca dakle ima slobodu,ali ograni enu. ovjek je imao, ima i uvijek e imati slobodnu volju samo je stvar u tome hoe li se zapetljati s lancem ili e ga produ~iti do maksimuma. ovjek prvo postaje uvjetovan osjetilima,umom i inteligencijom medjutim on je puno viae od toga,sve kree od krive pretpostavke da ima duau umjesto da je on duaa koja ima tjelo tako da se ak ni unutar du~ine lanca ne mo~e slobodno kretati. Odli na tema,ali ova muda pod bubrege harris mo~e nekome drugome prodavati.
zolaAMBASADOR

jan 2015.

#5
Ako su tvoje misli produkt desavanja u tvom mozgu koje ti ne kontrolises niti si svestan, kako onda imas slobodnu volju ?
H2O888LEGENDA

jan 2015.

#6
bez potpune slobode,nema nitko slobodnu voju...a zar se od nas tko susreo s potpunom slobodom!?
mlstPOZNAVALAC

jan 2015.

#7
Ne. Cim se to pitanje postavlja.

jan 2015.

#8
Volja je uslovljena mogucnostima. Po slobodnoj volji mogu sta god hocu, al malo me ovo tijelo u svemu tome koci :)

jan 2015.

#9
tijelo te ko i jer ti vjerujea da te ono ko i. kad se u glavi rijeaia barijera i prepreka, kad nestane "ne mogu" onda ea lako postii i moi sve ato po~elia!

jan 2015.

#10
vec ga vidim kako levitira

jan 2015.

#11
Upravo odgovaram kako bih volio i tijelo povesti sa sobom, al poweroti upada :)

jan 2015.

#12
i levitacija je mogua. doka~ite suprotno! :D

jan 2015.

#13
c3asSdngzLs Moze potvrdan dokaz :)
zolaAMBASADOR

jan 2015.

#14
Mozes da radis sta hoces ali ne mozes da hoces sta hoces :)
Moj putAMBASADOR

jan 2015.

#15
nemam vremena pogledati film, pa @zola ako ti ne bi bio problem malo detaljnije pojasniti stav koji si zauzeo. pa naravno da mozak utje e na naae misli, naravno da na naae misli utje u i okru~enje, geni, itd. no, da li jednaku "koli inu" slobodne volje ima mentalno zdrava i mentalno bolesna osoba? zna i, slobodna volja kojoj je posljedica donoaenje odluka, podrazumijeva mentalno zdravu osobu. slobodna volja je neograni ena, ograni en je izbor mogunosti. svi mi volimo rei kako postoji nebrojeno puno mogunosti za koje emo se odlu iti zahvaljujui sobodnoj volji, no zapravo mogunosti su ograni ene, a granice ovise o naaoj zrelosti ili da budem fensi, rei u granice ovise o naaem stupnju razvoja. :D

jan 2015.

#16
"Iluzija slobodne volje" - nisam pogledao film, naporno mi je sat i dvadesetak minuta slusati nekoga na engleskom, a nemam ni volje :) Slobodna volja ili slobodan izbor su nam uvijek na raspolaganju i naravno da od ponudjenog biramo ono sto je za nas najpovoljnije. E sad, sto kaze My Way mentalno slabe osobe su uglavnom sklone da se povinuju tudjoj volji, odnosno, prihvataju tudji izbor kao vlastiti jer su nesigurne u svoj, prihvataju losa rjesenja jer ne uvidjaju bolje. Slobodnu volju mozemo sprovoditi u svakom trenutku. Npr., mozemo da spavamo dokle nam se spava, ne moramo pospani ustajati i ici na posao, ali ce to imati lose posledice. S druge strane ne mozemo spavati citavu sedmicu jer nemamo fizicke potrebe za tim. Imamo slobodnu volju da jedemo ili ostanemo gladni, ukratko sa svojim tijelom mozemo raditi po vlastitoj volji, naravno u skladu sa mogucnostima samog tijela. Ostalo je masta, a tu tek slobodna volja dolazi do izrazaja.

jan 2015.

#17
ova ti je prava, nisam pogledao film o slobodnoj volji jer nemam ni volje :)
mlstPOZNAVALAC

jan 2015.

#18
Poenta predavanja je da nemate kontrolu nad sledecoj misli koja vam dolazi u mozak. Pricate nevezano za lekturu covek ima odlicne cinjenice na svoju ruku.

jan 2015.

#19
Dalo bi se o tome prodiskutovati Mozak obradjuje dostupne informacije koje prikupljamo kroz zivot, bilo da citamo ili ih licno dozivljavamo i u skladu s tim informacijama planira nase buduce djelovanje koje moze biti raznoliko. Odluku donosimo sami, po slobodnoj volji, osim ako nismo nauceni da sve bitnije odluke u zivotu prepustamo drugima, sto nije rijedak slucaj. Slazem se da su misli neukrotive i slobodne, inace bismo bili poput robota koji djeluju po unaprijed osmisljenom programu, bez osjecaja i ambicija. Izbor pripada nama, a da li cemo licno birati ili to prepustiti drugima opet je stvar licnog izbora ili licne volje. Mozda pogresno tumacimo pojam slobodne volje. Nekako mi je prirodnije da nam je um uslovljen genetskim i socioloskim predispozicijama te da nad njim nemamo potpunu kontrolu, ali sto se tice volje, tu nam je bas sve po volji, pa cak i kada je rijec o negativnom ishodu jer smo sami tako odabrali.
mlstPOZNAVALAC

jan 2015.

#20
Dok mi shvatimo da mozemo da biramo vec je kasno. Izbor se uglavnom svodi na dve strane i eventualno trecu koja ne radi nista. Da smo slobodnu volju ucili u skoli, e to bi mozda bila druga prica. Ovako @Papa Romeo nam na pamet padaju misli koje nam itekako nisu po volji. Licno pokusavajuci da promenim tok iste, javljaju se neke nove jos nebuloznije. I tako dok uopste biras da li sam da mislis ili da neko misli za tebe, dolazis do toga zasto je takav izbor uopste tu. Znaci da nesto nije bas kako treba, ili je sve bas kako treba da bude. Paradoks i konsantno lutanje u lavirintu. Dok pametni sumnjaju u svoje odluke i svoje misli, u pokusaju da utvrde koja predstavlja pravo Ja, budale bez imalo razmisljanja vec slepo prate prvu "slobodnu" misao.
imenjakENTUZIJASTA

jan 2015.

#21
mislim da se sve svodi na jednu stvar, a to je dali je stvarnost ovakva kakvu mi vidimo ili ima neato izvan toga? ako je klasi na fizika u pravu i nema pojave novih estica iz ni ega, to jest nema nekih trenutno neobjaanjivih fenomena, mislim da onda ne postoji slobodna volja, naa mozak je onda u jednu ruku obi an kompjutor koji radi na principu programa, slobodna volja je nasumi na, ali mi ne biramo nego bira program, to jest cijela budu nost je predvidiva. kad bi postojao kompjutor dovoljno sna~an, budu nost cjelog svemira bi se mogla predviditi. ako gledamo kvantnu fiziku, onda vidimo da ima dosta neobjaanjivih fenomena, tj pojava elementarnih estica iz ni ega i nestajanje istih, iz toga mo~emo zaklju iti da mo~da ima neato iza svega ovoga, nama neobjaanjivo, i u tom slu aju postoji mogu nost da ipak postoji slobodna volja, bar u jednu ruku slobodna volja, nama neobjaanjiva u svakom slu aju mislim da je nemogue znati dali postoji slobodna volja ili ne, ali zar je i bitno? ponekad je mo~da i bolje neke stvari ne znati.

jan 2015.

#22
pa kad nesto ne znas kao i da se nije dogodilo, a da li se zaista nije dogodilo ili ti samo ne znas...
Moj putAMBASADOR

jan 2015.

#24
ja ne bih tako eksplicitno tvrdila da nemamo kontrolu nad mislima. zapravo, kad malo bolje razmislim, u ovoj temi treba odvojiti pojam uma od pojma svijesti odnosno razlu iti gdje se to no nalaze misli, u mozgu ili nekakvoj kolektivnoj svijesti. klasi na znanost tipa neurologije rei e nam da su procesi mozga ograni eni samo na mozak, nema niata iriba iribu izvan toga. no, naravno, postoje i druge strane, istra~ivanja, koja pokuaavaju doku iti kako svijest utje e na naa mozak i obrnuto. kako re e pustinjak "jesam - dakle mislim", a ne "mislim, dakle jesam" jer ako su misli "proizvod" naaeg mozga, onda ne znam kako mo~emo na njih utjecati, ali ako su misli objekt naaeg promatranja, dakle ako su izvan mozga, onda itekako mo~emo s njima manipulirati. u tom slu aju, slobodna volja kao oblik upravljanja mislima zapravo itekako ima smisla.
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#25
Odluke donosis mislima, misli su produkt desavanja u tvom mozgu kojih ti nisi ni svestan niti mozes da kontrolises, kako si ti onda odgovoran za njih ?

feb 2015.

#26
nije istina. tj. istina je to da veina ljudi ne mo~e kontrolirati "deaavanja" u mozgu, kako ti to ka~ea, ali se mo~e nau iti i izvje~bati. ato mislia zaato se ljudi bave yogom, meditacijom? sigurno ne zato da bi mogli napraviti apagu... mogue je izvje~bati mozak da misli na odreeni na in.

feb 2015.

#27
Navescu ti jedan jednostavan primjer kontrolisanja misli i zaista se nadam da cemo naci zajednicku frekvenciju i razumijevanje. Ima jedna stara poslovica koja nam kaze da je "besposlen um djavolje igraliste". U prevodu to znaci da, u tom momentu , um i tijelo nisu u ravnotezi, odnosno, nisu uskladjeni. Ukoliko nemamo konkretnog dnevnog zadatka um je "raspojasan" i prepusten samom sebi jer nije uslovljeno tijelom i njegovim potrebama ili prohtjevima. U prevodu, ako mi se, da prostis, prisere razmisljacu gdje to najzgodnije da obavim i fokus misli ce mi biti usmjerene na tu stranu, a ne nasumicne i neorganizovane, jer bi rezultat bio sranje na mjestu gdje ti se prisere, ili drugi primjer, ukoliko zelim da iskopam temelj za kucu moracu misli usmjeriti na geometriju, mjerenja, okolcavanje, iskop, salovanje.., dakle planiranje prije djelovanja. Cim imamo mogucnost planiranja, znaci da misli usmjeravamo na odredjen cilj i ne postoji sansa da nam budu nasumicne, recimo da nam misli odleprsaju na pecanje, a tijelo ceka kao "kila soli" u neznanju sta ce sa sobom jer je um na godisnjem. Vjerujem da ima osoba koje nisu u mogucnosti da se koncentrisu na nekakav usmjereni rad i da im misli svrljaju, ali to je prisutno kod odredjenog procenta ljudi i nije pravilo za sve. Potrefi se nekad da se um zaigra i odluta, ali to radi kada mu dam motivaciju u oblaku dima. Izgubi se jadan ko planinar u magli, ne vidi metra od sebe, a sa tijelom je na Vi :)
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#28
Ako zelis da iskopas zemlju za kucu, opet te pitam odakle je ta zelja dosla, da nisi ti mozda odgovoran za ono sta zelis ? Isto je i sa primerom za sranje, hemijske reakcije u tvom mozgu su ti i dale do znanja da je doslo do sranja :D kao sto je i svaka tvoja sledeca misao posle toga ( ukljucujuci i planiranje gde ces to da obavis ) hemijska reakcija koju ti nisi svesno izabrao. Svaka nasa misao je zavrsni produkt desavanja u nasem mozgu kojih mi nismo svesni, tako da ako se meni prisere i ja razmisljam dal da serem u livadi ili kupatilu, sta god da izaberem opet je bilo izabrano pre nego sto sam ja toga bio svestan.

feb 2015.

#29
daj objasni malo bolje kako to ja odem kenjati u wc a ne na ulici a da je to bilo izabrano pre nego sam toga bio svestan
t@maraZMAJ

feb 2015.

#30
Meni ovo malo vu e na temu napuaeni postovi :razvaljen:: Ispravite me ako grijeaim :p Sve u svemu zanimljivo haha
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#31
Kao sto je rekao Sam Harris u lekciji, misli su produkt desavanja u mozgu kojih mi nismo svesni, misao je zavrsan produkt tih desavanja, na primer ako ja izaberem da odem u wc ta odluka je misao koja je zavrsnica kompleksnih radnji u mozgu za koje ja nisam odgovoran niti mogu da kontrolisem, kako sam onda ja svesno izabrao da odem u wc ?

feb 2015.

#32
na osnovu cega znas da ne mozes da kontrolises zavrsnicu kompleksnih radnji u mozgu ako si ipak odabrao da odes u wc. zasto covek koji je u komi (dakle bez svesti) nikada ne ode u wc, zasto mala deca, dok se ne razvije svest, ne traze nosu il ne odu u wc, zasto se budis iz sna da odes u wc ako te strefi dijareja. ako nisi svestan svojih misli na osnovu cega tvrdis da mislis, kako registrujes misao. na osnovu cega donosis neku odluku, oces to nazvati nesvesnim nivoom kojim ne mozes da upravljas, zasto biras onda
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#33
Kako mozes da kontrolises nesto cega nisi ni svestan ? Prva sinapsa u mozgu od koje je kasnije nastala ta misao koje ti nisi bio ni svestan na primer , kako mozes da kontrolises to ? Covek koji je u komi ne ode u wc zato sto je u komi. Mala deca nemaju ni skroz razvijen mozak, rade stvari koje su moguce u tom uzrastu. Cekaj ti hoce da kazes da si ti sebe svesno probudio iz sna kada te strefi dijareja, nije te probudio problem u tvom telu ?

feb 2015.

#34
ma probudio me je osecaj da cu se usrati :) pa sam svestan toga otisao u wc. da draz nije presla odredjen prag, ne bi bila na svesnom nivou i usro bi se u krevet
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#35
Nisi bio odgovoran za osecaj da ces se usrati, ali cak ni tvoja odluka da odes u wc ili da ostanes u krevetu i da se useres ne moza bude skroz tvoja, jer je opet produkt mnogih desavanja u tvom mozgu i telu za koje ti nisi odgovoran. Cak i ako neki ljudi veruju u dusu i da nam iz nje dolaze misli, opet oni nisu birali tu dusu niti misli koje dobijaju. Harris je dao dobar primer sa ubicom koji ima tumor na mozgu, covek je pobio masu ljudi i ubio sebe, u dzepu je ostavio poruku da jednostavno ne moze da se kontrolise i da zeli da mu se pregleda mozak nakon smrti, doktori u na autopsiji nasli tumor na mozgu koji je uticao na njegovo razmisljanje, ali isto tako niko od nas nije mogao da bira ni svoje gene, familiju, detinjstvo pa cak ni taj mozak i hemijske reakcije koje se dogadjaju u njemu, kada tako pogledamo stvarno svaki ubica nije licno mogao da bude neko drugi, jer kada bi se bilo ko od nas zamenio atom za atom sa Hitlerom, koji dodatni deo nas bi odlucio da ne uradimo to sto je on uradio ?

feb 2015.

#36
bilo mi je zadovoljstvo caskati vako naduvan, pozdravi harrisa
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#37
haha hocu hocu :D

feb 2015.

#38
Prijatelju, pokusavam ti skrenuti paznju na cinjenicu da je za bilo kakvo fizicko djelovanje potrebano planiranje. Potreban je organizovan umni rad, a ne nasumicno bacanje graha, pa kako ti padne. Po ovom sto si napisao ispada da je mozak krivac sto se meni prisralo, umjesto cinjenice da je mozak samo dobio novu informaciju koju treba svjesno obraditi. Poticaj za sranjem nije nastao u mozgu vec u debelom crevu. Mozak je samo primio informaciju, nije kreator iste. Kada nam je hladno nije mozak izmislio hladnocu, vec su cula poput dodira tu informaciju prenijela mozgu, a nama je pusteno na volju da kontrolisemo dalja desavanja, poput toga hocemo li naloziti vatru, na koji nacin nam je najzgodnije da to uradimo itd. Naravno da sam ja odgovoran za svoje zelje i prohtjeve! Da nisi mozda ti?! :)
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#39
Mozak jeste primio informaciju da ti se prisralo, ni to nisi ti kontrolisao , a kako dalje planiras ? Kako izaberes dalja desavanja, van mozga ? Opet ponavljam, svaka nasa misao ( ukljucujuci i planiranje ) je zavrsni produkt komplesnih radnji u mozgu kojih mi nismo svesni, to ne moze da se kontrolise, tako da ne mozes da kazes da si slobodnom voljom izabrao bilo sta. Kazes da si odgovoran za svoje zelje, znaci ti si birao da volis stvari koje volis i da mrzis stvari koje mrzis ?

feb 2015.

#40
kjshalibye8401d rado ijnpchfxiuhbc bih 7ybouingoc hbgcd ljd ti ljhsgbkcfjy odgovorio liuaxbex cswxsr oiyup ali iuyeftrh [o 6wr pko9m8dn0vg9y ne oiufdn9vtg mogu oy 5f se uy iuehfcn0w kontrolisati oui7yhbc9 iyf96 :D

feb 2015.

#41
zola, ti jednostavno tvrdia svoje i ne dopuataa druge da te uvjere da si u krivu. i to je tvoja volja. evo ti jedna izreka, nisam siguran ija je (mislim da C.G. Jung), niti sam siguran da u ga 100% to no citirati, ali: Prosje an ovjek nije dovoljno jak da preuzme kontrolu nad svojim ~ivotom i u ini nesvjesno svjesnim. Oni koji ne u ine nesvjesno svjesnim lutaju bez cilja i nazivaju to sudbinom! nadam se da e ti ovo doprijeti do svijesti (i do nesvjesnog dijela) pa ea malo bolje razumjeti pojam slobodne volje.
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#42
mo~ea birati stvari koje volia i koje mrzia, potrebno je samo malo volje, tako da poja aa veze meu neuronima.. ne mo~ea voljeti neato ili mrziti neato ako ne ~elia ako imaa jaku samokontrolu, snagu uma. mo~da je u tome stvar, samokontrola, time mo~da ja amo svoj utjecaj na taj navodni "kompjutor" kojeg zovemo mozak ako nismo svjesni niti mo~emo kontrolirati svjest, zna i da nema slobodne volje, to ak nije izumljen nego je ve bio u glavi i ekao vremenski da kroz kalkulacije u mozgu doe do tog zaklju ka? po tome teoretski, kad bi imali dovoljno sna~no ra unalo da ubacimo mozgove ljudi unutra i komplet simuliramo jedan grad, znali bi tjek budunosti u tom gradu? kako je onda mogue da smo izumili sve te izume, od postupka izrade vatre trljanjem drveta o drvo, preko izuma to ka, do izuma kompjutora emu korist onda od znanstvenih teorija, i otkud uope ikome ideja da ikakvu teoriju predlo~i? i ako nema niata van mozga, tj nema kontrole, ata je onda svjest, zaato onda razmialjaa, ata je taj glas koji ujea u pozadini, gdje se vidi ta slika koju o i pokazuju? dali i kompjutor istu stvar prolazi? i gdje nestaje to nakon smrti?
mlstPOZNAVALAC

feb 2015.

#43
Kontrola postoji u smislu da mozes, da vidis kako se misao manifestuje u tebi. I ne nestaje nigde nego ide dalje. mMRrCYPxD0I
H2O888LEGENDA

feb 2015.

#44
o mozgu ste nasli raspravljat,a od kad smo na ovoj planeti,jos se u red nismo doveli.sto vam to govori?

feb 2015.

#45
da doticni ne koristimo bas mnogo :)

feb 2015.

#46
Po nekim istrazivanjima svega 3-4 %, rijetki su imali i do 7%
PustinjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#47
Koliko je um uope bitan? slobodna volja uvijek postoji meutim nije manifestirana jer puno stvari uvjetuje ponaaanje ovjeka, ovjek nema kontrolu nad osjetilima kroz pratyaharu moze njima ovladati, tako da oni viae ne kontroliraju njegov ~ivot, um je predstavljen kao osjetilo s kojim je najte~e ovladati. TKO TE KONTROLIRA! kako yogi napreduje on mo~e potpuno transcedentirati misli tako da ih uope nema,to ne zna i da nije sposoban misliti ako treba,medjuti njegovo ponaaanje i djelovanje je u nekim drugim sferama on mo~e biti uklju en u svakodnevni ~ivot,piti puaiti,skakati s padobranom medjutim potpuno je nevezan, misli i okolina ga ne odreuju i on je van toga. Postoje razni stupnjevi mokae,osloboenja. Ono ato bi neki rekli ~ivjeti iz duae tu nema straha pa ni od smrti, srama,pohlepe,mr~nje, ni ega. `ta ostaje kad sve ode? robot, biljka? Ostaje fantasti an slobodan ovjek (takvi ljudi danas nisu po~eljni za druatvo) Sve ovo sam napisa s brda s dola previae je to opairna tema, Kriva identifikacija ovjeka da je tjelo ja iskustveno mogu znati da nisam,medjutim netko drugi ne stoga rije ima se ne mo~e prenijeti 'znanje' mo~da samo nadahnuti da se do istoga doe iskustveno. Danaanja fizika ne mo~e objasniti ni 1% stvarnosti. Pri a kad vje na jiva (svjest,duaa) doe u dreeno tjelo ( ovjeka) ona postaje prekrivena inteligencijom,umom,osjetilima stoga polje djelovanja(ljudsko tjelo) postaje uvjetovano kemijskim reakcijam u tjelu i jiva se samo vozi u tjelu,medjuti ako se nekim procesima ili roenjem situacija okrene tako da osjetila ne uznemiravaju um tad inteligenija preuzima kontrolu nad umom,a jiva kontrolu nad inteligecijom i tad ta jiva potpuno izvraava svoju agendu... sve je to kozmi ka igra i zajebancija i sad bi neki doktor nekome govrio kako da se igra :) i odreivao pravila igre TKO TE KONTROLIRA! re eno je da ta jiva ima 78% transcedentalni odlika od apsoluta stoga ipak je i ona pod kontrolom upravitelja (iavare) Medjutim TKO TE KONTROLIRA!!! na zemaljskom planu? Mozak je pi kin dim
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#48
Niko ne zna sta je svest tacno, poenta je to da sama misao proilazi iz mozga procesima koje ti ne mozes da kontrolises, kazes da mozes da biras sta volis a sta mrzis, kako to, pa onda bi svi birali da vole stvari situacije u kojima su se nasli ili posao koji rade na primer, to nije moguce. Niko ne zna sta se desava nakon smrti, ali ako znamo da se svest osteti kada se mozak osteti, logicno je da svest nestaje kada mozak nestane ( istruli ) .

feb 2015.

#49
ljudi su cesto prisiljeni egzistencijalno da rade posao koji ne vole, a neki ni ne rade pa se snalze na drugi nacin, uglavnom svesno biraju sta ce da rade i mislim da to nema veze sa "procesima mozga koje ti ne mozes da kontrolises". da nema svesnog nivoa ne bi ni znao sta volis a sta ne. biras kada mozes, a kada ne mozes svesno razmisljas sta dalje i donosis odluku: raditi nesto sto ne volis, nista ne raditi i grebati se o druge, kukati kako nema posla, otimati, krasti... za ovo posle smrti, ne bih nista komentarisao, nema smisla o tome spekulisati
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#50
mo~ea birati ako imaa dovoljno veliku kontrolu, pa pogledaj one budiste koji se recimo poliju benzinom i zapale, i dok gore mirno meditiraju, zamisli koja je samo to samokontrola, veina ljudi nebi podnjela da ih se atipa par sekundi, ako si vidio nedavno video cro copa, nije izdr~ao viae od 1 minute u vodi hladnoj 8 stupnjeva, prvo je izaaao nakon 40 sekundi pa je kasnije rekao da e izdr~ati 5 minuta pa je opet jedva minutu izdr~ao, ne ka~em da sam ja bolji, samo govorim koja mora biti snaga uma da se kontroliraa dok umirea.. zaato onda ljudi apstiniraju, ili se kontroliraju od kakvih navika, kako onda ubiti i radia navike, nego da recimo suzbijaa ~elje i pretvaraa ih u druge ~elje? kako onda ovisnici o hrani, tj debeli ljudi prestanu voliti hranu i smraaju? nije da ne ~ele hranu, ali se kontroliraju i suzbijaju tu ~elju i promjene je drugom ~eljom.. nije lako ali se mo~e.. ato se ti e oateivanja mozga, svijest se mo~da ne oateti, ubiti svijest kao shvaanje stvarnosti, jer sve ato trenutno mi vidimo je ubiti simulacija realnosti koju mi zamialjamo iz dobivenih informacija iz senzora, a senzori nisu savraeni kao npr mrtva to ka u oku koju ne vidia, ili recimo elektromagnetski spektri koje o i ne o itavaju ili spektri vibracija koje uai ne o itavaju, mo~da je to usporedivo sa napuaenim i nenapuaenim stanjem, kad nisam napuaen "normalniji" sam, logi nije razmialjam, br~i sam, precizniji, lakae upravljam vozilom, ali kad sam napuaen doslovno mi je mozak otvoreniji, ujem zvukove koje normalan ne ujem, viae sam svjestan okoline, kao da dobivam vei spektar informacija, ali iste te informacije me blokiraju za normalniji rad.. mozak je algoritam za pretvaranje istih informacija u informacije koje svjest shvaa, i ako se informacije krivo protumae, ili ako je mozak oateen pa svjest nema kontrolu, deaavaju se te bolesti... ja to zamialjam isto kao da ti auto ima kvar pa ne skree recimo u jednu stranu itd.. mi smo bia kojima su primarni senzori vid i sluh, ata mislia kakva je simulacija realnosti psima koji se dosta uzdaju u miris? ili recimo aiamiaima i dupinima koji se uzdaju u eholokaciju? pogledaj na jutubu videe o psihi kim poreme ajima, recimo ona ~ena koja ne vidi samo desnu stranu svim stvarima (zato jer mozak iz slike sam vadi objekte i ozna ava ih kao zasebne objekte, zato i nastaju halucinacije, jer se iz slike krivo protuma e objekti), kad joj neko poka~e to ato nije vidila, ~ena se zaprepasti, jer nije bila svjesna, jer nije dobila tu informaciju ako smo obi an kompjutor, tj naa mozak je obi an kompjutor, onda svjest nema smisla, zaato sam svjestan svega, zaato vidim sliku koju vidim? gdje se osjea bol kad se ubodem ili ope em? kako je mogue rekreirati osjeaj boli? mo~da je svjest neka vrsta komunikacije meu stanicama? dali i mravi u zajednici imaju nekakvu zajedni ku svjest? zaato to mislia? i gdje je to istra~ivanje, postoje ureaji za mjerenje mo~danih aktivnosti, i oni pokazuju da se mozak koristi skoro 100 posto.. koja je onda svrha mozga ako se ne koristi 100 posto? zaato se onda ostatak tjela koristi 100 posto pa ak i viae do te mjere da se troai? zaato onda imamo tolike glave i tolike mozgove i zaato onda majmuni nisu isto pametni kao mi?
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#51
Nisam ja ni rekao da se treningom i jakom voljom moze postici vrhunski rezultati na primer, ali opet osoba koja ima jaku volju nije sama odgovorna za to , zato neko ostavi heroin, a neko ne moze da ne pojede krofnu. Ljudi koji dozive jak udarac u glavu mogu da ostanu na desetogodisnjeg deteta a da im ostale fizicke funkcije ostanu netaknute ( imam komsiju kome se to desilo, kao klinac pao na glavu ), kako to nije ostecena svest ? To na neki nacin jeste kao i auto koji ima kvar, ali sta se desi sa autom kad istruli ? Svestan si najverovatnije zbog najkompleksnijeg mozga u prirodi, mada i naucnici priznaju da ne shvataju svest jos, bol i dalje osecas zbog informacija u mozgu, imas ljude koji se rode bez tih receptora, oni ne mogu da osete bol. Ovde Harris dodatno objasnjava : aAnlBW5INYg Sto se tice procenta mozga koji koristimo : http://en.wikipedia.org/wiki/Ten_percent_of_brain_myth http://www.scientificamerican.com/article/do-people-only-use-10-percent-of-their-brains/
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#52
za bol mislim na osjeaj boli, a ne receptor koji izaziva tu bol.. isto kao kad si emocionalno povrijeen, ili kad si lud pa te zaboli mozak.. kako ea recimo napisati program za osjeaj boli? tj program mo~e bol shvatiti kao neato ato nevalja, ali gdje je taj pravi osjeaj boli... program bol mo~e osjetiti jedino kao kad te trese struja, osjetia da neato nevalja ali ti nije jasno to no ato, pa zato to ne radia.. tj pustia kabal.. ja ne vjerujem u duau kao ato inae ljudi to zamialjaju, kao duha u obliku ovjeka koji se ponaaa kao ovjek ali mo~e prolaziti kroz materiju, nego svjest do~ivljavam kao neato ato je povezano sa tijelom, kad umrea nema svjesti, ili bar ne u ovom obliku, zasigurno ne vjerujem da kad umrem da i dalje vidim deaavanje oko sebe i da dalje osjeam kao ato trenutno osjeam, ali mi je glupo da svjest nestaje samo tako, viae gledam na svijest kao nekakvu energiju koja nakon smrti prelazi u prirodu, na meni nepoznat nain koji u saznati nakon smrti, nema razmialjanja jer to nije mozak, nema gledanja niti primanja informacija, bar ne na nain na koji ovjek radi, ali sa druge strane onda bi cjeli svemir trebao biti svjestan na neki na in, ubiti mo~da je cjeli svemir neka vrsta kolektivne svjesti.. ma ubiti neznam niti sam ata da mislim, kad razmialjam o tome onda mi je nekako glupo misliti da je mozak jednostavno kompjutor, ali da znam odgovor sigurno neznam.. sve u svemu znam, tj mislim da je prava realnost itekako udnija nego ato mi to mo~emo zamisliti, jer primamo vrlo usku koli inu informacija, ubiti i te informacije koje dobivamo su neispravne i neistinite, zvukovi ne postoje, to su samo vibracije zraka, okus ne postoji, boje ne postoje, sve ato mi primamo je uzak spektar elektromagnetskih valova, okusimo molekule i ujemo mekoaenje atoma zraka kako se neke te~e stvari pomjeraju, gdje su ubiti stvari koje nemaju masu, ostale vrste estica koje konstantno prolaze kroz ljudska tjela temlju koja ubiti i nemaju interakciju sa nama, emu slu~e? ubiti vrste tvari tvore vrlo malen dio nama poznatih stvari, ima dosta stvari koje su nam nepoznate.. ata je recimo sa tamnom energijom ili sa kontra esticama, gdje nestaju kad se sudare sa obi nim esticama? kako je mogue da se estice i negativne estice spontano stvore iz ni ega, ata je to izvan ni ega?
zolaAMBASADOR

feb 2015.

#53
Zanimljiv pogled :) Ne znam sta je izvan nicega :D

feb 2015.

#54
Slobodna volja za mene znaci i slobodan zivot. Dakle,bez ljudi koji ce meni odredjivati kako da zivim. Prvo sto treba istrijebiti to su politicari. Oni se bave ljudskim umom i koriste globalnu psihu da bi manipulisali masom. Automatski ti vise nemas svoju volju. Zaboravi. Ti moras njima za sve da odgovaras. Ja ne razumijem kako su oni kroz istoriju uopste dosli do toga da nesto bude njihovo,tj. drzavno. Kako moze neko podrucije biti od drzave? Sta je drzava? Gomila manipulatora? Nekome ko ti je nametnuo nesto a nije te ni pitao da li se slazes sa odlukom. Nije te on stvorio,niti te je neko pitao zelis li ti da se rodis u takvom svijetu. Slobodna volja je takva da ti trebas da radis po instiktu. Nisu oni stvorili ni drvo,ni zemlju ni nista na ovoj planeti,a da ti nemas na to prava. Oni su to ustvari od nas oteli. Eto ti tvoja,(vasa) slobodna volja. Ja sam se smrzao ove zime. Jer nisam imao novaca da kupim drva. (dajem primjer) A znate li sta bi bilo da sam posjekao jedno ili dva stabla? A ovi iz drzavnaih suma na crnoj hronici koliko su obestetili ove nase sume. Znaci nemamo slobodnu volju.Nemam sta da jedem (opet zasad dajem primjer iako nisam daleko od istine) a mogao bih od svoje zemlje nesto napraviti,ustvari ne mogu jer traze nekakav porez na nesto. Mislim boli me uvo,ko si ti da mi bilo sta trazis. Nije bitno cija je. Zemlja treba da bude NASA svacija. Sadi,radi,zivi. Ja bih se samo drzao nekih osnovnih moralnih zakona tipa,ne ukradi i ne ubij. Ostalo sve po volji. Jebat'ga,nekako mora biti nekakvo pravilo. Kontam da je ovo najbezbolnije. U ovakvom rezimu sve bi bilo svakome dostupno.

feb 2015.

#55
Sale brate, ti slobodnom voljom ode u anarhiju :) Mislim da drustvenu zajednicu, evo ovaj nas forum npr., ne mozes pljuvati zbog pojedinca koji se uclani da bi provocirao i krsio pravila koje smo svi prihvatili registrujuci se na njega. Pod drzavom se smatra uredjena zajednica ljudi da ljudima bude bolje nego da se sami za sebe bore. To sto su kriminalci dosli na mjesto gdje su trebali biti intelektualci je druga prica. @imenjak da nam je iskoristenost mozga 100% ne bi nas dvojica tipkala na forumu da bi komunicirali vec bi to telepatski radili. Kao kad se preko wi fi mreze konektujes na google. Ne bi ti trebao tv prijemnik da tv i radio talase pretvara u igru svjetlosti da bi gledao spanske serije vec bi ih direktno u mozgu reprodukovao u odgovarajuci signal. Nemojte brkati hemijske reakcije, koje nemaju veze sa slobodnom voljom, sa mogucnoscu izbora nekog djelovanja, bilo umnog ili fizickog. Ne brani vam niko da odjebete sva drustvena pravila i norme i da se pjeske zaputite u Peru. Odjebite zene i djecu ako ih imate, stapic sa zavezljajcicem preko ramena i put pod noge.
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#56
ata je telepatsko komuniciranje, kakva vrsta medija se koristi za telepatsko komuniciranje? koliko znam ljudi nisu dobili tu sposobnost evolucijom, niti im je potrebno, i dalje tvrdim da koriste 100 posto mozga, jer svaki dio mozga slu~i za neato i nema neiskoriatenog djela mozga, jedino ato inteligentniji ljudi imaju viae veza izmeu neurona i bolju iskoristivost mozga, jedino ako si na to mislio.. ali ne vidim kako se to mo~e izra unati u postotcima.. ato se tie radiovalova, to bi mo~da mogao vidjeti i sa o ima, ali kao masu nepovezanog svjetla, jedan tv program je vrlo uzak dio spektra, i onda taj dio signala treba dekodirati, isto ko da neko kodira sliku na taj na in da je kodira na 964hz i ubaci u muziku, i da ti dok sluaaa muziku istovremeno izdvajaa samo signale od 964hz i tako vidia sliku na televiziji, nije baa vjerovatno... ljudima je komplicirano odraivati ra unske operacije i dosta mora se moraju koncentrirati i koristiti mozak za tako jednostavne stvari, a ne ovako nemogue...

feb 2015.

#57
Zamisli da ti neko pokloni mocan kompjuter najnovije generacije i pregrstom korisnog softvera, svakodnevno ti stize hiljade mejlova, a ti znas samo da ga upalis i piljis u monitor. Nemas blage veze kakve si poruke dobio jer nisi svjestan (ne znas) ni da postoji ta opcija. Kompjuter je 100% funkcionalan, al ti ga koristis 0.0001%. Slicna stvar je i sa mozgom. Na ova pitanja oko telepatije ne zelim diskutovati u ovoj temi. Nadji temu o telepatiji pa malo procitaj, ako ne postoji eto ti interesantne teme za otvoriti.

feb 2015.

#58
Posteno sam se nasmijao... :-) Ma jest to tako ispalo kad se procita,ali nisam bas mislio na anarhiju. Pu,pu,daleko bilo. Mi u nekim segmentima zivota samo mislimo da imamo slobodnu volju,ali generalno gledajuci,kad prodje neko izvjesno vrijeme,covjek shvati da nije sve ispalo onako kako je zelio. A sistem (drzavu) sam naveo kao idealan primjer (ne)imanja slobodne volje covjeka. B'jezim sa ove teme. Zabolice me glava,a samo sto sam smotao dzokavac. :) :spliff:
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#59
ti koristia alegoriju da slikovito objasnia svoje razmialjanje ja od po etka razumijem ata ~elia rei, ali koriatenje alegorije ne zna i da je ta tvrdnja istinita. mogu i ja isto tako izmisliti neke alegorije da prika~em neke stvari sebi u korist, ali opet ne zna i da je to istina daj neke dokaze koje potvruju tu tvrdnju, ako nemaa dokaze onda to ostaje samo na ideji. recimo dokaz da ovjek koristi 100 posto mozga su teorija evolucije i strojevi za praenje mo~danih aktivnosti, a imaa i znanstvena istra~ivanja koja potvruju isto, jedino ato mo~da ovjek ne koristi mozak u sto postotnoj efikasnosti, ali to je druga stvar, a i pitanje je ata ubiti smatraa efikasnoau, efikasan je za ono za ata je napravljen, a to je pre~ivljavanje za telepatiju sam pitao isto jer sam pretpostavio da nemaa odgovora

feb 2015.

#60
Prijatelju, telepatija nije moja umisao, kao sto to nisu ni telekineza i pirokineza, jer su primjenjive mogucnosti uma. Naveo sam ti primjer da ti ukazem na mogucnosti mozga kojima mi nemamo pristup i prema kojima mogu tvrditi da mozak ne koristimo 100%, bez obzira sto postoje opcije za tu namjenu. Za razliku od tvojih stavova (uvjerenja) koje iznosis, a u kojima iste sam sebi dovodis u sumnju, ja u svoje vjerujem, ali nisam iskljuciv. Dajem mogucnost da mi dokazes da nisam u pravu. Tvrdis da si virtuoz na svim muzickim instrumentima, da si Pikaso u kubizmu, Rembrant u baroknom slikarstvu, da ti je glas na nivou Pavarotija, da se razumijes u sve naucne discipline, da ne nabrajam dalje. Svako ima izrazen dar prema necemu. Nije svako talentovan za sve, bez obzira sto u mozgu cuci mogucnost prema svemu. To je meni sasvim dovoljan dokaz da ne koristimo mozak u svom njegovom kapacitetu. Ako mi tvrdis da si ti takav da koristis sve njegove mogucnosti onda izrazavam zelju da te licno upoznam, jer si prvi primjerak u mojih 40 godina postojanja na ovoj kugli zemaljskoj koji je to u stanju. Za telepatiju sam ti napisao, a nije mi mrsko ni ponoviti. Otvori temu, ukoliko ne postoji, pa cemo tamo da diskutujemo i odgovaramo. Ova tema nije mjesto za takvu diskusiju.
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#61
nikako nisam specijalist u niti jednoj grani, niti postoji specijalist, uvjek e biti bolji, br~i ja i dokle je god vremena. mogu jedino biti bolji ili loaiji u usporedbi sa nekime. ja imam kao ato ka~ea stavove i uvjerenja, i normalno je da iste dovodim u sumnju, jer konstantno poboljaavam istinu, tj moje vienje stvarnosti. ali isto tako moji stavovi i uvjerenja su dosta potkovani zdravim razumom, logikom i dokazima. ne treba vjerovati, treba znati, ka~ea da si isklju iv, ali bi rekao da je sasvim suprotno, ~elia dokaze, reci mi koje dokaze ~elia, nabrojao sam ti 1 dokaz, jednu znanstvenu teoriju koja se sla~e sa mojim razmialjanjem, i rekao sam ti da postoje isto i znanstvena istra~ivanja koja govore da ljudi koriste 100 posto mozga, ja sad ekam tvoje argumente koji e pobiti moje, a te argumente ne iznosia, koliko vidim zaobilazia iste "Svako ima izrazen dar prema necemu. Nije svako talentovan za sve, bez obzira sto u mozgu cuci mogucnost prema svemu. To je meni sasvim dovoljan dokaz da ne koristimo mozak u svom njegovom kapacitetu" ne, to je ubiti dokaz da ljudi koriste 100 posto ljudskog kapaciteta, jer da postoji ovjek koji je i slikar, i muzi ar, i znanstvenik, i sportaa, i da zna sve jezike na svjetu itd itd, to bi bio dokaz koji bi meni sugerirao da si mo~da u pravu.. a poato nema takvoga zna i da je ljudski kapacitet ograni en, tj da se koristi 100 posto. isto tako sam malo prou avao te specijalne ljude koji rade uda, uvjeravao sam se par puta pa na kraju za svakoga naea da je u suatini najobi niji prevarant ~eljan pa~nje ili novaca, najobi niji maioni ar.. ja ne vjerujem u niata ali mogu promjeniti mialjenje ako vidim injenice ili dokaze... zar vjerujea i da david coperfeild ima kakve nadnaravne mo i? ista stvar i sa religijama, toliko religija a sve tvrde da su u pravu, isto kao i teoreti ari zavjere, isto kao i kvazi znanstvenici itd, ja se jednostavno ograujem od svega toga dok se ne poka~e da je istina, jer od siline neistine i gluposti, otkud mo~ea znati ata je ustvari istinito? pogotovo ako niti sam neznaa.. mo~ea jedino prolupati i vjerovati u neistinu.. naravno treba biti otvoren prema svemu i prou avati sve, ali ne slijepo vjerovati. joa jedino mogu za kraj rei, ata ti je bitnije, istina ili da budea sretan vjerujui u la~i?

feb 2015.

#62
Vjeruj mi da si prvi na ovom forumu koji me je zbunio. Ja jednostavno tebe ne razumijem. Samo bih te zamolio da mi ovo pojasnis. Nije mi jasno, kako nesto sto je ograniceno, bez obzira cim, moze biti iskoristeno 100%?

feb 2015.

#63
bogami je i mene zbunio...

feb 2015.

#64
ja bolje da cutim 'vako naduvan :) bez ogranicenja, 100%
PustinjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#65
no85PcJ1-B8 mogao bi vam biti zanimljiv video genijalnog Rupert Sheldrake. mogue objaanjenje za telepatiju -imenjak je uspio odrediti i klasirati puni potencijal mozga :upiii: jednom je zen majstor rekao u eniku idi i donesi mi joint ostavio sam ga s onu stranu rijeke u enik ga je upitao, ali kako u prijei voda je odnijela most na ato mu je ovaj odgovorio pa zar ne znaa? Ti mo~ea hodati po vodi. U enik je otiaao da bi se nakon nekog vremena vratio s jointom u ruci, majstor ga je upita pa kako si uspio prijei? u enik ga je za ueno pogledao i rekao pa vi ste mi rekli da mogu hodati po vodi i ja sam preaao.
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#66
pa prije ea iskoristiti 100 posto neato ato je ograni eno nego neato ato nije ograni eno, zar ne? auto od 30 konja ea koristiti maksimalno pogotovo po brdima, dok auto od 500 konja ea rjetko kad morati koristiti do krajnjih granica. osim ako ~elia naravno. ali koja je korist od auta od 500 konja ako ga ne mislia koristiti? u svakom slu aju neiskoriaten mozak moraa hraniti, i nema koristi od njega, mozak koji se ne koristi degradira, isto kao ato miaii degradiraju u slabije miaie ako se ne koriste neki period vremena.. zaato? baa zbog o uvanja potroanje energije. neznam sad dali vjerujea u evoluciju ili ne, ali ako ljudi koriste 4 posto mozga, zaato ljudi imaju vee mozgove od drugih majmuna, zaato je veli ina mozga bitna za koli inu pameti? ubiti ne moraa niti vjerovati u evoluciju da bi vidio da ~ivotinje sa manjim mozgom nisu inteligentne kao ~ivotinje sa ve im, mia nije pametan kao pas, pas nije pametan kao slon, sad naravno u ra unicu ulazi veli ina tjela koja dosta koristi mozak za senzore, ali sa veim tjelom je lakae odr~avati mozak poato je to organ koji najviae zahtjeva energije. ako su ljudi kakvim sistemom evolucije ostvarili sposobnost za telepatsko komuniciranje, zaato to nitko ne koristi? zaato ljudi koriste zastarjeli na in komuniciranja kao ato je govor? i koji je medij telepatske komunikacije, govor se vrai preko zraka, tj vibracijom estica, telepatsko komuniciranje se mora preko ne ega vraiti, i gdje je taj organ? ista stvar za telekinezu? zaato bi ljudi onda koristiti zastarjeli na in poput mehani kog dizanja koje nije baa efikasno? isto tako za obavljanje nekog rada je potrebno ulo~iti energiju, otkuda ta energija dolazi? i gdje je taj organ koji vrai telekinezu? ako vjerujea da su drevne civilizacije bile naprednije od nas, zaato su koristili kamen i zastarjelo orue? zaato nisu koristili materijale koji su napredniji od trenutno najnaprednijih materijala? isto tako na zidove su crtali to no na in na koji su radili zgrade, ima jedan ovjek koji je ubiti napravio repliku stonehengea sam samcat, napravio je isto da poka~e da je mogue, jedino ato je koristio je malo mozga i poluge..

feb 2015.

#67
zaato ljudi ne koriste telepatiju? zato ato su zaboravili kako to koristiti zbog nametnutog na ina ~ivota.
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#68
ako se zna za telepatiju, zna i da je netko koristi, a gdje je taj netko? ako je ne koristi nitko jer je zaboravljeno, otkud se zna da se koristila prije, gdje su ti spisi, gdje su ti dokazi? i za svu akciju potrebna je reakcija, i naravno energija, odakle ta energija? sve je to lijepo i fino, ali ima li smisla vjerovati u neato ato nema dokaza, i ato se kosi sa osnovnim zakonima fizike? ako ne vjerujete da postoji gravitacija zaato ne sko ite sa nebodera? ili ako vjerujete u telepatiju, dali vjerujete i u djeda mraza ili zeusa? ja sam otvorenog uma, ali nisam naivan, dajte mi nekakve dokaze, ako nema dokaza ne vidim smisla raspravljati o takvim stvarima.. postoje i narodne pri e o zmajevima, o bogovima, zeusu, minotauru, anelima, divovima, vilama, vampirima, vukodlacima, pa jel vjerujete u sve to? zar vjerujete samo u ono ato ~elite usprkos manjku dokaza i dokazima koji se suprostavljaju tim tvrdnjama? ne vidite naivnost u takvoj vrsti vjerovanja, dali gledate druge vjernike na isti na in kao i ja ili na koji na in gledate druge vjernike, recimo kra ane, pogane itd? zaato ja nikad nisam prisustvovao nikakvom nadnaravnom dogaaju? zaato je sve u ato sam mislio da je nadnaravno ispalo ubiti ne-nadnaravno, to jest sve je imalo vrlo logi no objaanjenje? zaato nitko koga ja znam nije prisustvovao nikakvome nadnaravnom dogaaju? ja bi prvi ~elio prisustvovati ne emu takvome, tj prije sam vjerovao u svakojake stvari pa sam malo uzeo literaturu i po eo prou avati, i malo po malo vidio sam da su svi ti aamani, proroci itd obi ni prevaranti, pa nije to neka tajna, postoji internet, imate videe u~ivo, sve je prikazano, naite mi neki video neke prave nadnaravne stvari pa da ja vidim i uvjerim se, i ja ~elim znati istinu.. bar kamere danas nisu rjetkost, svi sve slikaju, sve bi se trebalo znati, trebao bi se bigfoot uslikati ve jednom, udoviate iz lock nessa, vanzemaljci svih tih 80-ak vrsta, chupacabra, svakakve se gluposti uspiju uslikati, ali od siline nadnaravnih pojava, niti jedna nije dokumentirana..
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#69
tek sam sada pogledao ovaj post, evo gledam baa video dakle, on ~eli rei da fotoni svjetlosti ne dolaze do mozga, nego da se ljudsko polje prostire sve do okoline? zaato ne vidimo po mraku? zaato su nam potrebne o i? zaato aiamiai i dupini koriste sonar da bi vidjeli okolinu, zaato ne osjeaju okolinu baa kao ato on govori? to ne objaanjava halucinacije, opti ke varke i mrtvu to ku u oku, snove vjerujem do neke mjere da ovjek mo~e osjetiti neke stvari bez dodira, ali to ne zna i da se mo~e preko televizije osjetiti druge ljude, to je kontra zdravog razuma, niti da se to "polje" raste~e kilometrima, za to osje anje na daljinu, tj blizinu mo~e biti i normalnijih objaanjenja, ali niti ta objaanjenja ne zna e da je to istina, posao znanstvenika je ustvrditi ata je ubiti istina postoje 2 vrste teorija, znanstvena teorija i ove kvazi teorije, znanstvena teorija je dobro potkovana sa dokazima, i u svakom trenu se mo~e osporiti sa drugom teorijom ili dokazima, ukoliko ih ima naravno, i te teorije pokuaavaju objasniti stvari na najvjerojatniji na in, ako postoje 2 teorije sa istom koli inom dokaza, ona koja je jednostavnija i viae vjerojatna je vjerojatno istinita... jednostavno filozofski gledano. druge vrste teorija su ubiti izmialjena objaanjenja koja nisu potkovana dokazima, poput teorije iz ovog videa. znanost nije savraena, ima dosta neobjaanjivih fenomena, ali poanta znanosti i znanstvenika nije da se sve zna, i da se odma imaju odgovori na sve stvari, poanta je da bude ato to nija, znanstvenike ubiti viae zanima istina i priroda tvari nego te nazovimo ih kvazi znanstvenike, aamane itd, oni ~ele biti u centru pa~nje, ili su mo~da zalueni sa idejama, zato i ne prihva aju kontra argumente, pogledaj samo debate izmeu znanstvenika i tih kvazi teoreti ara pa ea vidjeti koliko se dr~e zdravog razuma.. znanstvenici ako nemaju objaanjenja za neato, jednostavno ka~u da nemaju objaanjenja, imaju teorije naravno, ali ne tvrde da je to stopostotna istina, i ne prave se ludi im netko proba pobit njihove argumente. dali ti vjerujea da su potresi uzrokovani iz razloga jer se jedan slon sageo, dok je zemlja ravna plo a i stoji na 3 slona koji stoje na jednoj kornja i? ili vjerujea da je vjerojatnije da je uzrokovano oslobaanjem napetosti meu slojevima stjena? i zaato vjerujea u to ato vjerujea? "imenjak je uspio odrediti i klasirati puni potencijal mozga :upiii:" ja nisam uspio odrediti i klasirati puni potencijal mozga, to su tvoje rjei kojima namjerno ~elia spustiti moj na in razmialjanja i sebe uzdii, jer neznaa drugi na in. ja samo pokuaavam odbaciti neistinite tvrdnje, i primiti istinite, ako pomjeaaa istinu i neistinu onda ti je ~ivot u kaosu.. ata mislia tko je izumio sve izume koje koristi danaanja civilizacija, sve enici, aamani i proroci, ili znanstvenici? evo i jedna pri a za tebe za kraj, mogu i ja napisati istu stvar, jake stvari jednom je zen majstor rekao u eniku idi i donesi mi pivu ostavio sam ju sa one strane rijeke u enik ga je upitao, ali kako u prijei? voda je odnijela most. u itelj mu je odgovorio: pa zar ne znaa? Ti mo~ea hodati po vodi. U enik je otiaao do rijeke i utopio se... kraj pri e. usputno, za ovu tvoju verziju pri e, dali ti hodaa po vodi, jesi li kada hodao kroz zid, jesi li ikada prkosio gravitaciji ili zakonima fizike? jesi li prisustvovao ikad kakvim neobjaanjivim fenomenima?
Moj putAMBASADOR

feb 2015.

#70
Ako smijem dodati nekoliko misli uz tih famoznih 10% koriatenja mozga... Naravno da nitko ne osporava injenicu da koristimo mozak. Ne znam stru nu terminologiju, pa u zdravoselja ki pojasniti svoja razmialjanja. Also dakle, razli iti segmenti mozga zadu~eni su za funkcioniranje razli itih dijelova naaeg organizma. Zna i, ako centar za vid funkcionira normalno, vidjet emo. Ako centar za govor nije oateen, pravilno emo govoriti. Najbolji primjer mogu nam biti osobe koje prebole teake mo~dane udare pri emu budu oateeni dijelovi za govor, hodanje, itd.. Meutim, kad govorimo o tih 10% koriatenja mozga, mislim da se misli na mogunosti. Na primjer, zaato dijete odraslo u d~ungli ne bi pri alo kao ovjek, nego se sporazumijeva kao ~ivotinja, a zaato bi neko drugo dijete u druga ijim okolnostima odrastanja i odgajanja govorilo materinji i joa dva strana jezika? "Naatimani" smo tako da ujemo odreenu frekvenciju zvuka, ali ato ako mo~emo razli itim tehnikama trenutnu mogunost sluha podii na neku viau razinu? Ali ja sad opet dolazim do granice u svojim razmialjanjima jer ako idem ovom logikom mozak/mogunosti, onda mogu rei da su nam za razmjenu informacija ili misli potrebne vjeatine govora, kao i razne tehnologije, ali ako govorimo o neiskoriatenim mogunostima mozga, mo~da postoji i na in na koji taj segment mozga za komunikaciju mo~emo poboljaati tako da komuniciramo telepatijom. Ali ako tako neato nije do mozga, onda je do svijesti i ja opet dolazim do to ke kad sama sebi ne mogu odgovoriti na pitanje gdje je svijest, u mozgu ili izvan njega!? :p
PustinjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#71
ne, on ne ka~e da fotoni ne dolaze 'ulaze' u o i o ito nisi pogledao do kraja nit si upoznat s Sheldrakeovim radom i da postoje dokazi za divove, postoji i primjenjena telepatija i joa svaata i kojeata, ali udaljavamo se od teme,nema smisla da dalje nastavim jer da ti telepatski prenesem poruku ne bi vjerovao u telepatiju. O mojim iskustvima ti neu pri ati jer ovdje nije rije o meni,a u ostalom iskustva su moja ne tvoja tako da ih ne bi mogao ni htio shvatiti... u ovoj temi s tobom viae neu raspravljati jer mi je dobro poznat takav tip ljudi,ali jebi ga ata sad praai dalje, rae u zapaliti d~ogsija i zavijati na mjesec
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#72
sla~em se sa time, ali mislim da se tako drugi lanovi nisu izrazili, bar ja tako nisam shvatio... jer jedna je stvar koriatenje 4 posto mozga kao koli inski, i iskoristivost mozga kao efikasnost, to jest jakost spojeva meu neuronima, vrsta stanica, brzina prijenosa informacija itd... evo u nedavnom znanstvenom istra~ivanju su uspjeli miaevima ubaciti gene koji proizvode ljudske stanice mozga, i miaevi su bili inteligentniji, ali joa uvjek imaju istu veli inu mozga, samo imaju efikasniji na in rada.. ato se tie poveanja sluanosti frekvencije, neznam ako si primjetila, kad se napuaia uje se viae zvukova, i osjetljiviji je zvuk, ja sam primjetio da napuaen ujem zvukove kilometrima daleko, a normalan ne obra am pa~nju niti na par metala udaljene zvukove, recimo cvrkut ptica.. ponekad su limit senzori, ponekad je limit sam mozak koji ignorira nepotrebne stvari, to jest mozgu nepotrebne informacije ato se ti e telepatije, ja joa uvjek spominjem, koji je medij, tj kako se mogu misli prenositi na daljinu? postoje tv frekvencije, radio frekvencije, bluetooth, infracrveno, naaim o ima vidljivi spektri elektromagnetskog zra enja, titraji estica zraka koje tuma imo kao zvukove, koje valne duljine prenose te informacije, na koji na in i koji je organ zadu~en za deaifriranje organa? "Na primjer, zaato dijete odraslo u d~ungli ne bi pri alo kao ovjek, nego se sporazumijeva kao ~ivotinja, a zaato bi neko drugo dijete u druga ijim okolnostima odrastanja i odgajanja govorilo materinji i joa dva strana jezika?" mo~e pri ati, samo ato je govor ajmo rei program, ako nemaa program u mozgu kako da razgovaraa? zaato ti koja si odrasla u hrvatskoj ili kojoj ve susjednoj zemlji ne govoria kineski? mozak je vrlo plasti an, ali kad se formiraju neke stvari, onda je vrlo teako kasnije promjeniti raspored neurona, zato djeca idu u akolu vrlo rano i u e jezike od malena, zato se i govori da je starog konja teako nau iti novim stvarima.. moje mialjenje je da svjest nema veze sa mozgom, mozak je kompjutor preko kojega svijest dobiva informacije, moje mialjenje ne mora biti istinito, znam ponekad provesti vrijeme na kompjutoru tra~ei neke informacije preko googlea ato se ti e tih tematika, ali za sada niata pametno nisam naaao.. jedino znam, tj pretpostavljam preko meditacija i sli noga je da misao i svijest nije ista stvar, mozak stvara misao, tj glasove u glavi, a svijest, to jest ono ato smo mi ta slika koju vidimo, zvuk koji ujemo, mi smo oni koji odlu ujemo o stvarima koje se deaavaju.. dali emo ignorirati misli, ili emo ih provoditi..
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#73
nisam upoznat, ali ako postavia kakav video makar preko pm-a pogledat u ga, to je najmanji problem.. dokaze isto prika~i, ja u provjeriti vjerodostojnost, preko interneta, preko literatura, ako treba skinut u par knjiga ili otii do knji~nice ako sam dovoljno uvjeren pa u sve pro itati i doi do kakvog zaklju ka, osobnog naravno.. naravno ne zna i da u vjerovati ili ne, ali provjerit u u svakom slu aju.. jedino neznam kako ti je dobro poznat takav tip ljudi kao ja? ja nisam niti na jednoj strani, ja sam na svojoj osobnoj strani.. vjerovao sam u stvari u koje ti vjerujea, vjerovao sam u boga, vjerovao sam u razne stvari, kupovao sam razne knjige o raznim da ih nazovem glupostima, na kraju sam izgubio vjeru u sve i po eo prou avati znanost, znanost me u jednu ruku spasila.. ali naravno ne vjerujem niti u znanost slijepo, ne sla~em se sa mnogim teorijama, koje smatram istim nagaanjem, ubiti baziram se na osnovne zakone fizike i prema njima se odnosim na sve ostalo.. i naravno ateist agnostik sam, zna i ne vjerujem u boga, ali ako vidim dokaze da postoji, isti tren po injem vjerovati, to jest ne vjerovati nego po injem znati da postoji... dakle ja ne volim vjerovati, ja volim znati.. evo, krenuo sam na youtube, i baa je novi video naletio, vezan uz ovu temu i tih 4 posto koriatenja mozga, ne mora biti istinit, ali je zanimljiv, bar meni HkTx2xR4MAs nakon pomnog razmialjanja, jedino sam doaao do zaklju ka da bilo kako bilo, lan zola je mo~da i najbli~e odgovoru, jer svjest bila kakva bila, mozak je taj koji daje karakter, jer to je ono ato nas ubiti ini ljudima, a sad bila svjest slobodna ili ne, nije toliko bitno.. mo~emo se mi praviti fini, i sve, ali ato bili normalniji i svetiji, dalje smo od normale, i ata smo dobili time niata...

feb 2015.

#74
imenjak, tvoj stav je tipi ni stav danaanjeg ovjeka, vjerujea samo u ono ato ti je re eno da vjerujea i ne ~elia prihvatiti ni vjerovati ni u ato izvan okvira toga. danaanja fizika sa svim svojim znanjem zapravo nema pojma o svemiru, jedva da smo zagrebli povrainu. postoji joa toliko toga ato mi ne razumijemo i ato nadilazi zakone fizike koji su danas prihvaeni. prihvati injenicu da danaanja znanost telepatiju NE ZNA objasniti, zato se o tome ni ne govori, tj. za sve ato ne mogu dokazati ili replicirati oni tvrde da je nemogue. siguran sam da si uo za Chi/Ki. znanost joa uvijek nije uspjela "uhvatiti" tu energiju, a ipak postoje ljudi koji znaju manipulirati tom energijom i raditi "nemogue" stvari. kako to objasniti? znanost nema odgovore na sve i nikako nije mjerodavna da proglasi je li neato mogue ili ne ako ne zna kako to uope radi.

feb 2015.

#75
Mozda je tebi jasno kakve veze ima 100 postotna iskoristivos necega sto je ograniceno, sa automobilima od 30 i 500 konja. Meni to nema nikakve veze s vezom. Ugradi u taj od 500 raga elektronsku ili mehanicku blokadu do snage 30 raga i dobices odgovor kako je moguce da se nesto od maksimalnih 500 raga (100%) ne moze koristiti u punom kapacitetu, vec do odredjenog praga od 30 raga (6%). Pokusavas da me ubijedis da, koristeci limitiranih 30 konja, od mogucih 500, koristis 100% mogucnosti automobila. Pitanja koja postavljas nemaju nikakve veze sa temom, kao i masa komentara koje smo napisali diskutujuci oko iskoristenosti mozga. Necem vise pisem ovdi. Slobodnom voljom!
He-ManLEGENDA

feb 2015.

#76
Promatrajui iz prikrajka meni ova vaaa rasprava izgleda ev to no ovako. :D E586ROJDjYs but it the end ... so ... peace out :)

feb 2015.

#77
He-man je definitivno pobijedio... :)
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#78
ti o ito nisi itao ata sam pisao ili ne razumijea neke stvari... vjerovanje je ista glupost, to je bolest, ata je dobrog napravilo vjerovanje? napravilo je religijske ekstremiste koji nose prsluke od dinamita i raznose se jer ine dobro... napravilo je bolesnike koji se mole nepostoje im bogovima ekaju i da ih spasi, umjesto da se sami spaaavaju.. napravilo je ratove i zlo (iako zlo ubiti ne postoji, to je umjetni pojam) joa jednom ponavljam, treba znati a ne vjerovati bi li vjerovao da ti doe doma ovjek i ka~e da mu daa 500 kuna jer e te izlije iti od raka? ako ne zaato, i ako da zaato? gdje su ti ljudi koji manipuliraju tom energijom i rade nemogue stvari? ja takve nisam vidio, molim te poka~i mi te ljude da ispitam te ljude, joa jedamput napominjem, skoro svi ti nadnaravni ljudi su ubiti prevaranti ~eljni para ili pozornosti... ali, ovakve sam vidio 0q_Zw4rTsxo ata ti mislia o ljudima koji vjeruju da je zemlja ravna plo a i da stoji na 3 slona koji stoje na kornja i? dali im se divia ili mislia da su budale, i zaato? ali vidim da se izbjegavaju moja pitanja, namjerno iz razloga jer ste svjesni da sam u pravu, samo ~elite i dalje ~ivjeti u bajkama.. a stvarnost je 100 puta neobi nija i zanimljivija ato je najsmjeanije.. normalno da tebi nema veze sa vezom, jer ubiti ne ~elia da ima veze sa vezom.. ja shvaam tvoje argumente i ata ~elia rei ali ih odbacujem zbog manjka dokaza, odbacujem i svoje argumente jer sam ih izmislio isto kao i ti svoje, to su neistiniti argumenti kojima se na metafori ki na in ~eli dokazati neato, bez konkrentnih dokaza.. ubiti shvatio sam do jedne mjere o emu se tu radi, vi fanatici o ito ste stvorili imaginarnu stvarnost i odbijate uop e pomisliti na druge mogu nosti, paae vam biti u sigurnoj zoni unutar svjeta bajki, bojite se nepoznatog i injenice da masu stvari ne znate, ili ste dovoljno ljeni sami razmialjati pa preuzimate tue zaklju ke, dajete nelogi ne argumente, izbjegavate pitanja i pravite se ludi, i za kraj ato je najsmjeanije joa optu~ujete druge da su zatucani i nisu otvoreni za druge mogu nosti nisi svjestan da sam prije par godina vjerovao u boga i mislio da u nakon smrti ii u oblake u raj i bit e sve super sjajno i bajno, bio sam toliko zatucan da nisam bio svjestan da bi prije iaao u pakao gledaju i bo~ja pravila, kasnije sam vjerovao u izvanzemaljce, razne gluposti poput te telepatije, putovanja kroz vrijeme, bio sam opsjednut time, kupovao razne knjige, prou avao, mislio sam isto kao ti kako su ljudi glupi jer nemaju otvoren mozak a sve ljepo piae u knjizi, jedino sam bio ljen provjeriti vjerodostojnost knjige.. kasnije sam lagano prou avao znanost, i razmialjao kako su to glupi ljudi, i kako mogu bubati razne cifre poput udaljenosti mjeseca, sunca, drugih solarnih sistema, galaksija itd, ali bio sam dovoljno znati~eljan da prou im kako su doali do tog zaklju ka... zaprepastio sam se kad sam shvatio da uope nisu bubali bezvezne brojke nego da je dosta precizna ra unica, i na koji su na in samo ra unali.. kasnije sam se sve viae i viae zainteresirao za znanost i openito za na ine preko kojih su doali do zaklju aka, to je bilo to, presudna to ka, tada sam polagano po injao sumnjati u svoja stara vjerovanja o bogu, i imaginarnim bi ima, pojavama itd, tra~io sam vjerodostojnost istih i nisam mogao vjerovati kad nisam naaao iste... niata nije bilo dokazano, sve su bile puste pri e... joa uvjek je ostalo zanimanje za iste, ja bi prvi volio vjerovati u telekinezu, vukodlake nadnaravno itd, ali jednostavno u ata da vjerujem od siline opcija i pri a? a niti jedna nema dokaza? valjda je logi nije rjeaenje ne vjerovati u niata ata nema dokaza, tako se bar ograujem od la~i i prevara, naravno nikad se ne mo~e potpuno ograditi, ali to je najbolji na in da ne budem naivan... ja sam otvoren za sve, ali daj ljepo dokaze, ako nemaa, onda ostaju puste pri e i bajke koje su zanimljive za uti i razmialjati, ali ne za vjerovati daj se malo obrazuj, sve imaa na internetu, ako ne vjerujea internetu, kupi mikroskop, kupi teleskop, pa danaanji teleskop od parsto kuna je 100 puta napredniji od onih koje su koristili znanstvenici prije stotinjak godina.. danas je sve dostupno, mo~ea biti kemi ar, astrolog, mehani ar, znanstvenik, biolog samo treba volje uzmea mikroskop pa gledaa stanice, odea do kakvog brda i fosile vadia, ako si lijen postoje muzeji, dokumentarci, knjige, akole, ali to je dosadno, stvarnost je ponekad dosadna, pogotovo ljenim ljudima koji neznaju tra~iti, jasno mi je da su bajke mnogo zanimljivije, ali nisu istinite, to je tu~na istina... pa ja da vidim kakvu pojavu, recimo da vidim ovjeka kako hoda po vodi, kako levitira, teleportira se, da ujem u glavi razgovor koji mi netko ~eli rei, povjerovao bih, ali zaato da vjerujem u neato ato nikada u ~ivotu nisam vidio, niti postoje dokazi za isto? isto mogu i optu~iti vas, zaato ne vjerujete u teoriju evolucije? zaato rae ne vjerujete o ima, nego kakvoj knjizi koja se prodaje zbog zarade? zaato ti navodni nadnaravni ljudi napla uju usluge, zaato ovaj ato vadi zlato iz usta napla uje seanse? pa neka si vadi zlato iz usta koliko mu god treba... neka si kupi porae pa se voza ne mora nikakve viae seanse raditi..
mlstPOZNAVALAC

feb 2015.

#80
Cini mi se imenjace da trazis vidljive i opipljive dokaze za nesto sto jednostavno ne moze da se vidi.

feb 2015.

#81
prvome bih rekao "ne hvala, mogu sam"! gdje su ti ljudi? shaolin redovnici? mislia da je mogue normalnom ljudskom snagom slomiti 15 cigli jednom rukom ili glavom? oni sami ka~u kako fokusiraju chi kako bi slomili cigle a ne ruku, i iz iskustva (taekwondo) znam da je pola lomljenja cigle/daske u glavi, ako i na trenutak posumnjaa da je neea slomiti, zbilja i neea nego ode ruka... prvo, dajea krive usporedbe. mislim da vjerovanje u vukodlake i sli no nema previae sli nosti sa vjerovanjem u telepatiju i sli ne sposobnosti. takvim stavom ne ograujea se samo od prevara, ograujea se od svega, tj. ograni avaa svoje mialjenje na ono ato ti znanost servira kao stvarno i mogue (a svi znamo da znanost u danaanje vrijeme ne radi za dobrobit i napredak ovje anstva nego za pare). bez brige, dobro sam ja obrazovan. znam svaata o svemu i upravo zato i prepoznajem i shvaam stvari za kakve je tvoj um o ito previae zatvoren da bi ih uope pojmio. kad zapalia, slobodno pusti um neka luta malo u tom smjeru bez ikakvih ograni enja (mogue/nemogue) i mo~da i sam shvatia i prepoznaa neke stvari koje se ine neshvatljivima a zapravo su jednostave i o ite ako dozvolia maati da te odvede do odgovora.

feb 2015.

#82
U vise navrata si spomenuo internet kao da je to jedini izvor znanja,a svi znamo koliko tek isti moze dovesti u nedoumicu prosjecnog covjeka. Postoji i na netu isto toliko lazi i neprovjerenih informacija kao i u stvarnom svijetu. Prije nepar dana pricam sa drugom i lik me ubijedjuje u nesto i obavezno napominje,"Eto imas na internetu poslacu ti link da se uvjeris" Mislim,zasto bi to bilo tacno? Isto tako trazis od nas da ti postavimo video neceg nadprirodnog. Zamisli da,kad bi takav video stvarno postojao i kad ne bi bio fejk, da li bi vjerovao u taj video? Ili bi rekao,ma daj to je montaza. Znaci ne postoji nacin da se ti drugacije uvijeris nego da vidis svojim ocima,tako da nemas potrebe traziti od nas ovdje da ti iznesemo dokaze o necemu jer uvijek postoji argument za i protiv. A sa druge strane,nisu ni sve knjige pune znanja i tacnih informacija. I njih je napisao covjek. Znanje se stice i prenosi iskustvom.
imenjakENTUZIJASTA

feb 2015.

#83
sla~em se naravno, ali postoje stvari koje su ponovljene 100 puta i nikad nisu opovrgnute i mogu se provjeriti u~ivo, a postoje i stvari koje naea samo na jednom mjestu ili na tim kvazi znanstvenim stranicama, i koje nitko nije dokazao.. internet je mjesto informacija, naravno ima i istinitih i la~nih, i poanta je filtrirati la~ne i upiti stvarne, zato sam ja stvarno izbirljiv oko injenica i dosta provjeravam iste.. to me u jednu ruku ograni ava od apsolutne istine, ali me isto i ograni ava oko vjerovanja u neistinu... zaato ja recimo vjerujem u teoriju evolucije, ne zato ato sam pro itao u knjigama, nego zato ato sam vidio na desetke slika stvarnih fosila izvaenih iz slojeva kamena, fosila iskopanih iz zemlje, znanstvenih istra~ivanja obavljenih na istim, ja sam vidio svojim o ima neke fosile u kamenu, postoje muzeji gdje izla~u iste fosile, objavljene su mnoge teorije o istim stvarima koje imaju smisla bez previae razmialjanja, javno su dostupne metode preko kojih su izra unali starost istih fosila, zna i nisu stari manje od 6000 godina, a i samo opa~anje prirode oko sebe upu uje na neke dokaze o teoriji evolucije, recimo doma e ~ivotinje, psi, ma ke, doma e uzgojene biljke.. zaato ve ina ~ivotinja ima iste osnovne kosti i strukturu tjela, 5 prstiju, iste organe, dnk analiza se podudara dosta meu organizmima, ima dosta sli nosti meu organizmima.. recimo telekineza, itam o tome samo na kvazi znanstvenim stranicama, nije niata dokazano, nema nigdje kakvog istra~ivanja u tom polju, nema pisanih dokumenata, nisam iskusio niata u~ivo, nema organa koji bi bio potpora toj teoriji, zakoni fizike se suprostavljaju toj teoriji da tako nazovem.... da sutra vidim nekoga tko izvodi telekinezu, ZNAO bi da je istinita... naravno nakon malo prou avanja da odbacim ostala objaanjenja, ali bio bi uvjeren da je to istina... vjerovali ili ne ali na youtubeu sam pretpla en na razne kvazi stranice ije su teme nlo-i alternativne medicine itd, ali zar neko stvarno vjeruje da su npr na marsu ~ivjeli ljudi koji su stvorili piramide koje su se energijom iz piramida uspjeli teleportirati na zemlju na antlatidu i na taj na in su pokvarili doma e zemaljsko stanovniatvo sa svojim na inom razmialjanja? eno roveri na marsu, pa nisu naali niata, samo pustinja... ak i da su naali, otkud ja mogu znati ata su naali, mogu samo nagaati, a nagaanje nije baa istina... ja volim gledati te videe ali isto iz znati~elje i zabave ali nisam uvjeren zbog manjka dokaza... par puta mi je doalo da vjerujem ali nakon pomnijeg pretra~ivanja sam doaao do zaklju ka da ipak nema niata od toga.. kako neko mo~e vjerovati u recimo levitiranje objekata snagom uma pogotovo ako je upoznat sa fizikom i osnovnim zakonima fizike, i nikada niti jedna poznata pojava se nije prkosila zakonima fizike, niti je ikada vieno da ijedno bi e prkosi zakonima fizike, sve je unutar ra unice. kako ja od 60 kila mogu dii neato teako 100 kila uz pomo uma, ako sa rukama ne mogu dii koliko god mislio da je lagano, tako sam bio uvjeren da mogu dii neku kila~u iaao sam dizati i na kraju sjebao tetivu... eto ti snaga uma, bio sam uvjeren i sam sam se sjebo... poka~i mi nekoga ko prkosi zakonima fizike.. "Zamisli da,kad bi takav video stvarno postojao i kad ne bi bio fejk, da li bi vjerovao u taj video?" vjerovatno nebi isti tren, ali bi prou avao malo tog ovjeka, gledao bi ostale videe, i gledao komentare, za veinu tih proroka postoje videi koji pokazuju da su ubiti prevaranti, tako da se nema tu ata pri ati.. "mislia da je mogue normalnom ljudskom snagom slomiti 15 cigli jednom rukom ili glavom?" itekako jest, pa bruce lee je sa jednog in a uspio lansirati ovjeka od ko zna koliko kila, sa jedne strane podcjenjujea snagu ovjeka, a sa druge strane veli aa nemogu e.. ima dosta dokaza da ljudi pri kriznim situacijama pokazuju nadnaravnu snagu, ali zaato ljudi ina e ne koriste svu snagu, ne zato jer ne mogu, nego zato jer su tetive ograni ene, i sjebale bi se pri svakodnevnoj uporabi.. ja sam recimo prirodno mraavac, vje~bam dosta, ako ne i svaki dan, poja ao sam snagu skoro duplo, a ostao sam isti dimenzijama, jedino sam primjetio da su mi tetive odebljale i o vrsnule.. dosta sam mraav da se preko ko~e vide i miaii i tetive.. nedavno sam uspio sjebati tetivu na ramenu pa sam bio na bolovanju...

feb 2015.

#84
Jos kad bi nam objasnio kakve veze sve to sto si napisao (unazad 2 stranice) ima sa slobodnom voljom... Cini mi se da je to tema... Ili sam se preduv'o pa promasio temu... :razvaljen::
Moj putAMBASADOR

feb 2015.

#85
da, zapravo o tome se i radi... dijete odraslo u d~ungli ima program, ali ono nije svjesno da ga ima. ono ato ~elim rei, vjerujem da imamo programe u mozgu kojih nismo svjesni odnosno ako smo ih i svjesni, nemamo na ine kako da ih pokrenemo. ne znam kako se misli mogu prenositi na daljinu. ne tako esto, ali tu i tamo dogodi se da ujem zvuk na mobitelu kao kada dobijem sms poruku. u tom trenutku, znam da mi je npr. mama poslala poruku. uzmem mobitel, nema poruke. hm... malo mi je udno kako je nema, ali pomislim da mi se u inilo da je ujem. nakon nekoliko minuta, sti~e mi poruka od mame. kao da se dogodi neki pomak u stvarnosti, neka mini crvoto ina ili nekakva pogreaka u stvarnosti. izmeu moje mame i mene postoji kilometarska udaljenost, da li su naai organi na neki na in uklju eni u ovaj proces, nisam sigurna. pretpostavljam da se radi o moi namjere. ne znam, tu i tamo dogode se neke stvari koje su mo~da sasvim prirodne, ali mi ih nazivamo udom samo zato ato ih ne razumijemo. ja sam vjernik, pa sam dosta dobro upoznata s religijskim udima. mnogi sveci su levitirali i tome su svjedo ili ljudi, mnogi su sveci imali sposobnost bilokacije. fizi ki ostaci mnogih svetaca nakon smrti ostali su nepromijenjeni. i tako, ima toga, ali tema je neato drugo, pa ne bih ni ja viae htjela ii u krivim smjeru, premda meni osobno bilo je zanimljivo itati razli ita razmialjanja. pozz svima :)
H2O888LEGENDA

mar 2015.

#86
ata god da smo radili,kuda god da smo isli,uvijek smo se kretali ka jednom cilju,ka sebi samima,ka sjecanju na sebe.ljudi koji su izgubili uspomenuna svoju proslost i svoju buducnost,nalik su na djecu koja su spremna da se dan za danom,neumorno voze na jednom te istom,najdrazem ringispilu.nesto se mijenja uokolo,cas sija sunce,cas pada kisa,cas lista drvece,cas opada lisce,cas dolaze jedni da pogledaju kako se ljudi bezbrizno vrte na vretesci,utonuvsi u djetinstvo,cas dolaze drugi.letimo u zatvorenom krugu,ciceci ushiceni brzinom,zaboravivsi da smo u proslosti znali da letimo,i da su svi nasi zanosi,samo maglovita sjecanja o tome,ko smo nekad bili. :)ovo nisu moje rijeci,al vjerujem u njih...
changadmtLEGENDA

maj 2015.

#87
kad vidim ovu temu, volim da prepricam ljudima razmisljanja sopenhauera, pa koga ne smara neka procita... Biljku kada zalijes vodom i das joj sunca i sve uslove, ona mora da raste...macka kad vidi misa, ona ce nuzno i da ga pojuri... ceo univerzum se zasniva na kauzalnosti, odnosu uzrok-posledica... covekovom voljom upravljaju motivi, oni ga pokrecu, kao i ostale zivotinje...jedina razlika je ta sto covek svojim intelektom ima mogucnost "predstvaljanja" motiva svojoj volji, te za razliku od macke koja mora da potrci za misem, on intelektom svojoj volji moze da predstavi protiv motiv, jaci motiv, i da "iskulira" akciju. Ova borba motiva u njegovoj glavi, coveku moze da se ucini kao izvesna vrsta slobode, medjutim, to je samo borba, u kojoj uvek pobedi za njega najjaci motiv. ima jedna anegdota sa jednim obicnim covekom, koji svaki dan posle svog posla ima slobodu volje, da ako pozeli, moze sad peske da krene na more...dovoljno je da "samo" on to pozeli, jer on moze da radi sta god on hoce, medjutim, cinjenica je da ce on, kao i svaki drugi dan, otici kuci i vece provesti ispred televizora. U momentu kad je pomislio da bi mogao oda ode na more, sad ovog trenutka, u njegovoj glavi se stvorilo na hiljade protiv motiva, jacih, koji ga drze zarobljenog u nejgovoj svakodnevnici... naravno, on sad kad bi procitao sta sam ja napisao, mogao bi da kaze, e sad cu za inat da odem u pozoriste danas, jer ja sam slobodan! ali nikad ne bi otisao peske na more iz srbije, jer ovo sto je procitao ovde nije dovoljno jak motiv za tako nesto "ekstremno"...znaci, svako od nas ima volju sa svojim urodjenim karakterom, imamo intelekt, i hiljade "motiva" oko nas, koje intelekt predstvlja volji, gde volja uvek izabere motiv koji je najjaci za nju.I gde je tu sloboda u praktickom delanju, kad smo toliko zavisni od motiva? kada bi se setili bilo kog trenutka iz proslosti, i setili se svih tadasnjih faktora koji su uticali na vas, shvatili bi da ni u jednom momentu svog zivota, nsite mogli drugacije postupiti nego sto tada u tom momentu. Covek je zapravo rob svojih nezastitih zelja, jer cak i kad mu se ona ispuni, zadovoljstvo traje kratko i pojavljuju se druge zelje koje ga dalje gone...zbog ovog, sopenhauera nazivaju filozofom pesimizma, medjutim, on veruje da sloboda ipak postoji, ali samo u "transcedentalnom" smislu, gde se oslanja na stara indijska ucenja o dostizanju nirvane... https://lh3.googleusercontent.com/-hcuAFJ8z9JI/UDneNoj_KaI/AAAAAAAAK8w/mXfKV7qOBzg/s720/schopenhauer_will.JPG

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se