VUTRA
ForumZajednicaOfftopicCovid19 - Corona Virus
LEGACY

Covid19 - Corona Virus

1094 odgovora41,045 pregleda
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#1
Od sijecnja pratim situaciju vezanu uz breakout virusa corone.. postoji hrvatski prijevod" jednog sajta koji lovi statisku u (skoro) realnom vremenu pa koga zanima istu moze popratiti ovdje https://covid19info.live/hr/
FatOneZMAJ

mar 2020.

#2
Ima ko kakva saznanja o utjecaju THC-a, CBB-a i ostalih kanabioda nama znanih na ovaj virus?
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#3
Nezna se jos nista.. ljudima, uglavnom, administriraju lijek za HIV.
blaskeLEGENDA

mar 2020.

#4
Virus je oslabio dosta tako da je sada mnogo manje opasan nego onaj prvi talas.Nema potrebe za paniku.
lerexENTUZIJASTA

mar 2020.

#5
Farmaceutiski trik kao i ebola, sars itd...

mar 2020.

#6
Gripa ko gripa :) umiru stari i bolesni
.i.ZMAJ

mar 2020.

#7
Neznam koliko pratite burze, kina je (po mukte novaca) otkupila mnogo dionica kineskih kompanija koje su bile u stranom vlasnistvu.... just sayin
flop87ZMAJ

mar 2020.

#8
its all about the benjamins :)

mar 2020.

#9
:D https://www.leafly.com/news/health/cannabis-coronavirus-covid-19-facts?utm_source=SailThru&utm_medium=email_news&utm_campaign=Newsletters_03042020_Wed_Disengaged_A&utm_content=A&utm_term=%5BTWS%5D%20%26%20%5BMaster%20%2B%20Not%20Dormant%5D
jesamZMAJ

mar 2020.

#10
takva praksa je vani ve odavno, mene skroz to nekako iznenadilo, al mi i paae , samo mi nekad ta mogunost nije padala na pamet :D zapravo, mogue je da partizanka postoji samo na brdovitom Balkanu ili ipak ne ::grupnjak:: pametno je ovih dana ne dijeliti joint eo i malo bizarnosti: nestaaica wc papira zbog CV https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/misterij-histericne-kupovine-eksperti-objasnjavaju-zasto-je-u-nekim-dijelovima-svijeta-nakon-pojave-covida-19-prvo-zavladala-pomama-za-wc-papirom/10051798/
BadiZMAJ

mar 2020.

#11
Nema zezancije, na poslu sam i upravo mi dofurali masku.:D
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#12
dionice pale, nafta pala, sve pada.. jedino bitcoin moona i jasem ga od 7500. :D
.i.ZMAJ

mar 2020.

#13
nakon smaka svita ni oni nee vridit niata :), bolje ljudi stockajte sjemenke zajebana vrimena dolaze

mar 2020.

#14
O ito je nekom bilo u intersu da sve pada, pa se malo zaigrao :)
HercegovinaAMBASADOR

mar 2020.

#15
Naletih proali mjesec na ovo https://www.logicno.com/hrana-zdravlje/misterija-kineska-epidemija-a-mozda-i-nije-njihova-cija-je-onda-i-stoji-li-netko-iza-svega-mozda-idemo-vidjeti.html Zanimljiv tekst sa prateim dokumentima pa ako se da zajebavati nekome ko je dobar sa engleskim neka pogleda malo detaljnije ako ima vremena i ~ivaca :)
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#16
ex-djevojka, sadasnja stanodavka je medicinska sestra u KB Dubravi... Upravo su zaprimili pacijenta sa korona virusom. Imam fibrozu plutja i nedavno sam zavrsio kemoterapije. ..guess how I feel about corona virus now?

mar 2020.

#17
da bre, nije za zajebanciju. cela situacija, tebi pogotovo. ne znam kako je kod vas, ali ovi nasi posle skoro mesec dana zajebavancije, tek sad poceli da kao nesto rade. tako i u holandiji, prosle nedelje osam, cini mi se inficiranih, a danas preko 400. e da, jos mi kaze da nema vise paracetamola, ni vitamina c da se kupe. sad sam se i ja istripovao, sutra u apoteku :D
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#18
I nasa vlada je ovakva: "sve pod kontrolom" iako je cijeli je*eni svijet u panici.

mar 2020.

#19
ali bar nemate ovakve idiote
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#20
hahahahaha. bas sam o tome razmisljao danas! rekoh: samo cekam da izleti neki news da smo mi balkanci otporni iz xy razloga :D

mar 2020.

#21
wtf? odustajem od fizikalnih...
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#22
pametno! kak' da ja odustanem od osobe sa kojom zivim? :D
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#23
Infekcije u svijetu cilj ovog posta nije sirenje straha niti projekcija mojih tkzv paranoja vec krute cinjenice koje sam prikupio o samom virusu cilj ovog posta je edukacija onih koji nisu dovoljno upoznati sa epidemijom koja nam prijeti COVID19 INJENICE [*]po novim brojkama u prosjeku se dnevno 5000 ljudi zarazi [*]smrtnost je 3-6% za sada [*]virus mutira [*](Iako teska laz) do sada je evidentirano 134073 inficiranih, te 4646 smrti [*]vecina "izlijecenih" je razvila ponovno simptome [*]inkubacija moze trajati preko 40 dana (sto god da mediji pisali) [*]virus se u zraku moze zadrzati i preko 30 min, a na predmetima i po nekoliko dana [*]WHO i svjetske vlade skrivaju pravu istinu kako bi odrzali red u kokosinjcu/farmi (zovite svoj zatvor kako hocete :D) i kako bi ekonomija i dalje funkcionirala SHORT STORY.. Sa sranjem sam upoznat od 27. 12. 2019. Poznanik (internet buddy) iz Wuhana javio mi je da je iz laboratorija izbio neki man-made virus i da se gradom pocela siriti panika. Par dana poslije toga smo chatali i javio mi je da je ekipa pocela masovno umirat i da im lokalne vlasti govore da je sve ok (od nove godine ga nema online). Poceo sam kopat po internet(ima) i nasao hrpetine razno raznih informacija iz Kine kako i "whistleblowera" koji su nas malobrojne redovito izvjestavali o realnom stanju u Wuhanu jerbo je komunisticka partija to sve, normalno, gurala pod tepih. Sprijateljio sam se sa nekolicinom ljudi iz Kine tako da sam imao pravovaljane informacije. Bez da vam postam izvore (grozne video snimke, slike i svjedocanstva), predlazem da mi vjerujete na rijec kada govorim da je korona virus najveca prijetnja koju je svijet do sada vidio. Osim sto u Kini ljudi masovno umiru od same bolesti, partija ih zakljucava u stanove, uskracuje im hranu i medicinske potrepstine. Ljudi masovno umiru. 6 kontakata koje sam imao u Kini - vise nemam. Za 3 znam da su podlegli bolesti, 2 je uhapsila murije, a za 3ceg nemam pojma... Nitko od spomenutih nije bio stariji od 40. ...sve to ceka i nas uskoro...u susjednom nam je Italiji vec pocelo. KAK' ZNAS DA JE NAPRAVLJEN U LABORATORIJU?! Nisam doktor i nisam dovoljno educiran o tom podrucju kako bi mogao pricati o tome, te se pravilno izraziti, however, znam da virus sadrzi SARS i HIV - provedena je DNA studija. Ako to nije man-made onda rezem jaica. Donedavno su pacijente lijecili lijekovima za HIV, a sada pokusavaju lijekovima za SARS. Ostaviti cu na dnu posta neke linkove pa prosudi sam/a. Btw virus rapidno mutira - rijetko koji "prirodni" virus mutira ovom brzinom... anyways... mnogo je toga sada na internetu - educirajte se; ovaj post je samo upozorenje na potrebu za edukacijom KAJ BI JA TREB'O/LA? Moje je nacelo... "ako niste zabrinuti, morate se brinuti. A ako ste zabrinuti, ne trebate brinuti". To bi znacilo da ce te, ako se brinete zbog neceg opasnog, poduzeti potrebne mjere opreza i zastiti se tako da nema razloga za brigom. Medjutim, ako ne brinete o necemu rizicnom, onda necete poduzeti one mjere opreza koje su potrebne sto je zabrinjavajuce. Pozivam vas da poduzmete sve mjere predstroznosti: oprez u interakciji sa drugima i okolinom, te potencijalna izolacija i "hrcak style" nabavka potrepstina... "Winter is coming!" btw. maske za lice ne pomazu!!!!!!!! Dobar jewtube channel koji malo toga skriva: https://www.youtube.com/channel/UCBOqkAGTtzZVmKvY4SwdZ2g https://twitter.com/jenniferatntd ____________________________________________________________________ ...........and remember! SJUhlRoBL8M

mar 2020.

#24
Jel istina sto index piae da nema virusa? A lik je baa debil ak su napisali istinu::ludak::
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#25
Kak' to mislis? ne citam bas ove nas novine no bacih oko na index pa vidim da prate: https://www.index.hr/vijesti/clanak/7-novih-zarazenih-u-srbiji-jadrolinija-prekinula-sve-veze-s-italijom/2163931.aspx https://www.index.hr/vijesti/clanak/potvrdjen-16-zarazeni-u-hrvatskoj-radi-se-o-frizeru-koji-je-bio-u-m%C3%BCnchenu/2163938.aspx edit: aha, pretpostavljam da mislis na KB Dubravu - lik je prebacen na zaraznu gdje je ustvrdjeno da nije zarazen.
BadiZMAJ

mar 2020.

#26
Stvarno luda baba :) https://www.jutarnji.hr/vijesti/top/koronavirus/u-makedoniji-neodgovorna-lijecnica-s-koronavirusom-dolazila-na-posao-kolegama-prijetila-otkazom-ako-ju-prijave-sada-je-u-izolaciji-vise-od-200-osoba/10077799/

mar 2020.

#27
Ja se nebi zezao sa ovim virusom.Meni zena radi kao medicinska sestra i kaze da ljudi su jako uplaseni.Mora se jako pazit na higijenu i koristiti sredstvo za dezinfekciju, obavezno.Izbegavati kontakt kao sto je rukovanje.
jesamZMAJ

mar 2020.

#28
laganini danas kupiti zalihe neophodnog za neko krae vrijeme, ne smijem zaboraviti rizle :D uvati sebe i druge eo i premijera na vutri :D V9YirNgAzXI

mar 2020.

#29
ovo nisam mogao da pretpostavim, bar ne tako brzi recidiv. u svakom slucaju mislim/nadam se da su u tom slucaju posledice i simptomi blazi (i pored nove mutacije ako je ima)
NogudAMBASADOR

mar 2020.

#30
"najsmesniji virus na svetu":whato:: kaze srpski strucnjak ::sex:: buuuuuhaha.

mar 2020.

#31
i malo optimizma, Situacija u provinciji Hubei, epicentru epidemije, nastavila je da se stabilizuje, pa je aesti dan zaredom zabele~eno smanjenje broja novih slu ajeva. U glavnom gradu provincije Vuhanu u utorak je prijavljeno samo 13 novih slu ajeva, ato je i ukupan broj u Hubeiju. Glavne slu~be u Vuhanu po inju ponovo da rade, saopatila je danas vlada provnicje Hubei. To se odnosi na klju ne sektore, kao ato su javni prevoz, proizvoa i medicinske opreme i osnovnih ~ivotnih potrepastina, prenosi AP.

mar 2020.

#32
odkad sam ko hr ak ve, solo duvam, tako da.... za p elinjak ju e stiglo 2 ruske maske, zlu netrebalo ovo je real deal....

mar 2020.

#33
Ma dajte, viae e ljudi umrijeti od straha nego od ove gripe na steroidima. Ako kinezi stvarno skrivaju brojke i situacija je zapravo puno gora, ata rei nego - ide nam rastereenje mirovinskog sustava... Osobno se ne bojim tih sranja, uz tinkturu od vutre (hedova a) i dobru zalihu ajeva od bazge, mente, stolisnika, ru~marina i kadulje, ne bojim se ni ega. :) Nedavno sam pokupio miaju groznicu, prebolio sam je u 5 dana bez ikakvih ljekova i bolni kog lije enja (odbio bolni ko lije enje) na na in da sam postio 3 dana (samo voda, ajevi i tinkture, bez ikakve hrane) jer post resetira imunosni sustav i tijelo reciklira sve bolesne stanice i strana tijela. Na isti sam na in rijeaio i gripu, dok je moja djevojka prije toga bolovala 3 tjedna i joa se toliko oporavljala (nije pokuaavala post). Ljudsko tijelo je sposobno obraniti se i izlije iti od bilo koje bolesti (pod uvjetom da nije ve na samrti pa ga ovakva bolest rijeai po kratkom postupku), samo mu treba dati uvjete za to. Znam da zvu i straano, mnogi bi me prozvali i faaistom, nihilistom, mizantropom, ato li ve, ali ja ka~em - doala je na naplatu naaa bahatost, umialjenost da smo bitni na ovoj planeti i da imamo pravo zaobilaziti prirodnu selekciju na umjetne na ine (znanost, konvencionalna medicina) i nekontrolirano se mno~iti (zato se deaavaju epidemije, i zato uvijek izbiju na najguae naseljenim mjestima, jer priroda te~i balansu i rjeaava uzrok disbalansa, isto se deaava i sa divlja i u prirodi). Kampiranje i odlazak u divljinu najbolji je na in da se nau imo poniznosti i da nau imo svoje mjesto. Probajte se izgubiti u aumi pa ete vidjeti koliko ste bitni - niste - prirodu boli briga za nas, samo smo to kice na povraini, nimalo bitnije od obi nog mrava. Sve ato prosje an ovjek misli da je bitno, samo je egotrip, baljezganje sitnih duaa. Mir i su~ivot sa prirodom je jedino ato je va~no, sve ostalo je ljudska izmialjotina.

mar 2020.

#34
Pod uvjetom da se zivi zdravo. To znaci..pravilna prehrana,spavanje,tjelovjezba,pravilno disanje,meditacija,pozeljna je i joga...bez stresa,bez cigareta,duhana ,ganje i inhaliranja bilo kakvog dima,ili pare,gljiva..kerozina,nafte. Strogo do boli,ali jedino tako organizam moze funkcionirati bezprijekorno..i tek tada se moze samoizljeciti. Stari zavjet pise tocno sta smijemo jesti,a sta ne. To nema veze sa vjerom,ili nesta slicno.Pravila su univerzalna. Cisto stroga pravila za zdrav zivot..samo tko jos cita pravila !? Ja gripu prebolim uz sve ove poroke koje imam bez da trepnem. Na gripi radim 10 sati kao stroj... Svejedno mislim da ova korona nije zahebancija.196 ljudi je umrlo u jednom danu u Italiji.Sve dok se to direktno nas ne tice,nase obitelji,dok trese susjeda..mislimo da je zahebancija i ne shvacamo problem ozbiljno. Kupit cu si masku..fantomku hahah Za svaki slucaj

mar 2020.

#35
Koliko je stvar ozbiljna govori danaanji sastanak u firmi (HT) da se planira maksimalno smanjiti djelatnost na terenu, samo kvarovi veliki niata uklju enja, stariji tehni ari na plaenom dopustu,samo nu~ni kadar da sve ne stane...bumo vidli...
.i.ZMAJ

mar 2020.

#36
Jos malo pa ce biti proglasena pandemija, a tada "Mjere koje su primjenjuju u tom slu aju su vrlo striktne i rigorozne i ne odnose se samo na zdravstveni sustav ve i na sve druge druatvene sustave, po evai od ekonomije pa dalje, jer e svi trpjeti atetu..." Dobrodoali u novi svjetski poredak

mar 2020.

#37
....a ja u "bilom svitu"....vec je ova kolektivna psihoza i paranoja pocela da me grabi u zagrljaj...motaju mi se po glavi misli kao iz "Laku noc deco" onaj Arapin sa kamilom Matildom "Hocu kuciiiiiiiiii"
.i.ZMAJ

mar 2020.

#38
A ja sve danas u sutra u sjemenke naru iti..... niata... seoba plemena u prekomorske zemlje... Situacija postaje mnogo sjebana ali zaozbiljno.

mar 2020.

#39
Ja se ovoga ne bojim, ali sigurno e biti nestaaica svega u Hrvatskoj jer ne proizvodimo niata samo uvozimo, a granice kad se zatvore...

mar 2020.

#40
Pa nije bas da ne proizvodimo::listomahanje:::D

mar 2020.

#41
E onda emo knjigu u ruke (Ljubiaa Grli - enciklopedija samoniklog jestivog bilja) i pasi po livadi... :)

mar 2020.

#42
Znam samo da nee pokrepati tzv politi ari i sli ni branski poduzetnici

mar 2020.

#43
.....moje je mialjenje da je ovo debelo prenapuhano i predimenzionirano jel nekom paae takva sitaucija.....ja im nia ne vjerujem.....sve ovo mi je jako sumnjivo i polu auplja pri a......mo~da nije to no ali to je moj stav o toj prehladi......i naravno sve je unaprijed isplanirano
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#44
Tom Hanks i zena se zarazili. Bas me zanima kako ce to ispast :) i.... "Italian medical chief, Roberto Stella, 67, dies from #coronavirus due to respiratory failure "

mar 2020.

#45
Nestasica cega? Sto se toga tice nek odmah danas zatvore granice,sve sto valja saljemo van a uvozimo neki otpad koji nitko drugi ne zeli. Ja tu stvarno ne vidim nista lose da napokon kupujemo nesto nase,od jadranske ribe pa do mesa,povrca....

mar 2020.

#46
U Beogradu ljudi kupuju kao da je smak sveta, rafovi u slabije snabdevenim prodavnicama su poluprazni ali jaci marketi kolko sam primetio nisu osetili nista osim naglo povecanog prihoda. Samo je pitanje vremena kad ce se zatvoriti skole i javne ustanove i proglasiti vanredno stanje, moje iskreno misljenje je da Kina kao drzava dosta toga krije jer je ovo vec samo po sebi veoma jak udarac na njihovu ekonomiju i biznis pa pokusavaju ublaziti stetu, cim su pare u pitanju svi znamo na sta su ljudi spremni a ovde su VELIKE pare u prici. https://www.nytimes.com/2020/03/11/health/coronavirus-pandemic-who.html
.i.ZMAJ

mar 2020.

#47
Na neki perverzan na in zspravo se radujem kraju svijeta
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#48
ledeni6AMBASADOR

mar 2020.

#49
Milion puta sam zazalio sto sam otisao van ali sad najvise jer vdje gdje ja zivim nista ne raste,I nist ne mozes sam uzgojiti,jer sunaca ima skoro nikad i pravo je cudo da su uspjeli prezivjet kao nacija.. Ugl.kao vegetarijanac mi strasno zvuci zatvaranje granica i nemogucnost dolaska do svjezeg povrca i voca.. A box mi je vec zauzet za radosnu biljku

mar 2020.

#50
@Himalaja sla~em se u potpunosti s tobom, Nadam se da e iz zla izai na dobro jer e se pokazati sve slabosti ovog trulog sustava. Ljudi kupuju ko ludi, kod mene na kvartu pustoae duane k'o da je sudnji dan...

mar 2020.

#51
Ovo bi se dalo obraditi... Ti kao da imas vise zivota,pa ti je ovaj chapter dosadio. :D Zivot nema reprizu....

mar 2020.

#52
neide kraj za nas sve, zadnje brisanje ako ga mo~emo tako nazvati, koje je roknilo pravo po nama je po istilo sve vee od dvoriane kokoai, tako da jednostavno dolazi prirodni ciklus pomoi manjim vrstama koje smo pregazili skoro, svi manji od kokoai e par stotina godina imat pednosti u odnosu na sljedee retarde koji krenu napadat tehnologijom vatre, nafte i expanziskih sustava....ja planiram istrenirat 5 koanica da oponaaaju kabanicu za mene, pa me mo~da obie "svemirski" brisa ... :rofl: inae aanse da bilokakav virus opstane u bioraznolikom okru~enju su puno manje nego meu nama betonaaima, centralistima, tako da ima aanse da u nekoj spilji, ungli, pre~ivi genetika polumajmuna kojeg boli dupe za crep kad ima list, neznajui da upravo taj list glavu uva..... kako god, kravata, cipela, daljinsko zaklju avanje i glasovne komande nee pomoi nikako, pre~ivjeli e u udu gledati kako veina u mukama umire...:)
HercegovinaAMBASADOR

mar 2020.

#53
Ja imam preko 50 jednokratnih maski sa filtrerom a imam i 2 profi sa filterima koji se mjenjaju ali mi ne pada na pamet da ih koristim U federalnom djelu BiH su na snazi vanredne mjere , akole su zatvorene, zabranjene posjete bolnicama , kod doktora se moraa telefonski najaviti i joa svaata neato ali Mostarci ko mostarci se ne sekiraju puno Danas je preljep dan i baate kafia su krcate a ne primjetim ni neke vee gu~ve u prodavnicama i apotekama Sasvim obi an dan kao i mnogi drugi i da nije medija mi ne bi ni znali da corona hara svjetom Nas puno viae brine UboRAK ( deponija smea) u koju se baca sve , od uginulih ~ivotinja pa do medicinskog otpada , prisustvo piralena u kolektorima i misteriozni nestanak mulja iz njega , gaaenje Al koji je dr~ao Hercegovinu u ~ivotu i joa svaata neato tako da nam je ovaj sars2 na zadnjem mjestu
.i.ZMAJ

mar 2020.

#54
i talijani su dosta le~erno pristupili problemu pa su tu di jesu, radi se o krajnjem nedostatku druatvene odgovornosti pojedinca koji se u ovakvim slu ajevima voli prikazati kao neu inkovitost dr~avnog aparata. Upozorenja su na snazi danima a mi se sprdamo svi skupa. Kad se proglasi potpuna karantena onda e plenkovi i milanovi biti krivi. Namjerno malim slovom.

mar 2020.

#55
heh, samo sto je korona ovde prisutna bar nekoiko miliona godina pre majmuna, a kamoli coveka. cak i ova 19ica je otkrivena pre koliko, 50 godina? samo nije bila toliko nadrndana kao sad.

mar 2020.

#56
Knjiga iz 1981. god.
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#57
JUST IN: 25ta osoba potvrdjena da je inficirana korona virusom u Hrvatistanu.

mar 2020.

#58
a kad krene pekicevo besnilo, a herbi? :D http://www.art-anima.com/c16-eseji/fantastika-u-romanu-besnilo-borislava-pekica

mar 2020.

#59
Uzimali smo viae nego ato smo davali, Coro, rekao je. Iscrpili smo izvore. Potroaili kredite. Zagadili zemlju. Poremetili ravnote~u. Ponaaali smo se prema njoj kao drumski razbojnici, na zemlji u prolazu, a ne kao njeni suvlasnici i sau esnici. Kao da posle nas nikog viae nee biti. I nee. Platiemo. I u ne em drugom smo se prevarili. Daniel Leverquin je imao pravo. Mislili smo da je besnilo ovo ato je na Heathrowu uradio Rhabdovirus. A to je ono ato smo sami inili otkako postojimo kao inteligentna vrsta. `to smo u inili od sebe, svoje bioloake aanse, svoje istorije, svojih ~ivota i ciljeva. To je, Coro, pravo besnilo. A ovo je bolest, koju emo ovako ili onako savladati, kao ato smo i do sada savlaivali. I nije pitanje koliko e nas ostati, nego zaato? Da li e ti ato pre~ive biti druk iji. Jer bez toga, pre~ivljavanje nema svrhe. kolko nas ima ovdi da se razumimo u COV bolje od ovih na telki, hbt.....lol

mar 2020.

#60

mar 2020.

#61
Kad ne znaju da piju:D Aj zivjeli::umirem::

mar 2020.

#62
a jos su maltene i genetski neotporni na isti :)

mar 2020.

#63
Nesto nisam bas mnogo pratio vijesti zadnjih dana. Ima li kakvih izvjestaja iz Rusije? Sto se tamo cini, kakvo je stanje ?
ledeni6AMBASADOR

mar 2020.

#64
Moj kralju,u ovoj recenici stvarno ne trebas HR zvati Hrvatistan jer Hrvtska je ovo odradila vise nego odlicno. Zq usporedbu reci cu ti za Irsku. Prvi slucaj su otkrili prije 6 dana danas 27 novozarazenih ukupno 70 od toga 1 mrtav,19 na intezivnoj. Hr kao susjed epicentru EU zaraze(Italiji) 25 zarazenih 0 mrtvih jedan izljecen Budi sretan sto zivis u ovom trenutku uHRvatistanu
jesamZMAJ

mar 2020.

#65
eo ata kru~i meu Talijanima, msm da je ak mo~da i slu~beno - Ako prehlaena osoba ima curenje iz nosa s ispljuvakom, nije zara~ena virusom Corone, jer njegova upala plua daje suhi kaaalj bez curenja iz nosa. To je najlakai na in za prepoznavanje. S druge strane, dobro je znati da virus Wuhan ili Corona-virus nije otporan na toplinu i umire na temperaturi od 26 do 27 stupnjeva. Stoga pijte puno vrue vode poput aja i infuzija. Nije lijek, ali je dobar za tijelo. Pijenje tople vode u inkovito je u uniatavanju svih virusa. Izlo~ite se suncu ako je zima. - Virus je prili no velike veli ine (stanica ima promjer otprilike 400-500 nm), tako da ga svaka normalna maska (ne samo 3M N95 maska) mo~e filtrirati. kad netko zara~eni kihne pred vama, on e se airiti oko 3 metra prije nego ato padne na zemlju; to jest suspendirano u zraku. - Kada virus padne na metalnu povrainu, ~ivjet e najmanje 12 sati. Stoga zapamtite da ako doete u kontakt s bilo kojom metalnom povrainom, temeljno operite ruke sapunom. - Virus mo~e ostati aktivan u tkaninama 6-12 sati. Normalno sredstvo za pranje rublja ubija virus. Zimsku odjeu koja ne zahtijeva svakodnevno pranje treba staviti na sunce da bi se ubio virus. Podaci o simptomima upale plua uzrokovane virusom Corona: - Prvo e zaraziti grlo, a zatim e se u grlu osjeati kao suho grlo koje e trajati 3 do 4 dana. - Tada e se virus stopiti s nosnom tekuinom i uroniti e u duanik i ui u plua uzrokujui Wuhanovu upalu plua. Ovaj e postupak trajati 5 do 6 dana. - Uslijedit e stanje upale plua, visoke temperature i ote~anog disanja. Nazalnost nosa nije poput uobi ajenog nazalnog zaguaenja. Osjeat ete se kao da se utopate u vodi. Ako imate takav osjeaj, va~no je odmah potra~iti lije ni ku pomo. O prevenciji: - Naj eai na in da se zarazite je dodirnuti stvari u javnosti, kao ato su rukohvati, ru ke na vratima, ru ke u autobusu itd., Pa biste trebali esto oprati ruke. Virus mo~e ~ivjeti u vaaim rukama samo 5-10 minuta, ali mnoge se stvari mogu dogoditi u tih 5-10 minuta, poput trljanja o iju, nosa, usta.

mar 2020.

#66
Sve je to u redu, ali, zar samo ja mislim da je ovaj virus "fabrikovan", to jest, umjetni, ili sam nesto propustio. Neko je spomenuo i velike pare u opticaju. (police po marketima airom evrope su poluprazne) Mediji bukvalno "zvone" na sav glas. Ajd, yebea novinare, oni vole srat' atogod je u pitanju. Sla~em se u potpunosti sa ovom izjavom. Da ne bih sad mnogo nesto tipkao, reci cu samo to, da je od pocetka ove zaraze svakako umrlo vise ljudi od duvana i alkohola, nego od virusa. A ima i nekolicina osoba koja je i od obicne gripe podlegla. (uglavnom starije dobi) Pojacati licnu higijenu, i vitaminska ishrana za jacanje imuniteta, i bog da te vidi. Gripa kao gripa, ali na steroidima. Pticiji grip je bio opasniji od ovoga sad. Pljunite me svi u usta ako se za 15-20 dana odjednom ne pojavi vakcina. Kod nas u BiH zatvorili na tri sedmice, ima vec 2-3 dana.

mar 2020.

#67
poznato je da je Jahve bio etilist, vjerovatno je ljubav prema alkoholu nasljedio od svog ae.... poznata je spika iz starih spisa kako su se alahovi geni, koji su u to doba koristili za rudarenje, pobunili, te nakon toga bili pobijeni svi do jednog, nakon ega se pristupilo dizajniranju Adamita, linije koju je za dadiljanje dobio Jahve. Sirovo re eno, kad su se Igigi, Alahovi maainisti pobunili, "Tatica" je vijest primio pod utjecajem etanola te je iz afekta opizdio laserom po njima i utiaao pobunu... Eto i nas danas koji se sa brojkama preko milijarde nebunimo nikako dovoljno, podnosimo alkohol i komotno se moemo nazvati etilistima... Da se samo malo vratimo na istok, di postoje milioni sljednika Alaha, genetske linije tih ljudi, koji i danas nepiju, i dalje se itekako znaju pobuniti. I dan danas mi na njih reagiramo da se kucnemo, javimo koordinate i gledamo vatromet... Nije se niata promjenilo osim kvalitete alkohola koji danas pe emo i ljevamo....
Planer80LEGENDA

mar 2020.

#68
Trenutno znamo malo ali dovoljno te ću dole preneti samo ono što se sigurno zna, bez nagađanja i sl. Želeo bih par stvari pre toga da napomenem, jeste ali i nije off. Mislim da su važne zbog opšte paranoje a mi ovde, korisnici foruma, zbog same poente istog smo skloni paranoji :cool23: Ok, za svoji 40 godina sam jednom bio pozitivan na virus influenca B. U Srbiji po sezoni od verzija A i B bude registrovano oko 10 000 obolelih a neka računica ide da je 8x broj stvarnih od registrovanih. Influenca C je ono što zovemo prehlada (uglavnom) i traje 48h uglavnom (simptomi) i na to se ne vrše testiranja.. Spominjem virus influenca (grip) jer je sličan po infektivnosti sa covid-19 virusom (inače dva različita virusa koji nemaju dodirnih tačaka). Ovo čisto zbog panike, realne šanse da se zarazite. Sad par stvari o virusu. Ovo prenosim, izvor je najbliži član porodice koji ima preko 30 godina iskustva u ovoj oblasti, verujem... ne, prava reč je znam da čovek zna više od "stručnjaka" za sve i svašta sa društvenih mreža. Citiraću i onu staru, "haos uvek nastaje kada budale slušaju savete idiota". - Virus se prenosi kapljično, to znači da oko njega (miskroskopski) mora biti tečnnosti tj. medij u kome on preživljava dok ne nađe domaćina. Visoke spoljne temperature čine da sredina tj. medij brže ispari te virus umire vrlo brzo. Jako sunce (UV zračenje konkretno) takođe ubija sa tim da ovde medij pojačava zračenje (zato ne prskamo biljke vodom kada je svetlo upaljeno, efekat lupe). - Ruke, tj. dlanovi su posebno opasni jer se znojimo pa možemo da produžimo opstanak virusa. Testovi koje su kinezi radili su pokazali da virus maksimalno u idealnim uslovima može da preživi 2 sata (temperatura ispod 30, velika vlaga i bez UV zraka). - Temperatura čoveka je (prosečno) 36,2°C te nema potrebe za toplom vodom i sl. "rešenjima" sa interneta. Isto važi i za visoko alkalne vode. Visok ph ubija virus kada je van tela, isto kao i bakterije. Tome sapuni služe. - Alkohol... 60% ubija virus u sekundi ali kada je van tela. Opijanje smanjuje imunitet, ne usporava virus. - Pojam inkubacija je period od ulaska virusa u organizam do trenutka njegovog umnožavanja do broja koji izaziva prve simptome. Kod dece, virus ne "proleti", apsolutno štetna reč. Imuni sistem deteta prosto ubija virus brže nego što se on razmnožava. Samim tim, deca su manje zarazna. Problem je što, stari posebno, vole da smači decu. Dužina inkubacije zavisi od same prirode virusa i od našeg imunog sistema. Kod ugroženijih, inkubacija traje od 5 dana dok kod zdravijih do 12. 14 dana izolacije nije bez nekog razloga određeno, prosto nema zabeleženog slučaja da je inkubacija trajala duže. To da inkubacija traje 20-30 pa čak i 40 dana su "mudrosti interneta". - Ovo nije ebola iz filmova da nam trebaju skafanderi i sl. Samo malo pameti. Posebno pušači i mladi. Svi peremo ruke pre jela iako jedemo viljuškama tj. ne dodirujemo hranu rukama... Kada zapalimo cigaretu mi dodirujemo usta, mnogo mnogo gore nego da nismo oprali ruke pre jedenja (viljuškom razume se). Isto ono cmakanje kada se sretnemo, vidimo šta se desilo italijanima a kažu baš zbog toga. Na kraju, ovo je neko moje... mi smo mali, mislim države na balkanu. Nećemo ga mi iskoreniti dok ga svi ne iskorene. Vraćaće se dokle god iz drugih delova sveta stiže lova&rodbina. Znam, previše teksta. I mene je mrzelo sve ovo da napišem ali ne bih da mi lenjost bude izgovor kada ova tema dobije još 100 komentara svega i svačega. A nemam živce da ovo delim na portalima, instagramima i sl. Pozdrav i :respect: PS. Kada kupujete namirnice, obratite pažnju na datume. Ovo je idealna prilika da se maloprodaje, veleprodaje, uvoznici, itd. po punoj ceni, reše robe na isteku. Edit: Corona virusi su porodica životinjskih virusa, ovo je već 6 ili 7 koji je mutirao na čoveka (da se tako izrazim). Svaki je priča za sebe i ovaj put smo imali sreće. Ni ja toga nisam svestan ali verujem onima koji znaju. Zaboravio sam da dodam bitnu stvar a to je da radi budućnosti, za svaki slučaj, smanjimo cmakanje i sl. sa kućnim ljubimcima jer virus može ponovo da mutira i pređe na njih i bude ispod radara a onda ponovo udari ali iz našeg dvorišta. Možda jači, možda slabiji. Takođe slažem se da svi koriste ovaj virus da skrenu pažnju sa drugih stvari. Mislim, to se radi uvek, ako nije virus, izmisliće nešto drugo. Pozdrav

mar 2020.

#69
Ljudi, ja mislim da je ovaj virus skretanje paznje sa neceg veoma bitnog. Corona virus je otkriven 81god. Nasi strucnjaci, na celom balkanu su vec upoznate sa Tim. Cak postoji I na wiki :) Migranti, seoba vojno sposobni muskaraca u evropu. Ne kaze da su svi losi, da me ne shvatite pogresno. Radio sam pre nekoliko godina posao, u kome sam bio rasporedjen na granici RS. I tad sam video sta se desava, a to je tad bio pocetak. Bilo je I satrih, zena I dece Ali jako mali broj, mozda svega 20%. Svi ovi mladi ljudi su spremni raditi stvari koje mi nikad necemo biti spremni, sem bolesnika u svim nacijama. Druga stvar je ekonomija, koja trenutno nije odrziva u ovakvom stanju. Vidim da po netu naplacuju make po 30e komad. Nije ovo nista jace od obicnog gripa. Ja praktikujem beli lukac(bar cetri cena) I rakiju svaki dan bar (bar tri casice :) , slanina se naravno podrazumeva. Zdravlja na usta ulazi, priroda nam je dala najbolje lek lukac, kopriva, pa I nasa draga biljka. Naravno propolis, med. Prirod je na svaki virus dala I lek. E sad sto se neki naucnici igraju sa virusima zarad bogacenja malo procenta milijardera u svetu jbg sami smo si krivi svi na planet sto smo to dopustili.

mar 2020.

#70
Upravo to... (Ni meni se nije dalo mnogo tipkati tek sam sa posla upao kuci sa terena), ali isto tako sam dosao do nekih nezavisnih saznanja, (od strane jednog doktora opste prakse pa i misljenje jednog veterinara) Naa forumaa Planer80 je u velikoj vecini upravu. Ima tu jos nekih stvari o kojima obican plebs ne razmislja. Ovo sam ja odmah rekao svima u svom okruzenju, nesto se veliko sprema, ali mora se skrenuti paznja populaciji. U pozadini se nesto desava, ali...

mar 2020.

#71
Pa pazi da nisam video svojim ocima sta su spremni uraditi ja nebi verovao. Nisu svi losi I necu ljude islamske veroispovesti da generalisem I vredjam. Ali ne znam ko je I kako te mlade ljude uverio da cine nesto sto normalan um ne moze ni da zamisli.
5ARPOZNAVALAC

mar 2020.

#72
Meni je pozitivno to ato narednih par mjeseci nitko nee obraat pa~nju na vutru :):let:
bLuNt.zLEGENDA

mar 2020.

#73
Od kad smo je dobili - hrvacku nazivam hrvatistanom. nema veze za coronom... edit: isprike nacionalistima :) i btw vec smo na 27.
jesamZMAJ

mar 2020.

#74
a msm, ljudi, svejedno je sad jel se pojavio namjerno il slu ajno, tu je, to se ne mo~e negirati i nije baa kao gripa, viae kao atipi na upala plua koja je zarazna

mar 2020.

#75
sto je najgore, udara na psihu. ja cas paranok, pa me zabole, pa zajebavancija... jos kad ti osoba sa kojom si bio u kontaktu pre 16, 17 dana kaze/napise da je gripozna... i da od danas ne ide na posao do ponedeljka... ali to im jepreporuka za sve sa i najmanjim simptomima prehlade. brrrrrrr im doooooooooooooooMMeDD :lol:

mar 2020.

#76
Niata to mene ne doti e.. Idem kroz ~ivot isto kao do sada. (doduae, malo sam oprezniji) ali, u suatini isto se ponaaam, iste navike, sve u originalu. Sve u fulu.... :D

mar 2020.

#77
Brutalan dan za stock i crypto market. Dobrodosli u 1928 i vrijeme velike depresije.

mar 2020.

#78
WjEK2CIK6nY
KönneRLEGENDA

mar 2020.

#79
@mladji referent sla~em se u potpunosti.. pored virusa masa migranata je puatena airom svijeta, boga pitaj ata se iza toga krije i ata e joa uslijedit dok se mi borimo sa strahom od zaraze. Mimo naae populacije postoji neato puno vee a to je politika koja je spremna na svaata samo rakijice, luka i vuvice u kom obliku kome odgovara i bez straha. P.s. Bebe na sisu, a klincima dati Liz rakije, nee im niata biti osim dobre dezinfekcije ~eludca

mar 2020.

#80
Evo malo za utjehu.....

mar 2020.

#81
Otkazana nastava i vrtici u HR Mislim da na djecu nece,to sam negdje procito a jel istina ili nije ne znam
.i.ZMAJ

mar 2020.

#82
Nisu to baa utjeane brojke, pandemija je tek proglaaena, pravi razmjeri ovog sranja e se tek pokazati, 1%-3% smrtnosti su utjeane brojke za sada
jesamZMAJ

mar 2020.

#83
vele da klinci ne pokazuju simptome, ali su zato odli ni prenosnici ;)
KönneRLEGENDA

mar 2020.

#84
mo~da nema opasnosti za njih trenutno al s obzirom kako izvjeatavaju da virus mutira i javlja se ak nakon izlje enja nikad dosta opreza Pogotovo u obitelji ve bijaae smrtni slu aj zdravog djeteta, u dan ga pokosi meningokok pa je oprez na najja e..idemo svuda ali kako je krenulo i kod nas u gradu, zatvara se sve i svaata, mislim da bi se trebalo malo primirit s kretanjima da se samo airenje stopira btw, bas cujem danas kako su poznanici, inace roditelji etverogodianje curice, otputovali na odmor u Francusku, ka~u eto ialo im se...dok je takvih, bit e i sranja ovakvih..

mar 2020.

#85
Evo lijeka kazu ::ludak::

mar 2020.

#86
Ajmo dalje u revijalnom tonu :D

mar 2020.

#87
da, ali kako je korona kod pasa, pa i macaka maltene stalno u njihovom organizmu, bez obzira na vakcinacije, tako i ljudi koji su sa njima imaju poviseni imunitet na isti; bez obzira na mutaciju.

mar 2020.

#88
pre~ivit emo samo mi koji se svima gadimo jer se ~valimo sa svojim dlakavcima.... :rofl: :D kolko dugo vam govorimo da ko nevoli i nema ~ivotinju da nemo~e voljet ni ~ivot a ni ovijeka....:respect:::listomahanje::::vapor::
flop87ZMAJ

mar 2020.

#89
sad koliko je tacno ne znam, nemam jos uvek koronu da testiram :D Dobre vesti!! Korona virus se moze izleciti sveze prokuvanom vodom sa belim lukom. Stari kineksi doktor je dokazao efikasnost ovog napitka. takodje, i mnogi pacijenti su dokazali da je efikasan. Priprema > Uzeti 8 cesnjeva belog luka, dodati 7 casa vode i to prokuvati. Pijte tu vodu i jedite taj beli luk. Zdravlje se poboslja i dodje to izlecenja preko noci. Podelite svim kontaktima, moze spasiti zivot. za ove sto ne znaju kirilicu evo i prevod

mar 2020.

#90
Mogo si i prevesti :)
H2O888LEGENDA

mar 2020.

#91
cemu panika sve je prolazno pa i zivot kad nema znanja :)

mar 2020.

#92
nema potrebe :D

mar 2020.

#93
[bez sadržaja]
KönneRLEGENDA

mar 2020.

#94
a nas koji ne znamo ko aiaa? Mi nek mremo il nau imo itat ::poguzi:: eyessss:
ZodraZMAJ

mar 2020.

#95
Ka~u organizacija svih doktora sveta da su zabrinuti za izbeglicke kampove u Grckoj.Savetuju da ih grci puste unutra i zbrinu ih u svoje prostorije unutar drzave.E sad vec sve polako dobija svoj smisao. Ne zamerite mi, ali ja sam teski nevernik ovih glupih bolestina. A i ima ona jedna pametna poslovica..."Ne nerviraj se puno za zivot, i onako se ziv neces izvuci."
HercegovinaAMBASADOR

mar 2020.

#96
0N3MXCdRB48 Sti~e Corona 20 pro :D

mar 2020.

#97
Upravo to, mene viae zanima ata se deaava iza kulisa dok je narod u panici oko virusa.

mar 2020.

#98
moro sam mami i u nabavku kruha, crnog i tamnog, bogami, ljudi su debili zaista, neznanje je kona no izaalo na vidjelo, izbuljenje i usrane face, kaufland, plodine ovo ono pekara....prodava ice, bleja i po gradu, svi izgledaju ko u dok filmovima pred streljanjem....ata telka udara u hipotalamus braco moj, kaki psihodelici, nema do nac. televizije....

mar 2020.

#99
Sad je sve otialo dovraga... :grob: Od jucer se i kafane zatvaraju u 6 sati. Ne kontam razlog za tako neato. Ili nemoj raditi nikako, ili radi normalno radno vrijeme. Sta uopste znaci to sto si skratio radno vrijeme? Niata. Dakle, ili radi, ili nemoj da glumia neki klinac. Sve ovo je meni sumnjivo do zla boga. Odoh smotat' jedan... isto radi prevencije... :razvaljen::

mar 2020.

#100
Sale jebes birtiju,bjez u prirodu tamo nema korone :)

mar 2020.

#101
Ja navedoh primjer... Od kako po eh raditi na terenu ovu sezonu, mora se negdje kafa tresnuti poslije posla, tako sam i skontao kad nas konobarica jucer bukvalno istjerala iz kafane, kao, radimo do 6. Ja se prenerazio kad sam cuo sta re e cura koji je razlog. Glupost na kvadrat (puta deset)

🔒 Ova tema je zaključana