VUTRA
ForumMarihuanaObrazovanjeRazmišljanja o uzgoju - nekoliko zabluda koje smo zamalo prevazišli
LEGACY

Razmišljanja o uzgoju - nekoliko zabluda koje smo zamalo prevazišli

28 odgovora3,093 pregleda

feb 2020.

#1
Kada iz ove perspektive posmatram stvari, siguran sam da e se za desetak godina kanabis daleko lakae uzgajati u zatvorenom prostoru i da e biti raznih izjava, tipa: "vidi ove pre deset godina, koliko su nepotrebnih gluposti radili! ". Tako se i mi esto osvrnemo na period iza sa nekim blagim podsmehom, u smislu: pa jbt, stiropor je u jednom trenutku bio alternativa za perlit! Wtf...zbog vizuelne sli nosti valjda na prvi pogled ili...ko zna. Poato stiropor nije radio niata, oni koji su probali, kasnije su sa perlitom imali problem jer on je ipak radio "neato". Danas ga ima u svim boljim supstratima. Bar gomila ovih "stiroporaca" nee morati da ga trpa u zemlju po slobodnoj proceni...daleko bilo. Li no sam meaao svaata. Kao ja znam koliko kokosa i perlita na 20L Florabelle, da to bude top...kad su ono postali "popularni" cal-mag deficiti i ph lockovi... Aha...i to smo skontali. Svaka od tih "home made" meaavina tra~i svoj ritam zalivanja. Elem, kad ve pomenuh Ph... Kakav je to pakao bio verovati da bez Ph metra uzalud troaim struju i kupujem skupu mylar foliju da oblo~im orman...pa kao mo~e i lakmus papir, ali ne valja. Ipak ph metar. Tako piae svuda! Gomila baja sa YouTube prvo poka~u ph metar, pa tek onda saksije... I tako smo od gotovog po eli da pravimo veresiju: ~ute biljke, ispiranja, pr~enja... Odgovorno tvrdim da sam dosta svojih biljaka umalo uniatio ph korekcijama. Koliko nam je trebalo da shvatimo da je u ~ivoj zemlji, ak i kad ph vode nije savraen, Biljci hrana gotovo uvek dostupna, osim ako je zemlja prenatrpana hemijskim djubrivima, pa doe do raznoraznih poremeaja ...itd. Veina nas, ini mi se, ne koriguje ph. Svaka ast onima koji to uspeano rade ve godinama, ali neodgovorno je rei da je ph metar neophodan kod uzgoja u zemlji. Naravou enije: ne diraj Ph, nee ni on tebe. Joa jedna od zabluda koja je i sada veoma zastupljena, je "blizina svetla, uprkos svemu". Ovo pitanje je svakako mal ice osetljivo jer se mo~e protuma iti pogreano. Kao i svi po etnici, u po etku sam se dr~ao napisanog, pa toliko cm lampu od vrhova, te nema veze ato je vegetacija, mala bilj ica...te iste~u se... Itd. Samo tako sam pr~io biljke sluaajui druge, a onda sam skontao da ako imaa normalnu mh lampu u vegetaciji, ne moraa njome "pritiskati" biljku. Ona se tada prakti no brani i umesto da buja, biljka se bori sa svetlom. injenica ato dobija odgovarajui spektar je viae nego dovoljna za po etak, a zatim i injenica da u vegetaciji jednostavno ne tra~i toliko svetla. Niko nema identi ne uslove i svako mora da pronae svoju meru, jer od razli itih faktora zavisi koliko je biljka sposobna da iskoristi ponueno svetlo. Video sam extremno nisko spuatene lampe gde biljke reaguju dobro. Ali zato svakodnevno gledam probleme koji su direktno povezani sa blizinom svetla. Ti problemi se esto tuma e kao neki nedostaci, loaa zemlja, ph...a ustvari, koren problema bude u svetlu. ak i u cvetanju, treba vrhovima dati prostora. Jer ono ato sam shvatio vremenom je da su mi cvetovi pod extremno spuatenom lampom bili mekai i vazduaasti, ak i manji. Meutim, to ne zna i je prevelika udaljenost lampe dobra, naprotiv. Stvar je u meri i sagledavanju ostalih okolnosti i faktora tokom growa. injenica je da: ato viae svetla ponudite Biljci, poveava se i potreba za Co2. U skladu sa tim srazmerno i viae vode, viae hrane...itd. Dakle, zabluda je da lampa mora biti blizu onoliko koliko je u teoriji predvieno, ve u skladu sa specifi nim uslovima u boxu. (govorim iz li nog iskustva i ne postavljam ovo kao pravilo, ve kao zapa~anje ) Pomenuo sam ovih par stvari jer su mi prve pale na pamet. Ali siguran sam da se ve du~e vreme ne pridr~avam mnogih davno napisanih "rutina". injenica je da se vremenom oslobaamo suvianih stvari, jer nam iskustvo govori druga ije. Takoe verujem da emo za desetak godina imati joa jednostavniji pristup. Ali priznajem da je teako osloboditi se nekih navika, ak i kad iz godine u godinu daju loae rezultate... Ali pri aemo joa na tu temu...sad je vreme za duvku :razvaljen::
NogudAMBASADOR

feb 2020.

#2
prakticna jednostavnost u borbi protiv vetrenjaca.:)

feb 2020.

#3
Batalio sam vetrenja e, sad malo radim Sizifov posao ;)

feb 2020.

#4
veliku ulogu kod mladog growera ima opcija da ima mentora ili da sam sklapa sve po logici i pokuaa sam... injenica je da kod nas ko god te mentorira tra~i ph vrijednost da zna, pa se tako i u ia... ja sam baa tvrdoglavo i akrto krenuo prvi grow sa cfl, bez ph, bez uda, baa sirovo sklepan, i shvatio da se moze i s manje opreme...bez mentora... ni dan danas nemam ph metar, nikad ga nisam imao, ni vidio u ~ivo.... kasnije sam normalno skurio uda no brzo mi je bilo jasno da grow mora uhvatiti lauf, nekim biljkama je super, naviknu se na neidalne uvjete, druge nemogu napred ni da su u Voyageru....normalno, ima nas i koji bas volimo mu it biljke svim i sva im, odma nakon 5 pro itanih re enica nekih novih.... toliko neidealnih indoora sam izvuko, puaio fino, nisam se sekiro.....je da se nemogu taki hedovi mjerit s nekim pro sustavom i shvaanjem, ali svoje je svoje.... sje am se baa tvojih nekih monstera i kako su se svi udili, slinili, a ja se patio, gledam svoje male patuljke, pa barbinog monstera..... ja bi ovdje povukao poredbu sa p elama, idealnim uvjetima i znanjem o p elama vs slabim uvjetima za p ele, puno ljubavi, malo opreme, nista znanja.... mnogi su moji poznanici krenuli u p elarenje, mislili su da kad oni s ulo~enom lovom, novim pizdarijama, izdaju zapovjed da e p ele na zapovjed i....nijedan danas nema p ele, im nije po njihom zamialjenom...svaki organizam, i p ele, i kanabis, su sustavi koji iziskuju razumjevanje, rasponi pre~ivljavanja i davanja blagodati od njih neovisi nikako ni o ph niti o lovi i novoj koanici, kupovnoj matici, prihrani.... Ovisi samo o stanju shvaanja osobe koja manipulira s njima, ako je komadant panj sa izra unom u kunama, kilama , onda ide sranye... otprilike smatram da oko 3-4 godine treba osobi da ue malo u sr~ nekih kultura, svejedno ega, i Huan je Castanedi dr~o lekcije tako neato, ako ne i du~e... ak mi se ini da bolje prolaze leero po etnici upikni i ostavi, gledaj i nediraj, nego ufurani startevi s lovom i maltretiranjem growa sa kemijom svih moguih vrsta.... ja se sje am da sam tri grow imo baa samopouzdanje neko...

feb 2020.

#5
Joa da malo opiaea polo~aj liaa u odnosu na visinu svjetla, kako skontat pravu visinu. Unaprijed hvala:D :respect::vutra::rasta:

feb 2020.

#6
tzv disanje biljke ne zavisi samo o svijetlu, nego i o posudi i stanju u njoj, korijenu, koji nevidimo...mo~d malo preairoko za ovdje....presuh zrak samo vec neda biljki da se digne fino nego mlitavi onako.... sla~em se s barbom da je kod nas esto problem prejako svijetlo....treba svako odradit 2 growa klasika i jedan trenirani, i po meni si polo~io za dalje sve, samo je pitanje kad ces preterat sa bahatlukom...lol

feb 2020.

#7
@Limvo Lik e pitanje nije baa adekvatno postavljeno, jer polo~aj liaa u odnosu na svetlo je uglavnom uvek isti, ali ti pod tim podrazumevaa na kojoj distanci se nalazi liae. Prvo treba da ukapiramo ~ivotne faze i potrebe biljke dok prolazi kroz te faze. Tu slobodno mo~ea da upotrebia zdravu logiku: ato je biljka vea i "zrelija" viae e joj svetlosti biti potrebno. Naj eai problemi nastaju u ranoj vegetaciji i fazi tranzicije. Vratiu se na to. Za po etak poea od nekih standarda koji su utvreni za odreene lampe. Zatim spoljnom stranom aake postavljenom u visini listova i vrhova, proveravaa da li neprijatno pecka. Ali najbolji pokazatelj je samo liae, koje gotovo istog dana po inje da se buni ako je svetlo preblizu. im se primete bilo kakve reakcije liaa treba svetlo malo da se podigne. Kao ato malopre rekoh, u ranoj fazi vegetacije dok je razvoj korena najintenzivniji, treba malo podii svetlo. Takoe u fazi tranzicije. Biljka je tada zbog zbog itavog niza promena veoma osetljiva i ne treba je pr~iti svetlom. Zato je esto po etkom svetanja biljka u gornjem delu ~uta, spr~ena i oateena... :razvaljen::

feb 2020.

#8
uzrok silovanja lampama po biljkama je naj eai kod silovatelja koji nemaju dobar reflektor a imaju sna~nu lampu, pa tra~e nemogue

feb 2020.

#9
Shvatio sam, odprilike, kad je preblizu, kako reaguje, kako se ponaaa. Interesuje me za predaleko svjetlo, da li samo po razmaku izmeu internoda, ili mo~da i po polo~aju liaa mo~e da se skonta?

feb 2020.

#10
Ajde, bie joa pri e o svetlu u nekim narednim "Razmialjanjima"...sada mi je bila namera da spomenem neke rutine koje su se pokazale kao relativno pogreane...u tom smislu je blizina svetla stavljena u kontekst. :razvaljen::

feb 2020.

#11
Dobro, i ja tr im pred rudu, hehehe, samo razmialjaj :D :respect:

feb 2020.

#12
Prije svega, odlican tekst! Slazem se sa svime sto si napisao samo nudim pogled na isto iz geekerske perspektive, dok ti nudis iz one puno vrijednije - prakticne/ iskustvene. Htio bih se samo osvrnuti na transpiraciju i klimu u boxu. Pore na liau kanabisa nazivaju se stome, pomocu njih biljka vrsi transpiraciju. Odnosno, putem stome izbacuje gotovo svu vodu koju mi uporno tankamo i kisik kao nusprodukt, a uzima ugljikov dioksid pomocu kojega vrsi fotosintezu. Utjecaj na to hoce li stome biti otvorene ili zatvorene ima metabolizam biljke, ali i okolina (tj. mi). Ako je temperatura u podrucju lista visoka, onda se biljka ubrzanom transpiracijom hladi. Na taj nacin vuce vodu brze iz tla sto nije dobro jer zajedno s tom vodom vuce i nutrijente koji su otopljeni u njoj. Iako je doza gnojiva bila prikladna za tu biljku, prebrz unos ce spaliti biljku. Mozda bi samo valjalo razlikovati udaljenost kod LED rasvjeti i hpsa. Led koji je preblizu= previse fotona= previse metabolizma! Fotoni su u direktnoj korelaciji s brzinom medabolizma jer oni se sudaraju s kloroplastima, odnosno klorofilom i razlazu molekule vode, na taj nacin zapocinje fotosinteza. Problem kod preniskog hpsa je toplina= przenje po gore navedenom mehanizmu koji je povezan s transpiracijom. Niska vlaznost i povisenje temperature su obrnuto proporcionalni kolicini transpiracije. Ukomponirajte to s ventilatorima koji najcesce pusu po vrhovima i micu svu vodenu paru i dobijete zacarani krug. Takvi klimatski uvjeti dovode do zabune da je doza nutrijenata prevelika. Direktno gledajuci, vjerojatno nije, ali indirektno putem ovog patoloskog mehanizma ocito je. Zakljucak: dobra okolina je najbolji nutrijent koji biljci mozes dati. Ako je to tehnicki neizvedivo kao kod mene npr. gdje je zbog centralnoga grijanja i vruce i jako suho, onda je alternativa rjea juha za dame. Nisam siguran jesam li 100% u pravu s ponudenim rjesenjima, ali cisto pokusavam povezati moju zbilju i naucenu teoriju. Slozit cu se, jednostavnost prije svega, ne moze jednostavnije od temelja. Dakle povoljna klima je temelj, a kuca se moza sama dici (u teoriji). Ne znam ni sam vise, trenutacno me vozi dobrano. Zivi i zdravi bili!:razvaljen::

feb 2020.

#13
Bravo Barbarosa.Pametno zboris i jako mi se svidja tvoj nacin razmisljanja.Imam osecaj sto se vise brinemo i pokusavamo da pomognemo , mi upravo odmazemo.Naravno sve ima svoje pozitivne i negativne radnje ali kad previse forsiras biljku onda je maltretiramo bez veze.Dosta pratim na forumu sta se pisalo i polako dolazim do nekog svojeg zakljucka da i nije tesko uzgajati bilje na jednostavan nacin.
KalpsizLEGENDA

feb 2020.

#14
Vala kapetane tvoja prakticna jednostavnost je na mjestu. ja sam prije ekspirimentiso sa domajama onim sjemenkama iz pticije hrane uvjek nesto bezveze nista krenuti. a u mene mati iz sege stavila konpolju u 1l saksiju na. prozor izrasla u cudo za tako malu saksiju. Sta hocu reci to je biljka kao i i svaka druga. kazu nije ljubav paradajz a u ovom slucaju jeste :bocni:: :thumb:

feb 2020.

#15
One nam govore, samo sto ne na nasem jeziku. Ali vremenom Sve ih vise razumem. A naravno I ljudi ovde koji imaju dugogodisnje iskustvo su zlata vredni. Kako kazu zanat se krade. Tako I ovde, citanje je zlata vredno. Ja I dalje smatram sebe pocetnikom iako Sam sasvim fino odradio dva growa in I out. Ucimo dok smo zivi I umremo glupi. Ovo radim iz ljubavi a I smiruje me. Sad planiram I muziku ubaciti u grow, citam da to biljkama pase, da bolje napreduju. Probacemo svakako :) Uzgajam I razno povrce, svaka biljka nebitno koja ima svoju pricu I svoj ritam,sto joj vise ljubavi I paznje posvetis ona ce ti vratiti istom merom.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se