VUTRA
ForumZajednicaPutovanje na mentalnim talasima10 strategija manipulacije
LEGACY

10 strategija manipulacije

28 odgovora3,474 pregleda

feb 2013.

#1
Na osnovu rada jednog od utjecajnijih svjetskih intelektualaca, ameri kog lingviste Noama Chomskog, sastaljen je popis deset strategija manipulacije putem medija, "zakona" i ''udruga'' 1) Preusmjeravanje pozornosti Pozornost javnosti preusmjeravati s bitnih problema na neva~ne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi imali vremena razmialjati i stei osnovna saznanja u razumijevanju svijeta. 2) Stvaranje problema Ova metoda se naziva i "problem-reakcija-rjeaenje". Treba stvoriti problem, da bi dio javnosti reagirao na njega. Na primjer: izazvati i prenositi nasilje s namjerom da javnost lakae prihvati ograni avanje slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo ruaenje socijalne dr~ave. 3) Postupnost problema Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu mjeru, uvoditi je postepeno, "na ~li icu", mjesecima i godinama. Promjene, koje bi mogle izazvati otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku, bit e provedene politikom malih koraka. Svijet se tako vremenom mijenja, a da to ne budi svijest o (ne~eljenim) promjenama. 4) Odlaganje Joa jedan na in pripremanja javnosti na nepopularne promjene je da ih se najavljuje mnogo ranije unaprijed. Ljudi tako ne osjete odjednom svu te~inu promjena jer se prethodno privikavaju na samu ideju o promjeni. Osim toga i "zajedni ka nada u bolju budunost" olakaava njihovo prihvaanje. 5) Upotreba dje jeg jezika Kad se odraslima obraaju kao da govore djeci, posti~u se dva u inka: javnost potiskuje svoju kriti ku svijest i poruka ima sna~nije djelovanje na ljude. Taj sugestivni mehanizam u velikoj mjeri se koristi i prilikom reklamiranja. 6) Buenje jakih emocija Zloupotreba emocija je klasi na tehnika koja se koristi u izazivanju kratkog spoja, prilikom razumnog prosuivanja. Kriti ku svijest zamjenjuju emotivni impulsi (bijes, strah, itd.) Upotreba emotivnog registra omoguuje pristup nesvjesnom pa je kasnije mogue na tom nivou provesti ideje, ~elje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati odreena ponaaanja. 7) Neznanje Siromaanijim slojevima treba onemoguiti pristup mehanizmima razumijevanja manipulacije njihovim pristankom. Kvaliteta obrazovanja ni~ih druatvenih slojeva treba biti ato slabija ili ispod prosjeka, da bi ponor izmeu obrazovanja viaih i ni~ih slojeva ostao nepremostiv. 8) Velianje gluposti Javnost treba poticati u prihvaanju prosje nosti. Potrebno je uvjeriti ljude da je "in" (u modi), po~eljno biti glup, vulgaran i neuk. Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i znanosti. 9) Stvaranje osjeaja krivice Treba uvjeriti svakog pojedinca da je samo i isklju ivo on odgovoran za vlastitu nesreu, uslijed oskudnog znanja, ograni enih sposobnosti ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcijenjen pojedinac (ili ak cijela nacija), optereen osjeajem krivice, odustat ~e od tra~enja pravih uzroka svojeg polo~aja i pobune protiv ekonomskog sistema. 10) Zloupotreba i manipulacija znanja Brz razvoj znanosti u posljednjih 50 godina stvara rastuu provaliju izmeu znanja javnosti i onih koji ga posjeduju i stvarno koriste, vladajue elite. "Sistem", zaslugom fizike, biologije, neurobiologije i prakti ne psihologije, ima pristup naprednom znanju o ovjeku i na fizi kom i na psihi kom planu. Izvor: Monitor
ShantiENTUZIJASTA

feb 2013.

#2
Bravo za temu! Noam je dosta dobrih stvari pri ao i za ex YU.
HookerLEGENDA

feb 2013.

#3
im se ovek zalepi uz kutiju koja se zove televizor manipulacija po inje. Na~alost, ta kutija nam je osnovni izvor informacija. U poslednje vreme osim ponekog filma ili koncerta retko ata drugo pogledam. Neinformisan a mentalno zdrav ili informisan i izmanipulisan. Biram ovo prvo. Ustvari ata zna i biti informisan. Sluaao ili ne, svejedno, i tako gutamo informacije koje neko drugi servira i koje su po pravilu tako skockane da ih mozak prihvati bez obzira da li su ta ne ili ne. Hou da ka~em da mi svakako niata ne znamo...
s0vaAMBASADOR

feb 2013.

#4
Nisam gledao televizor vec nekih 4-5 god. Pogledam nekad u prolazu kad neko drugi gleda. Po minut, dva cisto da se podsetim sto ga ne gledam. Ne pamtim kad sam ja poslednji put upalio TV. Ako me nesto zanima vidim na internetu. Na internetu mogu da sam donesem zakljucak od datih informacija a na TV-u te nahrane nekim glupostima koje nemaju nikakvog smisla. :whacky084:

feb 2013.

#5
Ljudi kao da nemaju svoj mozak, kada nekoga pitam sta misli o smislu zivota, odakle mi ovde, sta posle smrti itd. gledaju me kao budalu, imam svoj mozak i razmisljam sa njim, ne znam sta je tu cudno. Sve sto nam se servira, prihvatamo bez rezerve, ni ne trudimo se da razmislimo o tome, srljamo u propast i sami smo krivi za to...
TropicoLEGENDA

feb 2013.

#6
Tko zeli vladati nama, ljudima? Očito da postoje interesne grupe koje teže tome. David Icke, Max Igan, Jeffrey Grupp itd izvjestavaju i pisu vec godinama o tim grupama, za koje ce mnogi reci. "jos jedna u nizu teorija zavjera"... Tko malo zakopa iznad površine skužiti ce da stvari u svijetu ne funkcioniraju na nacin na koji su do sad gledali zbog sirenja same percepcije, svijesti. Servira nam se jedno, iza zavjese radi nesto drugo... i vi i ja a i mnogi drugi to znaju, to cuju ali malo tko razglaba o tome...zašto? Zbog tih interesnih skupina koje nas razno raznim metodama pokusavaju onesposobiti, uciniti nesposobnima na mentalnim i duhovnim razinama raznoraznima alatima (škole, mediji, medicina itd) Stalnim nametanjem "problema" sužava se percepcija. ljudi postaju optereceni problemom i nizom manjih problema te im se tako skreće pogled sa nekih vaznijih tema... Izgubljeni u oceanu problema ne zanima ih što se desava u njihovoj neposrednoj ili daljnoj okolini... takvo tlo je pogodno za te interesne grupe i njihove ciljeve...raznim lobijima dolaze do svojih ciljeva, dok se narod "guši" u problemima. Zivimo u prošlosti i sanjamo o budućnosti... ...a malo tko živi sada, ovdje... "Biće je vječan, uvijek prisutan Život onkraj mnoštva životnih oblika koji su podložni rađanju i umiranju. Biće, pak, ne samo da se nalazi onkraj, nego također i duboko u nutrini svoga oblika kao najskrivenija, nevidljiva i nerazoriva suština. To znači da mu sada možete pristupiti kao vlastitom najdubljem ja, vlastitoj istinskoj prirodi. Ali i ne pokušavajte ga spoznati umom. Ne pokušavajte ga razumjeti. Spoznati ga možete tek kad je um miran, a vi ste, potpuno i snažno, prisutni u sadašnjem trenutku... Ponovno zadobiti svjesnost o Biću i prebivati u tom stanju ´osjećaja i spoznaje´ predstavlja prosvjetljenje." Eckhart Tolle, Moć sadašnjeg trenutka.
HookerLEGENDA

feb 2013.

#7
Najlakae je ljudima rei ono ato im se svidja jer ljudi vole uti ono ato im se svidja. Svako od nas je bar jednom u ~ivotu bio izmanipulisan, Televizija, internet, religija ... Sve su to na ini manipulacije i ispiranja mozga
one <3 one <3ISTRAŽIVAČ

feb 2013.

#8
tocno to...

feb 2013.

#9
Tko od nas nije manipulator...da bi opstao u manipulaciji ? Ajmo ljudi opuateno :spliff: ,hehe...kaj ste zabrijali,ne? Ja kad idem na wc za vrijeme rada...ni slu ajno na pauzi.Za vrijeme radnog vremena se ide na wc,da,da....plaeno je :)
TropicoLEGENDA

feb 2013.

#10
Kako u kojoj firmi ;)

feb 2013.

#11
1. Ne treba postati manipulator da bi izbjegao manipulaciju. Manipulatore treba odjebati npr. za po etak sve ra une zatvoriti, kredite i pretplate jer manipulacija kre e radi novca i interesa. Manipulacija je nezdrava, i napadna i obrambena. 2. To zvu i tako Hrvatski :rofl:. A kad stisne u pauzi pretrpio bi do po etka radnog vremena? Da si aef ti bi dopustio radniku da se tako ponaaa? Ili si htio re i da nisu svi aefovi babaroge pa maltretiraju i iskoriatavaju svoje radnike? Ja se vodim onoj - ne radi drugom ono ata ne ~elia da rade tebi!

mar 2013.

#12
Odmah da se ogradim od bilo kakve politike,no evo jedne izjave :) http://www.youtube.com/watch?v=0yMZz_W9r84 Nona sam smjena,u radioni je hladno,idem pojesti sendvi ,.....

jul 2013.

#13
Manipulacija je jedna od glavnih karakteristika ljudske zajednice, koja se primjenjuje u svim sferama zivota; braku, prosvjeti, religiji, nauci, a najvise je zastupljena u privredi. Zene, uz pomoc svojih oblina, manipulisu muskarcima. Ako su obline za desetku, vecina muskaraca se svojevoljno prepusti manipulaciji :)

jul 2013.

#14
mijeaaa um i spolovilo :icon_lol: to o emu pri aa je samo poticanje nagona.. hihi, zajebana stvar :b_evil:

jul 2013.

#15
Pa openito manipulanti su svuda oko nas ... sla~em se sa papom, dobar batak mo~e zamanipulirati,ato jes jes...ali to je slatka manipulacija No,aalu na stranu...problem koji opisuje ova tema je ozbiljan,tj manipulacija je odvratna stvar. Ne mora isklju ivo biti vezana za politiku,mada je to nekako uvijek top-tema u medijima...no to se mo~e na trenutak izbjei ...ne pratei to sve. Dr~ati se po strani i pokuaati ~ivjeti samo svoj ~ivot. Problem nastupa kad si ti unutar kruga manipulacije... Jedino ato mi preostaje u tome trenutku je borba sa svim sredstvima koje posjeduje moj intelekt. No ,na~alost...protiv manipulacije moraa upotrijebiti istinu,a to je neravnopravna borba.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se