VUTRA
ForumZajednicaPutovanje na mentalnim talasimaLaž koju živimo: Mračna istina o vrijednosti ljudskog života
LEGACY

Laž koju živimo: Mračna istina o vrijednosti ljudskog života

96 odgovora10,468 pregleda

mar 2015.

#1
ipe6CMvW0Dg U ovom trenutku mogli biste biti bilo gdje i raditi bilo ato. Umjesto toga sjedite sami ispred ekrana. Pa ato nas sprje ava da radimo to ato ~elimo, da budemo tamo gdje ~elimo biti... Svakog dana se budimo u istoj sobi i slijedimo isti put, da bismo pro~ivjeli isti dan kao ju er. Ipak, neko nam je svaki dan bio nova pustolovina. Na putu se neato promijenilo, prije su naai dani bili neograni eni vremenom, sada su naai dani prema rasporedu. Je li to ono ato zna i odrasti? Biti slobodan? No jesmo li zaista slobodni? Hrana. Voda. Zemlja. Nu~ni elementi za naae pre~ivljavanje su u vlasniatvu korporacija. Nema hrane za nas na drveu, nema pitke vode u potocima, nema zemlje na kojoj mo~ete izgraditi dom. Ako pokuaate iskoristiti ono ato nam zemlja pru~a, bit ete zatvoreni. Pa slijepo slijedimo njihova pravila. Otkrivamo svijet iz priru nika. Godinama sjedimo i ponavljamo ono ato su nam rekli. Testiraju nas i ocjenjuju kao subjekte u laboratoriju. Odgojeni smo da ne budemo druga iji. Dovoljno pametni da radimo svoj posao, no nedovoljno pametni da preispitujemo zaato ga radimo. Pa radimo i radimo tako da nam ne ostaje vremena da ~ivimo ~ivot za koji radimo. Dok jedan dan ne postanemo prestari da radimo svoj posao, ostavljeni smo da umremo, a naae uloge u igri preuzmu naaa djeca. Za nas je naa put jedinstven, no zajedno nismo niata viae od goriva. Goriva koje troai elita. Elita koja se skriva iza loga velikih kompanija. Ovo je njihov svijet. I njihov najvredniji resurs nije u zemlji. To smo mi. Mi izgraujemo njihove gradove. Mi upravljamo njihovim strojevima. Mi se borimo u njihovim ratovima. Naposljetku, novac nije ono ato ih pokree. To je mo. Novac je samo orue kojim nas kontroliraju. Bezvrijedan komad papira o kojem ovisimo da se prehranimo, putujemo, zabavljamo. Dali su nam novac, a zauzvrat smo mi njima dali svijet. Gdje su neko bila drvea koja iste zrak, danas su tvornice koje ga truju. Gdje je neko bila voda za pie, danas je toksi an otpad koji smrdi. Gdje su ~ivotinje slobodno tr ale, danas su farme na kojima se raaju i kolju u nedogled za naae zadovoljstvo. Preko milijardu ljudi gladuje unato injenici da ima dovoljno hrane za sve. Kamo to sve odlazi? Oko 70 posto ~itarica koje uzgajamo odlazi na prehranu ~ivotinja koje jedemo za ve eru. Zaato pomoi gladnima? Od njih se ne mo~e profitirati. Mi smo poput kuge koja hara zemljom. Uniatavamo isti onaj okolia koji nam omoguuje ~ivot. U svemu vidimo neato ato se mo~e prodati. Predmet koji mo~emo posjedovati. No ato e se dogoditi nakon ato zagadimo posljednju rijeku. Otrujemo posljednji dah zraka? Nakon ato nestane nafte za kamione koji nam nose hranu? Nakon ato shvatimo da ne mo~emo jesti novac, da nema vrijednost. Ne uniatavamo planet, uniatavamo sav ~ivot na njemu. Svake godine tisuu vrsta izumre. A vrijeme istje e prije nego mi doemo na red. Ako ~ivite u Americi, imate 41% aansu da ete oboljeti od raka. Sr ana bolest e ubiti svakog treeg ovjeka. Uzimamo propisane lijekove da bi se s time nosili, no lije ni ka je skrb trei vodei uzrok smrti nakon sr anih bolesti i raka. Re eno nam je da se sve mo~e rijeaiti bacanjem novca znanstvenicima kako bi otkrili priliku da nestanu svi naai problemi. No farmaceutske tvrtke ra unaju na naau patnju kako bi iz toga mogli izvui profit. Mislimo da idemo prema lijeku, no zapravo se udaljavamo od uzroka. Naae tijelo rezultat je onog ato konzumiramo, a hrana koju jedemo je napravljena samo radi profita. Hranimo se toksi nim kemikalijama. Tijela ~ivotinja krcata su lijekovima i bolestima. No mi to ne vidimo. Mala grupa korporacija koja posjeduje medije ne ~eli to. Pru~a nam bajku za koju govore da je stvarnost. Smijeano je ato su ljudi neko mislili kako je Zemlja centar svemira, a danas se opet vide kao centar planeta. Okreemo se prema naaoj tehnologiji i tvrdimo kako smo najpametniji. No potvruju li ra unala, automobili i tvornice doista inteligenciju? Ili pokazuju koliko smo lijeni postali. Na lice smo stavili civiliziranu masku, no ako je maknemo, ato smo? Koliko brzo zaboravljamo da smo tek u posljednjih 100 godina dopustili ~enama da glasuju, dopustili crncima da ~ive kao jednaki... Ponaaamo se kao sveznajua bia, no opet toliko toga propuatamo vidjeti. Hodamo ulicom ignorirajui male stvari. O i koje bulje, pri e koje dijele. Sve vidimo kao pozadinu za svoje "ja". Mo~da se bojimo kako nismo sami. Kako smo dio vee slike. No nismo se u stanju povezati. U redu nam je ubijati svinje, krave, kokoai, strance u dalekim zemljama. No ne naae susjede. Ne naae pse, naae ma ke, one koje smo nau ili voljeti i razumjeti. Druga bia nazivamo glupima, no ipak ciljamo u njih kako bi opravdali svoja djela. No da li ubijanje samo zato ato mo~emo, zato ato smo to uvijek inili, to ini ispravnim? Ili pokazuje koliko smo malo nau ili da nastavljamo izbacivati svoju primitivnu agresiju umjesto suosjeajnosti. Jedan dan e nas osjet ~ivota napustiti, naaa tijela e istrunuti, a vrijednosti nestati. Ju eraanje radnje su sve ato ostaje iza nas. Smrt nas stalno okru~uje. Ipak, ini se tako udaljena iz naae svakodnevne stvarnosti. }ivimo u svijetu na rubu kolapsa. Ratovi sutraanjice nee imati pobjednike. Nasilje nikad nee biti odgovor, ono e uniatiti svako mogue rjeaenje. Ako se zagledamo u svoje najdublje ~elje, vidjet emo da naai snovi nisu tako razli iti. Dijelimo isti cilj - sreu. Razdiremo svijet u potrazi za sreom, bez da prije toga pogledamo u sebe. Mnogi od najsretnijih ljudi su oni koji imaju najmanje. No jesmo li zaista sretni sa svojim mobitelima, kuama, automobilima? Postali smo udaljeni. Idealiziramo ljude koje nikad nismo upoznali. Nevjerojatne stvari gledamo samo na ekranu, a oko sebe samo obi ne. ekamo nekoga da donese promjenu, bez da pomialjamo da se sami mijenjamo. Politi ki izbori su poput bacanja nov ia. To su dvije strane istog nov ia. Biramo lice koje nam pru~a iluziju izbora i promjene, no svijet ostaje isti. Politi ari ne slu~e ljudima, oni slu~e onima koji su im dali mo. Trebaju nam voe, ne politi ari, no u ovom svijetu sljedbenika zaboravili smo kako sami voditi. Prestanimo ekati promjenu i sami postanimo promjena koju ~elimo vidjeti. Nismo do ovdje doali sjedei na stra~njici. Ljudska rasa je pre~ivjela ne zato jer smo bili najbr~i i najja i, ve zato ato smo radili zajedno. Usavraili smo umjetnost ubijanja. Sada trebamo usavraiti umjetnost ~ivljenja. Nije rije o spaaavanju planeta, on e biti tu bez obzira hoemo li mi biti na njemu ili ne. Zemlja postoji milijardama godina, a svaki od nas e biti sretan ako po~ivi 80. Mi smo bljesak u vremenu, no naa je utjecaj vje an. esto po~elim da sam ~ivio u dobu prije ra unala. Kada nismo imali ekrane da nas ometaju. No shvaam da je ovo jedino vrijeme u kojem ~elim ~ivjeti jer ovdje i sada imamo mogunost koju nismo imali prije. Internet nam daje mo da dijelimo ovu poruku i pove~emo se s milijunima ljudi diljem svijeta. U dobru i zlu naaa generacija je ta koja e odrediti budunost ~ivota na naaem planetu. Mo~emo nastaviti slu~iti sustav uniatavanja sve dok ne nestane sjeanja na naae postojanje. Ili se mo~emo probuditi, shvatiti da ne evoluiramo na bolje ve prema dolje. Samo imamo ekrane ispred glava pa ne vidimo kamo idemo. Sadaanji trenutak je ono emu nas je svaki korak, svaki dah i svaka smrt dovela. Mi smo lica svih koji su bili prije nas i sada je na nama red. Mo~emo odabrati vlastiti put ili slijediti cestu kojom su ve kro ili mnogi. }ivot nije film. Scenarij nije unaprijed napisan. Mi smo pisci. Ovo je vaaa pri a. Njihova pri a. Naaa pri a.
drinabezfilteraISTRAŽIVAČ

mar 2015.

#2
One solution, revolution ! :spliff:

mar 2015.

#3
Najva~niji resurs na svijetu svijetskim monicima i mega korporacijama nije nafta, plin, nisu novci nego je to ovjek. Bez ovjeka oni nee imati naftu, hranu, plin i na kraju krajeva pune d~epove. Iz istog razloga mi kao ljudska rasa se raamo programirani. Odrastaa, pa te akoluju da bih cijeli ~ivot radio i stvarao profit za monike i korporacije, nakon toga mo~da do~ivia mirovinu za koju si ispuatao krv, znoj i suze. I ata onda, onda umirea i tvoja dijeca nastavljaju istim smijerom, akolovanje, posao, smrt. Pa se onda ovjek zapita ZA`TO, odbaci sve te isprogramirane navike i proglase ga psihi ki nestabilnim. Tu~no, ali oduvjek je ovaj svijet bio u pi ci materini, a svrha ~ivljenja se svodi samo na "}ivia da bi umro".
mlstPOZNAVALAC

mar 2015.

#4
Vidis kada dodjes s'posla kako cale i keva gledaju rijalti, burazer igra kladionicu za 25 dinara misleci da ce opeljesiti istu. Cujes babu kako u njeno vreme nije bilo to tako. Zove deda zeljan da cuje unuka, prsne u plac kako "jadan" ne moze da nadje firmu gde ce presedeti 40 godina kako je on mogao. Onda krenes da im ukazujes na program a oni te gledaju kao s'marsa da si pao misleci u sebi kako se ja/vi drogiram. I na kraju vidis samo mrak. Makar je tisina. Mirna opustajuca tisina. Zivim jer jesam ziv.
imenjakENTUZIJASTA

mar 2015.

#6
sve to ima pozitivno i negativno, isto kao i mravi u mravinjaku ili p ele, kakve oni imaju koristi od zajednice? nikakve osim ato jedino tako i pre~ivljavaju, sami su mali ali u zajednici su veliki.. netko uvjek ima najvee koristi, ali jebiga, ata sad.. bi li ti bilo bolje da si sad u aumi sam i da ~ivia od danas do sutra svaki dan u strahu da te kakav sabljozubi tigar pojede dok usput tra~ia kakvu ~ensku ne bi li kakve gene prenio, ili ti je ovako loae gdje "lijea" krv i znoj (mo~ea mislit) za siu (sa kojom ipak gledano mo~ea pre~iviti bolje nego praljudi) bez brige i pameti hoea li pre~ivjeti, nije niti sad idealno, ali ako si dovoljno pametan bavit ea se i posliima sa strane, imati kakvo polje gdje ea uzgajati kakve vo ke povr e i eventualno ~ivine, i troakove svesti na minimum.. ne ka~em da je dobro, ali nije niti loae, ljudi su previae navikli na luksuz i gledaju previae televiziju, pa danas sirotinja ima bolje uvjete nego vladari prije 2000 godina, ljudi prije ko zna koliko nisu mogli priuatiti bananu, okoladu ili ata ve, kralj najmo nije dr~ave je mogao sanjati o tome ata si vi u 30 minuta napravite za jesti, to je ar civilizacije.. isto tako, pogledajte i siromaane zemlje gdje ljudi doslovno nemaju ata za jesti pa se pitajte jeli to u redu? isto tako, nitko nikome ne brani da ne pobjedne u kakvu aumu daleko od civilizacije i neka ~ivi sam za sebe, ali zaato se nitko ne usudi, zato jer je dobro ili zato jer im nije niti tako loae u kau u zalegnutima?

mar 2015.

#7
Imam 50ak dunuma zemlje u rodnom selu, malo je komplikovana za obradjivanje, planinski kraj, kamenito ne moze mehanizacija a meni bi trebalo mnogo vremena da je rucno obradim. Dok ja to istijam pa usitnim motikom, vec je doslo vrijeme zetve a ja ni posijao nisam. Upregnem li volove naci ce se neko ko ce da kenja kako sam "porobio" jadnu zivotinju. Posijem li tek toliko koliko mi treba do sledece sjetve, hebo sam cvorka ako mi upadnu veprovi i pobrste to malo sirotinje. Oko ovaca bih se morao muvati da ih vukovi ne bi poklali, a ni medvjedima nije vjerovati. Na koke nosilje bih morao pripaziti, jer ne bih da ostanem bez fabrike svjezih jaja, zbog nekog gladnog jastreba, a shvatam ja njega, glad udarila, koka bezbrizno kljuca po avliji, neoprezna. Oroz, umjesto da cuva strazu, naskace s koke na koku, pa bih pored poljskih radova, brige oko ovaca imao i brigu oko kokica. Livadu bi valjalo kositi da obezbijedim ovcicama hranu preko zime, sto ukljucuje moljakanje boga da ne padne kisa dok se sijeno ne osusi, da mi trud ne propadne. Kak prokontam, nista od moje slobode da ustajem kad hocu, jedem kad hocu i sta hocu, druzim se s kim hocu i kad hocu, idem na pocinak kad hocu i s kim hocu. Jedino sto mi je na volji jeste da mogu pojesti ono sto sam proizveo i sacuvao, a da bih imao makar i tu slobodu moram sebe dati. A sad druga strana. Ustanem ujutru, ranije nego sto trebam da na miru popijem kafu, prozborim koju sa prijateljima, postignem radnu temperaturu. Odem odraditi onoliko vremena koliko smatram da je potrebno da sutradan ne bih ima obavezu vise, jer sam danas jednu preskocio. Djeca se skoluju, ide im skola, odlicni ucenici. Cerka se sprema za maturu, najesen krece s faksom. Sina drma pubertet, glas mu se izvitoperio, hormoni ga razbacuju na sve strane, grdje nego starog kakva dobra sativcuga. Zena radi, dobro joj je na poslu. Volimo prosetati uvece, onako marsevim korakom 4-5 kilometara. U povratku svratimo do omiljene kafane na kafu, bar ona, ja vise volim popiti pivo poslije setnje. Prebacimo koju sa prijateljima. Desava se i da se posao dogovori u kafani dok se odmara poslije setnje. Raditi moram da bih prezivio, kako ja tako i moja porodica. Imam slobodu da biram sta cu raditi, ne mora to znaciti da biram za koga cu raditi. Nakon sto okoncam dnevne egzistencijalne obaveze onda mogu da biram razonodu kojom cu se baviti ostatak dana, ali ni tu nisam potpuno slobodan, jer sam ogranicen vremenom koje mi stoji na raspolaganju. Sta sam ono htio reci!? Da, vezano za temu. Jel neko nekog vezao za radijator, za presu, za traku..? Sloboda je u svakom od nas da radi sta hoce, ali ne moze da radi sta hoce bez posledica. Valja nam dobro razmisliti sta cemo ciniti. Ne svidja nam se zajednica u kojoj zivimo? - Ima pecina diljem Zemlje koliko nam dusa iste. Ima suma, planina, ravnica. Ima nekadasnjih oranica zaraslih u korov i siprazje, napustenih porodicnih gnijezda, stala koje zjape prazne, ma, imamo mogucnost da sa sobom radimo sta hocemo, osim mogucnosti da nista ne radimo, a da sve imamo. Korporacije neka nude sta god hoce, ja cu da biram ono sto meni pase. Meni ne smrdi domace mlijeko, ne smeta mi poneka vlas u domacem siru, a ni jaja ne moraju biti oprana i sa pecatom. Ne sazaljevam svinju koja je zrtvovana da bi moja porodica opstala, ne bih zamjerao ni gladnim vukovima ako bi koja ovca fasovala, niti veprovima ako bi kukuruz pozobali. Zivot je lijep. Danas grmilo, sutra bih mogao na pecanje, ova grmljavina je mogla soma podici. Pokupiti malca, uzeti malo rostilja, zabaciti stapove i uzivati u zivotu. P.S. Pored svih rialitija, sapunica, politickih previranja, skandala koji mi se ne ticu, jos ce mi neko objasnjavati kako zivim u lazi i kako sam rob nekog korporatera iz sjenke. Smrt je jedina sloboda koja ce nas osloboditi od rada - mi ljudi moramo da radimo, a sta cemo raditi ostaje na nama da odlucimo.
qmicaENTUZIJASTA

mar 2015.

#8
O metafizici i vecnim istinama, originalno i neortodoksno glediste.. Za pocetak da odmah nesto pojasnimo: Zaboravite sve sto ste do sada naucili putem institucija poput skole, crkve i drustva opcenito. Zaboravite to znanje sto imate o svetu i zivotu jer je potpuno pogresno, sve sto su vas ikada ucli je pogresno.. Celi svet je izmanipuliran i isprogramiran na nacin koji je to zeljeno. Oni koji znaju tracak istine su jako retki i uglavnom se boje tu istinu preneti u javnost iz straha da ne budu izopceni iz drustva, da ne budu proglaseni ludima i strpani u 'institucije' gde bi ih izlecili raznoraznim drogama za ubijanje svesti. Ali, pocnimo redom. Hiljadama godina pojedinci koji su sami sebe smatrali 'drugaciji i bolji' od svih ostalih udruzili su se u razlicite grupe obedinjavajuci svoje vestine i resurse kako bi ostvarili moc nad drugima. Ove ljudi su se gledali nad moralom i etike prosecnog coveka. Akumulirali su svoje bogatstvo i tajno znanje kroz vekova kako bi ga predali svojim potomcima. S vremenom su utemeljena uticajna tajna drustva i bogate familije koje su danas toliko mocne da mogu kreirati velike svetske dogadjaje kao na primer: ratove, ekonomske krize kao i uspone i padove naroda. Ta mocna elita vodi danasnji svet i se ponasaju kao ljudski cuvari Kontrolnog sistema. Te krvne linije i grupe postoje medju svim rasama na zemlji, ali neke su starije i mocnije od drugih. Sami sebe vide kao vukove koji imaju prirodno pravo na nas, a nas vide kao masu glupih ovaca, sto je krivo. Ono sto danas imamo je Kontrolni sistem dizajniran tako da regulira svaki aspekt ljudskog postojanja.. Pobrinuli su se da covecanstvo ostane neobavecteno kontrolom svega sto se uci u skolama i na univerzitetima, institucijama 'nauke' i medijima. Covecanstvo provodi svoj zivot gledajuci film verujuci da je to stvarnost.. dok stvarni svet ostaje skriven. Sistematski unistavaju ili skrivaju sto je moguce vise drevnog znanja, jer ono sadrzi razumevanje o tome ko mi jesmo i koja je istinska priroda zivota, po celom svetu otimaju predmete, istrazivanja i otkrica o drevnom skrivenom znanju, kako bi osigurali da ne bude nadjeno nista sto bi moglo otkriti istinu o nasoj prirodi i poreklu i.. ukoliko se pronadje nesto od znacaja, potrude se da to nikada ne dodje do javnosti niti da istinska vaznost takvog otkrica bude shvacena.. Kreiraju religije kako bi sputali coveciji um, ispunili ga ogranicavajucim verovanjima i inferiornoscu, a ezotericno znanje prikazali zlim, kreiraju "nauku" koja priznaje iskljucivo fizicku realnost, porice postojanje drugih zivotnih frekvencija i potiskuje znanje o multidimenzionalnom Sopstvu, ovo se postize nagradjivanjem onih koji se drze "partijske linije" i unistavanjem reputacije onih koji to ne cine - kreiraju medije kako bi nam nametnuli realnost u koju oni zele da verujemo, kako bi napadali, ismejavali, optuzivali ili unistavali bilo koga ko predstavlja pretnju njihovoj prevari i iluziji o kojoj zavise.. Kroz farmaceutske kartele i proizvodace hrane napada se na ljudsko telo i njegove mentalne procese. Naravno, radnici u proizvodnim pogonima ili lekari koji daju vakcine po Africi ili Americi, nemaju pojma sta rade.. Odluke se donose na mnogo visem nivou.. Ispunjavaju nasu hranu, pica, lekove, vakcine, vodu, vazduh i elektromagnetsku okolinu hemikalijama i frekvencijama dizajniranim s namerom da se potisne nasa sposobnost dozivljavanja multidimenzionalnog Sopstva i s ciljem blokiranja kanala preko kojih vise dimenzije mogu komunicirati sa fizickom, manipulisu nasom DNK, direktno i drugim sredstvima kako bi prigusili povezanost s visim dimenzijama, plan vezan uz proucavanje genetskog koda, koji nam se prodaje u pozitivnom svetlu kao nacin sprecavanja bolesti, ima mnogo zlokobniju pozadinu i motivaciju, kreiraju ratove i konflikte na svim razinama globalnog drustva i osiguravaju finansijsku zavisnost i nesposobnost kako bi nas drzali u emocionalnim stanjima niskih vibracija kao sto su strah, krivica, gorcina ili frustracija.. Pogledamo li kako funkcionira sustav obrazovanja i kako nas poticu da se potrudimo uci u strukture moci i uticaja koje diktiraju narav i ciljeve ljudskog drustva, videt cemo da se od najranije dobi potice leva strana mozga i desna se strana izolira. Dakle, od najranije dobi nastoje prikriveno poticati levu stranu mozga na racun desne da bi manipulirali covecanstvom pomocu masovne kontrole. Deca su se igrala bezbrizno na cesti, u parku , na livadi, u vrtu, a onda su te prostore namerno i takticki ucinili opasnima i deca su se prestala bezbrizno igrati. A igra potice mastu i duhovnost, ali i to treba pod hitno maknut iz njihovog zivota, kako bi lakse upravljali nihovim zivotima. Skole nisu toliko sredstva za prenosenje znanja koliko su sredstva kontrole. Dete tamo sedi po sest, sedam sati. To je da bi se obuzdala njegova igra, da bi se obuzdalo njegovo pevanje, da bi se ukrotila njegova radost, to je da bi se drzalo pod kontrolom. Sedenjem po sest, sedam sati svakog dana u okruzenju koje je gotovo nalik zatvorskom, malo po malo se energija umrtvljuje, dete postaje potisnuto, zaledeno. Sada nema protoka, energija ne dolazi, ono zivi na svom minimumu - to je ono sto se zove kontrola. Jer sto je igra? Igra je improvizacija i poticanje maste. Nema strukturu. Dete se jednostavno igra i koristi mastu. A masta je izraz beskrajne mogucnosti desne strane mozga. Poznato je da je leva polovina mozga sediste logike, intelekta i cula fizickog sveta (ono sto vidimo, dodirujemo, cujemo i mirisemo). S druge strane, desna polovina mozga je centar inspiracije, umetnosti, bezgranicne ljubavi i veze sa dusom. Obrazovanje i mediji su nastrojeni tako da su profesori i nastavnici, novinari i naucnici, zarobljenici leve mozdane polovine.. I oni se obracaju levoj polovini mozga svojim ucenicima i slusaocima. Desna polovina se iskljucuje. Obrazovanje puni levu polovinu mozga informacijama, 'skolskim gradivom' koje je najcesce netacno i onda se putem testova ucenik prisiljava da samo tu polovinu mozga koristi. Ako se ponasate kao roboti, onda cete proci test. Ako filtrirate informacije kroz desnu polovinu mozga i kazete 'ovo je glupo ili netacno', onda test necete poloziti. Nema veze sto ste u pravu. Da biste napredovali unutar sustava morate uspesno poloziti niz ispita od skole do fakulteta. Sto je potrebno da bismo polozili takav ispit? Potrebno je levu stranu mozga nakrcati pojmovima koji su joj svojstveni: jezik, struktura, podelenost i odvojenost, drzati sve to u levoj strani mozga i kad izadjete na test, iskrcati sve to na papir. Ako ste u tome vesti poloziti cete test s dobrom ocenom. A kad tamo polozite sve ispite, dobit cete diplomu s kojom mozete krenuti na sledecu razinu itd,itd. Zato zivimo u drustvu u kojem gotovo isklucivo prevladava leva strana mozga koja sve dozivljava kao odeljeno i odvojeno, sto strasno dobro dodje kad treba poticati podele, sukobe i ratove i svaca samo ono sto je strukturirano. Ugradili su u nas vec od malena jednu verziju ucenja i nauka koju ponavljaju vec hiljadima godina, no ona nije niti tocna niti realna. Zato molim vas naucite svoju decu da postanu ljudi jer daleko je bolje biti dobar covek nego diplomirana budala. Na taj se nacin vesto unistava prava ljudska energija i sposobnost, koju svaki od nas ima i nosi u sebi. Tek otvaranjem naseg srca i uma aktiviracemo desnu polovinu mozga, srusicemo zid koji je deli od leve polovine. Intelekt ce se spojiti sa intuicijom i inspiracijom, a onda i sa kosmosom.. Nas, ljudski organizam nije nista drugo do energetska lopta. Koja komunicira (ili ne komunicira) sa maticnom Planetom. Slicna analogija se moze povuci i sa Suncevim sistemom.. I kosmosom.. Svako nebesko bice i svako nebesko telo su delovi jedinstvenog kosmickog sistema. Ljudsko energetsko polje trebalo bi biti povezano sa Planetarnim, a preko ovoga, i sa kosmickim. Da bi pripadali jednom kosmickom sistemu, neophodno je da postoji nesmetani protok energije. (Slicno je i sa akupunkturom. Iglice se koriste kada dodje do zaceplenja pojedinih energetskih lokacija od celine. Kada se energetski protok ponovo pocne odvijati nesmetano, citav organizam ozdravi.) Pretpostavimo da se zacepe tacke protoka energije izmedju covjeka i Planete. Rezultat: covek ostaje otcepljen od celine. Od kosmosa i umesto kosmickog bica, postaje sveden na Zemaljsko bice. A zatim, jos uze, na bice koje pripada jednom plemenu (narodu) ili jednoj religiji. Energija nije, sama po sebi, ni pozitivna ni negativna. Ali se energijom moze manipulirati. I to je ono sto nam se desava. Vec hiladama godina. Umesto duhovnog, naglasak je stavljen na tehnoloski i materijalni razvoj. A duhovno je koristeno samo za manipulaciju.. Religije su odavno pokusale i uspele da zabrane individualni duhovni kontakt coveka sa svojom dusom. Zabranili su prirodne religije, koje nisu imale krvave verske dogme, nego samo kontakt sa prirodom, kosmosom, harmonijom sa svojom dusom i svim prirodnim elementima oko sebe. Citava politika sa njenim ratobornim politicarima i religije, i njihovim popovima, svestenicima, dzamijama, mulama i hodzama, nekakvim svamijima, guruima i prorocima, ne moze nikada ponuditi ni jedan miligram realnosti, osim praznih prica o nekakvom raju i paklu. Oni zele da vi osecate kao da su vam potrebni, i da mogu da nastave da vam prodaju za dobre pare i slepu poslusnost mesto u tkz 'raju', kad oni pojma nemaju sta je raj.. Oni imaju svi isti cilj, da zadrze moc, vlast i pare, a mi da ginemo za njihove ludacke ideje.. Zasto se niko od politicara i verskih fundamentalista nikada ne pita za sudbinu dece, zena, starih ljudi, mladih ljudi koji ginu na milione, ili milioni ostaju invalidi, psihicki poremeceni od svih grozota koje su videli i doziveli??? RAT je najgori 'veoma rdjavo stanje'. Nijedan rat ne moze biti opravdan 'u ime nekih bogova', politicara, svestenika katolickih i pravoslavnih, mula i hodza, ili bilo kojeg religioznog fanatika?? NIKADA! Religije su sistem kontrole koji su ustanovili ljudi. Duhovnost ne moze biti religija jer ne predstavlja put vere vec put unutrasnjeg iskustva koje trebe da ne donese do prosvetlenja. Da bismo bili duhovni nije potrebno da sledimo bilo ciji put. Naprotiv, prava duhovnost zahteva od nas da budemo individualci. Pravi duhovni ucitelj treba da ti pokaze kako da sam nadjes put, a ne da ga pratis ko slepac. I zato, tek kada sledimo svoj sopstveni put unutrasnjeg istrazivanja, nalazimo se na duhovnom putu. Poenta je u tome da ta misljenja nisu nametnuta tj. da ih nisu slepo prihvatili vec da su do njih sami dosli, na osnovu svog sopstvenog iskustva. Uobicajeni religije ne zele da ovo znate. Bog, negova Snaga i Moc je u nama samima, samo oni koji to shvate i prihvate, prepoznace i pronacice Boga. Ne trazimo Ljubav tamo negde u nekome ili necemu ona je u Nama Samima. Ne trazimo Boga u dogmama niti u knigama  on je u nama samima i ma gde mi bili u nasim delima prema sebi i svemu sto je oko nas to je nase sopstveno ogledalo. Ova prava duhovnost degradirana je od strane religije, a ostala je delimicno ocuvana i specificno prikazana samo u tradiciji sufija, gnostika, djaina, jogina i budista, kao doktrina probudenja. Ta degradacija je zatrla cistu praksu covekovog probudjenja i donela procvat religija i teologija, od hinduizma do judeo-hriscanstva i masovne kontrole uma koju danas imamo na delu u mnogim oblicima. Autenticna duhovnost nikada ne moze biti sacuvana niti prenosena tradicijom niti moze biti institucionalizovana kao religija. Duhovnost je uvek licno probudjenje kroz proces individuacije. Religija koja je samo omasovljena sekta, ne moze postojati bez uniformnosti misljenja ili verovanja. Svojevrstan je paradoks sto pripadnici religija osuduju razlicite sekte ne uvidjajuci da njihova religioznost ima sve odlike sektastva. Za razliku od religije, duhovnost potencira razlicitost u misljenju, a jedinstvo u duhu. Ona je za individualnost, dok je religija protiv svake autenticnosti. Od najstarijih vremena covek je trazio odgovor na pitanja koja su ga tistila, trazio je da dozna sta je bio pre rodjenja, sta je danas i sta ce biti posle napustanja ovog sveta - ili drugacije receno: odakle dolazimo, zbog cega zivimo i kuda idemo. Iskreni istrazivac je poceo, na mudar nacin, da trazi odgovor u unutrasnjosti, da sam sebe upozna. Kao dokaz ovoga, na frontispisu Apolovog Hrama iz Delphia, stara maksima kaze: 'Homo nosce te ipsum', dodeljena prvom grckom filozofu Talesu i znaci 'Covece spoznaj samoga sebe', pa onda nastavak biva 'pa ces spoznati svemir i bogove'. Primecujemo ovde rec spoznaja. Ali govorimo o visoj spoznaji, transcendentalnoj, spoznaji onoga sto je za istinu bozansko. Samospoznaja je traganje po unutrasnjom istinom za zivotom koji je nosen dubokim duhovnim z nanjem oni su trazili - kao i misticari svih vremena - BOGA U SEBI SAMIMA, a to znaci otkrovenje Boga u ljudskom telu odnosno da je sam covek Bog. Samospoznaja je spoznaja Boga jer Bog nije nista drugo do Bozanstvenost koja je duboko u svakom od nas koja ceka da bude pronadjena i otkrivena.. Verovatno ste vec culi ovaj klise: vi ste duhovno bice koje se nalazi u fizickom iskustvu. To je tacno, vi ste spiritualno bice i mnogo ste vise od fizickog tela. Fizicko telo u kojem se nalazimo ima limitirani zivotni vek, telo je samo ljustura, odelo, ono ce umreti, ali vi kao spiritualno bice o kome govorim, cete nastaviti svoju egzistenciju zauvek. Kad kazem vi, mislim na vasu esenciju. Mozete je nazvati dusom. Vasa dusa se nalazi iza personalnosti koju pokazujete svetu. Vi niste personalnost, vi ste vasa dusa. Vi ste ne-fizicki entitet, bice od svetlosti koje vibrira odredenom frekvencijom. Svi smo mi istovremeno jedno i isto - delovi celine. Dozvolite mi da ovo blize pojasnim. To znaci da smo vi i ja jedno, sacinjeni smo od iste tvari. Vi, ja i bilo ko drugi na ovom svetu smo sacinjeni od sveobuhvatnog energetskog izvora koji je Univerzum. I ne samo mi, nego i svako zivo bice, pa cak i neziva priroda. Svi smo deo kreatora koga nazivamo Bog. Kreator nije neko apstraktno bice odeljeno od nas. Svi smo mi deo istog beskrajnog uma i energije.. Istinska realnost nije materija, vec je to energija - sve je energija osim nje ne postoji nista vise. Sve je od nje sazdano, sve se od nje odrzava i u nju se na kraju sve vraca.. Sve je energija. Energetska polja. Razlicite energetske vibracije stvorene mislenjem i emocijama. Energetske forme su bezgranicne. I kao sto se voda moze manifestirati kao tekucina, oblak, para, led.. i pri tome izgledati vrlo razlicita.. ona je jos uvek voda u razlicitim formama. Isti je slucaj i sa energijom. Ta energija je ziva i sveobuhvatna. Manifestira se kao covekovo fizicko telo ili kao covekov um ili kao covekov duh ili pak kao ptica, biljka, zivotinja& Na nivou ciste energije, sve je spojeno. Ne postoje Oni i One. Postojimo samo Mi i Ja. Izvor ili kreator je jedan veliki snop te inteligentne energije. Svi mi smo deo toga. Sve sto vidite u svojoj okolini je energija i to energija svetlosti. Ona omogucuje molekulima da se zgusnu i sacine vas svet. Odeca koju nosite, zemlja po kojoj hodate i zgrada u kojoj zivite su sacinjene od ove energije. Vase misli su energija, emocije su takodje energija, energija je svuda i proteze se do kraja Univerzuma. Vi ste takodje energija i to ona koja ima vibraciju tacno odredene frekvencije. U coveku je ima mnogo vise nego sto on moze da vidi fizickim pogledom. Covek ima sopstveno energetsko polje koje ga okruzuje (aura), ono prevazilazi velicinu fizickog tela i krece se svuda sa njim. Posto smo vi, ja i svi ostali jedno, sve sto uradite se odrazava na ostale. Cak i ono sto pomislite. Naravno u proporciji sa kolicinom energije koja stoji iza vaseg delovanja. Ovo znaci da jedna vasa negativna misao nece srusiti svet, ali ce se svakako odraziti na ljude u vasoj okolini. Verovatno ste se nekad nasli u prisustvu veoma negativne osobe. Sta se desilo sa atmosferom okruzenja u kome ste boravili? Odgovor je - ona je postala neprijatna. Kada pozitivna osoba stigne u vase okruzenje, desava se pozitivan energetski prenos i vi se uzdizete. Vi zivite u struji koja vas povezuje sa sveopstim univerzumom. Vase misli tumace energiju koja vas okruzuje i energiju koja protice kroz vas.
qmicaENTUZIJASTA

mar 2015.

#9
Nastavak Koncept univerzalne energije nije nista novo. Ova sveprisutna energija poznata je u svim kulturama i civilizacijama i ima mnoge nazive, u svakoj kulturi posebne: zivotni eter, ki, ci, prana, mana, baraka, orgonska energija, itd... U nasoj kulturi ova energija se smatra svetim duhom, a za ateiste to je kosmicka energija. Albert Einstein sa svojom formulom E= mc2, je dokazao da je sve u univerzumu energija. Na fizickom planu nase stvarnosti a i apstraktne realnosti nase svesnosti dolazimo do zakljucka da je sve satkano od energije. Iz energije je stvorena masa. Dakle veoma velika energija je doprinela da se stvori trodimenzionalni maseni oblici: suncev sistem, sunce, zvezde, planete, planine, reke, mene, vas. Ako smo svi jedno, pitanje je kako to da smo u razlicitim telima. Ovo izaziva dilemu, ali pokusacu nekako obrazloziti.. Posto se radi o materiji to je samo privremeno. Energija je stalna i ne moze biti unistena, ona jedino moze biti izmenjena ili preoblikovana. Ovo je jedan od osnovnih zakona fizike. Kada se prvobitni izvor podelio da bi reflektovao sebe dobili smo prvi dualitet. Dualnost je suprotnost, samo sta malo nas je uspelo da shvati da je dualnost samo deo necega vise, necega sto ispada iz koncepta dualnosti. I zalazi u koncept jedinstva. Prvobitni energetski izvor se privremeno razdvojio na dva jer tako jedino moze da iskusi svoje postojanje. Suprotnosti su ustvari jedno isto samo na razlicitim krajevima skale iskustva. Ako iskusite temperaturu, tada cete spoznati vruce i hladno. Kada je nesto hladno to znaci odsustvo toplote. Vruce i hladno predstavljaju istu stvar - temperaturu, samo na razlicitim krajevima skale kojom merimo. Rezultat su dve razlicite, ali istovremeno potpuno iste verzije svega. Ovo razdvajanje je samo privremeni odraz a ne stvarna podela. Jednom kada se prvo razdvajanje desilo - ciklus je zapoceo! To je krug koji se proteze onoliko daleko koliko mozete da zamislite. Gledajuci sa perspektive prva dva dela, svaki mora da se ponovo razdvoji na dva da bi iskusio sebe. To se desava zato sto prva dva dela i dalje cine jedno pa kao takvi ne mogu da iskuse sebe. U odsustvu jedne od suprotnosti ne bismo mogli da iskusimo drugu. Da bi ste iskusili osecanje sitosti kada se dobro najedete, prvo morate biti gladni. Ako nikad niste bili gladni, kako cete objasniti sitost? Ovaj koncept dualiteta se takodje pojavljuje i u nama. U nama su dve suprotnosti. Nazovimo ih Nize Ja i Vise Ja. Vise Ja je ono sto ste vi zaista. Neki ljudi ga nazivaju Kreativno nesvesno ili Bozanska Iskra. Ovo je deo vas koje je ljubav. Nize Ja je takodje poznato i kao Ego i to je deo vas koji se zasniva na strahu. Strah je suprotnost ljubavi. Bog je svetlost, a gde nema svetlosti tu je tama. Bog je ljubav, pa tako zlo, koje je samo odsustvo ljubavi, ne postoji sama po sebi. (Satana u originalu nije entitet/osoba, vec covekov nagon za egoisticnim delovanjem - Ego. Cak i kad se na ideju satana gledalo kao bice, delovalo je ne kao protuteza Bogu vec kao tester ljudskih etickih namjera. Znaci to nije bila originalna teoloska uloga, vec kasniji izum). Vise Ja i Nize Ja su razliciti polovi istog stanja koga nazivamo Svest. Ova dualnost nase svesti je zapravo iluzija i ona postoji da bi ste sebe sagledali. Vas zadatak je da stanete u tacku ravnoteze izmedju ovih polova i tako ponistite iluziju dvojnosti. Kada ste u tacki ravnoteze, svetlost Izvora ili Boga pocinje da sija kroz vas. Ako hocete mozete odmah da pocnete da uklanjate koncept dvojnosti iz vaseg zivota: gledajte licnost umesto pola musko - zensko. Gledajte ljude umesto crnce i belce. Gledajte na zivot umesto biljke, zivotinje i ljude. Gledajte nasu planetu kao Zemlju a ne kao skup razlicitih drzava itd... Jedno od prvih pitanja na koje se mora odgovoriti je zasto ste uopste ovde? Koja je svrha zivota? Vas glavni zadatak je pridruzivanje sveobuhvatnoj energetskoj sili koju ljudi zovu Bog. Da li verujete u Boga ili ne, uopste nije bitno. On je inteligentni energetski izvor koji prozima sve. Vi ste vec njegov deo i zadatak je da postanete ponovo jedno sa njim. Kazem ponovo zato sto ste to jednom bili - odatle ste poceli. Pre nego sto uspete u tome, moracete da savladate fizicku dimenziju u kojoj se trenutno nalazite. Na Zemlji ste rodjeni sa razlogom. Fizicke okolnosti su vam date da bi mogli da uradite nesto fizicko. To bi moglo da bude cisto prezivljavanje a moguce je da vam je zadatak prosvetljenje. Reci cu samo da je to najvece duhovno postignuce.. stanje duha koje su postigli prosvetljenici na cijim spoznajama su nastajale religije.. koji nema nikakve veze sa intelektualizmom i koji se voljno ne moze postici.. to se ne moze upoznati citanjem svetih knjiga, niti kroz prefinjenost intelekta, niti kroz veliku ucenost ili logicno umovanje.. ovde se pre svega radi o licnom iskustvu pojedinca koji ponovo uspostavlja zaboravljenu vezu sa samim sobom.. To znaci biti jedinstvo sa najdubljom srzi svoga bica, istinski biti. Prosvetljenje je vanculni dozivljaj svoje svesti. Tada svest opaza samu sebe i postaje cista svesnost ili samosvest. To je prosirenje i preobrazaj svesti i licnosti, rastapanje ega, idealizovane slike o sebi i prebacivanje centra licnosti na svoje Istinsko bice, veliko Ja. Prosvetljenje je sposobnost da cujete svoju dusu i dozvolite njenoj svetlosti da zasija.. To je stanje svesti u kojoj su pojedinac i univerzum u jedinstvu.. Licnim razvitkom prociscavate energiju od koje se sastojite. To podize vasu vibraciju. Licni razvoj se zasniva na zivotu, iskustvu i ucenju iz iskustva. On je svrha vaseg zivota, spajanje sa izvorom je svrha zivota uopste.. Sa ovim energetskim izvorom postajete jedno tako sto cistite energiju i podizete njenu vibraciju. Energija vibrira na razlicitim frekvencijama. Frekvencija je brzina vibracije. Energija koja sporo vibrira ima nizu frekvenciju. Ovakav energetski vid dozivljavate kao nesto sto je cvrsto. Energija koja brzo vibrira ima visu frekvenciju. Ovakvu vrstu energije ne mozete videti. Ona nije cvrsta. Misli, a takodje i energetsko polje oko vas, su dobar primer. Mozda ste sposobni da osetite ili naslutite ova energetska desavanja. U nasim telima imamo seriju 'mikroantena', koje nauka naziva amino acidima. Ove antene 'komuniciraju' sa DNK. Postoje 64 potencijalna ljudska genetska koda. Dakle 64 potencijalne ljudske antene koje mogu da salju i primaju razlicite frekvencije. Ali, samo ih je 20 aktivno, to znaci da su 44 telesne antene 'isklucene' i ne komuniciraju sa okolinom. Energija najvise frekvencije se naziva ljubav. Ljubav je univerzalna energija. Emocija ljubavi je osnova za sve pozitivne emocije. One uklucuju u akciju mnogo vise ovih DNK Antena. Na taj nacin se spajamo sa nasim multidimenzionalnim bicem. Nasi potencijali postaju bezgranicni. Nase telo se otvara prema energiji prirode, barijere padaju. Kad nasim organizmom dominiraju negativne emocije, zatvaramo se u vlastitu energetsku skoljku. Kada se duhom i emocijama otvorimo, ponovo postajemo dio beskrajnog mora kosmicke svesti i razuma. Nasa svest je serija medjuprepletenih energetskih polja. Imamo nas intelekt, emocije, duh.. i svi oni rezoniraju na razlicitim frekvencijama. Oni se ispreplicu u nasem telu kroz energetske cakre. Kroz cakre se prenose nasi emocionalni poremecaji na mentalni nivo, a odatle na fizicki nivo. Energija putuje kroz ljudsko telo sistemom energetskih tacki koje su nazvane cakrama (termin iz Sanskrita). Energija tece kroz ove tacke i deluje na fizicko telo, u zavisnosti kako je procesirate. Postoji sedam glavnih tacaka i rasporedene su od vrha glave do podnozja kicme u cijoj liniji se i nalaze. Kroz cakre se prenose nasi emocionalni poremecaji na mentalni nivo, a odatle na fizicki nivo. Ovih sedam glavnih centara covekovog organizma ustvari su sedista endokrinih zlezda. Cakre su energetska sredista, transformatori energije, koji nase telo povezuju s univerzalnom svemirskom energijom. One tu energiju usisavaju, dele na sastavne delove i po energetskim kanalima ili nadijima salju u zlezde s unutrasnjim lucenjem, zivce i krv, koje deluju na zdravlje materijalnog tela i duha. Covjek je zdrav, ako su mu cakre uskladjene i otvorene za protok energije, sto vise energije protjece kroz cakre, covek je zdraviji.Ako cakra ne moze metabolizirati energiju, kazemo da je blokirana. Ako je tok energije je preslab postepeno nastaju kvarovi i smetnje koje prepoznajemo kao bolesti ili razlicite psihicke poteskoce na materijalnoj razini... Prve tri cakre su spojene sa Zemljom, materijalnim svetom. Gorne tri predstavljaju nasu vezu sa duhom, sa kosmickim razumom, 'okeanom'. U idealnom stanju, covek bi preko svojih otvorenih cakri, trebao biti veza izmedju fizickog i duhovnog. Zemlje i Neba. Materijalnog i spiritualnog. Tacka balansa je srcana cakra u kojoj se ispoljava emocija ljubavi, ili emocija straha. Ljubav je najvisa tacka cakrine frekvencije. Strah (mrznja, vlast nad drugima, itd.) predstavlja samo dno ove frekvencije. Kada ispoljavamo ljubav u istinskom i cistom obliku, onda se ova cakra otvara kao cvet. Citav organizam, uklucujuci i dolne tri cakre, pocinje da vibrira na frekvenciju ljubavi. I obrnuto. Kada srcanom cakrom dominira strah, organizam se zatvara, protok energije prestaje. Postajemo prizemni, materijalisticki, prikovani uz zemlju. Odvojeni od naseg istinskog Ja. Odvojeni od Univerzalnog znanja, okeana &. Cista ljubav se dozivljava kao sladunjava, blistava svetlost koja je neopisiva u svojoj lepoti. Kazem neopisiva jer nase telo moze da sadrzi samo energiju do odredene vibracije. Veoma visoka vibracija ciste ljubavi bi vam bila jako neprijatna u fizickom telu (imajte u vidu da ne govorimo o ljubavi u klasicnom smislu). Slicno je i kada sretnemo adepta ili mozda andjeosko bice na Astralnim planovima. Njihovo prisustvo je neizdrzivo za netreniranog coveka. Kako se nivo vase svesti podize ili sto vise dozvoljavate Visem Ja da sija, podize se i vasa frekvencija. Razne dimenzije svetova se razlikuju po frekvenciji energije koja ih sacinjava. Svaka dimenzija ima odgovarajucu vibraciju. Kao sto vec znate fizicki svet se nalazi u trecoj dimenziji. Vase duhovno saznanje egzistira u dimenzijama od cetvrte do sedme. Energija sedme dimenzije ima daleko vecu frekvenciju od trece. Ako zazelite da putujete u vise dimenzije postojanja morate da uradite jednu od ovih stvari ili jos bolje obe: ili podignite vasu vibraciju ili napustite fizicko telo.. Kada fizicko telo umre, covek nastavlja da zivi zato sto zivot ne zavisi od fizickog tela. Posle smrti covek ostaje potpuno isti. Naravno - isti u odnosu na stanje svesti, ali se oslobadja ogranicenja fizickog tela. Doduse i dalje je ogranicen frekvencijom energije koju je dostigla njegova svest. Ako je vibracija svesti niska, covek ce se naci na nizim nivoima astralnog plana. Nizi nivo svesti znaci odsustvo kontrole fizickih impulsa, sto moze izazvati akcije kao sto su kradenja ili ubistvo. Zbrka emocija takodje odrzava nizak nivo svesti i sadrzi veliku kolicinu bola. Nizi astralni nivo je baziran na ovakvim emocijama, to je mesto koje vecina ljudi naziva - Pakao. Ako je covekova svest vise vibracije on ide na mesto koje ima takvu istu vibraciju. Tamo nalazi mir.. Energija najvise frekvencije se naziva ljubav. Ova energija se observira kao bela svetlost. I zato se kaze da svi smo mi Jedno, svi smo Ljubav.. Svi smo mi sacinjeni od Bozanske svetlosti.. Mozemo i dalje pristajati biti manipuliranima.. i misliti da smo obicni i nemocni.. i biti rukovodeni strahovima i brigama.. bez snage da preuzmemo kontrolu nad svoim zivotima. Ili, pak, otvoriti um i srce.. slomiti ovu vestacku skoljku i mozdane barijere.. i prihvatiti da smo vise od jednog kratkog i besmislenog zivota.. i posmatrati ovaj zivot kao samo jedan od bezbrojnih.. na nasem vecnom evolutivnom putu&

mar 2015.

#10
sto ne stavi link neg ovoliki copy/paste, i to jos bez napisanog izvora. to bas nije praksa, nit vidim poentu
qmicaENTUZIJASTA

mar 2015.

#11
Linka nema, preuzeto sa druatvene mre~e :(

mar 2015.

#12
a onda se bar napise preuzeto od: MarjanMoskov@facebook, mada mi lici da je dobar deo on preuzeo odavde http://www.objave.com/poglavlje.php?na=izaogledal&gl=002&r=0 bolje napisi sta ti mislis o temi, neg sto je spamas tudjim neoriginalnim tekstom, neko bi mogao pomisliti da si ti to napisao ovako bez navodnika il izvora
drinabezfilteraISTRAŽIVAČ

mar 2015.

#13
Vidim i ja da je neki dobar tekst, al me iskreno mrzi da procitam, sto kaze power bolje da si tvoje vidjenje svega toga preneo ovde, pozdrav :cool23:

mar 2015.

#14
y5CQHk4eJi4
RolipopLEGENDA

mar 2015.

#15
Super tema, doala mi je na tapetu u fazi puberteta zatim veim djelom faksa, razmialjao sam o tome kad sam po eo raditi i kad sam dobio djecu i sad ujutro uz kavu kao da mi se neda o tome razmialjati jer zapravo mislim kao je puno toga onako kako sam je htio i moj put je otprilike okrenut u pravcu kojim ~elim ii... Htio sam se zapravo nadovezati na sve ovo, dobro je biti svjestan svega ato se dogaa i ve time smo postigli puno. }ivio govornik!!!!
Bob_Marley62ENTUZIJASTA

mar 2015.

#16
total destruction the only solution
JoannaDarkPOZNAVALAC

mar 2015.

#17
Prilagodi se ili umri. "it is in our nature to destroy ourselves"
mlstPOZNAVALAC

mar 2015.

#18
Svi umiremo, ima li onda smisla u prilagodjavanju? Ko bi trebao kome da se prilagodi? Uvek dolazim/o do jednog velikog paradoksa. Citiram George Carlina velikog komicara. I think were part of a greater wisdom that we will ever understand; a higher order, call it what you want. Know what I call it? The Big Electron. It doesnt punish, it doesnt reward, it doesnt judge at all. It just is.
L0oDZMAJ

mar 2015.

#19
Matrix...
StastopojoAMBASADOR

mar 2015.

#20
Ja sam dosta razmisljao o svemu i shvatio sam da sto manje znam to sam srecniji. U kakvoj sam ja prednosti kad to sve znam i kada mi to je to svakodnevno prisutno u mozgu, u odnosu na onog kojni o tome nista ne zna? Svi se rodimo i umremo, to nam je zajednicko ali je svaki zivot za sebe poseban. A zasto bi mojim dominiralo razmisljane o sjebanosti danasnjice, gdje je tu sreca, gdje sam tu Ja? Nekad je bolje ne znati istinu, jer je ona dosta teska. Zasto da ne prozivim zivot u lazi, ako je ta laz u stvari ispravna... Previse razmisljana nigdje ne vodi, tesko je zivjeti u losem svjetu kada znas da ga ne mozes promjeniti. Bolje je jednostavno ne znati. Treba ponovo nauciti uzivati u sitnicama koje i cine zivot i stvarima koje su direktno vezane za nas, pronaci sebe u svemu i tada nam niko nece moci nista. Zivot ce nam proci, ali cemo bar na kraju moci reci da smo ga prozivjeli.
savagestrainAMBASADOR

mar 2015.

#21
Sve kako ovo citam, nekako mi se od @Stastopojo tekst najvise svidja, citam prvi, drugi, pa ovo, pa ono misljenje, i nitko tu ne laze, ali bas taj osjecaj kada znas da ljudi koji su svjesni kako sve odlazi u kurac nema puno, ustvari u njih tisucu bi bilo tesko naci jednog, i samim tim ne mozemo nikakve promjene pokrenuti, je totalno depresivan. Zapravo jedan od razloga sta uopce pusim je, kada sam ajmo reci "trijezan", neopisivo se zivciram jer imam osjecaj da mi je s nekim ljudima razgovor kao pisanje u vjetar, mozes protiv njega, ali ti nema nimalo smisla, kada je tvrdoglav ko k**ac. Kada zapalim, vise se hvala bogu ne zamaram tim stvarima, i doslovno oglusim na sve probleme u svijetu, pa kakvi god da oni bili. Tako da...oglusiti na sve probleme, nastojati biti dobar stanovnik, ali ne drzave nego planeta, znaci bez zagadjivanja, krcenja i unistavanja je po meni najbolja solucija. Naravno da imam NOVCA rado bih se odselio u neku kucicu u planinama i tamo od svojih resursa prezivljavao, ali to ti zajednica ne dopusta, jer ako si drugaciji, odmah te treba ispraviti, po mogucnosti sa hrpom lijekova i raznovrsnih provjera, od mentalnih pa nadalje.. I mislim da kako i ovo pisem se previse zivciram, tako da cu tu okoncati, nadam se da ovaj kupus od teksta izgleda barem malo smisleno hehe :D
StastopojoAMBASADOR

mar 2015.

#22
Ima smisla, biti moralan covjek, zivjeti u skladu sa prirodom, naci sebe u tom svemu. Ja sam dosta probavao s ljudima razgovarati, ostvariti neku normalnu komunikaciju o normalnim stvarima, al da ga j***s ne ide. Sto je najgore to unistava mene, pojedo se ja zbog tog, a zivot odeee... E reko sam sebi, pa neces vise, sada radim i cim ustedim dovoljno para pravac selo, nacu srecu u suzivotu sa prirodom i naravno porodicom, a da se mucim necim na sta ne mogu uticati- hvala puno al ne bih ja. ;)
grafAMBASADOR

mar 2015.

#23
Nikakvi bjegovi tamo i vamo nikome nee pomoi. Biti svjestan onog ato ti se dogaa je maksimum, tu svjesnost maziti i paziti pod svaku cijenu, i samo to je ono ato nas negdje, mo~da, i dovede.
StastopojoAMBASADOR

mar 2015.

#24
Ma nije to bjeg, to je jednostavno zivot koji zelim i o kakvom sam i sanjao kao dijete. Ne kazem da ne treba biti svjestan, ali ne treba znati sve vec one stvari koje se nas direktno ticu i na koje mozemo uticati. Koja mi je svrha da znam nesto totalno sjebano na sta ne mogu uticati? Samo kazem da na kraju dodje na isto a razlika je ogromna.
grafAMBASADOR

mar 2015.

#25
Va~no je znati da na to ne mo~ea utjecati, ta spoznaja sama po sebi je jedina va~na. Da malo citiram mudra ovjeka. "Ko ne zna, a ne zna da ne zna- opasan je- izbjegavajte ga! Ko ne zna, a zna da ne zna - dijete je - nau ite ga! Ko zna, a ne zna da zna - spava - probudite ga! Ko zna i zna da zna - mudar je - slijedite ga!"
StastopojoAMBASADOR

mar 2015.

#26
Ljepo si ti ovo rekao ali je nazalost u praksi malo drugacije. ;) Eto recimo da ja znam, pa da bi me sljedio taj neko mora znati da ja znam i mora biti sposoban nauciti, e onda bismo negdje i dosli a ovako... Ostajem pri svom :D

mar 2015.

#27
na trenutke pobjegnem ali me ponovo uhvate :D
StastopojoAMBASADOR

mar 2015.

#28
Hahahah, Venlo ljepo me nasmija i vrati nazad, ja se opet ubacio u duboko razmisljanje... :crazyd:
JoannaDarkPOZNAVALAC

mar 2015.

#29
Ljudi, vi ste predaleko otisli =D... razmisljate o silama puno jacim i vecim od vas. evo npr. zivi zid. prijatelj mi je u zivom zidu od pocetka, ja sam njemu rekla ovo: "mozete se vi borit protiv naftnih platformi itd i ako na kraju RH zabrani naftne platforme u jadranu, ovi vlasnici naftnih kompanija ti dodu i kazu: "slusaj, sad im je litra goriva 20 kn, a ako im i to bude pasalo, ic ce na 30 kn pa da vidimo sto ce to oni meni zabranit". Ljudi moji oni su izmislili skole, cijeli obrazovni sustav od vrtica do doktorata, bolnice, medicinu, pesticide, skupina istih ljudi je sve to izmislila. mi vec zivimo u njihovom svijetu jer koristimo "novac, struju, gorivo". Jednostavno nemozete funkcionirat bez toga. Imas izbor, aj zivit u junglu tj sumu, pa ako ti se svidi onda ostani. Da sam ja svjetski lider, ja bi na jednom jako jako JAKOOOOOO velikom otoku ogradila ga i kamere postavila i rekla bi na svjetskim tv : "tko god zeli zivjet slobodno bez nasih sredstava, moze ic na ovaj otok" . Bilo bi im ko u srednjem vijeku, mislim da bi ih se 90% vratilo nazad u ovaj svijet.....
L0oDZMAJ

mar 2015.

#30
Ja da sam neka svetska sila... Uzeo bi taj otok,spremio hranu za 50 godina zivota i samo sadio marijanu... al nisam svetska sila... al sam svoj covek,imam svoj mali dvorac ogradjen od suvisnih ljudi,oko tog dvorca je mala farmica za moje potrebe... Cuvam to sto imam,uzivam u ovom zivotu koliko se moze uzivati... A sve ostalo je ne bitno,dok su Marijana,porodica i prijatelji zivi i zdravi... Ajde,hebes svetsku silu,oni neznaju sta je zivot... Imaju pune ruke posla... ;)
StastopojoAMBASADOR

mar 2015.

#31
Ma nema tu slobode cim znas da neko zna sta radis. ;) Ne treba se odreci pozitivnih stvari koje nudi civilizacija, treba se potruditi izbjeci negativne i raditi na njihovom popravljanju, koliko je u nasoj mogucnosti.
JoannaDarkPOZNAVALAC

mar 2015.

#32
Ogradila bih taj otok i stavila kamere bez itijednog strazara ili ikakve pomoci, znaci samo ograda i kamere, da pokazem "svijetu" kako je to zivjet u slobodi bez nasih sredstava (voda, struja, policija, vojska itd itd) koje smo mi omogucili u "real world". Pa vi ljudi niste svjesni kakav je bia srednji vijek ili doba gdje su bili kraljevi ili tako to. Pola ljudi bi se poubijalo zbog svoje agresivnosti i pohlepe, a ostatak bi se tia vratit nazad. Zato opet ponavljam, jednostavno i kratko. "Prilagodi se ili umri. "it is in our nature to destroy ourselves" " P.S. @Stastopojo s tebom se slazem u potpunosti sto si do sada rekao, tj potpisujem.
L0oDZMAJ

mar 2015.

#33
Ma daj te ljudi... zar bi sad mogli tipkati ovde... i cepati celu spiku... kakva jungla,auuu sto je dobra vujaaaa... sto bi rekla moja baba: sve je to neki opasan demagolog smislio i njegovi naslednici zive po toj lektiri... ok je sve sto je autor ove teme cepao... ali mi smo u tom zivotu,tom vremenu i samo Bog zna zasto je to dobro..
StastopojoAMBASADOR

mar 2015.

#34
Onda necu reci nista vise da ne dodje do neslaganja, hahaha. Slazem se s tobom da se treba prilagoditi, ali u toj mjeri da nije na nasu stetu. :)
L0oDZMAJ

mar 2015.

#35
Ja se slazem sa svim... ali realnost je cudo... a nema ne slaganja... samo ne zelim da autoru spamujem temu :) Ovo sto je on cepio,ovo je nesto fenomenalno... I sve 5... ja zivim tim rezimom,isto sam ubedjen u furku kao i on/ona... al jbg zivot mora da se zivi... deca moraju da se prave,pa mozda neko nekad od nasih naslednika nesto promeni... :)
ma yaISTRAŽIVAČ

mar 2015.

#36
mene teraju na izbore svake 2 godine, a ja glasam za KAFANU I MARIHUANU
topaj motaAMBASADOR

mar 2015.

#37
Jedan ovjek naaao je orlovsko jaje i stavio ga pod kokoa. Orli se izlegao kad i pilii i odrastao je sa njima. Cjeloga ~ivota orao je radio isto ato i kokoai u dvoriatu, mislei da je jedna od njih. Kljucao je naokolo u potrazi za bubama i glistama, kokodakao je i lepraao krilima, uzdi~ui se koji pedalj iznad tla. Proale su godine i orao je ostario. Jednog dana ugledao je u visini, na vedrom nebu, udesnu pticu monih i raairenih krila. Stari orao zapanjeno je gledao uvis. >>`ta je to?<< pitao je. >>To je orao, kralj ptica<<, rekla mu je jedna kokoa. >>On pripada nebu, dok mi, kokoai, pripadamo zemlji.<< I tako je orao umro meu kokoaima, ne znajui ko je. ''Nesvjestan ~ivot nije vrijedan da bude pro~ivljen. Kada odbacite svoje iluzije i postanete svjesni sebe i svijeta oko vas, otkriete svu ljepotu ~ivota na Zemlji.'' -Antoni de Melo
tman19ENTUZIJASTA

mar 2015.

#38
Zanimljiva tema i bome ima interesantnih komentara...Ka~ete da svijetom upravljaju monici koji se skrivaju iza ogromnih korporacija te da im je ovjek najva~niji resurs.Da nas obi ne ljude koriste kao alat za nakupljanje ogromnih koli ina novca i moi te da veina ljudi ni ne zna da su robovi druatvu. E sad mene zanima ata se tu da napraviti? Jako malo ako iata. I taj silni kaptial ato ta elita ima na raspolaganju,jel ih ini sretnima? Sigurno da ne...
ma yaISTRAŽIVAČ

mar 2015.

#39
slazem se sa tman-om zanimljiva tema i kom.. sad realno gledajuci i kad bi imao svoje svinje,kokosi,svoju bastu, i oko nje se trebas trudit ako mislis jesti cijelu godinu i opet si u tom neko zacaranom krugu.. a sta bi se desilo toj eliti, kad naprimjer svaki covjek koji postoji barem 3 dana ne pusti vodu iz slavine, ne kupi nista u trgovini, ne upali zarulju, ne natoci gorivo i ostalo, dali bi to mnogo utjecalo a te padavicare? msm i taj tv nije bas glupost sto se prica, ja uvijek upalim tv (iako je to jako rijetko mozda jednom mjesecno 2-3 sata) trazim na njemu discoveri kanale ili moderna cuda ili tako neke poucne sadrzaje gdje mozes nesto naucit, ne sjecam se kad sam gledao neku sapunicu ili vijesti (i ti ljudi mi nisu jasni, kazu da znaju da politicari lazu , i dalje gledaju? :O veoma cudnovato) sto se tice interneta uglavnom yt,fejs (ne cisto fejs uglavnom mesanger onak da se dogovorim sa ekipom aj vam aj tam ili barim devojke hehehe) i normalno vutra org ahhahaha..i uglavnom palim komp da procitam na googlu kad me nesto zanima (msm da to sto radim na interenu i tv nema nista lose niko mi ne moze prat mozak) poceo sam i spavat 6-7 sati, jer znamo da mozak i organi rade dok spavas, zasto bih uopce spavao? (pa nisam ja baterija :O) koji je njihov cilj i koji je njima k, ja stvarno ne znam!? ako se jos cega sjetim pisem opet ahhaha pozzz
mlstPOZNAVALAC

mar 2015.

#40
Sitno par triliona papira valute. Srecan kao "mi" nije, jer svako drugacije dozivljava srecu. Ne zna bogat kako je siromasnom i obrnuto. Neznanje... Partija sto bi Orvel reko'

mar 2015.

#41
MX77CxqwYn0
#42
Zbog toga je gradjanin,po svom bicu,stvorenje sa slabim zivotnim pogonom,plasljivo,te je lako upravljati njime,jer se boji svakog davanja samog sebe. Jasno je da se ovo slabo I plasljivo bice ne moze odzati ma u kolikom broju postojalo,da ono s svojim osobinama moze odigrati samo jednu ulogu: Stada jaganjaca medju vucima koji slobodno krstare.
H2O888LEGENDA

apr 2015.

#43
_8DqT20EvHg:)
geaENTUZIJASTA

maj 2015.

#44
Svaki dan treba pronaci razloge za smjeh, optimizam,nadu i uzivati u sitnicama... :sun2:
vu filaENTUZIJASTA

maj 2015.

#45
Zanimljiva tema indeed,relaxirajuc je osjecaj vidjet da ima mnostvo rulje okolo koja ustvari "vidi",dok nazalost jos veca kolicina ljudi samo gleda bez da ista vidi. Vrijednost ljudskog zivota je relativna i subjektivna prije svega, nekakvo uvrijeznjeno misljenje je da je ubistvo jednog covjeka zlocin a ubistvo 100 000 ljudi je vanjska politika. Kako kazu veliki mislioci,clanovi grupe TBF, sve je relativno, dakle sve je zajebancija. Glumi se demokracija a na snazi je goli kapitalizam. Pa pola doktora ce te bacit pod autobus za 50 eura,pola doduse nece,pola profesora ce pisat ocjene kakve oces za novcanice,policija nasa draga se kupi skoro pa za kiflu,primjera je nebrojeno.. Sto kaze Soic,da remiziramo,vrijednost ljudskog zivota se mjeri u novcanicama. P.S. Treba naglasit da vecina,na male ljude mislim,vrijednuju zivot onako kako bi trebalo i Bogu hvala na tom,za razliku od onih na pozicijama moci.
#46
Evo resenja : Permakultura, mislim da je ovo od jedan od boljih nacina za uzgoj biljaka TWweaQOL-iA
jesamZMAJ

jun 2015.

#47
eo mra ne istine o vrijednosti ljudskog mozga :D Mozak vani niata ne vrijedi! Kilo mozga je dvije marke. Ivan Milas, uvar dr~avnoga pe ata, na sjednici Zastupni kog doma Sabora, studeni 1995.

jul 2015.

#48
Evo da se malo udaljim od mainstreama "da li smo zaista slobodni, koji je smisao zivota". Onaj tko ima posla nema vremena razmisljat o ovim temama. Pametnom dosta al kad vec filozofiramo. Ocemo pocet od bickla? Da ne putujete autom ili javnim prijevozom, ne bi imali troska osim vremena. Krenut sat, sat i po prije pocetka posla, putovat biciklom opet sat, sat i po doma.To je vec 3. 3h koja niste potrosili filozofirajuci i 3 sata koja necete morat nadoknadit radom. Otkad je svijeta i vijeka, ljudi ce se zaliti da previse rade, zalit ce se na trenutni vladajuci sistem, to nam je u genima. Sve dok covjek ne bude zadovoljan onime sto ima a ne lovi ono sto nema, nece biti srece. Sad to moze bit da ocemo vise radit da kupimo bolju odjecu, kola, TV ili recimo najbolji primjer: Koliko danas imamo razvoda jer su ljudi "slobodni"? Musko, zensko postane sito trenutnim partnerom i dovidenja. Da li nam zaista treba tolika sloboda ili je bolje bit ograden "stvarima". Prije se nisi mogao razvesti radi materijalnog stanja, nije bilo moguce zivjet sam samcat unazad 50 godina. A bogami ni danas nije lako uzdrzavat sebe i druge od jedne prosjecne place. Udvoje je uvijek lakse. Evo jedan yt da malo razmislimo, odlican je za ovo, samo morate "citat izmedu redova". Za one "malo manje pametne" pogledajte kako covjek moze bit sretan s malim stvarima. Doslovno. pYqQ6K-Rrn4 3000 pregleda. Uzmimo kontra: _ZLpEJdPA0Y 1 600 000 pregleda. Tko izgleda sretniji? Tko je sretniji. Mozda svi. Mozda nitko. Svako budala ima svoje veselje. Pravo pitanje je tko u ove 2 situacije zivi "mracnim zivotom"? Moj osobni stav je da je to sve u redu. Ako netko moze bit sretan u siromastvu neka uziva. Ako netko moze bit sretan time sto ima materijalne stvari neka uziva. Tko sam ja ili ti ili on ona oni mi vi svi da sudimo neciji lifestyle. Pa evo ja sad vama mogu rec nisam vam ja kriv sto ste siromasni i prezirete bogatase. Ja sam bogat i zaboli me ona stvar za vas. Meni je super. Mogu opet reci meni ne trebaju kola ne trebam ni patike ni carape treba mi moja suma pitki izvor vode moja livada i moje koze.
Gerber(N)RadičPOZNAVALAC

jul 2015.

#49
Svi koji smo u ili istoriju, seamo se najlicimernije izjave: Najsuroviji period ljudske civilizacije, robovlasniatvo je ukinuto krajem blabla veka. MEGALOOOOOOOOL!!! Robovlasniatva je uvek bilo i bie, ta ka. `to se mene ti e,ni u jednoj sekundi ~ivota ne radim ono ato drugi zahtevaju od mene ako ja to ne ~elim. Ne! `to bi se reklo: Boli me oka! Radim samo ono ato me ini srenim i ato me veseli. Nekad, iskren da budem, ujem da pojedini ljudi pri aju svaata za mene, ali boli me oka. Dok ih gledam kako se nerviraju, jedu iznutra, ~ivciraju mogu samo da po eaem jajca i da im viknem, onako laganini u d moll-u: lo-lo

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se