VUTRA
ForumMarihuanaObrazovanjeRazmišljanja o uzgoju - još par reči o treningu...
LEGACY

Razmišljanja o uzgoju - još par reči o treningu...

38 odgovora4,765 pregleda

apr 2020.

#1
ini mi se da mnogi prili no "crno belo" posmatraju pitanje treninga biljke, a da je pri a zapravo malo kompleksnija. Uzmimo za primer jednog prose nog mladog oveka koji radi ve~be za snagu i aerobne ve~be. Kombinacijom anaerobnog i aerobnog, uz adekvatnu ishranu i odmor, posti~e ~eljene rezultate. Tako kod ve~bi sa optereenjem kod razli itih delova tela koristi adekvatna optereenja i druga iji intenzitet. Isti takav princip primenjujem i na biljci. Dakle, smatram da je trening biljke skup odreenih i kontinuranih intervencija koje bi trebalo da nas dovedu ato bli~e punom potencijalu biljke. Viam gomilu treniranih biljaka koje uglavnom, osim estetskih promena, nisu napravile ni korak ka punom potencijalu. Osnova, to jest, teren za trening je vreme. Ako ostali ostatak treninga nije usklaen sa vremenom, smisao nekih drugih intervencija se gubi. Da da, rame uz rame sa topiranjem i fim-om ide i vreme. Ono ato sam prvo izbacio iz upotrebe su ~ice, konci i vezivanja tokom vegetacije. Najvei napredak sam napravio kada sam izbacio skalameriju i mlade biljke isklju ivo po eo da treniram bez ikakvih pomagala. Sve dok recimo ne postavim neku mre~u pred po etak cvetanja. Smislenost postupaka esto je u senci potrebe da neke stvari radimo samo formalno. Recimo to "orobljavanje" mladih bilj ica ~icama mi je naro ito postalo "de mode". Izuzetak su neki "mini prostori" gde je eae lakae i logi nije vezati. Ima tu gomila stvari mogu da se urade a da pritom uveamo vrednost svake naredne intervencije. Recimo, iako uglavnom sve krene onom prvim topiranjem, u kasnijoj fazi, kada grane postanu du~e, smatram da prvo treba cropati, pa nekoliko dana kasnije topirati iznad. Tako se stvara dobar "skelet" biljke i generalno viae vrhova u zavranici. Ali ono ato je glavno ako ulazimo u pri u sa tako puno treninga, je zdravlje biljke. Biljke koje mu e muku sa loaom zemljom, spaljene ubrivom, svetlom itd, trening mogu do~iveti kao dodatan stres. Kod zdravih biljki se upravo poveava celokupni kvalitet biljke. Lollii je, recimo, takoe samo jedan deo tog mehanizma, koji daje smisao gomilanju grana u gornjem delu. Lollii ima smisla prakti no raditi od sredine predviene vegetacije, pa ak i po etkom cvetanja. Meutim, u prethodnom growu sam upravo testirao lollii ak i u kasnom cvetanju. Prakti no sam u intervalima od po nekoliko dana skidao popcorn i sitne gran ice do pred sam kraj. Pratio sam situaciju i nisam primetio da usporava cvetanje ili da radi na atetu glavnih vrhova, ata viae, primetio sam da je razvoj cvea ostao kontinuran, da ne ka~em i br~i. Lollii je zapravo dodatno gorivo novim granama nakon topiranja. Jer lollii u vegetaciji ima druga iju ulogu nego po etkom cvetanja. U vegetaciji rastereivanjem donjeg dela biljke pravimo du~e i kvalitetnije grane iznad, dok po etkom cvetanja, skidanjem popcornova i sitnih gran ica, tu istu energiju aaljemo u cvetove koji su najizlo~eniji svetlu. Dakle, kada pri amo o ovome podrazumevam du~u vegetaciju. Nelogi no je toliko treninga natrpati na neku malu biljku, verovatno ne bi dobro podnela. `to je biljka vea i du~e u vegetaciji, postaje otpornija i sposobna da podnese jake treninge i dobro reaguje na njih... Konceptualna vezanost svih intervencija koje ine trening je od velikog zna aja ako ve ula~emo viae vremena u grow... Naravno, postoji na hiljade razli itih uspeanih pristupa i mnogo dobrih gowera koji rade stvari koje ja ne volim da praktikujem. I ne razmialjam na glas da bih svoje mialjenje nametnuo kao neko pravilo, ve pru~io mogunost i smernice nekima ato lutaju...ne mo~e da akodi, a mo~da i poslu~i. Sad vreme je za dim. }ivi bili:razvaljen:::respect::vutra:
FatOneZMAJ

apr 2020.

#2
Vjerujem da je rast bio brzi na granama na kojima si skidao popcornove. To ima i velike logike u svemu tome. Jer ako uzmemo na primjer dok se porezes na ruci, uvjek tu ruku nekako stedis i pazis na nju dok rana ne proe skroz, vjerujem da i biljka slicno reagira.Tj da tu extra snagu biljka iskoristi u razvoj cveta jer ta rana od popcorna zarasla. a zaraste preko noci jer nije veliko ostecenje

apr 2020.

#3
Ako je re o skidanju popcornova i gran ica "bez perspektive", stvar nije baa u "zaceljivanju rana", ve u raspodeli energije. Kada otkinemo popcorn na koga je biljka kontinuirano troaila energiju da bi se razvijao, zapravo krpimo jednu rupu gde je odlazila energija namenjena glavnim vrhovima. Samo zaceljivanje mesta i oporavak su neato drugo. Biljka i za to ima svoje mehanizme. :razvaljen::
h0ndaZMAJ

apr 2020.

#4
Super napisano Barba :thumb: samo bi se osvrnuo na ovo "Nelogi no je toliko treninga natrpati na neku malu biljku, verovatno ne bi dobro podnela." i sam sam tako mislio dok pred neko vr nisam piknuo bzvz menku albanke u ni litru zemlje i rekao idem cisto malo da vidim kak podnosi trening bez lsta tj. top, fim, loli u vegi i tak ugodno me iznenadila istina da je mala posto nije ni imala uvjete narasti ali grane struktura sve reagiranje na skidanje lisca par skoro pa uzastopnih topiranja tu i tamo koji fim, totalno me zacudila! I tak rezuckam ja svakih par dana po biljozi ocekujuc da ce samo izdahnut ili pokazati banane kad ono 50 eti dan cca pokaze ona meni pistile :D Cak mozda nebi ju toliko ni mucio ili usporavao na neki nacin ali nisam imao di sa njom uz matika u tak malom prostoru a ona se drzi za ne povjerovati, e pa uskoro ju prebacujem u malo veci pot i jos koji dan vege da se malo ipak rasiri pa na cvjetanje, vidi se da ceka s nestrpljenjem!

apr 2020.

#5
Naravno da to ato sam pomenuo nije pravilo. Ali sam u principu mislio na biljke sa relativno kratkom vegetacijom. Jer vidi, ja u prvom mesecu od nicanja odradim mo~da dva topiranja, a tokom drugog meseca mogu joa 3-4 puta top, pa na sve to joa neki crop, pa fim...itd. Ali zato ato nakon prvog meseca imam dosta materijala za trening. A svakako se mogu trenirati biljke i u malim potovima i da to izgleda fino. Dosta toga zavisi i od genetike. Nisam video to kod tebe, ali ako mo~ea baci koju fotku :)
h0ndaZMAJ

apr 2020.

#6
Potpisujem sve! Naravno doce ovih dana na nju red pa ce biti i slika i malo teksta oko nje el mi se cini da je dosad zasluzila a vidjet cemo do kraja jos sta bude:thumb:

apr 2020.

#7
Biljke su ziva bica, ako se prema njima odnosis sa ljubavlju, tu i tamo im zapjevas, one ti to vrate sa masnim i velikim badovima. :)

apr 2020.

#8
Ima li ikakvog smisla loli u mom slu aju Biljka je stara 53 dana, 22 dana cvjetanja, od po etka 12/12 Skinuo bi prva dva sprata :respect::vutra::rasta:

apr 2020.

#9
samo prvi par grancica skini..i mozes taj 1-2 velika lista iz sredine,da ne zaklanjaju donje grane.

apr 2020.

#10
Mislio sam i drugi sprat zbog klonova, al ak u je s tim ata zeznut, ne bih niata dirao...
FroggyLEGENDA

apr 2020.

#11
Koliko ja znam biljka se klonira u vegetaciji.. sad ne znam ato bi se desilo da ju kloniraa u cvjetanju..

apr 2020.

#12
Glavni cilj bi bio lolijem uputit energiju gore, a onda bi probao i klonirat, koliko sam vidio mo~e i u cvjetanju, super klonovi se dobiju:D

apr 2020.

#13
moze i u cvetanju,malo teze se prima,ali moze...eto probaj da vidis,da naucis nesto novo. :thumb:
MaystorPOZNAVALAC

apr 2020.

#14
Limvo Lik e pod kojim uvjetima je dr~ia? jesi proba kad revegetirati? Ti donji vrhovi esto ostanu tako zaostali jer im biljka od gori zamra uje ali uvik su mi zovnili na revegetaciju... to bi bi zanimljiv eksperiment

apr 2020.

#15
Od po etka je na 12/12, nisam nikad probo poslije berbe, mo~da s ovom i probam, nisam je upko:D Sorry za spamanje teme

apr 2020.

#16
Googlaj "Monster crop" Tamo, 2.tjedan cvata, kada se formira vrhi, skinea klona i dobijea po 4,5,6 grana iz tog jednog vrha! Treba im malo dulje, da se prime, ali prime se skoro uvijek...

apr 2020.

#17
https://www.vutra.org/threads/monster-cropping.15621/

jul 2020.

#18
nov sam u ovome pa mala pomo,ata je popcorn,lolii, topiranje? itam sta treba,a ne znam ata zna i

jul 2020.

#19
Polako, samo e ti se kasti :)
KlariyaENTUZIJASTA

dec 2020.

#20
lajk za objaanjenje! I hvala

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se