VUTRA
ForumZajednicaOfftopicCrtica o česmovači
LEGACY

Crtica o česmovači

98 odgovora5,172 pregleda

jan 2016.

#1
Pre neki dan za ru kom, dok sam srkao svoju krem supu od vrganja i gledao nemo u suton, doe mi jedna svetla misao i vrati me nekoliko godina unazad kad sam o svemu manje znao, ali takoe u svemu imao i viae sree. Te me to magnovenje izmeu dva srka supe podseti na itavu komplikaciju i probleme sa vodom koji me prate od kada sam prvi put po eo da hemijam oko korekcije pH vode; prvo listiima, zatim Ph metrom, a ovih dana ph korigujem i gledanjem u arobnu kuglu i pasulj. Elem, ta svetla misao kojom se vratih u proalost podseti me na neke slu ajne "terasa growove" kad su biljke bile radosno zelene sve do u neku kasnu jesen, a da su pritom, od mene jedino mogle dobiti ljubav, esmova u i jedan jedini ep Plantelle ili tako nekog lako dostupnog ubriva. Ali, eto, to sam nekako smetnuo s uma kad sam po eo da mislim da sam posisao svo znanje sveta pro itavai par postova o pH metrima, vodi, korekcijama i po eo da verujem u neophodnost tih i takvih procedura bez obzira na realne potrebe biljke. Odjednom, ko avo od krsta, po eh da be~im i pljujem po "neregulisanoj" esmova i bez da sam imao i jedan jedini razlog za to. E sad, ovek dok ne napravi problem tamo gde ga nema nikad nee ni nau iti kako je kad problema ima. I tada, umesto da u~ivam u jednostavnosti kojom je priroda uredila stvari, uvrteh sebi u glavu sakupljanje kianice, kupovne vode, ribnjak, limontus i tako sebe dovedoh u stanje neprestanog " dr~-ne daj" sindroma gde se svakim sledeim potezom stanje sa biljkama pogoraavalo a moj iQ postajao sve ni~i. ista esmova a ni na kraj pameti...sve dok nisam digao ruke i njome po eo da zalivam, eto, jer mi viae nije stalo...Kad ono, ko iz inata, oporave se i smeju mi se u facu dok mi ka e na glavu rogove gluposti. I tako evo ve koji put zaredom pravim istu glupost mislei da sam pametniji, a ono rogovi na glavi sve vei. I nije taj ph savraen, i nije da nema problema i glavobolja, ali ta esmova a mi nikad nije uzela nadu; ta netaknuta, intergralna esmova a, uvek je bila dovoljna za sreu i gomilu masnog cvea na kraju. Ne govorim ovaj put o svim esmova ama, ve samo o mojoj, nesavraenoj, ali ipak dovoljno dobroj. Mnogi su takoe blagosloveni esmova om , koja, eto, takva kakva je, radi posao netaknuta, dok veina ipak mora u korekcije, limontuse i ph metre. I tada, u tom magnovenju kusanja supe od vrganja, shvatio sam da ne treba menjati tim koji pobeuje i da je svaka esmova a dobra dok se ne doka~e suprotno. I dok mi je pogled nemo tonuo u suton, a supa postajala sve hladnija, shvatio sam da je vreme da zapalim kvalitetnu buksnu, ne bi li mi ova svetla misao o esmova i ostala nenadimljena blagoslovenim dimom. :)

jan 2016.

#2
hehe, pa u coveku postoji neka tendencija da komplikuje i kad ne mora. evo, ja ovom prilikom i samo za ovu temu drugi put u zivotu merim ph cesmovace. kao i do sada, izmedju 7 i 8 (bar mislim blize 7). zalivam ovom vodom oduvek i nikada nisam koristio bilo kakvu korekciju ph niti sam ikad imao problema kakve vidjam kod onih koji znaju da petljaju :)

jan 2016.

#3
Tako je kume, bas mi ti tokom teksta pade na pamet, a tvoj primer je i poenta ove crtice. :)

jan 2016.

#5
Hehe, pitao bih vas da ste iz Zrenjanina. Ne daj Bo~e, ono ni zombi ne bi pio. Pekamska voda :lol:

jan 2016.

#6
Ja sam uvek iaao logikom ako je dobra meni - bie dobra i za biljke :)

jan 2016.

#7
koliko pratim po dnevnicima, mislim da vecina onih koji prvi put rade bas gadno utripuju to pitanje vezano za ph vode kojom zalivaju, pa onda previse kemijanja samo dovede do sranj* kojih verovatno ne bi ni bilo da nisu krenuli u "akciju sredjivanja". druga stvar je kad se krene sa djubrenjem, pa ko da se rade tovne svinje. svako preterivanje neminovno vodi problemima generalno, a vecina problema je vezana za prezasicenu zemlju svim i svacim a ne za sam ph vode kojom se zaliva. ja ne kontrolisem ph vode kojom zalivam i vrlo oprezno i umereno djubrim, tako da nisam imao 90% problema koje ovde srecem, a samim tim nisam u mogucnosti ni da pomognem onima koji imaju probleme sa kojima se nisam sretao

jan 2016.

#9
:thumb: Imao sam priliku jedared vidjeti aau esmova e iz Zrenjanina :D Boja,okus ...kao da pijea sok od ~eljeza :D Nisam je pio,hehe.

jan 2016.

#10
@VenloNL & The Man From Utopia to da li je voda za pice ili ne, kao i njen izgled (boja, ukus) nemaju bas mnogo veze sa samim problemom oko ph. evo crop iz dva naucna clanka, bas za zrenjanin (doduse, u drugoj tabeli ima za vise gradova srbije)

jan 2016.

#11
A ja se ondak ispri avam.

jan 2016.

#12
I ja sam jedan od tih i jos sam se u par navrata opeko na istu vatru...misleci da cu da unapredim grow koji izgleda sasvim solidno. I cini mi se da je cela prica o korekciji pH postavljena lose, kao neki fundament, dok je u praksi dokazano da ph treba korigovati jedino ako za to postoji realna potreba.

jan 2016.

#13
hehe, to sto je ph u granicama jos uvek ne znaci da bih je ja pio iz cesme. voda u zr ima druge probleme: visoka koncentracija amonijaka, povecana oksidabilnost, povecana koncentracija arsena, neodgovarajuce organolepticke osobine...

jan 2016.

#14
...naraste ti rep :D
d@niZMAJ

jan 2016.

#15
Ja isto ne mjerim ph, ne treba komplicirat ako nema potrebe!

jan 2016.

#16
Ma nije to bas tako ! Ja sam vise za onu da je Ph jedan od glavnih faktora ,ali necu tvrditi da je za sve isto. Na pocetku..kada sam poceo sa uzgajanjem.Favorizirao sam Haze genetiku i jedno vrijeme sam bio u tom dimu.Nesta od tih dnevnika su na forumu ,ali sam imao i nekoliko eksperimenata koji nisu slavno zavrsili i dosao sam do zakljucka. Haze sorte i one gdje je Sativa dominanta...vole ph metar.Pisem o fotoperiodama ! Poslije toga sam imao svasta.Vise ne uzgajam mindefuckere pa sam i ph metar objesio o klin. Rijetki zapravo upoznaju strain u potpunosti.Prodje kroz grow u tri mjeseca i rijetko se vrati. Tako da je ova tema odlicna ,diskutabilna i ne treba generalizirati.
xcxAMBASADOR

jan 2016.

#17
To bi objasnilo zaato jedino sativa dominantni Dance World pokazuje znakove krivog ph, ostale dvije indica dominante, niata, hvala opa cupa na ovoj informaciji i Barbarossi na pokretanju ove teme :)
L0oDZMAJ

jan 2016.

#18
Meni je ph u vege uglavnom 6.3-6.4 dok u cvetanju guram 6.7-6.8... nikad nisam imao tih neki problema oko ph,mada out ne igra ulogu... al eto u in se pridrzavam toga i tako ok guram...
StipeZMAJ

jan 2016.

#19
Poceo sam grow bez korigiranja ph. Oko 7.5. Sve je bilo ok sa biljkom. Nekada mi odstoji voda par dana i ph joj ode skoro do 9 pa sam spustao na 6.5. Sve ok sa biljkom. Neki dan zalijem za 6.5 i provjerim runoff....7.5-7.8. Sve ok sa biljkom. ...jucer razbijam glavu u cemu je problem i zalijem sa 5.7ph(prvi put koristim limunsku pa sa pretjerao), runoff 7.3. Biljke i dalje ok. Pojma nemam sto se dogadja osim da zeolit prcka po malo. Vise ne znam dal da namjestam ph ili ne i ko je tu lud.

jan 2016.

#20
Ne ulazim u to kolike su slu~bene vrijednosti na izvoru, ali dok doe do mene to izgleda ovako:confused:. Kad odstoji malo, ide do 9 i bez rihtanja teako da e biljka rast;). Dobra tema:thumb:
H2O888LEGENDA

jan 2016.

#21
teska voda:)

jan 2016.

#22
Vazno je naglasiti da autosi trpe visok ph.Njima je manje vise nebitno dali imas ph metar ili ne.
komsijin maliPOZNAVALAC

jan 2016.

#23
Iz same tabele koju je @PowerSeed postavio vidi se da je EC vode iz Zrenjanina skoro 1 (jedan) sto je SMRT i za ljude i za biljke! Sam Ph cesmovace nije toliko bitan koliko neki drugi faktori koji ne uticu direktno na Ph, ali direktno utice na stanje biljke. Tema vode je jako siroka i kompleksna i ne moze se svoditi samo na Ph. Definitivno vodu iz ZR-a treba izbegavati. Svako ko je uradio bar jedan hidro znace o cemu govorim.

jan 2016.

#24
Jedan od razloga zasto koristim ph meter je da volim imati kontrolu nad growom i nista ne prepustam slucajnosti. ovo je drugi razlog Treci je da volim imati sto zdraviju biljku i da probam izvuci max iz nje :)
Bob_Marley62ENTUZIJASTA

jan 2016.

#25
Opa cupa je sve rekao ata se ti e auto sorti.odradio sam tri auto growa,ostavim vodu 10-tak min da odstoji i ide u teglu.nikakvih problema...

jan 2016.

#26
Slazem se. Ali zato ako pH sklizne ispod 6.5 ume da bude itekako problema. Bar je kod mene tako. Jedan od mojih glavnih razloga za povratak netaknutoj esmova i, koja kod mene varira izmeu 7.2 i 7.4. Kad god sam iaao u akciju atelovanja vode na 6.5 obavezno je bilo problema., naro ito po etkom cvetanja.Tako da je za autose nekorigovana esmova a prili no sigurna opcija, ukoliko se ne hemija previae. :)
xcxAMBASADOR

jan 2016.

#27
E ljudi da samo znate koliko vas volim zbog ovakvih tema :respect: Edit: razvaljot :let:...

jan 2016.

#28
Sve je to super ako je pH vode u nekoj normali,tj. 7.2,3,4, a ako imaa 8,4 ili 8,6 (kao ja) onda bez korigiranja mo~ea da puaia neato drugo,vutru neea sigurno :eek:...
funky weedLEGENDA

jan 2016.

#29
meni ph zna ici do 8,6 i automat se ne buni puno malo su samo na nekim listovima vrhovi pozutili al mozda sam je cak pregjojio pa zato :)

jan 2016.

#30
Zeolit ima visok ph 8,5 pa ti je zbog toga visok ph stipe

jan 2016.

#31
Ja sam novajlija i radim treci /cetvrti grow. U ovo malo iskustva sam skuzio da mi listovi brze i jace postaju zreliji kod nekorigirane vode. U fori sam da svako drugo zalivanje korigiram ph (limunska kiselina ili octena kiselina). Super je temica!

jan 2016.

#32
kao sto je dokumentirano u mom prvom growu sam zbog nekorigiranog ph imo problema, a bogami i u drugom e sad dal je to bilo zato sto sam par puta pogodio ispod 6 kad sam spusto ne znam,al znam da je na oba sajta cesmovaca bila 8.4-8.8, toolko ste me sad zaibtifirali da cu next grow jednu zaljevat s nekorigiranom vodom a druge cu s normalno korigiranom pa cu da vidim..
tikiZMAJ

jan 2016.

#33
Dobra tema evo kod mene u istri voda iz pipe 7.5 ako odstoji prelazi 8 na pocetku growa sam iskorigirao ph s limuntusom i poslje sam samo dodavao 7 kapi na neodstojanu vodu iz spine sve je proslo ok bez nekih problema gnojenje svaki drugi put po uputstvu i to je to mislim da vecina ima problem jer previse zaljevaju i gnoje (kao da bude veci hedovi ) u biti samo se treba drzat nekih osnova
nostromoLEGENDA

jan 2016.

#34
Joj, vi iskusni groweri me izludiste! :) U svim savjetima u postovima i dnevnicima uvijek potencirate ispravan pH (to je uvijek prvo pitanje kod detekcije problema), e evo sada ispade da hladno kulirate pH vode. Nema veze, ju e su mi stigli bufferi, ~uti kineski mjera (svi ga imaju) je opet friako kalibrisan za novi grow. `ta ea, mi po etnici moramo po PS-u. :D

jan 2016.

#35
EC metar i TDS metar se jako rijetko spominje a ph metar esto... inace ova 2 se koriste za napraviti ionizirano (koloidno) srebro za proizvodnju feminiziranog sjemenja kako piae u jednoj temi (isprike za spam ... pise se cesto o ph metru a ovom jako rijetko ).....naravno da je bolje iz seed banke uzet jer je veca kvaliteta ) .
TriptankLEGENDA

jan 2016.

#36
Neznam je li netko to pokuaavao ali ja jesam jer me zanimalo. EC moje vode iz apine je negdje oko 500 pm, ph 7 ,3 otprilike. Korigiram limunskom kiselinom na 6,5 i onda idem mjerit EC i pokazuje mi 350 ppm. Hmmm ovo mi je bilo zanimljivo, i ne znam to objasniti, ali mislim da utje e ako se naprimjer zamjeaa gnojivo u vodi i naknadno spuata ph limunskom, mogue da limunska kiselina locka neke nutrijente pa ljudi imaju problema s biljozama. Ne tvrdim da je tako, volio bih da netko objasni ovaj fenomen.

jan 2016.

#37
Zamolila bih te da to probaa sa gnojivom pa da nam javia... S obzirom da imaa aparat za mjerenje EC... Hvala :)
TriptankLEGENDA

jan 2016.

#38
Probati cu pa javim
EaglePOZNAVALAC

jan 2016.

#39
Direktno iz esme je 8.4 (deo Bgd). Moram da ga korigujem, kako god okrenea.
TriptankLEGENDA

jan 2016.

#40
@Green Kitty Evo danas isprobano. Nato io vodu iz apine u vr , 0,7 litara. Izmjerio EC- 500 ppm. Ubacio 1 ml advanced nutrients micro, izmjerio EC- 830 ppm. Onda ubacio 1 ml otopine vode i limunske kiseline (koju sam napravio u 1 dcl vode stavio 20g limunske kiseline i dobro promijesao), izmjerio EC-640. @PowerSeed , @Bizzzo , @Stipe , @Himalaya Gold , @CilI Mo~e li mi netko objasniti zaato se to dogaa?

jan 2016.

#41
Triptank, hvala za info...

jan 2016.

#42
zasto tako puno limunske kiseline :O meni na 2 litra mjesavine pola male kaaikice(za kavu) dovoljno da spusti ph sa 7,5 na 5-6.5.
TriptankLEGENDA

jan 2016.

#43
@amneziaHaze Kakvo puno oe e ata pri aa. U 1 dcl vode ubacim 20 grama limunske kiseline i dobro promjeaam. I na litru vode stavim 1 mililitar te otopine. Kako to mo~e bit puno? Zna i kad napravim otopinu 1dcl vode + 20 g limunske, s time mogu korigirat ph 100 litara vode. Ku~ia?

jan 2016.

#44
Sta si nApo covjeka?? :whato:: mozda napusen cita forum :rasta: pa nije dobro pohvato...:zvezda:: cccc :smoke:

jan 2016.

#45
ja sam procitao 20 grama stavis u vodu a ne u nesto pored pa jednu kap toga u vodu hahaha izvinjavam se
TriptankLEGENDA

jan 2016.

#46
Ma nisam nikog napao, sve je to zajebancija, nemojte se ljutit :spliff:peace!

jan 2016.

#47
znam za taj trik to je bilo u postu ph metar bez ph metra XD ma neljutim se bas sam happy danas, mala greska u komunikaciji nista strasno
BizzzoZMAJ

jan 2016.

#48
Definiraj EC. Procitaj na google sta tocno znaci EC i biti ce ti jasno sve bez podpitanja.
TriptankLEGENDA

jan 2016.

#49
Ok sorry na gnjava~i
EaglePOZNAVALAC

sep 2016.

#50
Kod mene Ph esmova e varira u zavisnosti od godianjeg doba. Zimi je bilo 8,4 a leti je 7,3.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se