VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaDiY mala klima 140w
LEGACY

DiY mala klima 140w

94 odgovora8,551 pregleda
aligatorISTRAŽIVAČ

mar 2013.

#1
Bog ve dugo vas pratim pa da se uklju im i predstavim. Roen 1979 iz dalmatinske zagore po struci elektrotehni ar i klima monter iz hobija. Joa nikad nisam uzgajao marihuanu ali planiram, itajui vaa i moj forum uvijek je problem sa velikom temperaturom pa mi je palo naum da napravim malu klimu samo za hladiti Evo mog malog projekta -motor od dubinskog fri~idera 140w -kondezator od dubinskog fri~idera -ispariva smotao od bakrene cijevi promijera 6mm u du~ini od 6-7 metara i stavio u cijev promijera 120mm koja e mi slu~iti kao ventilacija a po potrebi laditi recitemi molim vas vidite li slike

mar 2013.

#2
ne vide se, probaj postaviti na neki od ovih nacina https://www.vutra.org/topic/2248-upute-za-postanje-slika/
aligatorISTRAŽIVAČ

mar 2013.

#3
ISPARIVA

mar 2013.

#4
Ovo sam odavno htio napraviti ali nije bilo na naaim jezicima konkretnog uputstva ni nekih slika ili nisam naiaao. Nadam se da e biti koji savjet i popis dijelova jer bi ve u tra~enje:)
aligatorISTRAŽIVAČ

apr 2013.

#5
Kako god mogu pomoi tu sam ali morate imati vakumirku, mali autogeni, i plin r-406 da ponovo napunite sistem ili nekog prijatelja ko se bavi frigo-tehnikom
CreativeLEGENDA

apr 2013.

#6
imam takvog..ajde molim te detaljnije opisi malo sto mi sve treba za to ...thx :)
aligatorISTRAŽIVAČ

apr 2013.

#7
Najbolje je da naea stari dubinski fri~ider,iskoristia njegov kondezator i motor. Ispariva napravia kao i ja a ato se ti e kapilarne cijevi provaj s istom kao u tome fri~ideru ako neide moraa kombinirati debljine OBAVEZNO MIJENJANJE FILTERA
CreativeLEGENDA

apr 2013.

#8
cek cek ...nisam rekao da cu ja napraviti ali moram shvatiti da znam objasniti hahaha a i napusen sam dosta :D imam bakrenu cijev 8 ili 12 ostalo od centralong ali kupit cu 6 nije problem ,motao si je kako ?? sa brenerom ili samo smotao oko dvije vece cijevi razlicite velicne ali da budu manje od zavrsne cijevi koju si stavio( 6mm kontam da je tanko pa se da motati ili ?) ....ja zamisljam sad tu neki vent koje ce piriti po tim cijevima i hladiti box .... a ato se ti e kapilarne cijevi provaj s istom kao u tome fri~ideru ako neide moraa kombinirati debljine OBAVEZNO....ovo nis nekontam ? pretpostavljam da je kapilara mjeri temp i javlja kad da se frizider(motor) pali i gasi ali nekontam kakve cijevi moram kombinirati ..laik sam druze ...polako :)
aligatorISTRAŽIVAČ

apr 2013.

#9
Sve si super shvatio prvo sam motao dio spirale na cijev od 5 cm. pa na 10 cm. a mali dio spirale na 12 cm. ato se ti e motanja cijevi mo~ea sa federom ili bez nije je problem smotati. Promijer cijevi od 8mm joa je i bolji vea je ekspanzija FEDER ZA MOTANJE CIJEVI -Ventilator mora biti da zrak cirkulira priko hladnih cijevi -SISTEM 1. Kompresor pumpa plin kroz kondezator, filter,kapilarnu cijev,ispariva i vraa se u kompresor taj se postupak stalno ponavlja 2.Kondezator 3.Filter 4.Kapilarna cijev plin kao takav pri naglim promjenama promijera cijevi ekspandira zna i kapilarna cijev je naj tanji dio sistema i ve~e se za ispariva a ispariva je aira cijev i dolazi do ekspanzije Joa jedan dodatak koji nisam naveo izmeu ispariva a i kompresora bilo bi po~eljno staviti mali dijo cijevi recimo promijera 20mm u du~ini deset do petnest centimetara da smanji udar na kompresor
HercegovinaAMBASADOR

feb 2018.

#10
Pozz Zamolio bih nekoga od modera , admina ili nekog od lanova koji imaju slike sa ove teme da ih ponovo postavi ili da mi ih poaalje porukom Davno sam spremio ovu temu u favorite ali nisam je dugo otvarao a nedavno sam vidio da nema viae slika Mislio sam da je zbog problema sa serverom foruma ali vidim da nije do toga Napokon imam ovjeka da mi sve to spoji a imam i kompresor od onih aparata za vodu ( boce od 20 l ) pa planiram probati ovo napraviti Na ~alost nisam spasio slike sa teme pa mi fali aema Osim za hvaenje boxa mislim da se uz termostat i sondu za vodu ovo mo~e koristiti i za hlaenje rezervoara za hidroponiku pa planiram i to isprobati :)
Z&NZMAJ

feb 2018.

#11
Nije bilo uploadano na forum, tako da osim originalnog upladera, nitko drugi ne mo~e pomoi. Edit: Osim u slu aju da netko ima slian sistem, pa postavi svoje slike :)
HercegovinaAMBASADOR

feb 2018.

#12
Hvala dru~e :) Meni se ini da sam ih ja imao u starom laptopu ali ih nisam prebacio ra unajui da vazda mogu otvoriti temu i viditi Nadam se da ih je neko spasio jer mislim da se ovo mo~e fino iskoristiti za dosta stvari Izgleda da u morati nakon milion godina otvoriti word i po eti kopirati teme haha
1310ZMAJ

feb 2018.

#13
@Hercegovina tema je odli na, ajde poslikaj djelove koji bi trebali za malu klimu i postupak kad budea radio, gledao sam kamperske male, vanjska i unutarnja jedinica, ako se dobro sje am 700W minimum, cijena boli glava.
trubabubaLEGENDA

feb 2018.

#14
eh, ako je cjena boli glava onda se opet isplati vise uzet obicnu najeftiniju zar ne?
HercegovinaAMBASADOR

feb 2018.

#15
`teta ato nema pokreta a teme da nam objasni sve u detalje :) Ja planiram probati sa ovim kompresorom sa slike a ostalo joa nisam po eo tra~iti jer mi se ne ~uri Osim kompresora treba mi joa nekih sitnica ali imam blizu stana prodavnicu sa opremom a nee biti skupo Kondenzator mogu skinuti sa bilo ega jer ih ima na svakom koraku To je ona velika reaetka ato doe sa zadnje strane fri~idera , klima i sl. Mogao sam skinuti originalnu sa ba enog aparata ali sam se kasno sjetio Kapilarna cjev koata nekoliko maraka pa u kupiti novu da ne bi rizikovao da se polovna za epi tako da e mi bakarne cjevi biti jedini pravi troaak :) Na mom kompresoru ne piae ja ina a nekoliko aparata koje sam naaao na google troae za hvaenje od 80 do 135 w
1310ZMAJ

feb 2018.

#16
na~alost meatar je samo zapo eo temu,sje am se namatanja cijevi, pratim sa zanimanjem kako ea to poslo~iti. ovih 135W tako dobro zvu i! sretno s projektom!
HercegovinaAMBASADOR

feb 2018.

#17
Malo sam proguglao i naaao podatak da troai samo 62 w a naaao sam i podatak da aparat za vodu u sebi ima ugraene i termostate za grijanje i hlaenje ato otvara gomilu mogunosti za hidroponiku i odr~avanje temparature u rezervoaru preko ljeta :) Morau potra~iti joa jedan stari aparat za vodu i detaljno ga rastaviti i pregledati da vidim ata se joa mo~e iskoristiti https://toeflex.en.alibaba.com/product/264203013-214774153/Toeflex_PW2_5VK_Refrigeration_hermetical_compressor.html
trubabubaLEGENDA

feb 2018.

#18
@Hercegovina, kondenzator je kiler ili hladnjak jel? jasan mi je onaj sa klime ili oni sa auta, ali ovaj sto je sa straznje stranice hladnjaka, zar nije premali/preslab? kompresori sa hladnjaka nisu dobri za ovo/prejaki? znas koji jos uredaji osim hladnjaka za vodu imaju takav kompresor te jacine? pratim...

feb 2018.

#19
Ajde, bilo bi super da i poneki hps-ovac mo~e upalit bar 250w lampu prek ljeta...ak ne i 400 ::ludak:: Edit: mislim da bi se prek ljeta dao izgurat hydro grow sa ovim hladnjakom lakae neg zemlja, jer ak se temp vode regulira prek termostata korijenu je uvjek fino i ugodno, pa bi i iole otpornije sorte mo~da iztrpile vruinu odozgo, od lampe..najbitnije da je korijenu ugodno :smoke:
HercegovinaAMBASADOR

feb 2018.

#20
Dru~e koliko sam ja ovo shvatio glavna fora je u kapilarnoj cjevi koja naglom kompresijom i dekompresijom hladi plin i tako ohlaenog ga aalje kroz bakrenu spiralu ili ispariva i on je najbitniji za nas I ja sam laik za ovo pa ne znam koja je ta na uloga kondenzatora ali nisam puno ni pitao Najbitniji je ispariva koji osim savijanja u 2 spirale ato ne bi trebalo biti teako treba prilagoditi svom boksu da ne bi kasnije morao savijati cjevi Mo~e se upotrebiti bilo koji kompresor ( zamrziva , fri~ider , klima ) ali ovaj mi se ini najbolji zbog male potroanje U pitanju su obi ni aparati koji su u masovnoj upotrebi pa pokuaaj negdje nai jedan polomljeni Ja sam ovaj nabavio jer je zbog pokvarene esme puatao vodu pa su ga majstori samo izbacili vani i stavili novi Na ~alost nisam ga mogao iznjeti cjelog sa posla pa sam samo izvadio kompresor Nije ti bitan oklop esme i ostalo ve samo ispravan kompresor :) Opet edit :D Ako se odlu ite na neato sli no obavezno provjerite koji plin ide u vaa kompresor jer nije svaki isti Za ovaj ide R 134 a ato se vidi na slici
HercegovinaAMBASADOR

feb 2018.

#21
I ja sam o tome razmialjao pa sam zbog toga i spominjao hidro :) Kompresor , kondenzator i kapilarnu spojia van boksa da ne griju i zauzimaju prostor a ispariva savijea u rezervoar i sve spojia na termostat za vodu Naatelia da se pali na 25 , gasi na 22 , spojia zra nu pumpu i malu pumpicu za mjeaanje i u~ivaj Zimi ovo izbacia a stavia grija za akvarij :)
1310ZMAJ

mar 2018.

#22
Hehe, novi Tesla, iz Hercegovine! Dr~mo se mi doma e pameti, daleko emo dogurati. uz sve ide i akcija, nabava djelova!:cool23: multipraktik zemlja- zrak, sezonsko moduliranje, 65W ! Vatra, kota ,daljinski,LED,Klima kontinium. ( penicilin, @trubabuba jel se sla~ea:D) Malo zeke, :popcorn::, ideje se nadopunjuju, neato e ispasti iz toga, podraka obojci i svakom tko pridonese znanjem iskustvom projektu. Ljeti je fakat sado-mazo s HPSom a growati se mora::listomahanje::
HercegovinaAMBASADOR

mar 2018.

#23
Dru~e ne treba ovde puno pameti jer i ja sam totalni laik u ovim stvarima pa samo probam iskoristiti tue ideje :) Zadnjih dana sam malo googlao o ovome i vidim da je pokreta teme sve fino objasnio i poslo~io a na nama je da to iskoristimo i prilagodimo sebi Kompresor kao moj a vjerovatno i ostali imaju 3 cjevi Kod mene su 2 bakrene od 6 i 8 mm i jedna crna od 5 mm Ove 2 aire bakrene su za usis a nama treba samo jedna pa drugu zatvorimo ( zalemimo ) kod mene je to ve uraeno a vjerujem da je i kod veine ostalih kompresora Najprije provjerimo jeli kompresor ispravan tako ato ga spojimo direkt na struju Ako je sve ok na bakrenim cjevima bi trebao biti usis a na crnim isis ili izlazak zraka Jednu bakrenu cjev poniatimo Na crnu , izlaznu cjev ide kondenator , poslje njega ide filter pa onda kapilarna cjev i na kraju ispariva koji se pove~e sa usisnom bakrenom cjevi od kompresora i time dobijemo zatvoreni sistem Kako su meni objasnili mo~e se sve odraditi i sa ja om lemilicom samo ato se ne lemi direktno cjev na cjev ve se iskoristi aira cjev kao prelaz Kad se sve polemi treba nai nekoga da ureaj napuni odgovarajuim plinom i rjeai vakumiranje To mo~e odraditi bilo koji klima majstor ili majstor za fri~idere ili zamrziva e Bilo ko ko ima odgovarajui plin i vakum pumpu Kao ato je i pokreta teme napisao glavna stvar je kapilarna cjev i ne mo~e se staviti bilo koja jer su promjer i du~ina kapilare glavna stvar u svemu ovome pa u morati ispitati par majstora prije sklapanja :) Zimi planiram koristiti grija za akvarijume za regulaciju temparature rezervoara ( ako uspijem napraviti diy samonavodnjavanje :) ) pa me puno ne zanima ali ako nekoga zanima na sli nom principu se mo~e napraviti i toplinska pumpa Sumnjam da se mo~e iskoristiti za grijanje boksa ali bi za rezervoar moglo valjati Nadam se da u se uskoro doepati cjelog aparata za vodu jer mi se ini da bi se od njega svaata moglo napraviti Logika govori da bi se mogla kompretna maainerija izvaditi iz aparata , saviti ~ice od ispariva a direkt u rezervoar i rjeaiti se svih muka oko majstorijanja haha Normaja da prije svega treba raskop ati grija i ostalo ato ima veze sa strujom ali o tome kad nabavim aparat i razmontiram ga :D Ovde imate sistem hlaenja koji nama treba http://svafizika.org/2018/02/24/sta-su-rashladni-uredjaji-na-kojem-principu-rade/ a koga zanima toplinska pumpa https://hr.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe http://www.mcsolar.hr/toplinske-pumpe.php
1310ZMAJ

mar 2018.

#24
Nije velik al je tehni ar!:whato:: Da je to slo~iti samo tako, odavno bi svi imali. Hvala ti na trudu,jedva ekam da sve poslo~ia i fotke djelova kao i ideje od kud ih poskidati. teoretski dio iz linka samo je zakomplicirao stvar, taman za prvi sat a razrada ide tokom godine uz praksu u radioni. proletio sam ju er kroz postove o ventilaciji i tamo imaa neke ideje, bravo. vjerujem da e tvojim biljkama ljetos biti ugodno, pratim i nadam se polovit postupak. Aparat za vodu bi dakle bio vrlo po~eljan za djelove.
prosto okoAMBASADOR

apr 2018.

#25
Ne znam koliko bi kompresor izdr~ao konstantan rad. Zato mi ovo palo na pamet. Mozda glupo, a mozda bi moglo funkcionirati. Imam stari frizider. Ima ledenicu u donjem dijelu. Radi na jedan kompresor. Stavit ga pored boxa. Ukinut hladjenje na gornji dio, odnosno normalni dio frizidera i to koristiti kao box za klijanje, eventualno kloniranje... U donjem dijelu probusiti 2 rupe za bakrenu cijev na bocnoj strani. Vani namotati bakrenu cijev kako je opisano u temi i smjestit je u cijev za dovod zraka. namotati cijev i unutar frizidera da se voda u cijevi moze ohladiti. A sve bi pokretala pumpa za akvarij sa kapacitetom 600 l na sat.
trubabubaLEGENDA

apr 2018.

#26
sumnjam da moze izdrzat stalno radit. kolko znam nije to za to napravljeno, barem ne na duze vreme? zasto ne stavit timer ili jos bolje SCT1000 (sa ebaja) sa senzorom za temperaturu pa neka on pali/gasi?

apr 2018.

#27
Ako je spojen sistem za fri~ider i ledenicu mislim da nije mogu e odvojit da radi samo dio, za to bi trebao fri~ider sa dva odvojena sistema. `ta se ti e samog kompresora, on mo~e radit i godinu dana bez prestanka, izdr~ljive su to sprave.
grobar94ENTUZIJASTA

maj 2018.

#28
da li je neko video ovo? ima li ovo smilsa? http://www.top-shop.rs/rovus-arctic-cooler

maj 2018.

#29
Ako radi to sto kazu da radi, i ako je takav kakav kazu da jeste, onda bi mogao i da posluzi. Stavis ga blizu upuha da rashladi vazduh koji ulazi u box. Javi kako radi ako probas:)
mrmrvaISTRAŽIVAČ

maj 2018.

#30
Sviranje qrcu 100%. Sa 7,5 vati snage ne moze da valja nikako

maj 2018.

#31
Napravis to sam sa pc ventovima. Nece biti tako fancy al radice isto :D
denis381AMBASADOR

jun 2018.

#32
Ja sam ga kupio jučer ... smanjuje temperaturu u box-u za 2-3 stupnja... meni dosta za te pare (40€) i potrošnju struje... Bez vode ga koristim Jer sam u kasnom cvjetanju (30 cm od upuha. Zrak struji kroz saće i rashlađuje)... Istina je da možeš napraviti sam nešto slično... ali računica je cca. 15 € povoljnije (ako ideš kopirati sistem). Ovako je kao mini dekoracija... ok izgleda... Biti će fenomenalan za vegetaciju jer kad sipam vodu u njega izbacuje 14-15 stupnjeva van u sobi koja je na 28, a usput i radi kao ovlaživač sa 3 brzine... A kako sam se samo mučio sa mokrim ručnicima i krpama... Stavio sam u box za probu sa vodom i jaaaako brzo diže vlagu... 20 min 10 %, pola sata 20 %... i onda sam ugasio... Ali nije istina da jedno punjenje vodom traje 8 sati... možda 4-5... Mala potrošnja što je za mene super. Idem na more i nosim ga sa sobom, poslužit će... :) Može čak i u autu na usb šljakati... :rofl:
trubabubaLEGENDA

jun 2018.

#33
ma cekaj, ako nema kompresora, a nema vec po cjeni vidim, i ako se ne dodaje voda unutra onda je nemoguce da puse hladan zrak, osim ako nije u igri nekaka kemikalija.
dragan1985POZNAVALAC

jun 2018.

#34
I mene to zanima kako mo~e to hladit ak ne sipaa unutra vode?
denis381AMBASADOR

jun 2018.

#35
I ja sam mislio da nema aanse... ali eto tako je... jednostavno puhni u aaku airom otvorenih usta i ide topli zrak... napu i usne kao da hladia juhu i puai tako u aaku i osjetia znatno hladniji zrak... E tako i ovo ima sae u duljini od 17 cm. I kroz njega struji zrak koji se po tom principu ohladi za par stupnjeva... Meni dovoljno za spustiti temp. na podnoaljovo za biljke... A sa vodom u samo u vegetaciji ... Ne mogu sad nai na forumu, ali je netko postavio video na sli nom principu gdje su u Indiji montirali na prozor odrezane plasti ne boce kroz koje struji zrak. Grlo je okrenuto prema prostoriji i dokazano smanjuje temp. za 5 stepeni u prostoriji... @trubabuba nije to hladan zrak... to je 2-3 stupnja hladnije od onog u prostoriji... a baca dovoljno za moj mali box... 80x80x160... ako je vei box vjerovatno nee aljakati...
denis381AMBASADOR

jun 2018.

#36
Sad sam ga prije pola sata ugasio... Temp u boxu se popela za 0.9 stupnja... Led ne radi od 14 do 18... sa 24.4 na 25.3... ju er je malo vea razlika bila... Probat u sipati vode i staviti ga na udaljenost od 1m... mo~da nee toliko vla~iti box... Edit: Stavio sam vode u njega i da puae direktno u higrometar... 19 stupnjeva i 90% vlage izbacuje... na udaljenosti od 15 cm... idealno za vegetaciju... Na jednom videu su mjerili izlaznu temp. sa onim piatoljem za mjerenje i izmjerili 15 stupnja... vjerovatno na samom izlazu...
grobar94ENTUZIJASTA

jun 2018.

#37
Kupio sam ga i ja, nije los ali nisam ni odusevljen... Na ovom mom koji je marke ROVUS, pise da nije preporucljivo da radi bez vode. Voda mu drzi 4 sata, testirao sam, u boxu 1x1x2 spusti za 1.5C temperaturu i vlazi vazduh prilicno.... Naravno sto mu stavis hladniju vodu to ce vise da hladi... Ja ga drzim na pasivnom ulazu vazduha... Struju stvarno skoro da ni ne trosi.
trubabubaLEGENDA

jun 2018.

#38
nema sta ni da trosi struje kad vrti samo jedan ventilatorcic pretpostavljam. to je mozda ok za neki omanji box, ali za nesto vece 1x1 ili 1.5x1.5... a i nebi ja u boxu vlagu preko 60% dizo nikako. ako vec vlazite onda mu natrpajte led ili ledene vode iz hladnjaka pa ce vam spustat temp jos vise, samo koliko dugo...

jun 2018.

#39
Dakle to radi na principu eco coolera hm.. Isto toliko, 2-3stepena, spusta i moja sklopocija diy- 120mm pc vent + grla od plasticnih flasica da kompresuju vazduh..:razvaljen::
denis381AMBASADOR

jun 2018.

#40
Update: Arctic Cooler Rovus Nakon nekoliko dana koriatenja... Bez vode radi bez problema ali skida samo 1 stupanj... Sa vodom spuata do 3 stupnja... Zaklju ak: Idealan za male novce i mali aator u ljetnim uvjetima ZA VEGETACIJU jer usto i podi~e vlagu ( i obavezno nakrcati sa kockicama leda). Za cvjetanje tra~ite druga rjeaenja, 1 stupanj je malo...

jun 2018.

#41
Eo da apdejtam i ja svoj projekat, imao sam ovlaživač, koji je imao funckiju da hladi, 65€ plaćen prije 3.5 godine, sklonio sam plastike, odvojio ramjenjivač toplote, i postavio ga u bure.. i sve radi, dok ne explodira.. :D
HercegovinaAMBASADOR

jun 2018.

#42
Bravo majstore Ja sam razmišljao o nečem sličnom sa aparatom za vodu ali nikako se dočepati nekog polovnog za male pare pa da isprobam :( Nabavio sam kompresor pa sam odustao i sada tražim kompletan aparat

jun 2018.

#43
Kada ipak razmislim , sve to dobijem, novo, za 150 eura 16 °C do 30 °C Gas unutra R410A Dovoljno za 24 m² Snaga 7.000 BTU/h, 2.050 W Snaga turbine 320 m³/h Isti mozes spojiti na cijevi, npr na cijevi od filtera i ujedno sve izvlaci vani, ima sensore ugradjene.. By the way, snizeno sa 260€ na 150-160, za vikend cu si naruciti Jer kontao sam i ja nesto napravit Hercegovina, ali kada sve izracunam.. nabavka materijala, dijelova, ulozeni trud, isto me izadje.. a ovde jos 5 godina garancije imam
tryprotonPOZNAVALAC

jun 2018.

#44
420Florist gde si naso nov za 150 eura? :) Nasao sam polovne za 90, ali bolje dodati za nov pod garancijom

jun 2018.

#45
Poslao sam ti privatnu poruku..

jun 2018.

#46
420Florist ako moze info gdje si nasao tu klimicu za te pare

jun 2018.

#47
na bauhaus.info Poslao sam ti direktan link na privat.. Eo klima stigla, namontirana, radi sve ko doksa, zna i za ove pare neea nai bolje, zadovoljan sam.. Srry za dupli post, ako nije problem, da neki mod spoji ova 2 moja posta, hvala unaprijed..
dedskinAMBASADOR

jul 2019.

#48
Problem sa tim pokretnim klimama je sto duva vruc vazduh napolje , izbacuje sto znaci da pravi negativan pritisak tj uvlaci vruc vazduh u prostoriju i tako ponistava svoje dejstvo , to je jedini problem , al moze se naci i sa dve cevi , ta radi ko i svaka druga Ima raznih nacina , verujem da bi se dalo i od starih delova napraviti nego je problem gas , spajanje cevi punjenje , tu treba alata 500E to se onda ne isplati , bolje kupiti sta treba . I licno bi spustio temperaturu par stepeni pa razmisljam kako najakse , a mislim da mi je najlakse sa dehumidifer-om , postavljenim kao chiler za akvarijum, i posto ce voda za hidro biti hladna , to ce spustiti i temperaturu u boxu . Valjda cu resiti .

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se