LEGACY
10 strategija manipulacije
28 odgovora3,474 pregleda
Avantura
ZMAJ15.881 REP
AvanturaZMAJ
feb 2013.
feb 2013.#1
Na osnovu rada jednog od utjecajnijih svjetskih intelektualaca,
ameri
kog lingviste Noama Chomskog, sastaljen je popis deset strategija
manipulacije putem medija, "zakona" i ''udruga''
1) Preusmjeravanje pozornosti
Pozornost javnosti preusmjeravati s bitnih problema na neva~ne.
Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi imali
vremena razmialjati i stei osnovna saznanja u razumijevanju svijeta.
2) Stvaranje problema
Ova metoda se naziva i "problem-reakcija-rjeaenje". Treba stvoriti
problem, da bi dio javnosti reagirao na njega. Na primjer: izazvati i
prenositi nasilje s namjerom da javnost lakae prihvati ograni
avanje
slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo ruaenje socijalne
dr~ave.
3) Postupnost problema
Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu mjeru, uvoditi je
postepeno, "na ~li
icu", mjesecima i godinama. Promjene, koje bi mogle
izazvati otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku,
bit e provedene politikom malih koraka. Svijet se tako vremenom
mijenja, a da to ne budi svijest o (ne~eljenim) promjenama.
4) Odlaganje
Joa jedan na
in pripremanja javnosti na nepopularne promjene je da ih se
najavljuje mnogo ranije unaprijed. Ljudi tako ne osjete odjednom svu
te~inu promjena jer se prethodno privikavaju na samu ideju o promjeni.
Osim toga i "zajedni
ka nada u bolju budunost" olakaava njihovo
prihvaanje.
5) Upotreba dje
jeg jezika
Kad se odraslima obraaju kao da govore djeci, posti~u se dva u
inka:
javnost potiskuje svoju kriti
ku svijest i poruka ima sna~nije
djelovanje na ljude. Taj sugestivni mehanizam u velikoj mjeri se koristi
i prilikom reklamiranja.
6) Buenje jakih emocija
Zloupotreba emocija je klasi
na tehnika koja se koristi u izazivanju
kratkog spoja, prilikom razumnog prosuivanja. Kriti
ku svijest
zamjenjuju emotivni impulsi (bijes, strah, itd.) Upotreba emotivnog
registra omoguuje pristup nesvjesnom pa je kasnije mogue na tom nivou
provesti ideje, ~elje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati
odreena ponaaanja.
7) Neznanje
Siromaanijim slojevima treba onemoguiti pristup mehanizmima
razumijevanja manipulacije njihovim pristankom. Kvaliteta obrazovanja
ni~ih druatvenih slojeva treba biti ato slabija ili ispod prosjeka, da
bi ponor izmeu obrazovanja viaih i ni~ih slojeva ostao nepremostiv.
8) Velianje gluposti
Javnost treba poticati u prihvaanju prosje
nosti. Potrebno je uvjeriti
ljude da je "in" (u modi), po~eljno biti glup, vulgaran i neuk.
Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i znanosti.
9) Stvaranje osjeaja krivice
Treba uvjeriti svakog pojedinca da je samo i isklju
ivo on odgovoran za
vlastitu nesreu, uslijed oskudnog znanja, ograni
enih sposobnosti ili
nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcijenjen pojedinac (ili
ak
cijela nacija), optereen osjeajem krivice, odustat ~e od tra~enja
pravih uzroka svojeg polo~aja i pobune protiv ekonomskog sistema.
10) Zloupotreba i manipulacija znanja
Brz razvoj znanosti u posljednjih 50 godina stvara rastuu provaliju
izmeu znanja javnosti i onih koji ga posjeduju i stvarno koriste,
vladajue elite. "Sistem", zaslugom fizike, biologije, neurobiologije i
prakti
ne psihologije, ima pristup naprednom znanju o
ovjeku i na
fizi
kom i na psihi
kom planu.
Izvor: Monitor
Shanti
ENTUZIJASTA245 REP11%
→ Poznavalac
ShantiENTUZIJASTA
feb 2013.
feb 2013.#2
Bravo za temu! Noam je dosta dobrih stvari pri
ao i za ex YU.
Hooker
LEGENDA9.957 REP50%
→ Zmaj
HookerLEGENDA
feb 2013.
feb 2013.#3
im se
ovek zalepi uz kutiju koja se zove televizor manipulacija po
inje. Na~alost, ta kutija nam je osnovni izvor informacija. U poslednje vreme osim ponekog filma ili koncerta retko ata drugo pogledam.
Neinformisan a mentalno zdrav ili informisan i izmanipulisan. Biram ovo prvo.
Ustvari ata zna
i biti informisan. Sluaao ili ne, svejedno, i tako gutamo informacije koje neko drugi servira i koje su po pravilu tako skockane da ih mozak prihvati bez obzira da li su ta
ne ili ne. Hou da ka~em da mi svakako niata ne znamo...
s0va
AMBASADOR1.697 REP6%
→ Legenda
s0vaAMBASADOR
feb 2013.
feb 2013.#4
Nisam gledao televizor vec nekih 4-5 god. Pogledam nekad u prolazu kad neko drugi gleda. Po minut, dva cisto da se podsetim sto ga ne gledam. Ne pamtim kad sam ja poslednji put upalio TV.
Ako me nesto zanima vidim na internetu. Na internetu mogu da sam donesem zakljucak od datih informacija a na TV-u te nahrane nekim glupostima koje nemaju nikakvog smisla. :whacky084:
42 REP84%
→ Istraživač
feb 2013.
feb 2013.#5
Ljudi kao da nemaju svoj mozak, kada nekoga pitam sta misli o smislu zivota, odakle mi ovde, sta posle smrti itd. gledaju me kao budalu, imam svoj mozak i razmisljam sa njim, ne znam sta je tu cudno. Sve sto nam se servira, prihvatamo bez rezerve, ni ne trudimo se da razmislimo o tome, srljamo u propast i sami smo krivi za to...
Tropico
LEGENDA12.891 REP79%
→ Zmaj
TropicoLEGENDA
feb 2013.
feb 2013.#6
Tko zeli vladati nama, ljudima?
Očito da postoje interesne grupe koje teže tome. David Icke, Max Igan, Jeffrey Grupp itd izvjestavaju i pisu vec godinama o tim grupama, za koje ce mnogi reci. "jos jedna u nizu teorija zavjera"...
Tko malo zakopa iznad površine skužiti ce da stvari u svijetu ne funkcioniraju na nacin na koji su do sad gledali zbog sirenja same percepcije, svijesti.
Servira nam se jedno, iza zavjese radi nesto drugo...
i vi i ja a i mnogi drugi to znaju, to cuju ali malo tko razglaba o tome...zašto?
Zbog tih interesnih skupina koje nas razno raznim metodama pokusavaju onesposobiti, uciniti nesposobnima na mentalnim i duhovnim razinama raznoraznima alatima (škole, mediji, medicina itd)
Stalnim nametanjem "problema" sužava se percepcija. ljudi postaju optereceni problemom i nizom manjih problema te im se tako skreće pogled sa nekih vaznijih tema...
Izgubljeni u oceanu problema ne zanima ih što se desava u njihovoj neposrednoj ili daljnoj okolini...
takvo tlo je pogodno za te interesne grupe i njihove ciljeve...raznim lobijima dolaze do svojih ciljeva, dok se narod "guši" u problemima.
Zivimo u prošlosti i sanjamo o budućnosti...
...a malo tko živi sada, ovdje...
"Biće je vječan, uvijek prisutan Život onkraj mnoštva životnih oblika koji su podložni rađanju i umiranju.
Biće, pak, ne samo da se nalazi onkraj, nego također i duboko u nutrini svoga oblika kao najskrivenija,
nevidljiva i nerazoriva suština. To znači da mu sada možete pristupiti kao vlastitom najdubljem ja,
vlastitoj istinskoj prirodi. Ali i ne pokušavajte ga spoznati umom. Ne pokušavajte ga razumjeti.
Spoznati ga možete tek kad je um miran, a vi ste, potpuno i snažno, prisutni u sadašnjem trenutku...
Ponovno zadobiti svjesnost o Biću i prebivati u tom stanju ´osjećaja i spoznaje´ predstavlja prosvjetljenje."
Eckhart Tolle, Moć sadašnjeg trenutka.
Hooker
LEGENDA9.957 REP50%
→ Zmaj
HookerLEGENDA
feb 2013.
feb 2013.#7
Najlakae je ljudima rei ono ato im se svidja jer ljudi vole
uti ono ato im se svidja. Svako od nas je bar jednom u ~ivotu bio izmanipulisan,
Televizija, internet, religija ... Sve su to na
ini manipulacije i ispiranja mozga
one <3 one <3
ISTRAŽIVAČ69 REP13%
→ Entuzijasta
Vutra Samotnjak
ZMAJ17.570 REP
Vutra SamotnjakZMAJ
feb 2013.
feb 2013.#9
Tko od nas nije manipulator...da bi opstao u manipulaciji ?
Ajmo ljudi opuateno :spliff: ,hehe...kaj ste zabrijali,ne?
Ja kad idem na wc za vrijeme rada...ni slu
ajno na pauzi.Za vrijeme radnog vremena se ide na wc,da,da....plaeno je :)
Avantura
ZMAJ15.881 REP
AvanturaZMAJ
feb 2013.
feb 2013.#11
1. Ne treba postati manipulator da bi izbjegao manipulaciju. Manipulatore treba odjebati npr. za po
etak sve ra
une zatvoriti, kredite i pretplate jer manipulacija kre
e radi novca i interesa. Manipulacija je nezdrava, i napadna i obrambena.
2. To zvu
i tako Hrvatski :rofl:. A kad stisne u pauzi pretrpio bi do po
etka radnog vremena? Da si aef ti bi dopustio radniku da se tako ponaaa?
Ili si htio re
i da nisu svi aefovi babaroge pa maltretiraju i iskoriatavaju svoje radnike?
Ja se vodim onoj - ne radi drugom ono ata ne ~elia da rade tebi!
Vutra Samotnjak
ZMAJ17.570 REP
Vutra SamotnjakZMAJ
mar 2013.
mar 2013.#12
Odmah da se ogradim od bilo kakve politike,no evo jedne izjave :)
http://www.youtube.com/watch?v=0yMZz_W9r84
Nona sam smjena,u radioni je hladno,idem pojesti sendvi
,.....
Papa Romeo
ZMAJ21.559 REP
Papa RomeoZMAJ
jul 2013.
jul 2013.#13
Manipulacija je jedna od glavnih karakteristika ljudske zajednice, koja se primjenjuje u svim sferama zivota; braku, prosvjeti, religiji, nauci, a najvise je zastupljena u privredi. Zene, uz pomoc svojih oblina, manipulisu muskarcima. Ako su obline za desetku, vecina muskaraca se svojevoljno prepusti manipulaciji :)
Sativa Diva
ZMAJ19.032 REP
Sativa DivaZMAJ
jul 2013.
jul 2013.#14
mijeaaa um i spolovilo :icon_lol: to o
emu pri
aa je samo poticanje nagona.. hihi, zajebana stvar :b_evil:
Vutra Samotnjak
ZMAJ17.570 REP
Vutra SamotnjakZMAJ
jul 2013.
jul 2013.#15
Pa openito manipulanti su svuda oko nas ... sla~em se sa papom,
dobar batak mo~e zamanipulirati,ato jes jes...ali to je slatka manipulacija
No,aalu na stranu...problem koji opisuje ova tema je ozbiljan,tj manipulacija je odvratna stvar.
Ne mora isklju
ivo biti vezana za politiku,mada je to nekako uvijek top-tema u medijima...no to se mo~e na trenutak izbjei ...ne pratei to sve.
Dr~ati se po strani i pokuaati ~ivjeti samo svoj ~ivot.
Problem nastupa kad si ti unutar kruga manipulacije...
Jedino ato mi preostaje u tome trenutku je borba sa svim sredstvima koje posjeduje moj intelekt.
No ,na~alost...protiv manipulacije moraa upotrijebiti istinu,a to je neravnopravna borba.
feb 2013.
1 / 15
feb 2013.
jul 2013.