LEGACY
lumeni po metru na kvadrat????????
58 odgovora19,315 pregleda
41 REP82%
→ Istraživač
feb 2009.
feb 2009.#1
Ovu temu otvaram s razlogom boljeg pojaanjenja upotrebe svjetla.
Unaprijed se ispri
avam modovima i svima ostalima ako smatraju da je ova tema bezrazlo~na, te da je negdje na forumu milion puta objaanjeno.
e ovak...surfam po forumu i netu par dana i redovito nailazim na razli
ite podatke koliko je lumena potrebno po metru kvadratnom, pa takoer na razli
ite podatke o tome koliko ih emitira sunce, pa se tu spominje i dnevna svjetlost ( koja bi po meni takoer trebala spadati pod sun
evu ), pa onda opet na razli
ite podatke o tome koliko kojoj vrsti treba lumena itd.
Uglavnom prili
no se teako sna u hrpi podataka i razli
itih mialjenja bez navedenih izvora od kud su podaci uzeti, pa se tako sve svodi na dogmati
no vjerovanje nekom ili beskrajno surfanje netom po ne razumljivim formulama, principima i metodama ra
unanja.
Na http://www.fer.hr/_download/repository/RIPLab5.pdf sam naaao informaciju da sunce na zemljinu povrainu emitira 10 000-25 000 luxa. tj. ako sam do sada dobro shvatio 10 000-25 000 lumena po kvadratnom metru.
Negdje drugdje na netu ili forumu (viae neznam gdje to
no?) sam pro
itao da sunce emitira 50 000 luxa, na treem mjestu 80 000 luxa...itd.... razli
ite ifo. idu u nedogled...
Ovdje na forumu sam pro
itao na jednom mjestu da trebam po kvadratu 40 000 lumena, na drugom 50 000 lumena, onda opet neki govore minimalno 20 000 lumena, trei da to uope nije toliko bitno za vegetaciju itd...
Za izra
un opet neki ka~u da kvadraturu pomno~im sa 50 000 i to je optimalan broj lumena koji mi treba jer po obrazlo~enju toliko lumena emitira sunce....ato po ferovoj stranici nije to
no.
I ovo su svi podaci ako neuzmem u obzir podatke gdje joa lumene vezuju za vrstu biljke....koji su opet razli
iti od ovih gore navedenih.
Vodei se ovim da na metar kvadratni treba 50 000 lumena (jer toliko daje sunce) na moj ormar(190 visina*80 airina*50 dubina) ispada da trebam 20 000 lumena.
Vodei se ovim da na metar kvadratni treba 40 000 lumena (jer toliko daje sunce) na moj ormar(190 visina*80 airina*50 dubina) ispada da trebam 16 000 lumena.
Vodei se ovim da na metar kvadratni treba 25 000 lumena (jer toliko daje sunce, po feru) na moj ormar(190 visina*80 airina*50 dubina) ispada da trebam 8 000 lumena.
Koliko i vidite razlike su po lumenima prili
no velike a samim tim mo~e igrati i veliku uatedu potroaenom novcu ili pak slabom usjevu.
Da je bolje imati ato viae lumena to valjda i male bebe znaju, ali razlika od 12 000 lumena je prili
no velika.
Prelistao sam dobar dio foruma i neta i sve se svodi na razli
ite info...pa vas molim da u ovoj temi svoje brojke pokuaate potkrijepiti izvorom od kud su podaci uzeti, iskustvom kako ste vi napravili i kakve rezultate ste imali i sl. ,
I joa jednom molim one koji su se potrudili toliko o svemu pisati da se ne ljute i ne nerviraju zbog ove teme i ne odgovaraju sa tipa ( sve ti ve piae, sam
itaj ), pa ev ja
itam i
itam i ato viae
itam sve mi je manje jasno, pa eto probajte kada nekog savjetujete potkrijepiti svoj odgovor nekim izvorom od kud vam, da se i mi sami uvjerimo, a ne da sljepo vjerujemo.
Hvala i nadam se da e ova tema mnogima pomoi u odluci pri izboru svjetla, kao i samom shvaanju svjetla.
SuperAngel
POZNAVALAC1.434 REP93%
→ Ambasador
SuperAngelPOZNAVALAC
feb 2009.
feb 2009.#2
Poz!
Pohvalno ato si tolko duboko prou
avao temu. Ovih 10.000 - 25.000 luxa koje nazivaa dnevnim svjetlom su mjereni u hladu ili obla
ni dan. Izravna sunceva svjetlost je preko 100 000 luxa. :sun2:
http://en.wikipedia.org/wiki/Daylight
U principu se uzima 40-50k lm na m2 za unutarnji uzgoj, mo~e i neato viae ako temp dopuste.
41 REP82%
→ Istraživač
feb 2009.
feb 2009.#3
Ma bravisimo....to se tra~i....
thx. na sudjelovanju....samo tako:lock:
i uskoro e sve biti puno jasnije ( bar meni )
jel se tih 40 000 do 50 000 lumena uzima za cijeli uzgoj ili ipak nije toliko bitan za vegetaciju.
e....i od kud vam svima ovo da se uprincipu uzima 40-50k lm na m2 za unutraanji uzgoj i od kuda ona ra
unica da se uzima 50000 lumena * m2 da bi dobio potreban broj lumena koji meni trebaju
valentin25
ISTRAŽIVAČ104 REP36%
→ Entuzijasta
valentin25ISTRAŽIVAČ
jul 2011.
jul 2011.#4
Ima li razlike u rastu i cvjetanju biljke ako je pod obla
nim nebom vani ili u indooru na HPS-u? Mislim, kako ka~ea da je pod obla
nim nebom od 10.000-20.000 lumena, a pod HPS-om isto to? Onda mi ispada na isto , je li? I je li temperatura bitna kod cvijetanja? Npr. ako je vani 10 stupnjeva, a u indooru bi bilo isto lumena, ali 25 stupnjeva cca.
GreenRyder
LEGENDA14.654 REP97%
→ Zmaj
GreenRyderLEGENDA
jul 2011.
jul 2011.#5
.....vani biljka pod dnevnim svjetlom se samo muci, zato i kazu ljudi da treba MINIMALNO 8-10 sati DIREKTNE sunceve svjetlosti......
....biljka ce bolje rast pod HPS-om nego pod dnevnom svjetlosti, dok ce pod direktnom suncevom svjetlosti rasti bolje jer ipak je to SUNCE.....
@007musa-tema je ok al netrebas se previse uzbudivat oko toga, u taj tvoj ormar jedan HPS 250W sa (ovisi o lampi) 28 000-33 000 lumena i neces imat problema a troskovi ce ti bit na 18/6 nekih 120 kn dok na 12/12 nekih 90 kn i kad te troskove podjelis sa gramazom nakraju i kolko bi za to dao na ulici a kvalitetu usporedivat nemozemo razlika je i vise nego ocita....
valentin25
ISTRAŽIVAČ104 REP36%
→ Entuzijasta
valentin25ISTRAŽIVAČ
jul 2011.
jul 2011.#6
a ato ako mi HPS od 70w koji daje cca 8000lumena i 5 atednih ~arulja od sveukupno 5000 lumena, zna
i sveukupno imam 13000 lumena, a vani pod dnevnim svjetlom je od 10.000-20.000 lumena. Drugo je ako je potrebno direktne svjetlosti. Koliko znam direktno sunce ima cca 100.000+ lumena.
Blade
ZMAJ23.847 REP
BladeZMAJ
jul 2011.
jul 2011.#7
13000 lumena ti je optimalna svijetlost za pola kvadrata prostora oko 30000 lumena na kvadrat i stvar e raditi a za ssk 2 kvadrata 50000 lumena pa ak i viae a ti sad kako hoea mo~ea posluaati savijet,(zbog kojeg si vjerojatno na ovom forumu) i nemoraa.
Usporeivati sunevu svijetlost sa ~aruljama je..........shit!
PS da direkne svijetlosti pa nitko vani ne adi biljke u hladu!
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
jul 2011.
jul 2011.#8
Za optimalne rezultate je preporu
eno ve u temi o svjetlu,a za izvore ne znam,no provjerio sam sam i tako je kako piae :)
Dakle,bez puno filozofije,na metar kvadratni (ato podrazumjeva 1x1 oblik) ide MH/HPS 400W i to u izvedbi za uzgoj,tipa:
[*]Sylvania Grolux
[*]Osram Plantastar
[*]GIB HPS
[*]Philips Agro/Greenpower
Sve ove ~arulje daju cca 55000 do 58500 lm .
Osobno sam koristio Grolux 400W na neato malo viae od pola kvadrata i mogu ti rei da sam super zadovoljan. Kakve viae dokaze trebaa? :cool44:
`to se tvog ormara tie,preporuka je 250W hps,a ako imaa para za MH,istu snagu uzmi,neea po~aliti :icon_mrgreen:
mr.dr.Smok
ZMAJ15.245 REP
mr.dr.SmokZMAJ
jul 2011.
jul 2011.#9
Moje mialjenje je da na m2 mo~e 400W al idealno je 600W.
400W je za 0.80 m2 ako baa ho
emo po nekim standardima.A standardi nisu raeni na Balkanu nego vani u svjetu di se gaji medicinski kanabis.Jer je razlika od 400W sa cca 50000 i viae lumena ili 60000 sa cca 80000 lumena.
Vidi se to u veli
ini i tvrdo
i vrhova na kraju.Provjereno!!
Tropico
LEGENDA12.891 REP79%
→ Zmaj
TropicoLEGENDA
jul 2011.
jul 2011.#10
Jednostavno se ne mogu, da mi se ri~u udovi sa tijela slo~iti s tim da je sunce bolji izvor svijetla od HPS lampe, a govorim o optimalnim uvjetima, s tim da si u indooru mo~ea napraviti optimalne uvjete ukoliko imas mogu
nosti i stru
an si u tome dok vani ovisia o vremenskim uvjetima, tj. intezitetu svijetla koje isijava sunce...ako o tome govorimo HPS guzi sunce bez po beda....joa dok sma prije zna saditi jednostavno sam ima puno bolje rezulatate u indooru nego outdooru, a drugi je par cipela sta vanka mozes zasaditi 20 kom biljaka i dobiti bolje rezultatae nego u indooru pod 400 ili 600w....govorim o naaim mediteranskim uvjetima, dok je druga pri
a o mjestima koja se nalaze bli~e ekvatoru i gdje je puno sun
anijih razdoblja....mo~da sma u krivu.... :P
0 REP0%
→ Istraživač
avg 2011.
avg 2011.#11
i 400w po standardima nije za 0.80,nego za 1,20m2 googlaj malo bolje.
ali dobro svako ima svoju teoriju
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
avg 2011.
avg 2011.#12
Dalo bi se sad diskutirati o tome,ali Smok definitivno nije teoreti
ar :)
Standardi kao takvi,
isto sumnjam da postoje. Praksa pokazuje da je 400W dobro iskoristiva na 1m2,ali kao ato Smok ree,za vrhunske rezultate,nije na odmet stavit manju kvadraturu ili ja
u lampu.
Osobno sam koristio 400W na cca 0,7m2 i dobio vrhunski rezultat.Dakle,ne teorija,nego praksa :) Viae svijetla=bolji urod :)
PS.
Mo~e naravno i na viae od 1m2,tu se sla~em,ali osobno ne bih tako radio :)
Parazyd
POZNAVALAC669 REP8%
→ Ambasador
ParazydPOZNAVALAC
avg 2011.
avg 2011.#13
Istina, bolji urod. No, jedini je problem upravo to, jaka lampa na malom prostoru... Nesnosljiva toplina.
$DoLaR$
POZNAVALAC1.344 REP83%
→ Ambasador
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
avg 2011.
avg 2011.#15
@Parazyd
Izvedivo je :icon_wink:
I to,da se razumijemo,samo sa onim plasti
nim kupaonskim ventovima :blah: :icon_mrgreen: :thewave::watchplant::alien555::dunce::b_woot::hippy::prof10::cool44::sun2::lock::thankyou:
GreenRyder
LEGENDA14.654 REP97%
→ Zmaj
GreenRyderLEGENDA
avg 2011.
avg 2011.#16
....kad sam dosao mene su decki s foruma nagovorili pa sam strpao 250W na 0.24m2.....:-)
mr.dr.Smok
ZMAJ15.245 REP
mr.dr.SmokZMAJ
avg 2011.
avg 2011.#17
Ja tebi ka~em da googlaa malo bolje!!!
Ili
ak pogledaa koji filmi od priznatih groowera.A standardi postoje za uzgoj medicinskok canabisa.
A da mo~ea stavit 250W na 2m2 mo~ea i to.Samo je pitanje ata
ea dobiti kao krajnji rezultat.A svako ko je malo studirao sadnju kanabisa u indooru vidijo je da postoje neki standardi.Pogotovo ako se radi o medicinskom kanabisu.
Isto tako je mogo do
do informacije da je 600W najbolja lampa u stilu ratio lumen W.
I da je ta ista 600W idealna za 1m2.
Ja osobno sam imo 600W na 1.2m2 pripomognute sa Philipsovim atednim ~aruljama koje su imale oko 15 000 lumena svaka,plavo/bjelog spektra da obogatim box.
Evo dokaza u pola cvatnje
A ovo je krajnji rezultat
Pa sad ti vidi ko mora da googla!!A budi svjestan da na googlu se nae i neto
nih informacija.Pa bi ti ja preporu
io da si pogledaa koji filmi
iz moje kolekcije.Nau
it
ea pregrat toga i bit
ea zahvalan na kraju!!
Pozrav,voli vas Smok!!
Parazyd
POZNAVALAC669 REP8%
→ Ambasador
GreenRyder
LEGENDA14.654 REP97%
→ Zmaj
Tropico
LEGENDA12.891 REP79%
→ Zmaj
TropicoLEGENDA
avg 2011.
avg 2011.#20
vise lumena , ve
i urod i to je to nema puno pametovanja...samo...gdje se mo~da grijeai kad se sadi na manjoj kvadraturi a ubaci se 400 ili 600 w na 0.4, 0.6, 0.8, ili 1.2 je ta da se ubaci previae ili premalo biljaka...ukoliko se ubaci previse biljaka u mali prostor nee se dobro i kvalitetno razviti bez obzira na pusto svijetlo( ja osobno taj problem imao...15 biljaka na 0.66 kvadraturi, sog), a isto tako ako se ubaci 1,2,3 biljke a da se ne ide na scrog ili lst, je isto ravno nuli...i naravno ato viae zemlje to bolje....triba proci po meni najmanje 3-4 growa da bi se steklo odreeno iskustvo u svemu ovome o
emu mi pri
amo jel... :D
viner
POZNAVALAC1.063 REP51%
→ Ambasador
vinerPOZNAVALAC
apr 2013.
apr 2013.#21
koliko vati toliko grama pa ko zeli 1000 w dobije toliko grama :read: provjereno od priznatih growera :dada
Pii
AMBASADOR1.579 REP2%
→ Legenda
PiiAMBASADOR
apr 2013.
apr 2013.#22
2 sijalice
24 w
1750 lumena
2700 k
MARKE TUNGSRAM
u pregradjeno kuciste kompa tj na povrsinu od 0.18m x 0.27m sto je pvrsina od 0.049 m2, dal je dovoljno tih 3500 lumena dobijenih iz sijalica TE MARKE dovoljno?(jedna biljka naravno)
M a n d o r
AMBASADOR3.869 REP68%
→ Legenda
M a n d o rAMBASADOR
apr 2013.
apr 2013.#23
frende ak mislia gajit u kompu koji koristia to zaboravi ili sam te ja krivo shvatio,pregraen dio kompa,kako to,kad bi sliku opalio...ufff.. ;)
ato se ti
e svijetla da joa bar dvije takve tj. jednu 2700k i jednu plavog spektra 6500k i ak imaa sjeme iz keta onda kreni odmah sa 12/12 re~imom ili skoi u dnevnike koje ljudi trenutno vode ili u zavraene pa malo snimia svijetlo,zemlju i to pa onda vidia koliko
ega i kako ata.....ovo ato ti pitaa ve je napisano masu puta....malo
itanja i gledanja slika ne akodi ;)
Pii
AMBASADOR1.579 REP2%
→ Legenda
PiiAMBASADOR
apr 2013.
apr 2013.#24
naravno da nije komp koji koristim xD , neg jednostavno koliko sam ja skonatao PCbox u fullu mogu 2 biljke, a ja sam samo pregradio kuciste na pola, posto nemam dovoljno svetla.. i planiram jednu biljku, i zato pitam oce li mi biti dosta toliko svetla na tu povrsinu... (i upsput tu da pitam posto kontam da ce to znati osoba koja ce mi odgovoriti i na predhodno pitanje, koje zapremine bi trebalu da bude saksija/posuda za tu jednu biljcicu u kucistu?)
M a n d o r
AMBASADOR3.869 REP68%
→ Legenda
M a n d o rAMBASADOR
apr 2013.
apr 2013.#25
ato se ti
e tegle ato vea to bolja,zna
i koliko ti komp dopuata i "odgradi" taj komp,a biljka e ti s tom lumena~om "vegetirat" u cvijetanju ak me razumijea,sve u svemu slabo ti je svijetlo kao ato rekoh bar joa jednu 42w ili dvije kakve ve imaa ;)
Pii
AMBASADOR1.579 REP2%
→ Legenda
PiiAMBASADOR
apr 2013.
apr 2013.#26
oke, stavicu jos svetla mada po ovim proracunima ja imam dovoljno lumena.. e a namerno sam naglasio marku sijalice? jel uredu to? nekako mi nerealno zvuci 24 w - 1750 lumena? ako je u redu onda cu opet takve kupiti.
M a n d o r
AMBASADOR3.869 REP68%
→ Legenda
M a n d o rAMBASADOR
apr 2013.
apr 2013.#27
po mogunosti jednu 6500k da uzmea i joa jednu 2700k i miran si,dobre su to lampe......realna lumena~a....
ako mislia da imaa dovoljno lumena onda pii i sretno... ;)
Pii
AMBASADOR1.579 REP2%
→ Legenda
PiiAMBASADOR
apr 2013.
apr 2013.#28
0,05 m2 je moja povrsina puta 50 000 max. efikasnost za ekvatorialne vrste = je 2500 lumena potrebno, a ja imam 3500lumena .. tako sam ja rucunao valjda nisam pogresio, hvala na pomoci ;) ipak cu ja ubaciti jos pa od viska glava ne boli :)
M a n d o r
AMBASADOR3.869 REP68%
→ Legenda
M a n d o rAMBASADOR
apr 2013.
apr 2013.#29
frend kakva je to povraina 5cm kvadratnih ili ja neato propuatam? mislim da krivo ra
unaa....
feb 2009.
1 / 30
feb 2009.
apr 2013.