VUTRA
ForumZajednicaPutovanje na mentalnim talasimaIspovjedaonica kod Papa Romea
LEGACY

Ispovjedaonica kod Papa Romea

784 odgovora49,190 pregleda

jul 2014.

#1
Dragi citaoce, ako uopste citas ovo sto ti pisem, zelim da ti napisem par redaka o stvarima koje me zaokupljaju u zadnje vrijeme, a ima ih masala, i na taj nacin ti skrenem paznju na sebe, pa preko sebe i na tebe samog, jer i ti si zivi stvor na dvije noge poput mene, a nadam se da nisi majmun. Htjedoh ti reci da, zivot koji mi je podaren i u amanet ostavljen, a tako i tebi, nije idealan u toj mjeri u kojoj zelim da bude. Tu sam, da budem iskren, u samom startu napravio gresku. Da se mi razumijemo, nije greska u tome sto ja nesto zelim, greska je u tome sto pod svaku cijenu zelim tu zelju da ostvarim. Dakle, problem je u cijeni! Nije rijedak slucaj da zelja iziskuje mnogo vise truda od onog koji sam u stanju da ulozim u njeno ostvarivanje i tada zelja postane opsesija koja mi, osim traume, nista lijepo ne donosi. Lijepo je zeljeti, poput onog kad nekome zelim mnogo srece, dobrog zdravlja i dug zivot. Ali, postavlja se pitanje da li taj kojem to sve zelim zaista zeli da mu bude tako? Stvar je veoma subjektivna. Mozda je bolji primjer kad sam sebi zelim da ucinim nesto sto u sustini ne zelim. Drugim rjecima, cinim stvari koje mi se svidjaju i u kojima licno uzivam, a da na taj nacin nikog drugog ne ugrozavam, ali, eto na sugestiju okoline kako je to lose iz nekog razloga, zdravstvenog npr., pozelim da prestanem pa mi srecu i zadovoljstvo sto sam ih stekao cineci to sto sam cinio smijene ceznja za istim i moje licno nezadovoljstvo. Nadam se da shvatas sta htjedoh reci. Ljudi zele da zive sto duze, zele da nikada ne umru, da se ne razbole, da im sve bude potaman, pa iz svih tih zelja proizadje licno nezadovoljstvo sobom i ovim zivotom sto nam je u amanet ostavljen. Ljudi zele da zapale duvan, da popiju koju casicu, da zamotaju gandzu, da puste mozak na pasu, ali im zelja za besmrtnoscu, odnosno, zelja za odlaganjem neminovne smrti pokvari sve te ceife, pa su prisiljeni da se pate ziveci zivot koji ne zele zanemarujuci ono sto je neminovno i sto ne mogu izbjeci ma koliko se uporno trudili. Zele da osiguraju potomstvu, ako ga imaju, sigurnu buducnost, kao da su toliko svemoguci da su to u stanju i ostvariti. Sve me ovo gore navedeno, dragi citaoce, natjeralo da se malo vise pozabavim svojim stvarnim zeljama a posebno svojim licnim mogucnostima, naravno objektivnim. Gledajuci druge cesto vidim sebe. Nista se ne razlikujem od drugih, osim, mozda po vidnom polju. Neko je kratkovid, neko dalekovid, a neko je bogami slijep, i to potpuno. Hvala bogu, vid mi je dobar. Raspoznajem predmete, biljke i zivotinje. Vidim kako na blizinu tako i na daljinu. Vidim cak i najsitnija slova u novinama procitati, ali kako god okrenem, samo, sebe ne vidim, a ako se pogledam u ogledalu uglavnom to bude kontra u odnosu na ono kako jeste. Tako je to bilo dok prije izvjesnog vremena nisam opazio baju koji cuci u onom sto se ogleda u ogledalu i koji je u stvari najbitniji u toj prici. Vjerujes li ti meni, dragi citaoce, da taj baja nije postojao sve dok ga onaj baja ispred ogledala nije ugledao. No , nazalost za to mu nije bio potreban perfektan ocni vid, vec ono cesto spominjano "trece oko" na koje su mnogi do kraja ovozemaljskog zivota slijepi. Svi mi skiljimo kada gledamo prema sebi. Malo zbog iracionalnih zelja, malo zbog zelja i sugestija drugih, malo zbog izbjegavanja onog sto bi mogli vidjeti, ali srecu necemo naci prije nego sto oci sirom otvorimo. Ne gledajuci u daljinu, vec gledajuci u sebe. P.S. Ukoliko i ti, dragi citaoce, imas nesto ispovijediti nemoj da si stisnut i da te nesto u tome sputava. Slobodno napisi nesto sto cuci u tebi a htjelo bi vani.

jul 2014.

#2
Ja bih zabranio viku, dreku i galamu.

jul 2014.

#3
ajme Ven..covjek se raspisao ..postavio si/nam neka egzistencijal. pitanja..slobodu koja ukljuchuje oslobadjanje i od samoga sebe i/ili precepcije sebe itd.. a ti tako..cccccc.... na rubu sam da pomislim kako si samo posljednju rechenicu prochitao ccccccc moja ispovjest je prizemnije prirode..vishe dilema neg ispovjed.. nakon shto mi je zadnji-proljetni-grow tj. lokacija istoga ..kompromitiran-a...ne znam dali nastaviti sve po starom ( shto je ukljuchivalo dijeljenje vishka sa med.korinicima - a shto je jedino moglo dovesto do problema ) .ili...promjeniti lokaciju i praviti se mutav i blesav na tudje probleme .. rachunam da bi mi 2.varijanta pomalo umanjila gusht u nekakvoj pravednosti growanja..tj.onaj osjechaj da ne samo da ne chinis nishta loshe..vech dapache..pokushavash i pomochi koliko mozhesh.. .gotovo zaboravih...imam jedan grijeh za ispovjediti...naime..nakon problema sa growom..priznajem da sam chak i u vutra.org sumnjala..obzirom da je to bio 1. i jedini grow dnevnik koji sam ovdje otvarala...i..da je bash tada doshlo do problema sa sigurnoshchu growa ( polic...hahha praznovjerna sam pa im nechu ni "ime" izgovarat ) ali..eto..pokajnichki se vracham..jer..hmm..fale mi biljke..a ovdje mogu dobiti najbolju dozu..tj.ovo dodje kao supstitucijska terapija..do dalnjeg..
Sjaj2ENTUZIJASTA

jul 2014.

#4
... ISPOV(j)EDAONICO ... ... napisau uskoro, za koji dan, paranoju istine...
kapelaENTUZIJASTA

jul 2014.

#5
Druze bicu kratak... Dobar post.....
H2O888LEGENDA

jul 2014.

#6
svi kukamo zasto? i ja kukam ne ko prije trudim se trpit i odrobijat ovaj zivot kakav mi je odreden..nikad nismo zadovoljni sa onime sto imamo..zelimo vise mislimo da mozemo vise?a sve vec negdje gore pise izbrisat se nemoze.e pa ljudi me brinu isto kako i ja sam sebe..zivot se svodi u natjecanje ko vise ima...totalno smo zaboravili pustit masti na volju i upoznat se malo bolje,nije da je lako jer se nazalost danas mora radit da bi se moglo prezivit a uz rad dolazi muka zamaranje i sljepilo i to na ova dva oka koja vidimo a trece mozemo zaboravit...jer prvo moras moc vidit na dva oka da bi moga na tri(ode mislim na svjet i stvarnu realnost oko nas)a ne ovu nametnutu,al tu smo si opet sami krivi...jeste li se kad zapitali sto li je covjeku sve potrebno da bi reka dosta netreba mi vise?sve nam je dano sami si oduzimamo!i to vodi ka kraju koji je neizbjezan...zato koliko nam god bilo tesko glavu gore...a ovo pisem ja di mi je dosta puti glava pala(iz nesigurnosti neke ili neznam ti cega vec nije bitno..da ne pricam sad o sebi)i nisam dignu glavu gore?zasto? a zna sam da to treba zaboravit i nastavi dalje sto sam dosta puta i napravi...jednostavno sam shvati i osjeti koliko god tjesili jedni druge( u cemu nema nista lose )bez vise sile i necije odluke se ne vracamo u zivot takav kakav je..vec smo preodredeni toj patnji kojom se zamaramo..znaci ako neki problem traje dugo fali vam nesto...FALI VAM LJUBAV KOJU LJUDI NERADO PRUZAJU A ZELE JE.Probajte je pruzit svima i bit ce vam uzvracena i nemojmo bit nestrpljivi!...koliko vam god tesko bilo,jer nesmimo zaboravit svi smo jedno,bas kako sto je papa reka da u drugim ljudima vidi sebe...

jul 2014.

#7
Tesko je drzati glavu gore kada su svi oko tebe svoje pozabijali u pijesak :) Ljudi su drustvena bica poput mrava, jatnih ptica ili krda goveda. Ako u takvoj zajednici nista ne stima ni pojedinac ne moze da bude nesto presretan, bez obzira sta stekao. Mozemo filozofski konstatovati da treba biti optimistican i sretan, mozemo to cak osjetiti u nekom trenutku, ali vodeci se mislju da ljudi telepatski osjecaju i dozivljavaju jedni druge (u zavisnosti ko je koliko toga svjestan) jako brzo taj optimizam i osjecaj srece splahnu i bivaju zatrveni ogromnom kolicinom negativnih emocija koje ih htjeli to ili ne, ipak, tangiraju. No, ovo je ispovjedaonica, pa da se ispovjedim, opet :) Nadjem ti se ja, kolegane moj, u nezavidnoj situaciji jedne prilike dok sam prijatelje vozio do nekog obliznjeg lokala u pozne vecernje sate, ili bi to prikladnije bilo napisati rani jutarnji, mada nije vazno. Vazno je to sto oni mene nagovorise, sram da ih bude, da s njima popijem jedno brzinsko picence, pa da se odvezem kuci na spavanje. Udjemo mi u pomenuti lokal, guzvanjac, bubnjici pulsiraju od preglasnog basa, uguramo se u neko cose gdje smo mogli stati i pocnemo cjediti pica, kad u nekom trenutku ispred sebe ugledah neznanu djevojku, cca 20ak godina, kako otvara usta u namjeri da mi nesto kaze, vjerovatno. Posto je nista nisam cuo, zavrtim kaziprstom pored uha da joj dam do znanja da ne cujem sta prica, a ona mi se prodera na uho s pitanjem, hocu li joj pokazati gdje je zenski wc. Isti taj kaziprst kojim sam maloprije mahao oko vlastitog uha usmjerim u pravcu wc-a, zenskog naravno, na sta mi ona opet na uho, doduse znatno tise, rece da je odvedem i pokazem gdje je taj famozni zenski wc. Proradise i meni neuroni zakrzljali, shvatih u kakvoj se igri ni kriv ni duzan i protiv svoje volje nadjoh, te joj onako slatko na uvce mladjano prosaptah - jaran'ce, ozenjen sam. Kolegane, ona mene pogleda kao da je ugledala neko jadno ljudsko bice vrijedno sazaljenja i stalozenim glasom rece - znam, pa sta?! Sta cu, cmoknuh je, onako, starateljski u mladjani obraz i upoznah je sa situacijom da Papa ode kuci da spava. Ona se vratila drugaricama i nabaci nedefinisan osmjeh na lice. Od tada se cesto pitam da l sta zgrijesih? Ako jesam, nadam se da ce mi biti oprosteno :)

jul 2014.

#8
oko mene je trenutno tiaina bla~ena... ujem vjetar... :spliff: terasa... vutra radion mi je na tiho... na trenutak ga nadja a huk vjetra... ugodno je toplo... sjedim,sportske kratke,japanke... gor' niata :D zaato nije svaki dan tako :( zaato ljudi sa svojom galamom nadja avaju pti iji pijev ?

jul 2014.

#9
jutro,dopodne,podne,danas je joa tiae... sretan sam al' mora tu biti neka kvaka :( evo ih,okupljaju se... po ima aou program uskoro... eto zaato ja volim kiau... utjera buku,viku i galamu u kue... zarobi ih... u njihova 4 zida... no,ne pada trenutno... pa u iskoristiti ovu priliku i otii na sladoled do grada :spliff:

jul 2014.

#10
Danas smo draga i ja otisli u sumu traziti gljive. Juce sam bio sam i ubrao poprilicno blagvi, a danasnji rezultat je dvije blagve i desetak vrganja od kojih su cetvorica isjeceni za susenje, a ostali su se pridruzili blagvicama u serpetini, posto tava nije dovoljna da bi sve stale. Upravo dok ovo tipkam nosnice su mi ispunjene aromaticnim mirisom gljiva, a usi milozvucnim krchkanjem istih. Mljac! Nego, htjedoh se ispovijediti, a ne voditi statistiku oko trazenja gljiva. Dakle, dok smo gospoja i ja bili u sumi htjedoh joj pokazati nesto slicno gljivi, ali se na vrijeme sjetih da je spominjala kako ima nekih tehnickih problema, pa pomislih da ipak ne bi bio red izazivati bezuba usta socnim komadom kojeg nisu u stanju sazvakati. Da se mi razumijemo, nit su joj usta bez zuba nit je komad nesto pretjerano socan, to je samo figura pri izrazavanju :) Gresne misli su me spopadale, ali sta da se radi. Nekakva tuga me obuzela sto mi propade sansa za jedan brzinski sex u prirodi :)
Tom MarliENTUZIJASTA

jul 2014.

#11
Evo i ja nesto da napisem...Ja,da vam iskreno kazem nemam lepo misljenje o covecanstvu. Mene je okruzenje primoralo da postanem introvertna osoba. Cutim,skrivam svoje misli,jer ako bih ja svoje misli otkrio,njihovi zli umovi bi ih okrenuli u njihovu korist a moja dusa bi ostala ranjena. Savremeni covek gleda samo sebe,unistili su u meni dete puno entuzijazma. Oni nisu moji prijatelji,iskreno,vise bih voleo da se druzim sa prirodom. Naravno,i nju su unistili jer njima nista nije sveto. Glupi su,pljuju u bunar,prosipaju otrov u vodu,bacaju njihovo smece po zemlji. Gade mi se,odakle im pravo da misle da su iznad prirode? Meni su zivotinje braca i sestre,smatram da kao sto covek moze biti dobar i los i zivotinja moze biti isto. Samo sto je danas retko naci dobrog coveka,a dobru zivotinju ne. Vegetarijanac sam i ljudi me osudjuju. Hajde uzmi ubij zivotinju,zakolji je sam,spremi je i pojedi pa mi onda kazi. Ja nemam srca za to,ako ti imas,ili si na silu ubio tu savest u sebi i uradio to, ili sa tobom nesto nije u redu. Ne secam se tacno ko je rekao ali je bio u pravu,malom nevinom detetu daj zeca i jabuku,ako bude pojelo zeca a jabuku mazilo onda ti kupujem najskuplji auto. Ne volim ovo mesto gde zivim,otici cu kad tad u prirodu i tamo ziveti,negde gde prljavi covek nije pljunuo u vodu,bacio kesicu cipsa ili prokrcio sumu. Oni nisu moji prijatelji. Ovo je moj stav,otkricu za neki dan i par svojih misli koje oni ne mogu da uniste,stvorene su tako da ih samo pametan covek moze razumeti a budala samo procitati i ostati zbunjen.

jul 2014.

#13
Rijeci su izraz covjekovih misli, a misli izrazavaju covjeka. Dakle, kad govorimo ili pisemo mi u sustini opisujemo sebe. Cinjenica je da taj opis, odnosno te rijeci koje izgovarimo ili napisemo ne tumace svi na isti nacin, bez obzira sto one imaju jednu vrijednost, jednu smisao. Cesto sam razmisljao o tome, koje rijeci upotrebiti da se izrazi misao koju ce svi koji je procitaju ispravno protumaciti. Davno sam shvatio da je to vrlo, vrlo tesko, necu reci nemoguce. Odustao sam od tog razmisljanje i jednostavno prihvatio cinjenicu da ono sto mislim i osjecam napisem upravo tako kako mislim i osjecam. Oni koji ce shvatiti - shvatice, oni koji nece - ne moraju :) Slicno je to pustanju muzike u nekom sirem drustvu. Pustis nesto sto mislis da ce se svima dopasti, a u stvari dopada se tebi, pa ce to naici na odobravanje i razumijevanje onih sa slicnim ukusom. Drugi ce traziti da pustis nesto drugo, po njihovom ukusu, treci nesto trece i onda se to sve pretvori u ispunjavanje tudjih zelja i ukusa dok se licne potiskuju i zanemaruju. Ne moze se svima ugoditi, a trud za udovoljavanjem svima je perfektna frustracija, mada i to neki vole ali to onda rade zbog sebe, a ne zbog drugih. Prije nekog vremena zove me prijatelj da jedne nedelje odemo u crkvu, kaze on je tamo redovan. Pitam ga za razlog mog odlaska tamo, zasto me zove, rece mi da ne bi bilo lose otici i pomoliti se Bogu... Prijatelju moj, diko moja. Pa ja se molim Bogu kada god mi padne napamet. Nije mi bitno ni vrijeme ni mjesto, a crkva ionako ima radno vrijeme. Molitva, ona preporucena mi i nije bas logicna. Kako da se molim Bogu koji je na "nebesima", a ja ga pronasao u sebi i svuda oko sebe? Kako da se molim u radno vrijeme kada znam da Bog kojeg licno poznajem nema radno vrijeme, kad je on vjecnost sazeta i od proslog, i od sadasnjeg i od buduceg? Kako da se molim za zdravlje porodice u crkvi koja to na neki nacin naplacuje. Ne direktno i pod mus, ali sugerisuci i navodeci kako to treba da se radi, da se "turi" koja marka. Zar je pogresno uputiti pogled prema djetetu i molitvu usmjeriti licno njemu da ga zdravlje posluzi, da bude sretan i da siri ljubav i toleranciju oko sebe? Zar ta molitva usmjerena djetetu nije molitva usmjerena Bogu? Otisao bih u tu crkvu i pomolio se na nacin na koji se i bez crkve molim i dao bih od srca koju marku kada bi te marke otisle u humane svrhe. Kada tu crkvu, koju smo svi zajednici gradili pojedinci koji sebi daju za pravo ne bi zakljucavali. Ovako, ne zelim finansirati tudje hirove i neumjerenost. Ne zelim finansirati pohlepne i sebicne. Rado, od srca dajem prosjaku to sto bi mi u crkvi iskamcili da se ne bih osjecao poput crne ovce, nezeljenog djeteta ili lude kceri. Prijatelju moj, evo, u ovom trenutku upucujem molitvu tebi da spoznas Boga u sebi, pa da ne dovikujes nebesima, vec da se tiho molis u mislima. Da ne dizes pogled k nebu vec da se zagledas u sebe. Da otvoris prozore duse i pustis boziju svjetlost nek obasja tamu u koju stremis gledati. Da dajes onom ko nema, umjesto sto opeterecujes one koji imaju previse, ali zbog pohlepe nikada nemaju dovoljno za sebe, kamo li da nekom daju. Nije ovo pljuvanje i blacenje crkve, naprotiv. crkva ima temelje u Hriscanstvu, a Hrist je dio boga, kao sto smo i mi. Kao sto sam, bez da su me pitali, rodjen u hriscanskoj porodici tako sam se mogao roditi u porodici koja je ucena Islamu, Judaizmu ili Budizmu. Isti je to par opanaka. U mnogocemu se podudaraju a razlike su tradicionalne i kulturoloske prirode. Nije bitno kako su nam zene obucene, kada cemo mrsiti, kada postiti, kojim cemo jezikom govoriti, ako kroz to oblacenje, post i jezik izrazavamo dobrotu i ljubav. Ako cemo kroz govor ili pismo izraziti Boga u sebi. Ukoliko izrazavamo mrznju, zavist i pohlepu, onda se ne razumijemo makar istim jezikom govorili P.S. Bajram Sherif Mubarek Olsun
Tom MarliENTUZIJASTA

jul 2014.

#14
Lepo se opustio,domaja pa has i sad da ispisem par starih misli i par novih. Moram da priznam,postoji jedna lepa stvar kod gradova,a to je da pruzaju lep prizor gledajuci ih sa odredjenog uzvisenja. No,sam sadrzaj tih gradova vec kvari sliku i misli,lavez pasa odjekuje pustim ulicama. Vetar duva kao da se trudi da pokrene kosmos,moljac izjeda staro drvo godinama... Trulo je sve u njima. Ja vidim a ljudi su slepi,vidim sadrzaj ovog isprogramiranog sveta citajuci ljude kao programe,a odlicno poznajem njihov geneticki kod,binarni kod. Povrede koje su nekada nastale kretanjem kroz tu guzvu nula i jedinica nisu se razvile zbog mog uspevanja da vidim sta ljudi rade i kako funkcionisu vec su ispisivale svoj kod pomocu ljudske oholosti . Oni nemaju obraza. Time su oni vredjali sve,moj talenat,norme,ljubav,remetili su mir mog koda svojim kodom koji bese ukucan u njih kroz muziku i televiziju,no i priroda ima svoj kod a moj kod bio je prirodni. A kada prirodni kod udari na binarni,priroda pobedjuje. Vidite ovako,da vam tako objasnim,kroz sliku lutkara i marionete. Moj je zivot bio zamrsen nalik koncima koji se nalaze u rukama pocetnika koji drzi marionetu i pokusava da je kontrolise. Svakim svojim potezom on bi ih samo umrsio jos vise,narednim jos vise i tako dok se ne veze cvor i konci ne puknu usled pritiska,zatim bih uzeo nove konce,zavezao za istu marionetu i krenuo da upravljam njome za nijansu bolje nego proslog puta. Mnogo pucanja cvorova sam prosao,marioneta vec ima dosta svojih oziljaka,puno iskustva u malo godina,neki bi rekli. No,ja jos uvek imam i imacu ljubav za dobar deo covecanstva,za one koji znaju da cene,znaju da odrede cenu onoga sto ih okruzuje,ne materijalnu vec duhovnu cenu. Ali ako ja mlad postajem umoran od toga sto ljudi ne zele da cuju tisinu ,mir prirode i Boga,sta cu ,okruzen betonskom dzunglom,da radim kad ostarim? Razmisljajte o svemu,budite pametni. Mir
HookerLEGENDA

avg 2014.

#15
Ajde da se i ja upiaem ovde ... Citirau Vladislava Petkovia ... I ata je ~ivot ? Izgubljeni asi ... Iskra ato plane pa se odmah gasi . I sve je uzalud, uzalud, ali ... E to " ali " mene dr~i ... I to "ali " treba da dr~i sve nas . Uvek se nadje neko " ali " koje pokrene. I kad je najte~e, i kad mislite da izlaza viae nema, i kad mislite da je sve gotovo, uvek nadjite neko "ali ", nije teako i samo gurajte dalje . Eto, lepo je ovek rekao :clap:

avg 2014.

#16
Osvrnem se na proteklu subotu, a i nedelju bogami, pa se zapitam - koliko puta covjek treba da se obloce do stanja potpune amnezije da bi samostalno, bez da ga drugi podsjecaju na to, prestao sa takvim nacinom opijanja? - Zakljucak je, dokle god to voli! Ne sjecam se kada sam se zadnji put napio prije navedene subote, a evo ni ovog pijanstva se ne sjecam, al bukvalno. Svadba, odradimo sve po ps-u, docekasmo svatove, pa vjencanje ovo, vjencanje ono, onaj nesto kenja, drugi se jos vise prosro od kenjanja jbg licno ga bog ovlastio da spaja, a kad te bog ovlasti za nesto ne moze se to tek tako na brzinu i jednostavno, treba malo razvuci i zakomplikovati jer se za jednostavne stvari ne moze uzeti ozbiljna para. Jedva sam docekao da sjednemo i bacimo noge pod stol. Kao sto to po obicaju biva, prvo aperitiv u vidu domace rakije sljivovice, par komada prije meze i jos par uz mezu. Ondak prebacimo na pivo marke jelen, ledeno svez, a uz to ce i glavno jelo tzv. gozba. Jelo se lijepo, zatego stomak ko indijanski dobos, ne moze vise ni ono za zuba sto jezikom iscackas da stane u njega, al piva moze koliko hoces. E to mi nikako nije jasno. Sta god pomislim da pojedem muka me uhvati kao i fobija da ce mi strije po glatkom, njegovanom stomacicu poiskakati, al mjesta za pivo ima koliko hoces, kao da ima neka namjenska komora, nekakva rezerva za pivu. Pa, onda, kasnije opet rakija, u to ce i slatka, valja i nje potegnuti, pa poslije mozes mirno da se olesis dokle god te ruke sluze, posto mozak zakaze... I tako, neka tama oko mene, razmisljam zasto je tako mracno i shvatim da su mi kapci preko ociju pali. Nakon tren-dva pocinjem osjecati neku ostricu po sredini ledja. Kapci teski, olovni, ne daju se pomjeriti kao da nisu moji, a ona ostrica se sve vise urezuje u ledja. Pokusavam se okrenuti i shvatim da nemam nikakvog osjecaja u nogama, pretrno sam, hladan znoj me oblio. Na jedvite jade pomaknuh kapke tek toliko da registrujem zid od opeke i svijetli otvor u zid, zakljucujem da je to zidarski otvor poznatiji kao prozor, doduse bez stolarije, posto su samo grubi radovi uradjeni na zidu. Pocese me trnci hvatati po nogama za koje sam i zaboravio da ih nisam osjecao. Previsile se preko drvene grede 18x16 cm u narodu poznate kao vjencanica ili sljemenjaca. Otkud greda pod mojim nogama? Napeo sam trbusne misice u nadi da cu uspjeti da ustanem, a ona ostrica skliznu niz kicmu kao da je struja tuda prosla. Gdje god se pomjerim nesto je ubocilo pa malo bode malo sjece. Uspijem se nekako pridici u sjedeci polozaj i osmotriti okolinu iz prihvatljivije perspektive. Sjedim na hrpi drvenog otpada koji su majstori nabacali u cosak novosagradjene kuce, nakon sto su srezali krov za istu. Ona ostrica koja mi se usijecala u ledja nije nista drugo do drveni rog 12x10 cm duzine cca 150 cm okrenut jednom ivicom prema gore. Zakljucih da sam ja lijepo odspavao na toj hrpi drveta kao i to da su mi ruke do ramena izgrebane, vjerovatno od pokusavanja da se udobnije namjestim. Pitam se, otkud ja tu, al nije imao ko da mi odgovori. Potezem rukom za mobitel no dzep prazan, kao i ostali dzepovi. Onda pomislih da sam opljackan. Napokon uspijevam da ustanem na klimave noge, krenuh naci izlaz iz gradjevine i u susjednoj prostoriji vidim telefon na betonu, naravno izgreban od klizanja po istom. Ima par propustenih poziva i dvije poruke. Otkud telefon tu, pojma nemam. Tada mi se i pamcenje djelimicno vratilo, veci dio je ostao prekriven gustim velom zaborava. Sada, dok presabiram utiske, umjesto gorkog kajanja zbog nerazumnog pijancenja nadvi mi se pitanje nad glavu - kuda ce nas sledeca avantura odvesti i sta cemo sledece zaboraviti? Lebdi iznad masuci krilcima a mene strah podici pogled, kao da se plasim da ce mi se u usta posrati. Odgovor ne znam, al znam da, ako ga prezivim i bude uslova vec ce negdje biti zapisan.

avg 2014.

#17
Vremena teska, glava puna briga, budala na sve strane i poneki ludak. Uzrok biva prije posledice, bar tako kazu a i primjeri to nedvosmisleno dokazuju. Svakodnevno po ulici srecemo razne tipove psihicni nestabilnih osoba. Poneko im se izruguje, neko ih zali, neko ih mrzi ali niko ne reaguje na pravilan nacin, jer danas je malo onih koji znaju sta je pravilno a jos manje je onih koji znaju sta je pravedno. Ima ljudi, tako kazu a i praksa je pokazala, koji pijani dobro vladaju sobom, pa i automobilom, ali to nije razlog da se svima omoguci da neograniceno piju i vladaju sobom i drugima, jer ima onih koji, kad popiju, postaju neki drugi ljudi koji nisu u stanju da se brinu ni za sebe ni za druge i koji cine stetu zajednici kojoj pripadaju. Zbog takvih je najbezbolnije rjesenje da se svima zabrani da piju i pijani voze ili da se uopste pojavljuju u drustvu. Isto tako psihicki poremecene osobe treba njegovati i lijeciti u odgovarajucim ustanovama, umjesto sto se slobodno krecu i cine sta im padne na "pamet". Zlocini se desavaju od praistorije i desavace se i ubuduce. Jedino sto drustvo moze uciniti jeste da se brine za dokazane bolesnike, a za one pritajene se mozemo moliti da nikome ne naude, kao sto je skorasnji slucaj u Subotici. Iskreno vjerujem u slovo zakona i pravdu. Ne mogu se pohvaliti vjerom u ljude koji vrse tu vrstu duznosti, ali nisam ni skeptik. Ima dobrih ljudi i medju tuziocima i medju sudijama, dobrih i pravednih. Njima treba omoguciti da cestito rade svoj posao i da se bave pravdom umjesto da svako sprovodi neku licnu pravdu. Zrtve ne treba da sprovode pravdu, jer pod velikim stresom i sokom nisu u stanju pravedno rasudjivati te postoji velika vjerovatnoca da ce u afektu uciniti nesto zbog cega bi se mogli kajati do kraja zivota. Drustvo nam je puno pshihopata koji bi nekoga cerecili, vjesali, klali, sjeckali, trpali na elektricnu stolicu, trovali, sjeme zatirali, kasapili.., ali na srecu malo je onih koji su toliko bolesni da takve ideje sprovedu u djelo. Slobodna volja je covjeku najveca kusnja i kob, a malo je onih koji se sa tom vrstom slobode znaju nositi.
kokomarinAMBASADOR

avg 2014.

#18
I meni je dugo tribalo da shvatim da je ljubav jedini zakon , Ljubav gospodara svoje volje i negubitelja kontrole nad svojim bicem. Smetalo me opce misljenje o autoru i stalno mi je nesto nedostajalo da povezem. Kad lavica odgoji antilopu to moze bit samo ljubav jaca od svih prirodnih nagona i hranidbenih lanaca. Autor je aleister crowley ,kontroverzni mason zeljan slave s pocetka 20st. Eto ,priznajem da mi je tribalo dvadeset godina da provarim znacenje! To sta je svit takav i sta su ljudi svakakvi je konacno i ne da se minjati pa svako vuce svoju mayu kroz svoju karmu i svako gleda kroz vlastite naocale svijet svoje svijesti.

avg 2014.

#19
paps, svia mi se tema.. tek u 00h izlazin, pa stignen koju ri napisat dotad.. u miru i tiaini.. i u mraku.. odakle po eti a da pritom obuhvatin sve va~no ata bi tila re, a da nebude meni teako za sro it a itatelju naporno za itati.. vidin, neki piau o smislu njihovog ~ivota, neki o (globalnim i lokalnim) problemima, neki o ljubavi.. do prije par miseci, slobodno mogu rei da niata o toga nisan do~ivljavala na na in na koji san tribala.. ajmo rei, bila san potpuno bezbri~na i prehrabra i samouvjerena, ( ono kad popijea svu pamet svita ) .. dobre vutrice na svakom koraku, slobodnog vrimena koliko oea, love i viae nego dovoljno.. a pameti nigdi.. doslovno comfortably numb! ata ovik u tome svemu mo~e nau iti, spoznati.. niata, ama baa niata.. kad je oko tebe tako, a vutrica malo pomuti mozak.. nastane sranje.. radia greake.. skrenea s puta.. po nea te~iti za nerealnim stvarima.. al ne dugo! plesne te ~ivot samo tako.. vrati nazad, gurne u provaliju pa te vu e nazad gori skroz polako.. ou rei, oviku je oduvik bia potreban strah da bi pri~ivia.. danas te samo zadr~ava u realnosti.. ne u velikoj mjeri, ali smatran da je strah zdrav.. samoj sebi zvu in preopenito, al svak mo~e nai dio sebe u ovome.. samo da je srie, zdravlja i ljubavi, stvarno, oviku netriba niata viae.. od sada, samo ponizno.. sve pomalo.. toliko od mene, budite dobri!

avg 2014.

#20
A pomalo,nego kako :)
Tom MarliENTUZIJASTA

avg 2014.

#21
Moracu da se osvrnem na jednu stvar koju je covek stvorio 2004 godine. Fejsbuk,stranica na koju se mesecno uloguje 1.3 milijarda ljudi. Veliki problem u drustvu iako se ne shvata dovoljno ozbiljno. Zivot bi bio lepsi da nije fejsbuka,gledam ljude danas i jedino sto ih krasi a da je pametno jeste pametni telefon. Ne ispustaju iz ruke fejsbuk,ali ajde da je samo to,vec je tu i instagram,whatsapp koji su u vlasnistvu kompanije facebook. Sagledacu ovaj problem iz vise ugla: 1)Drustveni ugao Po kaficima su svi na mobilnom,niko ne prica a i kad pricaju ne slusaju sagovornika jer gledaju kad ce da im stigne poruka na fejsbuku,whatsappu,kad ce neko nesto da im lajkuje,postavi status ili nesto... Drugo,ljudi na fejsbuku su ono sto bi zeleli da budu,a ne ono sto jesu. Imitiraju se poznate licnosti,svi se trude da imaju najbolje slike,najvise lajkova,itd. Zivim u okruzenju gde se na more ide da bi se slike postavile na fejsbuk,gde se narucuje skupo jelo da bi se slikalo i postavilo na instagram,gde su svi SWAG,previse cool,devojke sa pola kilograma sminke,itd. Ajde sve,ali je problem sto se oni razvijaju u virtualnom svetu,jure lajkove,slike,ovo ono,ja nemam fejsbuk vec 3 godine (imao sam ga mozda godinu dana) pa se trudim da maksimalno iskusim stvaran zivot. 2) Globalna vlast Vec dovoljno poznata recenica "Daj coveku da se zanima necim sto je nebitno a on misli da je bitno,a zatim odradi posao" E pa upravo to nebitno je fejsbuk,instagram,whatsapp,pametni telefoni,starlete,televizija,itd. i dok se ljudi zamajavaju time oni koji su podmetnuli to rade odlicno svoj posao... 3) Privatnost Fejsbuk najvise para zaradjuje na prodavanju informacija tajnim sluzbama,dakle na svakih godinu dana dodje npr BIA i kupi sve informacije,to je trgovina informacijama. Gde ste bili,sta ste jeli,kako se osecate itd,sve su to informacije o vama koje imaju cenu i koje se prodaju tajnim sluzbama. Gledam majke kako postavljaju slike svoje male dece od rodjenja pa na dalje,a ne shvataju da slika tog deteta ima cenu. 4) Odrzavanje kontakta sa starim prijateljima Ovo podrzavam,ali zar nije lakse da se cujete telefonom ili skajpom,kako god. Izmedju ostalog,procenat ljudi koji iz ovog razloga imaju fejsbuk je veoma mali. Sta ce detetu 2 razred fejsbuk,da se cuje sa drugarima iz vrtica? 5) Skola Danas mnogi koriste grupe da se informisu i razmene literaturu,ali to moze da se nauci i odradi i bez fejsbuka. 6) Moral Jos jedan u nizu problema je taj sto se devojke skidaju na fejsbuku za lajkove,pa zamislite kako je njihova licnost propala a da nije ni stigla da se razvije. Ona nudi svoje telo za 100 lajkova na fejsbuku. O cemu mi pricamo? Puci usne,ne zna zasto ih puci ali eto to svi rade. To je FENSI. Smatram da fejsbuk nije potreban uopste,imam odlican drustveni zivot i bez njega,zavrsio skolu bez njega,sa ljudima sa kojima zelim da se cujem cujem se preko telefona,itd. Dakle,zasto ljudi imaju fejsbuk?

avg 2014.

#22
O svetla svetlosti, da se nisi zagasila malo? Da te nije izdala inspiracija? Evo, mene malti paranoja da neces napisati tu paranoju istine Covjeka uvijek prati progres na zivotnom putu. Nesto mora da se razvija i napreduje, u ovom slucaju napreduje materijalizam i licna korist, a za drustvo i zajednicu ne marimo ni trena. Za nasa duhovna bica ostaje sve manje i manje vremena da porade na sebi samima. Kako neko da mirise na ljubicice a nalazi se u septickoj jami?! Citam danas da se Britanci i domaca policija uvjezbavaju za razbijanje demonstracija koje ocekuju od nezadovoljnog naroda; izmucenog, psihicki unistenog, prevarenog, opljackanog da ne nabrajam dalje, mogao bih do sutra. Znaci, policija koja je itekako nezadovoljna sa situacijom prisiljena je da radi za vlast, odnosno vladu da ne bi dobili otkaze, a drugi posso ,ako, ga ima nije nikako placen. Odoh u pogresan pravac, ne zamjerite, ovo sam morao ispovijediti :)
Sjaj2ENTUZIJASTA

avg 2014.

#23
Bie napisana, kad tad, ovde ... Nemam vremena sada a treba se prisetiti hronoloaki dogaaja i detalja od pre par godina. Videh ~ivot svoj na FB, suludo, uh huk groma iz vedra neba i joa mnogo slu ajnih slu ajnosti koje behu se dogodile, stvarajui paranoju istine ...
HookerLEGENDA

avg 2014.

#24
Znate li ata je najbitnije u ~ivotu ? Sad u da vam ka~em. Najbitnije je strpljenje... Sve prodje, sve ... Kao ato su naai stari govorili - Sve e ovo jednog dana biti ju e... Vreme samo po sebi odradi dosta toga . Niata nije vredno nervoze, niata nije vredno ljutnje, niata nije vredno zdravog razuma. Moj pokojni djed , nazdravlje vama, je znao da ka~e - ... "sve daj ali ovo ovde ne daj nikom" ... I pokazivao je na glavu. .. Jednom prilikom, dok je bio ~iv, imao je onda nekih 85 godina, odem ja da ga obidjem, sedimo, pomalo pri amo, viae utimo, dosadno meni. U jednom momentu ka~em - `to mi se odu~i ovaj dan, nikako da prodje .... A on e na to, jednom nogom je ve u grobu... - A dje ti se ~uri ... U pravu je definitivno ... Zaato volim da duvam ? - uva mi zdrav razum . Zaato volim da duvam ? - Nema nervoze. Zaato volim da duvam ? - Opuateno Mo~da sam ovo trebao da bacim u naduvane postove. Nema veze ... Poenta je da budete strpljivi, verovali vi meni ili ne ... Papa Romeo, mislim da sam pogodio temu gde u da napiaem ovo, doalo mi. Ako nisam, izvini, naduvan sam ...

sep 2014.

#25
Proste stvari u komplikovanim dimenzijama Cucim za lap topom i pozelim nesto da pojedem. No, posto sam vecerao skontam da bi to moglo biti nesto slatko, te se uhvatim cokolade; Milka bubbly alpen milch. Sjeda cokolada, sjedne citava, a meni se jos jede. Kontam otvoriti jos jednu, al na srecu ustadoh piti vode, a do cesme prodjoh pored zdjele sa mandarinama, ciji miris me svo vrijeme mamio da ih pojedem, a jos sam neku prehladu navukao. Sta ti je razguz izmedju duha i tijela, ccc. Nema srece, a ni pameti bez jedinstva!
BoRaiChoAMBASADOR

okt 2014.

#26
Papa ja se ne bih ispovijedao, ja bih te zamolio posto si aa da kazes ovim iz Eliosa da mi posalju 250w HPS komplet :D btw dunuh kvalitetno, pa sam morao da se izjadam malo (sto se vidi iz prilozenog jelte) zbog sijalice, nidje je nema u mom gradu jebo li ga pas i ovakav grad...valjda aa nece zamjerit sta ;)

okt 2014.

#27
Bio sam kod onih iz Eliosa i urgirao za tebe i dobio sledeci odgovor: " Obzirom na cinjenicu da licno Vi urgirate za doticnog gospodina, toplo Vam preporucujemo da doticnog uputite na veliku sjajnu sijalicu koja gasi mrak na zemlji, jer bolje sijalice a za manje para ne postoji nigdje u ponudi, a znamo da najbolje ide za najbolje i prijatelje najboljih." Eto Brcho sta mi rekose, oni iz Eliosa.

okt 2014.

#28
Sto ne mogu levitirati,uhhhh..... Sada vi odlevitirao iz ovog lezeceg polozaja na kaucu do kuhinje i uzeo si par mandarina :(

okt 2014.

#29
Kretanje pri levitaciji naziva se let. Pretpostavljam da si imao mnogo treninga i "letackih" sati na zenino moljakanje "odleti caskom do trgovine po namirnice" pa pretpostavljam da ti odlijetanje do mandarina nece predstavljati veliki problem. :D

okt 2014.

#30
Ljudi moji , i ja lenj kao mazga ovih dana ... Moram se pod hitno samokazniti nekim neduvanjem . isto da se ne ubuam ili tako neato

okt 2014.

#31
Klinjo potpisao ugovor na joa 3 mjeseca :thumb: A ale... ale evo zapalio z8 pa joa na to deknio i jednu konzervu politru Bavarije :D Marac,dobro je pivo :thumb: Za pol' sata kreem u drugu smjenu.Trenutno sam fino high,no ata je tu je... Petak je :banana_rasta: opuateno samo.

okt 2014.

#32
Bela je jako interesantna kartaska igra, pogotovo kada je ekipa utrenirana. Nakon tek odigranog dijeljenja a pri prebrojavanju stihova dijalog izgleda ovako; -Ko je dijelio? -Ja sam dijelio. -Jel bilo zvanja? -Jeste ti si zvao 40. -A jel! U cemu? -U ziru 20 do dame, a u srcu do devetke! -A ko je zvao aduta? -Ti si zvao aduta! -A jel! A sta sam zvao? -Bundu! Pa kaze da zapalimo i rasturimo partiju dvije Bele. Rastureni smo mi kao Ford Taunus u ciginom vlasnistvu kojim skuplja stare bojlere i ves masine za otpad. Zabijacica neka. Ostavi 4 trupla da zbunjeno pilje u pravougle sarene papirice koji su im se nekim cudom nasli u rukama, pa se pitaju otkud to i sta bi to moglo biti, dok im duhovi lutaju svak na svoju stranu. I na kraju jos pita "jesam li pao?!"

dec 2014.

#33
Zadnja ispovjed prije dva mjeseca i kusur dana. Slab sam hriscanin :) (da li se vjerske zajednice pisu velikim ili malim slovom!?) Doduse, slabo se sta imalo ispovijediti. Sve po starom - "oce, grijesio sam" :D Veceras sam dezurni sofer. Vozim cerku na docek u neki klub, pa cu onda i otici po nju kaz zavrse sa dernekom, a kada ce to biti - znacu kada me pozove da dodjem po nju. Sin kod rodjaka. Sreca pa nisu daleko, par koraka. Naoruzao se petardama, sto bi nas narod rekao "do zuba" ,pa cu, dok cekam poziv, da se zanimam stvaranjem buke po komsiluku. Komsije, mlogo mi je zao, al taki grah vam je pao :) Planirao sam buteljicu dvije vina srknuti, al s obzirom na dezurstvo ne bi to bio pametan potez. Charonnay iz vragecovog podruma je pristojan izbor za veceras, il je pravilnije napisati "vcrs"!? U svakom slucaju je brze :) Odoh zraknuti da li se vecera zgotovila, dal pecena je cak!?

dec 2014.

#34
prijatno papa, i sretna nova

jan 2015.

#36
Doe i proe. Hvala nebesima pa oko mene nije bilo petardi.Iz daljine sam sluaao gromoglasnu tutnjavu razno raznih pirotehni kih sredstava. Zvuk vatrometa je parao hladno vedro nebo.Sve je manje rafala iz automatskog oru~ja i piatolja. Nisam to uo noas. Dite re e neku ve er,odoh sa ekipom na Novu u Temiavar,pa odustaae (na kevinu sreu a i moju :D ) jer je jako zahladilo. Sino u pola 10,sms ... na granici smo,idemo u Sombor. U pola 3,kevi sms ; Ne sekirajte se,sve je u redu. Kad e kui doi,nezna se joa :D Uglavnom,sve najbolje svima u Novoj godini.

jan 2015.

#37
[bez sadržaja]

feb 2015.

#38
Sjecam se, kao da je bilo danas, kad sam prije nepune cetiri godine prigovarao zbog ogranicenja pristupa chatu, a ogranicenje je bilo 50 postova. Nesto mi to puno bilo, treba naci 50 tema na koje imas nesto za napisati, a da vec nije napisano ranije. Evo, hvaleci boga u zdravlju i veselju stigoh i do 500og :) Nekima sam, u ovih 500 postova istitrao 500 nerava (ili su to ipak sami sebi ucinili citajuci) neki su se pronasli u tom pisanju, a ja sam se trudio predstaviti sebe. Ne imenom i prezimenom, svako se tako i tako moze zvati, ali ovakav primjerak australopiteka je unikatan :) Svi smo toliko razliciti, a opet nas zajednicka interesovanja toliko zbizavaju. Ono sto nas odbija jedne od drugih je klasicno nerazumijevanje, pogotovo ovde na forumu. Pisemo o istoj stvari iz razlicitih uglova i umjesto da vidimo uglove drugacije, mi stvar dozivljavamo drugacije, a to je mora se priznati malo pogresno. Po prirodi sam malo tvrdoglav, drzim se svojih uvjerenja (i ne drzao ih se nakon bjesomucnog, mazohistickog analiziranja) pa ne zamjerite ako je potrebno malo vise truda uloziti da se kroz pisanje razumijemo i da stvari legnu na svoje mjesto. P.S. Nadam se da nece ruka u svilenoj rukavici vaskrsnuti iz monitora i plesnuti mi samar kada kliknem na enter :)
rKj420ZMAJ

feb 2015.

#39
500 postova a ne daju nam chat :( tugaaaaaaa

feb 2015.

#40
forumski chat na~alost viae ne postoji...
Moj putAMBASADOR

feb 2015.

#41
Papa Romeo, i ja imam neato za priznati. Niata novo, zapravo staro i ofucano, a uvijek aktualno. Kad sam bila dijete, nisam shvaala ato se dogaa kada zavrai ljudski ~ivot. Odrasli su mi rekli da u shvatiti kada odrastem. Mo~da sam sada malo odraslija, nipoato odrasla, ali nekako u duai ponekad stara, a djetinjasta, puno toga pro itala i na kraju toliko informacija me smelo i opet - niata ne razumijem. Dogodilo mi se da sam smrt pogledala ravno u o i. isti egzistencijalizam s natruhom naturalizma. :D I tada razumski sve mi je bilo jasno, ali u duai je stajala samo odvratna tiaina. }ena koja me dr~ala za ruku dok sam odlazila, rekla mi je: "Ne gubi vjeru, ni pod cijenu ~ivota!". Tada, kad sam gledala smrt u o i, Bog se nekako pritajio, postala sam klaustrofobi na, no na moje veliko iznenaenje, iako je duh kopnio, moj razum govorio je da Bog postoji i smrt nije kraj. Ka~u da e strah nestati ako se suo ia s njim. Kod mene to nije slu aj. Ne udi me to, ja sam uvijek bila crna ovca, iznimka koja potvruje pravilo. Ali kako kao iznimka da shvatim pravilo kad se u mome ~ivotu odvija sve mimo pravila?! I tako, joa uvijek ne razumijem smrt. Razmialjam, ato bih dala kad bih mogla postati bezbolna i besmrtna? Netko nepromialjen rekao bi: Sve bio dao samo da ~ivim! I eto opet zamke... duhovne, naravno. Odreci se ~ivota, ne gubi vjeru.
H2O888LEGENDA

feb 2015.

#42
Ka~u da e strah nestati ako se suo ia s njim..e pa mnogi ljudi se trebaju suocit sa strahom,da ga tebi ne namecu,meni,drugima i puno bi ga manje bilo...da si bezbolna i besmrtna,pa ko je reka da nisi,sto je ovo malo boli,naspram beskonacnosti putovanja,kojg se rijetki sjecaju,sve je to s razlogom,a odgovori ce doc kad se najmanje budemo nadali."Ne gubi vjeru, ni pod cijenu ~ivota!".
Moj putAMBASADOR

feb 2015.

#43
Da, nemam sumnju u postojanje ~ivota nakon smrti. Viae nitko na ovom svijetu ne mo~e mi to dovesti u pitanje jer ja ZNAM da nakon smrti ~ivia dalje, ali ono ato mi stvara nemir je neznanje i strah. Neznanje u smislu da ne znam ato me eka s druge strane, a strah je od samoe umiranja.
H2O888LEGENDA

feb 2015.

#44
nitko ne umire sam,a straha tamo nema,bar tako pricaju oni koji su se vratili:let:

feb 2015.

#45
Strpljenje je sve sto nam treba. Svako pitanje dobice odgovor kada za to dodje vrijeme. Tesko je pisati o necemu sto vecina nije kadra shvatiti - ne postoji adekvatan pojam, jer pojam oznacava iskustvo, a iskustvo mora biti kolektivno da bi ga kolektiv kao pojam shvatio. Kako nekom slikovito objasniti sta je ljubav ako taj osjecaj nikada nije osjetio? Kako djetetu objasniti sta znaci pec-pec ako se nikada nije oprzilo? - Za pec-pec ce osjecati strah, ali od nepoznatog. @Moj put Pretpostavljam da znas, s obzirom na nesvakidasnje iskustvo, da smrt ne znaci apsolutno nista, sem jos jedne zivotne faze. Faze kada ljudska cula nestaju, a javlja se samo jedno - spoznaja. Nema povratka iz "onostranog" Mozda bi ga i bilo kada bi bilo kolektivnog iskustva, da imas s kim da ga dijelis. Ovako, ostajes iskustvom obogacena ali jako usamljena, i to ne usamljena po pitanju drustva, vec po pitanju iskustva - spoznaje i nemogucnosti da ga s nekim dijelis. Govoriti nekom o sebi, o necemu sto ti mnogo znaci i umjesto razumijevanja doceka te zbunjeno klimanje glavom. Shvatis da nije do drugih, a nije ni do tebe. Jednostavno ljudska cula to nisu kadra izraziti. Glas je jeka koja gluvom nista ne znaci.
Moj putAMBASADOR

feb 2015.

#46
Ako pretpostavim da su mu zadovoljene osnovne egzistencijalne potrebe, pomalo me ~alosti injenica da su prosje nom ovjeku glavne teme za razgovor posao, hrana, vrijeme, prinosi, itd. No to me ne sprje ava da govorim sebe. Ali ina e obo~avam ljepotu jednostavnosti, ne zato ato me ne zamara, nego zato ato toliko toga otkriva.
H2O888LEGENDA

feb 2015.

#47
hm tesko je danas bjezat od "realnosti",pogotovu kad se vecina razgovora u drustvu,obitelji svodi upravo na to sto govoris posao, hrana, vrijeme, prinosi, itd.za mene to nije realnost vec nametnuto stanje da se zamaze prava stvarnost ajmo rec spoznaje neceg sto bi ja nazva zivot,slazem se da je ljepota u jednostavnosti,kroz koju mozemo naucit puno upravo promatranjem nekih stvari,pa evo naprimjer (lista,auma,kamen,zivotinje),na koje ne obracamo paznju ako razmisljamo na materijalne stvari...zalosno je sto se neki ljudi u svome tijelu osijecaju stranci upravo razmisljajuci i lutajluci umom neimavsi prilike s nikim popricat o tome da ga se blijedo ne pogleda(tj. robovi smo sovog drustva na neki nacim,i treba utec od tog i picit ono sto ti um nalozi da je stvarnost)u biti ono sto te cini sretnom...i evo zvoni mi mob prijatelj zove na trubu:wave:jedina osoba s kojom se o takvim stvarima moze hehe odoh poz:let:

feb 2015.

#49
`vi, frrrrrrr, plo. Cim cim, aua aua, krc krc, aua aua aua, liiiiiiiiz, aua aua, tok tok, kres, srrrrrrrrrrrrk, tik tak tik tak, puff, srrrrrrrrrrk, tik tak tik tak, puff.., pa ka~e, elektron prije ispaljivanja iz akceleratora ima svojstvo elementarne cestice, nakon ispaljivanja, pri prolasku kroz proreze na ploci ima svojstvo vala dok ne udari u detektor sa druge strane proreza, nakon udarca u detektor ponovo postaje elementarna cestica.., i ka~e da mu je sve jasno ko da je roenim o ima gledao... tik tak tik tak tik tak... NEMA MI PLOVKA, JEBO TE LED

feb 2015.

#50
i prodje od tada trinaest bajrama, a svetla svetlost se ne vrati k nama :)
Sjaj2ENTUZIJASTA

feb 2015.

#51
Nastavie se. Poelo je, ini mi se, digitalizacijom sopstvene stvarnosti. Kako ? Izgledalo je da stvari ( slike viene kroz sliku, oblik, zvuk pesme, slu ajnosti vienje ili ute NETom ) postanu ostvarljive... Nastavie se.

feb 2015.

#52
Nemoj samo indijska serija da bude :) Ima li na forumu jos neko bliski susret sa smrti? Drugarica Moj put se srela oci u oci, a ja bih volio kada bi mogla malo vise napisati o tom slucaju. Zivo me zanimaju takva iskustva. Citao sam ponesto o klinickoj smrti, al mi vecina prica na prepricavanje vuku, bar one o svjetlosti na kraju tunela. Iskustva iz operacionih sala su mi autenticnija. Gledali ljudi sebe na stolu i hirurge kako im se bore za zivot, kako kazu, iz pticije perspektive.

feb 2015.

#53
da ilustrujemo tu perspektivu

feb 2015.

#54
Znate da kad ovjek umre mozak je i dalje u pogonu nekoliko sekundi pa u nekim sluajevima i do minute. A to svjetlo na kraju tunela isto ima objaanjenje. ovjek kad je u smrtnoj opasnosti usljed aoka organizam zapo inje proces proizvodnje dmt-a ato vas lansira u neki drugi svijet, neobjaanjiv, nepojmljiv i prepun ki a. udo je to ljudsko tijelo.

feb 2015.

#55
Malo mi to kontradiktorno da mozak radi kad je covjek mrtav. Smrt nastupa prestankom mozdane funkcije, sto ce reci da, covjek nije umro ako mozak radi. Sve dok je covjek u smrtnoj opasnosti organizam ce reagovati zastitnicki. Ali u trenutku same smrti, ni jedan organ nema funkciju, pa tako ni mozak, a postoji dosta slucajeva ljudi koji su virnuli na drugu stranu, medju kojima se nasao i poneki doktor i sigurni su, bar tako tvrde, da postoji zivot poslije smrti.

feb 2015.

#56
Znam da zvu i suludo, i da istina je da bi trebalo tako biti, ali je rije fakti ki o nekoliko sekundi svega. Gledao sam dokumentarac nekog doktora znanosti na nekom institutu koji se bavi ljudskim mozgom, mislim da je neki avicarski institut. Uglavnom lik je provodio ispitivanja u nekoliko bolnica i doaao je do te zapanjujue spoznaje. ak u trenutku smrti se pale neki dijelovi mozga koji su ina e neaktivni, ato je joa i dodatno objaanjenje svijetla na kraju tunela. Budem malo potra~io na netu pa potkrijepio to nekim linkom ako uspjem da pronaem.
Moj putAMBASADOR

feb 2015.

#57
Papa Romeo, skoro pa sam ti do kraja ispisala svoje iskustvo, ali ne mogu, drhtim sva u duai, teako mi je do kraja sve to izrei. Joa ova fotografija od operacije, presjeklo me u crijevima kad sam je vidjela. Kad doe vrijeme za to, podijelit u svoje iskustvo s tobom.

feb 2015.

#58
nisam imao TOLIKO bliski kontakt sa smru, ali jesam sa aofer-aajbom od auta. u tih 50 stotinki koliko mi je trebalo da napravim salto preko haube i preletim 10 metara vidio sam... ne znam ata sam vidio, ali znam da nije bilo lijepo.

feb 2015.

#59
@Moj put, nadam se da ce doci to vrijeme, zaista bi mi mnogo znacilo. Ukoliko postoje razlozi da o tome ne pises javno, znas i sama da ima i drugih nacina. @metalmaniac, strah i nije bas prijatan osjecaj. Ne shvatam te bas najbolje kad kazes da si vidio nesto, al ne znas sta?! Jesi li vidio nesto nepripadajuce mjestu nezgode ili ti se sajba urezala duboko u sjecanje? :) (ne zamjeri na crnom humoru, smijeh je zdrav). Sta ti se desavalo prilikom ateriranja na tlo? Gubitak svijesti ili si zilaviji momak?

feb 2015.

#60
bez brige, nema zamjerki papa (there's no humor like black humor)! :) ni sam nisam siguran ato sam vidio, bilo je toliko brzo da je nemogue u glavi razlu iti ato je, neki flea, nije panika ni strah od smrti, kao da se svijet okrenuo u meni. nisam izgubio svijest, do ekao sam se gotovo na noge. sve je proalo bez gubitka svijesti, ak i bez ikakvih lomova ( ak ni hla e nisam poderao) jer sam se u trenu kad sam spazio auto psihi ki pripremio za udarac. najvea ozljeda je bila natu ena potkoljenica gdje me pogodio auto, razbijena koljena i oderani lakat.

feb 2015.

#61
Bio je to dan kao i mnogi prije njega. Uobicajen, naoko predvidiv i unaprijed isplaniran. Nicim nije nagovjestavao da ce biti jedan od onih dana koji se desavaju jednom u zivotu malog broja ljudi. Mjesto i radnja su unapred dogovoreni i planirani, ali dogadjaj koji se desio je krajnje iznenadjujuci. Igrom slucaja dozivio sam nezgodu, necu reci nesrecu, naprotiv, bio sam neopisivo sretan, zahvaljujuci kojoj sam se nasao na patosu uz grcenje svih misica, pa i onih koji su atrofirali usled rijetke upotrebe. Nakon tog grcenja svijet koji sam do tada poznavao u trenu je nestao. Osobe sa kojima sam se nasao i dalje su tu, samo sto su im velika zabrinutost i strah smijenili bezbrizne osmijehe sa lica. Jedan vice pogibe, drugi zovite doktora, treci vadite mu jezik iz grla, cetvrti pilji u mom pravcu zaledjen od straha, peti cuci pored mene ispruzenih ruku, razrogacenih ociju, kao da me pokusava pomjeriti, ali ja nikakav dodir ne osjecam, ustvari, ne osjecam apsolutno nista od onog sto sam cijeli zivot osjecao, sesti vuce cetvrtog da napravi mjesta sedmom da moze doci do mene - sedmi je doktor. Dok ih posmatram onako uzrujane, primjecujem da je nesto mnogo cudno u svoj toj zbrci - ne mogu odrediti perspektivu iz koje ih posmatram! Svu sedmoricu gledam u oci u isto vrijeme i ne samo u oci, vidim im i tijela, polozaj u kojem se nalaze, perfektno cujem svaki glas koji puste u isto vrijeme, a vrijeme kao da ne postoji. Ne moze se odrediti. Prosto ga nema, ne postoji, niti tece, niti stoji. Postoji samo dogadjaj koja se odigrava u prostoru, a ja nijemi posmatrac kojeg je ispunio osjecaj kojeg nije moguce opisati nekom ko taj isti osjecaj nije licno dozivio. Osjecaj kojeg ni danas nisam prezalio i zbog kojeg mi je, na neki nacin, bilo krivo sto se vratih nazad, a razloga za povratak ima i vise nego dovoljno. Kazu da, kada se covjek nadje u bliskom susretu sa smrti, mozak luci odredjen hormon koji stvara osjecaj zadovoljstva. Kazu da je to zbog same spoznaje da nam se zivot gasi, pa da nam ti poslednji trenuci budu najljepsi u zivotu, prije nego sto zauvijek isceznemo. Kazuju i kazivajuci nagadjaju, ali mnogo promasuju. Mnogo. Svo vrijeme koje sam proveo u tom stanju ja sam gledao, slusao i osjecao. Pokusacu, vjerovatno poput malog broja ljudi sa slicnim iskustvom, da to "gledanje, slusanje i osjecanje" uporedim sa nasim ljudskim culima. Zamislite da svijet posmatrate u jednom fokusu. Sve sto se nalazi oko vas vidite kristalno jasno. Umjesto uobicajenog vidjenja, pri kojem su vam predmeti koji se nalaze u fokusu jasni, dok su oni u perifernom vidnom polju zamuceni i potpuno nejasni. U ovakvom slucaju oci vam ostanu sklopljene u dubokoj nesvjesti, a culo kojim gledate ne pripada covjeku onakom kako ga poznajemo. Zvukovi se ne cuju na nacin na koji ih registruje uho. Zvuk osjecate u samom izvoru, kao da ne dopire do vas u vidu nekog talasanja kroz vazduh, vec ga osjetite na mjestu na kojem nastaje. Kao da ste zamislili da nesto izgovorite ali to niste ucinili. Osjecate kao da ste u centru, ne postoji smjer iz kojeg zvuk dopire. Na kraju, taj osjecaj. Stanje u kojem se nalazite je nesto sto nijedan ljudski organ ne moze proizvesti, pa ni mozak. Stanje zbog kojeg vam je krivo sto vas je nako iz njega probudio, bez obzira kakvu ovozemaljsku ljubav i srecu za sobom ostavljali. Osjecaj u kojem strah, strepnja, sreca, tuga, nada.., jednostavno ne postoje, ali ih u drugima jako dobro vidite, jer su vam od ranije poznati. Osjecaj u kojem razumijete i opravdavate sva covjekova djela ili nedjela. Osjecaj koji, definitivno, covjek ne treba da osjeti dokle god je covjek u ovozemaljskom oblicju. Lijepo je znati da vas "bog" nikada nece napustiti. Ne zato sto ne zeli, vec zbog toga sto, bez obzira koliko svemoguc bio i on ima svoja ogranicenja. Bog se ne moze odreci covjeka, ali covjek se voli odreci boga. Sto iz bijesa zbog neispunjenih zelja, sto iz pogresnih uvjerenja. Kao dijete koje se preko javnih medija odrekne svojih roditelja, smatrajuci da je tim cinom raskinuo sve moguce veze sa njima, pa cak i one nasledne prirode. Danas mi je potpuno jasno sta je smisao izjave, da se covjek odrekao vjecnog zivota radi ovozemaljskog.
Moj putAMBASADOR

mar 2015.

#62
Vau, Papa, kakvo iskustvo. Prvi put u dahu sam pro itala (iskreni savjet - ako ve nisi, postani pisac), a drugi put malo detaljnije. Baa zanimljivo iskustvo
H2O888LEGENDA

mar 2015.

#63
za papin post gore.bas me zanima dali se u tome stanju(ajmo rec kolektivnom stanju svijesti donekle,koje si dozivi) vidis u ovim rijecima;)Bog postoji u svakom covjeku,kao sto svaki covjek postoji u bogu.Kad covijek pocinje da vidi u bogu sebe i druge,razumjevanje se odvija na nivou duse.kad dode do shvacanja,covijek postaje sposoban da vidi svjet svuda i svagdje jer svjet je tijelo Ocevo.:)

mar 2015.

#64
@Moj put - nisam pisac, niti planiram da se bacam na ozbiljnije pisanje. No, nikad se ne zna :) @Cvjetno drustvo - lijep ti je sazetak. Ukratko bi se to moglo tako opisati, bez komplikovanja, ali, ne dozivljavaju svi boga na isti nacin. Ima puno onih kojima je cikica sa bradom i kojeg traze na nebesima. Kojem ce jednog dana doci na ispovjed, umjesto da ga vide svuda, a posebno u sebi :)
H2O888LEGENDA

mar 2015.

#65
hm pa ja vjerujem da on moze postat i cikica s bradom ako to treba.al opet je svugdje dokle svemir seze i to u puno oblika,jer za njega i beskonacnost ima kraja...e i taj szetak gore nije moj vec bozji tako pisu:)a nije ni u potpunosti malo sam ga sreza...al me zanimalo jesi se nasa u tim rijecim,al nisam ni sumnja da ces napisat da nisi.

mar 2015.

#66
Nismo se razumili. Nisam ni napisao da ne moze biti u obliku nekog cikice sa bradom, jer je svaki cikica sa bradom dio istog boga. Osvrnuo sam se na vjernike koji boga zamisljaju kao poseban dio univerzuma, kao nesto cemu mogu otici, kao nesto cega nema na Zemlji. Kada pisemo o bogu svako ga na licni nacin dozivljava. To sto si napisao gore slaze se sa mojim shvatanjem i nemam nikakvih primjedbi :) Naravno da sam se nasao u tim rijecima. Ne postoji materija u univerzumu koja ne pripada bogu.

mar 2015.

#68
Covjek je dio boga, prema tome nije u tom izmisljanju ucestvovao sam :ajnstajn:

mar 2015.

#70
Haha, jed vam diskusija, izzzzzssss. Da ja vas pitam, ata vama bogoljupcima predstavlja taj vaa Bog, ato je on i od ega je sa injen? Neznam jel to neka nakupina ne ega, ili je to neki oblak ili vi brijete da je to neki ovjek koji mo~e levitirati meu oblacima? Jednostavno mi zvu i suludo vjerovati u neato ato nikad nisam vidio. Vjerujem u pozitivnu i negativnu energiju, te karmu, ali ti bogovi me samo mogu nasmijati. Baba mi uvjek govorila dok sam bio mali i zlo est "vidit ea ti svog boga" na ~alost nikad ga ne sretoh :(

mar 2015.

#71
Ovo je tema ok,volim itati i razumjeti nakraju ato sam proitao,odoh uzeti T,A.zapaliti i ekat ponovo neko bogato ativo u ispovjedaonici,:spliff:

mar 2015.

#72
Jebo vas patak jeste napali na boga :D Nauka ovo, nauka ono... Nije dokazala ovo, nije dokazala ono. Polako, dokazace. Ne moze na silu :) Da cujem nase drage forumske naucnike, sta to traze naucnici u CERN-u? Za kakvom ono cesticom tamo tragaju? :ajnstajn:(zagotivio sam ovog smajlica) Nisi ti nista kriv, baba je kriva :):)
mlstPOZNAVALAC

mar 2015.

#73
Ne traze nista, vec samo peru pare kao i sav ostao "posten" svet. :D Neke stvari jednostavno treba ostaviti na miru.
H2O888LEGENDA

mar 2015.

#74
CERN-za one eksperimente nije portreba kopat tunele onolike,trosit bakrenu zicu zaluda,dok ljudi u miru od gladi.po meni za nijedan eksperiment nije potrebno ulagat pare,jer ono sto covijeku treba bit ce mu dodijeljeno kad za to dode vrijeme,dok ovi nasi naucnici silom grebu po povrsini,nezamislivih sila,zasto?da bi stvarali nova oruzja,a znanje se ne otkriva takvim ljudima,tako da nece nac nista dobra vec zla,tehnologija je vec zavladala svjetom,manipulira s nama a da nismo ni svjesni zaborava,koliko je drugih ljepota na ovoj planeti,covijek uporno gura saku u nos tezeci za slavom,moci,dok je sva moc svijeta u jednostavnosti prirode i promatranju...zato ja tragam za cesticom aita :)da se od nje mogu nafumavat do kraja zivota da ne gledam pizdarije oko sebe:spliff:
imenjakENTUZIJASTA

mar 2015.

#75
da, ali bo~ja estica je samo nadimak kojeg je neko bubnuo, to nema nikakve veze sa bogom... "polako dokazae" i ata ako ne doka~u? ako ne doka~u onda si cjeli ~ivot bezveze protratio vjerujui u neato ato nikad nisi vidio niti je bilo dokaza za istoga... a tvrdia da si otvorenog uma, a ubiti sasvim je suprotno.. ako nije istina da si zatvorenog uma, dali vjerujea u djeda mraza, i ako ne, zaato? koja je razlika izmeu vjerovanja u djeda mraza i boga? dakle ti vjerujea u boga? biblijskog? ako vjerujea u biblijskog, kako to da vjerujea i u bogohulje? pretpostavljam da onda ne vjerujea u evoluciju, kako onda objaanjavaa sve te silne kosti, genetiku, dnk i sli no? zbilja vjerujea da je zemlja stara 6000 godina?

mar 2015.

#76
ko nije prco prije braka, ahhhhh.
Moj putAMBASADOR

mar 2015.

#77
evo joa jedne moje ispovijedi: ja sam kreacionist, vjerujem da je zemlja stara oko 6000 godina, vjerujem da je Bog stvoritelj i savraen, vjerujem da postoji pakao, istiliate i raj, vjerujem u teorije zavjere, vjerujem da ~ivimo u iluzornom svijetu, vjerujem da je mnoatvo dokaza koji nam dokazuju evoluciju obi na varka i vjerujem da ne postoje ateisti. :kafa:

mar 2015.

#78
Moram se opet pozabaviti alegorijom kada tebi nesto zelim napisati :) Zamisli nas dvojicu na koncertu. Ti imas razvijeniji i istancaniji sluh od mene i cujes kompoziciju svih instrumenata, a ja ne dobacujem dalje od bubnjeva i to basa. Zahvaljujuci svom istancanom culu, ti zaista cujes sve instrumente i meni nikada ne bi palo na pamet da te ubjedjujem da si ti to sve umislio ili da si u nekakvoj zabludi. Imam osjecaj da ne citas sta pisem, jer napisah gore u postu svoje licno iskustvo koje sam pokusao, koliko toliko, opisati poredeci ga sa nasim culima kojima dozivljavamo ovaj svijet. Nemoj me dozivljavati kao nekog radikalnog vjerskog fanatika, cova, studirao sam i ja nauku. Volim nauku, uzivam u nauci, ali nauka je ogranicena. Treba proci vremena da bi sanjari i filozofi osmislili instrumente pomocu kojih ce nesto dokazati. treba izmisliti radar koji registruje materiju koja se krece brzinom svjetlosti, a u isto vrijeme je toliko sitna da je trebamo milionima puta uvecavati da bi je vidjeli okom. Nije to jednostavno i to ceka svoje vrijeme kada ce biti napravljeno. Vjerujem u boga. Vjerujem da su bibliju pisali pametni ljudi, ali pisali su u alegoriji da bi onim manje pametnijim priblizili stvari koje se tesko mogu opisati uobicajenim pojmovima i jezikom. Citajuci bibliju, a citao sam i kuran, ne nalazim nista misteriozno u njima. Naprotiv, sve je toliko prosto i logicno. Ti ako mislis da, citajuci bibliju, citas trece oko, onda ces je tako i dozivljavati i ja ti ne mislim stajati na putu. Bujrum
imenjakENTUZIJASTA

mar 2015.

#79
da, ali ata je fora u alegoriji, fora je u tome da je svatko tuma i na svoj na in, i time se nemo~e onda znati ata je pisac htjeo rei.. ista stvar sa prorocima koji su pri ali u alegorijama, uvjek ispadaju u pravu.. a ako je u bibliji sve tako prosto i logi no, dali se pridr~avaa zakona o kamenovanju ljudi koji piae u bibliji, i dali smatraa da je to pametan zakon, poato su to pisali pametni ljudi (ali gledano po istra~ivanju, prosje na inteligencija tadaanjih ljudi je bila od 80-85), dali podr~avaa nabavljanje, trgovanje i bi evanje robova kao ato piae u bibliji, dali podr~avaa ubojstvo?

mar 2015.

#80
Alegorija (gr . drugo govoriti) je na in prenesenog izra~avanja u kojemu se metafori ko ili preneseno zna enje ostvaruje u cijeloj slici ili cijeloj radnji; katkada i u cijeloj pjesmi. Termin alegorija je proairio svoje zna enje zahvaljujui ALEGOREZI. Ako se odreeni tekst mo~e tuma iti tako da se zna enje njegovih re enica u cjelini u svim pojedinostima svjesno prenosi na posve razli it niz pojava o kojima u tekstu samom nema spomena, a upravo u tom prenesenom zna enju vidi se pravi smisao teksta, onda alegorija dobiva mnogo aire zna enje od metafore, a to novo zna enje dovodi je u blizinu pojmova simbola i parabole. Alegorijom i simbolom ozna ava se neato iji smisao ne le~i u njegovoj pojavnosti, njegovom obliku, odnosno njegovim rije ima, nego u zna enju koje se nalazi izvan njega. "Umjesto onoga ato se zapravo misli rei kazuje se neato drugo, neato opipljivije, ali tako da se ipak mo~e razumijeti ato je to drugo." (Hans-Georg Gadamer) Da bih objasnio pojavu koja nema primjetne oblike i pojavnost, nesto sto je za nasa cula apstraktno, ali, ipak postojece moram pisati u alegoriji. To sto si nabrojao za bibliju i zakon o kamenovanju, ne bih se iznenadio da si dodao da svestenici u hriscanstvu zrtvuju djevice na oltaru. Znaci, veze s vezom nema.
H2O888LEGENDA

mar 2015.

#81
jel moze meni netko odgovorit na ovo.zasto se tesko razumijemo?stalno se prepiremo,cas mo zadovoljni cas nismo,sto je uzrok svih tih zbivanja?ko je kriv za to?zasto nemozemo postic sklad i mir na ovoj planeti?

mar 2015.

#82
da je sve idilicno bilo bi prilicno dosadno i staticno, sta bi te pokretalo... sto bi rekli, sve je to jin i jang
H2O888LEGENDA

mar 2015.

#83
zelim cut i druga misljenja,ako ste voljni;)sve u svemu sami smo krivi sto zivimo u dobru i zlu..power zadovoljan sam tvojim odgovorom,al zar nebi bilo bolje da je sve idilicno i dali mislis da moze bit?
imenjakENTUZIJASTA

mar 2015.

#84
mislia na openite rasprave i prepiranja ili na sveukupnu situaciju? vrlo je jednostavno, planeta ima ograni ene resurse, i osim toga postoje ljeni ljudi i radiani, oni ljeni bi ~eljeli sve bez da rade, radiani rade i previae, na kraju evo ti situacije gdje su europa i amerika ubiti bogate zemlje na grba u siromaanijih zemalja, da ne izrabljuju toliko afriku i aziju mislim da nebi bila baa takva situacija kao ato je to sada... bilo bi dosta vee siromaatvo.. a tu su i nesposobni ljudi na visokim pozicijama, kojima nije toliko bitno o uvanje neobnovljivih izvora energije, viae se baziraju na sada, i isto trenutno bogatstvo, a mi ljudi samo gledamo i autimo.. baa me zanima ata e biti kad se ti neobnovljivi izvori energije potroae, ili kad populacija naraste do te mjere da planet nee biti dovoljan za sve, hrane nee biti za sve, pretpostavljam da e tada doi do masovnih ratova ili ak pada civilizacije kao ato su ve i ostale civilizacije pale... nije niti ova civilizacija bogzna koliko napredna niti stara... to nije, ~elia rei da bi objasnio neato o emu neznaa niti znaa da postoji uope moraa koristiti alegoriju jer ubiti neznaa niti sam ata rei.. objasni kako nema veze sa vezom, jesi spomenuo da su bibliju napisali vrlo inteligentni ljudi? i ja sam ti dao neke primjere inteligentnosti u bibliji, mogu ti i dati primjere vrlo inteligentnih pri a koje nemaju veze sa vezom, u kojima se vidi da je ubiti knjiga pisana umom iz bakrenog doba.. i kao i uvjek i dalje izbjegavaa moja pitanja, namjerno, i pravia se da su ona glupa, a ubiti nisu.. zamke jesu, ali zamke da te uhvatim u tvojoj nelogi nosti, ali pitanje je dali namjerno izbjegavaa ili tvoj um to izbjegava namjerno da bi i dalje ostao u sigurnoj zoni van neobjaanjivoga
jesamZMAJ

mar 2015.

#85
ovo je tak ofrlje, da se neko javno mialjenje ne bi trebalo iznosi tak ofrlje, ili sam ja cenzurist????
imenjakENTUZIJASTA

mar 2015.

#86
ata zna i izraz ofrlje?

mar 2015.

#87
ne verujem da bi bilo bolje niti verujem da moze biti, prouci malo jin i jang i videces da je to nemoguce, jednostavno prirodan tok stvari nije takav. sta bi radio proton da nema neutrona ;) ti bi samo dan a da nema noci, svet u kom postoji samo belo i ne znaju za crno, svet u kome su samo muski a nema zenskih... i jos da su muski uvek zadovoljni i puni razumevanja... jbg. ne ide, prirodno ne ide, bar u kontekstu naseg bivstvovanja

mar 2015.

#88
Ti tumacis stvari kojima si okruzen na svoj nacin, po svojim mogucnostima. Ja to radim u skladu sa svojim. Ubijedjen si u svoje stavove i ja to postujem, ali, nemoj ih meni nametati, molim te. Nemoj me ubjedjivati u svoju logiku, jer smatram da ti je pomalo skakljiva. Nadji pasus u bibliji gdje pise da promovise robovlasnistvo i ubistvo. Nisi procitao da pise kako treba okrenuti i lijevi obraz ako te neko lupi po desnom? - Zamisli, meni je ovo sasvim logicno. Tebi? Ovaj zadnji pasus u citatu nalaze upotrebu hepeka :D EfI_jeYwtrM
H2O888LEGENDA

mar 2015.

#89
ok ja vrerujem da bi bilo bolje i vjerujem da moze bit.prouci sam ja jing jang:) sta bi radio proton da nema neutrona, pa vjerojatno bi puca od srece:lol: samo sam zeli malo vas cut .imam ja odg na svoje pitanje u svojoj glavusi.imenjace misli sam na jedno i drugo:)

mar 2015.

#90
a sto ga onda ne izneses ovde, u cemu je fora zapitkivati a svoje misljenje cuvati za sebe
jesamZMAJ

mar 2015.

#91
ofrlje. i meni sad totalno bedasto zvu o, ali zna i ovak ili onak, zna i bez nekog stava, tj, bez zauzetog stava nekog, u stvari, onak bzvz :)
imenjakENTUZIJASTA

mar 2015.

#92
ja nikome ne namečem stavove, ja samo ispitujem tuđe, a tebi je i ispitivanje dovoljno da te isprovocira, i da ignoriraš pitanja, pitaj me koje god pitanje želiš, niti jedno neću ignorirati, ja se ne sakrivam od ničega, nađi nelogičnost u mojem vjerovanju, ja ću prvi biti zahvalan, možda nešto naučim, ali ti se očito bojiš preispitivanja, šta ako si u krivu? pročitao sam da treba okrenuti lijevi obraz ako te neko lupi po desnom, dali se ti prvi pridržavaš toga? u šta ćemo se kladiti da ne? eto dao si čisti primjer nelogičnosti, recimo piše da treba okrenuti lijevi obraz, dali je bog okrenuo lijevi obraz? ne on je odna pokazao gnjev božiji... a i zašto okrenuti lijevi obraz, to je po mojem mišljenju čista glupost, ako te netko udari makar se udalji ili u krajnjem slučaju vrati mu, okretanje obraza je čista glupost, ljepo zvuči, ali ostaje na tome.. znači dođe kriminalac opljačka ti kuću, ti moraš stojati i dati mu ostatak on te udari ti okreneš drugi obraz, da mi je samo vidjeti tu scenu.. čisti primjer nepoštivanja samoga sebe, ako sam sebe ne poštuješ nemoj očekivati da će te itko drugi poštivati... što se tiče biblije, evo malo čitam po bibliji, evo ti jedan zanimljiv zakon: Jahve reče Mojsiju: 2»Govori Aronu, njegovim sinovima i svim Izraelcima te im reci: ‘Evo što je zapovjedio Jahve: 3svaki onaj od Izraelova doma koji u taboru ili izvan tabora zakolje vola, ili ovcu, ili kozu, 4a ne donese ih na ulaz u Šator sastanka da se prinesu na dar Jahvi pred njegovim Prebivalištem, svaki takav neka je odgovoran: prolio je krv i neka se odstrani iz svoga naroda.’ 5Zato neka Izraelci svoje žrtve koje bi htjeli klati vani u polju dovedu na ulaz u Šator sastanka, k svećeniku, i neka ih prinose kao žrtve pričesnice. 6Neka svećenik izlije krv po Jahvinu žrtveniku koji se nalazi na ulazu u Šator sastanka, a loj spali na ugodan miris Jahvi, 7tako da ubuduće ne prinose svojih žrtava klanica jarcima s kojima se odaju bludu. Neka je ovo trajan zakon za njih i njihove naraštaje. ---------------- dakle naredio je da klanje žrtve bude trajan zakon, kad si zadnji put pridonjeo žrtvu? ako nikad nisi zaklao niti jednu jedinu životinju u životu, dobro, ne moraš, dali se slažeš da se mesare mora udaljiti iz naroda i smatrati ih poganima? evo još malo primjera: Psovka i zakon odmazde A sin jedne Izraelke, komu otac bijaše Egipćanin, iziđe među Izraelce i zametne u taboru svađu s nekim Izraelcem. 11Uto sin Izraelke pogrdi Ime i opsuje ga. Tada ga dovedu Mojsiju. – Mati mu se zvala Šelomit, a bila je kći Dibrijeva iz plemena Danova. – 12Stave ga u zatvor dok im se ne očituje volja Jahvina. 13Onda Jahve reče Mojsiju: 14»Izvedi psovača iz tabora. Potom svi oni koji su ga čuli neka stave svoje ruke na njegovu glavu. A onda neka ga sva zajednica kamenuje. 15Poslije toga ćeš ovako prozboriti Izraelcima: ‘Tko god opsuje Boga svoga neka snosi svoju krivnju; 16tko izgovori hulu na ime Jahvino neka se smakne – neka ga sva zajednica kamenuje; bio stranac ili domorodac, ako pohuli ime Jahvino, mora mrijeti. 17Ako čovjek zada smrtan udarac drugome, mora se smaknuti. 18Tko usmrti živinče mora ga nadomjestiti: život za život. 19Tko ozlijedi svoga bližnjega neka mu se učini kako je on učinio: 20lom za lom, oko za oko, zub za zub – rana koju je on zadao drugome neka se zada i njemu. 21Tko usmrti živinče mora ga nadoknaditi, ali tko ubije čovjeka mora umrijeti. 22Neka vam je jednak sud i strancu i domorocu. Jer ja sam Jahve, Bog vaš.’« 23Pošto je Mojsije to izložio Izraelcima, oni izvedu psovača izvan tabora i zaspu ga kamenjem. Učine, dakle, Izraelci kako je Jahve Mojsiju naredio. ------------------------ jesi li ikada opsovao boga? ako jesi, dakle u redu je da te svi kamenuju, bog je to odobrio.. evo još jedan primjer: Protiv idolopoklonstva »Sve što vam naređujem držite; tomu ništa ne domeći i ništa ne oduzimaj. 2Ako se u tvojoj sredini pojavi kakav prorok ili čovjek sa snoviđenjima pa ti iznese kakvo znamenje ili čudo; 3i to se znamenje ili čudo o kojem ti je govorio ispuni i onda ti on rekne: ‘Pođimo sad za drugim bogovima kojih dosad ne poznaješ i njima iskazujmo štovanje’, 4nemoj slušati riječi toga proroka ni sne toga sanjača: ta to vas iskušava Jahve, Bog vaš; hoće da dozna ljubite li zbilja Jahvu, Boga svoga, svim srcem svojim i svom dušom svojom. 5Idite samo za Jahvom, Bogom svojim; njega se bojte; njegove zapovijedi vršite; njegov glas slušajte; njemu štovanje iskazujte; uz njega se priljubite. 6A onaj prorok ili sanjač neka se pogubi jer je poticao na otpad od Jahve, Boga vašega, koji vas je izveo iz zemlje egipatske i otkupio vas iz kuće ropstva. Onaj te htio zavesti s puta kojim ti je Jahve, Bog tvoj, naredio da ideš. Tako treba da iskorijeniš zlo iz svoje sredine. 7Kad bi te brat tvoj, sin majke tvoje, ili sin tvoj vlastiti, kći tvoja, žena u tvom naručju ili prijatelj tvoj koji ti je kao i život, potajno zavodio govoreći: ‘Hajde da iskazujemo štovanje drugim bogovima’, kojih ne poznaješ ni ti niti su ih poznavali tvoji oci, 8bogovima onih naroda što oko vas budu, bilo tebi blizu bilo od tebe daleko, od jednoga kraja zemlje do drugoga – 9nemoj pristati niti ga slušaj! Neka ga tvoje oko ne sažaljuje; ne štedi ga i ne sakrivaj ga, 10nego ga ubij! Neka se najprije tvoja ruka digne na nj da ga usmrtiš, a onda ruka svega naroda. 11Zaspi ga kamenjem dok ne umre, jer je kušao da te odvrati od Jahve, Boga tvoga, koji te izvede iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. 12Sav će se Izrael, kad to čuje, napuniti strahom te više neće počinjati takva zla u tvojoj sredini. 13Ako u kojem tvome gradu što ti ga Jahve, Bog tvoj, dadne da se u njemu nastaniš, čuješ gdje govore: 14‘Pojavile se ništarije iz tvoje sredine i zavedoše žitelje svoga grada kazujući: Hajde da služimo drugim bogovima!’ – kojih vi inače ne poznajete – 15tada dobro istraži, raspitaj se i temeljito izvidi. Bude li istina i doista se ta grozota učinila u tvojoj sredini, 16onda posijeci oštrim mačem stanovništvo toga grada, izvrši nad njim kleto uništenje i nad svime što bude u njemu. 17Snesi onda sav plijen nasred trga te spali grad sa svim plijenom kao paljenicu Jahvi, Bogu svome. Neka zauvijek ostane ruševina i neka se više nikada ne sazida. 18Od onoga što je bilo prokletstvom udareno neka ništa ne prione za tvoju ruku, da Jahve odustane od žestine svoga gnjeva; da ti iskaže milosrđe, smiluje ti se i razmnoži te, kako se zakleo tvojim ocima 19ako ti budeš slušao glas Jahve, Boga svoga, držeći sve njegove zapovijedi koje ti danas naređujem i vršeći što je pravo u očima Jahve, Boga tvoga.« --------------------------- za kraj, zanima me dali se ti pridržavaš toga, ako ne, onda znači da nisi pravi vjernik u dubini duše i treba te kamenovati.. dali ti treba još kakav primjer? jeli to slika dobrog boga? svemogučeg, sveznajučeg, boga, koji je dobar, meni baš ne djeluje čak i ako bog ne postoji, jeli taj pisac bio inteligentan? jeli to tvoje poimanje inteligencije?
imenjakENTUZIJASTA

mar 2015.

#93
zaato ne, ja volim itati tua mialjenja i prema tome modificirati moja trenutna mialjenja, svaata se mo~e nau iti iz postova, od same psihologije ljudi preko na ina mialjenja i injenica koje nisam znao.. cenzuriranje nije donijelo niata dobro, osim cenzuriranja direktnog, namjernog vrijeanja, jer nismo divljaci, iako mene to ne smeta toliko, ali ne cenzuriranje vrijeanja u smislu izra~avanja mialjenja na razuman na in.. jer bi se u tom slu aju svatko mogao uvrijediti za glupost.. a takvima na forumu nije mjesto, jer je ovo mjesto za razmjenu iskustava i mialjenja
rKj420ZMAJ

mar 2015.

#94
Ego trip :D zapalite lulu mira, mirisnog bilja :joint2:
H2O888LEGENDA

mar 2015.

#95
evo jedno malo stivce koje sam ukomponira,svak ce ga shvatit na svoj nacin nekomu ce bit i smijesno vjrojatno,moja realnost pogleda na svijet,nasa neshvacanja,i muke su mozda u njemu.nisam ga hti stavit gdje su pjesmice vec ode.mozemo ga shvatit i ko moju malu ispovjed.;) Zar i u beskonacnosti ima kraja, gdje se svemir sa svemirom spaja. zasto su nam cudne nadmisli tvoje boze, a znamo da se bez tebe nemoze. dok se covijek zapitkuje po kojem zakonu da zivi, svi su mu oko njega krivi. a kad je eva jabuku adamu dala u dnka nam je i zlo utkala. i opet se vrzmamo nista nam nije jasno, dal cemo istinu shvatit kad na bude kasno. dok iz zivota u zivot pamcenje nam se brise, pocinjemo iznova a zelimo znat sve vise. o zar nisu cudni puti ti dal je moguce da smo sretni svi al moguce je jer ja to znam jer ce jednog dana zemlja dotaknut raj, i bit ce sve ko sto je nekad bilo, sjecanja ce nam se vratit i znat cemo sve sto se do tad zbilo. dok u cudenju i sreci gledamo boga, shvatit cemo da nam je bila potrebna sloga. al zasto zivit gdje je zlo i dobro carovalo, da bi se jednog dana radovalo. zato sto bog zna sto covijek treba proc, i nagradit ce ga kad vise nece moc.
jesamZMAJ

mar 2015.

#96
imaa pravo...kakva cenzura...boli me mozak ....u vezi ega i ato...
imenjakENTUZIJASTA

mar 2015.

#97
evo jedno pitanje za tebe, poato si spomenuo adama i evu i jabuku, ako je bog svemogu i sveznaju, zna i on je unaprijed znao ata e se dogoditi, to jest da e eva dati jabuku adamu, i time napraviti grijeh i ljude osuditi na "patnju", zna i on je svijesno i namjerno osudio adama i evu na grijeh, znao je ata e se desiti, ata nebi jednostavnije rjeaenje bilo ne stvoriti drvo znanja, dakle bog nije dobar ili bog ipak nije svemogu i sveznaju, u svakom slu aju tu neato ne atima zar nije to kao da uzmea ma ku i pred nju stavia ribu i kad ma ka sko i na ribu (gle uda) uzmea letvu i opleti po njoj..
Moj putAMBASADOR

mar 2015.

#98
i ja se esto zapitam zaato je to tako. upoznala sam nepismene osobe koje su me zadivile svojom bistrinom, zatim nepismene koji su zli jednako koliko su glupi, zatim obrazovane, ali ograni ene, obrazovane i inteligentne, inteligentne i dobre, zlo este i darovite, plemenite i darovite (talentirane), bogate i dare~ljive, siromaane i akrte, itd. Odakle toliko nerazumijevanja meu nama? Odakle toliko razli itosti? Zaato netko vjeruje, a netko ne vjeruje? Zaato netko nekome ne mo~e do arati neato ato je jasno kao dan? Odgovor koji mene donekle zadovoljava je DAR. Nekome je darovano, nekome nije.
H2O888LEGENDA

mar 2015.

#99
mi smo mali za shvatit boga imenjace;)al on je u pravu kad tad cemo to shvatit....
imenjakENTUZIJASTA

mar 2015.

#100
nisam, bog ne mora postojati, to je ovjek izmislio, i na njemu i ostaje dali e vjerovati ili nee.. ako je neato nepoznato ne zna i da mora imati objaanjenje, mo~e ostati nepoznato dok netko ne doka~e suprotno.. nisam takav jer nekoga ~elim vrijeati, ubiti zanima me na in razmialjanja vjernika, proispitujem ih sa logikom i injenicama i gledam reakciju, ako ne dobijem odgovore, barem u im malo o ponaaanju i psihologiji ljudi.. pretpostavljam da su ljudi prije bili znati~eljni pa su izmislili boga kako bi objasnili kiau, suau, grmljavinu, mjesec, sunce, to su bile tolike nepoznanice, a ljude je zanimao odgovor, naaao se netko pametan pa je izmislio boga... sada kada je to postala poznanica, bog je malo poguran ali je opet ostao u pri i, bog ne stvara grmljavinu jer je ljut, ali je stvorio savraen sistem (koji ipak nije toliko savraen), jer su ljudi po prirodi opsjednuti objaanjivanjem neobjaanjivoga, vole biti u sigurnoj zoni koja je objaanjiva, ali ako je sve objaanjeno, onda opet nevalja, jer je dosadno, zato postoji bog koji je objaanjenje ali opet dovoljno misteriozan, mo~da je nekome bog nedovoljan pa zato vjeruje i u nadnaravno, vanzemaljce itd.. ne tvrdim da ne postoje niti da postoje, ali trenutno nema dokaza za iste.. to je injenica, tko misli druga ije neka prika~e dokaze, mene takoer zanima.. isto tako, ljudi vole biti u centru pa~nje, a i zaraditi usput pa se dosta deaava da la~u i izmialjaju stvari, i eto ti direktno dokaza da su oni proroci, vidovnjaci, oni su vidjeli bigfoota, djevica se pokazala u pala inki, kip krvari itd... to u jednu ruku ateti istini, ali ata je tu je.. treba biti dovoljno mudar pa filtrirati la~no od stvarnoga, ja nisam, pa mi je jednostavnije filtrirati sve dok se ne uvjerim u ono ata je stvarno, a mogu me jedino injenice i dokazi uvjeriti, prepri avanja i rekla kazala me ne uvjerava u niata, pa niti u tra eve na poslu koji se takoer ispostave da su 99 posto la~ni ili namjerno uve ani.. baa zato jer je to u ljudskoj naravi...
Moj putAMBASADOR

mar 2015.

#101
imenjak, znam da nisi meni pisao, ali voljela bih odgovoriti na tvoja razmišljanja. čini mi se da ne poznaješ dovoljno Stari i Novi zavjet, odnosno poruku koja se šalje kroz određene tekstove. Misliš li da je lako u punini živjeti svoju vjeru i pridržavati se pravila? Ne, nije, teško je, ali nije nemoguće pokušati. Oprost je predivna stvar, meni ponekad se čini nemoguća, ali predivna je jer te oslobađa. Ako prigrliš osobu koja ti je nanijela zlo, daješ joj primjer i mogućnost preobraćenja. U Novom zavjetu na jednom mjestu piše da, ako vidiš brata koji je zalutao opomeni ga, pokušaj ga dva tri puta vratiti savjetom na pravi put, ako te ne posluša, pozovi svećenika da mu pomogne, ako i to odbije, ti kao osoba tj. brat :D nemaš više odgovornost prema njemu, sam je odabrao svoj put. Čini mi se da citiraš Levitski zakonik, ima u njemu hrpa stvari. U slučaju da je Papa Romeo Židov, postoje dodatni spisi koji pojašnjavaju Zakon jer ovo što citiraš dio je Starog zavjeta, u slučaju da je Papa Romeo kršćanin, on je oslobođen takvog zakona, kao uostalom i zakona o nečistoj hrani jer kršćane je Isus otkupio. Ako si čitao Bibliju, to ti je onaj dio kad Pavao ima viziju trpeze pune "nečistih" namirnica, ali Bog mu govori neka se posluži. Mislim da je nezahvalno raspravljati na razini religija, pogotovo kada raspravljaju ljudi koji ne žive svoju vjeru. Sada mi je malo jasnije zašto su te teme out na ovom forumu.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se