LEGACY
Crtica o seedling fazi...dobro pazi:
28 odgovora2,333 pregleda
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
nov 2018.
nov 2018.#1
Razgovaram jutros sa svojim nemim muzama u boxu, mazimo se tako mislima i dimom...i setih se semenke u aaci, kako je spuatam u malo vla~ne zemlje i sanjarim kako raste, zdrava i zahvalna...zemlja postane majka, a seme dete koje se iz ljubavi raa...a
esto gledam na forumu kako se mu
e i umiru (verovali ili ne) neke najvoljenije i najma~enije.
Taj po
etak je inicijalna kapisla strasti uzgoja i tu
esto veina nas pogreai: previae pa~nje-nedovoljno logike.
Koji god na
in klijanja bio, treba da ispuni tri stavke: vla~no, toplo i mra
no.
Dakle, mrvica pa~nje i samo komadi ljubavi koju emo joj vremenom pru~iti.
Neposredno okru~enje semenke treba da bude od 20c-25c; da bude vla~no, ali ne mokro.
Upamti: treba da o~ivi, a ne da se stavlja u "turaiju"...
I sad moram da promenim "poetiku" da bih ti do
arao, jer:
Kud si navro sa tim svetlom?!-ka~em sebi.
I kada to malo ~ivota izviri iz vla~ne, a ne mokre zemlje, prejako svetlo ume ozbiljno da je boli.
Ovaj period ~ivota biljke je najosteljiviji i previae ljubavi mo~e da ubije.
Kada se iz te slabaane minijature otvore prvi listii, kotiledoni, ona koristi samo mrvicu svega ato smo joj pru~ili.
Ali kud si navro sa tom vodom?!-opet dreknem na sebe.
U zemlji se tek jedan kon
i opru~io da zahvati malo vode...koliko to jedan kon
i ima kapaciteta? Sigurno uvredljivo manje od koli
ine kojom "preterana ljubav" ume da zaliva.
I kad bih taj ritual zalivanja "bebica" trebalo slikovitije da objasnim, rekao bih da je jedna mala rakijska
aaica vode dnevno, u prvih par dana, viae nego dovoljna da biljkica bude srena.
Formiranjem prvih "zubatih" listia, dakle onih koji odmah nakon cotiledona krenu, biljka je zvani
no u seedling fazi negde do kraja druge nedelje kada ve uveliko formira kompletne listove, sa uglavnom pet do sedam "prstiju"...
I kud si navro sa tim ubrivom?!- mislim se.
Te prve dve nedelje ~ivota biljkice, apsolutno ne zahtevaju nikakvu dodatnu hranu osim onoga ato se ve nalazi u zemlji(pretpostavljamo kvalitetnoj).
Neki dobri supstrati
ak budu i prejaki u tim prvim danima, na ata mlade biljkice reaguju nekad ozbiljnije, nekad manje ozbiljno, ali gotovo uvek prolazno.
Dakle, u toj fazi besmisleno je, osim nekog root compexa i korisnih micro organizama, davati bilo kakva npk ubriva,
ak i u minimalnim dozama...
Sada joj treba nekih 27c, dovoljno vla~an vazduh 60-70%...po mogustvu; blagi povetarac, topla vla~na zemlja i dovoljno svetla...
Kud si navro s filozofijom?!-evo mislim se.
Pa i nema neke filozofije osim one fundamentalne koju nam je priroda ostavila kroz praksu.
Mnogo je toga u te dve nedelje toliko jednostavnog, koje lako postane komplikovano...kad smo mnogo pametni.
I onda nakon dve nedelje, ako je biljka srena, kada su listovi veliki zeleni "paneli", a koren sna~an i odva~an...onda se i koje preterivanje lakae praata...ali to je ve neka druga Crtica...a ja se zapri
ao o ne
emu ato ve i moja deca znaju...pa skoro da znaju. :)
opa cupa
ZMAJ140.425 REP
opa cupaZMAJ
nov 2018.
nov 2018.#2
Sretno dijete...sada krece pubertet...vegetiranje.4. tjedan predflower ,bujanje...cvjetanje :)
Povezi to Barba i imamo dobar tutorial u tvom stili.Daj temi konstrukciju!
Nemamo nista slicno tome.Sve nesta robotizirano !!
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
nov 2018.
nov 2018.#3
Istu sam zamisao imao @opa cupa ali u
inilo mi se da sam malo dosadan sa Crticama...pa da ne smaram:D...ali bie toga joa...i ja
esto imam utisak kako ka~ea da su neke stvari "robotizirano" predstavljene :respect:
Mihaela7
LEGENDA6.216 REP12%
→ Zmaj
Mihaela7LEGENDA
nov 2018.
nov 2018.#4
Lijepo objasnjeno Barbarossa:thumb:
Hipotetski, sta bi se dogodilo da nakon sto biljka izbije iz zemlje i formira prva dva lista, a temperatura oko nje je 33-35°C. I to ne mozda cijelog zraka, jer jbga npr. HPS dosta topline predaje radijaciom, tako da je ispod lampe uvijek vruće, plsu sto s vrmenom lampa posteno ugrije zemlju u kojoj se biljka nalazi.
Znači koji su simptomi previsoke temperature boxa/zemlje/zraka?
opa cupa
ZMAJ140.425 REP
opa cupaZMAJ
nov 2018.
nov 2018.#5
Sve tvoje crtice su do jaja,ali ih moras odrzavati na zivotu:)
Samo si ti odgovoran za svoje crtice . Drzi ih na povrsini tako sto ces nastaviti pisati u njima:djede:
Ja ovu temu smatram...kao pocetak jednog dobrog vodica za indoor uzgoj.Ako se potrudis,a mentor si znaci imas volju.
Moglo bi tu biti i o maltletiranju sa zicom hahah o 30l zemlje ..o korijenu koji to "nece" popuniti bla bla
Slusao-zaboravio
Zapisao-izgubio
Napravio-naucio
:respect:
Ceracki Mustang
LEGENDA13.346 REP83%
→ Zmaj
Ceracki MustangLEGENDA
nov 2018.
nov 2018.#6
Samo ti pisi crtice, da smo legale pa da ofirno napises i kratki prirucnik. Dobro je da imamo i :vutra:i vas malo iskusnije da nam pomognete.
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
nov 2018.
nov 2018.#7
Pa ima i ova Crtica od skoro, mo~da nisi video..:D
https://www.vutra.org/threads/crtica-o-cvetanju-od-tranzicije-do-berbe.18759/
sale82ful
ZMAJ43.002 REP
sale82fulZMAJ
nov 2018.
nov 2018.#8
"Au contraire" ato bi rek'o Del Boy iz muki. :D
Pocetnici ce prije procitati zanimljiv tekst i ujedno nesto nauciti, dok kod "sluzbenih" tutorijala preskacu dijelove dugih tekstova i na taj nacin promase bitne informacije, sto se kasnije odrazava raznim pitanjima koje su vec objasnjene.
Barba, samo udri sa crticama. :thumb:
EdibB
ENTUZIJASTA426 REP56%
→ Poznavalac
EdibBENTUZIJASTA
nov 2018.
nov 2018.#10
Legendarno :) Zahvaljujem, tako jednostavno napisano a tako jasno oslikava.
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
Saul Goodman
AMBASADOR2.836 REP38%
→ Legenda
Crowley666
ISTRAŽIVAČ139 REP59%
→ Entuzijasta
Crowley666ISTRAŽIVAČ
apr 2019.
apr 2019.#14
Moja biljka iznikla je pre 2 dana iz zemlje i tek ima sicusne zubate listove, koji su malo okrnjeni na kraju i braon boje. Takvi su cim su se pojavili iz kotiledona. Stabljika je visoka oko 4cm. Drzim je pod lampom led e27 12w koja je na 10ak cm razdaljine. Je li to u redu, s obzirom da cu je drzati pod lampom samo dok se ne razvije malo pa ide u out?
nov 2018.
1 / 15
nov 2018.
apr 2019.