VUTRA
ForumZajednicaPutovanje na mentalnim talasima...Meditacija...
LEGACY

...Meditacija...

154 odgovora8,026 pregleda
PuntaTomboPOZNAVALAC

mar 2019.

#1
Meditacija je neverovatno dobra stvar za opustanje duse (i tela) nakon neke naporne radnje ali isto tako korisna tehnika za oslobadjanje svesti i otklanjanje svakodnevnih (nekad i neprimetnih) doza stresova. Isto kao vutra... ha ha ha... ili ne bas? Meditacija stvarno ima bezbroj.. i ovakvih.. i onakvih...i preko telefona... i na jutjubu.. u glavnom sve poticu sa istoka jer su istocni narodi poznatiji kao vise povezani sa tim "spiritualnim" nacinom zivota. Ali naravno danas to vise nema nikakve veze jer je svet izmesan do te mere da sve postoji svuda... zbog globalizacije... i to je fenomalna stvar!:D Evo ja sam skoro naucio tehniku transcedentalne meditacije i trudim se da je praktikujem svakodnevno. Ne stignem svaki dan , ali mi i nije toliko neophodno jer mi se organizam navikao na to stanje i moram da priznam da se mnogo manje stresiram oko onih malih... beznacajnih... svakodnevnih gluposti. I mnogo bolje podnosim one vece stresove. Da li vi meditirate? Koliko cesto? Imate li neke prijatelje koji meditiraju i kakav generalno stav imate prema tome... vi... koji duvate?? ...kazu da je u zdravom telu zdrav duh... ali to bi valjda trebalo da funkcionise i other way around... sa zdravim duhom zdravo i telo :)

mar 2019.

#2
Upravo to. Tijelo je samo mehanizam kojim upravlja duh. Prema tome, tijelo moze naoko djelovati zdravo, al' se njime upravlja na bolestan nacin. Opustam se, oli ti meditiram, na nacin da zapalim dzidz, stavim slusalice u usi i slusam zvukove iz prirode. Nekada mi to ne pase, al' me zato Bass Boosted muzika baca u nirvanu. Piljenje u jednu tacku nikada nisam savladao. Mislim, mogu ja da piljim, al' odem daleko s mislima i mastom, a treba mi suprotno, da ne mislim bas ni o cemu. :)
PuntaTomboPOZNAVALAC

mar 2019.

#3
eto vidis, kod mene je sasvim obrnuto. Doduse, meditacija koju praktikujem niposto ne podrazumeva "piljenje u jednu tacku" vec se vrsi na najjednostavniji, prirodan, prihvataljiv nacin sa zatvorenim ocima. I onda krene potpuna tisina... pronadjem tu jednu - izvornu misao... desi se i da odlutam sa mislima, ali retko toliko daleko kao kad sam naduvan... u naduvanom stanju retko kad ne mislim bas ni ocemu... u glavnom krenem da razmisljam o hiljadu stvari... ili se ugasim potpuno. ali to je od lose vutre.

mar 2019.

#4
Meni je to prirodno stanje. To je dobra vutra, kad hocu da odmorim sive celije. Jedini nacin da ne razmisljam ni o cemu jeste da se fokusiram na zvuk. Nekad pasu zvukovi iz prirode, a nekada malo jaci zvuk.

mar 2019.

#5
Papa i Bass Bosted :thumb: do jaja...ja mislio Tchaikovsky..piano sonata in c sharp minor. haha Glazba nikako...zvukovi svakako. Nesta bez ritma i jednolicno.Plamen svijece i piljenje u njega uz nekakvu mantru..trebalo bi funkcionirati.Za nekakvu rekreativnu meditaciju. Pamet i razum su spameri :D
Minja3LEGENDA

mar 2019.

#6
Ac4B0tQor2Q ili odea u aumu i pretvoria se u uvo

maj 2019.

#7
CreU9g302yU wTPmrcL47cE Probajte na ovome meditirati meni savrseno odgovara. Pozdrav
LupusHerbivorAMBASADOR

avg 2019.

#8
Ne valja se opustati uz tonove sa YT jer su na frekvencijama koje uznemiruju duh i tijelo. Cak i da slusate tihu muziku ona nije na pravoj frekvenciji za Vas. Priroda bez elektromagnetskih ljudskih zvukova je jedino okruzenje za smirenje. Ali bojim se da prica ide malo dublje. Meditacija se danas smatra, u globalu, stanjem bezumlja, gdje vi ste budni ali ne razmisljate. To nije meditacija. Meditacija je centrirano razmisljanje, odatle i naziv, tocnije fokusirano razmisljanje. Ja mislim da je Tesla izmisljen lik u povijesti ali prema nasoj trenutnoj povijesti Tesla je kazao da on nije pisao sheme na papir vec da je sve zamisljao u glavi. Navodno, po njegovim rijecima, je mogao slagati strojeve i izume do najsitnijih detalja u glavi. A sad ak cete poslusati moj savjeti primiti se prave meditacije, to ide ovako nekako: Okruzenje nije bitno jer je sve u Vama a ne izvan vas, vi samo primate podrazaje tj vasa Svijest percipira realnost kroz 5 osjetila. Neki kazu 6. osjetilo i vise al ne bih o tome. Drzim se onoga sto znam. BIt meditacije je u sebi stvoriti sliku, zvuk, miris, opip, okus. To je 5. E sad ovako... lijepo zazmiris a mozes i blejat u prazno kak ti odgovara i zamislis si neku stvar. Npr cvijet kanabisa. U sebi osjetis i njegov okus i miris i kako on izgleda i kako zvuci i kakav je na dodir. Okreni cvijet. Pogledaj kako izgleda i sa druge strane. Okreni ga ponovno. Okreci ga i gledaj, pamti. Dodi sutra i sjeti se istog cvijeta. Dodi preksutra i sjeti se istog cvijeta. Za 5 dana ces imati bolje pamcenje i razmisljanje. Sretno!

avg 2019.

#9
Imamo daleko viae od 5 osjetila, i ti ih koristia svakodnevno mada nisi ni svjestan da uope postoje. Osim osnovnih 5 (ostati u samo kod fizi kih, da ne ulazim u "nadosjetilno"), imamo joa: Osjet boli (ne boli svaki dodir), osjet topline (osjetia toplinsko isijavanje i bez dodira). Unutarnji kompas, tj. magnetsko osjetilo (najizra~enije je kod ptica koje ga koriste kao glavni alat orjentacije). Osobno sam ga osvijestio i kad sam opuaten i fokusiran iz glave odredim smjer sjevera sa to noau od kojih 5-10 stupnjeva. Propriocepcija - osjet o polo~aju dijelova tijela u prostoru. Zatvori o i i dotakni ka~iprste ispred ili iznad svoje glave. `to ti omoguuje da znaa i vodia svoje prste jednoga ka drugome ak i ~mirei? Osjet za akceleraciju, odnosno osjet ravnote~e.
lioling27ISTRAŽIVAČ

jun 2020.

#10
Pozdrav kolege, mene osobno zanima duhovna strana vutre, to jest, meditacija na istoj kako bi se doslo do unutarnjeg mira. Prakticirao sam je ciste glave ( bez vutre, kofeina itd.), ali s vutrom sam ipak postigao neke bolje rezultate. Ja si jos uvijek trazim vutru koja mi najvise odgovara za meditaciju, za sada mi je najbolji silver haze i to u jako malo kolicinama, jer ako previse stavim nista od meditacije. Ako ima netko tko je uspio savladati meditaciju na vutrici bio bi mu jako zahvalan na savjetu. Peace and love

jun 2020.

#11
Unutarnji mir ces naci tako sto ces promjeniti svoju dnevnu rutinu,rijesiti se stresa,zdravo se hraniti,boraviti u prirodi..pomagati drugima,biti pozitivan ..... :) Meditacijom dobivas nesto drugo .
lioling27ISTRAŽIVAČ

jun 2020.

#12
Sve je to jasno, mozda sam se krivo izrazio, umjesto unutarnjeg mira sam trebao reci osobni rast. Od ove godine malo ozbiljnije ucim o vutri i bas se zelim sve nauciti o njoj, tako i o duhovnoj strani. Citao sam da su neke grane u budizmu koristile i jos koriste kanabis kod meditacije, pa me zanima postoje li neke knjige o tome, glazba, vodene meditacije, bilo sto. Nemam bas vremena da tjedan dana visim na internetu i na kraju nista pametnog ne nadem. Nemam unutarnjih konflikta koje zelim rijesit s vutrom, samo se zelim razviti duhovno i tjelesno u bolju osobu

jun 2020.

#13
Ako koristis Vutru zbog "boljeg"fokusa..onda mi to nema smisla.Vutra zna raditi suprotno.Ovo je vjerovatno individualno. Poanta je da misli promatras ,a ne razmisljas o njima,sudis,procjenjujes dali su pozitivne,ili negativne..poanta je da si promatrac svojih misli...jedino tako ce nestati. Meni je Vutra u tom slucaju "spamer"

jun 2020.

#14
Meditacija je kad uzmea sjekiru i u autu iscijepaa 2 kubika drva, sko ia u rijeku da se ohladia, legnea u hlad i zapalia... :)
flop87ZMAJ

okt 2020.

#15
poceo sam da meditiram skoro ako se tako moze reci. legnem, ruke pored tela,disem duboko, pustim neku opustajucu muziku kako kaze yt za meditaciju i trudim se da ne mislim ni o cemu ili ponavljam neku mantru. jel se to moze nazvati meditiranjem ?

okt 2020.

#16
Kod nas u Cg to zovu ljen arenje ;)

okt 2020.

#17
Ljencarim vas cijeli zivot, dakle moze se rec da sam majstor meditacije:D.. koji ce ti k mantra, samo se izvalis I mozak na otavu.. ne moras ni ruke pored tijela, mogu I iza glave.. jos ako stavis neku slamku (moze I plasticna kasicica od kafe) u usta to je onda to..:D
flop87ZMAJ

okt 2020.

#18
ko o cemu Crnogorci o lencarenju :D no hard feeling

okt 2020.

#19
To je genetski kod...nema se tu sta zboriti(nego posmatrajuci objektivno ono tvoje meditiranje,jesi ti siguran da ne dijelimo neki zajednicki gen :) )

okt 2020.

#20
Ja meditiram subotom i nedjeljom, kad ne radim. Ustanem u 5 ujutro i odmah pocmem sa meditacijom. Meditiram dok se ne sruaim u krevet. Uglavnom doem do zaklju ka da je sve nekako naopako :)

okt 2020.

#21
ma nije to meditacija ili lencarenje...to je kod mene cisti hedonizam.. :D
flop87ZMAJ

okt 2020.

#22
sve je moguce nirvana :) kolko je ljudi meditiralo na forumu i zanimalo se za te istocnjacke filozofije sad niko da se javi...

okt 2020.

#23
Ja u zadnjih godinu dana pokuaavam, nisam siguran da uspjeva:D. Uspijem nekad smiriti tijelo i um, osjeam neke energije kroz tijelo, al nije duboko, lako me poremete zvukovi. Svejedno mi paae, kako sam skonto bit meditacije je da se ne troae energije nepotrebnim mislima i pokretima, pravi odmor za tijelo i um. Viae mi paae da sjedim, lakaa kontrola svjesti, le~ei me prenese na spavanje:D
flop87ZMAJ

okt 2020.

#24
ja izmeditiram 2 puta dnevno, po 5 eventtualno 10 minuta i nekad kad se osecam umorno, posle meditacije umor prodje donekle, osecam se svezije. sto bi reko Lane Gutovic ne skodi a kad ne skodi znaci da koristi. :D

okt 2020.

#25
Vidim da svi pri aju o dobrim stranama meditacije, a niko da spomene onu loau a to je mogunost da se negativni entitet naka i na vas, naravno to mo~e a i ne mora da se desi(ali skoro uvek se desi), sve zavisi od osobe i toga koliko je ona duhovno razvijena(u 21. veku je retko ko duhovno razvijen), istra~ite i dobre i loae strane pa vidite da li je to stvarno vredno rizika, ja bih rekao da nije ali to je samo moje skromno mialjenje. Ljudi koji se bar malo razumeju u teologiju ili okultizam e ta no znati o emu pri am. Unutraanji mir se ne posti~e meditacijom ve totalnim korigovanjem ~ivotnih navika(hrana,san,stres), na ina razmialjanja pa samim tim i ljudi koji vas okru~uju. Sigurno ste nekad uli izraz ,,kako zra ia tako privla ia" , e to vam je to. Uvek postoje 2 strane nov ia! (ne ~elim nikoga da uvredim, samo iznosim svoje mialjenje)

okt 2020.

#26
Te loae strane i entiteti su vezani za out of body iskustva, u obi noj meditaciji nemaa frke, atiti te aura:D. Meditacija nema loaih strana, dublja iskustva imaju ako nisi spreman na njih, ako ne izgradia energetsko tijelo kako treba... Bar tako sam itao, nemam vlastitog iskustva

okt 2020.

#27
Ma nisu to nekakvi entiteti sto se kace na tebe, to si Ti ;) To su sve aspekti tvoje licnosti, cesto potisnuti, kompleksi, frustracije, davne svjesne I cesto nesvjesne traume, emocionalni otrovi, nezadovoljstva.. Pa se oslobode u vidu nervoze, paranoje, nezadovoljstva, depresije, ljutnje, nepravde itd itd... Nazvati to nekakvim entitetima je linija manjeg otpora. Uvijek je lakse okriviti nekog ili nesto drugo, nego se uhvatiti u kostac sa samim sobom:) Trebalo bi prihvatiti cinjenicu, da mi ljudi nismo bas totalno fini, jer u isto vrijeme smo I zvjeri. Eto to su negativni aspekti meditacije, ako gledas mozes vidjet ko si..:D

okt 2020.

#28
A kako mo~ea biti tako siguran u to? Kako znati kad sam ja a kad nisam?

okt 2020.

#29
Sve si ti(za mene licno je meditacija jos samo jedna vrsta sektaskog obreda,reprogram racija,jos samo jedan korak ka vestoj manipulaciji ljudskog uma od strane raznoraznih verskih organizacija i njihovih ucenja-bit postojanja sekti i kako one deluju na pojedince.Ne bih to mogla nazvati ucenjem ili nekim mudrim istocnjackim filozofijama ili cijim vec.Stratesko ispiranje mozga i programiranje individue.
flop87ZMAJ

okt 2020.

#30
bas ce da mi se ispere mozak sto lezim i ne mislim ni o cemu :D mada postoje razne vrste meditacija pa se delimicno slazem sa ankom nirvankom :D

okt 2020.

#31
Po meni je sama suatina meditacije upoznati se sa svojim mislima te meni poma~e da vidim koliko mi je mozak ve ispran i isprogramiran, tako da je ta no suprotno od Nirvaninog do~ivljaja - daje mi prostor da poradim na tim stvarima. E sad, ja kad god hou da meditiram zavraim spavajui. :D Jedina meditacija gde ne zaspem je ona kad se posvaam sa ~enom, skontam da pri am gluposti jer sam besan i onda odem u aumu, sednem na neko lepo mesto, zapalim, i trudim se da budem mentalno prisutan tu gde jesam umesto da sam u filmovima koje mi um pravi. Posle lepo odem kui i u 3 re enice reaim problem. Sam sebi ispiram mozak, izgleda. :D Jedino gde vidim mogunost za negativne uticaje su one voene meditacije gde se upoznajea sa kojekakvim biima, vanzemaljcima, Isusima, itd. I to najviae jer su mi svi ljudi koji su nudili tako neato izgledali jako nezdravo i napaeno.

okt 2020.

#32
`ta znam, meni meditacija nema veze s religijom, niti sa sektama, svako mo~e da meditira bez obzira na pripadnost. Meditacija potje e iz yoge, a yoga je nauka o ljudskom tijelu, koja obuhvata i fizi ki i duhovni aspekt postojanja. Rije yoga znai unija fizi kog i duhovnog. Svako bira ata mu paae, al mislim da nije uredu donositi zaklju ke bez nekog vlastitog iskustva. Prvo probat pa onda sudit:D

okt 2020.

#33
Spavanje je najbolja meditacija...transcedentalna:cool23:

okt 2020.

#34
Yoga,meditacije.....poluge nju ejdz sekti...i dalje kategoricno tvrdim reprogram

okt 2020.

#35
Daj se uozbilji..sjetio si me na Miroljuba Petrovica i "Sataniste" ..pod ma bato hahah . :cool23: TSS1jnUeTLY 5QbjHy8zMeg

okt 2020.

#36
Dzoli Dzoker,meni je to tvoje upoznavamje sa sopstvenim mislima ponajmanje(a da ne zvucim uvredljivo) nezrelo.Kao svesno,odraslo bice u svakom trenutku povezano sa samim sobom ,mislimda mi ne treba nikakvo transcedentualno meditiranje da bih znala sta mislim:u svakom trenutku imam iskristalisano svoje misljenje i stav o necem,ne pravim teatar i ne prebacujem to ni na kakve misticne vise levele...stvari su poprilicno jednostavne i jasne kad ih gledas s neke prizemne razine.A otom nazovi "programiranju"kroz medije il kako vec si mislio...i o tom imam jasan stav:sve zavisi od toga koliko je bice edukovano i koliko je podlozno manipulaciji..Nikad ne uzimam ihformacije samo iz jednog izvora,uvek imam sirok diapazon informisanja,a mozak(moj i samo moj nicim neisprogramiran,sam odabere sluzeci se logickim povezivanjem-smatram sebe poprilicno mentalno zdravom osobom-)svojim mehanizimima dodje to resenja-to se zove sopstveno misljenje o necemu :)-mislim da Racio dosta utice na sve to

okt 2020.

#37
A sto znam ja Dzanki, rekoh svoje vidjenje, iskustvo I dozivljaj.. okle ti znas da uopste postoje nekakvi entiteti? :) Poenta je sto Joker kaze, biti prisutan, a ne izgubljen u nekim filmovima u glavi. Nisu ni filmovi losi, ako ih ti biras I kreiras svjesno. A opa je u pravu, spavanje je najjaca meditacija. Pa najbitnije je da se covjek fino naspava:D Kad si naspavan imas energije, I prisutniji si u trenutku, pristoru, mislima... Spavanje je banja..::lulamira::

okt 2020.

#38
Meditacija je tehnika opustanja.Ima vise levela i ako netko misli da je to glupost..grdo se vara :)

okt 2020.

#39
Mo~da je za tebe, ja nisam osetio ni trunku opuatenosti nakon praktikovanja iste, mo~da si ti sebe utrenirao ili mo~da ja nisam neato uradio kako treba, ne znam ali te pri e da me atite tamo neke aure i to meni ne izgledaju ni malo privla no, opustim se tako ato dunem i meni je to sasvim dovoljno. Gram trave i 10 sati kvalitetnog sna bolje opuataju od bilo koje meditacije, tvrdim. Apsolutno se sla~em sa @AnnaNirvana i delimi no sa gospodinom Petroviem. Naravno, svi mi ovde iznosimo svoje mialjenje, samo mi je izgledalo kao da si jako siguran u to ato pri aa pa me je zanimalo kako. :) A za negativne entitete postoji gomila dokaza, guglaj pa vidi sam, od Biblije, Kurana i ostalih Svetih knjiga pa sve do danaanjih nju ejd~ pokreta, niko ne osporava postojanje pozitivnih i negativnih energija.

okt 2020.

#40
Ma sve je to ok ako verujea sopstvenom umu - ja i ne baa. Svaki put kad sam imao priliku da ga posmatram malo iz daljine, vidim da je to neato kao maaina i definitivno je isprogramiran, ina e ne bi radio. :D Ne znam kako si ti svoj sama programirala ali moj su programirali roditelji, okolina, akola, itd. Samo to prihvatamo kao normalno i neato ato ne treba preispitivati, dok ja smatram da je to programiranje suatina i da na tome treba raditi. I ti vrsti stavovi i iskristalisano mialjenje o ne emu ato spominjea su kod mene esto bili pogreani, ato me motivisalo da pogledam dublje. Imam erku od 3 godine i najbolje mi ona pokazuje koliko u stvari programa u meni ima. Ovi "autorun" programi koje sam preuzeo pod normalno a esto su veoma destruktivni. Nikad mi nije bio jasan pojam preuzimanja karme od svojih predaka dok nisam to preveo na preuzimanja pogreanih obrazaca ponaaanja koje posle ti prosledia svojoj deci.

okt 2020.

#41
Meditacija je stanje kada je Um off...znaci stanje ciste svijesti bez sadrzaja.Nista misticno !!! Nista demonizirano i sl Joga je upisana na UNESCO-v popis nematerijalne svjetske bastine. OK Tema je Meditacija i neka tako ostane. Ako netko ima iskustva neka pise..iskustva sa meditacijom . Necu brisati nicija misljenja,ali ako prepoznam "hejt"...hocu!!!...namirisao sam ga
flop87ZMAJ

okt 2020.

#42
u meditiranju kontrolises misli dok u spavanju ne mada ne sporim da je spavanje zakon :)

okt 2020.

#43
Nesto mi sve te knjige nisu apsolutno nikakav dokaz. Eto spomenucu jos samo meni omiljeni tip meditacije, takozvana Tantra meditacija I u sklopu nje naravno Tantra sex..:D

okt 2020.

#44
Meni je pomogla da ponovo budem radostan, da shvatim da nisam bitan. Pomogla mi je da smanjim ego, da izbriaem bespotrebne identitete, da probijem neke granice koje sam sam sebi stvorio, a da ih nisam bio svjestan. Poboljaala mi je ~ivljenje i povezala sa ~ivotom u meni. Mnogo napretka donijela iako sam samo zagrebao ispod povraine. Ne poznajem nikakve tehnike meditiranja, ova moja mi je za sad dovoljna:), fokus meu o i, i usporeno disanje:D
PuntaTomboPOZNAVALAC

okt 2020.

#45
Lepo lepo. Bez obzira na to sto neki ne kapiraju meditaciju kao vestinu koja se nauci i praktikuje, mislim da mnogi od vas koji i praktikujete vezujete je za nesto duhovno. Ok... ...meditacija i jeste korisna za duhovnu spoznaju, kao sto i kuvanje kafe ujutru u tu svrhu moze biti... Meditiranjem prvenstveno mozemo da steknemo jednu malu pozitivnu naviku, i to veoma lako! Ja mislim da odvajanjem 15-20 minuta dnevno, ili ako ste bas hard- core moze i 30-40 minuta (ujutru+uvece) moze da vam pomogne u mnogim drugim zivotnim aktivnostima, npr. u stresnim situacijama ili tamo gde vam je potrebno strpljenje : recimo kada cekate dilera da se pojavi (?!!) ili ok... sad zbog covid situacije cekate u dugackom redu ispred poste) Meni se cini da u meditaciji ne moze da bude nista lose, osim ako je radite pogresno. U stvari, ne postoji nacin da se meditira pogresno, jer jednostavno je - kao i sa duvanjem - ili meditiras ili ne!
DigimoonLEGENDA

okt 2020.

#46
hahahhaha e svasta
Saint GLEGENDA

maj 2022.

#47
Vidim da ovdje o meditaciji piau veinom ljudi bez mnogo iskustva i da je puno zbrke oko iste, ato je danas uobi ajeno. Bavim se meditacijom preko 20 godina i podu avam istu. Nema niata negativno u ovoj praksi koja je na neki na in prirodno stanje ovjeka. Najjednostavniji vid meditacije je boravak u tiaini sa samim sobom i posmatranje svojih misli. Postepeno se prati ulazak u stanje bez misli - tiaina izmeu dvije misli - u kojem se dalje otvaraju vrata ka samom Sebi.
BizzzoZMAJ

maj 2022.

#48
Nemoj da te nesto sprijecava da nas napravia boljima pa nekako to iskustvo sro is u suma sumarum. :)
Saint GLEGENDA

maj 2022.

#49
Pokuaau. :) Mada je to tema preopairna. Imao bih repliku na mnogo komentara iznesenih ovdje ali ne bih da pravim zbrku da citiram-komentiram mnogo starijih postova. Ali neke u morati.

maj 2022.

#50
Samo piai nanovo svoja zapa~anja, bez citiranja. Ako mo~e da meditaciju "razlo~ia", po naaki daa nazive za sve tehnike rada na sebi, bilo bi extra. Ima nas ato volimo misti na ativa:respect:

maj 2022.

#51
Uvijek mi je meditacija bila zanimljiva, citao sam i o transcendentalnoj meditaciji i da ti koji to prakticiraju uu u potpuno novo stanje izmedju sna i jave. Cak sam i citao da tu moze biti i nekakvog stanja koje moze proizvesti efekat levitacije. Neka me netko ispravi ako sam glupost izvalio, davno sam citao o tome pa sam mozda pomjesao neke stvari. Ali bilo kako bilo volio bi se isprobati u tim stvarima jednom u zivotu ali do tada ja imam meditaciju da se tako zgazim od treninga da na kraju dana mi tijelo meditira htjelo to ili ne htjelo :D Onda jos zapalim critical kush pa je to onda neka druga dimenzija:let:
Saint GLEGENDA

maj 2022.

#52
Na samom po etku moram rei neato ato se nee mnogima miljenicima ovih dvaju stvari svidjeti, ali MEDITACIJA i PU`ENJE KANABISA ne idu zajedno ! Zaista, koliko god bih to ja volio, one prosto zajedno ne idu jer su to u svojoj suatini dvije razli ite stvari. Za meditaciju trebate potpuno jasnu i trezvenu misao. A sad u to detaljno da pojasnim. Kao ato je u svojim spisima (joga sutrama) odmah na po etku rekao tvz. otac joge ili veliki u itelj i prosvjetljno bie Patanali - meditacija je stanje zaustavljanja uma ili misli. Kako i zaato, pitate se mo~da? Um je jedan izvanredan instrument koji koristimo, naprosto fenomenalan aparat sa fascinatnim mogunostima sa kojim je veina nas potpuno, ali baa potpuno poistovjeeva, ak u toj mjeri da ni ne mo~e razlikovati niti shvatiti stvarnost ili kona nu istinu koja je iznad njega - a istina je da mi nismo UM. Mi smo neato mnogo viae. Mi smo Svjesnost koja ga koristi ili drugim rije ima mi smo bo~anski svjedok koji je iznad uma ali koji se naj eae nalazi u stanju apsolutne op injenosti umom ili stanja identifikacije sa njim - i to je sve u redu. Mnogi po etnici misle da je potpuno nemogue zaustaviti um jer on radi neprestano, poput jedne mone maaine - misli se neprestano mijenjaju jedna za drugom i ovaj proces se nastavlja dalje u beskona nost, ak i kad uemo u stanje sna, misao i dalje vrti ili aktivna je. E pa ovako - ako dobro posmatrate svoj um, a to je po etni korak meditacije, mo~ete da zapazite da izmeu dvije misli postoji mali i veoma kratak period mirovanja, tiaine, praznine, koji je obi no tako kratak da je i neprimjetan, jer uskoro dolazi naredna misao i tako sve u krug. Meutim, ispravnim i strpljivim treningom mo~e se doi do stanja kada se ta pauza izmeu dvije misli sve viae produ~ava i tada dolazi do privremenog zaustavljanja uma i pojavljivanja neopisivog stanja mira, koje prati takvo bla~enstvo i ekstaza da se prosto ne mogu porediti sa ni im iz ovoga (materijalnog) svijeta. Kao da se vrata naae duae malkice otakrinu i ljepota i mir naaeg Duha, naaeg pravog Ja, naaeg bo~anskog besmrtnog identiteta se na trenutak pojave i obasjaju cijelo naae bie. Ovakva iskustva zaista duboko transformiau cijelo naae bie. E sad zamislite da se ovjek skoro svakodnevno bavi ovom praksom, satima i satima svaki dan, produbljava sve viae sposobnost uzdizanja se iznad uma i uranja u nadvremenska stanja ekstaze svog pravog nadsvjesnog bia - e time se bavim ja evo ve preko 20 godina i piaem vam ovo iz vlastitog iskustva. Dakle zaato ne ide sa ovim i puaenje najdra~e nam biljke bie uskoro jasnije. Dakle SVJESNOST je jedna strana naaeg bia - ovaj aspekt se u jogi recimo naziva aspekt `IVE ili bo~anske svjesnosti. Svjesnost je neopipljiva, transcedentalna, sveprisutna i svepro~imajua. Ona nam daje svjesnost postojanja, svega onog ato jesmo. Donosi nam shvatanje, razumijevanje i takoer kontrolu nad svim. Na drugu stranu, drugi dio naaeg bia (kao i cijelog univerzuma) je ENERGIJA ili u joginskoj terminologiji `AKTI. Ona nam donosi iskustveni pro~ivljaj. Ona je opipljiva, konkretna i daje nam direktno iskustvo. Bez `AKTI ili energije svemir ne bi mogao biti stvoren niti do~ivljen na ovaj na in na koji jeste. Dakle ova dva aspekta, SVIJEST i ENERGIJA, muaki i ~enski princip, kreiraju svaki fenomen, pojavu, stvar ili bie u svemiru. Energija nam donosi mogunost pro~ivljavanja ovih fenomena a Svijest njihovo shvatanje, razumjevanje i integraciju u naae bie. Banalan primjer - stavite ruku u vatru i ope ete se. Pricip ENERGIJE vam omoguava da imate ovo iskustvo, da imate tijelo, ruke, vatru, drva itd. dok vaaa svjesnost posmatra i shvata ata se desilo te integriae spoznaju ovog iskustva u vaae bie. Nakon ovog iskustva (energija) vi sada dobro znate (svijest) ata je vatra i kako djeluje. Ukratko re eno, ~ivot je neprestana igra energije i svjesnosti sa ciljem sticanja iskustava i duhovnog rasta sve dok ne spoznamo kona no Ko je tvorac ove igre i Ko smo mi u stvari. E sad kona no dolazimo do naae lijepe biljke koja naravno spada u sferu ENERGIJE. Dakle Bog je svojom kretivnom ENERGIJOM stvorio ovaj predivni svemir i sve planete, biljke i bia. Kao ato svi znamo konzumacija omiljene nam biljke nam donosi promijenjeno stanje svijesti, jel tako. Odjednom, kao arobnim atapiem, sve se po inje mijenjati. ulni dojmovi postaju sve intezivniji - boje su druga ije, intenzivnije, zvukovi su nevjerovatno intezivniji, okusi i mirisi takoe, to svi dobro znamo. Generalno svi ENERGETSKI pro~ivljaji se uveavaju, uklju ujui i naae MISLI i EMOCIJE naravno, koje esto postaju jako intezivne, bilo da su pozitivne tj. ugodne ili negativne tj. jako neugodne, ovisi o nama. Dakle ENERGIJA se iznimno uveava i tu nastaje glavni problem a to je da naaa SVJESNOST (kontrola) ovo ne mo~e da prati ! Drugim rije ima, energija je preintezivna i naaa svjesnost se gubi i smanjuje i mi nemamo kontrolu nad naaim biem, mislima i emocijama koji preuzimaju kontrolu nad naaim biem. Mislim da ovo svi manje viae znamo i koristimo terminologiju tipa oduzeo se ili obuzele ga paranoidne misli i emocije koje ne mo~e uopate da kontroliae. E sad, kad stavimo sve ovo u kontekst meditacije, shvatiemo da je meditacija stanje uzdizanja i airenja svijesti i postizanja sve veih spoznaja i KONTROLE vlastitog bia, uma, emocija tj. kontrolu ENERGIJE. Dok na drugu stranu konzumacija drage nam biljke iznimno uveava iskustveni pro~ivljaj svemira ili ENERGIJE. Ukoliko SVIJEST ne mo~e srazmjerno da PRATI i KONTROLI`E ENERGIJU, onda se SVIJEST gubi i nestaje. Jako je malo bia na ovoj planeti koja imaju toliko razvijenu SVIJEST da mogu da poptuno kontroliau ENERGIJU u svom maksimalnom intenzitetu. Zato praksa MEDITACIJE (kontrole uma i emocija) NIJE mogua tokom konzumacije svete nam biljke. Prosto energija je apsolutno preintezivna i nismo u mogunosti da je kontroliaemo. Ono ato je mogue je da nas biljka uvodi u predivna stanja transa i ekstaze koje meutim vrlo malo mo~emo kontrolisati i osvjeatavati i integrisati u naau svijest, tako da esto nakon intezivnih stanja se ne sjeamo puno toga, nekad ni ega, i imamo dojam da nas je energija pregazila ili prosto zaspemo. Za kraj, dakle, ako ~elimo da zaista vje~bamo meditaciju, onda nam treba jasna i trezvena misao koju se trudimo kontrolisati tj. uzdii se iznad nje. Vjerujte, i u trezvenom stanju je teako trenirati um i emocije, a kamoli kad nas udari i omami prelijepa nam biljka. Tad meditacije zaista postaje nemogua. I za sami kraj ovog posta, vizualizacija, zamialjanje, putovanje, mentalne projekcije, tvz. voene meditacije NISU u stvari meditacija jer sve ove metode KORISTE UM dok se u pravoj meditaciji prati potpuno ZAUSTAVLJANJE UMA ato omoguava uzdizanje se do stanja bo~anskog SVJEDOKA. Eto ovo je za po etak veoma ukratko u meditaciji. Znam da mo~e zvu ati komlikovano za po etnike, ali ako niste neato shvatili kako treba skrolajte gore pa ispo etka. Tu sam za sva pitanja ako treba.

maj 2022.

#53
`ta je svijest po prirodi? Neka vrsta energije? To me interesuje, ata posti~em s meditacijom? Ok, umirio sam um, ne koristim ga viae protiv sebe. Al to sam i bez meditacije sredio, kad sam osvjestio taj dio sebe. Tijelo joa sreujem, lea su malo kriva, pa mi se neda smirit. A i slabo volim intenzivne vje~be, pa sporije ide. Al opet, sve to se rijeai bez meditacije. Ako si svjestan toga. Svijest se mo~e i bez meditacije dizat. Kako da do~ivim svijest, osim ato posmatram svoje tijelo i um? Kako da shvatim njenu strukturu? A da ne oatetim integritet stila ~ivota? Ne znam, shvatio sam da ne znam niata puno, i totalna sam zbunjoza. Dal je iata od ovoga potrebno za tu ultimativnu slobodu? Mo~da se do nje mo~e doi i bez svih tih promatranja...
Saint GLEGENDA

maj 2022.

#54
Svijest je stanje samog postojanja. To je stanje svjesnosti koje se ogleda u svojoj energiji. Ta energija je nerazdvojna od svijesti jer poti e od nje. U suatini oni su jedno i to si i ti. Meditacija je proces postizanja tog stanja svjesnosti tj. bolje re eno, prisjeanje se onoga ato smo uvijek bili, samo smo privremeno zaboravili. Nazovi to i buenjem, ne mora meditacija. Nebitna je i joga ili bilo kakva forma znanja, bitna je na kraju suatima ili da li si budan ili ne. I nije to samo teoretko shvatanje, to je ~ivljenje te istine, a to je neato sasvim drugo - u stvari o tome ne treba ni debatovati puno, treba ~ivjeti, sad i ovdje u sadaanjem trenutku i biti tu..prisutan i svjestan..slobodan i sretan - eto ti jedne indikacije. SREA je stanje kad si blizu istine i spoznaje a patnja je kad se poistovjeavaa sa umom i njegovim projekcijama. `ta da ti ka~em prijatelju, vidim da si zbunjen pa mogu samo savjetovati da otklonia iz glave bilo kakve misli koje te zbunjuju...bilo kakve forme duhovne prakse nisu bitne. Sve je dobro ato te vodi istini. Ne identifikuj se sa umom. Sloboda i srea su iznad njega. Ti si ta sloboda i srea. Budi u tiaini svog bia sretan, vje no sam i vje no stopljen sa cijelim svemirom. Evo i poezija se javlja. :)

maj 2022.

#55
Definicija uma je - sposobnost misljenja, poimanja, razumijevanja, umjeca.., dakle, ono sto nam prosiruje svijest. Mozda bi nekog smisla i bilo u tom sto si pisao da si umjesto pojma "um" napisao "licnost - osobnost" koja moze biti jako uskih vidika i egistirati u svom unutrasnjem svijetu, vrlo cesto zatvorenom. Meditacija meni sluzi da oslobodim um i izadjem iz tog zatvorenog svijeta licnosti, a da pri tom ne izgubim sebe. Svjesnost je sirok pojam i moze se odnositi na svjijest o vlastitom postojanju, gdje smo svjesni svog blizeg okruzenja, pa sve do svjesnosti o univerzumu kao jednoj nedjeljjivoj cjelini, ciji smo tek jedan mali djelic i u kojoj poneko izgubi licni identitet. Sto bi rekao tekst Corbine pjesme "pekar, lekar, apotekar.., mogao sam biti ja - bilo sta". Sve je dobro biti, osim ne biti nista, bez identiteta. Ziva masa koja obitava u univerzumu, posmatrajuci isti baz ikakvog djelovanja, osim kada treba jesti i piti da bi ostala ziva. Covjek mora ostati covjek, dok je u tom fizickom obliku i posjedovati svoju sopstvenost, svoju ljudsku licnost. Neko se duhovno moze poistovjetiti sa magarcem, ali ga niko, osim njega samog, nece vidjeti kao magarca. Vjerujem da kod tebe ne idu. U mom slucaju, uz optimalno doziranje dimova, idu perfektno jedno s drugim. Ako se prepusim ne mogu da se sastavim sam sa sobom. Ne razumijem tehniku meditacije pri kojoj iskljucujes um da bi postao svjesniji. Totalno mi zvuci kontradiktorno.

maj 2022.

#56
Pod umom vjerovatno misli na intelekt i njegovo prebiranje po skupljenim informacijama. A i ovo odvajanje od tijela i uma je zen meditacija. Postoje i druge vrste meditacija, a sve bi trebale vodit istom cilju. A i ovo "budi svjestan", ega da budem svjestan? Sve ato znam sam nau io preko uma i tijela. Ok, kad se odvojim od fizi kih indentiteta, ostaje samo jedan, univerzalni, indentitet svijesti. Al ata je to, jel to bog. Jesmol mi svi isti u tom stanju, boli nas briga za sve ato postoji. To mi nekako ne djeluje bo~anski. Viae mi je bo~anski shvatit sve ato postoji, i fizi ko i ne fizi ko. Pa postat sam bog kad skupia svo iskustvo postojanja. Kako da budem totalno slobodan ako sam "~iv"? Kako da budem sretan ako vidim nekoga da se pati? Taj neko sam ja.

maj 2022.

#57
Nirvana prijatelju :D Nisam gladan ni prezderan, nit sam zedan nit prepit, nemam nagona, teznji, snova niti zelja.., ekstremno sam samozadovoljan :D

maj 2022.

#58
Ukljucit cu se kratko... Budi svjestan trenutka u kojem se nalazis...drugim rijecima..pokusaj nista ne raditi automatski. Udah,izdah...pomicanje ruke,noge,sve su to slozene operacije kojih nismo niti "svjesni" Svjesnost znaci zivjeti u sadasnjem trenutku..ne u proslosti ...ne u buducnosti,nego sada. Naravno da to nije lako i da to mogu samo rijetki i utrenirani pojedinci...cak i oni ne mogu biti u fokusu non stop.

maj 2022.

#59
Jbg, to i jest moj problem, ato sam svjesniji sebe sve sam viae zbunjeniji. Pratim se, osje am se sve viae i viae. Svaki udah, korak, pokret, ~marak. Svaku emociju, misao, veze izmeu istih. Mogu prepoznat kad uletim u autopilot, trznem se, vratim se, borim se. Al se i pitanja produbljuju. Zaato biramo da doemo u ovo iskustvo ako nam je na tom beztjelesnom, svjesnom nivou bolje? Koji je smisao ovog kratkog pojavljivanja? Ispada da je ovo samo igrica i level se ponavlja dok ga ne preemo. I ata kad ga preemo, kakav li je sljedei level? Jesul to ti vanzemaljci? I ata ako mi se viae ne igra igrica, imal drugih igrica? `ta ako ja ~elim da pravim igrice? To su ta pitanja koja su se pojavila sa pra enjem sebe. A mo~da se sa buenjem shvatim. Prije ovih deaavanja sam znao sve, sad jedino ato znam je da ne znam niata. Svo znanje koje imam viae nisam siguran da je ta no. Zbunjoza totalna. Nije loaa zbunjoza, neka je. Kad pogledam sebe, definitivno sam bolji mu~, otac, jaran... Manji sam nego ato sam bio, al joa uvjek nedovoljno sitan da se shvatim. I definitivno mi je te~e biti u stanju bez tijela i uma nego na po etku, al opet napredujem duhovno i bez toga. Il' ja to sve umialjamo_O:confused:

maj 2022.

#60
Svjesnost je dio nas, sposobnost koja nam je urodjena..nije to nista drugo nego sposobnost promatranja sebe i svijeta oko sebe... Siri sliku i iskljucuje mehanizme kao sto su misli, vjerovanja, uvjerenja, ponaaanja......a omogucuje znatno vecu razinu prihvacanja tako da osudjivanje i prosudjivanje postaje beskorisno i besmisleno. Svjesnost je bazirana na sadasnjosti i na sadasnjem trenutku ...ona ne pozna proslost ,ili buducnost...ona kreira i jedno i drugo.....logicno skroz Vazno je znati razliku izmedju razmisljanja i svjesnosti !!

maj 2022.

#61
:thumb: ovo mi je promaklo
Saint GLEGENDA

maj 2022.

#62
Um i jeste li nost Papa Romeo..kako to nisi shvatio? Sve to mislia da jesi (li nost) je projekcija tvog uma i samim tim je i iluzorno i prolazno. Ono ato ti zaista jesi je bo~anska SVJESNOST samog tebe koja se poistovjetila (ograni ila) na tvoje malo ja ili tvoju li nost. A ato se ti e tvog bo~anskog identiteta ili individualnosti u velikoj Cjelini, e tu ne mo~ea nikad izgubiti jer ona garantovana vje noau samog Tvorca koji te je podario, kao i sve nas ostale kao ljudska bia, Svojom bo~anskom Iskrom - ATMANOM u jogi - vje nim identitetom, koji opet privremeno zaboravlja na ovu istinu poistovjetivai se sa UMOM ili egom ljudskog bia s kojim je inkarnirano. Dakle proces duhovnog buenja pretpostavlja osvjeatavanje ove istine, niata viae i niata MANJE. `to se ti e vutre i meditacije, mislim da nisi mo~da shvatio sve u potpunosti. Nije meditacija duvanje i furanje furki koje dolaze i vizualiziranje ko zna ata svega iliti kakvo zamialjanje. Meditacija je proces spontanog i nenasilnog zaustavljanja samom UMA i uzdizanje se iznad njega. Dakle niata ti ne isklju ujea, jer um ne mo~ea isklju iti, on e i dalje ostati aktivan samo viae nema mo da izmialja ko zna ata ve TI ga posmatraa ODOZGO u svom miru i tiaini. Infinity - da, taj jedan, univerzalni, indentitet svijesti, kao ato ka~ea, jeste Bog, Tvorac ili Univerzumska Svijest. I mi smo svi dio njega i ne boli nas briga za sve ato postoji jer je u pozadini cijele kreacije LJUBAV kao suatina Kreatora koji je sve nas stvorio iz ljubavi. Zato se put LJUBAVI smatra univerzalnim putem ka Bogu. I patnja, da, ona je sveprisutna i posljedica je vezanosti, nerazumijevanja i nesvjesnosti ograni enih bia, ali niko im ne namee patnju, nasuprot, Stvaraoc nam ~eli svima pomoi ali RESPEKTUJE naau slobodnu volju prema kojoj imamo i pravo na patnju ako smo u stanju ignoracije. Izbaviti se od patnje mo~emo samo buenjem i pronalaskom (ponovnim) Sebe. Pitaa zaato se raamo kad nam je "gore" bolje i kakva je svrha ove kratke egzistencije? Raamo se jer sami ~elimo da se raamo i prije svake inkarnacije mi dobro razmislimo o svrsi roenja i moguim zadacima ili ~eljama koje ~elimo da ostvarimo i onda kad smo spremni proces zaboravljanja po inje i mi se spuatamo u ograni eno stanje svjesnosti i ~ivot po inje. Neprestano cirkulisanje izmeu ovog i onog (astralnog svijeta) je neminovno za sva joa neosloboenja bia.

maj 2022.

#63
Tumacenje pojma "um" nam se ne podudara. Psihofizicke osobine nas odredjuju kao licnost, svima su nam razlicite i cine nas jedinstvenim, a to je sustina naseg postojanja u ljudskom obliku. Sa druge strane, zahvaljujuci umnosti, razumu mozemo postati svjesni da smo tek dijelovi jednog nedjeljivog Univerzumskog bica. Zahvaljujuci umu bivamo prosvijetljeni, zakoracimo iz "tame" u vaskoliku svjetlost - kosmicku ljubav. Da nam nije uma nikada to ne bismo uspjeli. Moguce da nisam shvatio, kao sto je moguce da ti nisi shvatio koje su sve mogucnosti trave. Nekom koristi da fura furke, lijepo se provodi u nocnim izlascima, druzenju, seksu, nekom pomaze u radu podarujuci mu inspiraciju i elan, nekog samelje, a nekom otvori um toliko da ga ne bi otvorilo ni 20 godina meditacije. Crveni dio teksta ne razumijem bas najbolje. "Nenasilno zaustavljanje uma" je kontraproduktivno, um se mora oslobadjati da bismo postali svjesniji.
Saint GLEGENDA

maj 2022.

#64
O igledno je da nam se tuma enje uma ne podudara pa ti savjetujem da prou ia kako um objaanjavaju isto nja ki mudraci koji su ga spoznali u potpunosti i koji su spoznali i viau realnost ovjeka. Podjela uma na 3 glavne komponente manas, ahamkara i buddhi itd. Ponavljam ti, mi nismo samo li nost i nije ona krajnja suatina naaeg bia. Um je fenomenalan instrumet i omoguava nam mnoato dobrih stvari koje si naveo, ali kona na realnost je za um ipak nedosti~na, tj. ne mo~emo je umom niti opisati, mo~e se samo iskustiti i zato nema smisla mnogo debatovati o kona noj istini koja je iznad rije i, misli ili bilo ega. Um naravno treba osloboditi, ali to je samo po etna etapa duhovnog oslobaanja. Dalje slijedi transcedencija uma. Ako ostajea samo na nivou uma onda ne mo~ea shvatiti viau realnost koja je iznad njega. Siguran sam da si u nekim trenucima meditacije ili mimo nje imao iskustva iznad uma, samo to nisi prepoznao kao takve. Ali nema veze, sve je to proces, pitaj se Ko si i odgovori e doi. Mnoge mogunosti trave sam, vjeruj mi, shvatio. Ona mi je jako pomogla joa od samog upoznavanja sa njom (prije 25+ godina) pa sve do danas. ali njene efekte u odnosu na meditaciju sam misilm detaljno opisao u dijelu o SVIJESTI i ENERGIJI i o problemu KONTROLE. No nebitno, mo~ea li uz pomo trave da dostignea viaa stanja svijesti (iznad uma) samo nastavi. Bitno je da se dostigne cilj - spoznaja. O nenasilnom zaustavljanju uma - gledaj, kada dugo vremena u tiaini posmatraa um (meditiraa) vidia da se misli jedma za drugom pojavljuju i nestaju. Ne pokuaavaa se boriti sa njima niti im davati pa~nju, samo posmatraa. Nakon nekog vremena, a to esto bude i viae sati, um se prirodno po inje zaustavljati. Prosto prestane da razmialja i misli prestaju i to stanje ti ine traje sve du~e. I to je prirodan proces. Ne forsiraa niata. I tek onda kada se um potpuno smiri i utihne, otvaraju se neka druga vrata ka viaim dimenzijama svijesti gdje pronalazia takvu radost i ekstazu postojajnja, onako bez ikakvog razloga. Tada shvataa da je viae suatima Tebe ista ljubav i radost i svjesnost i sloboda od svega..samog sebe i svog uma. Treniraj, probaj , iskusi. Piaem ti ovo iz vlastitog iskustva.
AvanturistISTRAŽIVAČ

maj 2022.

#65
Posto se je spomenuo sadasnji trenutak, toplo preporucam procitati knjigu Moc sadasnjeg trenutka - Eckhart Tolle... moj zivot i iskustvo zivota se je totalno promjenilo na bolje shvacajuci sadrzaj knjige i praksom a to je prava moc koja lezi u sadasnjem trenutku
Saint GLEGENDA

maj 2022.

#66
Odli na knjiga - treba je itati stalno u krug :)

maj 2022.

#67
Ja sam totalno ne na itan ovjek, vjerujem da nisam pro ito ni 10 knjiga u ~ivotu. Za mene nema smisla kopirat tue znanje, do~ivljavat tue do~ivljaje, sanjat tue snove. Slijepo vjerovat tuem mialjenju, iako to nisam do~ivio, nije za mene. Jednostavno, ~ivot mora da proe kroz moja ula da bih neato shvatio. Sluaao sam govore, itao lanke (ne knjige:D), i uo sve ovo ato vi pri ate, mnogo ovog osjetio, skoro sve. Al opet nisam siguran da je to to, i ata je to. Jel dio fizi kog ili ne fizi kog? Jel dio uma ili je dio svjesti? Morat u 2-3 dana otii u aumu, pa isklju it sve i probat postat to niata. `to ka~e @opa cupa mogue da previae kontempliram:)
Saint GLEGENDA

maj 2022.

#68
To brate...to zvu i odli no. :) U pravu si, ono ato sam ne iskusia nije tvoje..
SpirulinISTRAŽIVAČ

maj 2022.

#69
@SAINT GERMAIN vec neko vreme izucavam duhovne tradicije, metode, pocev od istoka pa do zapada. U sustini budizam na istoku i to teravada najstariju skolu ako si upoznat. Sad bih te tu hteo upitati ako mozda znas da u mahajana budizmu postoji skola praznine, koja smatra da je put ka prosvetljenju i apsolutu ta praznina, i postoji njoj suprotna skola koja se naziva skola svesti. One bukvalno opovrgavaju jedna drugu da li bi o tom sukobu mozda znao nesto? Takodje izucavam i hriscanstvo(pravoslavno) i slusam da mnogi svestenici i monasi bas ono govore protiv meditacije, to mi nikad nije bilo jasno zasto, da li bi za to imao neko objasnjenje?
Saint GLEGENDA

maj 2022.

#70
Upoznat sam sa tim i napisau ti jedan du~i post o tome jer je baa zanimljiva tema, samo ne sad jer upravo kreem na put pa im stignem. Izvini. :)

maj 2022.

#71
Joa samo neato, jel mi mo~e neko pojasnit "pucketanje"-neko titranje, koje se javlja kad se fokusiram izmeu obrva? Du~e vremena me to mui, dal se fokusirat na to, ili izbjegavat? Vrtim se oko ove dileme, ne ~elim da radim neato ato umialjam. Intenzivno je, pobuuje dosta toga, al se javi misao jel to prava stvar i trebam li se posvetit baa tome. I tu doe do prekida. Ako neko ima sli nog iskustva da se izjasni, unaprijed hvala:)

maj 2022.

#72
Ako ti neurolog ne pojasni nece niko :D

maj 2022.

#73
Ako je iskusio, mo~e i neurolog:rofl:
SpirulinISTRAŽIVAČ

maj 2022.

#74
Ja mogu da ti kazem sto znam sto se tice toga da se tu nalazi izmedju ociju pinealna zlezda koja je jako bitna u krugovima meditacije neki smatraju da je tu srediste duse i da je ta zlezda direktno povezana sa prosvetljenjem ili makar sa blagostanjem tela i psihe. Vezano za gledanje u zlezdu je preporucljiva takozvana Sun Yoga gde usmeris zatvoren pogled ka Suncu i tako gledas u tu tacku kroz zatvorene oci, nisam praktikovao duze vremena ali ne sumnjam da ima dubok efekat. A sto se neurologa tice nazalost ponajmanje sumnjam da bi on ista istinito rekao, necu upotrebiti rec pametno vec iskljucivo istinito, jer je konvencionalna posebno ova zapadnjacka medicina i te kako materijalisticka, nema odgovore na fundamentalna kljucna pitanja a misli da zna nesto :)
Saint GLEGENDA

avg 2022.

#75
Pozdrav brate. Evo vratih se sa mora nakon 2 mjeseca...pa red je da se javim :) Da, itao sam i ja davno o tom raskolu u budisti koj akoli i mogu ti rei da, prema mom mialjenju, ima dobrih aspekata i loaih takoer na obe strane. ISTINA je da je PRAZNINA ili VAKUM sveprisutna skrivena realnost ~ivota i cijelog svemira. Iz PRAZNINE sve nastaje, ona je bila prije velikog praska, ona je kreativna praznina i ona obavija cijeli univerzum i proni e ga. VAKUM ili PRAZNINA je put transcedencije ili uzdizanja iznad svega ispoljenog i samim tim i put duhovnog osloboenja. U svakodnevnom ~ivotu postoji mnoatvo trenutaka praznine koji obi no nesvjesno prolaze ali svaki od njih je prilika za brzi uzlet svijesti u transcedenciju...recimo kad meditiraa pa izmeu svake dvije misli postoje vrata praznine koja vode ka bla~enom stanju svijesti iznad ispoljenog...ili u normalnom ~ivotu postoji mnoatvo trenutaka vakuma kad se sve zaustavi usljed iznenadne promjene, ushienja, aoka ili samo razmialjanja...PROBLEM kod budista nastaje kod pogreanog shvatanja ove praznine koju oni veinom kontempliraju samo MENTALNO...ne cijelim biem i srcem kako bi trebalo, veinom samo mentalno, i esto takvi ljudi postaju kao nekakvi zombiji koji neprestano ponavlju u glavi praznina praznina ali bez da je iskuste u svojoj suatini...tako da mo~ea vidjeti dosta takvih monaha koji su kao mentalno polumrtvi...NA DRUGU stranu, ovi ato kontempliraju PUNOU ili SVJEST su takoer u pravu jer ~ivot je i PUNOA, LJUBAV i SAOSJEAJ prema svim ~ivim biima, ato je jako plemenito. Problem je ato jedni druge ne shvataju - tipi na ljudska ograni enost. Meutim, OBOJE grijeae po pitanju neegzistencije BOGA u ato oni vjeruju generalno u budizmu. BOG je uvijek bio, kao STVARAOC, izvor svega i svih nas i naa dom i uto iste ka kojem se vraamo, ali budisti u to ne vjeruju i to im najvea i suatinska zabluda. HRI`ANSTVO obo~avam, tj. ISUSA obo~avam i njegovu izvornu nauku koja je danas isto tako deformisana unutar crkvi. Izmeu u enja ISUSA i u enja JOGE nema nikakvog sukoba. Prou avam oboje ve decenijama i samo pronalazim poveznice i druga iju interpretaciju ISTE ISTINE samo malo druga ije upakovane, ali iste, jer BOG mo~e biti samo jedan. Ovi drugi ato negiraju jedni druge valjda tra~e samo razloge za sukob. Ko to tra~i uvijek nae ili izmisli povod, a onaj ko gleda cjelinu uvjek pronalazi poveznice. Tako je i sa jogom i hriaanstvom, iako u e isto tj. da je jedan BOG i da je on ljubav i da smo svi cjelina, povezani, opet napadaju jedni druge. `to se ti e meditacije, to je jedan vid molitve u kojoj tra~ia Boga ili Sebe. Joga ka~e kroz meditaciju mo~ea pronai ISTINU ili BOGA a crkve ka~u da su one jedini posrednici izmeu ljudi i Boga i tu ~ele da dr~e monopol i napadaju sve ato se u njihovim glavama ne sla~e da tim. Misle da je gordost kad jogin tra~i Boga u sebi a ISUS nam lijepo re e tra~ite carstvo nebesko u vama. Crkve misle da je gordost kad jogin ka~e JA JESAM (Atman ili bo~anska iskra) i smatraju to bogohuljenjem a u starom zavjetu lijepo piae "bogovi ste" a ISUS nas je u io da smo svi mi bo~anska djeca i da emo i mi moi initi isto ato i on (sin bo~iji) pa ak i viae. Drugim rije ima, pravo Isusovo u enje samo potvruje drevno u enje joge i obratno, dok religijske institucije (koje su daleko od Boga) sebi no i ignorantno napadaju sve ato nije pod njihovom kontrolom. Vidio sam i mnoge hriaanske monahe, poput recimo onog crnogorskog popularnog monaha (jako simpati nog) koji prosto ne razumiju u enje joge, ama baa nimalo, i koji su prosto u zabludi, iako su dobronamjerni, pa je zato napadaju svim srcem ali to je prosto neznanje i tu ne treba puno zamjerati. A postoje i oni zaista zli crkveni lideri koji s ciljem manipulacije ljudi ~estoko napadaju sve ato nije pod njihovim krovom. Sve su to samo zablude i spletke zla dok pravi istinski duhovni tragaoci pronalaze sve viae poveznica koje ukazuju da smo svi zaista JEDNO, braa i sestre, i imamo samo JEDNOG OCA ili STVARAOCA, mada je puteva mnogo. Eto malo se raspisah ali morao sam :)
SpirulinISTRAŽIVAČ

avg 2022.

#76
Hvala na odgovoru prijatelju, apsolutno delimo isto glediste! jel mogu da te pitam nesto u private?
Saint GLEGENDA

avg 2022.

#77
Naravno prijatelju. Pro itao sam poruku ali ne mogu odgovoriti na nju. Valjda jer imam samo 19 poruka za sad. Ovo je dvadeseta. Ne znam na koliko poruka se odobrava prepiska u porukama?
SpirulinISTRAŽIVAČ

avg 2022.

#78
20 koliko se secam, trebalo bi da sada mozes

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se