LEGACY
Crtica o apstinenciji
54 odgovora3,685 pregleda
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#1
Jutros u osam, kada se navrailo ta
no dvadeset i
etiri sata od kada sam cupkajui od hladnoe na terasi popuaio poslednji d~oint, doe mi jedna svetla misao o Tantalu i njegovim mukama, koje e, posle iznuenog dogovora sa ~enom, da skoro celih mesec dana ne zapalim, postati smeane i male naspram d~inovskih, Barbarossinih vutraakih muka.
Brat Tantal verovatno joa uvek pati i jadikuje proklet od Zevsa zbog rasipni
kog odnosa prema nektaru i ambroziji, ato je mojoj ~eni poslu~ilo kao savraena inspiracija da me najsurovije kazni, sada kada je meni moja "ambrozija" najpotrebnija, a zima naprasno postala u~asno hladna i duga.
Potpuno je neverovatan i zaboravljen oseaj imati bistru glavu i osetljive ~ivce. Ali zahvaljujui ~eni imau mesec dana da se naviknem na ovaj u~asan oseaj odvojenosti od najvee potrebe, koju sam u nekim prethodnim dogovorima o apstinenciji kriaom uzimao iz teglica i u tajnosti teaio sebe, skrivajui se na tavanu, okolnim dvoriatima i na joa mnogim suludim mestima koja verovatno nikada ne bih obiaao da me potreba za tajnim duvanjem nije naterala.
Ovoga puta bogovi nisu imali milosti, pa je sva moja vutra nekim
udnim putem zavraila kod drage taate, bez da ona ima pojma o tome da poseduje ne
ije mesece truda i strpljenja; da poseduje plodove jedne natprose
ne ljubavi i nasuane potrebe.
Lagau ako ka~em mi nije padalo na pamet da nekom nind~a akcijom povratim svoje bogatstvo, koje upakovano kao poklon za dan zaljubljenih
ami u taatinom plakaru. Meutim, veranje uz zidove i spuatanje niz dimnjak,
ak i u ovakvim uslovima, nije mi delovalo kao racionalno reaenje, pa sam odlu
io da pronaem nekoliko valjanih razloga zbog kojih bi svoj mozak dr~ao tako dugo van magle prijatnog zaborava.
Tra~ei valjane razloge za apstinenciju, kako bi mi barem savest bila uljuljkana opravdavajuom samoobmanom, naiaao sam samo na otrcane mogunosti koje se naprasno otvaraju i vape da budu iskoriaene dok traje ovaj poseban trenutak u mom puaa
kom ~ivotu.
Evo nekih
injenica kojih sam postao svestan prvog dana apstinencije:
- Imam beonja
e!
- Podo
njaci su prili
no napredovali.
- Mogu da skratim bradu bez izgovora da e mi biti hladno bez nje.
- Mogu da dopustim fri~ideru da nakupi zalihe i umesto redovnih deset otvaranja, otvarau ga samo tri puta dnevno.
- ne moram da odspavam posle jutarnjeg d~ointa.
- ne moram da odspavam ni posle podnevne u~ine...i joa jednog d~ointa.
- ne moram da odspavam pre ru
ka i aperitiva u vidu d~ointa.
- posle ru
ka mogu svakako da odspavam i bez obaveznog d~ointa.
- ne moram posle nonog piaanja sanjiv da savijam d~oint.
- ne moram da perem zube posle svih deset d~ointa u toku dana.
- ne moram da jedem slatkiae u pet ujutru.
- ne moram da mislim ata u rei pred ljudima.
- ne moram se pravdati da su mi o
i krvave od nespavanja.
- mogu da odgledam ceo film.
- mogu da se nasmejem samo kada je stvarno smeano.
Ustvari, mogu ovako do sutra da nabrajam ata sve ne moram i ata sve mogu kad nisam napuaen, ali k'0 ato re
e pesnik:"...tu ne bira razum, nego srce..." a ta e se tuga i kiseo osmeh vui za mnom po kui kao pokisla tu~na senka, sve do onoga dana kada ponovo zapalim i onako pro
iaen se odvalim od ~ivota! Meni, vala, posle cele godine napornog i neprestanog duvanja, ova pauza brao, izgleda straanije od same smrti i samo mogu da zamislim kako je bratu Tantalu dole u hadu sve ovo vreme..bez ijednog ispuaenog d~ointa.:D
Zelenko63
ZMAJ136.643 REP
Zelenko63ZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#2
Neznam ata bi kolega,like,sla~em se..ne znam to neato ne postoji ata bi kliknuo....svaki put pogaaa..onako u srce jebote :)
A tih 30 dana ,dok apstiniraa ..penetriraj dru~e od jutra do mraka, i djecu pravi ako treba :)
Vjerujem da budea ti to odguslao onako u duhu dogvora,no jbga lagao bi da ce ti bit pickindim..a jbte mozda i bude ,po sebi znam da volim fantazirati a obicno na kraju nebu tak koma ;)
bit
ea cool rii ne sumnjam.. Uz tebe smo..rame uz rame , i sluaamo te :)
Uvijek :)
}ivio i respect :):thumb::respect:
metalmaniac
ZMAJ28.110 REP
metalmaniacZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#5
ako ti je toliko potrebna vutra kao ato si opisao,
ak i podr~avam tvoju ~enu. i ja se volim tu i tamo zgaziti (zapravo se ne sjeam kad sam zadnji put puaio cijeli dan), ali dnevno deset pljuga, pet puta odspavati u toku dana ko mala beba, pljuga u sred noi...
nemoj ovo do~ivjeti kao napad, samo me zanima
emu to?
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#7
@metalmaniac Kapiram te skroz. Nije to sve baa tako sa spavanjem i neprestanim duvanjem, ali istina je da mi je postalo rutina, kao zapaliti cigaru posle klope, pre spavanja, uz kaficu i sli
no. Nemoj doslovno verovati tekstu, ipak tu ima dosta pesni
ke slobode i peterivanja.:) Ali istina je da otkad ne radim baa dosta duvam i toliko sam rutiniran da to niko i ne primeuje...osim ~ene. :)
bozga
LEGENDA8.043 REP30%
→ Zmaj
bozgaLEGENDA
jan 2016.
jan 2016.#8
Zar nemaa od toliko duvanja weed hangover? Da ja toliko rokam, ne bih obavio nia, a i mislim da bih zaboravio ato uope trebam obavit :) A ima i ona uzaludna potroanja vutre kad imaa toliku toleranciju da viae ne mo~ea poateno bit uduvan nego samo onaj flat kanabinoidni osjeaj...
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#9
hehe, pretpostavljam da u tako biti naduvan nakon apstinencije. Sada me duvanje samo opusti i fino ubaci u svakodnevno reaavanje obaveza, bez paranoja, tripova i sli
no. Ranije me je sputavalo i nisam bio sposoban da uradim niata kad sam naduvan, a sada mi prija da vutrom zapo
nem dan.
The Man From Utopia
POZNAVALAC779 REP20%
→ Ambasador
The Man From UtopiaPOZNAVALAC
jan 2016.
jan 2016.#10
Uzdr~avanje od bilo koje navike je vrlo stresno po
oveka, tako da uvek treba imati neku zdravu alternativu. U slu
aju izostanka iste, mo~e doi do recidiva pa i do pogoraanja prethodnog stanja. Na svu sreu ova naaa navika je
ista uobrazilja da bez nje nee svanuti novi dan, za razliku od alkoholizma na primer ili ne daj Bo~e ne
eg u prahu. I tu stupaju na scenu zrelost i snaga samokontrole, odnosno spremnost da se ponovo svesno prepustimo svom tom prokletom teretu hebenog savremenog ~ivota, koji nas obi
ne graane (zup
anike i radilice te maaine) nemilosrdno troai i kida, bez nekog lubrikanta u vidu thc-a, milka
okolade od 300 mia, bombe vopsa ili ne
eg sli
nog u zavisnosti od samog optereenja i li
nih sklonosti.
A tebi tatabrado verujem da nee faliti zanimamcije i da e ti dani biti veoma ispunjeni bebicama i svim tim
arima roditeljstva. Ljubi svoju de
icu i ~enicu i za tren e doi
as da ponovo s velikim osmehom na licu odea taati u posetu, za mesec dana naravno :D
truare
ZMAJ18.804 REP
truareZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#11
Potpuno te razumijem bradati
ovje
e, isto tako ne radim ve godinu dana i takoer od manjka obaveza mi se uvukla pod ko~u, nije ih bilo 10 dnevno al nekih 5 sigurno jest. Naaao sam se u svakoj tvojoj crtici. Sve u svemu i meni doalo iz guzice u glavu da nemo~e to viae tako i da bi ipak bilo po~eljno ponekad imat bistru glavu. 2 dana me prala apstinencija opako, al ve 3. jutro sam se digao ko nov
ovjek. Eto dr~ se.. sve bude ok, piai malo poeziju da ti proe vrijeme, dobro ti ide ;)
Vutra Samotnjak
ZMAJ17.570 REP
Vutra SamotnjakZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#13
dnevnik nekonzumacije je vrlo sli
na tema tako da,ovdjese nabrijemo,pa kad prestanemo sa konzumacijom ... trk u dnevnik nepuaenja
Crta_Belog
AMBASADOR2.336 REP24%
→ Legenda
Crta_BelogAMBASADOR
jan 2016.
jan 2016.#14
:joint2:Auuu Barba, to je strasno... Neznam sta da ti napisem osim da evo, meni jutro, dete budno i sito, zena isto, jedino ja nisam sit, ceka me jutarnji Lemon Haze pa da sa osmehom na licu i ljubavi u srcu provedem dan u ovoj vukojebini od drzave. A kad on pusti, a veruj mi, dosta dugo traje, tu su ili Bluberry ili Easy Rider, da ugodno provedem vecer... Neznam, sto ti zena brani buksnu, al ako te nesto cini sretnim i ispunjenim, onda to i radis, zar ne?! A sad odo na ljimunada. Pusa :joint2:
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#15
Evo od jutros opet razmialjam neato: podelio sam ovde sa vama jedan segment iz svakodnevnih ~ivotnih situacija, u ovom slu
aju situaciju sa prestankom konzumiranja trave na mesec dana. Dakle, delim svoje li
no iskustvo kroz jedan polu aaljivi tekst opisujui susret sa apstinencijom. Kao i u nekim drugim tekstovima kometntariaem javno intimu, bilo da se radi o iskustvu do~ivljenom spolja ili ne
emu ato se raa i isklju
ivo deaava u meni. Ovo je intimni komentar u formi Crtice, kao i svaka druga Crtica koju napiaem. Ne radi se ovde o tome da li se neko sla~e ili ne sla~e sa mojim pogledima i razmialjanjima u odreenim segmentima ve o konceptu deljenja intime, kroz socioloaki, psiholoaki, filozofski i satiri
ni aspekt. U ovom slu
aju je susret sa apstinecijom mene odveo u mitologiju, te zato i pomenuh Tantala kome su oduzete sve ugodnosti koje je nekontorolisano u~ivao i terao inat bogovima, dok nije doaao u situaciju da bude u vodi ~edan, da mu hrana bude nad glavom dok gladan ne mo~e da je dohvati... Ono ato jeste poenta je da se na ovakav na
in deli li
ni odnos prema ne
emu u datoj situaciji, ato e, verujem, kod svakog od nas biti druga
ije, ato zna
i i bogatije generalno iskustvo ukoliko viae ljudi kroz komentar izvu
e deo svoje intime, umesto da se povrano svi hvataju deljenja saveta, pa krajnji zaklju
ak ispadne: "Brate, stvarno mnogo puaia." Nisam se ovde po~alio niti tra~io mialjenje o tome da li mnogo puaim, koliko treba da puaim i da li je ok iskulirati. Cilj mi je bio da na ovakav na
in uem u pitanje apstinencije i kroz aaljivi kontekst odmrznem i uvedem u pri
u tua iskustva.
metalmaniac
ZMAJ28.110 REP
metalmaniacZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#16
evo da podijelim jedno moje openito mialjejne:
nije problem ako mo~ea funkcionirati uz 10 pljuga dnevno, problem je ako ne mo~ea funkcionirati bez. :)
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#17
Mudro zboris, Maniace, ali ja takav problem nemam. Sa travom funkcionisem dobro, bez trave jos bolje. Duvanje mi prija ali nije neophodnost. Ovaj gest je ucinjen iz postovanja prema zeni, a to sto karikiram i prenaglasavam u Crtici je dete u meni, koje bi posle cokolade opet cokoladu. ;) uskoro ce crtica iz oblasti bodibildinga i tu cemo zaista moci da pricamo o ozbiljnim posledicama preterivanja. :)
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#19
Heheh...ma kakav ninja, imam ja stekove za crne dane za koje supruga ne zna. Al eto, hocu da je ispostujem, taman da smanjim rezistenciju organizma na thc. :D
sale82ful
ZMAJ43.002 REP
sale82fulZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#20
Odlicna je stvar pauzirati u duvanju. Znam po sebi, jer zaista ponekad nemam mjeru.
A prodje nekad podosta vremena da ne zapalim, cak toliko da zaboravim kako mirise trava.
Ono, tipa, kao da nikad nisam pusio. I onda se dohvatim pa kalemim dzoint na dzoint. Samo ja nikad nisam imao frke sa sobom ako ne palim neko vrijeme.
Znaci, skockam si u glavi i to je to.
cikinodetence
ISTRAŽIVAČ109 REP39%
→ Entuzijasta
cikinodetenceISTRAŽIVAČ
jan 2016.
jan 2016.#21
Vutra ne izaziva fizicku zavisnost sto je krucijalna i najvaznija stvar.
Sto je rekao RIP Dino Dvornik ljudi koji duvaju nemaju nikakav problem,misleci na problem zavisnosti.Ja sam imao veliki problem sa zutim i znam sta je APSTINENCIJA,hvala dragom bogu sa tim sam zavrsio pre par godina.
Gandzu dozivljavam iskljucivo kao lek,sedativ...
Umerenost je naj vaznija u svemu meni gram traje 2_3 dana i nikakvih problema zbog vutre nisam imao evo 15god.duvam sigurno.Zena ti je u pravu slusaj zenu i budi sa njom najbolje sto mozes,zena je oslonac u svemu.
Dobro je sto si pokrenuo ovu temu.Pozz:thumb:
Sonic85
POZNAVALAC1.216 REP68%
→ Ambasador
Sonic85POZNAVALAC
jan 2016.
jan 2016.#22
Pa kome nebi bilo tesko,te prisilne apstinencije su teski zajeb,ja sam alkohol mnogo pio i batalio jer sam resio sam sa sobom,stetio mi je i fizicki i psihicki i u svim sverama zivota,samo sam prelomio i rekao sebi nije ovo sranje za mene i vise ne pijem...Apstinenciju podrzavam samo ako je svojevoljna,trazi i ti od zene da se odrekne necega sto voli,pa ces da vidis kako ces da prodjes :)
A sta sam sve sa travom i roditeljima imao oni me zakljucaju u kucu izoluju da se ne "drogiram" travom,ja pozovem drugare oni donesu sunku,ja spustim toalet papir sa treceg sprata sa malo selotejpa dignem polako gore i varim kao car,jednostavno dok covek sam sa sobom ne resi nemoze niko da ga zaustavi,bar je tako kod mene.
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
BarbarossaZMAJ
jan 2016.
jan 2016.#25
Ka~e se zavisan, a re
koju si ti upotrebio (zavistan) odnosi se na zavist, ato zna
i da nekome na ne
emu zavidia jer ti je krivo ato neko ima to neato, a ti nemaa. I Hvala ato brinea o mojim mislima. ;)
Barbarossa
ZMAJ120.253 REP
Džoni Snežni
ENTUZIJASTA574 REP94%
→ Poznavalac
Džoni SnežniENTUZIJASTA
sep 2016.
sep 2016.#28
Ja zanimljiviju stvar ne procitah odavno. Nacin na koni pises je toliko prost, i vidi se da je iskren pa je samim tim i emocija cistija. Jako mi se svidja nacin tvog pisanja, ako ikada budes napisao nesto slicno voleo bih da dobijem primerak toga. :) Svaka cast jos jednom, kip duing men. :)
jan 2016.
1 / 28
jan 2016.
sep 2016.