LEGACY
Prošlost, sadašnjost i budućnost
26 odgovora4,479 pregleda
JaSamZa
ENTUZIJASTA515 REP79%
→ Poznavalac
JaSamZaENTUZIJASTA
feb 2007.
feb 2007.#1
iz nekog razloga, vrijeme je odreeno na proalost sadaanjost i budunost. iako su mnogi stekli uvid kako su te podjele nerealne, odnosno kako je
ovjekova mo puno ja
a od obi
nog linearnog vremena, veina ljudi ipak ~ivi u linearnom vremenu. linearno vrijeme je linija koja se prote~e prije od ne
ega i nakon ne
ega dok sam
ovjek ~ivi na to
noj granici izmeu toga prije i nakon. slikovito se mo~e objasniti kao pravac na x osi koji s desne strane te~i u '+' beskona
no (budunost), a s lijeve u '-' beskona
no (proalost). sama
ovjekova prisutnost, odnosno sadaanjost se ipak ne mo~e do
arati kao 0 (nula) na tom pravcu jer glediate
ovijeka nije isto prema proalosti i prema budunosti.
ne postoji prava matemati
ka funkcija koja bi mogla opisati
ovjekovu reakciju na proalost, niti na budunost, ali kada bi je iaao smjestit na taj pravac opisao bih je kao hiperbolu
ije su asimptote osi x i y.
Pogledajte sliku ispod pa u objasnit na ato mislim
Zna
i ako smo uzeli navedeno da je vrijeme os x, da vrijeme tuma
imo kao hiperbolu kojoj su x i y asimptote, rezultat takvog tuma
enja vidi se u pravcima a' i b'. Da objasnim!
Pravac a' predstavlja neato ato se dogodilo dalje u proalosti, kada spustimo s to
ke Ax na hiperbolu i vratimo na pravac y koji predstavlja ~ivot, to
ka Ay predstavlja (vrijednost). Kada spojimo rezultat gdje se Ax sije
e s parabolom i 0 koja predstavlja sadaanjost dobijemo rezultat u budunosti. Odnosno vrijeme u budunosti koje bi nam trebalo da spoznamo neato ato se dogodilo u davnoj proalosti.
Primjer je matemati
ki i teako se mo~e spojiti s pravim psihodeli
nim u
enjima jer u njima vrijede potpuno druga
ija pravila, ovo je samo mala digresija na u
enje.
Npr. Ako u
imo o ra
unalima, a to
ka Ax predstavlja trenutak kada je u proalosti nastalo prvo ra
unalo, vrijednost A koju ona vraa ovom metodom je ona vrijednost koja bi nam mo~da vremenski bila potrebna da nau
imo o tome kako napraviti prvo ra
unalo. Recimo da uzmemo realan primjer da je prvo ra
unalo napravljeno od strane znanstvenika prije 40 godina, svijet kakav sada postoji nam omoguava da mi sami napravimo to ra
unalo, ali vrijednost koju daje je 40 godina u budunosti.
Suprotno tome, recimo da u
imo o ne
emu za ato smo od prijatelja
uli prije 10tak dana (to
ka Bx), da je njemu super i da on to radi ve desetak dana, (npr. blog), velika je vjerovatnost da ako mi emo od trenutka u kojem po
imamo blogat, kroz 10tak dana nau
iti isto ato i on zna (to
ka B), ako je on prestao koristiti blog.
emu sve ovo?
Nekako nailazim na dosta razmialjanja o tome kako vrijeme ne postoji kao linearno, odnosno kako nije realno nego relativno. Kako proalost i budunost zavise jedna o drugoj. No neki su se toliko odva~ili da su iali do te granice da vrijeme uope ne postoji. Ne znam zaato, ni
emu uope potreba za takvim razmialjanjem, jer nije u ljudskoj prirodi, bar po meni.
Da bi ~ivot kakvog znamo postojao, evoluirao i imao smisla vrijeme je klju
an faktor jer daje va~an element razvoju. Kroz vrijeme se razvijamo, s vremenom postajemo bolji u ne
emu. Neko vrijeme smo tu~ni nekada sretni. Nekad nam je u~asno zabavno i vrijeme brzo prolazi, a nekada dosadno pa sporo prolazi. Mislim da pravi korak borbe sa samim sobom nije zalazak u bitku protiv vremena, nego u bitku za obuzdavanje i preuzimanje kontrole nad svojim vienjem vremena. Kad smo bili djeca, prije nego smo nau
ili hodati za nas nije vrijedilo ni pravilo prostora. Djetetu je spoznaja o prostoru nepoznata, dok ne nau
i hodati. Tek onda se pojavljuju prve 3 dimenzije. Ako nam je trebalo dvadesetak godina da se uhvatimo u koatac i s
injenicom da ni samo vrijeme nije onakvo kao ato se do sada
inilo, ne treba naglit i donosit sulude zaklju
ke o njemu, ve se treba boriti s vjeatinama ste
enim u razvoju prije tog zaklju
ka.
Da potraje i joa dvadesetak godina to je niata ako se "neprijatelj" pobjedi.
sinsemila_smajl
POZNAVALAC656 REP6%
→ Ambasador
sinsemila_smajl
POZNAVALAC656 REP6%
→ Ambasador
UserName
ENTUZIJASTA246 REP12%
→ Poznavalac
UserNameENTUZIJASTA
feb 2007.
feb 2007.#5
Sto se zapravo mijenja "protokom" vremena?
Mijenja se jedino polozaj i stanje cestice u prostoru. Mi ljudi vrijeme dozivljavamo subjektivno zbog starenja, no to opet ne dokazuje da vrijeme postoji, nego da se cestice stalno mijenjaju. Dakle vrijeme je cista iluzija.
Vrijeme ne postoji, nego je zapravo samo alat kojim opisujemo promjene nekog fizickog stanja.
Dakle mislim na cisto fizicki pojam vremena kao cetvrte dimenzije, jer matematicki vrijeme itekako postoji, to nije sporno.
JaSamZa
ENTUZIJASTA515 REP79%
→ Poznavalac
JaSamZaENTUZIJASTA
feb 2007.
feb 2007.#6
dokaz da vrijeme postoji je ~enska menstruacija :D.
ovo ato sam opisao nije nikakav dokaz, ve samo nekakav na
in gledanja na vrijeme. ono je tu (bioloako vrijeme), i pregazit e nas (bioloaki) htjeli mi to ili ne..
joa u dodat nekakva razmialjanja, ali nemam trenutno ideju kako bi ih ubacio na papir...
sinsemila_smajl
POZNAVALAC656 REP6%
→ Ambasador
sinsemila_smajlPOZNAVALAC
feb 2007.
feb 2007.#7
mozhda su ta razmishljanja samo ti, nekad prije, a mozhda i posle, i ve si ih prenio u papir, il si pak ve izgraen onim Trenom Spoznaje da UMijesh, pa nas refreshirash:)))
jubin te u
elo:)
Tebi, User Name, naklanjam se sa atovanjem, i, ako dozvolia, slatko te jubnem :)
Pedro, ovlash dodirujem obod Svog sheshira uz gospodina Milesa Davisa, uz zna
ajan i topao, vrlo topao namig;)
JaSamZa
ENTUZIJASTA515 REP79%
→ Poznavalac
JaSamZaENTUZIJASTA
feb 2007.
feb 2007.#9
refleks vremena (100% osobno mialjenje)
ovjek je sazdan od materije. genijalna kombinacija raznih bioloakih poznanica i nepoznanica rezultat je jednog od najsavraenijih organizama na kugli zemaljskoj,
ovjeku. postoje razni drugi organizmi koji su u nekom pogledu savraeniji od
ovjeka, ali samo
ovijek ima sposobnost rjeaavanja kompleksnih prirodnih zadaa, spajanja molekula, ispitivanja gibanja svemira pa
ak i samu spoznaju da je i viae od te materije od koje je sazdan, spoznaju o svijesti.
svijest je
ovjekova sposobnost da misli i rasuiva o objektivnom svijetu u sveokupnom do~ivljavanju toga svijeta.
ovijek kroz svoj ~ivot unaprijeuje svoju svijest i ona ga dovodi do nevjerovatnih rezultata, od moguih promjena u na
inu gledanja na svijet, do drasti
nih spoznaja koje grani
e s svijetom duhovnog i paranormalnog, te uvjerenja u to kako ipak postoji neka viaa sila koja upravlja sa svime. nekada je ona kaoti
na i nejasna, nekada toliko jasna da pri tom vrhuncu shvaanja osjeaj spoznaje viae nije ni bitan jer je sve jasno.
rezultati takvih eksperimentiranja i uvjerenja nekoga mogu produhoviti, obnoviti, dati mu nadu i vjeru u neato vee, dok druge pak mogu dovesti do ludila, jer mo~da osjeaju kako ih nitko ne razumije odnosno kako oni znaju bolje i tim socijalnim razlikama u o
ima drugih izgledaju i ponaaaju se kao luaci.
refleks vremena nije niata novo ni revolucionarno. to se dogaa svima nama samo neki toga nisu svjesni, neki to razume, a neki jednostavno ne mogu objasniti. evo mog objaanjenja onako ugrubo.
da bi ovo
itali i shvatili moramo znati da smo ipak od materije a ne od svjetlosti. odnosno da se sastojimo od teakih elemenata, lakih elemenata, vode, svjetlosti, struje i joa dosta komponenata koje imaju utjecaj nad tim kako dolaziti do odreenih rezultata. isto tako moramo znati da su sva ispitivanja koja su provedena u fizici (meni dragoj) to
na u neku ruku, ali ih je teako prenijeti u praksu.
Kako prenijeti fiziku u praksu?
Zanemarimo ostalo i posvetimo se umu. U ljudskom umu postoje milioni neurona i ostalih ~iv
anih kompleksa, koji u umu rade brzinom svjetlosti. ovijek koji se prepusti razmialjanju usporava svoje gibanje u odnosu na svijet (zemlju), i prepuata se gibanju elektrona u neuronima. Ti elektroni se gibaju brzinom svjetlosti, i tada kad
ovijek razmialja njegov um je u potpuno drugom vremenu u odnosu na svijet, i vrlo lako mo~e vidjeti budunost, ili shvatiti proalost. Recimo da smo tako istrenirali um da shvaamo znakove koje on ~eli vidjeti. Recimo da mrzimo Coca-Colu...
Drugi put aetamo se po gradu isto mo~da izgubljeni u vlastitom razmialjanju. Iako neemo sigurno razmialjati brzinom kojom razmialjamo u meditaciji, onaj signal kojeg o
i aalju umu daje odreen stimulans naaim razmialjanjima, a to je jedan od faktora koji usporava razmialjanje u aetnji. Iako mi mo~da ne vidimo udaljeni znak od Coca-Cole u daljini, o
i i um su ga zabilje~ili te naaim mislima dali odreenu pseudo poruku o tome koji rezultat emo imati u trenutku kada se potpuno pribli~imo tom plakatu, te e namjerno usmjeriti vaa pogled na taj plakat, koji e u vama izazvati nekakvu reakciju, ako mrzite coca-colu vjerovatno e te pomisliti kako korporacije vladaju svijetom. Reakcije se razlikuju od
ovjeka do
ovjeka, i od samog vaaeg mialjenja o tom plakatu, ali uvijek su druga
ije i stvaraju novi utisak.
Refleks vremena je trenutak u kojem neato pogledamo i zaklju
imo da je to ato vidimo nemogue, jer smo upravo u tom trenutku o tome razmialjali. Ako previae pa~nje pridodamo takvim detaljima vrlo lako nas mogu dovesti do ludila, ili joa gore, do uvjerenja da smo ludi.
Mo~da nisam dobro objasnio kako se s ovim teorijska fizika prebacuje u praksu, ali ako koga zanima nek upita..
UserName
ENTUZIJASTA246 REP12%
→ Poznavalac
UserNameENTUZIJASTA
feb 2007.
feb 2007.#10
hahahaaa to ti nije trebalo haha..
A vezano za vrijeme, nisam sigurna da li je ono svojstvo svemira ili intelektualni koncept, jedino sto znam je da ubije svakog tko ga koristi... :D
BOTANIK
ISTRAŽIVAČ172 REP81%
→ Entuzijasta
BOTANIKISTRAŽIVAČ
feb 2007.
feb 2007.#11
:)
ja se pitam u vezi tog naseg shvacanja vremena (bez rijeci, formula nego cijelim bicem) dali bi isto bilo bez ovog usadjenog "intelektualnong" shvacanja vremena (linearnog)
tipa ima li spoznaje Vremena kakvog je bez pritiska koje vrsi iskrivljeno gledanje na vrijeme ako se uopce mogu termini povezati.
osobno mislim da se sve dogadja odjednom.
cak i da npr. nizemo cigle jednu na drugu kao usporedbu za nasa zivotna iskustva, mozemo vidjeti da svaka razlicita cigla gradi neku konsktrukciju, nas same. no jeli moguce uopce graditi linearno tu konstrukciju i tu vrijeme mijenja svoj znacaj linearnog shvacanja zbog korelacije sa nama samima. tu se javlja i problem alternativnih svijetova, ako imamo linearni prikaz ovih "cigli" sto ako se vratimo na prethodnu ciglu i nanizemo jednu drugaciju. tok zbivanja se mijenja..
otom potom :)
H2O888
LEGENDA13.298 REP83%
→ Zmaj
H2O888LEGENDA
avg 2016.
avg 2016.#12
svaki covjek je i proslost i sadasnjost i buducnost (jedno)..da nema proslosti nebi bilo ni sadasnjosti ni buducnosti,isto tako da nema buducnosti nebi bilo ni to dvoje:)
Papa Romeo
ZMAJ21.559 REP
Papa RomeoZMAJ
feb 2017.
feb 2017.#13
Razmisljati na temu da li vrijeme postoji je isto kao razmisljati o tome da li postoji kilogram.
Nema dogadjaja nema ni vremena, nema mase nema ni kolograma.
Proslost da postoji, da je opipljiva, citav zivot bih se budio u danu kad je plata, recimo prvog. Fala bogu, bankomata ima svuda, pa po kartici opletem. Spickam pare do navece, pa ujutro opet ustanem prvog.
Jos bih udesio da je vutra suva, taman, prvog.
L0oD
ZMAJ85.106 REP
L0oDZMAJ
feb 2017.
feb 2017.#14
i tako svaki dan vazda bi ziveo u proslosti,sadasnjosti i buducnosti... al bilo bi dobro da ti naprave u mozgu neki restart,pa da se ne secas prethodnog dana... a ne svaki dan da gledas dezavu... :razvaljen:::razvaljen::
al voleo bi se vratit u proslosti kad je posadjeno prvo seme od Marijane... pfffff da posmatam tu svetost,da zivim u tom trenutku,kad nastaju semena... al naravno sve to ja da popratim :D :D i onda vozi dalje...:spliff:
feb 2007.
1 / 14
feb 2007.
feb 2017.