VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaspajanje običnih žarulja
LEGACY

spajanje običnih žarulja

62 odgovora22,108 pregleda
shokiISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#1
pozdrav svima imam sitno pitanje: nisam vi an elektrici, pa budite nje~ni sa mnom dakle nabavio sam 4 grla za ~arulje: sad to treba spojiti. mene zanima kako da ih spojim 4? edit: vidim da ih ne mogu u seriju spojit... molim neki dijagram kako da ih spojim paralelno i sjetite se da stvarno nisam 'tehni ki' nastrojen tip ok, edit 2: na koji da ja na in spojim 4 ~ice pri paralelnom spoju? hvala i pozz
TATARINISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#2
http://img824.imageshack.us/i/bulb1.png/ Evo ti ovde lepo nacrtano. :)
shokiISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#3
ma znam teoriju mene zanima praksa: kako da ja spojim 4 ~ice? mislim da ru no omatanje jedne oko druge i zamatanje izolir trakom nije baa profesionalno...
TATARINISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#4
Nemoj ih motati rucno nikako ! Izazvaces pozar XD Ne znam koliki ti je razmak izmedju sijalica al gledaj ovako: 1. Iseci 8 jednakih zica (4 jedne i 4 druge boje) 2. Uzmi i na svakom sijalicnom grlu u "fazu" ubaci zicu jedne a u "nulu" zicu druge boje (Nije bitno koju rupicu izaberes za fazu a koju za nulu. Bitno je da izaberes ISTO na svakom sijalicnom grlu) 3. Zatim 4 zice jedne boje (koje npr. idu iz faze) zalemis zajedno lemilicom i to isto uradis sa zicama druge boje (nula) 4. Sad kad imas dva skupa od po 4 zice - jednu grupu zalemis za jednu zicu kabla, a drugu za drugu i ukljucis. Ak ti kablo ima 3 zice (jedna je sigurno zuto-zelena) onda nju ne lemis nigde. 5. Sve lemove lepo izolujes izolir trakom i to je to. Nadam se da sam pomogao XD Ak treba jos nesto pitaj bicu tu jos.
gargamelPOZNAVALAC

mar 2011.

#5
haha, pa zapravo, tako nesto se i radi prili no esto... inace, urednije ce ti bit ovako nesto: Uploaded with ImageShack.us znaci u svako grlo "udju" dvije i "izadju" dvije zice... edit: ne vidjeh tatarina... inace to sto je rekao u praksi bi radilo, ali da li ste ikad vidjeli elektricara (onog baustelca) da nosi lemilicu sa sobom? a i nije bas pojednostavljeno, jer na ono "izoliranje debelog spoja" sto je covjek htio izbjec, si mu jos dodao i lemljenje? nadalje, nebih stavio svoju kucu na to, ali mislim da su faza-nula nebitne kod zarulja.. zapravo, neznam niti jedan primjer di je bitno sto je faza a sto nula kod jednofazne struje...
shokiISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#6
gargamel, nije li to serijski spoj koji se ne radi pri spajanju ~arulja? edit: mislio sam na ovo (trebalo mi je jebenih 100 godina da naem sliku lol) kak se to zove i emu to slu~i? nije li to stvoreno za spajanje viae ~ica na jednom mjestu?
Z&NZMAJ

mar 2011.

#7
To su stezaljke koje se joa nazivaju LUSTER KLEME radi toga ato se naj eae vide na lusterima.Slu~e za spajanje ~ica,da... Nije neophodno lemiti.Zato i postoji VIJ ANI spoj.U stezaljku na grlu stane bez problema dvije ~ice presjeka 1,5mm2.Fino no~em skinea izolaciju,lijepo i uredno i onda dvije ~ice "ufr ea" jednu oko druge i pazia da ne strai niata.Urednost i vrst spoj-tako neea zapalit kuu. (napomena-nemoj pretegnuti,puknit e ti grlo ili stezaljka,ali nemoj ni labavo spojit.Bitan je osjeaj.) Poato znaa ato je paralelni spoj,ne vidim svrhu pitanja!?Uglavnom,imaa gore sliku ato ti je Tatarin stavio,nije lijepo,ali je jasno ato je umjetnik htio rei XD
GreenRyderLEGENDA

mar 2011.

#8
....to su ti takozvane luster kleme, i da to isto mozes koristit pri spajanju... .....znaci trebaju ti te dvije luster kleme, u jednu uguras snop plavih zica (faza) a u drugu drugi snop smedih zica (nula) s jedne strane a sa druge strane po jednu plavu tamo di je plavi snop i jednu smedu tamo di je smedi snop na to stavis utikac i to bi trebalo bit to..... @gargamel-to sta je tatarin rekao za spajanje je najbolji izbor, kad ih lijepo zalemis i izoliras termo buzirom to je onda sigurno.....ni ja koji se kuzim u struju ne radim to al to je po meni best way.....a gle baustelci o kojima pricas su elektricari kojima je to struka i rade to svaki dan al ne slazu svaki dan grow boxeve sa mali milion spojeva u malom prostoru sa puno vlage itd..... ....i da rade posteno bi napravili jer ipak je to grow box sa previse vlage i glupih sitnica di mala greska i koji los spoj zica moze znacit veliki pozar i jos vecu stetu.... ....a za fazu i nulu kod obicnih zarulja nije bitno kak se spaja al kod HPS-a je bitno sto je faza a sto nula EDIT-vidim da me z&n pretekao=)
slobodanAMBASADOR

mar 2011.

#9
hahaha, slatko sam se nasmejo! kakav crni pozar,pri opterecenju od oko 100w... mozes slobodno da ih spojis tako sto ces ih rucno omotati jednu oko druge. oblankujes zice recimo 3cm i upletes jednu u drugu,zatim kljestima to jos malo stisnes i uvrnes,zatim presavijes ga na pola da bude 1,5cm.umotas izolir trakom i resen problem... meni na taj nacin sve ok,a recimo opterecenje da bude i preko 1000w... shoki zove se elektro ili luster spojnica,moze da koristis i nju,ali u jednu rupu treba da stavis vise kablova da bi ti na drugoj izasao samo jedan... i moras da ga izolujes i postavis u gornjem delu boxa da ga slucajno ne pokvasis...ili da kupis lepo elektro kutiju i u nju dovuces svu instalaciju,izolujes i zasrafis kutiju i nemas brige... evo kako sam ja to nekada radio,na pocetku... :)) http://img846.imageshack.us/i/03092010497.jpg/ edit: :)) dok ja postavih sliku,ti dobi vec dva odgovora...svaka cast,kolegama!
GreenRyderLEGENDA

mar 2011.

#10
....jel bitno 100W ili 1000W ako neko neiskusan ide to radit i sve to slampavo spoji i izolira i onda nedaj boze dode u doticaj s vodom? nece se nis zapalit ako je 100W.....onda ok....ja pazim na struju i spojeve da nebi bilo nedaj boze jer bi onda najveci problem bio objasnit box, je*es pozar i stetu dok je u pitanju box.....
shokiISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#11
omg fala fala fala ma, 'teoriju' znam, samo me jebe praksa :D uglavnom, te luster kleme, to me mu ilo nego, pitranje/pojaanjenje: te kleme: jesu li one povezane izmeu? mogu li napraviti ovo pod A) ili moram obo pod B)??? joa jednom hvala puno na odgovorima :)
TATARINISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#12
Moras pod B nece raditi pod A. Sa srecom
slobodanAMBASADOR

mar 2011.

#13
ivac izvlacis iz konteksta texta sto ti odgovara... :))) naravno da je bitno koji kabel ce da koristi,jer onaj sto bi bio dovoljan za 100w bi vrlo lako mogao da se zagreje i upali pri vecem opterecenju,a ne kamoli pri 1000w... a sto se tice spojeva,napisao sam da ih postavi u gornjem delu boxa,izoluje i jos stavi u kutiju kako bi bio siguran da tu nece biti nekih problema... shoki,tatarin ti dobro reko... radi po B varijanti,nisu medjusobno spojene...
shokiISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#14
hvala hvala da objasnim ato u: komad pleksija, 30x10cm. na njega 4 (ili 5, atpo viae to bolje) 'bo nih' grla. na isti pleksi uaarafiti i te kleme, sve spojiti gore i polijepiti/u vrstiti silikonom. na pleksiju u izbuaiti 4 rupe, kao i na konti, pa to uaarafiti. tako e se cijeli 'svijetlei' kompleks po potrebi skidati .) novo pitanje: mogu li ja baa izolirati silikonom? da npr zalijem ~ivcu silikonom umjesto da je omatam izolir trakom? ili da omotam prvo trakom pa tako zalijem? hvala najbolji ste edit: eh da, zaboravih: koristio bih 5 CFL ~arulja od 20W-25W. bi li to podnijela standarnda el.~ica of 1.5mm promjera?
TATARINISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#15
Pa mozes i silikonom, al ako sve lepo usrafis nece imati potrebe jer se zice nece pomerati. Al ti je moj savet ak imas da zalies sa plastikom (hot glue) http://www.howardelectronics.com/steinel/images/WGF-3002L.jpg Mnogo je bolje i cvrsce od silikona.
Z&NZMAJ

mar 2011.

#16
Mo~e 1,5mm2...ma zapravo,to mo~e i na o,75 bez problema. Evo ti moj cfl reflektor.Po dvije ~ice idu bez problema u stezaljku na grlu i ne treba ti niti jedna "luster klema",eventualno za spajanje napojnog kabela,koji takoer mo~e na grlo direkt pa ti ni tu ne treba.Ja sam stavio jer mi je bilo lakae,ali nije bilo neophodno. 6 cfl-ki od 23W na kabelu 2x0,75 je odradilo tri vegetacije.
shokiISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#17
zlo, nije li to serijski spoj? hvala na slikama doduae, super su
Z&NZMAJ

mar 2011.

#18
Paralelni. Serijski je kad redaa jednu za drugom "na jednoj ~ici",kao one lampice za bor.Paralelno je kad ih naredaa ovako kako je prikazano na slici. U serijskom spoju ti sa brojem troaila pada napon,zato one male lampice mogu radit na mre~nom naponu,jer ih je dovoljno naredano da se napon rasporedi tako da je na svakoj lampici recimo 6V. U paralelnom spoju napon ostaje isti (to bi bilo u idealnim uvjetima,naravno-ne emo sad cjepidlait),dok struja i snaga rastu sa brojem troaila. Ovo je naj jednostavnije ato mogu objasnit.
gargamelPOZNAVALAC

mar 2011.

#19
e bas to sam ja pokusavao nacrtat. ako moze spojit luster klemu, moze i to. nece valjda kupovat lemilicu i hot glue gun za spojit 3 zarulje.
shokiISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#20
ma ja sam retardiran sku~io sam naknadno da je to paralela, sorry hot glue imam doma, al mislim da mi ak i nee trebat hvala svima na savjetima, slike sti~u uskoro uzbuen sam ko mala curica neka omfg :hotpants:
mega monkPOZNAVALAC

apr 2012.

#21
Znači serijski spoj bi bio po onoj shemi što je TATARIN postao ImageShack® - Online Photo and Video Hosting a paralelni ovo što je gargamel http://img690.imageshack.us/img690/4275/15595255.th.png... ---------- Post added at 08:33 ---------- Previous post was at 08:32 ----------

apr 2012.

#22
ista stvar je prikazana na obe sheme, spajaj po onoj koja ti je jasnija ako ne prepoznajes da je to isto ;) svi fazni kontakti su ti na jednoj "liniji" a nule na drugoj
mega monkPOZNAVALAC

apr 2012.

#23
Ok malo sam se zbunil sa tim serijskim /paralelnim spojevima mada se u elektriku op enito ku~im.zbunili me postovi tipa ovo ti je serijski /ovo ti je paralelni a vidim da je to jedna te ista stvar al opet za svaki slu aj pitam.. tnx
Z&NZMAJ

apr 2012.

#24
:sick:
mega monkPOZNAVALAC

apr 2012.

#25
@zlo&naopako : najpreciznije i najjednostavnije rijeaenje na moje pitanje a i kompletne diskusije u ovoj temi.. :notnice:

jul 2012.

#26
Vidim da je stara tema, ali da se ja malo nadove~em. Evo jedan stari trik jednog elektri ara..... Uploaded with ImageShack.us Na ovaj slobodni dio luster kleme spojite utika i to je to. Paralelno spojene 4 ~arulje.....
BoRaiChoAMBASADOR

jan 2013.

#27
Postoji li ikakav drugaciji nacin spajanja (paralelno) sijalica osim onog guranja po dvije zice u jednu klemu ? Izludjuje me vec sat vremena !!!!
Z&NZMAJ

jan 2013.

#28
Postoji! Uzmi razvodnu kutiju, pa u njoj po boji sve pospajaj skupa. Po mogunosti koristi "wago" kleme. Btw, kakve to ~ice koristia kad ne mo~ea dvije u jednu klemu?
weedoyeLEGENDA

jan 2013.

#29
Evo Buda ja sam spojio ovako ko ova prva gornja slika CFL u pc boksu posto si me na pm pitao to...
BoRaiChoAMBASADOR

jan 2013.

#30
PPY kabl koristio...Ma moze, ali vjerovatno je nedostakat prakse :) Spoio sam grla (rade, sve uredno) ali nekako mi nesigurno djeluje ovo, par puta sam malo jace cimnuo i zice se izvuku iz klema (vjerujem da se nece izvuci kad budu non stop u jednom polozaju) ali nervira me to..... Ili je mozda do ovih grla, sjebana grla...Moracu potraziti ove kleme @ WeeDiC Nema slike :/ (bar je ja ne vidim)

jan 2013.

#31
pogledaj post #24 od z&n

jan 2013.

#32
pa dobro koliko godina imas? I sam si napisao da imas grlo onda nemas sta zamatat izolir trakom. Ako bas nemas iskustva nikakvog sa strujom kako vidim ne preporucujem da radis takvo sto nego si uzmi produzni i imas u ducanu neke najjeftinije lampe pa ih pospajas i imas strujni krug. problem rijesen

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se