VUTRA
ForumZajednicaOfftopic160 000 luxa
LEGACY

160 000 luxa

26 odgovora1,964 pregleda

apr 2018.

#1
Vozdra narode, evo u mom kraju je danas bilo suncano i prelijepo vrijeme. inace bude vecinom oblacno, tmurno i kisovito. i tako lijepo sjedim u vrtu, suncam se i sjetim se da imam aplikaciju na mobu koja mjeri luxe preko onog malog senzora pored prednje kamere. kad mjerim u boxu na vrhovima biljke bude oko 13 000 luxa, ne prelazi preko 15 000 sigurno. e danas sam izmjerio cak 160 000 luxa kad sam usmjerio mobitel direktno prema suncu, jel vama to govori nesto? jel to moguce uopce? tj. specificno me zanima, ako je to moguce, da li je sigurno biti na takvom suncu, da nije to mozda malo prejako?

apr 2018.

#2
"direct sunlight" is between 32,000 and 100,000 lux sunlight provides an illuminance of approximately 98 000 lux on a perpendicular surface at sea level

apr 2018.

#3
Eto moje paprike nakon prvog dana vani imaju opekline od sunca, pobijelili im listovi, pa mo~da i to neato govori. Mo~da sunce sije ja e nego nekada kad su izmjerili te max vrijednosti.

apr 2018.

#4
moguce. a vjerujem i da je do lokacije, nadmorske visine itd

apr 2021.

#5
Nije daba dan vruci.to je mjereno na normanim temperaturama sigurno. Kad bude 52 onda sigurno jace.plus kaze na morskoj razni.ako si na planini od 1km blizi si suncu mnogo vise
mesterZMAJ

apr 2021.

#6
da, taj jedan je klju an na njih 150 miljuna

apr 2021.

#7
Jako je sunce zadnjih godina, valjda je ozonski omota skoro pa nestao. Evo ju er sam bio sat vremena bez majice na suncu i izgorio sam po leima ko svinj e...
truareZMAJ

apr 2021.

#8
sad si ga malo pretjera sa tim ozonskim omota em :D itekako bi znao da nestane. Al evo.. postavio sam upravo lux metar (ne mobitel) direkt prema suncu i pokazuje 120 000luxa... Sjeam se prije 5 godina da su mi bila o itanja 90-100K, mo~da je do metra. Ne znam dal ima to ikakve veze sa novim solarnim ciklusom u koji je sunce ualo 2019. a smatraju da bi taj trebao biti dosta ja i za razliku od proalog... uglavnom.. sonda Parker je ve tamo, uskoro 4. po redu pribli~avanje pa nam mo~da ka~e kako stvari stoje s bakljama i sl. :D
StipeZMAJ

apr 2021.

#9
meni se to desilo svaki put kad sam paprike stavio van i to je normalna pojava ako ne privikavas biljke na sunce. isto privikavanje rade i kad klonovi vutre idu van pa prolaze cca 7 dana privikavanja sa postepenim povecavanjem vremena na suncu. ne bas. moze oscilirati 0.1% kroz 11ogodisnji ciklus. :D mm da. osnovna skola zemlja je najbliza suncu u sijecnju i tada je cca 146 miliona kilometara od sunca a najdalje je u srpnju sa oko 152 miliona kilometara. to je cca 5-6 miliona kilometara razlike u jednoj godini tako da tih tvojih 1 kilometar je nevjerovatno zanemarivo problem je sto na 1km visine imas 1km manje atmosfere koja te stiti od radijacije. kolicina UV radijacije se povecava za 4% svakih 300m visine. sto znaci na 1000m te przi skoro 3.5x vise uv nego uz more ma jok. 120-130 bi trebo bit neki maximum s tim da "bright sunny day" moze varirat od 80-120 tako da mislim da si dobio ok mjerenja samo ovisi o hrpi faktora oces li dobit 100 ili 130k. znaj ga sad. negdje pise 100 negdje 130 max.... nisam nikad mjerio pa nemam pojma al nije ni bitno :D kolko vidim i kod solar flares i kod suns spotsa ne ide preko 1% w/m.... tako da bi bile katastrofalne posljedice kad bi bile tolike oscilacije zbog "solarnih ciklusa". i dalje je oko 0.1% razlike u 11g ciklusu. :D a sto se ozonskog omotaca tice.... mislim da se ne trebamo jos brinut, barem sto se nase lokacije tice. mozda ak netko zivi u australiji i novom zelandu :D kako god, trebali bi sto manje bit na jakom suncu ili bit obuceni. svi se boje nekih nerealnih "zracenja" od 5g, wifi i ne znam ni ja cega dok nam nuklearni reaktor gori iznad glava i przi nas sa svim mogucim ionizirajucim zracenjima koje nam stvarno steti.

apr 2021.

#10
To sam i mislio mnogo se lakse izgori na planini.cisci zrak manje ometanje zraka takoder i mjesta sa sjebanim ozonom

apr 2021.

#11
E sto volim kad ga Stipe ovako detaljno objasni, svaka cast :) Nego ja imam ovah neki lux metar i ono nesto ppfd isto, maloprije instalirao, ne kuzim se u te lukse ni sekunde, ali kod mene na ovoj aplikaciji ima samo do 50 000 luxa, a vidim da vi pricate o nekim tri puta veim ciframa. Da li se to sta ne mnozi s cim, kako sta funkcionise, ne znam :) Evo slika
truareZMAJ

apr 2021.

#12
Treba ti pravi lux metar pa makar bio i ovaj jeftini poput mog A kakve ea vrijednosti dobiti na mobitelu ovisi od mobitela do mobitela, probao sam isti app na par razli itih marki mobitela pa svaki pokazuje druga ije a o ito ima i maksimalan limit kao kod tebe. Iako mo~ea okvirno s mobitelom obavit mjerenje odstupanja su 5-10% valjda ovisno od mobitela do mobitela al dosta ovisi o spektru.. npr. mobiteli ne funkcioniraju ako mjeria samo odreene valne duljine npr. samo plavi i crveni spektar.. onda su odstupanja i preko 50%.

apr 2021.

#13
Ma ne treba mi buraz, ja to onako pitam :) Nego usput da pitam,da ne trazim, koliko meni onako okvirno treba tih luxa iznad biljke, kolika je gornja a kolika donja granica, a da biljka funkcionise normalno :)
truareZMAJ

apr 2021.

#14
PPFD During Seedling Phase (18 hr daily light cycle): PPFD During Vegetative Phase (during whole life for autoflowers) (18 hr daily light cycle): PPFD During Flowering Phase (12 hr daily light cycle): Moderate Cannabis Yield (minimum light needed): 200-300 μMols 306 μMols 463 μMols Max Cannabis Yield (max light needed): 200-300 μMols 617 μMols 925 μMols Pa si te izmjerene luxe pretvori u ovaj ppfd za svoj tip svjetla preko npr. ovog kalkulatora https://www.waveformlighting.com/horticulture/convert-lux-to-ppfd-online-calculator a ima i mobilnih aplikacija koje to direkt konvertiraju s tim da izabereš koji tip svjetla koristiš. Ne znam sad točno kako se zove.. nešto sa ppfd, možda ppfd meter E sad, koliko je tu točnosti u svemu tome pojma nemam :D znam samo da meni sa mojim svjetlom 55000luxa neki max da ne počne blijedit lišće, a dok izlazi iz zemlje mi je bilo oko 15000luxa pa pomalo pojačavam, u vegi recimo nisam išao preko 40 000luxa. Al eto.. sad upravo skužim u ovoj tablici da kažu kako automatici ni ne smiju više od toga ako im dajemo 18sati svjetla do kraja, jer je neka priča da je 40mola svjetla na dan neki maksimum.. znači svi ovi qmolovi šta su po sekundi se preračunavaju iz te teze da je 40 000 000 qmola na dan maksimum... što bi značilo da uzalud trošimo struju na toliko svjetla kod autoflowera jer bi i na 20% manje bili istog prinosa. :zvezda:::D

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se