VUTRA
ForumZajednicaPutovanje na mentalnim talasimaOpće dobro ili osobna sloboda? + Društveno uređenje
LEGACY

Opće dobro ili osobna sloboda? + Društveno uređenje

38 odgovora2,979 pregleda
Kurblaj KanAMBASADOR

maj 2009.

#1
Zanima me ato po vama treba imati prioritet u nekom dr~avnom ili sli nom ureenju. Treba li na prvome mjestu biti ato vee ope dobro ili treba stvoriti maksimalnu osobnu slobodu, pa makar i na atetu druatvenog prosperiteta. Znam da bi bilo idealno oboje iskombinirat u nekome savraenom druatvu di su svi ljudi super i onda bi to funkcioniralo ali nije to baa mogue Takoer joa jedna stvar koja me zanima. Da nekim udom u blisko vrijeme danas ili sutra doete u mogunost oblikovati ureenje druatva ato biste u inili. Zna i imate apsolutnu mogunost ureivanja( i ukidanja ako treba) dr~ava, zakona, ekonomije i svega no na raspolaganju vam je sadaanja populacija. Zna i nema utopisti kih anarho ideja osim ako imate dobro razraen plan kako ih u inkovito sprovestii u djelo. Ja uvijek razmialjam o nekom postpunom prijelazu iz ovoga danaanjeg pa u tu utopiju koju toliko ~elimo ali nisam baa razradio prakti no kako bi to ialo. Pa eto dva povezana pitanja na koja se mo~e dobrano razglabat

maj 2009.

#2
Kolektivna ljubav.ne postoje granice zakoni ni novac.svi rade za druge jer znaju da drugi rade za njih(npr. mesar radi da drugi isto jedu jer zna da npr neki farmer biti zaduzen za povrce sto ce on jesti)ali za to treba "samo" promjenit mentalitet svih ljudi.treba ih "prosvijetlit" Ljudi su dovoljno inteligentni i svijesni da to mogu ostvarit
Eva RainENTUZIJASTA

maj 2009.

#3
Nisu :icon_lol: Da jesu ovakav oblik drustvenog uredenja bi se davno realizovao, a poznato je iz povijesti da je bilo pokusaja. U danasnjem drustvu postoje jedino pojedinci koji su dorasli ovakvom izazovu. _____________________________________________________ Shamane, sta si se ti dao u politiku ? Mani se corava posla, ne valja to :icon_lol: Sto se mene tice, nikad se ne bih stavila u poziciju da uredujem drustvo, ponajvise zbog toga sto ne bih to psihicki mogla podnijeti jer bih u tom slucaju cesto morala biti okruzena ljudima a ja sam cudna biljka, i loner po prirodi, i pocnem da zakazujem ako sam predugo u ljudskom drustvu. Drukcije bi bilo ako bih neposredno vrsila uticaj na nekoga tko je odabrao da to radi. Onda bih se bazirala na ljudskoj slobodi, tj. da svatko radi sto zeli, pa makar i na stetu prosperiteta, sve je u redu dok si zajednickim snagama i radom mogu obezbijediti ono osnovno za zivot. Konkretan prijedlog nemam, no morala bi postojati neka osnovna pravila koja bi se zajedno izglasala, kao i lojalnost drustvu u kojem se zivi. Kao primjer moze posluziti Christiania u samom svom pocetku, sad je vec drukcije, ona idila koje je trajala prvih godina nije se nastavila upravo zbog pokvarene ljudske prirode i sebicnosti. Izgleda da svi to nosimo u sebi samo kod nekoga to vise a kod nekoga manje ispliva na povrsinu. Zato kad bi se desilo da se desi "novi drustveni poredak" i da se sve okrene na bolje i da postanemo liberalniji, da ljudi shvate neke stvari, mislim da bih opet ostala zivjeti negdje na samoj marigini tog drustva, u svijetu kojeg sam stvorila i stvaram, daleko od svake politike, preogovora, razgovara i svega suvisnog pa makar to bilo i za napredak ljudske rase.
Kurblaj KanAMBASADOR

maj 2009.

#4
Kao ato rekoh to je utopija, ne nu~no loae ali zanima me konkretno kako doi do ne ega tako lijepog di nema dr~ava, novca, vlada obilje i svi su sretni. Konkretne stvari zna i, jel bi raspustio parlament i uveo svoju apsolutnu vladavinu i doveo stvari u red, mo~da uveo najednom anarhiju pa ata bude, mo~da lagano malo po malo prelazio u tehnokratsko druatvo i tako to. Nije sad ovo pitanje direktno ratniku upueno sviju se to ti e ali ovo ato je on rekao mi uvijek pri amo o tome i svima je jasno da bi tako neato bilo idealno ali pitanje je kako do toga doi? Takoer kao ato sam napisao zanima me ato je po vaaem mialjenju prioritet osobna sloboda ili druatveni napredak(ope dobro) E i mo~e joa jedna stvar koje me interesira, smatrate li da emo do toga nekog visokog stupnja druatva utopije ako smijem rei doi tehnoloakim razvojem ili povratkom na osnovne tehnike poljoprivrede i ~ivei tako samo s onime ato nam treba za pre~ivjeti. Te koji od tih puteva zagovarate. Eto ja sam osobno za ultra tehnoloaki razvitak ovje anstva i mislim da emo kad tad pomou tehnologije moi ostvariti sve ato nam padne na pamet.
choki123POZNAVALAC

maj 2009.

#5
mislim da sve ima svoju svrhu kako je,i da nejednakost meu ljudima i patnja je to no onako kako treba bit,kad bi dvi bili jeednaki ne bi dolazilo do odreene evolucije,ne mislim samo meu ljudima a za ovakvo ureenje nr znam,e sad da su ljudi ljudi ne bi ni trebalo nikakvih zakona,e sad ko zna,uvjek mi neato ~elimo i ata onda kad bi to bilo,e sad teako bi to bilo odabrat meu ovo dvoje ata si reko,ima nas ljudi previae a boo:icon_arrow::icon_arrow:
Eva RainENTUZIJASTA

maj 2009.

#6
Po mom misljenju, jedini je nacin izabrati pojedince medu danasnjim svijetom i zapoceti novi zivot u izolaciji, pa bilo to ovdje na Zemlji ili na drugom planetu i produziti vrstu. Za odredeni broj generacija sve bi izgledalo mnogo drukcije.
Eva RainENTUZIJASTA

maj 2009.

#7
P.S. U pravu si, ovako ce i biti, tehnologija sve vise i vise napreduje, no problem je sto ce se tehnoloska dostignuca naci u rukama krivih ljudi...
choki123POZNAVALAC

maj 2009.

#8
odavno je u krivim rukama

maj 2009.

#9
hmmm uvijek se uzbudim pri ovakvim temama... tak da je mozda bolje da se drzim podalje xD kao sto eva rece jedini spas za sve nas je mozad izolacija xD ali slabo vjerujem da bi i to potrajalo, jer ljudi su po prirodi skloni da teze ka visem, ne kazem da to nije ok, al dok se te teznje pokusavaju ostvariti ljudi postaju prevrtljivi, ljubomora nadvladava, zele vise i nikada nisu zadovoljni... iskreno ja bi bila zadovoljna jednom kolibicom pored mora, malom basticom i nis mi vise ne bi trebalo... stvarno ne osjecam potrebu da bi ista vise od toga zeljela... al stvar je koliko god bili jednaki, toliko smo u jednu ruku i razliciti... nemam nis protiv tehnologije i njenog razvoja, ali me nervira kak se sve izokrece i koliko su ljudi glupi, koliko se sve to iskoristava protiv njih samih... grubo je rec al ja zaista ljude dijelim na dvije grupe: glupe i pametne, ajd ne mogu rec da su bas glupi, vise zatucani, zive u ne znanju... i kada pokusas da im otvoris oci ili sam et da im priblizis svoje stavove, smatraju te filozofom ili boze pokusavas im pametovati, ne zele da te shvate ili bar saslusaju... odma si van granica onog normalnog za njih... mozda djelujem pesimisticno, ono nema nade, tako je kako je, pomiri se s tim i td i td... ali nisam, vjerujem u ljude, te da ce se kadtad probuditi, izaci iz tih svojih zatvorenih krugova, otvoriti svoj um... i da ce jednog dana svi stati i krenuti u borbu za svoje bolje sutra, jer nema nis ni od sjedenja, a kak sve ide ni ljudi nece vise trpit sta im nekolicina radi, dovedeni su na rub... iskreno ne znam zasto uopce postoje drzave i ta sranja... jedna planeta jedan dom.. bez podjela, granica i sranja...
Grasak99ENTUZIJASTA

maj 2009.

#10
Ne mozes ukinuti granice ako su drzave oko tebe jos u tom filmu :) Moj stav je da demokracija nema smisla, jedini pravi sistem je diktatura kroz prividnu demokraciju. Kako nista ne fali pojedinim arapskim zemljicama punim nafte koji imaju uzasno visok standard, niske poreze i - diktaturu? Ovo gore receno su mi samo potvrdili jucerasnji lokalni izbori gdje je HDZ opet odnio veliki komad kolaca iako jednostavno nema realne podloge za takve stvari. Ali ne mozes tu nista, uhljebili su ogromnu vojsku glasaca koji imaju lazne statuse, mirovine, izmisljene poslove i jos sto malih smicalica i time poticu svoju glasacku masineriju da izadje na izbore jer ako netko drugi dodje oni ce im to oduzeti! Vjerujem da je to bit pobjede HDZ-a - poticaj svojih glasaca! Druge opcije jednostavno nemaju vjerne glasace, oni ih ne poticu nicim, a ljudi su rezignirani ovakvim stanjem i to je jednostavno zacarani krug :( Eva Rain je u pravu, ljudi nisu inteligentni, ne vjerujem u nikakva anarhisticka uredjenja nego u minimalnu drzavu koju se ne bi ticalo jel se ja trujem heroinom ili visokokaloricnom hranom i picem s aspartamom! Jednostavno bi se zakon primjenjivao za ocuvanje imovine i tijela, potpuna zdravstvena zastita za one koji se ne truju, a ako ces se ti trovati cigaretama ili ici na ekstremne sportove i polomit se kao ***** - plati! I tu bi bilo popusta, ne bi se placao citav iznos, ali ovime bi drzava poticala zdraviji zivot, ali ne bi je se ticalo sto ti radis u slobodno vrijeme dok ne ugrozavas druge! I to sve naravno kroz diktaturu tj, vjecnog predsjednika :) Iiiii, isto vazna stvar - vojska minimalna, ma, skoro pa nepostojeca.
AFGHANISTRAŽIVAČ

maj 2009.

#11
pro itajte filozofiju Bakunjina e to je za mene idea dr~ave/ ne postoji---- isto neka vrsta federacije, ali bez velike moi odlu ivanja sloboda =)
Yami_RazielAMBASADOR

maj 2009.

#12
Ja osobno nisam za nijedan oblik "drustvenog uredjenja". Problem je taj sto svako drustveno uredjenje gusi slobodu i osobni prosperitet jer se moramo mjerit po drugima. Sto se mene tice, anarhija bi bila savrsena. Mozda sama ideja zvuci kaoticno, jer duboko u nasoj psihi, taman ispod Ega :D, se nalazi nasa zelja za kontrolom.... pomjesano ljenoscu, odnosno "ne-zeljom" za vlastitom odgovornoscu, nemogucnost preuzimanja iste... Ali gledajmo na to ovako, uz nedostatak "drustvenog uredjenja" bilo bi vise "mjesta" za osobni prosperitet, odnosno nitko ti nebi imao pravo uletit s spikom "sto ja kazem to radis"... jer bi ga sterao :D Danasnje drustvo, odnosno "opce dobro"... nemoze biti takvo, ne mislim samo na conspiracije, ali ljudi su jako jako jako nestabilna bica... ionako nikad cijelo drustvo nije ukljuceno, samo oni "izabrani"... a tko njih bira? i koji su njihovi planovi? Anarhija kao kaos "vani" bi rezultirala harmonijom "unutra", jer bi svaka osoba mogla ispunit svoj zivot na nacin koji zeli, stvoriti svoj osobni mali raj na ovoj prekrasnoj Zemlji. Ne kazem da nebi bilo debila koji bi ubijali okolo ili sta vec.. ali oni bi sami sebe potamanili.. kad tad bi naletili na nekog ludjeg :D No cak mislim da bi i razina nasilja pala.. zast? Pa mislim da nestankom "drustvenog uredjenja" bi se dogodio veliki preobrat u psihama ljudi, krenuvsi od cinjenice da se drustvo kao takvo vise nebi za tebe brinulu, i sve bi morao sam napravit. To bi znacilo da bi ti ostalo jako malo energije, a i vremena za trosit na nepotrebne stvari... poput tucnjave ili vala nasilja :D. A i zasto da ides gnjavit nekog kad se mozes posvetit svojoj osobnoj oazi mira? Dok god se mene pita, uvjek za osobnu slobodu prije opceg dobra. Opce dobro ni nemora biti dobro, a niti mora biti opce, previse je nacina da gledas na sve u ovoj beskonacnoj stvarnosti. Svaki pogled stvara novi. A osobna sloboda? Prilika da napokon prihvatis odgovornost za sve sto radis u svojem zivotu, prvi put u nemogucnosti skriviti svoju "propast" na nekog drugoga jer TI bi bio jedini o kojem bi tvoj vlastiti zivot ovisio? Ako nista.. sloboda svim samo-svijesnim ljudima :D Sign me up anytime :D peace
extranoizeENTUZIJASTA

maj 2009.

#13
demokracija je preloaa stvar. vladavina neobrazovane veine, a ta veina je uvijek u krivu...iako ta veina o ni em ne odlu uje, za to su zadu~eni "ljudi iz sjene". joa je Sokrat prije 2500 g. govorio protiv demokracije i zagovarao aristokraciju - vladavinu najboljih, a najbolji su oni koji znaju. sad je pitanje tko su oni koji znaju? pa upravo ti koji rade kaos na planetu ve tisuama godina ("ljudi iz sjene"). ini se kao bezizlazna situacija. jedini izlaz je da svi postanu ljudi od znanja i da onda dobri ljudi od znanja svrgnu zle ljude od znanja. opet se sve svodi na vje nu borbu dobra i zla. anarhija je i meni privla na, ali neka anarho-aristokracija u kojoj su svi jednaki (znanjem i moi) i gdje zapravo nitko ne vlada nikim osim samim sobom. rad ne bi postojao, jer na ovom planetu ima dovoljno hrane i resursa za sve (bez obzira ata oni iz sjene ka~u), pa emu onda rad? rad je tu da oduzme naae vrijeme, naa ~ivot, naae misli, naa napredak, da nas vje no dr~i u strahu i odvojenosti od nas samih. postojala bi jedino robna razmjena. mislim da bi tehnoloaki razvoj morao malo stati sve dok se ne izjedna i sa razinom duhovnog razvoja. to bi bila moja utopija. palo mie joa neato na pamet...kako budisti ka~u: patnja proizlazi iz vezanosti za stvari/ovaj svijet, onaj tko je nevezan tj. tko biva neprijanjajui za njega je samsara=nirvana. za njega je kota ~ivota jednak prosvjetljenju. ne mo~emo promijeniti svijet, nego samo sebe, a time mijenjamo svijet. :sun2:
wannabeshaman1POZNAVALAC

maj 2009.

#14
svia mi se ova tvoja ideja :)... al preimo na konkretnu akciju i ostvarenje istog tog druatva.(naravno ja ambiciozan kakav jesam uvijek moram ovakve planove iznosit.) dakle eto ato sam ja imao u planu...i emo po ustaakim kuama obu eni ko policajci i pravit se da sudjelujemo u akciji skupljanja eksploziva iz rata...kako bi nekim siromaanim siro iima iz donje mrduae organizirali ve er picigina s ru nim granatama na asfaltu po kojem su se valjala kugom zara~ene divlje svinje oderane ko~e. ta humanitarna priroda akcije e izazvati u ljudima sosjeanje pa e nam dat sve ato imaju i skupit emo hrpu eksploziva. ja u se zaposlit ko sprema ica u saboru podmetnut emo im bombe i dignut u zrak sve banke i trgovine s dje ijom opremom u dr~avi.paralelno s ovim emo (od prethodno uzgojenih biljaka i sintetiziranih kemikalija) pustit inormne koli ine lsda,psilocibina,meskalina i svih halucinogenih droga ato su nam dostupne u vodovod. ekspolzije emo tempirat kad bi otprilike svi trebali bit na apici tako da ljudi ozbiljno shvate obavijesti koje emo razglasat na tvu i radiju o sudnjem danu...i tome da oni koji pre~ive eksploziju ostaju u raju :) od full jakih halova oni koji su labilni i potencijalna prijetnja naaem anarho utopisti kom druatvu e po init suicid a ovi ostali ato ostanu e bit prosvjetljeni i uvjereni da su u raju. shvatit e naae kozmi ko jedinstvo te e s obzirom na to biti korektniji u socijalnoj interkaciji bez ikakvih pravila koja bi im to nametala...to e im biti prirodno kao ato bi i trebalo biti. napkon emo imati druatvo kakvo ono treba biti.ono u kojem je korist kolektiva spojena sa slobodom pojedinca...jer uostalom pojedinac i izgrauje taj kolektiv. cijela hrvatska e bit ogromni zeleni travnjak po kojem e se svirat rock koncerti i svi emo hodat okolo goli i jebat se... ekaj :P poznato mi ovo zvu i.ugl onda e za to ut ameri doe sa svojim ogromnim smrdljivim dlakavim dupadima i podvojcima...svinjice u tenkovima i sve nas pobit.
BeyondLEGENDA

maj 2009.

#15
Mislim da je ovaj sistem slo~en kao kula od karata i ako povu ea jednu kartu cijeli sustav se ruai jer smo svi meuovisni jedni o drugima, lan ana reakcija. Novac je ljepilo koje odr~ava sustav. Meutim iako je to tako, mislim da je i jedini odr~iv sustav koji mo~e odr~ati balans u druatvu i su~ivotu ljudi najrazli itijih mentalnih, duhovnih, emocionalnih i moralnih stanja. Svako drugo druatveno ureenje vodilo bi u kaos i nemilosrdni rat. Mislim da ne mo~e postojati bolji sistem nego jest. Svi ljudi su druga iji i svi imaju svoj neki unikatni svijet u glavi koji bi najradije vidjeli oko sebe, kad sumiraa sve te svjetove dobia ovakav sustav kao najbolji balans za njihov su~ivot. Nije problem u sustavu, problem je u ljudskim glavama, jedini put prema bolje je u kolektivnoj promjeni ljudske svijesti. Osvrnuvai se na povijest, gledajui ljude kolektivno mislim da smo daleko dogurali ato se tie slobode i ravnopravnosti. Bilo kakva promjena da se dogodi, to mora biti prirodni rezultat evolucije ljudske svijesti kriti ne mase, ako promjena bude nametnuta od strane skupine pojedinaca sa sli nom ideologijom, rezultat je propast ideje bila ona dobra u svojoj sr~i ili loaa. Vidite, ja iskreno mislim da su trava i psihodelici jako vrijedan alat za divovski skok ljudske svijesti na bolje. Zato jer ovjeku otvara airi pogled na sve, i pru~a mu izvrsnu aansu da vidi kako je njegova zabrijana ideologija i slika o svijetu samo jedna, esto nastrana, zabrija ina. Svijet je zrcalna slika kolektivnog stanja ljudskog uma, a ne neato vanjsko odvojeno od nas samih, ne! Nemo~ea mijenjati zrcalni odraz sebe ve jedino sebe, i zrcalo e tu promjenu odra~avati. Primjer zaato demokracija nevalja: Roditelji imaju troje djece i da bi demokratski odlu ili ato e jesti za ru ak glasaju: mama i tata su za zdravu hranu, a troje djece za sladoled. To zna i da e svaki dan jesti samo sladoled jer je to poatena odluka. Stajaliate veine ne zna i da je to dobro stajaliate, ono mo~e odvesti u propast sve zajedno, ali opet uzimajui volju manjine je joa manje ispravno, okvirno gledajui. Demokracija je daleko od savraenog ureenja druatva, ali vjerojatno jedino ato trenutno u svijetu mo~e odr~avati balans sa minimalnim ~rtama u sukobljenom su~ivotu ljudi. Mialjenjem ve ine upravljaju mass mediji i kultura. Razne grupacije manjine isto tako mogu biti razni fanatici, ali u manjini su i oni pametni, ali oni sami nikad nee moi promjeniti niata. Zato da bi se stvari promjenile na poaten na in, evoluirale u savraenije druatveno ureenje gdje e SVI biti zadovoljniji, jedini put je kolektivna evolucija svijesti koja e svima otvoriti aire horizonte i promjeniti mialjenje. Ljudi moraju sagledati stvari iz aire perspektive sa ato manje upitanja mentalnih programa. Druge opcije nema. Ona pametna manjina jedino ato mo~e je izraziti svoje mialjenje ato veem krugu mase, pa da mo~da potaknu masu na druga ije razmialjanje. Ali ako masa ne~eli uti onda nee uti, zato je potreban neki "prirodan" poticaj u ljudima.
naturaPOZNAVALAC

maj 2009.

#16
dustveno uredjenje su iskvarili daleko pre nas, mi jednostavno moramo da funkcionisemo u njemu na nacin da ga i ne podupiremo ljudi bi mogli bezuvetno da vole sva bica i niko ne bi bio ni zedan ni gladan, ali ipak je covek oduvek bio gad najgadniji, zeleo da vlada i kolje, materialnim stvarima punio svoju praznu dusu ja licno planiram da kupim kucu (nadam se da cu uspem da skupim pare, uzasne pare) i da se ogradim od drustva (bukvalno sa visokom ogradom oko svoje zemlje) cu da placam porez i sve sto moram, al polako cu da pravim sebi i vodu i struju, jedem samo svoju hranu i da ostavim posao kad isplatim tu kucu, heh
Kurblaj KanAMBASADOR

maj 2009.

#17
Da autonomne graevine su vrlo zanimljiva stvar, ali teako je to posti(skupo) i odr~avat, a ukoliko je namjera i uzgajati svu vlastitu hranu to je onda veliki utroaak vremena. http://en.wikipedia.org/wiki/Autonomous_building
naturaPOZNAVALAC

maj 2009.

#18
pa polako, mladi smo, jedno po jedno, a ja stvarno i ne jedem mnogo, hehe zelim jednostavno da ne budem zavisna od dobavljaca plina, struje i vode, kao prvo
ROXPOZNAVALAC

maj 2009.

#19
Kao i u svemu, nista nije apsolutno pa tako niti jedno od ovog dvoje ne zasluzuje apsolutni prioritet. Osobno mislim da osobne slobode moraju imati prioritet do tocke gdje pocinju narusavati slobode drugih, gdje onda nastupa prioritet opceg dobra. Prakticiranje osobnih sloboda koje nikako lose ne utjecu na druge ljude i okolis nikako nebi smjelo biti ogranicavano pod okriljem "opceg dobra".
pecko88ENTUZIJASTA

maj 2009.

#20
E tako ti je to Rox, neko si je uzeo za slobodu da tebi zabrani da pripalis... :icon_mrgreen: Kada licna sloboda pocne da previsava mere, onda ti vec smetas nekome, ili neko tebe...LOL

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se