VUTRA
ForumZajednicaPutovanje na mentalnim talasima~ Pravo na zdravi dom ~
LEGACY

~ Pravo na zdravi dom ~

74 odgovora8,271 pregleda
RedShAMBASADOR

jan 2009.

#1
jel to ima smisla da mi ne mozemo zivjeta kako zelimo i u kakvim kucama zelimo. jel i vi imate osjecaj te LAZNE slobode koja nam je dana, poserem se na nju. zar vi ne bi voljeli zivjeti u kuci kao sto je ova, ili bar slicna? svoj na svome, po vasim pravilima, vasim zeljama??? http://www.simondale.net/house/index.htm Pravo na zdravi dom (casopis Svjetlost br. 70) http://www.svjetlost-online.com/content/view/111/31/ Neke od najaarmantnijih i klimi najprilagoenijih kua na Zemlji izgraene su bez bankovnih kredita, arhitekata, dobavlja a, metala ili betona. Dobrobit bilo kojeg podru ja ne le~i u bankama ili gradovima, nego u osnovnim resursima, vjeatinama i prirodnim sustavima koje razvijaju ljudi koji tamo ~ive  Bill Mollison, jedan od osniva a permakulture . SITUACIJA U HRVATSKOJ - Zakon u Hrvatskoj ne poznaje alternativne graevne materijale tipa slame ili auto guma, te prema tehni kom propisu za zidane konstrukcije, materijali koji se koriste u gradnji moraju biti certificirani. Za sada ne postoji legalan na in da se dobije dozvola za gradnju kue uz upotrebu alternativnih materijala. Prema Zakonu o prostornom ureenju i gradnji, koji je stupio na snagu 1. listopada 2007. godine, sav proces, od projektiranja do gradnje, moraju voditi isklju ivo osobe koje ispunjavaju uvjete za obavljanje tih djelatnosti. Ukoliko je objekt bruto povraine manje od 400 kvadratnih metara, onaj ili ona koji gradi za svoje potrebe mo~e jednom u pet godina sam/-a projektirati i obavljati stru ni nadzor graenja ako je diplomirani in~enjer odgovarajue struke i ima polo~eni stru ni ispit. U istom zakonu stoji u lanku 14. da graevinske  tehni ke uvjete za graenje i uporabu graevnih proizvoda koji se smatraju povoljnim za okolia i za koje je radi toga prema posebnom zakonu predviena mogunost smanjenja prihoda Dr~avnog prora una od prometa roba i usluga, uz suglasnost Ministarstva financija, propisuje ministar pravilnikom. Ti uvjeti za sada nisu objavljeni na internet stranicama Ministarstva. Prema rije ima jednog zagreba kog arhitekta, novi zakoni i pravilnici koji su stupili na snagu provode politiku kontrole i poticanja kupnje stanova u gradovima jer novim regulativama nije dozvoljena samogradnja. Graditi se smije samo na gradiliatima do kojih vodi ureena cesta tra~nog profila koja ima lokacijsku dozvolu, a prema novom pravilniku, samo 16 tvrtki u Hrvatskoj zadovoljava kriterije da bi bilo registrirano za graenje.
Bill HicksISTRAŽIVAČ

jan 2009.

#2
jaaaako zanimljivo moram priznat. piaem tu neki referat o zagaenju i pronaem zanimljiv podatak naime svijetska znanstvena zajednica se slo~ila da je (ato se ti e one ia enja) za ljude najveci problem trenutno: INDOOR POLUTION uzroci naravno svi neprirodni matrijali ato nas okru~uju u naaim domovima...dakle vlastiti domovi nam atete :D odavno ve sanjam o samoodr~ivoj ku ici u nekoj aumi...sa ato manjim ecological footprint...neato toga tipa ali uz koji solarni panel jel :) (ipak sam mal ice ovisan o tehnologiji) a ovaj zakon kao i ve ina ostalih hrvatskih je apsurdan i nema veze s realnoau...nebi se previae brinio oko poativanja istog
ataraxiaISTRAŽIVAČ

jan 2009.

#3
aaa kako dobro..ja bi takvu kuchicu.da sam bar atrumf :P a zakoni ko zakoni..jel ih uope potrebno komentirat.kontrola sa svih strana,nismo ni svjesni..diai onako kako ti ka~emo i kako nama odgovara da mi mo~emo profitirat :ohno:.eh..

jan 2009.

#4
vrhunske kue !!! samo bi pe na drva zamijenio nekom gusanom ova na slici mi je previae fensy

jan 2009.

#5
jel to ima smisla da mi ne mozemo zivjeta kako zelimo i u kakvim kucama zelimo. jel i vi imate osjecaj te LAZNE slobode koja nam je dana, poserem se na nju. zar vi nebi voljela zivjeti u kuci kao sto je ova, ili bar slicna? svoj na svome, po vasim pravilima, vasim zeljama??? neato ti gramatika sal
Bill HicksISTRAŽIVAČ

jan 2009.

#6
a ovo ato se ti e zakona...falabogu pa postoji uvijek na in da se malo zaobiu :) jedan prijatelj je imo sli an problem prilikom gradnje vikendice...i onda je pro itao da ako ima odreen broj vo ki kod vikendice da mo~e kategorizirat kao vo njak i onda mu je dopuateno izgradit objekt bez pretjerane papirologije (kao objekt za skladiatenje ili sli no no ve ina ljudi izgradi vikendicu) a s obzirom da to sve ukupno ne bi koatalo viae od prosje nog automobila draga red to ne mora ostat samo san...uz malo truda sve se mo~e ostvarit :)

jan 2009.

#7
da fensy.. vidi, imaa za posadit na krovu ;) a jel ono lavanda viri na prvoj slici? :D
RedShAMBASADOR

jan 2009.

#8
ne brinem ja nista... sve se moze zaobici, uvijek mogu reci da mi kuca art work :))) instalacija, skulptura i to funkcionalna :P samo treba zemlje i prijatelja da te podrze, malo volje i para...sve je moguce :) ili ovo http://www.strawbale.com/straw-bale-photos/
ZOKIAMBASADOR

jan 2009.

#9
prelepo meni to profesija ( jos nije al ce biti za 1.5g) .. bas razmisljam poslednje vreme kde bich ziveo i siguran sam da ce to biti negde na selu jer ubi me ovaj grad.. inace sa sela sam i poznajem slobodu , sporo vreme, pa i dosadu ponekad.. al to mi prija to mi jedino pruza neku sigurnost... sad vec tri godine zivim u gradu i nemam nsta ama bas nista ... kucica na pored mora neka jeftina odrzati posao koji se moze raditi kod kuce i uzivanje skromno pa po nekad makar se moralo i stedeti za nesto... samo da je sloboda slobodna :)
Bill HicksISTRAŽIVAČ

jan 2009.

#10
niata red kad se budea odlucila organiziraa na vutri radnu akciju i da vidia :D
BeyondLEGENDA

jan 2009.

#11
meni je onako neato kao ona kuica sa slike (iz prvog posta) san, svia mi se i interijer. ma ono, slo~i se sve prirodno, ali povu emo nekako struju i internet za laptope :), dobro na intenet mo~emo i be~i no. evo ova jedna organizacija u hr koja brije na permakulturu su si lijepo to slo~ili... makar to je ve prava permakultura, ali to je to:
G e r o n i m OENTUZIJASTA

jan 2009.

#12
Ovo je predobro Red eeee ja u si takvu kuicu napravit mame mi moje
RedShAMBASADOR

jan 2009.

#13
Dragi moji ljudi, vidim da nas ima ponesto zanteresiranih za ovaj sistem gradnje i zivljenja :) drago mi je da nisam sama u tome :D trenutno znam za dva Eko sela gdje se grade takve kuce, dal samo kombinacija drva i blata ili slama i drvo, nije vazno. sve su to eko kuce. drago mi je da ima takvih stvari i kod nas. evo jedna je bas kod mene u istri smjestena kraj mjesta Bale. voditelj udruge je drag covjek, koji je proputovao pola svijeta sa ruksakom na ledima, princip, smjestaj i hrana za rad. kada se vratio u Hr pokrenuo je udrugu na svom imanju koje je imao, raskrcio i terenski sredio i poceo sa udrugom koja se bavi ekologijom i slicnim...bacite oko na linkove :) i saznajte vise... uvijek mozete i posjetiti jedno od tih mjesta. ja vec godina planiram sa tatom otici jer se znamo sa likom, ali nikako. UDRUGA ZA EKOLOGIJU I KULTURU EIA, EKO-ART CENTAR EIA Bale- Budicin 13, 52211- Bale mob.:098/ 91 60 650 Predsjednik udruge: Igor Drandi Tajnica udruge: Ljiljana Kencel Drandi official site http://www.eia.hr/ http://www.udruga-kameleon.hr/tekst/606/ koga zanima ovdje je intervju sa Igorom Drandiem, osnivacem Eie http://www.udruga-kameleon.hr/tekst/1084/ nadalje imate Eko selo u Blatuai. http://www.udruga-kameleon.hr/tekst/1099/ Unazad godinu dana napuateni zaseoci kraj Blatuae, sela koje se nalazi po prilici u srediatu trokuta iji su vrhovi Gvozd, Topusko i Petrova gora, iznova diau ~ivotom. Tu izrasta novo, ekoloako selo, samoodr~iva zajednica ljudi koji promi u i nastoje ~ivjeti u miru i ljubavi sa sobom i s prirodom. Naletila sam i na ovaj zanimljiv sajt http://www.ekosela.org/meb.php Mre~a ekosela Balkana je registrirana mre~a udruga koja djeluje na podru ju Balkana i obuhvaa 12 nevladinih udruga zainteresiranih za rad, pru~anje pomoi na podru ju permakulture i razvijanja okoliau prijateljskih tehnologija. da se razumijemo, nemam zelje osnovat zajednicu niti imam potrebu za time, samo zelim upoznat ljude sa alternativnim oblicima gradnje i zivljenja. :)) koga zanima Kako izgraditi kuu od slame? (link) uzivajte :D
elephant0rAMBASADOR

jan 2009.

#14
super topic :) treba si slozit takav house asap! ugodno, jeftino, toplo, zdravo, u skladu sa okolisem i efektivno.. zamisli.. hodas si po krovu kuce sa kosilicom i kosis travu, a susjedi okolo kolutaju ocima :)) praajsless
RedShAMBASADOR

jan 2009.

#15
naravno da treba pokrenut tako nesto. ali znas sta je problem, sto su ljudi tako jebeno ograniceni u svojim glavama da vjerujem da je vecini ovo totalno bizarno i napola divlje. a sada ja ne znam zasto, kada te kuce izgledaju presavrseno, totalno su funkcionalne i ispaltivije. samo ako malo na jutjub bacite upit, tako divne kuce mozete naci. ono sto je jedna od prednosti ovakvih kuca jest sto nisi ogranicen kockastim oblikom, mozes zidove graditi i oblikovati u bilo kakve oblike i smjerove. mislim, prednosti su ogromne u svakom pogledu. i da uvedes nekog takvog pesimistu u neku takvu gotovu kucu mislim da ne bi bio ni svjestan da je od slame. ili sta god. i bio bi ljubomoran :P neki briju to ce da se srusi, izgori prvom prilikom i slicne pizdarije... ma ljudi, zaboravljate da je prvo ovakva vrsta gradnje bila zakon a kasnije beton i cigle. i nitko se nije bunio :) ah ta modernizacija i nametanje nekih standarda... pih poserem se na to. zar ovo nije divno? a ima toga ako googlate koliko hocete. http://www.mhc.com/Maine/NoStaging.JPG http://www.roundmountain.org/IMAGES/house%2005.jpg http://hautenature.blogspot.com/2007/12/maine-straw-bale-construction-inspired.html
Bill HicksISTRAŽIVAČ

jan 2009.

#16
ma al vi nemate pojma kak je meni drago vidit da joa uvijek ima nas mladih kojima smisao ~ivota nisu novi auto i mobitel :)

jan 2009.

#17
ma kamen je zakon...ja mislio kucu pravit tipa brvnara i ovo ono ali kad sam pogledao kamene kuce koje stoje po 500-600 godina eeee treba mislit na vlagu i na svasta nesto i ne treba biti sebican nego mislit i na unuke i praunuke. Ja sam uvjek bio za arhitekturu koja pase okolini. Znaci ako si okruzen kamenom pravi kamene kuce. Ako si okruzen glinenom zemljom pravi cigle od te gline itd
Kurblaj KanAMBASADOR

jan 2009.

#18
Odli ne kue, super izgledaju super ideja i sve ali vjerujem da to nije baa toliko lako izvedivo koliko se na prvu loptu ini. Sad ste me s ovime podsjetili na pasivne kue, znam da je na tv-u bila reporta~a o njima koliko straano puno atede energije morat u to ponovno prou iti. Mislim da dr~ava ak potpoma~e graditeljima tih pasivnih kua Eo mal sam sad izguglo i naao teksti di piae osnova ata su pasivne kue http://www.dom.com.hr/objekti/kuce/pasivna_kuca/pasivna_kuca.dom Uvijek sam nekako viae naginjao na hi-tech i ovo mi se ini kao sasvim ok stvar jedino ato gradnja takve kue vjerujem da straano mnogo koata Pogledajte i ovo to sam sad naiao, firma koja po narud~bi izrauje kue u potpunosti od drveta, no iako ka~u da je drvo dobar izolator sumnjam da se mo~e mjeriti s pasivnim kuama, ali vjerujem da je i cijena tu proporcionalna http://www.woodmar.dom.com.hr/index.htm
Bill HicksISTRAŽIVAČ

jan 2009.

#19
ato viae proucavam za ovaj research paper to sam viae iznenaen/zgro~en indoor pollution je danas (slozili se znanstvenici) najveca prijetnja ljudskom zdravlju...i onda zakonom regulirano tako da si nemoa zdrav dom izgradit ali kako je na vlasti trenutno consumers choice logika ... dok god kupujemo nezdrave i atetne pizdarije za nas i okolia dotad ce se one proizvodit...ne treba krivit nikog drugog, sami se trebamo mjenjat. ne gledat samo da je neato ato jeftinije i prakti nije. evo vam slika koja pokazuje cemu smo sve izlozeni svakodnevno u naaim domovima (zastraaujue):

jan 2009.

#20
ma lako se to podnese ako imaa sobu za lijek uzgajat :P
RedShAMBASADOR

jan 2009.

#21
slazem se sa genjom po jednom pitanju a to je trajanje takve neke kuce. istina je da je jedina "mana" takve drvene/slamnate kuce trajanje a to je do 100 god ili malo vise. nesto poput montaznih kuca. a sto se tice unika i djece.... ima nas jakoooo puno koji nisu nasljedili nista niti ce nasljediti a dok i nasljedim nesto onda cu vec debelo imat svoje. tako da mi to bas nije neka vazna stavka, ostaviti nesto mojima buducima. kao i mnogi, svi se snadu ako ne dobiju nesto od svojih, svi. tako da necu ovo uopce gledat kao nesto sebicno. jedostavno mislim na trenutak sada i ovdje a kasnije... tko ziv ko mrtav, mozda i zemlja nestane... necu toliko daleko razmisljat nikada jer bas nema smisla. a kamen na kamenu gradi? ma sve te kuce dal drvene ili slamnate mogu izgledat na kraju kao da su prave ciglene/betonirane kuce, tako da uopce ne moraju narusavat okolinu. eto drveta ima svugje, gradimo drveno. da se nadovezem odmah na samana, upravo te drvene kuce o kojima si pisao pri kraju, takoder jedna od mojih ideja. takoder jeftine i isplative i vrlo brzo izgradene. sada vec ima gotovih kuca koje su postavljene u roku od par mjeseci. poput montaznih, bavlan na bavlan :) znate sta mene prvenstveno vuce ka tim kucama i takvoj vrsti gradnje. skora buducnost i troskovi zivljenja. struja, voda, grijanje bla bla...sve poskupljuje, sve skace gore, krize, nestasice...sranja. to ne zelim, jos vece i vece troskove. dakle zelim jeftino izgraditi i kasnije jeftino zivjeti u toj kuci, simple as that, pa makar stajala ta kuca 100 god a ne 500 god.
Kurblaj KanAMBASADOR

jan 2009.

#22
Jedino ato ovo ato sam stavio baa i nije jeftino Ako hoea da ti grade ono kao klju u ruke zna i gotovo sve se napravi ti samo trebaa uselit i priklju it se na vodovod i to u primjeru koji su dali na sajtu(s jednostavnim tlocrtom kua od 50 m2) izae 1300E na kvadrat ato nije ni najmanje jeftino, kao kvadrat stana u gradu i to na nekom boljem mjestu, takoer treba uzeti u obzir da u ovo cijenu kvadrature nije ura unat temelj koji ova firma ina e ne gradi nego ga treba prethodno osigurati(ato vjerujem nije baa jeftino) tako da shema ato se ti e jeftinog otpada, barem ato se ti e ove firme A sad samogradnja vjerujem da je druga pri a, posebno ako se sa slamom radi ali i tu postoji o it problem. Vjerujem da nije baa sasvim jednostavno izgraditi funkcionalu i sigurnu kuu od slame, a treba tu i provest instalacije i sve to tako da ipak mislim da ima malo previae sanjarenja i da nije sve to samo tako Ali bilo bi lijepo Meni se ove pasivne kue sviaju ali one vjerujem da su strahovito skupe jer ih je teako izgraditi koliko sam itao i koriste se svakakvi materijali i atajaznam ali sviaaju mi se jer mi se ini da bi pomou njih bila mogua energetska samostalnost i to zato jer je troaak grijanja strahovito malen pa vjerujem da je mogue izvesti da jedna takva kua u pozpunosti funkcionira na vlastitu obnovljivu energiju(sunce, vjetar). No dakako to sve ato sam sada napisao bi bilo strahovito skupo za izvesti. Ali ideja zvu i lijepo Sad me ovo skroz zainteresiralo pa evo itam po wikipediji i naiao na ovo http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_plus_house kad bi na tom principu funkcionirale sve kue to bi bilo neato nevjerojatno, utopija
RedShAMBASADOR

jan 2009.

#23
ima sajtova gdje su te kuce jeftinije :) takoder ima razlike jel su tanja ili deblja debla, dal je ovo ili ono drvo i te varijacije na temu, pa o tome i zavisi cijena na kraju. http://www.tea-gradnja.hr/index.asp#ponuda ali znate sta je bitno? sta VI zelite i sta VAS usrecuje. :heartbeat: nista drugo nije bitno...
Kurblaj KanAMBASADOR

jan 2009.

#24
baa sad gledam ovo tvoje eo usput wikipedija lanak o autonomnim kuama http://en.wikipedia.org/wiki/Autonomous_building Vrlo zanimljiva ideja ali dosta teako izvodiva, ali izvodiva
ZOKIAMBASADOR

jan 2009.

#25
Bill Hicks ma nije to nista strasno to je shema ulaska aerosloa i radona,.. to je normano bas sad 28 polazem ispit iz toga ima mnogo vise stetnijih materija koje udises.. sad to sve je pokazano odakle stetne materije ulaze al to moz spreciti .. sad a neulazim u dubine...
FrulaENTUZIJASTA

jan 2009.

#26
jao jao juuj :)))))) predobro.. :D prelijepe kucice ^^ sanjam o ovakvom zivotu jos od osnovne :heartbeat: drago mi je da nisam jedini :) jedini koji se zeli udaljiti od ovog 'normalnog' nacina zivota :) http://www.simondale.net/house/images2/gallery/gatehouse.jpg ova kucica mi najzgodnija :) i atmosfera je kul :costumed-smiley-027
G e r o n i m OENTUZIJASTA

jan 2009.

#27
Nemoa vjerovat kakve kucice rade na filmovima naprimjer i svi se dive tim kucicama a kad razmislis zasto si i nebi napravio takve kucice....ako me razumijete. Mene je ona prva slika od Red zadivila i napravit cu si tako nesto slicno 100%, ako ne bar neku malenu za chillanje ma predobre su takve kucice. Koliko energije se na njima ustedi, zdravlja, a tek njihova ljepota. Kad bi si ja napravio sad takvu kucu nonstop bi mi gosti dolazili i divili mi se...ali stvarno prefora su.
dogo argentinoENTUZIJASTA

feb 2009.

#28
red.. brijem ja da je tebi najvea ~elja da ~ivia u nekoj kui oblika gljive neato ovog tipa http://parentingtips.co.za/images/MushroomHouseAllTimeFavorite.jpg ili ovako http://maolmhuire.deviantart.com/art/Shroom-40735114 jel tako red? ama meni je taks vejedno di ~ivim.. mislim i nije.. ali bi volio ~ivjeti u nekom stanu ili kui.. al ne znam.. u danaanje vrijeme nema kaj nee izmislit.. evo neki dan sluaam profesoricu iz umjetnosti kak su nedavno napravili neku kuu koja je od stakla. brijem da kad prlji sunce u podne po ljeti to ~iva sauna tamo.
vrtlarENTUZIJASTA

mar 2009.

#29
da li tko zna kako glasi zakon vezano za gradnju kucice za alat na poljoprivrednom zemljistu. da li se nju moze graditi alternativnim materijalima, povrsinski gabariti (znam da je oko 30 m2 ali dali je to samo donjeg djela) i di mogu naci sve informacije vezano za to... imam neki komadic zemlje (ima stara ali inzistira na tome da je moje), nadam se mozda kupit josh malo (bas ono straight on moje) pa mozda se nesh i bude gradilo pa svako upucivanje na neku daljnu adresu di bi mogao saznati nesto vishe o tome tehnicke prirode je dobrodoslo, hvala...

maj 2015.

#30
"Ljude je puno lakae prevariti nego im objasniti da su prevareni", Mark Twain. La~na je srea putem televizije, novina, radija i ostalih medija promovirana kroz indoktrinaciju pozitivnom psihologijom. Evo kako funkcionira tehnologija za modificiranje raspolo~enja: Unutar mnogo nahvaljivanog sustava, mnogo je ljudi mnogo sretno iz o iglednog razloga. Unutar dovoljno kritiziranog sustava, joa uvijek je dovoljno ljudi dovoljno sretno o ekujui dovoljne promjene. Netko ne treba da bude raketni in~enjer da bi stigao do zaklju ka kako je proizvodnja la~ne sree u stvari igra povjerenja. Vjera je esencijalna, klju na karika industrije la~ne sree. Bio ti od onih dobro raspolo~enih koji malo rade ali izvraavaju svoju patriotsku du~nost nemilice troaei i kupujui, ili pak od onih koji naporno rade te podu eni anti kim mudrostima svaki nov i marljivo atede ispod madraca, sve dok je povjerenja u monetarni mehanizam nikakvog rizika za opstanak "sree" nema; sve ok i sve pet pa taman se tisuu puta promijenilo bilo druatveno-politi ko ureenje, bilo nacionalna valuta. Svako treba biti slobodan slijediti osobnu sreu vlastitim izborima, za ato su pogledi neopstruirani raznim preprekama naravno nu~an uvjet. Evo stoga jedne alternative industriji la~ne sree: Agroturizam Farma Vivian
-BäR-ZMAJ

dec 2019.

#31
Pozz svima :) Imal´ itko iskustva sa eko selima? Naime već dosta dugo razmišljam o barem privremenom iskustvu življenja na takav način ali vezan poslom i kreditom nisam bio u stanju.. Sad kada sam ostao bez posla a i kredit je pri kraju vratila se misao jer me više ništa ne drži da odem. Kratko surfajući naletio sam na ovaj stari članak https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/zivot/clanak/id/143882/rekle-zbogom-civilizaciji-ne-bi-nam-bilo-mrsko-da-nam-se-pridruzi-koje-musko,pa me intersira da li su još uvjek aktivni tamo na Braču... Tamo mi izgleda zgodnije :love2:nego recimo u eko selu Eia http://eia.hr/ :djede: Bez mobitela,interneta i struje bih mogao,napokon bih se nagovorio na ponovno čitanje knjiga,rad bez problema,dapače,u radu je spas...ali bez ganje i uzgoja ne mogu i ne želim...na Braču mi se čini da bi tamo bilo izvedivije napraviti outdoor nego recimo u Istri... Kako taj dio inače funkcionira po eko selima ako neko nešto zna o tome? Ak´ ne radiš na ostvarenju svojih snova radit ćeš na ostvarenju tuđih ::nono::

dec 2019.

#32
Eeee medo, medo! Kako ce sta funkcionisati u tvom zivotu zavisi od tebe. Kako namjestis tako ti bude :)
-BäR-ZMAJ

dec 2019.

#33
Sla~em se Papa al mene je samo interesiralo kakvu politiku imaju ljudi u eko selima po pitanju uzgoja kanabisa... Da li su slobodoumni samo u okvirima zakona ili kao takvi slobodoumnici dopuataju uzgoj u svojim zajednicama...? Pretpostavljam da to ne dopuataju iz jasnih razloga dok s druge strane vjerujem da ima onih koji to rade,samo to je interna stvar i ne oglaaavaju to na sva zvona... Al opet nemam pojma,nisam bio pa zato pitam ako je netko upoznat s tim.

dec 2019.

#34
Sve je to od zajednice do zajednice.Moje misljenje. ;)
-BäR-ZMAJ

dec 2019.

#35
Pa tako nekako i ja mislim... A,nema druge nego pri ekat proljee,sjeme u d~ep i idi pa vidi...:bocni::

dec 2019.

#36
Spominjes Istru.Sko si odavde i sam znas da u unutrasnjosti mozes sta hoces u normalnim okvirima.A da ne spominjem na cicariji sela pol zapustena.Napravis svoje eko selo da svojim pravilima ak si tolko ambicijozan. ;)
-BäR-ZMAJ

dec 2019.

#37
Od Istre me samo dijeli U ka al nisam toliko ambiciozan da osnujem neato svoje. U biti i sad gotovo da imam kuu u aumi,u takvom mjestu ~ivim... Samo me interesiralo da li poskrive ki gaje u tim zajednicama ili bi me tamo gledali ko kriminalca jer su po zakonu primorani tako gledat zbog o uvanja zajednice...

dec 2019.

#38
Sam si relativno odgovorio ;) Ako prelazis prirodnu barijeru javi se :)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se