VUTRA
ForumZajednicaOfftopicVegeterijanstvo
LEGACY

Vegeterijanstvo

80 odgovora6,044 pregleda
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#1
`to mislite o vegeterijanstvu?
Svizac_:)ENTUZIJASTA

dec 2006.

#2
Mislim da nikada ne bih mogao imati takvu snagu volje da odolim nekom slasnom peèenju...ali oèito da neki ljudi to mogu i to njima uopæe ne predstavlja odricanje. Nek svatko jede ono što mu je ukusno i što voli....ali jel se i vama èini da su vegetarijanci uglavnom onako malo "èudni" likovi..?
GreenManAMBASADOR

dec 2006.

#3
Ko voli nek' izvoli :)
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#4
Oni odbijaju jesti meso zbog dvije stvari; nemogu podnijeti da se životinje ubijaju da bi ih oni jeli, a druga stvar je oko suptilnih energija, o tome ima rijeèi u jogi... Što kažete na izjavu Leonarda de Vinci-ja?: "Onaj tko ne cijeni život, nije ga ni zaslužio."
Vuk_samotnjaKAMBASADOR

dec 2006.

#5
Kod mene to ne bi prošlo. Pošto se aktivno bavim sportom, dnevna potreba mi je oko 200gr proteina, a to ne mogu unijeti nikakvim povræem. Inaèe . . . o vegeterijanstvu ne mislim ništa loše, neka svatko radi kako misli da je za njega najbolje! :)
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#6
“Ništa neæe doprinjeti ljudskom zdravlju te poveæati šanse za opstanak života na Zemlji koliko æe to uèiniti evolucija do vegetarijanske prehrane.” Albert Einstein “Vjerujem da je mesna hrana neprimjerena našoj vrsti. Ako smo superiorniji od životinjskog svijeta, onda smo time što ga oponašamo skrenuli s pravoga puta.” Mahatma Ghandi “Vjerujem da je cijeli život sveta stvar. Na vegetarijanstvo gledam kao na prirodnu prehranu koja može spasiti èovjeèanstvo od nasilnièkih tendencija, te nam pomoæi vratiti se u davno izgubljeni raj.” Richard Wagner “Zastrašujuæa je ne patnja i smrt životinja, veæ to što èovjek u sebi zatomljuje najviše duhovne osjeæaje samilosti i sažaljenja prema sebi sliènim živim biæima te gazeæi vlastita osjeæanja postaje okrutan.” Lav Nikolajeviæ Tolstoj “Zar da èovjek mojega uma jede leševe?” Pitagora Vegetarijanci su takoder bili: Sokrat, Diogen, Isaac Newton, Charles Darwin, Hemingway, Franz Kafka, Platon, Plutarh, George Bernard Shaw, Nikola Tesla, Mark Twain, Voltaire, F. M. Dostojevski, Thomas Edison, Henry Ford, Martin Luther King, Franjo Asirški, Albert Schweitzer, Rabindarah Tagore, Ovidije, H. G. Wells…

dec 2006.

#7
proteina ima valjda u pecurkama, i to isto koliko i u mesu... a one su NEVEROVATNO ukusne...
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#8
Meso jedemo samo zato jer je energetski bogato i ukusno, u njemu nema ništa što nam posebno teba za život, a biljnu hranu ne samo da trebamo zbog vitamina i minerala, nego i za "borbu" protiv slobodnih radikala, za to nam trebaju antioksidanti kojih ima jedino u biljkama, dakle bez biljaka smo nitko i ništa, brzo bi se razboljeli i umrijeli, dok u mesu nema ništa što bi nam baš trebalo. Druga stvar; dali izabrati energetski bogato i ukusno meso ili neubijanje i život životinja? "Zastrašujuæa je ne patnja i smrt životinja, veæ to što èovjek u sebi zatomljuje najviše duhovne osjeæaje samilosti i sažaljenja prema sebi sliènim živim biæima te gazeæi vlastita osjeæanja postaje okrutan." Lav Nikolajeviæ Tolstoj
gloss_zelenkyAMBASADOR

dec 2006.

#9
Protiv vegetarijanstva nemam ništa...kako se i reklo 'ko voli nek izvoli! :wink: Èinjenica je da u današnje vrijeme meso predstavlja u neku ruku i oblik luksuzi.Zašto je to tako...možda zato jer je za odgoj životinje potrebno puno više inputa u samu proizvodnju nego što je to potrebno kod biljaka!Zašto je jedno govedo skuplje od svinje?Krava je biljojed i kao takva zahtjeva puno zelenih krmiva i skupih animalnih proteina da bi se razvijala,a opskrbu zelenom hranom dobiva sa oranica kojih u skoroj buduænosti neæe biti dovoljno da zadovolje svjetsku potražnju za mesom...doæi æe do "evolucije" i èovjek æe se morati prilagoðavati novom naèinu prehrane vezanom iskljuèivo za biljke (možda u manjoj mjeri i mesom). Istina je da biljke sadrže puno antioksidansa i prijeko potrebnih tvari (poput kiselina,karotenoida...) za èovjekov razvoj i funkcioniranje,ali je neistina kad se kaže da meso isto ne sadrži nešto nama potrebno...itekako sadrži...opskrbljuje nas proteinima,odnosno esencijalnim aminokiselinama koje naš organizam nije u moguænosti sam sintetizitrati! Biljka koja posjeduje (ako se dobro sjeæam) sve esenc. am. jest soja! Osobno ja tu biljku na neki svoj odreðen naèin prezirem i mrzim...jednostavno pregadljiv okus bilo èega napravljenoga od te kulture...i još jedna stvar vezana za nju...ljudi su je poèeli upotrebljavati tek nedavno i ona može biti zdrava sada,ali što æe se dogoditi za 100/1000 godina (pod uvjetom da æemo postojati) nitko nezna! Znam samo da smo par milijuna godina imali vremena prilagoditi se probavi mesa,a odjednom prijeæi na biljke?!?! I samo za kraj...goruæi problem sa kojim se susreæu poljoprivrednici u svijetu jest: "Kako smanjiti emisiju CO2". Dobro ste èuli...sama poljoprivreda je odgovorna za 15-20% uèinka staklenika...no to je neka druga tema! P.S.ništa slaðe od mladog jariæa sa kožicom koji je tek skinut sa ražnja! :wink: Bez uvrede... :D
Vuk_samotnjaKAMBASADOR

dec 2006.

#10
Vidiš, baš suprotno...meso je najbogatiji izvor proteina(uz mlijeko, jaja, soju) tj. aminokiselina od kojih je graðen cijeli tvoj organizam. Ako na dan ne uneseš bar 1- 1,5grama proteina po kilogramu svoje mišiæne mase dolazi do opadanja iste. Znaèi, meso je prvenstveno ono što osigurava obnavljanje i izgradnju tvojih stanica. Meso uz proteine sadrži i masti, ali masti i nisu baš najbolji izvor energije(nizak GI). Kvalitetna energija dobiva se od ugljikohidrata tipa - riža, crni kruh, integralna tjestenina... Uz vitamin B12, meso je izvor zeljeza (posebno bitno za zene), cinka, kreatina i karnozina... Zeljezo, B12, cink i karnozin se mogu dobiti preko povræa, ali ne i kreatin!
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#11
Htio sam reæi da u biljkama možemo nadomjestiti sve što ima u mesu, a ne da meso nema tih korisnih sastojaka. Sve više ljudi se okreæe vegeterijanstvu, a nitko od njih ne oboljeva od pomankanja sastojaka iz mesa... I slažem se da ljudski želudac nije krojen/izgraðen da se prihranjuje samo vegeterijanski, mi kao ljudi smo svejedi. Ali drugaèiji smo od svega ostaloga, imamo moral i etiku. Dali se jednostavno moramo pomiriti si tim da uzgajamo i koljemo životinje i jedemo ih? ili ne? ili se okrenuti našoj moralnoj i solidarnoj strani prema životinjama, i prestati ih ubijati? Na kraju krajeva i biljke su živa biæa. ?!?!?
gloss_zelenkyAMBASADOR

dec 2006.

#12
Da se meso može nadomjestiti biljkama nije vjerojatno...baš kao što sam naveo u postu, proteini koje unosimo mesom u probavnom taktu prelaze u aminokiseline (od èega su i graðeni),a one pak bivaju ugraðene u nas! Evo ti popis: VALIN,LEUCIN,IZOLEUCIN,METIONIN,FENIL-ALANIN, TRIPTOFAN,TREONIN,LIZIN,ARGININ ,HISTIDIN! Nisam upoznat sa jelovnikom vegetarijane,ali na popisu im se nalazi i soja koja (kako sam isto naveo) jedina od biljaka sadrži SVIH 10 esencijalnih aminokiselina! :)
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#13
A sjeme od cannabisa? :) One su nadprosjeèno bogate sa svim i svaèim dobrim za organizam... Što je sa životinjama koje se ne hrane mesom?, kravama npr.? One jedu samo travu a imaju zdrave mišiæe i cijele su zdrave...
gloss_zelenkyAMBASADOR

dec 2006.

#14
:D :D :D Moguæe... :D :D :D Ali dok se ne provedu istraživanja...prije svega dugoroèna ništa od toga svega...zbog vlastodržaca je to trenutno tabu tema na neki naèin! :wink: Ipak je to Biljka dana od Svevišnjeg nam i ne želim je gledati samo da se okoristim... 8) http://www.plivazdravlje.hr/?section=prehrana&cat=t&id=159&show=1 Dragim našim kravicama ne trebaju es. aminokiseline jer imaju mikrofloru u predželucu koja sintetizira es.am. iz drugih nees.am.,nitrata,soli amonijaka,uree i sl.!Za njih nije važna kakvoæa veæa samo kolièina bjelanèevina...dok svinjicama i kokicama moramo dodavati odreðen dio u prehrani... A Jesi ikada èuo da vegani žderu sjemenke marihuane? :shock: ? :shock: ? :shock: ? Hahahahahaaaaaa......eeee....joj...PEACE :lol:
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#15
oduvek sam se pitao zasta mi sluze ocnjaci...

dec 2006.

#16
He, pa ja sam vegetarijanac vec godinama :D! Sto se proteina tice ima ih u mesu, naravno, ali kvalitetniji proteini su oni u bademu, pasulju, soji i dr. Miscicna masa ne opada, ja sam je i tekako povecala od kad sam prestala da jedem meso! Prednosti su OGROMNE, od cisto fizickih do onih duhovnih! Meso je puno optrova, mnogo gorih od onih kojima se mogu otrovati biljke, pocev od hormona kojima se kljukaju nesretne zivotinje do otrova koje ljuce pilikom nasilne smrti! Zatim to meso koje se pojede u zelucu pocinje da truli tako da pola sata nakon jela u stomaku imate mrtvu trulu zivotinju! Najjasnije se ovo ocitava u tome da covek koji ne jede meso i preznoji se nikad ne smrdi dok mesezderima svi ti otrovi izlaze i kroz znoj, a to se bas cuje ........ Da li je dobro za zdravlje? Ja sam zbog zdravlja i prestala da ga jedem i cinjenica je da sam ziva i daleko zdravija nego pre! Prijateljca koja ima preko 50 godina kaze da ni jedan jedini problem u menopauzi nije imala jer je godinama vegetarijanac, to bi mozda zenama bilo interesantno! O vegeratijanstvu ima zabluda koliko i o marihuani!
gloss_zelenkyAMBASADOR

dec 2006.

#17
Reæi æe zadnje na ovu temu... I ja bih jeo voæe i povræe u ogromnim kolièinama,ali samo pod uvjetom da je MOJE proizvodnje...jeo bih i ribe (bilokakve) da nije toliko skupa i makar malo svježa kad doðe do Zagreba...u salatu bih stavljao maslinovog ulja da nije precjenjeno (nažalost kod nas ljudi ga bacaju jer nemaju kome prodati po 80-100kn)! U pravu si kada kažeš da bademi imaju proteina (ulja),ali svo koštunjièavo voæe (orah, badem, lješnjak) je uber zdravo... Jeo bih rogaè kao mahunu jer ga obožavam,ali kaže se ako se maslina sadi za unuke onda se stablo rogaèa sadi za praunuke!To je stara mudrost kojoj se jednog dana i okrenem... Još sam mlad i o tome ne brinem previše,a sad idem papati šunkicu staru 2,5-3g. od svinjèeta eko proizvodnje... Summer night...samo naprijed...ti najbolje znaš što ti koristi,a što ne! :wink: Pozdrav... :D
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#18
ha ha ha verovatno sam neozbiljan ali sam ozbiljno razmisljao o tome pre par godina kada sam poceo da postim,odnosno hteo sam da prestanem da jedem male slatke zivotinjice al jbg onda sam shvatio da od sveg povrca najvise volim domacu kobasicu :D
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#19
Summer night respect Ok ljudi, ajde ostavimo zdravlje i proteine na kratko i razmislimo što je s MORALOM, ETIKOM I SOLIDARNOSTI prema tim životinjama koje jedemo??? Treba li baš reæi boli me kurac? Ovo je iz jede knjige o jogi: Jogiji su vegetarijanci zbog više razloga. Osim zdravstvenih pobuda, glavni je razlog taj što su sva živa biæa, ukljuèujuæi i životinje - Božja djeca, oni su naša braæa i sestre. Bog je stvorio sve nas, a Njegovo svjetlo u obliku duše živi i u èovjeku i u životinji. Životinja, kao i èovjek, osjeæa strah i bol. Ona želi biti sretna kao što to i mi želimo i plaši se smrti kao što je se i mi plašimo. Polazeæi od svijesti o jedinstvu svih živih biæa, jogi ne ubija i ne jede životinje. Poslovica kaže:"Èovjek je ono što jede." Na razvoj èovjekovih osobina najviše utjeèu dva èinitelja: njegovo društvo i prehrana. Nepravilna prehrana ne prouzroèuje samo tjelesne bolesti nego uznemiruje duh i razum. Ona uništava pranu, uzrokujuæi agresivnost, depresiju i strah. Kao što mi svakom èesticom svog biæa žudimo za životom, a slobodu i sreæu ubrajamo u najveæa blaga našeg postojanja, tako i svaka životinja želi živjeti slobodno i sretno. Životinje èesto predosjeæaju prirodne nepogode i nagonski unaprijed znaju kada æe umrijeti (dodano od weed-rana: Zanimljiva je èinjenica da su 2004. kada se spremao onaj poznati tsunami u Indiji sve životinje bile uznemirene i poèele trèati prema unutrašnjosti kopna, poginulo je 230000 ljudi, ali skoro ni jedna životinja koja je bila na slobodi i u moguènosti pobijeæi u to vrijeme, one su ga osjetile prije nego se pojavio!). Nekoliko dana prije nego ih odvedu u klaonicu, one osjeæaju strah i nemir. Smrtni strah širi se cijeli tijelom, a njihove žlijezde poèinju luèiti hormone koji ih nagone ne bijeg i obranu. Te fine substance ostaju u mrtvom tijelu životinje, a jeduæi meso neizbježno unosimo u sebe taj smrtni strah životinje. Osim životinjske energije i životinjskih osobina, takvom hranom stjeèemo i životinjsku svijest, ometajuæi vlastiti duhovni razvoj. Agresivnost i strahovi sadržani u životinjskoj svijesti prodiru duboko u našu podsvijest, upravljaju našim životom i u èas smrti ponovno se pojavljuju u našoj svijesti. Na te strahove možemo naiæi u meditaciji ili molitvi, kad uranjamo duboko u sebe. Zbog njih mnogi ljudi imaju neobjašnjiv strah od religije i meditacije.

dec 2006.

#20
Hvala ljudi! Ako iko odluci da se presalta neka se javi za savet! :wink: Sto se tice solidarnosti sa zivotinjama mislim da se to ipak najvise razume tek kad prestanu da se jedu! Iskreno, ja pre nego sto sam postala vegeratijanac kad pogledam tek izvadjene orade iz mora nisam videla zivotinje koje se muce i umiru nego jako ukusnu hranu u kojoj cu uzivati dok je jedem :(! I nije stvar samo u ishrani, pogledajte samo kakva zverstva dozivljavaju zivotinje koje gaje zbog krzna, njih cak i ne ubijaju nego ih zive deru!!! Tu je i koriscenje zivotinja u naucne svrhe, narocito takozvana vivisekcija-otvarnaje tela zivih zivotinja i experimenti na njima! Vidis, neko od nas recimo ima psa, voli ga, igra se sa njim, postane nam (kao) clan podrodice! I sad zamislite da neko dodje i prekolje vam psa i pojede ga! Rekli bi da je taj covek lud, napali bi ga, tuzili ... ko zna sta! Ali bi bez problema za rucak pojeli govedje meso, ne trepnuvsi! Na drugoj strani planete najnormalnija stvar je da se kucici jedu i ova nasa "zapadnjacka" reakcija bi im bila jednako cudna, kao i nama njihovo zgrazavanje sto jedemo govedinu, napali bi nas, tuzili, mislili da smo ludi!!! Malo blazi oblici mucenja zivotinja su zatvaranje u zoo vrtove i koriscenje u cirkusu! Mi ljudi imamo dvostruke standarde kada su zivotinje u pitanju, Mengele je radio ljudima isto ovo sto i mi radimo zivotinjama! Ipak, sve se uglavnom zavrsi na tome da kazemo- jao pa to je grozno, i da za 3 min zaboravimo celu pricu! I bas kao sto kaze Weed-ran, u sustini nas bas nesto i zabole! :cry: :cry: :cry:

dec 2006.

#21
Ja mislim da se i biljke mu e i oseaju bol tako da sam za to da se ne jedu ni biljke ni ~ivotinje.
Vuk_samotnjaKAMBASADOR

dec 2006.

#22
To je inaèe znanstveno dokazano...
Vuk_samotnjaKAMBASADOR

dec 2006.

#23
Još nisam èuo za kvalitetnije i manje kvalitetne proteine. Proteini su proteini, a razlika je samo u brzini razgradnje... npr: proteini sirutke se razgraðuju najbrže, a mlijeka i soje najsporije... Prije bih rekao da si se izdefinirala, pošto sada unosiš manju kolièinu masti. Jer bez dobrog treninga i samo na temelju prehrane - ne dogaða se poveæanje mišiæne mase... To je apsolutno stvar pojedinca. Ja jedem kolièine mesa koje su tebi najvjerojatnije nezamislive pa mi znoj nema nikakav miris...
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#24
Vegetarijanci ne jedu toliko biljke koliko njihove plodove, a jedino samo jedenjem plodova biljaka nikog ne ubijamo i ugrožavamo. http://www.makronova.com/Default.aspx?tabid=33 Takoðer u knjizi o jogi piše: Mi volimo i mazimo svoje kuène ljubimce - maèke, pse, zeèeve, hrèke ili papige - a da nam pritom ne smeta èinjenica što kupujemo i jedemo peèene piliæe, ribu, juneæe ili svinjske odreske. Mnogi ljudi ne razmišljaju o tome da se zbog njihova gurmanskog užitka muèe i žrtvuju živa biæa koja osjeæaju i imaju dušu. Onaj tko je ostvario Boga kaže:"Ako ne možeš dati život, nemaš ga pravo ni oduzeti." Mesna hrana je mrtva, a tko jede ono što je mrtvo, uzrokuje smrt i u sebi. Vegetarijanska hrana, za razliku od toga, pruža vitalnost, zdravlje i duhovni razvoj. Sa zdravstvenog, kao i s duhovnog i etièkog stajališta, mesao je najgori moguæi naèin prehrane. To æe shvatiti svatko tko malo dublje promisli i tko je sposoban suosjeæati s drugim živim biæima. (Ovo mi je dosta zanimljivo): "Proizvoditi" meso ne znaèi samo muèiti životinje nego i neizmjerno rasipati namirnice. Da bismo dobili 1kg mesa, moramo utrošiti 7-15kg žitarica i mahunarki. Veæina žitarica koje proizvode poljoprivrednici ne koristi se za hranu ljudima, veæ za tov životinja. Ako te žitarice tek u obliku mesa postanu hrana za èovjeka, uništi se 90% bjelanèevina i 99% ugljikohidrata. Tovilišta su ekstremni zagaðivaèi okoliša. Da bi se dobio 1kg pšenice, potrebno je približno 60 litara vode. Za proizvodnju 1kg mesa treba 2500 do 6000 litara vode koja, pomiješana s pesticidnim ostacima, dospijeva kao gnojivo u tlo, a time i u podzemne vode te na kraju i u pitku vodu. Ekolozi su izraèunali da proizvodnja mesa zagaðuje okoliš deset puta više nego što to èine domaæinstva i tri puta više od ostale industrije. Za jedan jedini hamburger treba u pašnjake ili oranice pretvoriti 4 do 5 èetvornih metara tropske prašume koja je jedno od najdragocijenijih prirodnih bogatstava èovjeèanstva. Kolièina zemlje potrebne za prehranu jednoga jedinog mesojeda može prehraniti dvadeset vegetarijanaca. Zato odricanje od prehrane mesom nije samo pitanje zdravlja i etike nego i pitanje našeg vlastitog opstanka na ovom planetu. Problem gladi u mnogim dijelovima svijeta, problem podzemnih voda, uništavanje dragocijenih prirodnih bogatstava diljem svijeta, erozija tla i s time povezane klimatske katastrofe problemi su na koje neposredno utjeèe naš naèin prehrane. Stoga bismo trebali biti vrlo svjesni u kakvoj je jedinstvenoj i osjetljivoj ravnoteži život na ovom planetu i da mi zbog svog neznanja, pohlepe za novcem, komotnosti ili ravnodušnosti razaramo tu ravnotežu. Pjesnik i humanist Lav Nikolajeviè Talstoj mudro je rekao:"Dokle god postoje klaonice, postojat æe i ratovi!" Jer kako uopæe možemo stvarati mir i sreæu na svijetu kad se milijuni naše "male" braæe životinja muèe i ubijaju? Naša dharma, naša ljudska dužnost je da štitimo i pomažemo, a ne da izrabljujemo i uništavamo. Najviši zakon koji postoji za èovjeka može se sažeti u jednu reèenicu: Nepovreðivanje je najviše naèelo. Ne postoji veæi grijeh od ubijanja i povreðivanja. Ako nismo sposobni suosjeæati s bolom i užasom koje životinja trpi pri klanju i ako zatvaramo oèi pred njezinim patnjama, nije èudo što moramo trpjeti okrutne ratove, uništavanje okoliša te brojne katastrofe i bolesti.
gloss_zelenkyAMBASADOR

dec 2006.

#25
Kao što sam i rekao,meso postaje luksuz...! Moj stari zna reæi kako ide poslovica u Slavoniji prije 30ak godina: "Jebeš èovjeka koji nema 100 kila!" Dok je danas ta ista: "Jebeš èovjeka kojem se ne vide obrazi s leða!" :wink:
Vuk_samotnjaKAMBASADOR

dec 2006.

#26
LOL :ludaci_lol: :ludaci_lol: :ludaci_lol: :ludaci_lol:
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#27
Ja poatujem ~ivot biljaka isto kao i ~ivot ~ivotinja ili bilo kojeg oblika ~ivota. Pogledajte ovaj video: http://www.vutra.org/forum/viewtopic.php?t=1740

dec 2006.

#28
Postoji razlika ali ja ti sad ne mogu opisati tacno u cemu se sastoji! Nesto poput npr. vitamina B, i prirodini i vestacki imaju apsolutno istu hemijsku formulu ali od vestackog usled duze upotrebe mozes dobiti hipervitaminozu a od prirodnog ne i organizam ih razlicito apsorbuje! Naravno da postoji i razlika u brzini razgradnje ali postoji jos i u "kompatibilnosti" sa ostalim sastojcima, nije im isto poreklo a samim tim i organizam ih razlicito iskoriscava! O ovome je najbolje pisao dr. Shelton, osnivac prirodne higijene na kojoj se bazira i savremena medicina! (ubi me ne mogu da se setim kako se zove knjiga posvecena ishrani mesom ) U mesu ima mnogo otrova, jedan od nacina na koji se oni izbacuju iz organizma je i znoj. Isto se desava i sa belim lukom i alkoholom, coveka na heroinu takodje mozes "nanjusiti" ! Utice i higijena i ostala ishrana ali i to da kad iscistis telo od otrova i cula ti se izostre! A ovaj video: http://www.vutra.org/forum/viewtopic.php?t=1740 je FENOMENALAN! Potsetio me je na knjigu koju sam davno citala- Celestinsko prorocanstvo, u njoj se takodje opisuje komunikacija sa biljkama! Zivot je cudo :D
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#29
Moram te ispraviti.... Pitaj nekog nutricionistu sta ce se desiti sa organizmom ako dnevno jedes po 4-5 kiwija I nisam bas siguran da u mesu ima otrova,svo se meso pregleda i ne vidim kako je ono "otrovano". Opet pitaj nekog nutricionistu koliko je pozeljno grama mesa unositi dnevno.
EddieENTUZIJASTA

dec 2006.

#30
Pristalice vegetarijanske ishrane mi deluju kao subotari sa svojom upornoscu da preobrate ljudsku rasu. Ljudi su genetski prilagodjeni da se hrane i mesom i biljkama i moraju mnogo da se dovijaju da bi uspesno zamenili klasican nacin ishrane vegetarijanskim bez stetnih posledica. Osim sto ljudi poseduju inteligenciju i osecanja urodjena im je i zamasna doza krvolocnosti i sebicnosti. Ko to pokusava da promeni ocigledno ima visak vremena.
EddieENTUZIJASTA

dec 2006.

#31
Sto se tice vitamina ne znam za B ali recimo vitamin E postoji u nekoliko varijanti od kojih se samo jedna proizvodi i koristi u vestackom vitaminu a druge se nalaze u kukuruzu i orasima i imaju neka svojstva koje vestacki ne poseduje (sprecavaju pojavu tumora i sl.) Dakle raznovrsna ishrana je optimalno resenje i svako generalizovanje tipa "u soji imas sve" mi se ne svidja.

dec 2006.

#32
Zna i kad jedea pr~ena jaja ili pijea mleko od krave onda si i dalje vegan? :)
UserNameENTUZIJASTA

dec 2006.

#33
Vegetarijanci tako jako vole zivotinje a pojest ce im svu hranu! :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Vegetarijanstvo je danas popularan, ko fol produhovljeni nacin zivota. Ti se ljudi kao zdravo hrane i vole zivotinje a s druge strane diskriminiraju biljke jer ispada da su njihovi zivoti manje vrijedni.. osim ako jedu samo jabuke ili kajja znam kaj.. Iskreno, dode mi da placem kad tata kosi travu ispred kuce.. kao da ih cujem kako vriste :chat: gluposti! Sta je s onim lavom koji ubije i pojede srnu?? Kaj to znaci da ju on mrzi? Pa ne znaci da mrzimo zivotinje ak jedemo meso, to znaci da smo gladni i to je zivot..
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#34
:rofl: tako nekako stvarno postujem svaciju odluku ako se tice samo njega...pozdravljam sve one koji su vegetarijanci ali zbog cega ljudi imaju zube ocnjake ? da glodju kisele krastavcice ? :shock:
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#35
Moje tjelo graðeno je da jedem meso i da iz njega uzimam energiju za život, takoðer je graðeno da jedem biljke i da od njih crpim vitamine i ostalo. Nije stvoreno da budem biljojed. To je oèito, i nitko to nemože osporiti. Ali ima jedna stvar koja se ne uklapa u cijelu prièu - moj mozak, moje misli, moji osjeæaji, moje emocije, ja. Pokraj svih životinjskih osobina jedino se jedna nikako ne uklapa - moj mozak. Zašto ga imam?, sve bi bilo tako jednostavno da ga nemam. Ali imam ga, za što? Vidite, ja nemogu koliko se god trudio, odbaciti svoje misli, ignorirati ih, ignorirati svoje osjeæaje, svoje emocije, nemogu, koliko god se trudio nemogu se riješiti svojih misli, one su moja slabost, ljudskost, ono što me èini èovjekom, ono što me razlikuje od svih živih biæa oko mene. Oprostite mi... moje misli su ja, ne moje oèi, moji zubi, moj želudac, moje tijelo, jedino moje misli. Nemam pravo nikome nadmetati svoje misli, ali ih imam pravo, kao svi ostali, reæi ih, predoæiti ostalima.
P.P.POZNAVALAC

dec 2006.

#36
ja jedem sve.. nisam nikad ni razmisljala o tome da prestanem jest meso...mozda bi mogla da to odlucim, ali nemam zasto... volim i ja zivotinje...(iako sam ih do sad dosta ubila-jer idem s tatom u lov...ali to je divljac( :shock: nemojte sad napadat...-nemam objasnjenja za to, hobi.. :oops: ...) ali ok mi je kad ljudi nesto odluce i drze se toga... ne zato jer je u modi ili neznam ni ja sta, nego bas zato jer je to njima puklo i drze se toga...
BeyondLEGENDA

dec 2006.

#37
Oprostite mi svi, svi koji misle da sam im silom nabacivao svoje misli, sebe. Shvatio sam neke stvari, neke bitne stvari, posebno se isprièavam neznalici, peace man, neæu ti više proturijeèiti, nikome.
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#38
ha ha pa meni nemas iz kog razloga da se izvinjavas...naljutio se nisam,kao coveka uvrediti me nemozes,nisam dete pa da si me doveo u zabludu...tako da ne vidim razlog opusti se Oko ovakvih stvari svako moje ili tvoje "jeste" istoje vazno kao i "nije" bilo koga drugog na ovom forumu (a misljenja sam i u zivotu) Postoji nekoliko tema ovog foruma na koje se ne moze dati odgovor i u njima su postovi koji su samo postovi teorija koje smo mi prihvatili i za koje se "borimo"...nista od toga nije nase Jos jednom ,meni nema razloga za izvinjenjem...opusti se i uzivaj
UserNameENTUZIJASTA

dec 2006.

#39
Na kraju krajeva, ovo je ipak jedan liberalan forum gdje nema smisla osudivati ljude na temelju njihove prehrane... Ali zanimljiva tema u svakom slucaju! :wink:

dec 2006.

#40
naglasak na IZLAZI kroz znoj... uostalom, zato se peremo... nebi se ni ja prao da ne smrdim, a koliko bi to bilo zdravo za mene? BTW Ne znam za tebe kao napredno bice, ali mene se itekako cuje poslje dobrog tanjura graha i zelja... "Ne jedimo zivotinje jer ih mucimo", na to imam reci da su i biljke svjesna bica i da osjecaju prekid zivota pa ih se i dalje jede... ...beskrajna filozofija netko ce mi odgovoriti "jedemo samo plodove"... daj molim te... Zasto biljka ima plod... koja je njezina korist... primamiti zivotinje da ga pojedu sa sjemenkama i da svoj izmet kao gnojivo ostave zajedno sa tim sjemenkama negdje na tlu, da se biljka prosiri... recite mi tko od vas vegetarijanaca jede jabuke, kruske, lubenice, bundeve... sa sjemenkama i onda (oprostite na balkanskom izrazu) sere po shumama i livadama...? ne zelim se upustati u filozofiju nego samo reci svoje misljenje da ljudi jos nisu spremni na prehranu bez mesa... ali svako je "svoga tela gospodar" i radi ono sto misli da je najbolje za njega... ljudi su poceli kao biljojedi... sad su svezderi, to je evolucija, zasto se vracati ako je to dio prirode...? sto je sljedeci korak...?? (nemojte se ljutiti na izbor rijeci ali dajte i vi birajte "meso~deri" su zivotinje, zivotinje zderu, ljudi jedu, dakle ako vec nismo svejedi onda bar "mesojedi") peace
UserNameENTUZIJASTA

dec 2006.

#41
LOOOOL :lol: :lol: :lol: Ovo si predobro reko!

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se