LEGACY
Mesec je kriv
75 odgovora3,396 pregleda
Space_Lulu
LEGENDA8.947 REP39%
→ Zmaj
Space_LuluLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#1
Pisalo mi se malo, pa me istrpite :) dislaimer: dunula malo ::volimj::
Piae mi poznanica kako je danas mu
ila glavobolja, a njenog druga ju
e.
Znam, reiete "Dve glavobolje u dva dana. Impossibru!".
Njeno objaanjenje....Mlad Mesec. Koji je evo po
eo danas, 26. decembra.
I to (verovatno) jeste tako. Jer poznato je da Mesec uti
e na ljude.
Najpoznatija su verovanja vezana za Pun Mesec, ali ima i onih za ostale faze meseca.
I neke osobe su viae osetljive na te promene. To su HSP (Highly Sensitive Person) osobe.
Actually a thing. Naziv je poprili
no samoobjaanjiv. Osetljivije su viae na sve (ili neke) stimulanse.
Kako na lepotu, tako i na bol. Ma
sa dve oatrice.
Ona je jedna od njih, i verujem da te promene osea.
Mesec i da vrai neke promene, on radi sa onim ato postoji.
Ako je ono ato postoji loae, onda e i efekat bili loa.
A od dobrog - bolje.
Vrlo sli
na situacija sa psihodelicima.
Loaa situacija, interno i eksterno, rezultuje loaim tripom.
Nije psihodeik kriv.
Ne ka~em ja da je moja prijateljica loaa. Ve je situacija mnogo gora.
Ceo svet smo "izloaili".
I onda kad Mesec ili psihodelik poja
a neato. Zna da poja
a to loae.
Nije Mesec kriv.
Jojoman
ZMAJ46.169 REP
JojomanZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#4
Poato je ljudsko tijelo preko 70%voda, a znamo kako mjesec utje
e na vodu, plimu i oseku, po toj logici utje
e i na ljude samo na koje na
ine to ne znam :)
sale82ful
ZMAJ43.002 REP
sale82fulZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#5
Pa da... gravitacija mjeseca je klju
svega toga valjda?... :razvaljen::
Vutra Dzanki
LEGENDA9.066 REP41%
→ Zmaj
Vutra DzankiLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#6
U stvari ljudsko telo je oko 60% vode, necije manje necije vise, za plimu i oseku ima jako malo konkretnih dokaza, jeste da prate meseceve mene ali konkretnih naucnih dokaza za uticaj meseca na to ima jako malo, i to sto ima je veoma diskutabilno.
Inace, ja smatram za sebe da spadam u HSP vrstu ljudi(nazalost), po sebi sam primetio da i mesec, i vreme, i atmnosferski pritisak, pa cak i energija neke osobe veoma utice na mene, nekad uopste nije prijatno.
Vutra Dzanki
LEGENDA9.066 REP41%
→ Zmaj
Vutra DzankiLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#7
Greskom sam odgovorio umesto da izmenim, ako moze neko da obrise ovo
sale82ful
ZMAJ43.002 REP
sale82fulZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#8
Ustvari je ipak oko 70%... Toliko ima i vode na planeti Zemlji.
Slu
ajnost?
http://www.hpd-plocno.com/index.php/zdravlje-i-bolesti/45-voda-u-tijelu-dehidracija
Google je tvoj drug, prijatelju. :spliff:
Jojoman
ZMAJ46.169 REP
JojomanZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#9
Ako je itko metropat onda sam to ja.. jugo i tlak mi zna
initi ~ivot nepodnoaljivim.koliko neprespavanih noi samo...to ne mo~e shvatiti onaj tko nema tih problema niti se to mo~e nekom opisat.. no da ne idemo u off previae tema je "mjesec"..
Nezz,nisam znanstvenik, piaem ono ato sam nau
io u akoli i sluaao kroz ~ivot kako je preko 70% ljudskog tijela voda,sad jel 60 ili 70, manje bitno,no iskreno,to za 60% prvi put
ujem (ne kazem da to nije to
no nego nisam
uo joa taj podatak), isto tako nisam stru
an ali su me u
ili da je za plimu i oseku izravno odgovoran mjesec,ako su krivo u
ili onda su generacije u zabludi..
Ili je sve hologram i zapravo ni mjesec ni mi u ovom obliku ne postojimo :D
Vutra Dzanki
LEGENDA9.066 REP41%
→ Zmaj
Vutra DzankiLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#10
Mozda dok si beba, da, ali svakom godinom ti gubis bar 1% a zbog naseg zdravog nacina zivota i vise.
Muskarac od oko 30ak godina ima oko 60% dok zena u istim godinama ima oko 55%.
Ne verujem u slucajnosti.
Google je moj bolji prijatelj nego pola ovih laznih sto imam :rasta:
Ne znam da li su oni krivo ucili, ili su krivo uceni, a to je velika razlika, ali da mesec ima neki uticaj na sve to pa i na coveka, ima, skoro sam saznao o tome i poceo da obracam paznju i prema sebi mogu reci da definitivno utice na raspolozenje, nervozu, nesanicu, kvalitet sna itd itd, i da, jako je tesko objasniti nekome ko sam i nije iskusio to, skoro pa nemoguce.
I da, malo detaljnije to istrazi, ne verujem ja tim domacim balkanskim sajtovima koji pisu bilo sta za eto samo da bude napisano
https://www.usgs.gov/special-topic/water-science-school/science/water-you-water-and-human-body?qt-science_center_objects=0#qt-science_center_objects
https://www.thoughtco.com/how-much-of-your-body-is-water-609406
itd itd ovo je samo quick search bio
sale82ful
ZMAJ43.002 REP
sale82fulZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#11
Eto me .... Brat po vremenskim prilikama...
Ni ja im ne vjerujem, vjeruj mi. Sve su to lopovi... Balkanski naravno.
Jojoman
ZMAJ46.169 REP
JojomanZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#13
Kao ato napisah
E brate znam znam..tipkali smo o tome ako se sjecas na jednom drugom mjestu :thumb:
sale82ful
ZMAJ43.002 REP
sale82fulZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#14
Naravno, kukali smo zajedno., i danas nemogu kosti da odmorim, pogotovo sad, kad je zima, nije zima.
Svaka promjena vremena za mene je horor.
Sljokica
POZNAVALAC832 REP26%
→ Ambasador
SljokicaPOZNAVALAC
dec 2019.
dec 2019.#15
Nau
nih dokaza gotovo i da nema, a teorija koje se dr~im da je to placebo efekat.
S druge strane ne seam se kada sam zadnji put razmialjao o mesecu a zadnja dva dana imam jaku glavobolju i nevoravatnu nesanicu.
Glavobolje su kod mene baa redak slu
aj a nesanica tu i tamo, kako kad.
"Poznato je da organizam novoroen
eta sadr~i oko 87% vode (H2O) od ukupne telesne te~ine. Organizam odraslog deteta sadr~i oko 70%, mladog
oveka oko 60%, dok organizam
oveka od 80 godina sadr~i svega oko 50% vode. Dakle, tokom ~ivota neprekidno opada elijski sadr~aj vode."
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#17
odakle sad to da nema naucnih dokaza? mislim da je prica prilicno jednostavna.
nemaju bas mjeseceve mjene utjecaj nego polozaj zemlje, mjeseca i sunca. kad se poravnaju sunce, zemlja i mjesec (mladi i puni mjesec) onda je plima najveca a kad je sunce suprotno onda se sunceva gravitacije ne potpomaze mjesecevoj pa imamo "low tide", nemam pojma na hrvatskom kak se veli. pa prema tome imas spring tide i neap tide.
tako da na plime i oseke utjece sunce, mjesec, zemlja, tlak zraka, vjetrovi i lokacija na zemlji. i nisam jos cuo da netko diskutira o tome posto je dosta jednostavno i predvidivo.
sto se tice utjecaja punog mjeseca na ljude..... bilo je vec miljarda istrazivanja i testova na ljudima....posto je to dosta jednostavno za testirati i nitko do sada nije nasao nikakve poveznice niti promjene u ljudskom ponasanju.
sto se tice nesanice za vrijeme punog mjeseca, vjerovalo se da bi bilo moguce da je istina posto smo do nedavno zivjeli bez rasvijete pa nam je pun mjesec osiguravao rasvijetu po noci i da smo kroz povijest to iskoristavali i bili budni.....
....pa su onda i za to napravili miljon testoranja na svim mogucim sveucilistima i ko zna di ne....... i nista nisu mogli povezat niti su primjetili i najmanje promjene.
voda u covjeku varira ovisno o starosti, spolu i kolicini masnog tkiva. zene imaju manje vode jer imaju vise masnog tkiva od muskaraca.
Novorodjencad cca. 78%.
Nakon 1g. cca 65%
Odrasli muskarac cca 60%
Odrasla zena oko 55%
Ljudi sa vise masnog tkiva imaju manje od prosjeka
Srce i mozak cca 73%
Pluca cca 83%
Koza cca 64%
Misici i bubrezi cca 79%
Kosti cca 31%
Ima ih na lopate i sve imaju jednak zakljucak pa nema smisla ponavljat testove nakon miljon odradjenih sa istim rezultatima.
Sljokica
POZNAVALAC832 REP26%
→ Ambasador
SljokicaPOZNAVALAC
dec 2019.
dec 2019.#18
Apsolutno se od re
i do re
i sla~em sa tobom, i kada sam govorio o dokazima naravno nisu bili vezani za plimu i oseku (to smo valjda savladali u osnovnoj)
ve o uticaju meseca na
oveka :)
Evo nekih nama poznatih HSP ljudi: Albert Einstein, Martin Luther King, Steve Jobs, Lady Diana, Marcel Proust, Virginia Woolf, Michael Jackson, Johnny Depp, Winona Ryder.
I da te ne citiram sad, ali mislim da ako ti je gugl najbolji prijatelji trebali bi barem odnose izgladiti :)
Vutra Dzanki
LEGENDA9.066 REP41%
→ Zmaj
Vutra DzankiLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#19
Cekaj, pa zar cemo se slepo drzati onoga sto nam serviraju, moramo i malo u teorije zavere i ako to nije tema, ali zanimljivosti o mesecu ima dosta, npr pricaju nam da mesec nema atmnosferu a laserskim termometrom se moze izmeriti(ko ima malo vise para da izvoljeva) temperatura na mesecu(jedan nas naucnik koji je gostovao kod FES TVa je to i uradio, ako nekoga zanima link poslacu mu da ne ispadne da reklamiram) i ispada da je temperatura na mesecu prijatnih 20-25 stepeni, kako?
To bi objasnilo mnoge stvari npr na snimku sletanja na mesec americka zastava koja se viori, zvukovi koji se cuju pri udaranju i hodanju, prosto mislim da tu ima vise nego sto se prica i mislim da ako je to sve lazirano tj snimano u studiju ne bi oni dozvolili takve greske, ipak su to ameri a ispade da su amateri.
Takodje mesec je udaljen oko 380 i nesto hiljada kilometara od zemlje, a precnik mu je oko 3000 kilometara(po zvanicnim podacima), kako nesto tako malo a tako udaljeno moze da ima tako jak uticaj na nas i na zemljino gravitaciono polje koje je mnogo jace, naucnik nisam pa ne umem da objasnim ali eto i ja se secam sta su nam pricali u osnovnim skolama, takodje su nam pricali i da su piramide bile grobnice faraona pa ispade da su napravljene pre velikog potopa.
Takodje je taj isti naucnik merio poluprecnik meseca i ispada da je on u odnosu na zemlju velicine 1:2 sto je duplo vece nego sto se prica, zasto?
Ko zna, mozda su i njegova merenja pogresna.
Sljokica , sto mislis da bismo trebali odnose popraviti? Pa ja kad istrazujem tako nesto idem i van granica koje je postavila nauka i trazim i misljenja i opazanja raznoraznih ljudi tako da mislim da gugl i ja imamo odlican odnos, mozda gresim.
Kolega Stipe slazem se da ih ima na lopate kao sto ti kazes, ali svi uzimaju iste vrednosti i iste jednacine tj istu polaznu tacku, a sta ako je ta polazna tacka pogresna? U matematici se sve moze zasto? Pa kad nesto ne stima ti samo malo korigujes neki podatak, neku jednacinu i ispadne da moze i sve to lepo izgleda u teoriji i na papiru dok je u praksi cesto drugacije.
Sad sam ja malo zastranio od teme i otisao u neke teorije zavere ali eto ne volim da ostanem ne dorecen.
I na kraju, ne kazem ja da sam za sve u pravu, ja eto diskutujem ako neko ima nesto protiv toga neka kaze i zacutacu, da ne dodje do zablude da ja mislim da ja sve znam, nemam ja pojma, samo volim da istrazujem.
Space_Lulu
LEGENDA8.947 REP39%
→ Zmaj
Space_LuluLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#20
Nauka is overrated. Generalno mislim da sva narodna verovanja, koja su izdr~ala test vremena, u sebi nose neku istinu. Mo~da ne tako o
iglednu i direktnu, ali istinu.
Ne bih zalazila u procente vode, teorije zavere i sl. Mislim da je nepotrebno, iako mo~da zanimljivo.
Evo, uzmimo Sunce za primer, tu kapiram ne moramo mnogo da dokazujemo da kretanje Sunca uti
e na sve nas? I dnevni i godianji ritam kretanja. ak i ne moraa da si HSP.
Isto je i sa Mesecom. Samo ato on(a) radi na mnogo suptilnijim planovima. Mese
ev ritam je druga
ije prirode.
A i ako krenemo logikom da je sve povezano. Kretanje ne
eg toliko velikog u sistemu verovatno uti
e i na druge povezane delove na neki na
in.(?)
P.S
Vrlo zanimljivi komentari. ::kauboj::
PowerSeed
ZMAJ189.950 REP
PowerSeedZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#21
HOW THE MOON AFFECTS US
na kraju se nalaze i reference sa linkovima
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#22
Vjerojatno.
Astronomi su u stanju izmjeriti masu,gravitacijki utjecaj,pa i promjer planeta i ostalih nebeskih tijela.
Jedan problem sa naaom percepcijom je
isto evolucijske prirode. Kada su mjesec ili sunce nisko na horizontu (mo~da sam se krivo izrazio,al ku~ite me),izgledaju vee nego ato stvarno jesu. Pogotovo sunce,mjese
eva udaljenost od zemje puno viae varira.
`to se atmosfere na mjesecu tie,ona nije nepostojea,ali je toliko tanka,da je gotovo zanemariva,a temperatura varira od -160 do +120 pC
Osim temp.,sve je iz glave,pa ne zamjerite ako sam neato krivo napisao ;)
opa cupa
ZMAJ140.425 REP
opa cupaZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#23
Ja mislim da oni znaju apsolutno sve o toj pijanduri...u cm.Nema..mi mislimo!!
Moja Ruza boluje od migrena i da..u zadnja dva dana ..od nje i mene boli glava.
edit
Ima jedan "znanstvenik" gilgames na YT.
prije par mjeseci objavi na YT
Ljudi ..pa nije on toliko daleko.Ja sam ga pogodio meteoroloskim balonom.
Skinuo sam predplatu sa Gilgamesa poslije toga hahah
H2O888
LEGENDA13.298 REP83%
→ Zmaj
H2O888LEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#24
najebo je mjesec u ovoj temi ni sam nezna sto ga ceka:D
_3axPn65MGM
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#25
znanost nam daje trenutno najbolje moguce odgovore sto zna. znanost nije religija da ti "servira" sto moras vjerovat nego ti da informacije kako da sami to testiramo i uvjerimo se.
ne moramo, pogotovo ne oko ovako banalnih stvari. ljudi u svemu vole trazit neke zavjere jer im je ocito tako interesantnije.
nikako. temp varira ovisno je li dan ili noc gore. kako bi ko mogo vjerovat da kamen bez atmosfere ima 25°C ??? :D
ja ne znam di vi citate to? vjerojatno na istom mjestu di pisu o kemtrejlsima, reptilima, cjepivima i masonima :)
nista ne viori niti je ikad viorilo. stoji vodoravno jer ima okvir u sebi da bi mogla stajat vidljivo na mjestu bez gravitacije.
puno jednostavnije i jeftinije je poslat nekog na mjesec nego lazirat ovo sve. i da cijeli svijet ukljucis u tu "zavjeru" ne bi uspjeli lazirati to jer je previse toga za lazirat u real-time-u a i opcenito. totalno najgluplja teorija zavjere.
1700km.
mjesec je mali i ima malu masu pa prema tome i slabu gravitaciju. cca 6x manju neg na zemlji. i nema bas "jak" utjecaj na zemlju ali ipak ima jer je blizu zemlje.
360-400tkm nije bas tako puno sto se tice gravitacije. za putovanje je u biti dosta daleko al nedovoljno da ne bi utjecao na plimu i oseku i vjerovatno nesto malo i na orbitu zemlje.
i sunce je udaljeno 150 miliona km pa opet ima utjecaj iako je ful daleko, al sunce ima nezamislivo vecu masu pa se ipak osjeti utjecaj.
jer su u njima pronasli grobove i mumije. al mislim da se i dalje ne zna tocan razlog niti nacin gradnje. arheolozi nemaju bas neku podrsku niti financije pa je sve to dosta problematicno isto ko i kod ostalih megalita. tako da..... ova prica je po meni dosta kompleksnija od slijetanja na mjesec i mjeseceve gravitacije :)
Nesto si pobrkao. Kutna velicina mjeseca je cca 1/2 zemljine velicine. Nije polumjer mjeseca 1/2 zemljinog :D promjer zemlje je cca 4x veci od promjera mjeseca i nije nikakav problem izracunati to posto udaljenost moze izracunati bilo koji civil na zemlji pa prema tome i promjer/polumjer/povrsinu....
Mislim, nije zabranjeno to al nisi jedini koji je to probao. Nauka ti da podatke koje je otkrila i koje nitko nije mogao da negira i nakon toga postanu teorije. Tko god zeli moze testirati mjerenja i uvjerit se sam, ako uspijes dokazat suprotna testiranja, ceka te, vjerojatno, nobelova nagrada. Nitko sretniji od znanstvenika kad bi se pojavio netko sa boljim rezultatima. Slicna prica sa Newtonom i Einsteinom. Nije ni newton pohvatao bas sve ispravno .... pa su popravili sa boljim testovima. Zato i vele da znanost daje trenutno najbolje informacije za koje se zna. Nitko ne veli da su apsolutne istine.
a koja polazna tacka? pricamo o utjecaju mjeseca na ljude. to je polazna tocka. uzmes 1000 ispitanika (karikiram) i pratis ponasanje za vrijeme mjesecevih mjena.... to je to. ne moze bit jednostavnije. uzmes 1000 ljudi i das ima vutru da zapale pa gledas promjene. ne vidim kako bi polazna tocka mogla bit kriva.
??? ma nego sta :D pogledaj malo oko sebe i svu tehnologiju koju koristis i svi drugi ljudi. sve funkcionira zato sto se podaci na papiru poklapaju sa praksom, inace nema nikakvog smisla i nista ne bi funkcioniralo. ako nesto ne ide onda ne ide i zna se da se ne zna. jos uvijek se ne zna jako puno toga i nitko nista ne "korigira".
ono sto je dovoljeno je ubacit "nevidljivu" varijablu u formulu ako se rezultat poklapa sa praksom al onda se to jako dobro zna. slicna prica je bila sa otkrivanjem bozona. nisu znali da postoji ali po formuli bi morao postojat... i ako ubacis varijablu onda sve odjednom funkcionira...... sve dok nisu nasli ono sto im je falilo.
.....al to nije "malo korigiras" nego cijeli tim znanstvenika u cijeolom svijetu radi na tome godinama.
to je odlicna karakteristika osobe :) ne moras zasutit nego budi spreman na promjenu misljenja ako za to postoji dokaz. po tom principu se i razvija tehnologija i znanost. problem je sto malo ko udje dublje u takva istrazivanja da sam za sebe testira jer je potrebno odredjeno znanje i vrijeme za pohvatat to sve. zato imas znanstvenike koji ce ti olaksat. ak vele da je zemljina gravitacija 9.81m/s/s onda ne moras uzet to zdravo za gotovo nego testiras sam. isto kao sto tisuce ljudi na svijetu to testira i uvijek su jednaki rezultati.
problem je sto ljudi treaze zavjere u banalnim stvarima i pokusavaju otkrit toplu vodu gdje je nema.....a toliko drugih neotkrivenih stvari gdje osoba cak i moze mastat i razmisljat sto bi i kako bi moglo bit.
znanost se mijenja i to je jedini nacin za ucenje. do nedavno se mislilo da elektroni orbitiraju jezgru kao sto smo vidjeli sliku toga miljardu puta, i jos uvijek se povlaci ista slika za koju svi znamo.... iako od nedavno znamo da elektron ne kruzi oko jezgre vec je prica debelo kompleksnija. takvo otkrice ne pobija znanost kao takvu vec naprotiv otvara puteve za nova testiranja i rezultate i prema tome tehnologija napreduje sto je vidljivi dokaz. npr kvantno racunalo i jos neki medicinski aparati koji ne bi funkcionirali da znanost nije prihvatila nove dokaze/rezultate.
kao npr?
ak ces o punom mjesecu onda mos otic do vukodlaka koji se mijenja za punog mjeseca :D ili si imala nesto drugo na pameti?
sigurno da utjece. sve ima utjecaj na sve. samo koliko velik i je li stvarno toliko jak da npr utjece na covjekovo ponasanje.
ja sam isto vjerovao da pun mjesec ima utjecaj na covjekovo ponasanje jer to slusam od kad znam za sebe...... al isto to znaju i svi drugi ljudi na planeti pa su i testirali, odn velika sveucilista su radila testove i nitko nije nista nasao ili promjene nisu dovoljno iskazane da bi nesto primjetilo.
i meni je logicki da smo genetksi programirani da bi pun mjesec imao utjecaja, cisto zbog evolucije gdje smo do jucer zivjeli u mraku i u opasnosti od zvijeri i neprijatelja.....pa je pun mjesec imao ulogu kao osvjetljenje po mraku gdje su ljudi to iskoristavali. al ocito da nista od toga....
mjesec ima utjecaj i na el.mag. polje zemlje pa opet nema nikakvih utjecaja na covjeka ili su nemjerljivi. mozda smo se i navikli na to da nam mozak i tijelo vise ne percipira takve promjene posto oduvijek zivimo u tim promjenama. (karikiram). .... al i to je malo nategnuto jer juzinu i promjene u temperaturi i tlaku itekako osjetimo i promjene su vidljive.
takodjer na ekvatoru tezimo mjerljivo manje na vagi nego dalje od ekvatora prema polovima. mislim da je oko 0.5% razlika, sto je puno veca razlika u graviticiji nego sto mjesec utjece na masu covjeka.....pa ipak ne osjetimo fizicki tu promjenu.
zao mi je sto ljudi razbijaju glavu sa banalnim stvarima i traze zavjere gdje ih nema a ono sto je svarno "magicno" i o cemu jos ne znamo skoro nista malo ljudi prica i razbija glavu.... a po meni je to najinteresantniji dio znanosti jer tjera covjeka na ucenje i otkrivanje novih stvari.
Lemon Skunk
Vutra Dzanki
LEGENDA9.066 REP41%
→ Zmaj
Vutra DzankiLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#26
Ok, u dosta se slazem sa tobom ali isto tako u dosta se ne slazem, ali to nije tema ovde pa necemo dalje, a sto se meseca tice ti pricas o poluprecniku, znaci precnik je 1700x2=3400km, i dalje premalo, sunce je mnogo ali mnogo vece i sve planete kruze oko sunca a ne sunce oko planeta tako da mislim da poredjenje uticaja sunca i meseca je glupo.
Takodje ne mislim da su ovo banalne stvari, ima tu dosta toga o cemu bi se moglo diskutovati ali eto necemo dalje u teorije zavere.
Sve najbolje i ostanite otvorenog uma.
Vutra Dzanki
LEGENDA9.066 REP41%
→ Zmaj
Vutra DzankiLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#28
Eh, slazem se u potpunosti, u tom slucaju je veoma fascinantno :)
Jojoman
ZMAJ46.169 REP
JojomanZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#29
Koliko sam ja shvatio Stipe je Sunce i Mjesec stavio u istu re
enicu kao primjer, da bi lakae prenio ono ato ~eli rei
Edit: ato bi se dogodilo s ~ivotom na zemlji da mesec kojim slu
ajem sutra nekako nestane, baa bi volio
uti od nekog tko zna to
no ato pri
a?
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#30
my bad. da. 1700 polumjer i 3400-3500 promjer.
nije premalo. masa/gravitacija mjeseca na toj udaljenosti je ovakva kakva je. skoro pa nezamjetna. jedini vidljivi utjecaj i jesu plime i oseke jer se radi o ogromnoj masi tekucine. ima utjecaj i na stijene al stijenu ne mozes vidljivo pomaknut sa tako slabom gravitacijom :D
moja usporedba je bila vezana za plimu i oseku gdje sunce takodjer ima slab ali vidljiv utjecaj. sunceva gravitacija i mjeseceva gravitacija imaju povecan ili umanjen utjecaj na plimu ovisno u polozaju/odnosu zemlje, sunca i mjeseca. ili smo se nesto krivo shvatili oko sunca?
ako stanes na onom mjerljivom i realnom onda je banalno. ako ces u zavjere onda mozes dikutirat u nedogled. isto kao sto mozes od bilo cega drugoga radit teorije zavjere o kojima cemo diskutirat u nedogled. to ne znaci da nisu banalne neg da nemaju smisla ni rezultata :D
ne razumijem koji dio nije banalan? zemlja ima svoju masu i gravitaciju, mjesec ima svoju gravitaciju i udaljenost od zemlje i to je to.
zemlja ima utjecaj i na mjesec, zbog toga je mjesec okrenut prema zemlji i ne vidis drugu stranu jer rotira jednako sa zemljom.
(tipicni mit je dark side of the moon, gdje ne postoji tamna strana mjeseca, obe strane imaju jednak dan i noc samo sto mi vidimo samo jednu stranu)
Sljokica
POZNAVALAC832 REP26%
→ Ambasador
SljokicaPOZNAVALAC
dec 2019.
dec 2019.#31
Stipe skidam kapu za strpljenje :djede: Nadam se da je vredelo, mada sumnjam :D
sale82ful
ZMAJ43.002 REP
sale82fulZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#32
Evo jedan zanimljiv
lanak baa na ovu vaau raspravu:
:)
https://naukaitehnologija.com/kako-nastaje-usporavanje-zemljine-rotacije-i-udaljavanje-meseca-od-zemlje/
sale82ful
ZMAJ43.002 REP
sale82fulZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#34
Pogodilo se baa da sam jutros nabasao na taj clanak, a ovdje se razvila diskusija u tom smjeru. :D
Jojoman
ZMAJ46.169 REP
JojomanZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#36
Mislim da ovo nije mit nego neato ato je stvar ope kulture manje viae, to zaato se naziva "mra
na strana Mjeseca" mo~da treba djeci objasniti prvih par razreda osnovne akole,a stariji koji misle da je to doslovno "mrak" i kojima to treba objaanjavat su ljudi kojima nedostaje iste te ope kulture ili elementarnog znanja, nisam ni znao da netko to smatra mitom
Space_Lulu
LEGENDA8.947 REP39%
→ Zmaj
Space_LuluLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#37
@Vutrajojo
Nemamo vremena to da u
imo decu, od svih bitnih stvari koje su u kurikulumu ::ludak::
Vutra Samotnjak
ZMAJ17.570 REP
Vutra SamotnjakZMAJ
dec 2019.
dec 2019.#38
Mene hebe sto smo zrobljeni na zemlji a nesmijem ni zamisliti kakvih vanzemaljki ima.
Ovo je klasicna namjestaljka,ovo poklapanje sunca i mjeseca :D
Mito i korupcija na Zvjezdanim nivoima :banana_rasta:
Edit:
Nas ustvari taj mjesec drzi prikovanim za planet. Treba ga raznijet nuklearnim raketama.
Vutra Dzanki
LEGENDA9.066 REP41%
→ Zmaj
Vutra DzankiLEGENDA
dec 2019.
dec 2019.#39
Zezaj se ti, Amerikanci, besni dok su gubili u hladnom ratu, imali su neki plan da opice nuklearku na mesec i raznesu ga i time pokazu dominaciju, pa eto zamalo ostasmo bez njega, dal je istina ne znam procitao sam na nekom stranom portalu ali od njih me nista ne bi cudilo, pogotovo kad gube
dec 2019.
1 / 39
dec 2019.
dec 2019.