VUTRA
ForumMarihuanaObrazovanjeRazmišljanja o uzgoju - važnost objektivnog sagledavanja i put ka rutini
LEGACY

Razmišljanja o uzgoju - važnost objektivnog sagledavanja i put ka rutini

28 odgovora3,731 pregleda

jan 2020.

#1
U danaanje vreme interneta i apsolutne dostupnosti informacija, upoznavanje i uzgoj nama interesantne biljke, trebalo bi da bude neuporedivo lakai nego ljudima pre, recimo, dvadesetak godina kada su mitovi i nagaanja bili mnogo prisutniji nego prava informacija. A da li je sada zaista lakae? Iz nekog nepoznatog razloga, od rane mladosti bio sam op injen idejom bacanja semenke u zemlju i nekih usputnih pokuaaja, koji su, iako na margini, uvek bili deo mog odrastanja. Naravno, u to vreme ideja o unutraanjem uzgajanju za mene je bila neshvatljiva, daleka, ali uvek prisutna...na to sam gledao nekako romanti arski; ~eleo sam da objedinim nagone i motive, da sama biljka i uzgajanje dobiju svoju specifi nu poetiku...i moralo je da prodje viae od 20 godina da bih sada na ovaj na in mogao da govorim o tome. Klju na stvar koju sam morao da prihvatim da bih uspeo da uzgojim biljku kakvu sam zamialjao, bila je injenica da zapravo nemam pojma kako to da uradim. Neko e rei da sam neverovatno glup ovek kada mi je trebalo viae od 16 godina da skontam da je stvar mnogo jednostavnija nego ato sam ja ~eleo da bude... Danas dodje klinac na Vutra org, otvori dnevnik, postavi par pitanja i dok trepnea eto biljke...ja sam grower! Hm...? Tu dolazimo do glavnog pitanja vezanog za ovo moje razmialjanje: da li je ono ato radim zaista dobro? Napraviu malu digresiju pa u se vratiti na to bitno pitanje. Do slu ajnog otkrivanja Vutra org sajta, imao sam uverenje da dosta toga znam o Biljci, ali sam onda, nekih godinu dana pre nego da postanem lan, po eo da sti em utisak da se zapravo moram vratiti na fabri ka podeaavanja i da potpuno promenim filozofiju (koja se do tada zasnivala na pretpostavkama, uglavnom). Mo~da sam to negde do sada pisao, ali moj prvi (polu) indoor bio je baa tada kada sam joa kao "gost" listao forum, a desio se tako ato sam neku veliku "domaicu" sa terase uneo u praznu prostoriju u potkrovlju i stavio je na sred sobe. U gara~i kod aleta je bilo mnogo razli itih sijalica koje sam iskoristio, povezao svuda oko biljke i svakog jutra dolazio da gasim svetlo... ak je i uspelo...delimi no. Zatim sam se u lanio na forum, kupio seme...smialjao raznorazne opcije, te zamrziva , ormani, kuhinjski elementi...ovo treba, ono treba....i jeste, veina stvari je uspevala u smislu "kolko para, toliko muzike" , ali morao sam u jednom trenutku da pregrizem jezik i priznam sebi da zapravo nemam pojma ata radim i da su mi pukom sreom neke biljke bolje od ostalih...ali da je sve to generalno prili no loae. Meutim, toliko je podjednako loaih biljaka bilo i kod drugih ljudi na forimu, pa me je ta injenica dugo odr~avala u bla~enom neprihvatanju realnosti. Ti drugima govoria da rade dobru stvar, oni tebi govore i svi sreni i svi u zabludi. Kritike se teako prihvataju ak i kad znate da su na mestu. Tako se stvori loa standard i kapitulira pred sujetom. I sada kona no dolazimo do tog klju nog pitanja koje bi svako od nas u jednom trenutku trebalo sebi da postavi: da li je dovoljno dobro to ato radim? Ako iskreno odgovorimo i prihvatimo injenicu da "lutamo" u growu i da uzalud tra~imo opravdanja za "mraave" biljke, za spr~eno liae, loae iskoriaen prostor, ba ene pare, tek onda, ako uspemo da odgovorimo i postavimo cilj i pronaemo neku svoju rutinu, koja je uvek dobitna kombinacija, mo~emo sobom biti zadovoljni bez one unutraanje teskobe koja nas stalno podsea da ipak to mo~e mnogo bolje. Ima sjajnih growera i kod svih njih zajedni ka je jasna ideja i prepoznatljiva rutina kojom dobijaju odli ne rezultate iz growa u grow. Na~alost, mnogi ak i nakon nekoliko godina uzgajanja, nemaju jasnu ideju i ~ive u pretpostavci da rade pravu stvar, jer im niko iz pristojnosti i prihvatanja niskog standarda, nije nagovestio da nije dobro ako su biljke spaljene joa u vegetaciji, da su cvetovi auplji, a prostor i struja uzalud troaeni. Kod nekih to godinama traje...samo zato ato su prihvatili takav standard. Morao sam da imam u~asne biljke, da idem iz krajnosti u krajnost, da bih na kraju prihvatanjem injenice da to nije ono ato ~elim da vidim, doaao do jasne ideje koja je iala uz moje shvatanje pri e. Tek poslednjih par godina relativno uspeano tu ideju sprovodim u delo. -INFORMACIJE I OPREMA KAO MA SA DVE O`TRICE- Sada dolazimo do jedne druge stvari. Pored dostupnosti informacija, u danaanje vreme prili no je dostupna i vrhunska oprema za uzgoj o kojoj je veina nas pre 20 godina mogla samo da sanja. Na~alost, kao ato se informacije, iako prili no dostupne, esto jedva koriste u praksi, tako se i vrhunska oprema u mnogim slu ajevima koristi svega 20% od realnih mogunosti. Mnogi koji znaju ata ~ele i kako to da naprave, takoe nemaju problem da i sa jednostavnom opremom u improvizovanim uslovima dobiju bilj icu i esto 20-ak grama, ali srazmernih uslovima i ulo~enom novcu. Ti isti bi takoe sa 600w bez problema skidali 600gr i viae. Dok sa druge strane, dobra veina po etnika ulo~i ogroman novac u pri u gde sve u boksu izgleda "svemirski" dobro, osim biljaka. Poslednjih godina tr~iate je preplavljeno preparatima, djubrivima, supstratima i raznoraznim dodacima koji obeavaju brutalne biljke....ali opet ne ide. To se naravno retko priznaje, ak i pored o iglednog, jer tako je lakae. Ali zapitajmo se na trenutak zaato smo posadili biljku? Zar nije zbog toga da imamo dobar dim i da ga imamo ato viae? ak i da je u pitanju samo zadovoljstvo growanja, emu onda toliko ulaganja u djubriva, kad mo~e i Plantella...recimo? Problemi tokom growa mogu da zadese i one najiskusnije. Nekad i eae nego ato bi to bilo ko o ekivao. Ali to nije ono na ata ovde ukazujem. Lako je rei da je umerenost najva~nija kada je djubrenje u pitanju, ali veoma je teako uskladiti realnu definiciju umerenosti sa naaom iskrivljenom percepcijom. Primetio sam da se mnogi tokom growa bave ra unicama, odnosom npk, kelvinima ili tvrdoom vode, a da, na primer, nisu razmialjali koliko je koli ina svetlosti uslovljena veli inom prostora a koliko brojem biljaka u tom prostoru. Nije isto kada ispod 600w imamo jednu i 4 biljke. Logi no je da jedna biljka na raspolaganju ima viae svetlosti. A to onda menja i logiku potrebe za ubrivom, ritam zalivanja itd. Ne postoji ista biljka i isti uslovi. Uvek je potrebno prilagoditi se. Zato je mnogo toga napisanog neupotrebljivo u praksi jer su uslovi kod svakog pri a za sebe, pa je gotovo nemogue odrediti, recimo, ritam zalivanja za saksije od 25L. Samo se praksom sti e oseaj za meru i primarne stvari tokom growa. Samo na osnovu iskustva mo~emo da shvatimo da grow nije rvanje sa biljkom, ve aktivno posmatranje jednog procesa koji traje relativno kratko. I svako kaanjenje ili brzanje sa intervencijama pravi potencijalni problem. Po etak reaavanja svih problema je objektivno sagledavanje stvari i injenica. Nikada neemo osetiti pravu radost berbe, ako stalno pristajemo na "loae"... Jer jednostavno treba da stanemo i pogledamo kako raste. Ako znamo kuda ide, naae je samo da raskr imo put i ekamo. Svako guranje tera u ambis... Znam da sam opairan i da razmialjam prili no uopateno na ovu temu, ali sam takoe ubeen je suatinsko razumevanje "biljke" pola uraenog posla...tako dolazimo do sigurnosti rutine, a tek tu po inje igra... :razvaljen::
PalacZMAJ

jan 2020.

#2
Iz crtice u crticu mogu samo da kazem da mi se opasno svidja tvoj nacin sagledavanja. Jednostavno, a sa druge strane korisno I nama koji se ovim bavimo neko vreme ovim sportom,a I ljudima koji tek krecu sa uzgojem. Mada da bi razumeo crticu treba malo vremena I nekoliko biljaka. Secam se zamrzivaca, sta mi je uradio sa mozgom....ma nemas pojma :razvaljen::

jan 2020.

#3
Aaaa, moram reagovat', ovo nije barbina crtica. Prisjetih se ovo sto Kapetan veli: Nevjerovatno identicno sam se naaao u ovome, jer, ne ide da odmah imas monstruma od biljke. Prvo treba da sazrijea TI kao osoba, da bi i biljka sazrila u istoj konotaciji. `to si stariji, imas viae greaaka, ali i mudrosti, ako si iole pametan, ne ponavljaa istu gleaku.

jan 2020.

#4
Moram se slo~iti sa @sale82ful da ovo nije jedna od CRTICA :) "Razmialjanja o uzgajanju" e biti neka moja opairnija sagledavanja za one koje ne mrzi da itaju, a bie vezana za unutraanje uzgajanje i neka li na opa~anja. :razvaljen::

jan 2020.

#5
nisam mogao bolje zapo eti dan nego ovim tekstom! lagani flashback

jan 2020.

#6
biti u toliko slobodan da dodam i svoje vienje stvari koje me pomalo plaai i odbija od naae zajednice a to je natjecanje, zadnjih godina od kad su uda tehnike i kemije svima na pladnju svi se nekako samo nadmeu tko ima vei skuplji itd.. nema one ari koju smo mi nekad imali. growanje je prealo u sport i nadmetanje a to nije bit. lp ugodan dan :respect: :rasta:
BadiZMAJ

jan 2020.

#7
Svaka ast, lijepo napisano :clap:::respect:...pronalazim se doslovno od rije i do rije i.:thumb:
kipoLEGENDA

jan 2020.

#8
Najbolje se uci na vlastitim greskama, svaka cast na odlicnim tekstovima! :thumb: :cool23:

jan 2020.

#9
Zbog tebe sam se u lanio na forum, kao gost sam skonto da ~elim da mi ti budea mentor i u lanio se. Al u tom momentu si presto biti mentor:D. Kako god, nije mi ~ao ni sekunde ato sam se u lanio, mnogo toga sam nau io i niata ne bi mjenjo. Al ima tvoja duaa na ovom forumu, utkana u mnoge tvoje tekstove, i ti si definitivno moj guru:). Samo nastavi pisat, mnogi u imo od tebe, i budi brutalan sa iskrenoau, jedino tako funkcioniae. :respect::vutra::rasta:

jan 2020.

#10
Mnogi ce na neki nacin reci ''oplodi me Barba'' :D Fino zboris i mnogi su po nesto naucili od tebe, tvoji dnevnici bi pojedincima trebali biti jako bitne lekcije za prouciti. Jos je dosta dobrih growera na vutri, da ne imenujemo sad. Ipak godine iskustva su iza tebe samim tim i volja, zadovoljstvo i sve to i na kraju naravno finalni produkt, uticalo je da ti usavrsavas iz dana u dan svoj trud i znanje. Inace, sa svakim je ''poslom'' tako. Ne moze svako ni umjetnik biti, dzaba mu sve da i po cijeli dan crta ako nema dara, a stoji i ona da pocetnik automehanicar zna promjeniti svjecice, filter ulja, skinuti mjenjac, al' generalku radi stara kuka sa iskustvom i mnogo vecim znanjem od pocetnika :) Na kraju sta sam htio reci, ko hoce, interesuje se, ispunjava ga to sto radi, taj nas hobi, lagano ce steci iskustvo i izvuci maksimum iz biljke,kroz odredjeno vrijeme, dok neko moze godinama growati i ako growa samo iz onog razloga da ima sta da ispusi da ga odradi i da ne daje puno para na ulici lerdijima, od toga nema nista, taj ce uvijek siromasno brati, sto bi rekli, dzakom sijati a kapom iznositi. Jednostavno, ono sto radis moras da volis da bi radio a da bi napredovao u tome moras da posvetis malo vise vremena i ljubavi prema tome sto radis i krajnji rezultat je obecavajuci. Zivio kapetane, ti i tvoji postovi :)
GoLeeAMBASADOR

jan 2020.

#11
Ovo sam i ocekivao od Barbe. Toliki trud, iskustvo i volja za uspjehom je nenadmaana i mora negdje da se raspali. Sve to ato si grijesio-pa popravljao, izucavao-pa nau io, posmatrao i na kraju slo~io puzzlu od 1,000,000 puzzli nije bilo uzaludno niti je baceno u WC. Znam da te to pere kao i studente koji ne zavrae svoj fax, pa ih u kasnim 40im stigne muka, ali cu ti reci TI si mnogo jak covijek (pa i bez faxa) sa tolikim znanjem koje ti niko ne mo~e oduzeti te ga svakim danom joa viae i viae obogaujea. CIJENI TO `TO TI IMA`! Ja ti se licno zahvaljujem na svakoj pomoci koju pru~ia neukim ljudima, jer ljudi poput tebe su naa benzin bez kojih ne mo~emo upaliti. U odnosu na novajlije koji se opremej i piknu sjeme u zemlju pa misle da su uhvatili Boga za muda. (jedan sam od tih ali bar ne krenjam drugima sta trebaju da rade :) ) I ovaj hobby nije nadmetanje vec cisto zadovoljstvo toga sto posjedujemo za svoje privatne potrebe u~ivanja. Filozofiju koju prosipamo svakim danom u sve vecem broju korisnika dolazi iz samog adrenalina jer smo u tim istim vodama pa su prsti na tastaturi puno brzi od samog razuma sta upravo tipkamo ne razmisljajuci o ateti koja se mo~e dogoditi i to sto smo natipkali zaboravimo u roku dok ispusimo buksnu. Da li to dobro radimo i kako radimo, da li smo zadovoljni tim sto radimo ovisi o pojedincu na na inu kako vidi i na inu kako gleda na to ato radi. :vutra:

avg 2021.

#12
Imam veoma nepopularno misljenje ali gledam g/w na kvalitetu growera. Smatram pocetnike sve sto rade <0.5 prosjecne do 1g a sve preko profesionalce. Al slazem se sa tobom sve dok ne uzivas u growanju i razmisljas kako dobit sto vise to nije to. Oprema drasticno utjece na kvalitetu growa al takoder neko ima srece pa su mu uvjeti u kuci idealni

avg 2021.

#13
Meni su Barbine crtice, pomogle da lakae shvatim, gdje najviae grijeaim i da ne planiram, neato na ato nemam utjecaj!

avg 2021.

#14
Ima smisla za pisanje mogo bi novi cannabis bible napisat.

sep 2022.

#15
Pozdrav ljudi, imao bi jedno pitanje za vas ako neko moze da me usmeri na par stvari. Zanima me da li mogu da posadim konoplju u nemackoj (na severu nemacke pokrajna niedersachsen). Koju bi sortu trebao da izaberem za pocetak i od 1ha koliko se dobije otprilike kg susenih cvetova (da se sadi za cvetove ne za seme). Koliko kosta 1kg ekstraktovanog CBD-a od npr. 5% na trzistu i na sta bi najvise trebao da obratim paznju. Imam 7ha obradivog zemljista i trenutno se edukujem da sledece godine krenem sa sadnjom. Hvala unapred

maj 2024.

#16
:)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se